IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНИЈА - СТРАНСТВО (ЖИВОТ)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНИЈА - СТРАНСТВО (ЖИВОТ)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 11>
Автор
Порака Обратен редослед
Diki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 04:08
pod nik legenda.
Alal da ti e!ubavo kazano mislenje .svaka ti cast. bogami taka e, ali sto da se pravi, kako sto procitav na edna anketa, zosto lugeto se neiskreni od zavidlivost i lubomora.
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2007 во 20:51
Originally posted by Јабанџиче Јабанџиче напиша:

Македонци имајте една мисла :

ЧУВАЈТЕ ЈА МАКЕДОНИЈА!!!
dojdi ti vamu,pa cuvaj ja od tuka,
nemoj da solis pamet od tamu!
You live only ONCE!
Кон врв
Јабанџиче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Јабанџиче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2007 во 02:00

Македонци имајте една мисла :

ЧУВАЈТЕ ЈА МАКЕДОНИЈА!!!
One life,one love!
M A C E D O N I A
Кон врв
GOLDFINGER Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GOLDFINGER Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2007 во 17:05
Idninata na sekoj mlad makedonec e nadvor od makedinija.
,,CUM GRANO ET CUM SANO,,
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2007 во 06:34
Ehh..da go imase Sredna Evropa toa sonce i nebo sto recisi sekoj den go ima vo Makedonija...

 ...mislam recenicava dovolno kazuva...
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2007 во 21:31
[QUOTE=Nee*amAnderskor]
 
Нашиот човек размислува стереотипно и на се става етикета. А за де променат етикетите во Македонија треба три века, или малку повеќе. Тамам толку ќе им треба да сфатат дека треба да плачат што луѓето си одат од Македонија, а не да гледаат сеир. Затоа што Македонија секојдневно не само што губи способни луѓе кои може да донесат напредок, туку го губи и генетскиот потенцијал. Негативната социјална селекција олицетворена во корумпираното општество што го создадоа најголемите партии се претвара во генетска селекција - кој не може да опстане во македонското општество, ќе го снема, така да криминалците слободно ќе може да ја продолжат својата врста.
 
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
 Остај. УЖАС.тага
Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2007 во 18:36
 
Нашиот човек размислува стереотипно и на се става етикета. А за де променат етикетите во Македонија треба три века, или малку повеќе. Тамам толку ќе им треба да сфатат дека треба да плачат што луѓето си одат од Македонија, а не да гледаат сеир. Затоа што Македонија секојдневно не само што губи способни луѓе кои може да донесат напредок, туку го губи и генетскиот потенцијал. Негативната социјална селекција олицетворена во корумпираното општество што го создадоа најголемите партии се претвара во генетска селекција - кој не може да опстане во македонското општество, ќе го снема, така да криминалците слободно ќе може да ја продолжат својата врста.
 
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
 
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
LIPS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Септември.2007
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 83
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LIPS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2007 во 16:59
Zosto pod stranstvo site podrazbiraat pecalbari, rabotenje 24h, i sl. Mene mnogu poubavo mi e ovde za razlika od Mkd, ima posebno za mladi mnogu ubav zivot, diskoteki, ogromni fakulteti, ima kaj da se proseta, vo golemite zemji ima sto da se vidi
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2007 во 15:00
bosco,...ne mislam na ovdeshnive gastarbajteri,...tuku na domashnoto naselenie,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
tome. Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 295
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tome. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2007 во 14:55
да за да си го проживеат тој еден месец кога ке дојдат во МК плазење
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2007 во 14:41
Originally posted by brza brza напиша:

tuka "obichniot"chovek raboti, (ako voopshto raboti),...za da prezivee,....a,nadvor lugeto rabotat za da ziveat,..
  tokmu taka!!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
world Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај world Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2007 во 12:41
Originally posted by LEGENDA LEGENDA напиша:

Originally posted by preselnica_mk preselnica_mk напиша:

I jas sum cista Makedonka, pa ne se slozuvam so mislenjeto na edna licnost sto iskomentirala za zivotot na Makedoncite vo stranstvo, deka ne bilo zivot da kupis stan i kola so kredit i da isplakas so godini, ama dali taa osoba ne bi stoela pred nekoja MKD banka da prasuva za kredit dokolku nejzinite roditeli ili baba i dedo ne ja napravile kukata vo kojasto zivee sega...A sto zivot e toa da zivees so majka ti i tatko ti i baba ti i dedo ti i da nemas nikakva privatnost??? Vo Mkaedonija se zivee za komsiite, koj sto napravil, so koj izlegol, sto raboti, kolku pari zima, vo Makedonija se zivee od ogovaranje, se zivee za interesite na drugite luge, se zaviduva koj ima poveke od tebe, ne se pocituvaat zakoni, se zema plata posle 3 meseci, se uci so korupcija, so pari, so vrski, se zemaat vozacki so pari, se vozi 200km na cas i pijan, ne se odi vo zatvor, se fakaat vrski...Lugeto seuste ziveat so svoite praistoriski mislenja i stavovi i patrijarhalen duh, ziveat nesrekno, a se sramat da se ostavat zaradi toa sto ke recat komsiite...Se gleda koj sto nosi, kako se oblekuva, kolku pari ima, od kakva familija e....Stranstvo ne e med i mleko, ama zavisi koj kolku se snasol i sto raboti, ako si snajden i imas viza i znaes jazik, nostalgijata e mala za Makedonija....Onie sto nemaat viza i se na crno i ne bile doma so godini, normalno deka ke vikaat deka stranstvo e za nikade, zosto onie koi se sredeni obicno ne se zalat??? Ima i takvi sto ke rabotat do poslednata kapka pot za da zastedat nekoj dinar i da si odat doma so poln geb i da se falat pred svoite prijateli....Tokmu takvite se onie sto nemale mnogu i naednas videle svet i pari.A ima i takvi sto nesaat da trosat i stedat i ne izleguvat i posle ke vikaat dena mena zabava?? Sekade ima zabava, zavisi kade izleguvas i dali trosis??? I zavis kade zivees, ako zivees vo neko predgradie kade pile ne preletuva, normalno deka za tebe stranstvo ke bide za nikade....Ne e vazno kade si, vazno e so koj si i kako zivees, sekade e doma, ako taka se cuvstvuvas!!!  Ja sakam Makedonija, ama ne se soglasuvam so mentalitetot na lugeto, zatoa i ne sum tamu...Samo da dodadam bi otisol da sredam dokumenti da prodadam imot i da evakuiram rodnini i prijateli i tolku
 
 
 
               Za zal da se , se , seeeeeeeeeeee e taka sto si napisala.......
 no tie sto se tuka a mislat deka nadvor od Mk e tesko da se prezivee del od lugeto mislat taka zatoa sto MOZEBI imaat rodnini nadvor pa tie im plasiraat takvi prikaski  zada se otarasat od moznost za nekoja pomos....a za mentalitetot i toa si vo pravi zalno e sto e taka npo mislam ako stndartot e na nekoe pristojno covecko nivo ( bidejki sega e pod sekoe dostoinstvo...i zborot dostoinstvo tuka e mislovna imanka ...se uste..)i mentalitetot ke bide promenet...ima mnogu mladi krativni luge no siromasni da nerecam gladni bez moznost za ponatamosno obrazovanie i mora da odi vo nekoja supa takanrecena konfekcija da raboti po 12 saati za 100 ev i so vreme otupiva i se stopuva megu rabotnicite ...ednostavno go snemuva.......a toj bese covek so golem potencijal ..za zal..za zal....


Изменето од world - 10.Септември.2007 во 12:41
Кон врв
world Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај world Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2007 во 12:37
 
 
 
 
               Za zal da se , se , seeeeeeeeeeee e taka sto si napisala.......
 no tie sto se tuka a mislat deka nadvor od Mk e tesko da se prezivee del od lugeto mislat taka zatoa sto MOZEBI imaat rodnini nadvor pa tie im plasiraat takvi prikaski  zada se otarasat od moznost za nekoja pomos....a za mentalitetot i toa si vo pravi zalno e sto e taka npo mislam ako stndartot e na nekoe pristojno covecko nivo ( bidejki sega e pod sekoe dostoinstvo...i zborot dostoinstvo tuka e mislovna imanka ...se uste..)i mentalitetot ke bide promenet...ima mnogu mladi krativni luge no siromasni da nerecam gladni bez moznost za ponatamosno obrazovanie i mora da odi vo nekoja supa takanrecena konfekcija da raboti po 12 saati za 100 ev i so vreme otupiva i se stopuva megu rabotnicite ...ednostavno go snemuva.......a toj bese covek so golem potencijal ..za zal..za zal....
Кон врв
world Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај world Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2007 во 12:20
 
 
 
           daaaaaaaaaaaaaaaa.....izvorno go pretstavi toa kukanje i zalenje od nivna strana .....i jas slusam slicna od za zal mnogu bliski luge pa ponekogas sakam da bidam irobicna da im recam leleee kolku e tesko u EU eve ti ja mojata plata da te skrpi malce no ponrkogas sakam i drsko da gi prasam pa sto ne si dojdete tuka pa da uzivate i vie malce...inaku ne ubedivte deka e strasno tesko da se prezivee na zapad a nie sme najsreknite luge sto sme tuka vo isti stan od prababa do vnuci i bidete bez gajle nemame namere da dijdeme ni bilo kakva usluga da pobarame ..blagodaram sto ni gi otvorivte ocite deka sme bile najsreknite luge bez vas nemase da go znaeme toa.....nooo sakam da kazam ima i isklucoci sekako zanm i prijatni luge koi ako gi prasam kazuvaat ralno i iskreno te informiraat za ona sto go znat....no isklucocite ne gi menuvaat pravilata...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.