IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Универзитетот "Јеил" се извини
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Универзитетот "Јеил" се извини

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13912
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Универзитетот "Јеил" се извини
    Испратена: 18.Февруари.2024 во 11:13
Реномираниот универзитет „Јеил“ се извини за големиот историски срам

EPA-EFE/PETER FOLEY (FILE)
Универзитетот Јеил се извини за поврзаноста со ропството по неколкугодишно истражување и студии за кои вели дека истражувале во неговите врски со трговијата со робови.

„Денес, во име на Универзитетот Јеил, ја признаваме историската улога и поврзаноста на нашиот универзитет со ропството, како и работата, искуствата и придонесите на поробените луѓе во историјата на нашиот универзитет, и се извинуваме за начините на кои лидерите на Јеил, во текот на нашата рана историја учествувала во ропство“, се вели во соопштението на тој престижен американски универзитет, пренесува Пословни дневник.

Се започна во 2020 година
Во последниве години, зголемен број институции официјално се појавија за нивната историска улога во трансатлантската трговија со робови.

Желбата да се соочи со наследството на расизмот во САД доби на интензитет во 2020 година по смртта на Џорџ Флојд, црнец кој беше убиен од полицаец од Минеаполис.

Од октомври 2020 година, членовите на проектниот тим на Јеил ги истражуваа врските на универзитетот со седиште во Конектикат со ропството и ги објавија своите наоди.

„Иако не постојат познати записи дека Јеил поседувал поробени луѓе, многу од пуританските основачи на Јеил поседувале робови, како и значителен број од раните водачи на Јеил и други истакнати членови на универзитетската заедница, а истражувачкиот проект идентификувал над 200 поробени луѓе“, се вели во соопштението.Изменето од pajser - 18.Февруари.2024 во 11:14
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.