IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Свет полн вирусИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Свет полн вирусИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака Обратен редослед
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2020 во 05:03
Така јет
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2020 во 00:36

ако конспи сценариото за CoV е вистина [1] би ви препорачал да побрзате со освестување природно и духоносно превентивно! сепак во однос аберов од фуснотава мене повеќе ми личи како дипстејтовски спин него кинески зицер [2] а ко што фуснотирам погоре ако воената дарпа имаат вакви проекти иако тие велат заради прехрамбени ризици, што пак имаат воени биохемиските лабоси досега извадено [2] ех уште сега ќе верглаат абе уживајте си мисијата е хуманитарна, хм да немавме искуства со забеганоста на месонските елити во wwI и wwII па и некако да веруваме дека попрво ќе видат ден предожби ко следниве, но дуи и во овој случај кој може да каже дали и како синергиски потоа ваквите експерименти ќе ни се вратат како бумеранг!? трајал&ерор ко по обичај!

https://en.wikipedia.org/wiki/Synthetic_virology

https://futurism.com/neoscope/we-just-created-an-artificial-code-that-governs-virusesКон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2020 во 23:24

во однос паниката од nCoV имајте на ум дека истата може озбилно да ја поремети кинеската економија а по систем на врзани садови цела светска економија а не сакам да знам кон што тоа така води! дури прооптимистички думам дека ко по обичај ќе излезат кинезите на крај со вирусот бидејќи немаат друг избор [1] макар ете дури и навистина е во прашање биотерористички спин од каков и да е размер, а дека постои за вакво нешто основ за претпоставки постои [2][2][3][3] но ме чуди што толку паника креваат медиуми за коронова дури и биле точни информации ко 50k заминати а 1,5m заразени [4] а пример не креваат во однос норово-вирусот кој секоја година само во сАд зема 50k животи на 2m заболени [5][5] е сега што е паника а што хистерија, семантика ли е во прашање кога сензационалистички некој си собира рејтинг или монетизација виа ефтина шпекулативност која кога не поминува брзо брзо си тераат фалц-фикшн агитпроп непотребно плашејќи наместо едуцирајќи Луѓе кога се појавува некој проблем, мислам и јас од секој аспект сакам да разгледам некоја појава но да падавичарам, хм, си дозволувам само во однос месоните и еугеничарите но повторно не на начин да припаѓам во трансоини!

заклучок во овој пост би бил, освен природни постојат и вештачки мутирани вируси, но тоа не значи дека некој веќе некако ги впрегнал заради некаква склет-агенда, иако и таква варијабила постои како возможна, а единствено Чоек може да се надева дека Господ тоа нема да го дозволи, иако како се однесуваме топтан како цивилизација неодговорно кашаталистички дефакто сами на себе си навлекуваме секакви ризици од кои чиам духовните вируси имаат далеку поголем склет нусефект пр. ко што наведувам дека низ маркетинг конзумеристички ни се товарат по душа разни сподоби од духовни вируси [1] филмски шарено предочено во првата фуноста од линкуванава но да ја оставиме метафизиката на страна, она што вам ви е битно во однос вирусите земни или духовни е да не им се плашите, што е возможно само доколку сте продуховени и својата надеж ја потпрете на Бога, а за да тоа бидне случај не чекајте преку ноќ да се освестите туку земете учество во Светотаинскиот Живот на Црквата што поитно! во принцип ако животот на овој свет е совршен чуму да се секирате, но знаејќи дека живеете на распадлив и минлив свет та паметно е да се фокусирате на оној Вечниот Живот за кој веројатно размислувате трезно зар бадијала толку Светители кон него стремеле, мислите тогаш полесно можело некој да ги прелаже, може имало и тогаш по сите страни маркетинг па некој ги дефокусирал со леснотија ко денеска вам што ви прават месоните ако не да ви го откраднат Спасение преку Христијанство фокусирајќи ве кон хедонизам тогаш да ве фрлат кон пагански езотерии како тро продуховени повторно би се изгореле душа на крај, Внимавајте денес навистина е многу потешко да се Спаси Чоек Духовно него во минатото сепак тогаш си мало други свои искушенија како терсене хигиена наезда на крволочни створои или пак временски непогоди од кои тешко дека нашите предци лесно скубнувале ко што тоа ние може да си го дозволиме денес, просто не мјаучете и не цвичите туку Исправете Се како Достојни за Премин кон Повисоко Духоносно Небо ... ако тоа бидне случај колку повеќе намалувате на земното а кревате на духовното така и ќе се обестрашувате та утре дури глата ви ја стаиле на трупче некои џелати, иако за волја на вистината таков подвижнички идеал немале ни во минатото сите Христијани, пример Свети Апостол Павле бегал од прогони иако на крај разбрал дека од тоа нема потреба, но тоа укажува дека колку и да се продуховите тоа немора да значи на искушенијата во лице да им се фрлате, напротив треба Смиреноумност а не ко мене во оган да се фрлате бидејќи знаете дека не е само овој свет, погрешно, пр. што ако сега ме затече смртта бидејќи Светотаински озбилно сум потрфрлил минативе две три години да живејат такаречи штопобогоугодно, за сега капак со закиселен организам од континуирано неколкугодишно пушење цигари пиење кафе наместо вода и капак од време на време градски аздис ем со свои здравствени гурабии та дојде ли дотука тој некој нов CoV ојде омбре у бездна, мислите ќе имам достоен откуп што сум бил претходно подисправен, ноу, велат дури имало светители пример порано кои на крај од животот олабаиле и ги однела матната, а не пак ние денес луѓето на кои ни С од Светост не ни е блиска, зар има за мене надеж ако не се повлечам од градската центрифуга макар на Село ако не во Манастир!? така и вие штом се освестите гледајте не паѓајте, а ако паднете осигурајте се дека околу себе има кој бар да ве потсети Каде Бе Со Тој Памет!

интересна аналогија колку вирусите ништо нема да ви можат се библиските сведоштва за лепрата [1][1][1] иако болест (можеби лишаии) ко што може да се види од втората прва фуснота различна од денешната истоимена [2][2] јасно доколку сте Верни со Чисто срце, во спротивно не ви останува друго него да се надевате на медицината но повторно која делува повеќе палијативно-хемиски него превентивно-природно денеска [3] поуки со кои немам намера да ја маргинализирам медицината како неопходна конечно Лекарот како поим е Чоек кој Помога на Луѓе во неволја а секое Добро Дело е Божја Промисла па така и Докторите само проблем е што денес тро отпојќе медицината е сплеткана во костец кашатализмот па некогашните Бесребреници денес станале заложни на златодршци неретко морајќи да препишат или поучат само она на што ФЗО ги нормирал, што конечно не го сторил како Здравствен Фонд за да спречи ефективно лечење туку за да спречи фејк-лекои да улетуваат, но што праиме кога фармацијата станала фејк спона за одржување економски центрифуги во живот, така да не сум исклучив ниту можам да си дозволам на медицината да гледам како промашена работа денеска, но не сум ни абдал да со замижани очи и верувам додека низ трајал&ерор а неретко и без тоа си пушта во оптек секакви хемии за решевање ќе речам во многу случаи на нусефекти од духовни-вируси, вас ве обземале некакви склет сподобија вие се гушите или пак трпите болои и оп апче ќе ви го решело проблемот, каде со тој памет само незнам! но што сте вие криви што некој ве држи во индуцирано слепило за да не се продуховите!?
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2020 во 21:31
веројатно за буквална дефиниција доста се овие абери горе, иако може да се види од последното видео дека буквализмот на меинстримерите не е конечен или попрво ет целосно разбран, односно има голем простор за толкување чeшлање думање во однос вирусите како сеприсутна појава на овој свет, дофатливи разбира доколку се чешла муабетов на повеќе нивоа, можеби виа фреквенциско или светлосно програмирање на РНК можат да се актицираат или деактивираат вируси, откачено разбирливо дека тоа е возможно светлосно [1] супер откачено ако и фреквенциски тоа е случај [2][2] при што спектар на фреквенции не се само светлосните фотонски тука сите во за нам познатиот дијапазон, но бидејќи меинстримерите веројатно на ангро се на дизајепам па им скубнуваат и други вајбои од равенките за кои метафизички може некој да приговори аха ето ги духоите кај се криеле во слободно време [3] хм дали ова вака значи невидлив за нас духоносен бој во однос појавата овие денои на новелата CoV, хм хм, не сум до толку гаражно упатен за да кажам дека е така, во секој случај претпоставка која иако случајна еве неслучајно ја пуштам во прилог потојните буквални разбирања за тоа што е вирус!
фигуративно пак вирус (јазично) како позитивен или негативен контекст ќе го сретнете исто по сите страни, филозофски ко Вирус на Слободата, информатички ко вирус во програмите, музички ко направија по студијата итн. хохо во Вир многу Вир-уси би ошла фигуративен анаграм прозно или поетски, ако играњето со кованици може да збуни некого доколку не му е познато дека романската група јазици и словенската се една на друга антипод во однос етимолошките и лексикологијата она што за нас е Вир како појава на жива природна вода за нив е вештачка конотација како вир-туел, кај нас вар е нешто бело кое врзува кај нив нешто црно кое уништува, комбинации многу зависно од конотацијата кај нас ил е светлина кај нив болест, или нивната љубов кај нас е убиствена сачекуша, кај нив грево е син а кај нас синот е најголемиот родовски идеал, нивниот син пак кај нас е фатаморгана од сон, она што кај нас е дар кај нив има негативен контекст како дарк, примери еден куп во однос основнитезборои кои некако вирусно духовите ги разбранувале ете лексички, кој би рекол, но доколку знаете дека над се’ во овој свет како позадина е духовниот свет вклучително и појави како комуникација или пак сродност на племиња илити различност на идеологии, во тој случај и ваква фигуративност би можеле да почнете да ја потфаќате и буквално, нормал за да сето тоа ви стане јасно најнапред ви требаат отворени духовни очи а потоа и волја да ги испитувате ваквите појави како возможни, иако сето тоа нема да ве напраи посреќни бидејќи штом отворите духовни очи ќе сконтате дека тука не ви е место макар некој сакал сосила да ве држи врзани за земните вајбои, погрешно и глупо онака да ти е отворен пат за повисоки реалности и светои а ти тука да си врзеш камено за врат и сосе него в енѕоро да бркат по духт од овој свет разни плитки симулакруми на слобода најчесто К*рварлук арамилук и агалук, не дека е тоа склет само по себе напротив ако еумерено и во полза на заедницата но во позитивна форма како емоции креација и слога тоа не е воопшто терсене така Чоек ад си загине времето на овој свет, конечно и да отворите духовни очи тоа не значи дека и ќе скубнете одтука за секунда наротив дури тогаш почнувате да паничите како ближните да ги пробудите како да им подадете рака од заразите на духот по овој свет да не бидат повлечени и потопени за повисоки слободи него земнтите фиктивни како концептите нација или наднација итн.

проштеајте за дигресијава која ако расплини ќе ве дефокусира во однос земните разбирања, но ќе речам ко потфрлена е неопходдна за да ви подолабави стравоите во однос вирусите кои доколку ви ги бутнат под кожа вие така бар потсвесно уплашени ќе биде озбилно ресетирани во однос волјата за Вистинска Слобода плашејќи се пример да Заедничарите Со Христа низ Причест Литургиски (она како јас од иста чаша со сите да се ослободувам) бидејќи нели помили ви се разбирањата на меинстримерите и абер си немате како всушност мистично низ Божјите Енергии се ресетираат сите склет појави, ризик кој доколку не го впрегнете та да ги надраснете овоземните стравои следно што ќе ве дочека така неоградени со Благодат ќе бидат токму склет духовни вируси како распалување ниски страсти и слични пранга-сиџим-зандана стапици за душата нешто на што и јас сум озбилно подложен кога олабавувам во личниот молитвен и заедничкиот литургиски духоносен живот ...
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2020 во 06:51

морав И-то да го клам големо на крај во налово за да не прејде темава на разни патогени паразити и фунги, чунки за ова ќе се распише на форумов Народ, но се надевам не со фејкбуковски пристап ами дебатен! Битно поентата на темава бибила ресетирање на параноите пред се’ оние хипохондрички кои во денешниве услови на инвазивни вируси како короните може озбилно да ви го осакати социјалниот и работниот соживот а така потоа и сите убаи емпатични особини кои сте ги стекнале до сега, бегај бегај заразо дод мене нели пошто има некој поздрав од другите па во страв ќе земе и непознати дрско да поздравуе [1] што не е за лутење, зар на уплашен Чоек би му мереле во памето зошто му клецкале колена, клецкаат и тоа е тоа, кој на овој живот гледа како конечен т.е. не е продуховен, нему не треба да му се лутите туку да го жалите и не заради стравоите туку непознанието дека постои Живот и по овоземниов!
1. Што е Вирус - буквално и фигуративно
2. Какви вируси постојат - природни и модифицирани
3. Што е чаре за вируси
4. Каква заштита постои
5. Што може да ги пренесе
6. Какви мерки впрегнуваат државите
7. Што да чините ако живеете со вирозни Луѓе

за почеток би предложил за преслушување едно интересно академско предавање бар 5 минути после тајмтагот на следниот фус [1] но знаејќи дека повеќето сограѓани милуваат шаренила па еве им соодветни центрирани предожби ...

Viruses Invisible Killers - winning the peace is often harder than prevailing in war

~

Viruses vs. Bacteria | What's The Difference? - Sinclair Community College 2017 Dr. Sarah FinchThe Age of Viruses - co-production of New Atlantis and Indaganda 2011Virus Evolution - National Geographic Documentary 2015

+++++++++++++++++++++++корона Околиско Дезинфекциски Едит

Originally posted by <a href=http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=21&PID=237401#237401 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:

Originally posted by my Macedonia my Macedonia напиша:

Среќа што откажав за 22. И тоа фали да се лекувам по македонски болници.

зависи некој е посреќен тука вервај ми, Да Си Во Македонски Болници нив насекаде Молитва ги заплиснува од Цркви и Џамии, па види дали тоа не е поарно ако знаеш дека Благодатно се ресетираат многу гајрети [1]

туку кај нас имаат ли ваква дезинфекциска предострожност ко кај кинезите по аеродромите и авионите?... ultra-low volume spraying with hydrogen peroxide in key areas https://www.iata.org/contentassets/7e8b4f8a2ff24bd5a6edcf380c641201/airport-preventing-spread-of-coronavirus-disease-2019.pdf ... h2o2 Хидроген Пероксид [1][1][1]Изменето од Zelenikovo - 19.Март.2020 во 19:34
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.