IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Свет полн вирусИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Свет полн вирусИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака Обратен редослед
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2020 во 02:33

ковид-19 ќе се одомакинел како сезонски вирус рецнаа во краток прилог за светски вести вечерва на телма, а може само лошо ја протолкувале изјавата на сингапурскииот премиер - Prime Minister Lee repeatedly asked Singaporeans not to panic, reminding them that this virus already appears to behave more like seasonal flu than SARS: While it’s more contagious than SARS, it looks much less deadly [1] која изјава би рекол ветува, но сепак стари и немоќни лица починуваат пред еден ден првиот смртен случај во еу иако кинески турист [2] обично ко и со грипот стари и хронично болни страдаат а за тоа еве на следното тагирано видео и документирана предожба од Вухан каде иако цело семејство кренало температура ќерката не, ем заминала кај други за да се изолира од нив А ЕТЕ СУПЕР ПРИМЕР НА ЧОВЕЧНОСТ И КОЛКУ И НАМ НЕ ТРЕБА ДА НИ Е СТРАВ ДА ПОМОГНЕМЕ ТАКА НАТАКА за чудење во видеото е што мажот и жената заавршиле во Болница а бабата не, може вежва таи-чи, среќа кај сите се стабилизирала состојбата, чудно ете иако дури и далеку потурбо се пренесува ковид-19 од сезонскиот грип ете ќерката кyртулила, ЗНАЧИ НЕ ТРЕБА ИНСТАНТ ПАНИКА ТУКУ ПРЕДОСТРОЖНОСТ а вели девојката мајака и токму бидејќи не паничела та и полесно се носела со гајретот, сепак на крај мажот и жената ги пуштаат дома најнапред а потоа завршуваат во регионален карантин, а во видеото исто ќе видите како функционира и општински ...единствено што чуди е колкава паника во свет имаат кренато кинеските власти со самиот карантин и сите мерки околу истиот, нешто што прв пат се случува во светот од вакви размери, над Пола Милијарда луѓе велат на следното центрирано видео се во карантин ... а како изгледа тоа може да видите по yt-влогот на Китајскио Сибирјак од кои видеа може да се заклучи да и кај самите кинези постои свест дека најдобар начин за контрола и сузбивање на вирусот е доброволна самоизлоција, иако веројатно нусефект од предходните искуства, иако може да се каже на некој начин вака кинезите ја спасуваат светската економија, колку и истата да трпи постојно вака, бидејќи ако спречат паника а воедно и ја стабилизираат епидемијата кај нив, така нема долгорочно да има склет ефекти ни по кинеската економија, а не пак разни склет-хипотетички светски економски ризици или сценарија [1]

В СРЕДЕ АБЕР ЗА ХИДРОГЕН-ПЕРОКСИД СТЕРИЛИЗАЦИЈА ПРЕКУ РАЗВЛАЖНУВАЧИ
Изменето од Zelenikovo - 17.Февруари.2020 во 02:55
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2020 во 17:21
Taka jet
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2020 во 15:35

низ постовиве постојано велам Пандемија а официјално истата од сзо не е прогласена, сепак горниве две видеа убаво упатуваат дека вирусот е распространет турбо, но веројатно не е арно по светската економија да се дига пребрзо пандемиски аларм па и тактизираат сзо-вци сеуште држејќи ја епидемијата на Phase5 [1] а доколку постои навистина некакво кинчрол-каос сценарио za koe James Ricards (фус во цитатот) dava i motiv та и јас би се согласил на таков сзо пристап, иако доколку почнат да се појавуваат смртни случаи ширум светот ќе мора да го кренат прагот на тревожење од 5 на 6! се поставува прашање дали такво сценарио не е во игра доколку е веќе јасно дека станува збор за генетски инжињеринг кај оваа корона за што веќе има и јавни анализи (6-та фуснота) ...
Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2617&KW=%ED%E5%EA%EE%BC+%EB%E0%E1%EE%F1+%EF%EE%F2%E2%F0%E4%E8%EB+%E8%ED%E4%E8%BC%E0&PID=3153348#3153348 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:

во костец вакви склет-думи некако чудно се надоврзува тоа аберот на франвисканецот дека чумата во европа средновековно ја пуштиле северњаците како би ги ресетирале инстант јужњаците [5] а што сега може да се гледа налик запад кон исток во однос корона-вирусот, доколку пак на тоа се дозакачат муабетите на ЏимРикардс [5] муабетов стануе пополека теорија на која сепак и фали докази дека вирусот е генетски модифициран а тоа велат некој лабос го потврдил во Индија [6][6][6] дали е така само ќе нагаѓаме, битно еве еден пост и за овој муабет некако во нишкава заврши, а тајм вил тел дали пандемијава е тригерот за нов светски рулет, хм хм чудни абери во однос пророштвото на Свети Малахиј посочено во минатиот пост од нишкава!

инаку за Поздрав е што и некој наш медиум истерал анти-параноичен пост, но сепак нешто озбилно промашиле околу морталитетот на H1N1 во 2009-та година [1] а доколку за компариција ја земеме статистиката од вики [1] интресно е да се напомене дека сзо тогаш пандемија прогласила дури во Јуни откако таифлуто било спремно како вакцина [2][2] а веќе до тогаш имало 16 илјади починати, што како оди сега трендот со короната тешко дека ќе ја стигне тогашната h1n1 статистика, иако не ми е јасно како одеднаш кај еден куп случаи се појави на хоспитализирани од Грип а едно Девојче и почина, што во принцип секоја година е случај со сезонскиот грип по свет, незнам каква статистика имаме тука, но дали сите болници ширум светот имаат nCoV маркери, а доколку имаат колку сега на почеток им е во интерес да тревожат Народ дека им се одомакинил локално вирусов!? поетната ми е дека дури откако прогласат официјално сзо Пандемија дури тогаш ќе почнат сите да се отвораат кој колку го има, но што не значи ко што велат на крајот во првото центрирано видео од претходниот пост дека вирусов веќе и не е масовно сестрано распространот, фали уште некој да речеше дека сателитски го активираат, мислам проштевајте на дигресииве и шпекулацииве, воопшто немам намера некого да тревожам, но некако чудни мозаични спојки има приказнава кога ја разгледувам од секој аспект а кои ко такви греота би било да не гисподелам ете како сомнежи, и повторно не некого за да плашам, ТУКУ ДА ПОТСЕТАМ БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ тргнете се ако можете од Град доколку сте Хронично Болни ем земете свртете на ангро кон Свежи Сокови Храна и Лукоина, бреј Питулуци премачкани со Макало од Лук како би легнале зимава :)Изменето од Zelenikovo - 14.Февруари.2020 во 15:47
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2020 во 23:43
дека вирусот nCoV сега етикетиран како SARS-CoV-2 односно заболувањето Covid-19 ќе биде последиот склет-вирус тоа тешко, та чините што ќе чините за да ви остане што појќе време за Спасение на Душа ... немојте да се тешите со претходниот сарсчиј дет-тол веќе е надминат [1][1] а пoтсетете се колку жртви имаше кај нас од H1n1 свинскиот грип [2][2][2] некако бројкиве ми се терсене наопаку од вики во првата и на идивиди во последнава 2-ра фуснота, na balkaninsight druga konechna brojka [2] бреј никаде официјално инфо колкав бил морталитетот 2009-та од х1н1, ниту на ИЈЗ ниту ЗДС т.е. сега Центар за Јавно Здравје Скопје ниту пак на Завод за Статистика, хелоу како да постои критичка а не фејкњуз атмосфера во земјава кога и прости статистики не се на ачик!?   Исто треба да се има во превид дека и птичјиот грип е активен во моментов [4] кој веќе редовно секоја година кај некого го дијагностицираат кај нас [5]

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.htmlhttps://www.medcram.com/collections?category=pulmonology

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2020 во 21:33

ако ги разгледате последните две фусноти, сигурно ќе се запрашате колку медицината е токму, јас бирекол дилемата треба да е колку фармацијата е нетокму, во однос темава како и во секоја научна област всушност стаунва збор за урамнотеженост помеѓу фармаколозите и микробиолозите т.е. дали имаат биоетички и екоетички акал кога се впуштаат во потрага по инстант-лекарста! ќе заклучам думањето треба да ви е Трезвеноумно а не параноично негаторско! ко што велам Често ако ги отпишеме докторите од равенката тогаш многу побрзо ќе колабираме како општество бидејќи нивната добра здравствена пракса во најмала рака осигурува стерилен болнички третман, а посекако и третираат болести, иако денес заради банкорп налетот на фармациските олигополи станале заложници на хемиите! но што е тоа е та ценете го фактот дека имате Еким каде да се обратите за инстант палијативни закрпи! тоа е како Бензинска Пумпа, та не значи ако еколошки е затеран во аут муабетот како експлоатација на горива, дека вие нема да застанете во редот за точење гориво, често слична аналогија давам и во однос Црквата налик ало дечки зар бидејќи не ви се свиѓал попо или пак некој застанат во редо на бензинската вие би си дозволиле да останете без духоносно-гориво, тој Поп исто како и Докторите е само лиценциран пумпаџија, бил ваков или онаков вас не треба да ве тангира освен ако станува збор за неагилен службеник на кого службата му станала тешка, во секој случај Свештениците црпат од Божјите Енергии за да ви наточат Спасение, додека денес Лекарите претежно се фокусирани на испорака на хемиски закрпи, но за во корен да се излечат болестите дури и во Црквата Светотаински најнапред е неопходен скрининг како темелно би се очистила душевната рана, а дали тоа денес го чинат во Болница Докторите, зависно за што, но дури и да се стокми трбо-скриниг и турбо-лек повторно доколку не се променат терсенето навики кај заболениот бадијала денес Чоеко излечен утре пак поболен, процес кој во Црквата е познат како Преумување (Метаноја), што во однос телесните екими би значело промена на лајфтаил најнапред виа исхраната но и начинот и местото на ивот доколку и тие влијаат на појавата на болеста! ТАКА ДА немојте да судите бил овој или оној хемичар, конечно никој сосила не е приморан да се Лечи, та ценете го моментот дека ПОСТОЈАТ ЛЕКАРИ, но исто и во Црква ќе ве поучат Светители не одете апансаз на прва на слепо да бирате Духовник (матичен духоносен лекар) туку пребирајте бидејќи потоа сето Душе-Духовно Здравје го препуштате во негови раце да ве Раководи како треба да се однесувате, тоа не значи дека треба да сте цепидлаки, туку да се осигурате дека Матичниот е вичен и предан на Службата! но повторно и тоа е бадијала доколку не се придржувате до упатствата или пак не сте редовни со Лекарството, иако мое скромно мислење е дека во однос Медицина тоа е Здрава ИСхрана, секакви останати хемиски закрпи се само палијативен пристап кој ретко во корен да лечи некоја болест, во најдобар случај ја потиска, сепак кај вакцините станува збор за поинаква имунизација каде не го прашите организот со хемии туку со самата болест но нели во мали количини како самиот организам би изградил имунитет, тоа би било слично како кога Свештеник ќе ти каже научиси се да Трпиш оди живеј во град чим немаш друг излез и стекни имунитет одолевајќи на социјалните вируси, нормал во такви околности и ќе пробаш од нив, но повторно без Молитва односно Здрава Храна телесно долго нема да издржиш! А колку почисто срце толку Поголема Благодат, така и за телото колку порастеретено од отрoви толку поиздржливо е истото, а каде е балансот секој треба сам за себе да одреди, еве за мене по секој основ и духовен и здравствен не ми е место во град, та дури ни меѓу Луѓе бидејќи си имам стекнато празнословни навики, кои среќа бар вака на еФорум се истурени креативно се надевам како општествено корисни, иако сигурно мнозина и се смутуваат налик види го овој што толку се наметнува, точно и мене ми делува така бидејќи на место како еФорум нема никој да гукне да дебатира, значи не сум исклучив сум излегол на мегдан та комотно некој може и треба да ми влета со аргументирани-клизачи, арно ама кај нас денес за дебата стана подобно место фејкбук-војаерската-жабокречина, та сега тие таму изгледале паметни чаламејќи се со име и презиме, а јас тука сум абдал што се трудам да повлечам Народ на право место да дебатира ... (иако и ова не е бидејќи е вафла еФорумм а треба невладини ако не иснтитуционални тематски да постојат)
чинам по дифолт сме закаснети во однос мас-ресетирање на вируси заради брзото топење на пермафорстот од кој ако не во моментов наскоро може да почнат да излегуваат антички ако не исконски-вируси [1][1][1] и тоа без сами да си ја бараме бељата [2][2] а во кој случај колку и медицината да е брза за ресетирање соодветни К*ршлуси [3][3] при таков налет мислам дека само ќе дига раменици! во кој случај може само да се надевате на Божја Помош за да не страдате и отповеќе! конечно овој свет не е рај и пак ќе нагласам Сите Луѓе Сме Гости тука, ценетего моментот што ви е дадено време да си Сподобите Душа за Премин кон Повисока Реалност, но дефокусирани на ангро од духот по овој свет, вам попрво ќе ви клецкаат колена уште колку време ви останало за да поуживате во фејкбук жабокречината, та бар бевте бекпакери ои ќего скиткаат хедонистичко-туристички свето та и ќе ве разберев, но вака, медицината сепак на крај нема да ви стави на тацна Вечност, па берете памет за што ќе се тревожите! Фала им на Доктори што можат да ми купат време заради мое невнимание и терсене неумерен животен стил та да можат да се посветам уште тро повеќе натака на Христијанско Светотаински Живот во Подвиг, сигурно си мислите нема да одитам по хемија ако имам неподносливи болки, може за вас порајат решение кога би биле во моја кожа е да глумите граски-факиро-аскет, мислам каде со тој памет!?

ко за крај да пуштам инфо дека еден Македонец го закачил вирусот на тоа крузерот укотвен во јапонски пристаништен карантин, И Господ Да Им Е Напомош, а сетете се дека Молитвите треба да ви се правовремени а не ко за сарсот закаснети кога починаа и тука чинам доста пацинети за кои нема друго што да кажам освен Господ Да Им Прости за земните прегрешенија како би наследиле Блажена Вечност isto и за Девојчето денеска од Грип на Детска Клиника што починало Господ Да Ја Помилува ... сигурно и докторите тогаш сториле се’ од себе, НО еве сега со време почнете да си алкализирате организам ако тоа веќе не го чините, навистина кој знае како оваа и следната година ќе распалува корона вирусот! освен Хронично Болните можеби најголем гајрет имаат пушатачите та гледајте да остаите цигари [1] иако и оние кои непушат а живејат во Скопје Битола Тетово исто ко и да пушеле [2][2][2] та бар од таму нек се тргаат Немоќните, Хронично Болните и Сиромашните (кои немаат услови за хигиенски живот во град), а за што конечно треба да помогне и држава стимулирајќи бар така Рурална Реемиграција некако, бар намалуајте на хемии за имунитетот е растеретен од такви вишок гајрети [3][3][3][3] а убо би било и за ова да има некаква поздрава законска регулатива та бар да се субвенцинира Здржение на Потрошувачи да прави листа од хемиски-склети присутни во производи за мас потрошувачка, комотно еФорум каде низ категории и теми прецизно ќе се демистифицираат кога кои хемии кому можат зијан да му сторат, бар зарди Децата сторете го тоа, а не заради сиромаштија во умот ко неупатени родителите да ги товат со секакви петпарачки радости, знаеш Пиле играчкава убава ама ќе гракаш покасно, не дека сега нема таков систем бар во еу [4][4][4] и тук-таму по балкан [5][4] НО кај нас евентуално медиуми ако растревожат дека улетало нешто канцерогено-увозно во потрошувачките кластери (кои патем не постојат ко такви) како би почнало да се билда Свест ако не Норми за тоа што и колку е на арно од она што ви е истурено по продавници ...


Изменето од Zelenikovo - 13.Февруари.2020 во 23:55
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2020 во 12:48
откако наведов дека треба да имате разбирање за оние кои се вирозни, ете зошто се преспивале, зошто биле уморни, дали може то да се ресетира за вие ко блиску донив да не падавичарите, ред е и да посочам како да си релативизирате стравоите дека и вас вирусо може да ве закачи, А ШТО ЌЕ ГО СТОРИТЕ САМО ДОКОЛКУ СЕ ИНТЕРЕСИРАТЕ ИНФОРМИРАТЕ И ТРУДите нешто на поарно да промените ко што честo пoтенцирам преку Био Свежа Ензимска Исхрана ... информирањето пак би требало да е константно бидејќи ВИРУСИТЕ знаат и да МУТИРААТ но што до сега чинам не било случај со оние склет промискуитетно или џаначки преносливи, та пример кои како крво преносливи не можете да ги закачите од спунт виа комарци [1] така да слободно живејте без стравои бар во однос тие категории вирозни сограѓани, иако внимавајте да не менувате бричои четки за заби или пак како ви зготвуваат или служат јадење за да случајно не се пресечат а така лапни-голтни кај вас во мев заврши пример хепатитис, за што треба поагилна системска поука и до самите вирозни да внимаваат слично ко и оние грипосаните што носат маски кога меѓу Луѓе шетаат така хцв или хив вирозните треба секогаш во Кујна сио ракавици да работат и тоа претпазливо, а доколку тоа не е случај бар да биде свесен Чоек за ова та да внимава и отповеќе ...
свеста пак на лекарите треба да е насочена не како да ги вакцинираат виозните туку како да ги поучат да си го Исправат Имунитет и без хемии, бидејќи реално хцв пример и покрај пегазисост повторно велат се враќа доколку не се внимава на животниот стил како закиселен организам, значи дефакто вирусот со тие дупли-интерферон вакцини кои се денес норма за лечење ХепатитисЦ не го ништат целосно присуството на вирусот, што пак порано со обичниот интерферон однос единечен пред доаѓањето на дуплиот т.н. пегазис беше уште повоочливо, иако сега скоро разбрав имале нови орални вакцини некој ми кажа, колку е точно незнам, но дека постојат постојат такви [1] а истите веројатно моит да помогнат и со корона-вирусов конечно, иако ете јас напоменува поарно е да си стимулирате во телото Интерферон превентивно јадејќи Лук на ангро, претпоставувам една главичка дневно додека е грипајла-сезона би било Чакмак-Предострожност ...
интересно, не им се чудете и лутуте на оние кои се вакцин-склони, реално ете и јас имам диџитал-фобија та рефлексно реагирам како рагирам, така и тие потсвесно страво ги тера на инстант думање по вакцина, што немора да значи дека ќе ја дочекаат или пак бркаат! мислам која е логиката да се заразувате со Вирус како би стекнале имунолошки антитела, А ШТО АКО веќе имате некоја мака а не знаете, дали сте сториле претходно топтан скирнинг та да речете вакцинирајќи само не сте се дотовариле дополнително со екстра гајрет!? а конечно вируси мутираат, та вие удрете си вакци година за едната мутација пак следната треб за новата и до каде така, сепак Пандемија е Пандемија, па не си играјте И ДОКОЛКУ НЕ СТЕ НАВИСТИНА ЗДРАВИ КАКО ДРЕН терајте со вакцини, иако барајте три чисти од фармациите дали истите се чисти ко што велат некои прочистени веројатно з’ш биле загадени, односно консултирајте се поубо со докторите пред да се фиксате со вируси [1][1]Изменето од Zelenikovo - 13.Февруари.2020 во 12:53
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2020 во 12:18

ај фората ќе ме обвинат за промовирање халуциногени билки, проштевајте, но во онака во очај од информацијата а бидејќи си имам потсвесна фобија од тенеќињава заради трансхуманистичката инерција на елитите, та ете дури рефлексно сметам дека помало зло еприродна дрога него вештачките, бар халуцинациите ќе им бидат духовни наместо дигитални, иако така пагански подобни повторно ќе си изгорат душа, вистината е дека Чоек денеска кај и да се сврти го чека некоја душепогубна стапица, макар избегал и од бетонската цунгла, бреј оди не се соблазни да бараш Псилоцибин ако еднаш си вкусил, да не верглам за други работи, жалосно од аспект на Христијанство и колку Повозвишена и Поневеројатна е Благодатта доколку Чоек Живее Смерно Светотаински и Христоподобно Сотиролошки (христијанско етички), но во Црква ниту ќе налетате на реклама ниту пак некој ќе земе да ве убедува колку е саат, а така неретко вие алчни преку Леб да стигнете до погача ако сте уморни за Христијански Живот во Подвиг ќе си свртите утешно кон природни вештачки или виртуелни дроги, уште да си ја запеете Дино Дрого ко утринска или вечерна химна, може така би почнале да се освестувате кога тогаш ...
псиоделија попрво би било живот со технолошки заглаени него вирусно оболени, а гајрет голем за родителите кои никој не ги описменуе како да се осигураат децата да не им станат е-џанаци, што малку ли олабавија ојде работата и нема враќање освен ако не здрма некој емф-земјотрес па тро од тро да К*ртулат бар половина е-џанаци ... еве поучно радио-инфо во овој контекст [1] и не само за Родители туку и за Систем(ски очуви и макеи), кој озбилно каска зад дигиталните епидемии и ама баш им дреме за тоа на надлежните oчуванимакеи, ако воопшто има некој во некоја институција кој дума како да се излезе на крај со дигиталната пошаст која хара по сите страни 21-ов век!

дигресииве добро би дошле ко поука дека хронично болни денес ги има на тони од секакви категории вирози, а еве абер од Пулмолог кој вели ним како најефекисен имунолошки лек им е Добро Долго Спиење [1] а на Инфективно пак ќе ви речат немојте ни физички многу да се напрегате одмарајте одмарајте, јасно доколку констатирале дека некој вирус ве сардисал, но како тоа да им го кажеш на родители чии деца се е-дигитално попарени дали фејкбуковски или гејмерски!? Не Им Се Лутете зошто се преспиваат, просто тоа е навистина имулошки риспосн во однос скинатиот циркадијален биоритам на телото, односно правилното производство на серотонин, за што има Чаре [2][2] ама прво мора да разберете дека тоа дигитално e пред се’ борба со бихејворални зависности [3][3] за која во Кина пример буквално има клиники каде лечат гејминг пацинети ко во санаториум! ќе речам Одмор е оноколку потребен колку кај секој нормален Чоек но доколку немате Циркулација и не се храните Здраво, така и 24 часа да одмарате пак малку е! мое мислиње е дека само Спорт особено за градски луѓе е најнеопходниот клин и за био и за дигитални вируси, но кој кого стимулира денес на тоа дали индивидуално или колективно, освен нели за пред телевизор, а наместо по паркови да редат клупи треба да редат спортски реквизити особено пинг-понг маси за и стари да се разгибаваат а кои реквизити би можеле да се користа и како клупи столчиња маси за дружба доколку никој не спортува во даден момент таму некаде, чунки во секое едно зелено градско катче, тоа пинг-понг маса нема така нигде денеска а не пак да стават клајмбинг-видиковци или пак отворени куглни за балота а можеби и керлинг на суво, е де крш-велосипедски патеки имате за по булевари но не и за до и низ излетнички места пример околу скотјево [3] а зошто не и потака [4]Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2020 во 09:36
не контам фејкбук спамирње, мислам замолив во првиот пост дебатиирајте конструктивно, цитирај пасус и фрли концизен коментар та успат убацил и некоја дигресија, во спротивно некој може ќе те разбере погрешно, еве јас се правам и на мутав, но чинам админи ако уште ги има по форумов треба даси држат местото потспастрено ...

него, Живот со Вирозни Луѓе, прва работа е дека сите носиме вируси во себе. a потенцијал за нивно активирање колку сакаш, особено оние заглаените во бетонската џунгла, но не секој од вирус дотерува до болест, а оние носители на кои некј склет вирус им се активирал заради опаднат имунитет и почнал да им се шири по тело кога тогаш се оболуваат некако, за жал тоа е случај со многу Сограѓани кои не се ни свесни дека заради вируси и бактерии Здравје им е во аут а не бидејќи онака случајно им откачил некој орган! пр. за Хеп.Ц мнозина бидејќи во кондиција нема ни да сетат ни по крвна слика дека мже се носители на вирусот, а мора да одат на Инфективна за да преку хцв маркери тоа го откријат, што обично е случај само ако ги уплшил некој нивен терсене лајфстаил! Значи вие и денес може живеете со некој вирузен а абер да си немате! Така дА Дoнт Паник mаксимата Рулз ... но за ова абер во следниот пост, додека во следниот пасус од овој би фрлил лупа колку биолошките вируси денес и не ви се најголемото гајле, онака за споредба за што помалку да паничите кога ќе ви спомна абе чув дошол овој или оној пандемиски вирус предпорти, на што логично би било вие да одговорите, што сме си дробеле тоа и ќе си сркаме!

обично вирозините ги третираат како хронично болни, но доколку имунитетот на Чоека му е топ ко што наведувам погоре заради Турбо Циркулација и Здрава Исхрана, хрониката заминуе во креденец! но доколку живее онака градско-легачки, што во најмала рака е кафанска норма ако не дремеж во фотеља пред комп или теве, тој некој Чоек ќе почне да се уморуе! по егејски Уморен Чоек значи Мртов Чоек, та почнале денес мнозина да се уморуваат заради живот во град особено поновите генерации кои кога ќе ги удри сиромаштија помешана со безидејност и се учипат на ултрабед интернет дремење, дефинитивно така си втурнале инерција кон осигуран хроничен умор, го уморија Чоеко сенззационалистички портали и дигитални денгуби, а нему му дреме бидејќи стануе збор за еДрога од која спасиле жива глава само науралистички-факири меѓу мирјаните, а неретко истата е и’ тешка во форма на видеоигри, бреј вистина поголем обрт имала гејминг индустрија од филмска но велат топтан и од музичка заедно [1] ау све диџитал пациенти овие времина успат полни полно склeт вируси како реални така и виртуелни, бреј а вие сте паничеле за првите, попрво спремајте карантини и болници за гејмери него коронџии!!! мислам, дајте им и Тешки Природни Дроги нека кркаат ако треба само нека се макнат од тенеќињата, погрешно но ако навистина постои ваква диџитал епидемијаа све сте топтан за жалење! порано велев ех како ќе кризираат Жени при склет ww3 околности за култ на тело она шминки депилации и слично но сега би рекол поголема мака ќе имаат изгледа дигитално отколку козметичко спржените бидејчи алтернатива за хемиска-козметика се најдвит ама за еИгри тнко! но електронска иреволуција нели па што ви е тоа ви е! сетне стануеле Лујџе буквал паразити, нормал поарно паразит него брјлер врз кого ќе паразитира некој ненаситен директор, што сепак е погрешно но бела чума па мнозина и немаат отивација зошто да трчаат на бројлерлук! чинам Рурална Реемиграција доколку е осмислена оштроумно би отворила поозбилно врата за постојниот паразитско-белочумен моментум да се ескивира, но за такво нешто вешите удблитичари акал и да имаат нивните месонски мецени тоа нема да го дозволат бидејќи така утре ако тој процес биднува успешен една од поозбилните елитистички гачки е што со лесно тешко би ги ги пазеле и манипулирале оние денес учипените во бетонската џунгла! чудно остварлива а сепак недофатлива Зелена Агенда за која волја имаат претежно Уморни Луѓе од Градо, може колку да се испуцате и да ви подотворат врата натака, но ќе ви улетаат со клизачи подоцна ресетирајќи во најмала рака Рурално Идилично Крешендо ... Зато Паметно е да не чекате и не се надевате нанив, туку ако сте свесни за сите постојни идни и скриени ризици Уште Денес Сами да се фокусирате кон Живот на Село, а дека тоа е плукни залепи работа, тнко, но за почеток може да почнете да се мотивирите и планирате такво нешто [1]


Изменето од Zelenikovo - 13.Февруари.2020 во 09:56
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2020 во 04:33
Пардон, мислев да се треби маса, мислам ако ме разумеш..
Компренде?
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2020 во 02:22

ако Сам не си Исчистиш не чекај денес тука на Држава, а и за хазмат-суит биди спремен да импровизираш [1] не дека нашите власти не превземаат соодветни стандардизирани мерки, но сигурно далеку сме од пристап ко на кинезите за мас-карантин при пандемии, а не пак по Јавни Установи или ЈСП да земе некој темелно се’ да дезифинцира дали рачно или автоматски ко што е посочено два поста погоре, ајде бар болниците ги светнуваат хемиски, но дефакто само операционите сали ги зрачат со UV-C неонки, а мислам во склет-пандемиски околности треба секоја Јавна Здравстевена Просторија навечер да се зрачи соодветно како би се минимизирале сите ризици колку може повеќе, реално Хигиеничарките и да сакаат се’ да поминат од површини по Болници тоа просто не е изводливо, пример каде има електроника како таму да врват со дезинфекциски течности!?

она што ме изненади е Системскиот Донт Паник пристап на кинезите, но некако делува склет истиот за и потурбо самиот Народ индивидуално да се ангажира за дезинфекција не само на приватни туку и јавни површини, што велат дека волонтерски е на ниво, но едно е државна акција а сосем друго општествена атмосфера за предострожност, зошто го велам ова, кога би биле поискрени околу обемот на пандемијата сигурно Народ и ќе се мобилизира поагилно него да го спотеруваат вондредно, а еве да речеме ништо не тајат сепак очигледно е дека и да сакаат сите да ги дијагностицираат за nCoV праводобно тоа технички не е инстант изводливо [1] значи бројката на заболени е многу поголема а сепак Народ и покрај мас-карантинот си тера ко всјо да е нормално [2] што конечно и ко моментум на кинезите им е повеќе од неопходно за да не се создаде непотребна паника и некако отповеќе им страда економија особено доколку пикот на вирозава е во Април и Мај а не Фебруари ко што тврдат хонгоншки доктори [3][3] кај нас пак само чекаме да стигне Пролет а реално вирусов може веднаш наесен повторно да здрма, зависно од температурите, но што ако навистина е лаб-мутант и се шири и вонсезонски, сигурно и ние имаме соодветни риспонс-сценарија при ДЗС и Инфективноа Клиника, но не сум најупатен кои се и акви превентивни мерки имаат во китап, од карантин па до социјализација на закаранти’раните, ако не еве можеме да извлечеме поука од кинезите, а би било карантирањето и доброволно долку таквата шема е фешта пр. Чалгиски Оркестар да им гостува на возрасни, а Куклен Театар да ги весели најмлади, за тинејџери нормал видеобим и сараундсаунд простории како не би паничеле што немаат интернет во такви околности ...нашите Болници пак се приказна за себе, чинам Проекти за Модуларни Болници сред Кризни Сценарија немаме, можеби за Шатори, но паметно е да думаат како најбрзо и најефтино би подигале надлежните карантин кампови, можеби со etfe конструкции, можеби засебни Руинирани Села кои брзо би се рехабилитирале, можеби чаре би било на Врв Планина да паркираат бунгалови а како Озон би потпомогнал покрај класична имуно-терапија!? лаички ќе речам ако Тифус лечеле во Германија пред wwII по планински санаториуми, зошто не и кај нас!? иако освен планинскиот воздух главна спона била Алкална (Ензимска) Свежа Исхара [1][1][1] кај нас чинам Димитар Цонев ја тераше оваа терапија алтернативно има и книже со рецепти издадено [1] иако тераше успат и факир-ирис-дијагностика, но сепак ова со џусовите е полн-погодок за Имунизација, а најмалку што треба е да им понудат бар приватно медицинарите на пациентите при пандемиски околности да се хидрираат наместо со чаеви или вода со Свежо Исцедени Џусеви та ете и на свој рачун, наместо да ги тешат кркај апои и пливај и уивај во хемија, конечно Здравјето треба да е Избор, а не исклучива шајка во рацете на фармацијата и од неа заведените медицинари! не е проблем да итно се користат хемии, во очај што дуго, но по дифолт и во континуитет тоа да е општествена мантра а пак пациентите неизлекувани туку само одржувани во живот, тоа навистина е Глупост!
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2020 во 01:03
Ako nek se chisti masa
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2020 во 00:55

5. Што се’ може да пренесе вируси ~ се’ може да пренесе вируси, пример:
- егзотични растенија кои сте ги довлечкале од далечни места [1]
- увозна храна од нестерилизирани производни погони [1]
- диви животни риби инсекти [1]
- заболени Луѓе [1]
- вода воздух земја секрет

та ако вака сте свесни за сите ризици а параноја ви е комшика, тогај Чорба, ут ресторан никогаш не би седнале да јајте, што би било погрешно доколку сте Здрави т.е. Имунитетот го одржувате во топ кондиција преку топ Ензиминизација и Циркулција на Тело, во кој случај и Мирно Ќе Спиете, иако најсреќен Чоек е оној кој многу многу не се тревожи знаејќи дека сите сме Гости на овој Свет ...што да кажат растенијаа плачат за Хидроген Пероксид виа грмотевици при дождои
а гмо-вци би да ги табаат у семка бидејќи пуш=д=батн им е филозофијата


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2020 во 00:00

ако Чаре значи внатрешно ништење, под Заштита во нишкава контам надворешно ништење вируси, иако може вајс-верса да се употребат термините (Внимание Корисен Спојлер Спунт)

за Заштита во вирусни околности ете имаме пример како Кина која истата ја тера и масовно виа дезинфекција на урбани средини [1][1] иако според подвлеченото во последниов фус прашање е колку таквиот пристап е токму здравствен ако навистина Варикина (Bleach) употребуваат [2] макар и разредено освен ако не е во прашање полициски час па дасе избегнат несакани ефекти по Луѓе, просто бидејќи и не е баш најтокму дезифенкциска супстанција за аеросолно запрашување [2] а прашање е колку и поприродна алтернатива ко што е наведено во следната 3-та фуснота како што е Боракс нема вака да предизвикува здравствени проблеми [3] сепак за дезинфекција на затворен простор бораксот е супер мерка ако ви е на дофат [4][4][4][4] рачна дезинфекција дефакто најефтино најбрзо и речиси најздраво вака би се истерало со Borax, а органски дензиф. алтернативи би биле редовно чистење на контактни површини со Оцет или пак Хидроген Пероксид, иако кај нас незнам каде би се набавил 35%-тен Хридроген освен оној растворениот 3%-тен по аптеките како со лесно би си растворил Чоек сам дома колку како му треба та дури да третира почва или бавча во двор така дезинфекциски заради наезда од патогени, комотно вака може и цела објект да се истретира надворешно доколку хидрогенот имате абер како да го растворите подобно [5][5]

но има и поагилно решение за дезинфекција но внатрешни простории налик автоматско зрачење со UV-C неонки, за кое единствен гајрет би бил струја или пак исправност на неонките ... (бреј час по пуштениов абер дека не делуваат кинезите доволно превентивно ме демантираа инстант со аеросолната дезинфекција)
Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31572&KW=UV%2DC&PID=3153020#3153020 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:

кинезите реагираат експресно и масивно НО со помалку агилен пристап вртејќи претежно преку карантинот тераат со супер палијативен а помалку превентивен медицински пристап, т.е. во вториов случај освен што е задолжително носење маска и мерење температура (на јавни чек-понит и комерцијални влезои па и кондоминиу-комблокои за домовуње) нема друга подобна-превентивна-поука ако не задолжителна-кризна-мерка за стерилизација напростор но и имунитет, бар не разбрав дека тоа е случај, пардон имаат влажни марамчиња по кондоминиум-ите пред и во лифт (смешно з’ш и по јавни марамчиња моит вируси да шетаат) НО немаат никаде инфо дека впрегнале иницијатива за мас-дезинфекција на јавни површини виа UVC-неонки [1][1][1][2] што би било корисно и за по дома (во кој случај може ќе треба да отворат соодветна фабрика во секој град кинезите) а ноу-хау за кое изгледа нашите удбалитичари ќе чекаат сино-знаменце за да сторат соодветна регулатива за во кризни вирални ситуации, чунки побрзо ако Народ влече отштета зошто во ЈСП или ЈП-а и ЈИ-и закачил некој вирус а таму никој ншто не превзел за озбилнa дезинфекција на простор (освен нели поминување под со џогери стари 5 години миинмум та бар нив да ги дезинфицираат) практично сега имате вакви неонки по тоа фрижидерите во маркетите но кои зрачат директно во вас додека пазарите а што не смее да е случај бидејќи не само што е ризик UV-C зрачењето за ретинопатија туку и по меланоми, тие треба да се скриени внатре и да зрачат надоле, а евентуално навечер да се спуштат завеси и цел маркет да се дизенфикцира без да има склет по минувачи, мислам изгледа абдали се по хируршките сали што недозволуваат влез кога има UV-C дезинфекција вон работно време, прашајте дали тогаш таму и доктор смее да влезе! а камо ова да беше норма и за ресторани сендвичари школски кујни и мензи, та и хотели и хостели бидејќи многу што од бактерии паразити и вируси ви носат тука и туристи, ем така и самите туристи би се почувствувале психички стерилно од секлети ако ова им е стено до знаење, на страна што тука ризиците од зарази би се сведувале на минимум колку е можно повеќе, бреј хасап чисти со ова чисти со она, а колку далеку поефтино е да се озрачи простор со UV-C неонка! генерал електрик имате застапник чинам в тоа зградите кај Педагошка, а филипс едно време седиште имаа во куќа во Лисиче, кој каде е сега незнам, но би ви препорачал ако сте хронично болни а подома ви влегол некој вирозен убо е да си озрачите дневната ако не одма тогај навечер, што вели епидемилогов вирусните честички - ар турбо спрединг ин винтер - [3] но ете во вторта фуснота вели германците имаат иновација која ништи едноклеточни склети и без зијан по здравје кога зрачи, сaмo кој има за тоа камен, во кој случај тој би си зел и со UV-C опремен еркондишн ...

кога сме кај заштитата пак на медицинските работници чув се жалеле немале доволно залихи на маски кај нас, а се прашувам дали сеспремни на ниво ко за борба со ебола [1]

што е пак до Индивидуална Заштита како превентивни механизми ви се антисептички гелови и сапуни, но кои ако збрчи паника или криза, а ко што гледаме се’ повеќе и повеќе збрчуваат, не е лошо да си имате на готовс и соодветен Дезинфекциски Пакет во залиха по дома [1][1][1] бидејќи долета ли тука пандемијата бидете сигурни полици инстант се празнат! Но поарно е да научите како сами да сторите свој антисептичен гел со Глицерин и тро био-антисептички заразавати, при што корисно е да знаете дека Лимон не е пожелен за Кожа секогаш [2] а колку е глицеринот не сум нај на чисто бидејќи никогаш не сум му се замарал поозбилно но велат дури и ја хидрира Кожа [3] за што попрво јас би употребил helix-complex од полжаи што супер добро ет и за рани [4][4] сепак нема дезинфекциски својства но како додаток на 3%-тен хидроген пероксидби бил чудна фора претпоставувам, а доколку можете да си дозволите техно-пристап најбезболна дезинфекција на раце би ви била виа тивка-плазма [5]


Изменето од Zelenikovo - 13.Февруари.2020 во 00:16
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2020 во 08:44

така но излеа што сум лапнал една буква во последната реченица :) туку под точка 3 во првио пост сум навел недоумица ~ Чаре, wo ist bre die chareto, обично паничари чекаат на виролози, ноу паник ноу хистери тие дури за следната сезона би изваиле вакцин, оваа и да извадат нема време за да ве вакцинираат пред да ве закачи коронова у респираторен систем доколку провев фати навака! сепак имаат имуно терапии на Лагер и се пробуваат разни комбинации [1][2][2] па и интерферон [3] за кој потфрлив и претходно абер (во то еугиник-нишката посреди постовите за nCoV) пробувајќи да посочам на ППЧ Природно Превентивно Чаре [3] a еве во овој пост нека оди таквото ППЧ издвоено како заасебни цитати на купче ... Само Донт Паник з’ш стресот ви јаде пола здравје!

да потсетам ете доктор вели во 2-рата 2-ра фуснота ~ дер ис стил ноу тритмент, а дефакто вируси се теќерават со интеферон терапија постојно, а има и вонстандардни случаи излекувани од последен степн на сарс со големи дози Вит.Ц, во секој случај поарно да превенирате ако можете вртејќи се себе си кон Здрава Исхрана Циркулација и Алкализација на Организам за да Имунитетот ви биде кадарен и без вакцинација да им се спротивстави на вируси! значи тука говорам строго за земен природен пристап без да посочувам подробно за Духовен т.е. како низ Ологосено Вибрирање призивајќи екстра Благодат на себе да се имунизирате од секакви наезди на разни склет сподоби, но еве би посочил кратка поука дека тоа теориски и научно е изводливо ко за издвоена таргет група клетки, но како третман сеуште недостапен за народните маси [1] но достапно ви е Православие та не се колебајте дали да ојте да Поете низ Литургиски Славословија ...

Чаре 1. ~ ЛУК
Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31572&KW=%CB%D3%CA+%E8%ED%F2%E5%F0%F4%E5%F0%EE%ED&PID=3152858#3152858 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:

имајте наум интерферонот во ваков случај моит да помогне за имунитетот да е чакмак во борба со вируси, а велат го нашле и генот [6] кој потикнувал продукција на интеферон во телото [6] може ќе ви понудат биохакерски стимул наскоро [6] но ја би попрво сам да си вадам интерферон за вирусни потреби [7] од своја фарма полна Лук-оина [8] ЈУХУ ЈАЈТЕ ЛУК и ТО МНОГУ!!! само внимавајте да не се товите многу со тестесторон за да не си ги анулирате ефектите [9]


Чаре 2. ~ ЛИМОН
Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31572&KW=%EB%E8%EC%EE%ED+%F6%E8%F2%F0%E8%F7%ED%E0+%EA%E8%F1%E5%EB%E8%ED%E0&PID=3153087#3153087 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:

всушност од каде и како може да се извлече заклучoк колку е битна цитрилната киселина, та прво би рекол се наметнува прашањето како тоа една база која закиселува успева организмот да го алкализира, на што обично ќе добиете ненаучно одговор од алкал-факири тоа е така зошто е така, Но како, еве да пробам со својот полуписмен табиет на тема биохемија да скоцкам мозаичен заклучок ...
1. во некое езеро калциумот го топеле со цитрична киселина [1] си викаш тогаш 2. цитричната киселина го топи и во бубрези така [2][2] но воедно логично ако ја нема а има многу јаглерод наоколу истиот и се таложи ако организмот нема капиците да го исфрли А всуност така и’ се закиселува истиот односно Ph вредноста на крвта се намалува а во кои закиселени околности вирусите се множат ко зајци зарадени во јама! 3. затоа пијте многу Лимон бидејќи цитрична киселина не е исто што и ВитЦ за да си детоксицирате наутро организам на прва [3] иако ете има абер страна поназад за засарсовениот новозеландѓанец кој со големи количини ВитЦ излегол не само од кома ами и не скинал конци иако веќе докторе го от’пишале! 4. сепак освен Превентива како Лимон исто најпатно чаре е Превентива за што помалку внес на секакви кисели гурабии во организам па и градски смог за да организмот има помалку потреба да се расправа со јаглеродниот диоксид односно да е во подолга состојба на rKERBS циклусот него кербс-от [4] впрочем вака не само вируси и бактерии што ќе ништите виа нормална PH вредност на Крвта туку и сите процеси во телото ќе ви бидат топ онака Домашна Лимунада редовно за да што појќе ви оит кислород во мозокот, бреј едно време кога се борев со железо по теретани беше главна норма за сите па и мене што повеќе внес на калциум бидејќи така се ослобудва и повеќе енергија за мускулите само што ете немав абер дека со онаа прва чаша Лимонада наутро фактички сум си се балансирал, дефакто ваквиот rKERBS циклус треба да е на рипит ко Молитва на прв час по Биологија или Хемија во Училишта за Ученици уште од мали нозе па се до големи ноги стојат смерно во Здравје наместо да неможат ко денес од кревет да станат заради турбо закиселен организам, мислам тоа и научно да им е образложено [4][4][4][4][4] со задолжителен акцент на строфата дека фармаколошки закрпи се нужни само во ургетни случаи!
за жал денес речиси грото се за на Ургетно заради лошите ако не фастфуд тогаш фастдрагстор навики та порано или покасно застануваат во редот на Ф-пациенти на кои со кутлача им сервира систем апои, О апоистанци, тркнете и сега до Нутриионист прво по мени!


3. СВЕЖА ХРАНА
Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31572&KW=%F1%E2%E5%E6%E0+%F5%F0%E0%ED%E0&PID=3152906#3152906 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:


веројатно ова некој поупатен ќе го збуни како тоа велам 5 поста погоре: "можете и смеете да се имунизирате со осигурување здрава крв преку алкалнa raw исхрана [2][2]", та еве да елаборирам а поучно и во однос горниот пост и ништиње тешки метали виа пектините ... та да речеме здрава крв има оној кој има здраво тело т.е. сите процеси се токму а така еритоцитите и леукоцитите можат да си ја тераат својата работа беспрекорно, што би рекле народно едно е пожарникари да гасат на една локација силно него раштркани по сите страни по малку да сотруваат шумски пожар, така и крвните зрна ако имаат една напаст и ќе се справат со неа со лесно но ако се растргнувани од многу тогај далеку потешко! имајте на ум дека со алкална диета вие не ја регулирате киселоста на крвта туку во целина киселоста на организмот ако се знае дека во него некои делови се во повеќе или помалку алкална средина заради својата специфична намена, веројатно она што ви е најбитно за да можете да го регулирате правилното ниво на киселост во организмот се БУБРЕЗИТЕ бидејќи тие го чистат од склетот [1] та паметно е ако истите ви се оштетени да ги растоварите час поскоро од склет-драгстор-фастфуд-исхрана, но свртете на Живот во Село да ве видам а таму ем да терате арпаџик рурална исхрана, скопска вода била проблем, ноу, најголем проблем за бубрезите е загадена вода храна воздух конечно имајќи го во превид циклусот на труење, а она што најбрзо ги килави се тешки метали биле тие резултат на јадење конзервирана храна велат минимум треба бар 3 дена луфта меѓу конзерва за да не им дојде многу а неретко ќе ги сретнете и во секојдневните продукти велат оној најсклет кадмиумот го има и во протеинските-напитоци а после се чуделе билдери дали им ошле бубрези заради екстра внес на креатин или ето powder полн тешки метали па и кадмиум [2][2][2] и оп од последнава фуснота може да се бркаат дилеми колку рдф-отпад сред Скопје не ви го касапи здравје натенане!? чинам под тепих многу работи се бутаат ама многу и во бубрези ви завршуваат врти сучи потем цело здрвје партали бидејќи бубрезите не ви работат нормално! колку е доста, незнам, колку сето ова може да се ресетира еве би нагаѓал нека земат нека делат бесплатно бар на деца редовно големи количини пектини по градинки и училишта во исхраната и да речеме додека станат полнолетни и имаат можност од скотјево да скубнат та бар од спунт дотогаш да бидат подзаштитени [3] ето големо фајде од пектините но дали кората од лимотот кај нас е за јадење, воопшто дали некој инспекторат гарантира која каренца кај кој пестицидиран-плод е завршена, и воопшто дали некој Народ поучува во кои случаи како да се доослободи од неа пр. она аберот со сода бикарбона, дали воопшто тоа некој по ресторани и сендвичари и прех.индустрија го прави, хм кора од лимун и јаболка би скрал секој ден само ако се од мој овоштарник! но немора да значи, ако има некој доволно бистар сето ова да го впрегне системски некако подобно та зошто да не сркаме достапно-ценовно пектини и во град виа супермаркетлук!?
да не ме разберете некако како некој алкализирач, ќе речам под алкализација на организам јас подразбирам Ензиминизација > внес на неопходните аминокиселини и отпојќе! што најубо би го постигнале со Сирова (raw) Исхрана а најидеално од своја Бавча како истата би била Свежа за што повеќе Ензими да си внесувате!!! е сега секој ова не може да си го дозволи та алтернатива би била Сурутка!!! зошто, предноста кај Сурутката има и во подигањето на нивото на глутамин во организмот [1] а што е Глутатион, Пептид составен од три есенцијални аминокиселини [2][2] кој го помага Црниот Дроб воглавно [3] како дел од детоксификацискиот процес во телото [3] т.е. третиот по ред Антиоксиданс во борбата со слободните радикали [3] кој го имате и во бразилските ореи преку Селен-от [4][4] а од аберот во последнава фуснота би требало да сконтате најубо пијте си Сурутка Цвикот исто > Mind it, by draining the water, they remove the best, water soluble whey protein, leaving inferior casein protein) за да го зголемите нивото на Глутамин [5] вели во видеово склет понего како природно произведен од самиот ваш организам ет и енвироментал-полушн Но и алкохол во кој случај ако така си терате ко што велам во нишката Ин.Кв.Жи. на Билд ќе мора да си го внесете и низ ауспух ако треба ко вештачки синтетизиран [6][6][6] их каква поука во 1-ов 6-ти фус - немојте кафе да пиете туку испирајте си со него анус нели ако сте ноторици или во урбаната џунгла заглаени :) всушност главната насока за Хемија во средното па и основното Образование треба да тера токму вака био-хемиски да речам за да се стимулира Здрава Нација на која вируси ќе и се фатат само за хедонистички маркетинг, сепак сите немаат волја за Здрава Едукација па пожелно е да имаме бар една Државна Нутритивна Поликлиника во земјава каде пациентите би се испраќале да им срочат учени Нутриционисти дали хилинг-мени дали фтитотераписки-рецепт или пак ќе ги масираат пред да отидат под нож или пак пред да почнат да голтаат фармациски галиматијас, а потоа исто токму за регенерација или одржување во живот на организмот ова би им било на мнозина неопходно, за жал сега секој си се снаоѓа сам како знае и умее а капак така еве ко мене негде ќе се распише и оп тој да ти бил учен па уште и ќе земе да им шитка на Луѓе што му се сака освен може капак неретко заработувајќи така на нечија мака! абдалистан, ноу, кашализам и то онаков мижи асан да ти бајам а ти азното ои во меѓувреме остај си го на сметка кај мојта фрима-ќерка нели за ако подоцна ме тужиш со лесно да си повлечам од таму основица и ја пуштам во стечај! вистина до каде и до кога со ваков памет ќе си терате!?


Чаре 4. ~ Витамин Ц во енормни количини како ласт минут апдејт
Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31572&KW=Vit%2EC+25+grams&PID=3152888#3152888 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:

Цитирај Cure >>> Alkalize Ur Body Above All Fresh Veggies and Fruits also quit smoking and run away form the city smog ... sure have in mind >>> 1. Marijuana could Help to Ur Endocrine System ... 2. Garlic would stimulate Interferon Levels ... 3. in worst case scenario Large Dosage of Vit.C (25 grams per dose) could bring alkaline environment in which viruses cant trive!

1. https://greathemp.net/endocannabinoid-system-guide/
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17523869

3.

Dont Panic >>> Inform Urself coz There Is Always Way Out U Just Need To Focus first of all on Salvation of Ur Soul ... Spread This Word ...


мислам никому ништо ако вирусов чкордепса, но што ако збрчи, чекале сите на вакцини, О Ибниња!!! мислам кој е мрзлив за Алкален Начин на Живот друго и не му останува него да се надева на вакцина, иако вакцина бидејќи ја нема па чорба! можеби и немаше коментаров да го расфрлам по тјуб да не беше она инфото дека Русија запечатила граници т.е. тоа би било параф за истиот дека е неопходен та споделувајте го и вие ко таков кој како може знае или сака бар до Ближните онака на Кафе Муабет предупредувајќи ги дека кофето на ангро го закиселуе организам, а подобна алкана замена ет Чај, уште поубав ако е микс од некој прочуен Фитотерапевт [1] а не секој тјубер ќе ве описмени та внимавајте држете се до научно-ориентирани претежно [2] Аирлија Алкализирачка Акција ...

чудно америте официјално велат експериментите го потврдуваат ваквиот абер ама внивајте да не ви скубне фармација [1] бреј fda-индустри-рулз таму изгледа по секоја цена! донекаде точно дека не треба нагли шифтои туку натенане прилагодување на телото кон нови навики бидејќи секој шок е проблем а не секој организам може да претпри нагли промени, та натенане додека шифтате кон алкалин-лајстаил по малку давајте му она што сте го навикнале досега, малку чоколадо бел шеќер или алкохол кафе газирано не е штетно вака, сепак во извондредни околности извондредни мерки па дури и супер екстра вит.ц внес виа Липосферик [1][1][1] т.е. ко што вели во третиот цитиран линк дека заминатиот и потоа си терал пола година со по 5 грама вит.ц вака дневно откако излегол од сарс-индуцирани колапс и кома, мислам кому колку му сече но едно е јасно дека ако вакви абери станат меинстрим работа фармацијата на ангро ќе трпи загуби а дипстејтовци на ангро ризик за евентуални депопулирачки агенди!

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21202&KW=утрински+напиток&PID=3151883#3151883 [1][2]не дека јас сум нешто особено учен на оваа тема, но имјаќи лично искуство со H1N1 минатиот пат дефакто можам да кажам Алкализација Рулз!!! не ми е јасно само како Луѓе можат да кркаат сода-бикарбона бидејќи таа брзо алкализирала, хм можеби но корне успат бидејќи е абразив [1] и ајт ќе разберам така пестициди да се ресетираат та пред јадење овошјето и зеленчукот да отседне во вода со сода бикарбона како би можела и кората да се јаде пример бидејќи во Кората на Лимонот има пектини во изобилство [1][1][1] но да се срка сода тоа ми е тро терсене и неразбирливо, ето и јас по дифолт се’ од ваквите алаклајз абери не прифаќам здраво за готово! скептик ноу само претпазлив! во болдиранава фуснота ве носи линк за пост за пектините во офтопик нишката Индивидуален Квалитет на Живеење а бидејќи е затворен подфорумот освен ако немате 20+1 пост та еве го баерот цитиран тука ...
Originally posted by +Protagorist +Protagorist напиша:
eto limon preku pektini go biva i ко metal-detox za vo sekoja prilika, no povtorno kje potenciram umereno vo se' neli zlatnata sredina za koja dumal Risto e neophodna vo ovoj svet poln inaet, za dobro il losho retko i nekoj da tera okolu ishranata umereno no toa e kluchot sred polupismenosta, iako to tro poopismenetite [1] denes lesno mozat da zaminat kon transhumanizam [2] duri i vo dobar del shirum svetot i navistina se zaminati po kiborg zakrpi od multi vitamini i minerali vo forma na zetonchinja kako botiranjeto na botoite bi odelo shto polesno
no i premnogu ednolichna organska ishrana ne e na arno, osven kaj asketite, no tie vibriraat do drugi nutri izvori, ne deka i nie ne mozeme da doterame do tamu no choek teshko da se natera od televizor da skubne a ne pa da tera v priroda ili dotera do peshtera, iako v taa peshtera moze mu e izlezot od postojnava (pretezno iskarbonizirana)

vo princip najgolema opasnost od veshtachki sintetiziranite vitamini i minerali e shto tie vneseni ko poedinechni gi vrzuvaat ostanatite min. i vit. za sebe taka crpejki gi rezervite vo organizmot, na nekoj nachin se odnesuvaat ko fudbalski tim koj sam ne istrcuva na teren duri tuka se i fizioterapevti ko ostanati oligoelementi [1] najverojatno polupismenosta nasite predci ja resavale preku provereni pogovorki nalik: jadenjeto e pola zdravje + koj pee zlo ne misli, kombinacija od dvete ne doveduva do nashata ajurvedska domasna kujna porano bez zaprshki em umerena #31 a zaradi toa i im se belela nasmevkata, no verojatno zdravite zabi kaj makedoncite se dolzat na lukot i negoite fudbaleri sekogash spremni i za svetsko makar otupele vijugi na kilo odokolu, sepak denes ni se neophodni i drugi recepti www.healingteethnaturally.com/mineral-and-trace-element-rich-foods.html

plus imajte na um The more rich a fruit or vegetable is in minerals, the better it will taste ta ako ne zaradi zdravje bar od hedonizam svrtete na sveza hrana, a moze da gledate na nea metaforichno pa i bukvalno ko na skapocen granulat [1] ako vekje vi e sklet da se motivirate so pogovorki, ili najde nekoja mul-at/kinja koja kje vi pegla tabietot od vkusoi dodek da kurtulite od asfaltot i krenete planinski do-od peshterata


Чаре 5. ~ Циркулација ... спорт бар пин-понг или велосипедизам, евентуално борење со железо ако не ви е склет од оние кои се закашлуваат околу вас во теретана
Originally posted by <a href=http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=762&KW=%D1%86%D0%B8%D1%80%D0%BA%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0&PID=50808#50808 target=_blank rel=nofollow><u>Max</u></a> Max напиша:


мислам дека поголем ефект за циркулација би создал црвениот пипер односно чилито, но и тоа со мерка една до две лажички дневно... http://www.neera.com.mk/mk_ostanati_sostojki.html едно време (ко дитокс булдерски рецепт (прва работа секое утро месец дена)) пиев коктел од 1лимон, 1лажиче чили и 1лажица јаворов сируп или мед и сето тоа со 200-250 грама вода, ефектот беше турбо алкализирачки...
Цитирај Со ракија, против свински грип Покрај медицинските препарати, српските доктори и епидемиолози ги советуваат граѓаните како превенција од грипот......
H1N1 да користат домашна топла ракија и варено вино, лук, и зимница.

Началникот на Инфективната клиника во Ниш, др. Жарко Ранковиќ, преку весникот "Press" на сите топло им препорача против свинскиот грип да се борат со зимница."

Сега сите подруми се полни со кисел купус, пиперки, туршија, цвекло, а се е тоа многу богато до витамин Ц и токму таа зимница треба да се внесува во организмот во што поголеми количини.Зимницата се приготвува на традиционален начин, без никакви додатоци, има доста витамини, го подига имунитетот и не штити од вируси", изјави др. Ранковиќ за "Press".

Епидемиологот Бранислав Тодоровиќ додава дека дневно треба да се јаде минимум едно мало парче лук, многу овошје и да се пијат многу течности."Треба да се пие расол, варено вино, топла ракија, секако без претерување, што повеќе лимонада, чаеви и топли напитоци.

Исто така треба да се консумира зимница, и тоа онаа домашната која не содржи конзерванси. Зимница со конзерванс, никако не треба да им се дава на децата", предупредува др. Тодоровиќ.Во соседна Србија досега се регистрирани 169 заболени од вирусот H1N1.
добра поента зимница но без конзерванси! ова дефинитивно го алкализира организмот, претпоставувавм вино и ракија за циркулација, но комбинацијава не е на арно за мераклии по гезмиња, ќе си ја сватат здраво за готово, па ќе почнат да мезат 24/7 но ВСУШНОСТ АЛКОХОЛОТ ЈА НАМАЛУВА ЦИРКУЛАЦИЈА ќе ве загрее турбо на почеток но потоа ги стеснуе крвните садои, слично ко и белиот шеќер што ви го изабил гликогенот нагло а потоа така сторил од вас суртуци ...

Originally posted by <a href=http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2945&KW=cirkulacija&PID=170520#170520 target=_blank rel=nofollow><u>+Protagorist</u></a> +Protagorist напиша:shtom choek natochi O'energija vo beli droboi, prvo cirkulacijata zabrzuva a potem i limfniot sistem koj e daleku pogolem od krvniot gi isfrla toksinite od kletkite, dali, ta za detoksikacija najbitno e pravilno dlaboko dishenje, iako stoi i onaa duma deka shto povekje vdishuvanja to pokratok zhivot shto pomalku to podolg, odnosno so sitno dishenje se usporuvaat site metabolichki procesi [1] t.e. metabolizmot shto ne e taka losho dokolku choek zhivee so organska i svezha hrana 24/7/365 i celi kon duhoven podvig, no bidejkji toa e retko sluchaj i preku instant hrana i stresoi talozhime brzo negativna energija v nas, so samoto sitno dishenje ne im davame sila na nash*te odbrambeni sistemi vo organizmot lesno da gi neutraliziraat i isfrlat otrovite, dopolnitelno so toa usporuvajki go i porivot za sport makar choek bil ekstra motiviran

no pokraj pravilno dishenje potrebna e i pravilna ishrana, taka da za efektiven sport najpotrebno e zabrzan metabolizam - ona pogovorkata: vnesuvajte povekje pati po malku hranna dnevno, pr. 5 pati na den odnosno 3 obroka + 2 uzhini, em grickanje uspat...
...i iako ova izgleda naivno detski, toa bi bilo taka samo dokolku primer pod gricki se podrazbiraat smoki i chips namesto semki i orevi, a shto e rezultat na povrshnosta so koja im priogjame na pogovorkite ili preporakite, osobeno koga istite od spunt ni gi serviraat ili gi pribirame od nechij rakav, neshto nalik aberov na sledniov link koj iako e tochen [1] sepak ne ukazhuva i na nusefektite od slepo sledenje na vaka rasfrleni ultra-nutri tapshanja po ramo, primer nedostasuva pouka deka zeleniot chaj kolku shto e dobar tolku i e shteten ko fermentiran, em e bogat so oksalati koi konechno vo kombinacija so neumeren vnes so ostanati zelja bogati oksalati kje predizvika brzo kamen vo bubreg (nastrana tvrdata voda), ponataka od istiov link bi ja izdvoil ko nedorechena i preporakata za kafe ko efektiven metabolichki bust shto e tochno no e instant i predizvikuva losha navika osobeno ako se vnesuva na gladno srce so shto se zakiseluva organizmot a zaradi shto pametno e najnapred da se doruchkuva a duri potoa da se pie kafe, dokolku istoto vekje stanalo norma

vo osnova bez nutricionistichki sovet, ili ushte podobro programa, posakuvanite rezultati nema da bidat nit brza nit stabilna prikazna, a ne pa radosna realnost, tuku izmachuvachki i nestrpliv pritisok pod lupa na pregolemite ochekuvanja a premaloto trpenie, zaradi shto i se pomaga vednash narod za hemiski zakrpi, pa i vo forma na bilni ekstrakti, nebare vnesot na izolirani aktivni sostojki mozhat cel metabolizam da go sredat, iako chesto e neophodno nekoi sostojki da ne se kombiniraat, ko shto ne sekoja hrana e kompatibilna za meshanje, iako tradicionalno nam toa ni e norma [1] no porano narod em kopal sekojdnevno na niva em se bilo organsko em daleku od przheno plus sezonsko, vakov arhaichen no sovremen pristap imaat lugje ko dr.Sladjana Velkov ili pak Cveta Dineva verojatno zaradi komercijalno angaziranje okolu prodazba na zdrava hrana sovetite im se besplatni, iako ne sum siguren i za aktivna programa, sepak za sportisti treba i povekje iskustvo ko na dr. Jadranka Biban ili pak Tanja Turundzieva (nutricionist na Makedonskata Rakometna Reprezentacija)


Изменето од Zelenikovo - 12.Февруари.2020 во 10:58
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.