IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Една Изборна Единица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Една Изборна Единица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2019 во 12:43


Не сакам да преудицирам дали и нашите власти си нашле некаков изговор за да ја сотрат страницата за архивирање archive.is односно archive.fo а за тоа јас да сум некако крив бидејќи на ангро ја користев за архивирање на маклезет.мк форумот, меѓу другото и за архивирање на многу страници абери и директни линкови до цитати во дадена страница а потоа фуснотирани на овој форум (поприлично и во оваа нишка), којзнае можеби некој од удбашана се изнервирал што не му дала комшика шеќер па ајде некако да му го тупи на Народ за да си истресе од спунт склет гурабии, НО нивна работа ето бар не се единствени [1] хм можам да замислам како и зошто се одлучиле на ваков чекор којзнае може изис и озирис им дремат у двор, нејсе, ако и кога низ фуснтиве во нишкава налетате на од мене линкувани абери на archive.is/fo доколку сакате да ги видите ќе мора да одите преку прокси сајт и се си е ок ...

пр. преку некој прокси сајт налик https://www.kproxy.com

односно линкот од фуснотата

http://archive.is/3vmZm#selection-3517.140-3517.285

копирајте го и срчнете го преку прокси сајтот, тој или кој било друг

https://www.free-proxy.com


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2019 во 17:33

Neizvesnost u Izraelu: Velika koalicija ili novi izbori
- https://www.slobodnaevropa.org/a/izrael-izbori/30171144.html

од ова може да се види дека една изборна единица е корисно во однос плуралноста но ризик во однос функционалноста, освен ако не постои е-гласање па брзо можат да се преповторуваат избори во случај на ќорсокак за мандатар, или пак доколку постои норма како задолжително идеолошко коалицирање, сепак имајќи предвид дека аномалии би постоеле во вториот случај единствено чаре во статус-кво ситуации е брзо е-гласање ...

од друга страна 1-на изборна единица со преференцијално гласање ќе отвори простор и за поголема застапеност на помалите партии, но сепак треба некаква категоризација за да можат гласовите да се префрлаат врз дадена група кандидати пр. наместо по општинска основа по идеолошка бидејќи префернцијално гласање во една изборна единица нема да извади застапници кои ќе бидат ориентирани кон локалните гласачи, всушност ЕИЕ како систем сам по себе ги дерогира локалните интереси т.е. граѓаните немаат свој загарантиран локален парламентарен претставник ...
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2019 во 16:26

Лилето сношти убо кажа, ЕИЕ е неопходна опција заради поголема демократизација, но чинам не е во право кога вели дека нема што да се плаши Народ ако виа ЕИЕ се маргинализира директното застапништво на Граѓаните бидејќи нели Граѓаните за тоа си имаат Локална Самоуправа, но ДИНГ ДОНГ ЛИЛЕ тоа значи ЕИЕ само за парламентарните а не и за локалните избори, а дури и да е така како јас како Граѓанин ќе имам можност да ако мојот локален претставник ме игнорира да се пожалам на Законодавец како би го ресетирал нечиј локален агалук, од овој аспект повисока дистанца е само Суд, а некои работи прсто не се за на Суд а сепак си бараат простор каде локалниот проблем ќе може и централно да се разгледа, во кои околности ЕИЕ ќе биде каша попара, онака трчај кого можеш од народните избраници да фатиш за трегери за да промовира погласно некој проблем, и оп ова не врти во круг, та и постојниот модел не го бива вака во однос правата на Граѓаните ниту пак ЕИЕ дури и со отворени листи не е гарант за рамноправност еве на институционално ниво а во костец потребата од виша политичка инстанца т.е. нема никакви гаранции дека другде со лесно Човек ќе се пожали за некој гајрет та онака ако му се посреќи да најде некој во народното собрание да го сослуша арно ако не ништо итн.

сето ова пак и при ЕИЕ околности може да се регулира односно да се нормира подзаконски одреден Пратеник да има законска обврска да мора да биде претставник на одредени општини пример по три Општини да ги има задолжително во свој радар та Народ да не лута по ходници во Собрание, дума која практично ако не правично посочува на застапништвото, ете понапред пример во нишкава како во сАд тоа е регулирано не само со Канцеларија во институцијата туку и со Локални Канцеларии, сигурно некој ќе рече мораат бидејќи станува збор за голема територија, но еве да речеме сите кај нас имаат канцеларии во Собрание, но оп оди најди некого таму, логично треба да си имаат и свои секретарки ако не тим кој во секое време ќе им биде на располагање на Граѓаните, просто не само што треба туку и мора Пратениците да бидат отворени секојдневно кон Граѓаните и да најдат волја време сили да ги ислушуваат нивните проблеми, можеби за да нема оперативна преблокираност да постои некаков филтер систем кој најнапред ќе ги прераспределува потребите пр. до Пратеници кои се посветени на некоја област односно членуваат во соодветни Собраниски Комисии, а потоа комисии да задолжуваат кои Пратеници ќе мораат да примат Странка или илезат на терен за да ги проверат и лично проблемите или пак ќе ги препраќаат Граѓаните до Извршната Власт итн. но ова би било и комплицирано и замрсено, заради што пак паметно е да се вратиме на изворниот модел а секој Пратеник да мора да си има постојано отворена канцеларија во својата Општина ...

во секој случај интересно е дека повторно и за оваа работа нема широка јавна дебата, ниту пак простор каде таа континуирано ќе се одвива пр. одреден Институционален еФорум при дадено Министерство, та на крај како по обичај Решението килава иако многу баици галамеле наоколу! ајт што вели Кољо-вртикапа вака онака ќе не биде не се сеќирајте само нека дрма оптимизам и се што сме си заслужиле ќе си дојде, ех виа митомански табиет јасно митоманска центрифуга била таа туркана виа ЕИЕ Народни Избраници илити поинаку, дали!?


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2019 во 18:43


малите сакаат полесно до гласои, големите осигурани гласои, а ц среде Народ пак абдал ќе си го прават, прво никогаш нема удбалитичарите да ви доветат вам аир туку попрво камшик ако не јарем во однос Правото на Избор и Глас, тоа значи колку и да има изборни единици 1-на 6-ст или 120-сет, повторно ќе бидете навјасани од оној кој имал поарен агитпроп кампањски бидејќи реално никаде нема сеопфатно премерување на платформи нивно соочување и оправдување, се’ се сведува на жими мајка без никаква одговорност пред Бирачите, освен да ги почастат по некоја бира ако не ги собира во нивна кожа па им јурнат некаде попат!

дефинитивно сме зрели пр. за ирскиот модел со ППГ (STV) кој ако е сред ЕИЕ не гарантира осигурано застапување за локални прашања посреди законодавците т.е. туркање промена на локални закони, но ако се 120-ИЕ ако не се задолжени Пратениците да имаат и своја локална канцеларија во својата изборна единица каде еднаш неделно ќе мораат да се сретнат со своите избирачи та и од тоа нема да има големо фајде, поентата е дека само низ децентрализација вашите права ќе можете полесно да ги остварувате но не само општинска туку и законодавна да се изразам пластично, во спротивно во која и да е варијанта единствено што
е дочекате е само добро познатото агтипроп ријали шоу во парламентот ...

да сублимирам дпмн е за 120-ИЕ моделот, дуи за постојниот 6-ИЕ, а sdss навидум за 1-ИЕ, практично а 6-ст а 1-на Изборна Единица чинам тоа речиси е исто бидејќи повторно перењето мозок на ангро е загарантирано а разбира се постојните удбалитичарски мастадонти во тоа се највични, та навистина решение е да се вратиме на првобитните 120 изборни единици а воедно парламентарните и локалните избори да се случуваат истовремено како ете би се заштедило, демек нема логика, но ја би рекол тоа е гарант за стабилен развој, та чим зајковци до сега и при тешки зицери и при никаков резултат не поднесоа одговорност, што пак натака може ли некој повеќе да потфрли од нив та да мора некогаш предвремени избори, прагот на толеранција мислам не ни може да оди подолу од ова па сепак Народ си легна на брашно, а увидовме дека единствено улица се случува ако за тоа некој удбалитичарски мастадонт има волја, реално после цела деценија владеење дмпн воопшто и не се замара дали предвреме ќе излезе на мегдан бидејќи после нивниот митомански самонокаут единствено што им оди во прилог е зајковци што повеќе зицери да направат како и алиевци би влегле доволно во ќорсокак за да пак не ги стрефи мицковци исто што и груевци, нејсе, она што е клучно е најнапред ППГ како максимално поединечниот глас да оствари броењее односно учество во изборниот процес имате абери во 4-тиот и 5-тиот пост на првата страна од нишкава, а на сето тоа и гаранции дека Гласачите директно ќе можат да бидат во контакт со своите претставници, биле тие претставници накачени до п.столче преку 1-на 6-ст или 120 изборни единици, како стојат сега работите на овој план никој не може да оствари директна комуникација со парламентарец освен ако не е по непотистичко фамилијарна или партиска линија, дури нема ни претставници во дадена фела ни за невладиниот сектор т.е. граѓанските здруженија, со еден збор речено ова не е Демократија ова сега е ПЛУТОКРАТИЈА без разлика во каква изборна единица удбалитичарите ќе ве пикаат!

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2020 во 04:30

претпоставувам ЕИЕ Една Изборна Единица од аспкет на централизациа во вакви времиња може да биде предност, а заради полесно побрзо и поефективно делување пр. сред пандемии економски кризи или природни катастрофи, бидејќи иако се централизира моќта сепак повеќе независни Пратеници имаат прилика, но воедно кусур е поголема и поправична локална застапеност т.е. свој Чоек (како и да е обоен) секој Локалец да си има и во Собрание, уште повеќе ако при гласање и пребројување е ППГ систем та така бидејќи дефакто добил по некој процент некој локален кандидат од сите и да не сака веќе на сите комшии им е во Народното Собрание Претставник! во тој случај така со 120-ИЕ не ни мора посебна стандардизација дали избраниот има некакво знаеење или звања напротив што помалку толку поубо за да истиот Мора да бара помош и разговара со своите Бирачи како по секој еден Закон да гласа, а преку свој еФорум во Изборната Единица каде е Избран нели преку полови на темите или пак приоритет на категориите и подтемите вонив за кои Тој некој Избраник ќе притиска до Собрание и Влада да се турка некоја работа, и вајс верса ... Во Спротивно Доколку Сметате Дека ЕИЕ е решение Тогаш Треба Да Се Воведе Технократски Систем Ко Во Кина Каде Низ Тестови И Селекции (а не само звања и тутли) Ќе Се Пребере Кој Е Подобен Да Се Кандидира За Пратеник На Сите бидејќи посетне не треба да има ни толеранција кон избраните доколку некако законски се огрешиле (макар ги наместиле додека не докажат дека е така) та кога ќе им се суди ним да си прифатат дека за нив по некој кривичен закон од старт пропишана им е Максимална Казна, бидејќи и без да сакате по кој и да е основ сред ЕИЕ во полната ќе профункционира меритократија но без народна селекција таа ќе бидне уште поклановска а така и без да сакате ќе дотерате до Технократија но Елитистичка, та зато со време думајте дали е подобро Централизација или Децентрализација на сите нивоа, а Чинам што и да изберете пак нема да ви Чини! Зошто, Просто бидејќи и да имате ЕИЕ ако не почнете да си подотварате Систем и сите не почнат да го помагаат активно истиот наместо сеират ко денес по фејкбукот, просто центрифугата кага тогаш или ќе пукне или ќе мора да се прештима некако пр. ко што веќе и ни најавуваат nwo-ски, но како некој намерно да не држи постојано во вакум а нам постојано компас ни е во аут, иако и тоа е за Наше Добро доколку се’ се гледа низ Божја Промисла, но многу лујџе та многу слободна волја и сешто се случува, а Кој Претрпи До Крај Тој И Ќе Се Спаси ... всушност вештачки индуцирани кризи за да дојде до тоа има веќе минимум цел еден век а се тркала работата веќе 5 века од идеја преку концепт проект агенда и падни стани обиди в недоглед, но изгледа вие сами сакате да се наместите што поарно за да ве насамарат та да речете нек биде што ќе биде, вклучително и со карантиносаните околности во однос пандемијата денеска, но и со централизацијата во однос Изборниот Систем која сметате дека само како ЕИЕ е решение за поголема Народна Волја односно шанса за помалите партии, хм ха ех их ох, Изгледа на мнозина не им е јасно дека некој веќе спремил резервни планови колку и вие да сакате да се разберете и напредувате поарно за да си тера своите кои веќе пред векови си ги зацртал Тоа не значи дека треба да се пасивизирате, напротив тоа упатува дека Вие Мора Оштроумно а не само опуштено да делувате, та не само нови идеи да вадите за да растите и се развивате, туку треба да имате акал како истите и да ги осигурувате и реосигурувате за макар ви ги рушеле да преживеат, Но треба исто да си знаете дека сосила убаина небива, та за да нешто армирате мора Непосредно Демократски да делувате, Но и тогаш мора да знаеете дека некој може да ви го спинува неприметно муабето та ко во случајо со ерга-омнесот да ве легнат на Брашно со боровинки и од Вас пак и пак да си шиткаат или разграбуваат Питата Со Шумско Овошје!

интересно 120-ИЕ не гарантира ништо поарно бидејќи Народ на ангро е во Скопје гетоизиран, па може треба смиксан модел од повеќе комбинации, конечно низ Референдуми самите Граѓи општински да си одлучат за нив кој модел е најподобен, бидејќи некаде 1-на ЕИЕ е чарето за пофлексибилна поефективна и понародна опција, а некаде Општинска ЕИЕ повеќе им одговара, така ет и најправично секој а си одлучи каде и како ќе ги слева своите гласои, (иако ППГ(stv) е правичниот начин на броење во сите случаи и од секој аспект заради поправична демократска метематика т.е. Вашиот Глас е Глас и кога вашиот Избор не е на Власт та завршиле проценти милиграми или милиметри не само кај еден туку повеќемина кандидати (наместо еден) одеднаш за иста изборна позиција!)
доколку сакаме да си признаеме искрено, нам кусур ни е непотизмот корупцијата и елитизмот (страстољубие среброљубие славољубие) кои нема начин како да се ресетираат освен да се изнајде Модел кој најнапред ќе нормира кога и кој Сограѓанин е Подобен за да му биде Народен Претставник на Народ, а камо!? хм, за сега доволно е да имате Партија за да се кандидирате за Пратеник, смешно без никакви критериуми за правна или експертска подобност ниту пак проверка на истите, ншто налик бараме на сите нивоа од Извршната и Судската Власт да има на сите нивоа критериуми за стручност, додека во однос Законованта Власт види Богати единствен критериум е партискиот клуч, дури ни Високо Образование не е задолжително, а не пак да постои проверка за истото налик бар Партиски-Стрес-Тест (кој би го срочиле психолози) за да се осигуруваат со време Гласачи дека не гласаат за некого како Претставник а тој да ти фалцнал диплома или може во меѓувреме откако дипломирал не го закачила амнезија! Значи немаме никаков филтер на Меритократска Подобност за да мирно спие Народ дека утре нема оној што го гласал да бидне ако не со неколку фази-ин-д-хед тогај без-ниту-една-даска на кревет туку плута на вода додека тоне во четири годишен собраниски сон! Но Внимавајте, ете во последниов линкуван МММ (Мерито-Мерино-Македоно) текст, уште одма се наведуе парадокс, односно ќе видите дека волци-во-овча-кожа едвај чекаат Технократија т.е. Научна Демократија но која озбилно и денес второкласно се злоупотребува а не пак утре кога би се востоличила за незаменлива кога ќе прејде во (еугеничарско или не)Научно Диктаторство што Народ уште сега децентрализирачки може да го осуети, но ЕИЕ неводи кон тоа, напротив форсира глобализам кој како супер-централизирано nwo го бркаат и сакаат светските елити преку нивни локални послушници да го истераат, не мое туку Логично размислување е дека до Технократија ќе стигнат преку фино наместена Меритократија, а тоа се’ повеќе и повеќе ќе ви го зема Народниот Здив бидејќи глас веќе и да немате! значи подобност за Научник ќе има пример само оној кој има од типичен орган верифицирана диплома, а капак ќе мора и многу китапи дипломи и што све не од услови да се исполни за да сте кадарни за Народни Пратеници, мислам конечно ЕИЕ води кон тоа та внимавале или не некој уште сега тоа еугеничарски ви го пуштил и само чека да му го испорачате ко на танца алчејќи се дека така бркајќи преку Леб погача ќе г изротирате постојните удбалитичарски мастадонти, хм ќе ве рушат и без да сте свесни како ама ај кој има искуство со удбашана си знае па и не ви се замара на наивноста сигурно, но ЕИЕ или не ако нема ППГ(STV) вам полесно ќе ве возат! хм хм хм Ако и технократија би поминало , само нека стават дека на таквите Јавни Тендери главен услов на крај е не само Народен Глас туку и тестови за Марко Цепенков Оштроумност нормал и по некој за Емоционална Интелигенција кој сам Народ Невладино би го склепувал!

не сум паметен за да кажам што е ултимејт решение за кого, ниту пак знам дали некое некогаш може да донесе најдобри резултати, за такво нешто треба Непосредна Демократија каде Народ ќе биде постојан Пазач и Акламатор на политиките на Народните Избраници и од нив Укотвените Администравци, та дури и тогаш кој е гарантот дека нешто ќе оди подмачкано доколкуНарод некако од некого бива искорумпиран не само преку мамонистички поткуп туку пропагандно харизматичен или можеби пуш’д’батн фејкбук агитпроп, значи ризици секогаш постојат, но и Решенија секогаш апропо сите можат да се знедрат, што вели тетката на ВилС хуз-гона-монитор-д-монитор-оф-д-монитор, глејте само тоа да не е некој a.i.бот та да се изботирате на крај и самите себе си! но ова е муабет за во друга нишка, а во оваа пак ќе потсетат Мерикротатија во која и да е форма ултимејт води кон Технократија, а тоа утре ќе ви истовари Научно Диктаторство од кое пак нема посклет доколку истото не е озбилно Народно Контролирано! значи внимавајте, Точно треба Секој Да Си Ја Работи Својата Работа, и уште поточно и друг може да ја работи туѓата Но со време мора да си заврши краш-К*рсеви пр. наместо во Раб.Уни.Кочо Рацин во Правен Институт Марко Цепенков кој допрва треба да си го создадете, за да таму инстант научи не само Добра Законодавна (Собраниска) Пракса туку и Говор на Тело (Креативни Техники на Дебата) за да не ви губи ниту вас ниту на останатите време додека ретроактивно постизборно учи како функционира кревање рака при гласање во Собрание и све останати процеси на чешлање и носење Закони ... можеби чаре е да Мора за Пратеници да се кадарни само Правници (со Разни Магистерски Специјализации) или пак Неправници но со задолжителен консензус од задолжителни Правни Советници кои би биле заедно сонего избрани при гласање на Избори а без кои нема да смее да донесе своја самостојна одлука во однос законите, ем така тие утре секогаш во собраниската канцеларија бар еден од нив ако се тројца четворица бар еден ќе биде таму Присутен за Народ да сослуша, по можност тие да се од независно или различно-идеолошко партиско друштво на здружени-интереси, а како не би можело едни да завозат со сатар некогаш или секогаш, макар било тоа ко денес на смени ротации или тркалање (ко привременава влада сега) ... Значи Заклучок За муабетиве на темава ми е Незнам Што Е Најпаметно, Зошто, логично биејќи нит сум најпаметен, ниту сум најумен, а не пак најтокму со памето, мислам Чим Сам Со Себе тука си верглам, а сепак е место за дебата, зар не е така!? но денес Вие дебатирате на фејкбук, но таму сметам можам само да си направам (и да ви отправам) бељата појако, а така ќе биднам и понетокму, та може вака е најтокму иако делува ичтокму, ајт бар некој ќе разбере како во Кина им тера Изборна Селекција, или дали и како конфучијански меритократски изборен модел е Најстар Во Свет од оние античките кои преживеал, а може и ќе научи така дека битно е Ние да функционираме како Заедница во која имало или не централизација поворно ние сме упатени на Здружување макар и Невладино како би им помогнале на Оние кои се на Власт локална централна или локал-централна, што чинам и Ни е Должност, мислам кога веќе и сред Сиромашна Земја Со Пари сте добиле Бесплатно Јавно Здравство па бар малку од малку макар и со пофален збор само можете на Право место да мотивирате некој администратор т.е. службеник да Истрае правилно да си ја работи својта хуманитарна(потценето-платена)работа [1][1][1]

Треба Добро Да Се Размисли Што Води Кон Технократија заради Демократија и Поправично Порамнопрвно Посреќно Утре, а што кон потпросечен елитизам кој ќе биде во служба на коруптивно-безредие и либерализам-без-граници од кој аир ќе имаат сите само не Македонците односно сите Граѓани на Македонија, дека тоа ќе се постигне само со менување Изборни Модели малку морген, дека тоа ќе го испорачаат само политички партии макар биле отворени а не елитистички, дека вам преку ноќ пак ќе ви се заарни без и сами да подадете на систем тоа утре сабајле, а дека и кога ќе подадете рака се ќе биде на арно тоа тнко, Просто, не живееме на совршен Свет ниту пак може истиот некогаш тоа да стане, a дури и кога би се исклучила Духоносната Нишка како варијабила со самото тоа што екофутпринтот е голем т.е. експлоатацијата на земјините ресурси на ангро го надминува капацитето на земјата за нивна реобнова, та дури и ние топтан 2 мил станеме Самоодржливи, каде се останатите та додека ние сонуваме за подобро утре може да се случи уште денес склетот од вчера на сета наша Добра Волја да ни се сплетка меѓу раце, а сетне нормал Народ ко по обичај или ќе бара кривец или ќе брка апатија под пазуви, но нема да му текне дека постојано Мора да се помага ем постојано да ги проверува своите лидери на кое дереџе се макар претходно веќе минале низ максимално наштимани филтри за подобност, иако Лично сметам дека за да профункционира Систем блиску-до подмачкана центрифуга не ни треба главен акцент на технократија низ некакви испитни филтри туку на Емоционална Интелигенција Етика и Циркулација!!! сепак додека изнајдеме нешто подобно може да поткупиме малку од малкуу штимунг и од истокот т.е. кинескиот KeЏу филтер кој кај нас го има за администравци, иако и тоа е само проформа бидејќи во континуитет не се евалуира, туку да се примени ваквата форма за селекција и на Народни Пратеници ако веќе терате со ЕИЕ натака ...
    


It takes seven years to see if a tree can grow into suitable building materials.

Цитирај This is in line with the Confucian tradition of meritocracy. After all, China is the first country to invent a civil service examination system, known as the “Keju.” ... It’s not far-fetched to claim that the Chinese model is more about leadership, rather than the showmanship seen in the West. China’s meritocratic governance challenges the traditional dichotomy of democracy versus autocracy. From China’s point of view, the nature of the state, including its legitimacy, has to be defined by its substance: that is good governance, competent leadership and successfully meeting the needs of the people. So despite its many deficiencies, the Chinese polity has delivered the world’s fastest growing economy and has vastly improved living standards for most Chinese ... Sun Tzu, China’s 6th century B.C. military strategist, called “xiaxiace,” or the least bad option, which allows for the exit of bad leaders. [1]
Цитирај The effect of keju — China’s imperial examination system (607-1905) — on human capital outcomes persists to this day. [1]
Цитирај Meritocratic governance is deeply-rooted in China’s Confucian political tradition, which among other things allowed the country to develop and sustain for well over a millennium the Keju system, the world’s first public exam process for selecting officials. [1
Цитирај in Confu-China, popular participation is still preserved. It is just that the check by the elite is added to the decision-making... Moreover, Confucians may even recognize the practical and psychological benefit of making people feel involved as a member of the state through mass participation in the age of democracy ... (Bell 2006, 273). All these considerations give us additional reasons for Confu-China to preserve popular elections, although, at the same time, different from Rawls, Confucians may also be concerned with the possibility that, through this civilizing process, people may grow overconfident, thus losing respect for the wise and the virtuous. Moreover, in Confu-China, exams and experiences are introduced as the basis for voting rights in the case of certain political matters and for the membership of certain branches of the legislature, but these exams are open to the public and the government has the responsibility to offer any means necessary for citizens to be educated and to participate in politics. Even if people fail to pass or choose not to take the exams, the door will be always open when they change their mind or improve their competence. [1] [1]

Цитирај Confucius focuses on personal development and the fulfilment of worldly responsibilities [1][1]

Цитирај Confucianism should be affirmed in the Constitution as the state ideology (in effect replacing Marxism-Leninism and the thoughts of Mao Zedong and Deng Xiaoping which are affirmed in the existing Constitution of the People’s Republic of China); officials should have received education in classical Confucian texts and passed examinations based on them (a modern keju [examination] system resurrected from the traditional Chinese system for the recruitment of officials). [1][1]
Цитирај As a civilizational state, the legitimacy of China’s government is deeply rooted in its own historical tradition, shaped over the millennia since the country was first unified under the Emperor Qin in 221 B.C. China’s one-party governance today may look illegitimate in the eyes of many Westerners, yet it is to most Chinese nothing extraordinary. For most of the past two thousand years, China has practiced a kind of one-party rule: governance by a unified Confucian elite that was selected through public exams (the Keju) and which claimed to represent—or genuinely represented—most if not all under heaven. Furthermore, during much of the one-party-rule era, China was arguably a better-governed, more peaceful and prosperous state than the European states of the same epoch. China began to lag behind Europe when it closed its door to the outside world in the 18th century and missed the Industrial Revolution.
...
https://www.zocalopublicsquare.org/2017/03/01/chinas-one-party-rulers-legitimacy-flows-prosperity-competence/ideas/nexus/
Цитирај Engineering Perspectives of Human Society

what happened in Chinesse Feudal Society, The KeJu talent selection system only selected individuals who had the capability of writing excellent articles but might not necessarily have the capability of running a governing body of the society, which certainly contributed to the degradation of the Chinese civilization in the long run [1][quote]
[qoute]Why Do People Vote in Semicompetitive Elections во Кина

In the late 1970s and early 1980s, one of the post-Mao electoral reforms was semicompetitive elections, including those for local people's, A better understanding of voters' subjective motivations in these elections is critical for explaining and predicting the significant effects of the elections on sociopolitical development in rapidly changing Chinese society. ... Shi finds that those who support democracy and democrati-zation, who strongly believe in their own competence to understand and influ-ence politics (i.e., internal efficacy), and who want to see corrupt leaders punished, tend to vote in such semicompetitive elections as those for local people's con-gresses. Therefore, Shi concludes that "people vote in semicompetitive election ... not because they have affective attachments to political authority" (1999a, 1135). Instead, they vote in those elections to pursue their own interests: "to punish corrupt leaders and to pursue democratic values [1][1]
Изменето од Zelenikovo - 06.Април.2020 во 04:31
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2020 во 23:44

сум додал една буква плус во центрираното видео горе, но еве го засебно пак, тамам за да остане таму вакум кој би потсеќал дека и селектирање отпад не е проста работа, а не пак амбициозни вона-би политиколози од партиски кариеристи, токму да се укаже дека каква и да е слична технократска реформа мора да се потпира на озбилни анализи и широка народна референдумска подршка, не 50+1% од гласачите туку минимум 70+1%, што исто треба да е случај и со Референдум за ерга-омничното име кога и’ истиот да е повторно спроведен т.е. за да се случи озбилна круцијална промена мора не мало мнозинство ами грото мнозинство да е ЗА вакви тектонски промени!

Originally posted by Zelenikovo Zelenikovo напиша:несомнение и овој процес може да биде штиман удбашки, дури и од спунт, пр. додека полагаат Парламентарно-административниот Испит кандидатите, некој да ги труе зрачи или дефокусира пред или во очи полагање, но и тоа може да се изескивира доколку ваквите Испити се прават пр. за време изборна изолација на кандидатите во народни комуни, иако и таму ризици моит да се протнат, просто мора да се пресече што се најидеални околности за полагање вакви психолошки правни и економски тестови кои би ги срочувал Народ преку Политички ОНО-а (Отворени Невладини Организации), но ќе згрешам ако речам ова е ултимејт чаре за да работите тргнат нанапред, посекако сето ова има како идеја прилично вакум дали не може повторно да се злоупотреби во однос демократијата та да се испилат и навистина технократски елити за кои единсвен пристап би бил научниот! СЕПАК како денес стојат работите затворено-удбалитичарско-непотистички во постојните мастадонт партии, ова во секаков случај ќе биде бар анти-тајкунско-елитистички механизам кој бар ќе биде потврда пред Народ дека иако секој Може да биде биран, тој некој мора да има Свој Акал и Храброст ем Своја Чесност т.е. без Здрави Разум Волја и Моралност да не смее да влезе да весла во Народнио Брод, еве пр. јас за себе си знам дека сум терсене наопаку и не сум за во Политика никако, просто ќе им ја одерам кожата на криминалците, особено оние кои ми се сопартијци и тоа најкултурно ќе му сместам патка да сам изгори со своето поведение за да ми е мирна Совест и утре не би ме прогласиле за соучесник, Просто прагот на толеранција во однос украденото од она што е Народно ми ет многу мал, особено кога е во прашање Честа Здравјето Мирот, што дефакто не ме прави подобен за политичар бидејќи сепак таквите треба може прецизно да се држат до закон, но не и да си ги земаат работите во свои раце, нели за такво нешто има Полиција и Судои, но табиет си е табиет та посекако нема да чекам на нив да го бркаат и докажуваат криминалот на некој корумпиран политичар туку буквално лично ќе го навлечам намамам насанкам да си се удави во својата апашка бљувотина до која стигнал крадејќи од Болни и Стари од Млади и Неродени од Умрени и Заслужни итн. што навистина е дрско, но кога метастазирала некоја појава како корупција лично сметам друго Чаре нема него да се чисти редовно тајкунскиот-елитизам, та и на такви патка начини, Чунки така бар упола би се намалила корупцијата и само во сигурни околности на свои ближни би им стегале рекет идните политичари! СЕПАК ако вака тераат народните претставници тоа би било опасно И им препорачувам немојте, затоа бирајте ги оние кои оставаат Институциите да берат гајле за сачекушите, тие нека оставаат бележани пари итн. реално ако ова стане народна фора да се искушува вака секој еден што е во Политика ќе останете без Чоек кој невлегол апсана, а таму завршувајќи крими-факултет ќе ви се враќаат и дамбетер, реално секој Чоек кој е во тегла со мед дури и да несака ќе си лизне од прстите, ко за беља ако го утнал тајмингот ето вака би страдал од невнимание, ЗАРАДИ ШТО попаметно е ШТО ПОШИРОКО ОТВОРАЊЕ НА СИСТЕМОТ на начин да Самоцензура Утре Рулз посред O'Владеење [1]

интересно кога ќе се собере кумулативно колку Милијарди од марките доларите еврата по загубарите штедилниците и тендерите та и државното земјиште ошле низ удбалитичарски раце во вода, се поставува прашање зошто ги судат ситни криминалци на тешка робија а всушност некој кој им ја сотрел иднината седи во некој свој хотелски комплекс сеирејќи ги од високо, јас разбирам бар за 30% од народно-украденото азно некој да положил сметка та секој еден и да имаат Властите три чисти и за тегла ајвар да го лежат, но ова што се случува е траги-комично пр. на елитистички-украдени 20 милијарди евра низ транзицијата и понеа посекако добар дел ушуќарени од државен шверц на цигари и нафта, да се фрлаат затвораат само улични криминалци кои сите што лежеле тешка робија заедно-кумулативно не украле ни 100 милиони евра, тоа е за меѓу врвот балкански гинисови рекорди во замижување пред елитиниот криминал! комотно може да се спинува муабетот и како туристичка мамка за офшор-елити да се осеќаат недопирливо ако изберат во земјава да уживаат својто офшор азно, нешто што груевци сакаа да го сторат виа офшор финансиска зона во Скопје, значи да биде тоа и надградено како бизнис прилики, а посекако и купени државјанства за Полиција и Војска да гизаштитува и крие доколку некој ги бара или тормози во својта матична земја, среќа им загина власта инаку забегаа те со ова те со сахарско-казино сред охридското езеро итн. итн.

ќе дочека ли Народ некогаш Правда ...
... бар за рекетираниот менаџерски откуп на акции во приватизацијата!
ECONOMIC CRIMES IN CROATIA: WHAT CAN MACEDONIA AND BALKANCOUNTRIES LEARN OUT OF THEM?
http://www.maclc.mk/Upload/Documents/Vidlicka.pdf
Doc.dr.sc. Sunčana Roksandić VidličkaМора да се признае и другде не е поинаку, но споредување 2 милиона население со 300 милиона и логично колку е полесно кај нас да се дофати за опаш елитниот криминал, доколку удбаши и џандари имаат таква намера, ова е навистина беспредметно и како споредба, но комотно процентите во однос уличниот и елитниот криминал и кај нас се исти! затоа и Често потенцирам во последно време Треба што похуман однос да се има кон уличните криминалци, многу од нив и во очај фрлајќи се во безаконие онака афектно, та бар оние кои не се повратници да им пружаат прилика и да отслужуваат казна пример во Природа наместо жигосани во четири ѕида [1]

https://www.psychologytoday.com/us/blog/wicked-deeds/201704/why-elite-white-collar-criminals-are-rarely-punished
Изменето од Zelenikovo - 20.Мај.2020 во 01:55
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.