IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Носталгија за недоживеаното
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Носталгија за недоживеаното

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2018 во 07:27
,,i da,,postoi potreba od "chumu diskusija" oti i toa ne postoi,,minato ne postoi,,go nema,,,
,,,i da ,,ne postoi ni idnina oti ja nema,,,no da ,postoi ,oti nasheto lichno seopfatno kreiranje ja pravi idninata sega i tuka,,,
,,,i nikogash ne e dosta od iskustva,,
,,,i od nepostoechka se kreira nepostoechka no sega tuka postoechka sostojba,,

Изменето од pajser - 24.Декември.2018 во 07:29
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 503
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2018 во 23:22
Не постои ни минато ни иднина, ни лошо ни добро. Само во нашиот искривен концепт постои
И самите себе често се гледаме како индивидуа а уствари сме искуството
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6471
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2019 во 10:17
...само релативизираната вистина на нашето постоење е релативна...но,сепак е нечија вистина
...будност,присутност и себеспознание...три фактори за мирен живот и крајното топење во ништавилото
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Katina2019 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Јануари.2019
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Katina2019 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2019 во 17:55
Мислам дека треба насловот да се промени, затоа што не е возможно некоја особа да биде носталгична кон нешто што не го познава, не го осознала, не го доживеала, опипала,вкусила итд..итд...нели?

Мене во последно време, особено наутро, кога одам на работа и ги гледам комшиите со нивните домашни миленичиња како го бербатисуваат тревникот, ме фаќа носталгија за моето детство, за прекрасните паркови со фин зелена детелина и во секој парк стоеше табла на која пишуваше- Тревата те моли, не гази ја, боли!!

Носталгија за лежење врз таа чиста трева, бегање брзо кога ќе ни наидеше чуварот од паркови и зеленила...ееех..младост...

Носталгија ме фаќа за убавите возбудливи денови кога ќе прелеташе хеликоптер и ке пуштаа летки, а ние деца, трчавме и ги собиравме....ееех...чичко пушти летки, викавме раздрагано на цел глас...
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 503
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2019 во 18:57
Правдата е слепа ама прецизна

Изменето од paralelogram - 30.Јануари.2019 во 05:12
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6471
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2019 во 23:37
...ние пишуваме,ти не читаш и тебе убо на душичката што си во центар на внимание нели?
...убава душичка
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 503
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2019 во 23:48
Многу ми е убаво, како камен темелник се осеќам :)..

Изменето од paralelogram - 30.Јануари.2019 во 05:15
Кон врв
Katina2019 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Јануари.2019
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Katina2019 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2019 во 21:00
Камен темелник???
Прв пат слушам, читам, некој да се чувствува така!???
Така тврдо!????
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 503
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2019 во 00:27
Ма и бетер.. :)
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2019 во 07:48
Originally posted by Katina2019 Katina2019 напиша:

Камен темелник???
Прв пат слушам, читам, некој да се чувствува така!???
Така тврдо!????


,,,mha,,,sade tvrdini vo memorii,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6471
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2019 во 08:42
...секој е господар на својата песочна тврдина
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2019 во 11:28
Мене увек ме влечело повеќе да се брцнам
под вода.Шо знам не ни е доживеано тоа со кофичките,
па лопатчиња и трупај песок за некакви ми ти
тврдини.А ете уште почудно на темава немам ни некоја
носталгија кон тоа.
Посекако еден ден се тоа водата ќе го испере.
Кон врв
Katina2019 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Јануари.2019
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Katina2019 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2019 во 12:35
Originally posted by pajser pajser напиша:

Originally posted by Katina2019 Katina2019 напиша:

Камен темелник???
Прв пат слушам, читам, некој да се чувствува така!???
Така тврдо!????


,,,mha,,,sade tvrdini vo memorii,,,


Носталгични мемории
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2019 во 12:43
Originally posted by Katina2019 Katina2019 напиша:

Originally posted by pajser pajser напиша:

Originally posted by Katina2019 Katina2019 напиша:

Камен темелник???
Прв пат слушам, читам, некој да се чувствува така!???
Така тврдо!????


,,,mha,,,sade tvrdini vo memorii,,,


Носталгични мемории

,,,nema ima sega i tuka,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.