IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Секти
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Секти

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 14>
Автор
Порака
Les†a† Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Les†a† Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2006 во 23:43

Decki znaete li nesto za "crna ruza".

Inace toa e najmoknata sekta za oja se znae nesto vo Makedonija.

Sekoja godina na datumot na osnovanje na sektata edna crna ruza se vrti kako sto se igra vistina ili predizvik i na onoj koj ke mi se padne ima cest da se samoubie ili da ubie clen od semejstvoto.

Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2006 во 02:55
јас исто така знам дека оваа секта е веќе бајаги години истре*ена 
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2006 во 15:51
Originally posted by Les†a† Les†a† напиша:

Decki znaete li nesto za "crna ruza".

Inace toa e najmoknata sekta za oja se znae nesto vo Makedonija.

Sekoja godina na datumot na osnovanje na sektata edna crna ruza se vrti kako sto se igra vistina ili predizvik i na onoj koj ke mi se padne ima cest da se samoubie ili da ubie clen od semejstvoto.

...ПРВ ПАТ СЛУШАМ...ПСИХОПАТИ...ТИЕ СЕ СИТЕ ЗА СТРЕЛАЊЕ БРЕ...НЕНОРМАЛНИ...

Точачиња.
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2006 во 16:11
како мор не знаеш за ова секта??? ехеее низ Скопјево нонстоп гласини се слушаа за неа, али исто така и после тоа направија документарец каде што главниот водач полицијата успева да го застрела, и од тогаш никој не слушнал нити видел за нешто за оваа секта 
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2006 во 18:17
   
      Низ историјата на христијанството многумина се прогласувани за слуги на Ѓаволот, и како такви многу лошо поминувале. Сепак, ретко кој за се*е зборувал дека работи за Ѓаволот и неговата слава. Човештвото за прв пат ја дочекува искрената сатанистичка религија на 30 Април 1966. Тогаш Антон Шандор Лавеј во Сан Франциско ја оснива Сатанистичката Црква. Таа постои веќе 39 години, и ако си верник на ова црква, тогаш оваа 2005 година, не е годината на постоењето, туку 29 година, и тоа ѓаволска. Главен празник во годината е Валпургиската ноќ, вештичен сабат, кој е воедно и роденден на оваа црква. Се стекнува впечаток дека главната причина за постоењето на оваа црква е контрирањето на христијанските цркви, а особено на Католичката црква. Сите главни заповести и начела но и облици на службата изгледаат како пародија на христијанските. Лавеј никогаш не тврдел дека црквата ја основал поттикнат од некоја натприродна визија. Сатанистичката црква е производ на неговата животна филозофија чија суштина лежи во пораката дека човекот треба да го прави она што го сака и дека не треба да се воздржува од задоволствата и својата животинска природа. Симболот CS е нешто што Лавеи го нарекол Печатот на Бафомет. Се работи за глава на коза во обратен пентаграм околу чии краци е напишано на хебрејскиот збор „левитијан“, што е едно од имињата на Ѓаволот.
    Во шеесетите години било модерно да се биде чуден и откачен, па Сатанистичката црква набрзо добила голем публицитет, а чудаци од сите страни побрзале да станат следбеници. Првите 15 години од своето постоење на оваа црква скоро и не се симнувала од насловните страни на таблоидите и магазините, а работата на оваа група инспирирало многу филмски создавачи. Филмовите како „Розмариното бе*е“ и другите на тема сатанистички култови директно се инспирирани од оваа црква и делата на Лавеј. Начелата на сатанистичката вера Лавеј ги дал во својата Сатанистичка Библија и нејзините додатоци Сатанистичка Вештерка и Сатанистички Ритуали. Кога малку ќе се загледа во тие книги, упаѓаат во очи пред се негациите на христијанството, фасцинацијата со хоророт (и тоа оној палп-стирповскиот но и класичниот) и исчашен авантуризам и хедонизам. Главниот облик на верската служба во Сатанистичката црква е Црната миса, при која над тело на голе жена се чита сатанистичкиот Оче наш (предвидливо: Оче наш, кој си во пеколот...), а црвеното вино го заменува мокрача. Сето тоа со скандирање „Аве Сатана!“. Лавеј умрел во 1997 година но црквата и понатаму делува. Неговата куќа во Сан Франциско, која ја офарбал во црно и која со години била централана CS срушена е пред 4 години, па управата се сели во Њу Јорк. Сатанистичката црква се фали дека нејзините членови се и некои познати личности, како глумицата Џејн Мејнсфилд, комичарот Семи Дејвис Јуниор, рок ѕвездата Рик Диамондом и Мерилин Менсон. Покојниот основач на црквата има три деца. Едната негова ќерка во овој момент ја води Првата Сатанистичка црква и се суди со својата маќеа Бланш Бартон (трета жена на Лавеј-чувар на Лавејовото наследство) за правата за идејата и името на црквата. Со текот на годините од Сатанистичката црква се издвоиле многу подсекти кои по ред тврдат дека се единствени вистински наследници на Сатана: Сатанистичка црква, Сатанистичка црква на САД, Легија на Сатана..и уште веројатно стотици други. Повеќето од нив се ослонуваат на пишувањата на Лавеј и некои „мистични“ автори како Кровлеј и слични. Иако во текот на годините беше во фокусот на интересирањето на јавноста поради својата бизарност, CS ги одрекува сите поврзаности со ритуални самоубиства и убиства и тврди дека по нивното верување „грев е да се одземе живот кој ни е даден од Сатана за уживање“.

      Сатанистичката црква си има официјален иконописец. Се работи за илустраторот под име Кооп. Тој по нарачка на Антон Лавеј го нацртал званичниот ѓавол CS. Овој ѓавол изгледа како макро и секогаш пуши цигара. Неговите илустрации ги красат многуте ковери на албуми на познати бендови и на нивните плакати за настапите. Еден од најценетите автори во рокенрол дизајнот. Неговите she-devils се најпознати.

...еве нешо за најконтроверзната секта...која полека опфаќа размери на религија...сатанизмот ...опозитивата на Христијанското учење...
........личен коментар....не се нормални луѓево..........


Изменето од joki - 23.Јуни.2006 во 18:29
Точачиња.
Кон врв
kokolo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2960
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kokolo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2006 во 14:56
секти, фракции, друштва имало и ќе има, тие се дел од човештвото уште од неговото создавање. е сега кој како сака и може така и прави
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW
Кон врв
perkoc Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај perkoc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2006 во 09:07
Во некои книги имам прочитано дека Ватикан ги има создавано и измислувано сектите, пентаграми и останати работи.Сите што не биле со Црквата биле секташи.Има многу паметни луѓе,научници кои биле под таква етикета. Колку што знам ЦРНА РУЖА беше во Киното Влае порано.Има некои такви сознанија за самоубиства,ама такво ни е општеството.Се е супер...Ouch
Кон врв
bagio Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bagio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2006 во 13:28

 amante be luge kakvi se ovie muabeti ?jas ko bev mal ne smeev pistol da recam a vie sekti i masoni!!! ama ko   ste zapnale sve ke vi kazam

 
        sektite    postoele            od dalecnoto minato! tie se drogirale najcesto so tezok vid na opojni drogi kako sto se lesni drogi teski drogi i drogi za posleden pat tie zivele vo nekloj svoj svet so e za nas mnogu cuden.tie si se ubivale ponekogas duri.si skoksale od golemi visocini ili se ubivale so toplo i so ladno oruzje.istoto se desavat i denes.
 
masonite ne se sekti tuku poloso  tie samo so se pobogati i ne sr drogiret i ne piet tuku se zanimavet so ubivanje spiuniranje i praenje vojni .jas ko bev vojska ednus dojdoja masoni!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
I`m back in the game
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2006 во 23:50
размена на мсн...мирц и такви контакт-решениа...на лп молам...Wink
Точачиња.
Кон врв
buceslatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 602
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај buceslatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2006 во 04:17
koga pisuvav seminarska za sekti, vo site literaturi sto gi najdov, masonite se bea vbroeni vo sekti, a Iluminatite, koi vsusnost se ogranok na Masonite, bea pretstaveni kako edni od najdestruktivnite sekti vo istorijata na covestvoto. tie vsusnost se instrument vo racete na masonite ki sto sluzat za izvrsuvanje na t.n. necisti raboti za da tie pred ocite na svetot ostanat cisti. interesno e sto sekogas edni od vodeckite licnosti na masonite se evreite kako na primer Rokfeler, Rotsild i sekogas na niv im pripagale najgolemite kompanii vo svetot, a so toa i moznosta da manipuliraat so svetskata berza i so svetskiot kapital. Tie sekogas se povrzani pomegu sebe, i se trudat da ja eliminiraat konk*rentnosta na pazarot cii sto sopstvenici ne se vbrojuvaat vo taa nivna sekta za da celiot kapital ostane vo nivni race. Inaku, porano ne bilo vozmozno zena da vleze vo masoni, no kako sto pominuva vremeto, i toa se smenilo
Read an cry!!!!!
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2006 во 13:53

Сектите се зачетоци на нови верувања или па надоградување на веќе оформена религија...знаеме дека има многу секти на Христијанството, на сатанизмот, на муслиманството...зависи од нивната прифатеност...тие можам да преминат во религии

Кон врв
buceslatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 602
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај buceslatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2006 во 22:10
pa denesnite golemi religii prvin bile sekti, pa podocna, so tekot na vremeto, istite pocnale da go zgolemuvaat brojot na svoite clenovi, pa taka, od obicni sekti, stanale ona sto znaci golema religija...Smile
Read an cry!!!!!
Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2006 во 01:54

Ima golema razlika pomegu religija i sekta...Najcesto sektite rabotat na princip na prisila(koja ne mora da e fizicka,ima i drugi "posuptilni" nacini) i manipulacija,dodeka pak oficijalnite religii ostavaat se na slobodnata volja i izbor na vernikot.

I za da edna sekta premine vo religija treba mnogu godini i brojot na sledbenicite ne e odlucuvacki faktor(na primer,Jehovinite Svedoci iako se mnogu brojni i rasprostraneti nasekade seuste ne se priznaeni za religija(a spored mene taka i treba da ostane!)
I posle mene-POTOP!!!
Кон врв
paki Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 22:32

Jas mislam deka sektite se formiraa samo zaradi druzba so clenovite

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.