IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Култура во кино, театар, изложба...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Култура во кино, театар, изложба...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2007 во 00:21
ebati kulturata,...vo cela zemja  ima samo dve tri kina,....a,sega i vo kuchevo slusham otvorile edno,...posle 25 godini?!,...hahahah,...zarem e mozno?,.....pa,kaj go ima ova na drugo mesto,be,?!LOLLOLAngry
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 14:29
мојот став  е дека нит сме нација која често оди на вакви манифестации, а и да отидеме веројатно нема да се сконцентрираме во целост на изведбата туку ке проверуваме мобилки на секоја минутка, или ке зјаеме  колку да се рече дека ете и ние сме биле во театар или на изложба. кај ти иде обичен граѓанин на изложба. работи од јутра до мрака, жив утепан со 6000 плата, кај ке му текне да си дозволи карта за кино или концерт Confused 
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 14:35
секако дека има еве барем 1000 луѓе во цело Скопје кои редовно следат што има на репертоар, и ои се присутни на скоро сите премиери или културни настани...но мнозинството Скопјани и Македонци не се такви, ај на пример да земеме некој од позабаталените градови на пример Кратово, кој таму ке негува уметност. генерално нацијава не ни е ‘гладна ‘ за уметност 
Кон врв
Синдарела Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Бањана Пепелашка

Регистриран: 06.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Синдарела Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 14:36
Не само шо немаме никаква култура него и тие шо ја шират културата немаат никакви средства!Треба прво да тргнеме од министерствата кои треба да им поделат поголеми средства за реновирање и реклама или пак да ги откупи некој приватник кој има огромни,ама баш огромни финансии па да ги среди и после на сите да им покаже како треба тоа средено да изгледа!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 14:58
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

секако дека има еве барем 1000 луѓе во цело Скопје кои редовно следат што има на репертоар, и ои се присутни на скоро сите премиери или културни настани...но мнозинството Скопјани и Македонци не се такви, ај на пример да земеме некој од позабаталените градови на пример Кратово, кој таму ке негува уметност. генерално нацијава не ни е ‘гладна ‘ за уметност 
,....duri iljadu,...auu,...a,be tie naskoro ke gi pokulturat i ostanatite 500-600 iljadi,...i ke bideme najkulturna zemja,...LOLLOL
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 15:01
последен пат кога бев на изложба се бркаа десет души сосе чуварот на објектот
а имаше и изложба каде што вриеше од раја, ама имаше пијачка и јадење гратис , па може тоа им било примамливо на посетителите

како викаат -------и  Censored да е, гратис да е LOL
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2007 во 15:07
ti sega duri go sfai toa?!,...lugeto, barem poveketo ne odat po svadbi,slavi rodendeni,...itn.ako nema jadenje i pienje,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 04:42
mnogu sum si kulturna koga odam na kino, teatar ili izlozba, obavezno iskluchen mob ili voopshto ne go ni nosam, ne komentiram na cel glas, ne se shetam pred lugeto koi gledaat film ili pretstava, ne frlam lushpi od sonchogled na pod (voopshto ne ni jadam sonchogled na takvo mesto), ne kachuvam noze po sedishta...
a uzhasno me nerviraat takvi lichnosti koi so svoite gluposti i nekultura im go poprechuvaat uzhivanjeto na drugite osobeno vo teatar...
nekoi majki nosat mali deca na pretstava za vozrasni shto trae 2 saata, i toa dete kako dete nitu go interesira takva pretstava nitu neshto razbira nitu moze da sedi na isto mesto 2 saata, pa plache na cel glas i saka da si odi doma...neka si najdat nekoj da im go chuva deteto ili ich neka ne doagaat dodeka ne porasne...mali deca se nosat na detski pretstavi a ne na takvi za vozrasni...

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 19:14
Последно на кино бев коа беше Сенки ама тоа не значи дека не одам во театар...
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 22:06
Individualno e odnesuvanjeto na lugeto..se zavisi od nivnata kultura i domasno vospituvanje..ama sepak u celost ako zememe mladinata nikako ne se odnesuva osobeno koga se gleda preku skolo nekoja teatarska pretstava..toa e ziv haos..celo vreme smeenje,dovikuvanje,nezreli komentari,zvonenje na mobilni..i posle zboruvame za kultura??
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2008 во 00:18
Под културно однесување во вакви институции подразбирам да не им пречиш на останатите посетители во следењето на претставата.
Значи кога ќе влезеш и ќе си го најдеш местото до крајот на претставата да не отвориш уста, да не се вртиш лево десто како црвјосан, да не коментираш сцени додека трае претставата... Ама што има да коментирам, кога сите си го знаеме тоа. Е сега, некој бил некултурен за време на претставата и јас морав да го опоменам. Па и социјалниот статус му го искастрив...Туку што? Што му реков? Му реков вака: Море сељачиште едно, не си в планина со овците, еееееј! Ова е театар, а не бачило. Што мислиш, овде за тебе сме дојдени? Половина претстава му држев лекција. Не можеа луѓето од него да ја следат претставата. Тој што направи? Му заѕвони телефонот на сред претстава. Да, друг пат вќе знае дека кога ќе влезе во салата треба да го исклучи.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
BarbB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BarbB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 01:23
кој знае знае да се однесува културна ама има некои кои не знаат - тоа е тоа светот е едно шаренило од човечки карактери
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 17:39
Баш вечерва треба да идам на театар. Али искрено кога ќе помислам, на атмосферата што ќе биде таму, поарно да не одам. А толку сакам! Обожавам татарски претстави, меѓутоа постојат некултурни луѓе, кои добро ќе се погрижат да ти го расипат секое задоволство. Меѓутоа нема да им дозволам. Не, и овој пат!

Изменето од doriangray - 08.Февруари.2008 во 17:47
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 17:48
Оди ДоријансреќаНе е баш толку страшно- публиката во театар има сепак некое ниво на култура. Имај вербанамигнување
Јас утре ќе одам.среќа
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.