IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Култура во кино, театар, изложба...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Култура во кино, театар, изложба...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Kroki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kroki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2006 во 00:16
Мислам дека луѓето кај нас погрешно ја насочуваат својата депресија и анксиозност. (Ова се однесува на моменталната состојба општо во Македонија; баспарица, емоционална депресија и сл.). Луѓето треба конечно да се насочуваат себе си кон одредени креативитети. Треба конечно да почнаат да соработуваат со себе се, а не со глупави "сапунски серии". Невозможни сме ние. Некој можеби ќе ми рече дека немаат пари за да почнат да стануваат креативни, но, не е вистина. Секој може да направи нешто за себе и за избивањето на својата депресија.
Иако се согласувам со претходните двајца, дека немаме општа култура, сепак мислам дека (како што прочитав и претходно) културата не се наследува, културата се учи. А за разлика од културата, уметноста се наследува, но, само 2%, а останатото е работа. Оние што се уметници, ќе се согласат со мене за последново.
Сепак, ваквото ломотење и чукање на празна слама, мислам дека никаде нема да не' одведе. Треба да почнеме да се заземаме за себе, а не да се заземаме за другите, во ситуација кога тоа е најмалка потребно и воопшто непобарано...
"Quod me nutrit, me destruit!" - Latin quote
Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2006 во 05:13
Originally posted by Kroki Kroki напиша:

Мислам дека луѓето кај нас погрешно ја насочуваат својата депресија и анксиозност. (Ова се однесува на моменталната состојба општо во Македонија; баспарица, емоционална депресија и сл.). Луѓето треба конечно да се насочуваат себе си кон одредени креативитети. Треба конечно да почнаат да соработуваат со себе се, а не со глупави "сапунски серии". Невозможни сме ние. Некој можеби ќе ми рече дека немаат пари за да почнат да стануваат креативни, но, не е вистина. Секој може да направи нешто за себе и за избивањето на својата депресија.
Иако се согласувам со претходните двајца, дека немаме општа култура, сепак мислам дека (како што прочитав и претходно) културата не се наследува, културата се учи. А за разлика од културата, уметноста се наследува, но, само 2%, а останатото е работа. Оние што се уметници, ќе се согласат со мене за последново.
Сепак, ваквото ломотење и чукање на празна слама, мислам дека никаде нема да не' одведе. Треба да почнеме да се заземаме за себе, а не да се заземаме за другите, во ситуација кога тоа е најмалка потребно и воопшто непобарано...
Кон врв
marinka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2006
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marinka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2006 во 21:48
nema kultura...nemoze da se dozvoli jadenjeto soncogled ili dovikuvanjeto vo teatar na primer...nema dovolno poccit kon tugata kreativnost i umetnost...i ke go postavam prasnjeto:-Sto ne e vo red so opstestvoto?Dali nekoj razmisluva?
Denot mi e mal za moite cekori,nokta e premala za moite misli...
Кон врв
snegulka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај snegulka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2006 во 13:21
дефинитивно нема култура кај нас,има многу од луѓето што не знаат како треба да се однесуваат кога одат на такви места,последен пат кога бев на во театар баш и тоа се докажа дека едноставно некој не ја цени уметноста и креативноста.
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2006 во 18:00
Вечерва сум на театарBig%20smile
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2007 во 15:08
Originally posted by Snegulka Snegulka напиша:

дефинитивно нема култура кај нас,има многу од луѓето што не знаат како треба да се однесуваат кога одат на такви места,последен пат кога бев на во театар баш и тоа се докажа дека едноставно некој не ја цени уметноста и креативноста.


и јас со ова се сложувам но сепак има и искључоци
Кон врв
KaLiNa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KaLiNa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 11:38
kultura...? pred 2 dena bev na "Divo meso" , edna kultna teatarska pretstava i vo poblikata imase postojano dofrluvanje, smeenje, zvonenje mobilni, glasni muabeti i tracarenja.....katastrofa  
kuliraj
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2007 во 23:17
Mozebi i bi se primetilo deka ima kultura ,togas koga ke prestanat da posetuvaat kulturni nastani onie koi odat na istite za da bidat videni,a ne zaradi nastanot!!!


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
gunslinger Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 116
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gunslinger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2007 во 00:05
Temava e navistina prekrasna ...no ajde samo da gi analizirame komentarite i da napravime sporedba koj e ovde civiliziran,na Forumov?Mozebi ima samo 2-3jca nisto poveke.
Inaku odlicno e ako "covek" resi da poseti teatarska pretstava ili kino,izlozba i sl.
Кон врв
gunslinger Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 116
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gunslinger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2007 во 00:09
Originally posted by mamma mamma напиша:

Mozebi i bi se primetilo deka ima kultura ,togas koga ke prestanat da posetuvaat kulturni nastani onie koi odat na istite za da bidat videni,a ne zaradi nastanot!!!

Za zal taka e.Seuste ziveeme vo plemenski zaednici.
(a ne vo plemeniti-blagorodni zaednici).
Na makedonecot daj mu samo rakija ili magacini so pivo,edna kola ...i toa e toa,ZIV SRAM.   
Кон врв
KaLiNa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KaLiNa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2007 во 11:17
posledna pretstava na koja bev bese "Divo meso"..i poradi goleminata na toa delo i odlicnata izvedba ocekuvav tisina i red vo salata....no pozadi mene sedea grupa ucenici od treta godina (znaci ne deca) koi celo vreme cepkaa po mobilnite, se derea, se smeeja na cel glas itn...katastrofa! Confused
kuliraj
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2007 во 17:57
Ete,jas na ova mislev!!
"Jadnite deca moraat da odat po pretstavi za da dobijat edna ocenka poveke po makedonski jazik.
I tocno Kalina rece- tie veke ne se deca!
Kultura????????Daleku sme,mnogu sme daleku od neaDeadDeadDead

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2007 во 14:04
Да се пофаламBig%20smile
Бев на изложба„Die schönsten Franzosen kommen aus New York“. Изложени се делата на познатите француски сликари од 19иот век како Monet, Renoir, Gauguin...
Просто бев воодушевена и ќе одам пак деновивеBig%20smile


Изменето од влечка - 04.Јуни.2007 во 14:04
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2007 во 21:41
оддамна не сум бил, ама првата прилика ...
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.