IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Плин во возило да или не?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Плин во возило да или не?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2007 во 00:58
Јас имам видено возило со плин да се запали. Застава 101 кај хотел Континентал, но гореше хауба кај моторот, а не позади. Иако сум видел веќе 2 кола на плин возам, само не знам до кога. Од февруар до денес плинот рипна од 27 на 36 (Неготино 33 денари). Се чини дека ќе се случи со плинот истото што се случи и со нафтата, цената ќе ја доближат до бензинот.
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
Carpathian Lord Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)
Авто-манијак

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carpathian Lord Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2007 во 14:31
Тие коли што ги гледате да горат се заради плин систем од домашна боца. Едно време пред Континентал кај подвозникот (кога се качувате за на ПМФ) има една Лада Караван со плин систем за дома за шпорет. Заврзната е со сајли внатре. И типот ја вози...е од такви системи се запалува возилото. Инаку овие што се Ловато ти е се со сигурносни вентили и не гледам ама баш никаква логика нешто да се запали. Се е херметички затворено (во делот кај моторот - вакуумот од карбураторот се усисува и нема контакт со вжештени елементи), цревата се т.н плетени црева па скоро и невозможно е да ги продупите итн итн. Затоа се дава и а-тест.
 
Мене единствена нелогична ствар кај нас е не давањето на а-тест на воздушно ладените автомобили. Пример Бубите. Покрај тоа што кога се прави Буба на плин, се ставаат специјални температурни сонди и сите потребни додатоци кои доаѓаат од Ловато, но овие од Машински не даваат а-тест. Само кај нас е ова и во Србија. Во другите земји даваат а-тест. Во Италија си има специјална фирма која работи САМО за ЛПГ системи за Буби - Zamoboni HD.
 
Освен Бубите во оваа група спаѓаат NSU Prinz, Fiat 126p (пегле), Porsche-а до 1993 година (освен 924,944) т.е возите 911-ка од 1991 година неможете плин да ставите (ако ви дошло до тоа :) ) и ред други возила. Единствениот недостаток е дека се воздушно ладени мотори. А докажано е дека немаат гајле моторите, но ете...машинците не даваат :)
OBEY THE LORD!
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2007 во 14:41

Ako se zapali avotmobil moze da sleduva eksplozija,i od poln rezervoar so benzin a moze i od plinska boca taka da nema vrska opsanost postoi i kaj dvete!!! podednakva inaku od strucen aspettk mozam da navedam x prednosti na plinot vo odnos na benzinot.

ili procitajte ja knigata Motori so Vnatresno Sgorouvanje od prof Mile Dimitrovski ke vidite prednostite na plinot!!

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2010 во 23:01
koj e budala plin da stava povkje?

...plin stavaa koga navistina beshe poeftino da se vozish sonego, ama , ovie derikozive vekje  napravija da ne se isplati da go stavash ,...osven ako nekoj za djabe ne ti go dade!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.