IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Фитнес совети и муабетења
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фитнес совети и муабетења

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 23>
Автор
Порака
soul... Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај soul... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 22:48
Vo izminative 10-tina meseci namaliv okolu 10-tina kg.
Namaliv so proporciite , no i gradite ...
Vezbanje i koi vezbi?
Ima nekoj iskusen za sovet ...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 22:52
oo srcka i mene prvo so mi slabee e grudnjakot.
jadi smoki.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 23:18
Za zal devojki, gradite se sostaveni od ogromen procent na masno tkivo, pa koga ste na dieta so koja bi sakale da oslabnete i da simnete od visokot masno tkivo, se gubi i na toj del od teloto. Se razbira so isklucok na odredeni osobi kade makja priroda zastitila od takva rabota. No obicno se toa devojki so potenki noze i zadnik, a bijni gradi.
Lek, modelite i fitnes ubavicite, toa go resavaat po pat na estetska hirurgija.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 23:19
au ne fala тага sea sum prezadovolna...od toa so nekad i vrat me boli i mi tezat газење%20од%20смеење
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 23:24
Prestani so smoki jadenje.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 23:24
 голема%20насмевка prestanav. denovive bev tezok lebar.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 20:52
Me interesira dali so vezbanje na orbitrekot,dali se bildaat racete i nozete..ja vezbam na prvo nivo,a ne sakam da mi se rasirat butkite i racete,posto i taka ne mi se bas tenki tie delovi od teloto..dokolku ima nekoj da dade sovet bi bila blagodarna
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 20:53
zavisi od genetikata. jas se bildam, a moja drugarka slabee...taka da...probaj edna nedela i ke vidis odma ...
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 22:57
Fala ti :) ke probam da zabelezam..jes da vezbam veke aktivno eden mesec,ama nekako i oslabev a od dr.strana pa kako butkite da mi se malce zgolemja..pa vlegov u konfuzija znaes..pozz
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 23:01
vidi sonce. podobro da ti se golemki od muskul otkolku da ti se mali so salo i celulit. bitno da si cvrsta da ne ti se trese. i jas ne sum mala veruvaj. cela sum krupna. ama se znae sto e muskul koga ke se soblecam големо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2009 во 12:51
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

vidi sonce. podobro da ti se golemki od muskul otkolku da ti se mali so salo i celulit. bitno da si cvrsta da ne ti se trese. i jas ne sum mala veruvaj. cela sum krupna. ama se znae sto e muskul koga ke se soblecam големо%20гушкање


taka e..
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 13:51
Девет важни правила за ефективно вежбање

Ослабете и останете во форма со новите фитнес алтернативи кои ги препорача познатиот фитнес тренер Стив Мазуки.

Секоја година научниците извршуваат илјадници студии со кои сакаат да ги откријат најдобрите и најздравите фитнес тренинзи за нашето тело. Решивме да ви понудиме девет фитнес правила кои според најновите истражувања мора да ги знае секој кој што планира да вежба.

Вистинската положба за вашите раце, рамена и главата

Секогаш ги слушате овие инструкции, но морате да запомните дека држењето на горниот дел од телото е доста битен фактор во текот на  вежбањето. Зошто? Бидејќи тоа ви ја дава стабилноста и ја одредува прецизноста на вежбите.

- Раширете ги рацете пет сантиметри и внимавајте на вашиот бицепс. Немојте многу да ги оддалечувате рацете од градите. Морате да внимавате на вашиот став, бидејќи тој мора да ја балансира вашата тежина, вели тренерот Стив Линчин.

Стомачни за рамен стомак

Според најновите истражувања, пилатес стомачните вежби се најефективни ако сакате да имате рамен стомак. Фитнес тренерите ги препорачуваат овие вежби бидејќи тие активираат повеќе од 39 отсто од стомачните мускули. Научниците од Универзитетот Аубурн Монтгомери по извршената студија заклучија дека пилатес стомачните вежби се најефективни.

За да ги направите овие вежби направете го следното: легнете со лицето нагоре, кренете ги нозете така што грбот ќе ви биде залепен за подот, додека колената свиткајте ги за 90 степени. Кренете ги рацете кон таванот и дигнете ги нозете, со тоа што вашето тело ќе личи во форма на буквата V. Држете ја позицијата неколку секунди, а потоа ова повторете го десет пати.

Клекнувања за добро обликувани задник и нозе

Ако сакате да имате секси задник и убави нозе тогаш правете колку што можете повеќе клекнувања на ден, но пазете да не ги воспалите мускулите.

Морате да ги стекнете колената, исправете ги рацете нанапред, а телото држете го исправено. Во една серија правете максимум 12 клекнувања, а потоа обидете се повторно.

Јадете протеини но внимавајте да не претерате

Иако протеините се од витално значење за мускулите бидејќи тие се сметаат како храна за нив морате да знаете дека секој дополнителен протеин се складира како масти.

Поради тоа научниците препорачуваат вашата исхрана да биде составена од немасно сирење, брокули и пилшко месо, кои се одлични извори на протеини.

Гледајте се во огледало додека вежбате

Ако сакате да знаете дали ги правите вежбите правилно тогаш вежбајте пред огледало. Така вие ќе знаете дали правилно го држите телото и дали држите добар баланс.

Обрнувајте внимание на нозете

Секогаш треба најмногу да ги вежбате нозете зашто таму се таложи најмногу мрсно ткиво. Најдобра вежба за нозете е пешачењето. Пожелно е секој ден да пешачите најмалку 30 минути за да добиете резултат. Но, треба да знаете дека само со пешачење и гимнастика нема да се ослободите од целулитот.

Горете ги килограмите со кардио вежби

Според последната студија на Универзитетот Southern Maine, 30 минутно вежбање гори повеќе килограми отколку истрчани 1.5 километри.

Ништо не ви два поголеми здравствени придобивки од кардио вежбите, па дури на никој од нас не ни е досадно кога ги вежбаме. Кога ги правите кардиоваскуларните вежби на соодветно ниво на отпор, тие ќе ви ја обноват здравствената состојба и ќе ви ја вратат енергијата што сте ја изгубиле.

Сконцентрирани во работата, учењето, вашите проблеми ве мачат, а не обрнувате внимание на себе, се ставате во последен план. Сето ова порано или покасно ќе доведе до здравствени проблеми. А зошто да не почнете со кардио вежбите токму сега?

Кардиоваскуларните вежби ќе ви дадат повеќе сила за да ги надминете пречките во животот. И не само тоа, овие вежби ќе ви помогнат да живеете подолго и поздраво, велат направените истражувања.

Одмор помеѓу сериите

Малку одмор ви ја зголемува енергијата која што ви е доволна за понатамошно вежбање. На пр. ако правите стомачни вежби, направете една серија, а потоа одморете една минута и започнете повторно со вежбањето.

Пијте вода додека вежбате и дишете правилно

Морате да внимавате додека вежбате бидејќи за време на вежбите вие губите многу течности. Поради тоа секогаш до себе имајте шише вода. Најновата студија открива дека квалитетот и ефикасноста на вежбите зависат од правилното дишење.

 




Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2010 во 15:33
Во повеке наврати Елени, го имаш споменато power plate.
Ме интересира, колку си задоволна од оваа направа, нели е тоа сепак еден вид пасивна гимнастика? Какви се ефектите, накратко?

Поздрав
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Eleni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 1872
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eleni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2010 во 22:54

Zdravo maria_magdalena,izvini malku kasnam. Za power plate...hmm,jas ona shto go vezbam e mnogu intenzivno, 25 minuti se ekvivalentni na 90 minuti vo teretana. Taka barem tvrdat :-) mada iskreno i jas taka se osekjam posle vezbanjeto. Vezbam so trener, postojan negov nadzor i toj mi go odreduva intenzitetot na vezbite. Vekje godina dena koristam power plate i spored nekoj nivni standard sum na prilichno intenziven stepen. Toa se odreduva spored vezbite i jachinata na vibarciite. Vo moeto vezbanje se vklucheni topka,lenti,tegchinja i boks. E sega za efektite...moze jas ne sum najsoodvetna da kazam,zatoa shto pokraj power plate 3 pati  nedelno (toa e maximumot shto go preporachuvaat),jas idam vo teretana,idam na plivanje i 2 pati nedelno imam chasovi so trener,Body pump i Body Attack. Znachi vezbam 6 dena nedelno i ne znam dali mozam da izdvojam koi se striktno pridobivkite od power plate :-) Zatoa bi kazala moze najdobro e power plate vo kombinacija so druga aktivnost,moze so cardio da se iskombinira primer. Inaku prednostite na power plate-ot e toa shto ne e zahteva mnogu vreme,obichno kaj pochetnicite sekoja vezba trae po 30 sekundi,potoa po minuta,a kako shto rekov celata sesija e 25 minuti.koristenjeto ja pomaga cirkulacijata na krvta,na limfniot sistem, za razlika od drugi vezbi,predizvikuva sosem malku napor na kolenici i na zglobovite. Vibraciite prezvikuvaat do 50 kontrakcii vo sekunda na muskulite na celoto telo,za razlika od drugi tipovi na vezbanje,kade sekoash se raboti samo odredena grupa na muskuli,taka da so koristenjeto na power plate celo telo se aktivira. Se postignuva flexibilnost,stamina,se podobruva drzanjeto na teloto,gi podobruva muskulite.Negativni strani mislam nema,osven cenata :-) Mesecno plakjam 150 funti. Ama mislam ako vekje pochnuvash najdobro e da go rabotish so trener,koj kje ti go sledi napredokot i pravilnoto vezbanje za maximalni rezultati.

Se rasprikazav jas,ne beshe bash nakratko голема%20насмевка sorry црвенеење
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.