IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Фитнес совети и муабетења
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фитнес совети и муабетења

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 23>
Автор
Порака
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Фитнес совети и муабетења
    Испратена: 12.Февруари.2006 во 22:47
Тука може да пишнете нешто што сте слушнале или пак од сопствено искуство, а што е корисно да го дознаат и другите.
Ајде малку да се размрдаме и подковаме со корисни информации околу вежбањето.***
еве за почеток еден корисен сајт:

www.bodybuilding.com

Изменето од batt's
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2006 во 23:07
mnogu vazno e koga vezbate pametot da vi e tuka, da ne vi setaat mislite. mnogu e pogolem efektot koga umot i muskulite se povrzani. a i taka se izbegnuvaat povredi, posebno koga se krevaat pogolemi tezini.

mnogu lugje mislat deka ako povezbaat ke im se napravat ogromni muskuli, pa zatoa se otkazuvaat. pravenjeto golemi muskuli ne e taka ednostavno. potrebno e mnogu pravilno vezbanje i disciplinirana ishrana. rekreativnoto vezbanje (doma) ne pravi golemi muskuli. dovolni vi se eden-dva para tegovi i po nekolku vezbi za sekoja muskulna grupa. se razbira zdrava ishrana, so ograniceni kolicini blagi raboti i bez premnogu masti.

mnogu lugje i pokraj nejadenjeto masna hrana sepak nemozat da se oslobodat od masnite nasl*gi. drugata strana na tie masni nasl*gi se zasitenite jaglehidrati. organizmot moze da iskoristi ogranicena kolicina od jaglehidratite, se ona sto e vishok se pretvara vo zaliha od masni nasl*gi.

druga rabota e i preteranata dijeta. tocno e deka so stroga dieta se slabee, ama samo vo periodot dodeka se drzi. po prestanuvanjeto na dijetata masnite nasl*gi se vrakaat. zosto?
koga ste na dijeta, organizmot se izmacuva - gladuva.
koga dijetata ke prestane, organizmot uplasen deka takvo izgladnuvanje moze pak da go strefi pocnuva da skladira zalihi vo slucaj pak da ima nedostig od hrana.
zatoa dijetite treba da se umereni a ne ekstremni.

Изменето од batt's
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2006 во 23:46

Нешто за телесните типови. Ги има три основни типа:

1. ECTOMORPH (слабички)
- ваквите луѓе се тенки со брз метаболизам, ситни по конституција. тешко добиваат мускулна маса и тежина и дефиниција.

2. MESOMORPH (атлетски)
- ваквите луѓе се природно силни, со средна или крупна конституција. имаат добро дефинирана мускулатура и побрзо добиваат мускулна маса. лесно слабеат.

3. ENDOMORPH (де*елки)
- ваквите луѓе имат спор метаболизам и лесно добиваат на тежина. имаат крупна конституција. имаат проблем со слабеењето, а генерално немаат проблеми со добивањето мускулна маса.


Изменето од batt's
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2006 во 03:44
Една личност може да биде и комбинација од горните три телесни типа па затоа може да се сретне и следната поделба во четири категории:

1. ПЕСОЧЕН ЧАСОВНИК: струкот е помал од градите и колковите, а градите се малку поголеми од колковите. Овие луѓе изгледаат пропорционално дури и кога се со зголемена килажа. Горниот и долниот дел од телото се поснажни. Лесно и пропорционално ја зголемуваат и губат тежината.
2. ЛЕНИР: градите, струкот и колковите се скоро еднакви. Овие луѓе најчесто се зде*елуваат во струкот. Не добиваат лесно на маса. Не слабеат многу лесно, но тоа е пропорционално.
3. КОНУС: како што кажува името, горниот дела на телото е поширок од долниот. Овие луѓе полесно добиваат маса во горниот дел на телото, отколку од стомакот надолу.
4. ЛАЖИЦА: долниот дел на телото (колковите) е поширок од горниот дел. Овие луѓе полесно добиваат маса околу колковите, а потешко во горниот дела на телото, над стомакот.

Важно е да се знае дека со мал број на повторувања а големо оптоварување се зголемува мускулната маса и се зголемува силата, додека со голем број на повторувања и мало оптоварување се зголемува издржливоста и се подобрува дефиницијата на мускулите.


Изменето од batt's
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2006 во 15:31

Ти одлучи значи да ни одржиш пар лекции , супер баш ми е драго  што се грижиш за оваа тема . Поддршка од мене

Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2006 во 19:49
Batt`s odlicno sto ja otvori temava!!! Odamna ja mislev no se nekako od zezanje nemav vreme da ja otvoram!!! Ne znam kolku si strucen na ovaa tema no ako ti e potrebna pomos vo sekoe vreme!!! Znaci: pocetnici, vezbaci i napredni prasuvajte vi stoime na raspolaganje!!! 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2006 во 01:08
Тренираните мускули повеќе ја трошат енергијата. Затоа ако сакате да слабеете потребно е да ги ојачате мускулите. Секако најголем удел во слабеењето има исхраната. Џабе вежбање ако останат старите навики за јадење на храна богата со јаглехидрати и масти. Потребна е упорност за да се сменат постоечките навики.

Само со дијети се слабее ама за да имате убава фигура потребно е мускулите да ги зацврстите. Ајде малку размрдајте се.....лето иде
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2006 во 01:11
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Batt`s odlicno sto ja otvori temava!!! Odamna ja mislev no se nekako od zezanje nemav vreme da ja otvoram!!! Ne znam kolku si strucen na ovaa tema no ako ti e potrebna pomos vo sekoe vreme!!! Znaci: pocetnici, vezbaci i napredni prasuvajte vi stoime na raspolaganje!!! 


темава не е моја лична , секој кој има некоја информација слободно нека ја изнесе тука. ајде да пробаме да ги загрееме луѓево за малку физичка активност . значи слободно
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2006 во 01:18
А зошто растат мускулите?

Кога се крева тежина за која треба да употребиме напор, мускулните влакна се кинат. во текот на одморот влакната се обновуваат, со тоа што сега мускулот си вели, чекај па ако овој пак крене голема тежина пак ќе се скинат мускулните влакна. па затоа се зголемува бројот на влакна во мускулите и тие растат. со континуирано зголемување на подигнатата тежина мускулите растат. ако креваме иста тежина ништо не ги предизвикува мускулите да растат.
затоа за зголемување на мускулната маса се користат поголеми тежини и мал број на повторувања, а за дефинирање на обликот на мускулите (тонирање) се користат помали тежини и поголем број на повторувања.
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2006 во 12:50
ајде вежбање

Biceps curl


Triceps extension


Lunge
deadlift


bent over row

Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2006 во 13:09
само првите 4 секој ден активно две недели..после идеме на друго..
ај сега објасни ми ако работам полека и ако не менувам тежина нема да се набилдам така?
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2006 во 13:31
точно.
во почеток ќе добиеш малку мускулчиња, нели, за да се навикне телото на напорот, ама со текот на времето, ако не ја зголемуваш тежината што ја креваш нема да ја зголемуваш мускулната маса, туку само ќе ги затегаш мускулите, а и кожата ќе се затегне. за големи мускули требаат големи тежини
треба да правиш околу 12-15 повторувања од секоја вежба во една серија. во почеток по една серија, додека ја научиш техниката, а после по 2-3 серии.

пример:
за бицепс:BICEPS CURL

ги земаш теговите и правиш 12 кревања(спуштања), ги оставаш и правиш пауза од 90-120секунди.
тоа е една серија од 12повторувања.
ако истото го направиш уште еднаш (12повторувања) тогаш тоа е втора серија.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2006 во 18:13
Vaka sega , ako moze i jas da se zamesam!!! Za zenski treningot vo sekoj slucaj treba da bide pointenziven!!! Sakam da kazam pobrz so povekje povtoruvanja so pomala tezina (so eden zbor definiranje na muskulaturata, i topenje na masnite nasl*gi)
Znaci Nate vo sekoj slucaj ti ke dobies malku muskulcinja zatoa sto batt`s ubavo kaza: muskulite dosega ne bile naviknati na taa tezina i na toa na niv im pretstavuva nov vid na  napor i normalno e malku da se zgolemat!!! E sega kolku sto jas te poznavam sakas malku da odzemes od masnite nasl*gi koi se formirale na racete!!! Vezbite za biceps i triceps treba da bidat pointenzivni kombinirani edna so druga, so pogolem broj na povtoruvanja, i ne tolku dolgi pauzi megju seriite!!! Kako sto kaza batt`s za podobri rezultati pauzite megju seriite jas mislam i go praktikuvam toa da bidat edvaj 30-45 sekundi!!! Sekoja serija da bide so 12 do 15 povtoruvanja!!! 1 i 2 serija so 15 povtoruvanja so edna ista tezina, a 3 eventualno 4 serija da bide so 12 povtoruvanja i so malku pogolema tezina!!! Performasite ke gi podobris isto taka i fizickata izdrzlivost, i normalno ke si gi toniras racete!!! Vezbite za biceps i triceps neka bidat 2 preku sila 3 razlicni vida!!!
Znaci za biceps so edno racni tegovi (bucici) potisok(krevanje) naizmenicno so racete, i istovremeno so dvete race naednas, i po moznost sipka so mnogu mala tezina so pogolema brzina na podiganja!!!
Za triceps: potisok od pozadi go ima na fotkite od batt`s so eden teg i edna raka, potoa istiot toj potisok so dve race a eden teg, i po moznost da vezbas na sprava so sajla, so kriva i prava sipka i jaze!!! Vo teretana toa trenerot poslikovito ke ti go objasni!!! Tricepsot e poslozen muskul otkolku bicepsot bidejki e odelen na tri dela (zoni) i sekoja se vezba na razlicen nacin!!! Bidejki ti sakas da gi toniras i oblikuvas racete dovolni ti se ovie vezbi za pocetok!!! Za ostanatiot del od muskulite na teloto prasaj!!! Batt`s dokolku imas nekoi zamerki kazi!!!


Изменето од NRGMKD
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2006 во 08:58
Нормално душичко дека можеш да се умешаш вие двајца сте ми лични тренери и мора да се вежба . Што се однесува до рацете јас немам масни наслаги само сакам да ги затегнам мускулите на рацете. зашто одсекогаш ми било ружно за гледање кога трицепсот виси надоле и како пудинг се љуља кај остатокот од женскиот дел. Ланската година поради алергијата примав некои таблети кои прават атрофација на мускулите. И тоа што не го сакав да го гледам го добив и сега почнувам интензивно..денес идам на 12 повторувања на бицепс и трицепс и на вртење статично за спојлер со шипка.и идам на 10 склека... давајте предлог за тренингот утре или ако има дополнително за раце нема проблем
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.