IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Технологија
  Активни теми Активни теми RSS - GPS  уреди
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

GPS уреди

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2006 во 09:58
делфин, дали успеа нешто да завршиш работа со ова ГПС системот? Ме интересира дали картата на македонија навистина е функционална, бидејќи не можам на интернат да најдам НИКАКВИ податоци дека навистина таа карта постои и функционира. МИслам, не дека не ти верувам Маја, ама сепак ти од Италија колку можеш да провериш дали картата стварно работи ко што треба?
Ние сме Христов благ мирис пред Бог меѓу оние кои се спасуваат, и меѓу оние кои загинуваат; на едните смртен мирис за смрт, а на другите животен мирис за живот. 2Кор 2.15-16
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2006 во 10:07
Ja ima MK, kazav Skopje celosno e opfateno i ISPROBANO!Dadov sajt, javete se kaj istite ke vi objasnat se zatoa sto ja ima kartata na MK.

Изменето од maja
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2006 во 10:41

krale !! vaka jas karta ma makedonija detalna so ulici adresi itn nemam videno , so gradovite selata patistata i vo Skopje glavnite ulici DA , objasni mi za sto ti e da bi ti kazal poradi tipot na formatot dali mozes da ja koristis ako ti ja dadam ?

MAja prijatno me iznenadi so informacijata ,go posetiv sajtot uste togas ....za zal togas ne naidov na moj blizoj vo Italija koj ke se nafane da ja najde firmata i vo zivo na GPS uredot pogledne kolku navistina e detalna kartata na MK ........dokolku Maja ne bi imala protiv koga e tuka ako ne i smeta jas toa bi go poglednal vo zivo......samo ne mi bilo zgodno do sega da i pisam ama cim pak ja otvorivme temava.....ete .......

Кон врв
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2006 во 23:25
Маја, одлични вести ни кажуваш, но разбери го и нашиот скептицизам. Јас колку програми и гпс уреди не пребарав на интернет, до сега ниеден не пишуваше дека подржува карти на македонија, освен оние главните магистрали итн.

Е сега, можда ова што го велиш стварно е детално, но еве, чим го имаш пробано, објасни дали е на ниво на главни булевари во Скопје, или пак има како што е во зап. европа точната адреса да може да ја пронајде дури и на помали улици?

Делфин, уредот се уште го немам набавено, баш од таа причина што барам нешто што ќе подржува карта на македонија. До сега се мислев да земам некое ПДА или слично, + додатен блутут гпс рисивер, ама еве, ако имаш некој предлог кажи?
Ние сме Христов благ мирис пред Бог меѓу оние кои се спасуваат, и меѓу оние кои загинуваат; на едните смртен мирис за смрт, а на другите животен мирис за живот. 2Кор 2.15-16
Кон врв
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2006 во 09:56
Случајно налетав на ТомТом систем Go500 Eastern Europe, кој наводно има максимум детална карта на цела И. Европа, вклучувајќи ја и Македонија. Е сега што значи тоа макс. детална, не сум сигурен.

Делфин, ако можеш да ја користиш, картата можеш да ја симнеш со бит торрент на овој линк http://static.thepiratebay.org/hashtorrent/3433922.torrent/T omtom_Eastern_Europe.zip.3433922.TPB.torrent

а ако ви се читкара нешто за оваа карта имате на

http://www.gpspassion.com/pics/TomTom2005/go/html/whatsnew.h tm


Изменето од krale
Ние сме Христов благ мирис пред Бог меѓу оние кои се спасуваат, и меѓу оние кои загинуваат; на едните смртен мирис за смрт, а на другите животен мирис за живот. 2Кор 2.15-16
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2006 во 14:47

еј ,прости дури сега ова го видов .........вака....кога јас барав ....пред неколку месеци...единствена детална карта на МК ја имасе направено една Грчка интернационална компанија за транспорт за свои потреби .......на маилот за жал не ми одговорија......им понудив да си ја платам нормално....

сугестија ....засега немам ....кога ке имам некоја корисна новина ке ти пишам ако ме превариш ти пиши ти ....

ти благодарам за линковиве ....ке им се посветам вечер....а маја веројатно го нема прочитано она погоре

Кон врв
krale Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 923
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2006 во 15:20
Ако де нема фрка... Не се брзам никаде, а и да се брзам, не знам како да стигнам таму без навигатор :-)

Лично не сум убеден дека ова од томтом функционира, ама ако имаш компатибилен уред, и можнот преку емуле или бит торент да ги симнеш мапите, испробај, ако не... здравје живот...
Ние сме Христов благ мирис пред Бог меѓу оние кои се спасуваат, и меѓу оние кои загинуваат; на едните смртен мирис за смрт, а на другите животен мирис за живот. 2Кор 2.15-16
Кон врв
marina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2006 во 23:58
mi treba GPS za profesionalna namena (katastar) dali moze nekoj da
mi kaze nesto (model,linkovi...)Smile
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2006 во 08:11
http://www.nevada.com.mk/    ne e ona sto go baras , tebe ti treba so pogolema preciznost no kako pocetna informacija mozebi ke ti pomogne ako si skroz bez ideja , pozdrav
Кон врв
Lion Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lion Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2006 во 15:23
don't smoke and fly, take a bike and ride
Кон врв
batt's Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај batt's Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2006 во 18:31
Originally posted by marina marina напиша:

mi treba GPS za profesionalna namena (katastar) dali moze nekoj da
mi kaze nesto (model,linkovi...)[IMG]height=17 alt=Smile src="http://forum.idividi.com.mk/smileys/smiley1.gif" width=17 align=absMiddle>



makedonskava firma "ANIMA" (sto prodavaat kompjuterski k*rsevi na cd) prodavaat GPS softver i uredi.
    
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2006 во 15:38
Se e OK so GPS uredite, eve koga stanuva za tomtom koj go imam i modelot 510 , na zalost vo ovoj ja nema kartata na MK iako vo prviot ja imase.Istata mora da ja vnesam od kom.Potoa ke vi mora dobar NOKIA za da gi koristite site moznosti od postojano izvestuvanje za guzvi na patot, vremenska prognoza itn..Ova kaj nas ne znam kolku i kako ke vi uspee zosto na zal navalicite od guzvi gi nemame, pusta MK bi rekla za koja iskreno zalam.Prednosta e golema so ovoj ured, osobeno vo zemjite od Evropa, mene definitivno mi e od golema pomosh zosto samo so uklucuvanjeto na istiot me nosi do samata destinacija, no ovoj pat ja uklucuvam i moznosta za voved i instrukcii so pomosh na glas
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
BeStSeLeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 317
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BeStSeLeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2006 во 11:39
da vi kazam gps ne slusat mnogu za mesto koe go znaete bratuced mi go ima i ne e najdobro pa ako kupete kupete nekoj sto e poskap i po precizen
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2006 во 16:40
Originally posted by BeStSeLeR BeStSeLeR напиша:

da vi kazam gps ne slusat mnogu za mesto koe go znaete bratuced mi go ima i ne e najdobro pa ako kupete kupete nekoj sto e poskap i po precizen
Tocno nema potreba od vakov ured da se koristi ako dobro ti e poznato mestoto, no upotrebata e individualna znaci imash potreba ili nemash od vakov ured.A veke koga stanuva zbor za PRECIZNOSTA e nesto poprecizno nema, a jas go upotrebuvam vo Italija.Trebashe da stignam pobrzo do odredena destinacija, a vo Italija znaete i da zaglavite dodeka se uklucite na magistralen ili avtopat, taka jas ja odbrav moznosta preku GSP uredot da me odnese po sporeden pat koristejki gi site pomali mesta a sepak da stignam navreme, zosto go vmetnuvash i vremeto koe ti e planirano da stignesh.Bidejki bev sama vo avtomobilot go vkluciv i govorot.Veruval ili ne me odnese na mesta kade sto sama nikogash ne bi se snashla osven so taka receno prasuvanja, a stignav 10 min porano od vremeto koe go navedov.Znaci jas imam potreba od vakov ured i go koristam i garantiram za potpolnata preciznost na istiot ured.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,562 секунди.