IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - БЕНЗИНЕЦ  vs ДИЗЕЛАШ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БЕНЗИНЕЦ vs ДИЗЕЛАШ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 12>
Прашање: што е подобро
Одговор Гласови Статистика
36 [62,07%]
22 [37,93%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
kokolo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2960
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kokolo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2006 во 10:41
benzinec si e benzinec ako sakas postartna kola zemas benzines, ako sakas da ne ti mrzne vo zima zemas benzinec, a razlikata e vo cenata ke ve koshta sekoe polnenje samo 60 denari poveke. pa sega i vredi da se doplati
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2006 во 13:57

aj presmetaj 60 litri so 22 denari razlika kokoljo a ?

во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
Jo be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 274
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jo be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2006 во 14:02
A sto velite za eden plinas a ke se trkame vo potrosnja na dzebot
TALE
Кон врв
kokolo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2960
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kokolo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2006 во 14:05
Originally posted by hektor hektor напиша:

aj presmetaj 60 litri so 22 denari razlika kokoljo a ?

e pa sega nekoe zadovolstvo se plaka poveke neliBig smile
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2006 во 16:14
Corollata ја има следнава потрошувачка!!! Значи 1.4 VVT-i 16 V 95 k.s

На отворено

При 90 km/h - 5 l.
При 120 km/h - 7 l
Во град - 7 l.
Мислам дека потрошувачката е одлична за оваа машина!!!

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
tosence Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tosence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2006 во 12:11
luge jas si vozam mercedes ml 400 dizel 250 ks  2005 god  i gipceto enajmokniot sto go imam videno a i potrosuvackata ne e golema 12 l na 100 kilometri vo grad a na otvoren pat trosi 10 l na 100 kilometri
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
msn adresa tose_sr@hotmail.com
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2006 во 14:06
Citroenot C4 mi e dizel pa vaka

pri 130 km/h 4.7 l
pri 80 km/h 5 i sega mnogu e ili ??
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
Dana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3018
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2006 во 23:00
Ja ne razbrav sto e bitno so kolku na saat vozis, kako e toa povrzano so potrosuvackata...
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2006 во 09:01
komplicirano e za objasnuvanje ama jas si znam vo glavat sto kolku i kako  mislam deka so zgolemuvanje na obrtaite (turazata za da bide poednostavno) se zgolemuva potrosuvackata heheh ,isto taka bitno vo koja brzina ti e , vo prva vtora i rikverc trosi pojke kolata a drugite se ekonomik , so petta brzina da vozis 100 - 120  km/h e najekonomicno . Otptilika taka danicke  , ako imam nesto propusteno koregirajte me slobodno
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
Dana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3018
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2006 во 10:30
Aham, zatoa mene tato mi vika stalno, idi u 5-ta brzina, stedi malce
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2006 во 13:54
Originally posted by Dana Dana напиша:

Aham, zatoa mene tato mi vika stalno, idi u 5-ta brzina, stedi malce
So pogolema brzina od onaa 120 km /h se zgolemuva i pottrosuvashkata na gorivoto.Toa vo 5 na otvoreno pominato nad 120 km trosi poveke , barem od ona sto mozam da vidam jas sto se slicuva so mojata C4
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
Yoco Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 40
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Yoco Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2006 во 18:22
ayde da vi dadam eden komentar od skoro strucno lice.
prvo zavisi kolku pari ti se davaat.ako imas kes ondak benzin.tuka nema dilema.za podiganje adrenalin dizelot ne treba da se spomnuva.ono tuka ima mali primesi so hdi tehnologijata koja e i pobrza i od nekoi benzinci ali pak go nema onoy trzaj na benzinecot.znaci za podlabokite dzepcinja na koi ne im e problem da fuknat iljadarce u prosek za vecer za gorivo ondak nivni izbor benzin.a za srednata klasa na luge samo dizel so 300 stotki si ya pominal vecerta...a inaku yas licno ke si kazam deka sum samo za hdi.ili novata ford fiesta 1.4 tdci .malo,brzo ekonomicno 5l prosek.a za c4 koy ke kaze deka e zadovolen od potrosnjata na 1.4 benzincite so 75 i 90 ks. --laze..zvercinjata ko nisto lapaat niz grad 10 l a ako malce ti propadne nogata na gasta negde nad 3000 vrtezi otidoa po 13,14 l ...inaku potrosuvackata se zgolemuva pri pogolemi brzini samo zosto motorot pocnuva da raboti so povisok vrtezen obrt....u prosek kolite do 3000 obrtai mozat do 100km/h a ako se stisne poveke od 110-130 pa nagore potrosuvackata (zboram za novite vozila) se nakacuva okolu 25% od realnata..ay mislim deka e dosta
Кон врв
Yoco Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 40
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Yoco Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2006 во 18:32
morav uste nesto da vi kazam..ama ic ne veruvajte sto pisuva na net koya kola kolku trosi...abe sve lazat.samo da vi sitnat kola...a eve i mal sovet ako sakata pomala potrosnja....vozete postojano vo vrtezen obrt okolu 2000-2500.prosetayte gi brzinite od prva pa do 5,6 ali potrosuvackata znacitelno ke se namali..a ako sakate malce poostra voznja doznayte na kolku vrtezi vaseto vozilo nayracionalno gi iskoristuva site negovi konjski sili i.....gazi (za benzincite obicno okolu 3500-4000,dizel 2500-3500)probayte
Кон врв
Dana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3018
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2006 во 21:36
Ajdee.. mislam deka razbrav.. Sepak, fala na odgovorot.
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,227 секунди.