IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Агитпроп
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Агитпроп

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 10>
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2018 во 08:58

светот биднал склет, вас не ве бери во ваша кожа, единствен излез како Народ гледате во страстите, мислите ако некој ви вети пари нив ќемги има повеќе, дека ќе живеете поубаво, сите ќе се радуваат, од должничкото робство ќе се ослободите ако економијата ви е расцветана, и нормално се излажавте, бидејќи парите ќе ви ги заробат и ниските страсти а не пак фините емоции, ви станавте робовинна мамонизмот протнат преку банкаритени олигарсите, европскиот корпоратизам ви стана идеал без алтернатива, а таквата денешна плутократија некогаш попозната како фашизам ве уверува или тоа или амбис ви е изборот, и навистина за да се спротивстави Човек на таква машинерија скоро имда не е замисливо, ко што сигурно и за многумина не им било разбирливо како на фашизмот да му се спротивстават а не пак нацизмот како наци-социјализам корпоратизам во служба на убернацијата, за сега тоа и' да е невозможно сфатливо во време кога не сте нападнати од корпоратизмот директно и поробени преку чизма туку индиректно сте сомлени поробени како должници на оние кои ги имаат конците во банките за да како робови и не ни осетите дека сте станале зависници од нивната мамонистичка центрифига која преку своите глобалистички марионети ги парализира и вашите политички мелити кои преку мас медиумите ве опиваат со ветувања за мед и млеко или пак млеко и мед а кога во тоа не успеваат биваат помогнати од своите мецени да ве плашат за да полесно ве возат и од вас прават подобни бројлери, ве станавте аморфна гласачка маса со калновски партиски идентитетвие сте на хартија Македонци но во реалноста вие сте партиски а не македонски обоени, за поголеми идеали од нацилналното и да не думаме бидејќи како острастени за вас тие се недостижни, а и да тргнете кон нив се ресетирате брзо преку тв-опиум, дури и Партизаните понесени од марксистичкиот утописки земен рај можат да зажалат зошто немале слични искушенија за кога думале ултра левичарски наместомда ги гранатираат со бомби да ги гранатираат со филмови, иако е денес јасно дека за се што се бореле пропаднало во идеалите порано или подоцна бидејќи магнетот бил револуцијата во мозокот која ко таква повторно преку декаденција ги корумпирала навидум ослободените, единствено можеби ВенецуелА е како Христијански Социјализам поиздржлива но баш заради тоа е и особено таргетирана и економски и политички и културно велат Каракас не за џабе има станато престолнина на детметалот, а и секој еден неподобен Народ банкор полигарсите вака го нпаѓаат зар Србија со турбофолкот не ја попарија, Хриатијанските средини се озбилно на атака денеска каквоми уредување да имаат, зошто за да бидете дел од еа-детерминиатичките центрифуги озбилна норма е анималосексуалноста зар не разбирате дека луѓе без морал не можат да имаат поголем идеал од декаденција за така да ве држат за уши&мадиња мекотелно разнежнетимза да не можете никогаш и да помислите утре на банкор-елититенотпор да им дадете во каква и да е форма, сигурно ќе им се натртите имтие ќе ви се уплашат, а и за ова референдум ќе ви дадат нормално консултативен за да и не поминал или ненуспеале да го фалцнат ако поминал пак да ви речат фала за консултацијата но кој ве онади понатака не е ваша работа, тртљанац ви станал реалност бидејќи на следните избори пак истите тие политичко-банкор (банкарско-корпоративни) паљачовци ќе ги гласате за лидери а тие пак и пак од вас ќе прават абдали зар тоа не го сторија когабсенјави и мал револуционерен призвук на Самоодржливост преку Маклезет зар преку удбашки агитпроп прво дпмн а сетне и sds не ве легнаа на брашно да ниту еден македонец не се одважи подршка да даде, бреј успат зар и невладини билкари не ви ае рашетаа за да ве дефокусираат со најави за декриминализација токму она против кое Маклезет се спротивстави со Рурална Легализација така вашата волја замина во вода за револуција во срцата кои потем ерга-омнес ви ги дозатворија националистички за сега пак на дпмн да чекате едикоја бројлерска преродна може ќе сакате да продолжат онаму каде застанаа и после стиропор и расходовани двокатни и возои утре сонот да ви го разбистрат со нивната нереализирана идеја за банкарска офшор зона кај касарната Илинден токму оној феудализам против кој Илинденците се дигнале само што денес истиот е со нови бои и специфични начини на експлоатација, оној чии постојни локални ерга-омнес пиони ве заплашија во однос мојот повик за зеленило во срцата а не во џебоите ви го срушија во главите преку ријалити-стигматизација нешто што сегаби на сите им го прават [1">1] само што бев К*рназ та и пред тие да успејат да ве извозат преку накнадни дињквалификација јас сам се дисквалификував за да ви кажам не треба да им се плашите и срамите дури успеале некако некогап со нешто да ве искорумпираат или пак на нешто навлечат бидејќи за сето тоа и тие се криви тоа беше само огледало за нив дека тие со криминалната транзиција кумувале на многу млади изгубени или испарени Животи а кои денес не само минатото и сегашноста туку корпоративно и иднината ви ја украдоа, ах зајко зајко отвори расадници за марихуана за утре и во опозиција мафијашки ли да можеш на грбот на младите да си финансираш кампањи шиткајќи ги пак додека последниот денар од зеб н им го исцицаш, ох голема утеха ќе ви биде дека не сте полнеле на комшиски ами локални кланои џебоите, бреј оштроумност под превезот на марихуана за лечење, но и без тоа само заради загаден скопски воздух да ви се понуди како спасител со масло од марихуана вие пак ќе си го гласате ако не на следните на прекследните избори, битно центрифугата и понатака ќе си врти а вие во градот ќе се гетоизирате радувајќи се ако надлежнитенуспејат и малку од малку смогот да го подзауздаат, зар не гледате дека пак жедни преку вода ве шетаат, бар да ве пренесоа па и некако, а вие и потака надевајте се дека таквите удбашко затворени евентуално утре полу-отворени политички платформи истурени ко земи или остави на избори ќе ве спасат и спастрат, вас за жал мои Македонци одкалта можат да ве извадат само научни-технократи а не трговци или брокери, мицко во тој контекст е освежување но машинец ало не ви гине фабриклар табиет и уште поголемо бројлерско гетоизирање, фатете за уши социолози и филозофи Македонија е пред се' земјоделска земја искористете го до максимум тоа што од Бога ви е дадено но не го злоупотребувајте имајте исав бар за социјалните случаи и оние кои од градската безперспективност сакаат да скубнат отворете врата за Рурална Реемиграција но на која нема со некакви плата субвенции да потикнувате туку ќе им дадете заеднички ако не општински машински кругови, артериски бунари, социјално по 5 хектари земја онаа која и така зјае празна и никој не ја обработува а ќе ја обезбедите кога ќе почнете за неа данок да барате та сами луѓемили ќе почнат да ја обработуваат или ќе ја пуштат на оној кој за тоа има волја, смогнете сили бар регионално по еден ЗИК за конзервирање и складирање на родот кренете, но за почеток размислувајте каде сите нив ќемги сместите заеднички најдете сили полураспаднатите куќи да ги обновите а ко такви дадени на поклон во рурален туризам впрегнете ги, размислувајте како и оние малку што имале волја во Македонија да останат да не ви заминат, особено сега кога меркелка најави дека во германскиот печалбарскимрај ширум врати ќе отворела, а и без тоа тие ќе си заминат ако нешто озбилно на поарно не се промени, не чекајте Омбре да ве мотивира секоја помала партија нека си отвори е-форум и нека ги повика сите на дебата да видат кој и каков акал има за да понуди издржана платформа научно-технократски да ја испегла јавно да покаже од каде таквите проекции ги превзеле или пак како ги надробиле нка си консултираат експерти со име и презиме нека почнат конечно да одговараат за својата недоносеност нека престанат да си играат со вас како им кефне или им се може, заради што убаво е утре да си донесете закон со кој новата гарнитура на власт ќе мора во однос делувањето било економско политичко или културно да не смее повеќе од 50% да прави промени за да не висе случуваат китка-матка-шокови, престанете други да барате за виновни вашите учени имаат многу партии за уши сите фатете ги и нека излезат на ачик нека си премеруваат акалот 24/7 е-форумски а не чаламот 1/7 фејкбуковски, до кога само ќе го трпите мафијашко-корпоративниот-лихварлук, до кога!?

дека сакаат да ве доучипат сакаат, дека денес немате на лагер озбилни идеали немате, дури и мрмр како спона за обединување ви ја украдоа, дека македонизмот ќе ве сплоти радувајте се ќе го биде тоа само во историски учебници како надреализам, но немате друго него да свртитее страна и да се понадевате дека ако на ачик ги извадите политиките бар најдобрите решенија ќе се исфилтрираат па некако инглава ко Народ да кренете, и не мисе лутете мене штонкога пробав никој не се одважи да застане зад рурална мрмр легализација како од спунт решение бар за сите оние млади на кои им е преку глава од вешалукот на елитите, иако секаде и секогаш ќе има некој своја задна агенда, па и јас чисто за да ги откачам удбашите од грб им улетав од спунт во нивниот агитпроповски, но да синдозволам сега откако искалкулирале како ќе улетаат и ме возат тие од спунт терајќи моја идеја тоа не, аирлија на паметот ако мислите дека таква глупост ќе си дозволам, како вие ќе се си организирате натака не е мое да судам може нема ко мене да ве тормозат бидејќи со мене си имаат некои свои лични комплекси, а посекако ќе ве биде сите само и доколку малку од малку почнете несебично и тро по тро идеалистички да думате, некој со Христијански некој со мрмрзиски некој со Исламски некој со бизнис идеали, битно не чекајте двајца без тројца зад затворени врати да ви потпржуваат туѓи рецепти, зоон политикон ви станале медиумите намењто тоа вие самите да сте, медиумите пак ги котролираат клановите, та не ви останува друго него со герила маркетинг да се промовирате! уште побитно не се плашите, што има да изгубитенако сте искрени!? лично бинтерал до крај вака, но јас за друго во Живот сум се определил, смешно е да некој кој вкусил мед се наврти на шекер, не, мое беше да мотивирам, тоа и го сторив, понатаму не е ни мое ниту пак сакам јас некогомда поучувам, особено што и сам сум полуписмен, но од она искуство што го имам со е-опптество можам да увидам и да посведочам дека бесполезно е да тилтате во празно по социјални мрежи, а наместо тоа би било корисно да думате прегледно и архивирано по е-форуми дури истите биле за забава а пе пак ако се тематски или невладини амо еден ден и партиски илити институционални, вашите предци немале ни е од е-општество па пак низ писма летоци и книги се помагале и растеле вие во информации сте удавени но не знаете каде како истите да ги срочите споредите подредите архивирате, просто изгубени сте во преводот кога тоа го правите медимски или библиотекарски бидејќи денес ниту медиум држи абер подолго од два дена ниту пак библиотека некој посетил подолго од три дена, но затоа си денгубите по фејкбукот и очекувате до нзс ќе дојдете преку карамбол од заскитани анегдоти и сеирџиски маркетинг, та бар тоа да го праевте од идеализам некаков и заради заедничко добро туку строго за да онанирате електрофизиолошки гурабии кои од безидејност ви натежнале по вијуги, опаметете се веќе еднаш не се однесувајте како недораснати, а кога ќе биде тоа со овој Народ навистина е тешко да се каже бидејќи и еден попис не може да истера а не пак иднина да проектира на поарно, чунки биометриските документи денес не можат да ви дадат точна претстава, само ете чим законски немате право на тие податоци тие никому па ни научници не им се достапни, да не говорам што со такви биометриски документи а преку 2fa автентикација можете и од дома за консултативни референдуми редовно да гласате во однос секакви секојдневни локални или национални гајлиња, но ко за беља ниту таков зљкон ќе донесете а доколку пак тоа бидне случај ќе ве возат дека така може и да се одродите без проблем, небаре за полот може да думате дека е природно да си го смените што во однос етносот е името и јазикот т.е. Народот, нонкапка по капка турбофолк и ете и турбо сакаа за малку да ви оперираат полот ко северен, среќа не ви е ни јужен, та си останавте свои на своето, но ајде сега тоа осигурајте го!
Изменето од Zelenikovo - 02.Октомври.2018 во 17:58
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2018 во 17:51горе фали првата фуснота ненамерно намерно можеби чунки веројатно синкир бидејќи треба да и се посвети засебен пост како озбилно поучен абер аманет дека со вас мајтап си тераат спотерано удбашите локални виа удбашите глобални преку локално-глобални пиони кои спроведуваат банкор агенди а сред кои вие како Народ сте статистичка стока ако не бројка за чиј квалитет на живеење единствено експериментите се норма додека да им стаса новиот светски поредок во кој пак ако не стока и бројка од вас ќе направат бројлер што и сега се случува само што тогаш ко топтан учипени ќе ви прават на сите пушдбатн старт ристарт кога им се сака за што им се сака а за што сега им треба неверојатно екстра време фокус и волја за додека си тераат агенда и ве учипуваат вие со насмевка да го очекувате секој следен нивни бран додека глобалистичкото цунами не го потопи и последниот Слободоумен остров во вашиот сон од која тиња сега се поткрева само метан а тогаш ќе се крене шејтан, Не Дај Боже на таквите околности да се поклоните и речете аирлија зошто така за вас вечно сонот ќе остане реалност а таквата фатаморгана кога ќе снема сонце ќе стане кошмар од само би посакале да се разбудите! затоа со време расонете се и не очајувајте, не значи ако бранови се високи дека сите ќе се удавиме, но мора да разберете дека Црквата и Џамијата се единствените Кораби преку кои ќе се Спасувате и Спасите а додека ви фрла некој спасувачки појаси наместо сеир да фаќате побрзајте да се избавувате без колебање дали денес е часот на моралниот потоп или час потоа на вечниот сон, а патем и заборавете да се замарате со кој што рекол нерекол кој што почнал остаил туку засукајте ракаи та ако не на Брод в Кајче качете се и веслајте но внимавајте на оној кој сте му остаиле да весла да не ви ги пукне веслата од глава а не пак директно во цунамито да ве одвесла, од кој аспект и Рурална ѐлегализација за Марихуана е склет ако веслањето не е со озбилен фокус, но урбано-мафијашка декриминализација директно во епицентарот на развратот ќе ве фрли а и оние малку островчиња што сега ви се при рака така ќе ги потопите инстант бидејќи ќе почнете со џоинти по Манастири да скитате што како сластољубие е крајно дрско освен душепогубно да се мешаат суштини а така да очекувате дека ќе си спасувате Души, иако како тргнало сега таквиот мешанац си го чините со широки деколтеа или пак злато на гуша та одите при Бога со чалам очекувајќи Милост што не само што е срамно туку е и глупост! Пораснете веќе еднаш, бидете пример ко постари вие за децата а не само тие за вас бидејќи за срам едвај уште тие да знаат, од друга страна тие пак се побестрашни од вас големите кои и малку да залади коски ви се тресат а не пак да подзамрзне психа ко што неретко е случај кога ви перат мозок пред тенеќињата замаено правејќи така и од вас тенеќе гладно за сркање фалц-жими-мајка агитпроп! а моменти ми заличува дека се однесуваме како да немаме Држава туку бројлерски комбинат во кој петлити куК*рикаат како кокошки турбофолкерски песни а вие си помислувате тоа е немаме друго освен петло-кокоши и та ајде сите главите во песок и треси пердуви, Не Дај Боже ако со ваков табиет излезете на душевен мегден да земете од земја да акнете своите демони има за миг да ве истребат, камо да разбудевте срца лавовски та вие на орелот римско-корпоратистички да му ги стресевте перјата мамонистички [1] за кој се говори во видеото Етос кое требаше да оди во првата фуснота горе ...сега ви е јасно зошто секаде а не само тука уставните судии се кооперативни, на запад само банкор клановски сервилни додека кај нас клановско-политички послушни, инаку од видеото, кое неслучајно има сведоштва како контраспин абери од удбашко-политички пиони, би издвоил освен оваа поента тука линкува во //минута која се однесува на горниот пост, уште неколку ко онаа околу ~40-та минута потем ~50-та минута фали уште на крај Вуди да излезе од кадар и да ви запали еден фишфириш за да ве доосвести [1]

кога на фејкбук тро проверглав, во однос постот за овој документарец еве што бев потпишал во постот и коментарите кои откако сконтав дека ме читаат и еа-детерминистите та за и нив да ги освестуваме за нивниот ќорсокак т.е. за тие околу нив за да не им направат изгубени грешки во превод та думав на аглиски за да полесно им легант аберите по вијуги и нанив, иако таквиот пристап најнапред се однесуваше и на локална интернационала како Шфрче кој милува интернационализми ко расипана плоча мѓу кој последен како сеирџиски пежоратив му е лаканска фора, за кој би рекол дека ко паљачо не е ни свесен дека кога макдонец жонглира интернационализми е ко санкилотска бурлеска! веројатно она арјуреди а горната фотка не ја разбрале сличните набего бидејќи пред се на нив се однесувало, да се разбудат како самоодржливиМакедонци а не евроБолшевици! можете да го симнете mhtml фајлов за да ги ѕирнете коментарите во Етос постот на мојот екс-фејкбук профил ...

https://drive.google.com/file/d/1BrwSiyEJSXjhxuRh0A2G8S2eGAumgSqj/view?usp=sharingИзменето од Zelenikovo - 02.Октомври.2018 во 17:58
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2018 во 01:30

зар и Вудро не бил во право, но кај нас ниту еден политичар ова нема да ви го признае а не пак Претседател ко Киро Борис Банко а евентуално Ѓорѓе да смогне сили да признае дека е така, но и за него не ми се верува, 666к референдумџии па никогаш ни абер ќе ги фтаса и некој да евроболшевик запне да вергла за евроатланските детерминисти дека вушност се нсп-пагани кои како масонерија се збирштина од банкари корпоратисти кралски-кланови и технократски-империјалисти, ним им е битно само како да се глодализираат час поскоро, но Слободна Волја та и никој нема право да ги суди како и зошто одлучиле особено знаејќи колку време партиско клановски на сите им е перен мозок, a особено знаејќи дека добар дел од сите нив и од страв гласале односно не им е до војна за која двосмислено но отворено беше уценет Народ од зајковци, што чинам е подло од политички аспект, нидејќи ако имаш нешто да порачаш како политичар тоа треба да е искрено, особено што денес Македонец теко да извозиш со спинои особено ако го плашиш ко за беља за инат нема да гласа за, мислам навистина не ми е јасно кој во партиски-агитпроп им испорачал ваква орака за неопходна!?

но каде се безбедносни аналитичари зошто тие ако не политичари да го соочеа Народ со ризиците, лично сметам дека иако sds заради чалам што му стегнаа на дпмн та не успеаја да истераат фалц референдум треба да бркаат до последно да се отплеткаат во што се сплеткаа но на свој а не на Народен грб, но така толку ја заплеткаа работа да просто се чудам кој за ова од евроболшевиците зајко го посоветувале дека е оправдана коцка, чинам сакале да опипаат пулс на Народ само за да знаат понатака како да се постават, точка на топење да сконтаат која му е на Македонскиот Народ, но зошто ли зајковци се глупираа со шарена-револуционерна рецесиска-инерција, а сега не можат да испорачаат, им се исплатеше ли цел ризик, за сега Македонскиот Народ да е на тапет наместо грчките политички паљачовци, конечно дали ова вака го сплоти Народ или само дополнително го поларизира, навистина од која бразда берел крастаици Премиерот та не воочил дека ко такви не се за ѕиѕаки туку за таратур кој сега на Народ тој му го има сервирано!? кој ќе биде крив за уцените и зицерите, да се надеваме совеста на дпмн ќе проработи и ќе гласа за овој дил мислам онака удбашки пушти неколку пратеници низ вода за да помине оваа глупост како товарот би паднал врз грчката страна која и така нема да го парафира наместо Народ за сето ова да биде од евроболшевиците и дипстејтовците земен за крив, односно да имаме три чисти за какви и да е понатамошни уцени доколку грците потфрлат а што не само што е очигледно туку и нас ќе не хомогенизира, бреј и креативно ко бурлеска абдали малку е за да ги етикетирам зајковци, еден факинг фалц дил да не знаат да истераат до крај фабрички а се фатиле на евроболшевичко оро да играат, можеби намерно и ги насанкале евроболшевиците за да вака им отворат врата за дипстејтовци за ко што вели во видеото горе вор-индустри енд вишок-борци-за-човекови-права да имаат каде да ги насочат, но бар да бидат искрени дека ја заебале работа самите ако дојде до такво нешто та Народ и да е сплотен, и албанци и македонци и сите останати бидејќи ги заболе ташак дипстејтовци за сите вас, веројатно албанците на фолклор ќе ги фаќаат за да ги извозат во таква агенда, но нека се сетат кога ќе сакаат на мафијашите да им дадат подршка дека на крај кога тогаш откако ќе им заврши рок на употреба ќе ги фрлат на буниште слично ко што било случај порано и со србите [1] од друга страна може да се случи Не Дај Боже не само мал конфликт ами балкански та сите ко муви без глави да останат, нормално во кој случај америте имаат свој сојузник а логично ние ќе мораме да побараме друг, но сигурно sds и тогаш ќе ви рече се е ок нато ќе ве заштити од напад на нато земја членка, или ако не оди преку нејзина територија тоа ќе биде напад од меѓународен протекторат, до каде се спремни да одат за да глумат коперативност со комшии но не и со свој Народ колку и да имаат различно мислење од него, ќе го лоботомираат ли, ќе го пуштат шфрчко да бара да нд бомбардираат за да не опаметат ли, или можеби малчин да пушти кајчиња за повеќе мигранати како инстант би капитулирале пред грците, зар навистина се спремни топтан по секоја цена да нe шитнат, дај тогаш да се договориме меѓусебно како македонски политички кланови на што сме и културно да си разменат абдалите територии без и капкa крв да падне, бидејќи не знам колку фали за да тргне натака работата а потем да не може да се запре, зар не беа свесни за ваквиот исход кога брзоплето почнаа да тераат ерга-омнес дилот, ајде шарено се позиционираа земаа и сета локална власт, та мораше ли бе заради факинг евро-умбрелчето за ципро да се истрчаат на слепо!? лично мислам дека сега до крај треба да одат со дилот како знаат и умејат чим тера и до сега на улаво, иако тоа ќе бде сетне пиши бриши како сеир за Македонија и Македонците но ајде за не биде дека ние сме криви заради факинг зајковци за балканска или светска војна!!! ги извозеа дипстејтовци како млади мајмуни, да не му се верува на Чоек дека Банко немал во ова сплетено прсти, нека излезе сега од глувчешката екс-претседничка дупка, нормално тоа би го напраил само во случај рејтинг ако треба на sds да враќа назад доколку успејат овие да истераат некако па и фантомски од наша стрна тоа одродувачкиот дил, а кој потем би пропаднал кај грците и да тогаш папазијада ќе биде, но сега мукла а!?

еве пред десетина години како думав во еден од антиотанизирачките постови на блогот којекој, а откако имаше сличен ризик ко сега, само што тогаш карамнлис сосе Грција извиси, а сега заев ја извисува Македонија, да се надеваме имал бекап и за ова! Камо да разбере дека на мегдан се фатил не само со балкански ами и светски духови, затоа нека трча кај Ципрас да праи притисок одма овој да интервенира за Цариград да ја признае МПЦ што побрзо!
Цитирај На стравот не треба да му се дозволи да завладее со тебе. Кој ќе подлегне на таа страст, таа гообзема и тој ќе се плаши од секакви бесмислици!

Во духовните борби треба да победуваме таму каде ќе дојде до нив, а не да го напуштаме местото на борбата, бидејќи тогаш нападите само се засилуваат .

Во наше време борбите не се толку жестоки, колку што се деликатни, Напаѓачот станал необично вешт, како некој хомеопат, а бидејќи гледа дека и иглите се смртоносни кога умешно се користат, а при тоа не прават врева, бидејќи се незабележителни, тој ги ставил настрана мечовите и копјата, а се фаќа за подлоста на интригите и сплеткарењата.

На Духовните борби мора да се гледа што е можно поладнокрвно! Како да му се случува на некој друг, а не на тебе. Погледот на своите борби станува таков, тогаш кога човекот грижата за себе Му ја доверува на Бога! Само низ борбите душата напредува, преку нив се раѓа трпение, кое го донесува смирението, кое пак го избиструва умот за спознавање на Спасителниот Пат

Свети Игнатиј Брчјанинов


Цитирај Живееме во време кога бојот на идеалите се одвива преку медиумски мегдан, кога непријателот најсилно ги впрегнал сублиминално-маркетингшиките игли и боде непрестајно со лагата која преку доволно количество пропаганда станува вистина. Ретко кој може да го издржи жилав притисокот од интелектуално бомбардирање по сите фреквенции, обично луѓето се предаваат на рамнодушноста како би се заштитиле од ваквата перфидна атака на сетилата. Во ваквиот пристап западот е неприкосновен играч во т.н. војна на петта димензија [1] која е поетично дефинирана како таква заради одреден пагански адептизам [2]

ЕА детерминистите ги држат речиси сите пропагандни конци во светот, умешно влечејќи ги истите строго претерминирано, иако не секогаш марионетите имаат капацитет да се синхронизираат со трзајот на конецот или конците. Сепак на ова поднебје веќе не говориме за конци туку за сајли и ортоми па така процесот на влечење е прилично осигуран. Ваквите марионети пак за да го дисперзираат ексцентричниот удар од трзајот мораат да повлечат внимание на себе, иако можеби свесно знаат дека она што ќе го фрлат по колективните енграми на свест и колективниот егзистенцијален биоритам е крајно погубно. Но не им е и ним лесно, сепак самите се прилично отанизирани или во најдобар случај изботирани преку автостереограмот од ѕвездата деница на отан, па затоа и попрво сочувствувам сонив него да ги осудувам, сепак генерално се согласувам за нивно етикетирање како интелектуални безрбетници т.е. соросоидни ботови [1]

Д-р Самаковски убаво ќе ја разобличи зачмаеноста на заборавениот екпертски свет на ова поднебје, свет кој не само што не ја советува власта и поучува народот, туку и ако се јави некој со совет или поука, никако и да се солидаризираат во неговите напори, па така ќе констатира за Фокус чичо Благоја некаде 2006тата:

Домашниве „експерти„ ги нема. Се вратија во своите домови наречени глувчешки дупки: И дозволија во нивната земја оргии да прават „светските банкари и политичари„ , Или можеби незнаат дека ова се вика силување на интелектот? Можеби, Ако некој го навикнеш на секојдневно силување тоа веќе станува редовен секс.Сепак ова е силување на интелектуалното ниво на Македонците. И затоа заслужува осуда, а не молк!

Во македонскиот интелектуален тоалет многу смрди. Повлечете ја водата од казанчето, ве молам. Заеднички нека заминат „светските„ банкари и политичари, домашните „ескперти„ и „фабрикантите„ во нивната татковина - Канализацијата.

Кон странците од типот на „светски банкар„ или „светски политичар„ не смееше да се има критички однос. „Светските„ секогаш знаат повеќе од домашните. Ако некој „домашен„ случајно им сврти од зацртаниот пат, „фабрикантиве„ ќе го „диференцираат„ како неподобен. И така, Македонија спокојно, стабилно и на долги патеки ќе оди во пеколот, односно во групата неспособни земји за самоодржување. Тоа ќе биде крајниот производ на „фабриката„. А „светските банкари„ спокојно, без и малку чувство на вина, во домашна атмосфера, на своите пријатели во вашингтон ќе им раскажуваат за некоја дива земја на балканот каде може да правиш се' што сакаш. Дури и на нивна штета!
Колку само болно реално но и саркастично звучи оваа прозба од чичо Благоја, штета што немавме за претседател човек како него, човек кој знае зошто и како ни се сервираат западно-европските гумени бомбони...!


Интересно е да се напомене дека речиси и да нема јавни а слободоумни аналитичари или експерти во државава, обично на една рака се бројат сите оние кои и некако некогаш и некаде се активираат во демистификација на отанизираното бунило во кое се наоѓа и народот и неговите лидери во континуитет!

Нај смел досега од сите што истапил јавно е М-р Пандил Костурски за жал веќе упокоен, Бог да го прости, патриот кој недвосмислено и гласно се бореше против западно-европското разнебитување на Македонија и во домашната и во меѓународната политика. Исто така од посмелите и поотворените аналитичари во современа Македонија би ги издвоил Крум Велков, Д-р Љубомир Кекеновски, Мирка Велиновска и Д-р Благоја Самаковски кои поискрено и погласно размислуваат во јавноста, за судирот на цивилизациите, за отанизирањето на Македонија, за фекалиите на соросоидите итн. Нешто како поскромни или срамежливо гласни заради честата двосмисленост во анализите и стравот од целосно отворање на картите, но сепак како добри аналитичари би ги посочил и Д-р. Билјана Ванковска, Д-р. Јован Донев, Д-р Љубомир Цуцуловски и Д-р Димитар Мирчев. И иако има доста геополитички аналитичари во земјава кои знаат колку е саат и кога ќе ѕвони сепак само овие кренале нешто повеќе глас, но повторно нешто налик кротко ехо кое одѕвонува во заборавот на ретко-ненамерните дебатни трибини или во од медиокритет загушениот медиумски простор...

Цитирај Еве една размисла на Крум Велков

Чувствувам потреба повторно да укажам на некои геополитички моменти кои во овој период се одвиваат на светската сцена, а кои неизбежно ќе имаат сериозни импликаци врз Балканот, секако и врз Македонија. Таа потреба е засилена од впечатокот дека околу двата центри на моќ во државата нема аналитичари, задолжени за 'големата слика', кои можат реалистички прецизно да ги антиципираат и да ги читаат значењата на потезите на големите сили, нешто што за мали држави како нашата е судбински важно. Некои од тие потези се директно поврзани со Балканскиот Полуостров, некои не се, но конзистентна аналитичка интроспекција на која и' се иманентни геополитичките законитости знае дека развојот на состојбите на светската сцена е сличен со некои метафизички флоскули на т.н. 'теорија на хаосот', како следнава, парафразирана: Ако, на пример, во Иран една пеперутка запрета со крилата, во одредени околности тоа може да предизвика ураган на Балканот!

ПОДВИТКУВАЊЕ НА ОПАШКАТА

Првиот потез е извештајот на ЦИА за Иран, во кој, на сеопшто вчудоневидување, стои дека Иран уште од 2003 година нема технолошки инсталации, ниту намери, за производство на атомско оружје. Паф! Долгонајавуваниот 'судир на цивилизациите', со потенцијал за атомски удар, останува без гориво. Што, забога, се случи, се прашуваат 'аналитичарите'? Си ги подвиткаа ли Американците опашките пред решителноста на иранскиот народ да се брани до крај? Станаа ли свесни дека нема да може да помине уште еднаш истата алиби-лага за воена интервенција како во случајот со Ирак и катастрофата која им се случува таму? Дали структурите на ЦИА и поширокиот американски естаблишмент конечно увидоа дека Џорџ Буш е неодговорен милитаристички простак во чија потсвест свети само една светилка - црвената на копчето за активирање на нуклеарното оружје?

              Битно е да се знае дека таквите потези на американската политика никогаш, ама баш никогаш не се еднозначни. При такви крупни геополитички чекори секогаш во заднината има најмалку уште една калкулирана проекција која има кумулативно значење и влијание за блиска иднина, а притоа таа заднина воопшто да не мора да е поврзана со Блискиот Исток. Во овој случај, анализата тргнува од тајмингот на Извештајот и само два дена по убедливата победа на Путиновата Обединета Русија на парламентарните избори во оваа земја. Не само што оваа партија извојува двотретинско мнозинство во Думата туку од политичкиот живот на Русија практично се збришани прозападните партии, кои не освоија ниту едно место во парламентот. Одувани се како партали. Ако атлантистите во Вашингтон очекувале дека е можен поинаков исход на изборите во Русија, тогаш очигледно имале катастрсфални анализи од уште покатастрофални аналитичари, бидејќи, поврзувајќи го исходот од руските избори со натамошната политика кон Иран (кој ја ужива поддршката на Москва и кој се повеќе се утврдува како стратегиски партнер за стабилизирање на евроазискиот југ и пресекување на американската 'стратегија на анакондата'),
Американците, очигледно, очекувале (сиц!) пораз на Путиновата партија или барем далеку послаб резултат. Но, тој само уште повеќе ја зацврсти својата позиција, зацврстувајќи го со тоа, автоматски, и бедемот пред Иран.

Експресно, како да бега од оган, ЦИА излезе со Извештајот од кој издишаа балоните и лагите за нуклеарна закана од оваа земја. Најавената агресија врз Иран отпаѓа, барем за догледно време, бидејќи Вашингтон добро знае дека тука Русија, особено сега, не смее да попушти и дека нема да попушти. На Џорџ Буш ништо не му е јасно, по традиција, па веќе следниот ден повторно го повика 'слободниот свет' за единство во борбата против 'иранската закана'?! Каква депласираност и бламажа!

ДОБРА ВОЛЈА БЕЗ ДОВЕРБА

Сепак. добронамерно е овој пораз на ионака катастрофалната политика на САД на Блискиот Исток да се третира како попуштање и покажување добра волја. Кремљ така и го прифати, без триумфализам. Напротив, само неколку дена по потегот на ЦИА, дојде уште еден геополитички земјотрес, со тектонски значења длабоко под површината, до кои не допираат обичните антени: Путин за свој наследник на претстојните претседателски избори го предложи Дмитриј Медведев, за светската јавност најумерен од сите негови можни потенцијални наследници. Убеден сум дека со овој потег Путин го прифаќа американскиот и дава нов помирителен сигнал кон атлантистичкиот камп. Речиси сите очекуваа новиот руски претседател да биде некој, најверојатно Сергеј Иванов, кој уште поцврсто ќе одговори во позиционата геополитичка војна по враќањето на Русија на големата сцена.
Путин повлече потег во полза на светскиот мир и стабилност, понудувајќи човек кој пред се' сака да партнерува со Западот на рамноправни основи, а не да војува.

(Една дигресија: сето ова не значи дека таа позиција нема да се смени експресно доколку атлантистите повторно сакаат да ја излажат Русија, како пред перестројката, кога Горбачов беше убедуван лично од Бжежински, кој во Москва настапи со својата т.н. Теорија на конвергенција: ако СССР прва направи идеолошки и геополитички отстапки, т.е. да го омекне комунистичкиот централизам во насока на извесна пазарна либерализација и да се повлече од Европа, тогаш и САД ќе направат идеолошки отстапки во насока на подзауздување на слободниот пазар и на либерализмот, а ќе го повлечат и НАТО од Европа и своите сили од Азија. Влогот беше конвергентно кондоминирање на двата гиганти со светот, требаше да се сретнат на половина пат. Бжежински тогаш доби отворени и искрени овации при настапот во Советската академија на науките и уметностите, но овој, излезе дека е ноторен лажго. СССР прв го повлече потегот.

Екстремните атлантисти во ликот на претседателот Реган и потпретседателот Буш подмолно го прескокнаа договорот, детантот, и го искористија советското повлекување од Европа за подметнување на разноразни 'револуции' и марионетски режими низ Источна Европа, со цел да се инсталираат американските геополитички интереси).
Како и да е, Москва веќе не му верува на Вашингтон, но сепак покажува добра волја со Медведев, иако е очигледно дека новата политика на непопуштање на Кремљ последниве години дава резултати и го принудува Западот на отстапки. Ке ги има уште. Во секој случај, на Блискиот Исток се наѕира трошка светлина за почеток на крајот на ужасите. Тука, всушност, може да се види вистинската стабилизирачка улога која една силна Русија ја има за светот. Рамнотежа на силите. Биполарност. Стабилизација. Потоа, мултиполарен свет. Различност во единството.

ПОСЛЕДИЦИ П0 ЕВРОПА И БАЛКАНОТ

Но, токму тука, директно со исфрлањето на Блискиот Исток од фокусот, почнуваат новите проблеми за Балканот. Тоа е веќе легендарна шема на англоамериканците: Балканот и Блискиот Исток. Блискиот Исток и Балканот. Кога во еден од тие два региони врие, во другиот е помирно. И обратно. Стара крвава приказна за дестабилизација, пред се' на Европа. Големиот француски геополитички 'мистик' и писател Парвулеску вели, парафразирано: Кога атлантистите почнуваат војна на Блискиот Исток, таа е директно насочена против стабилизирањето и обединувањето на Голема Европа! Како? Па, така. Теорија на Хаосот, не? - ако прифатиме дека безобѕирните интереси на 'светските џандари' предизвикуваат вистински хаос низ планетата.

Во книгата 'Војна против Европа: Босна-Косово-Чеченија' Александар дел Вале пишува: 'Во однос на државите од Источна Европа САД водат двојна политика. Нејзината цел е, прво, НАТО да се доближи до границите со Русија, интегрирајќи ги во 'западниот свет' антируските сили на поранешниот советски блок кои припаѓаат на католичко-протестантската (Унгарија, Полска, поранешна Чехословачка) и исламската (Турција, муслиманските држави од Средна Азија, Босна, Албанија, Косово) култура; второ, да се ослаби Русија, да се стесни во Азија и да се отсече од Западна Европа. На тој начин, европскиот континент ќе се расцепи на две, изродувајќи 'нова студена војна' меѓу византискиот Исток и американизираниот Запад, ќе се организира ново-стар 'геоцивилизациски судир' меѓу двете, една кон друга непријателски Европи'. Тоа се Новата и Старата Европа на Рамсфелд.

Значи, повлекувајќи се од агресивните планови кон Иран/Блискиот Исток, англоамериканската политика автоматски ќе се фокусира на Балканот, тоа е нејзина закономерност, обидувајќи се барем овде, во еден од неколкуте клучни геополитички јазли на планетава да ја реши ситуацијата во своја полза. Што значи тоа? Тоа значи дека САД, помогнати од старите англиски мрежи на влијание, нема да имаат обзири кон никаков национален интерес на балканските народи а целта е да се инсталираат државни/раководни системи кои ќе бидат директно потчинети на американскиот диктат, таков тип на 'стабилизација', кој да речеме нашата земја, во најмала рака, ке ја чини името (старите агенти-провокатори на атлантистите, веќе почнаа да настапуваат со предлози за адаптирано име, како 'пазар' за влез во НАТО).

МАКЕДОНИЈА БЕЗ 0ДГ0В0Р

На Балканот останаа две крупни нерешени прашања: Косово, со поттекст за потчинување на Србија, и Македонија, во чие гибање лежи потенцијал за европска катаклизма. Проблемот со Македонија во ЕУ и пошироко само на површината се третира како проблем со името. Очигледно е како е координирано темпирањето на двете прашања паралелно, во пакет: како што финишира конечната разврска на косовскиот проблем, така се зголемуваат и притисоците врз Македонија за промена на името, сега веќе се' појасно поставена како услов за членство во НАТО. Одеднаш повторно се појави посредникот Нимиц со непристојни предлози, кои се директна американска интервенција во спорот, без оглед на тоа што САД го признаа нашето име (затоа што беа натерани на тоа преку Референдумот од 2004). Црната варијанта на калкулацијата на англоамериканците со нашата земја е таа, преку грчките уцени, да се претстави како проблем или пречка за стабилизирање и интегрирање на Балканот во ЕУ со доведување на меѓународната заедница пред конечен избор: Грција или Македонија. Со оглед на геостратегиската (исклучително важна за атлантистичката геополитика) позиција на Грција, исходот од тој избор е јасен. Не гледам дека македонската политика има одговор за таа ситуација, а тој е повеќе од очигледен.

Ние сме директно уценети со индиректни притисоци. И за двете прашања финалето се темпира за напролет, пред самитот на НАТО во БуК*решт. Тогаш, доколку македонската политичка елита не сфати што се случува и не дејствува радикално превентивно, може да ни се случи губење на името/идентитетот, за потоа да уследи редефинирање на границите и можна поделба, иницирана, на пример, од една нова војна по повод Косово.
Таа војна ке ја зафати и Македонија, за да се оствари атлантистичкиот план, преку повторна НАТО интервенција да се направи етничко разграничување, под маската на смирување на судирите. Тоа етничко разграничување може да трае со години, додека не стане нова реалност на Балканот и де факто нова мапа.

Но, како што гледаме последнава година, и овде Русија не попушта. Тоа значи спротивставеност до исклучивост на интересите на големите сили. Историски, особено на Балканот, тоа обично води до војна.
Потплатените англоамерикански пропагандни 'аналитичари' сега се обидуваат однапред вината за тоа да ја префрлат врз Русија и нејзината непопустливост, премолчувајќи дека токму исклучивиот западен став за косовска независност ја предизвика руската реакција, која зад себе го има и легитимитетот на Резолуцијата 1224 од ОН, според која Косово е дел од Србија. Тоа непопуштање на Русија е од голем интерес за Македонија и ако нашата држава има вистински политичари и водачи ќе умее да профитира од тоа. Да не ја заборавиме и кристално јасната позиција на Русија во врска со името и државноста на Македонија.

(Изминативе месеци Светскиот македонски конгрес остварува проект за соработка со Светскиот руски конгрес, кој е во симбиоза со руската држава: формирана е Заедница на Македонците во Русија и Македонска црковна општина, а постои расположение за изградба на македонска црква во Москва и на руска во Охрид, што ќе биде де факто признавање на МПЦ од страна на РПЦ, една историска димензија, за која, разочарувачки, интерес не покажуваат ниту Владата, ниту Претседателот, ниту МПЦ).

РУСКО-ГЕРМАНСКО УСОГЛАСУВАЊЕ

Воопшто не е релевантна ниту пропагандната теза дека сите членки на ЕУ, освен една, биле за независност на Косово. Контра ова оди фактот дека практично на денот на истекот на рокот за преговори (10 декември) агенциите објавија дека Владимир Путин и германската канцеларка Ангела Меркел имале телефонски разговор за 'усогласување на ставовите околу Косово'. Да, да. Усогласување.

Без оглед на стекнатиот 'проамерикански' имиџ, Меркел добро знае дека Косово директно ги засега руските интереси, дека Путин нема да попушти, и дека, конечно, за Германија и за ЕУ е далеку поголем интерес да соработува со евроазискиот џин за ова прашање. Ова е речиси историски момент и ја става ЕУ во нова позиција да мора да застапува балансирано решение за Косово. Сегашниот официјален став на ЕУ за независност на Косово, да не се лажеме, е директен производ на фактот дека Европа е под англоамериканска доминација, но и потегот на Меркел, како и неофицијалните ставови на голем број врвни европски политичари се' повеќе одат во насока на отфрлање на наметнатото решение и барање модус за ново, компромисно. Донекаде загрижува моменталната проамериканска позиција на францускиот претседател Саркози а пропо Балканот, меѓу другото и со изјавената поддршка на Кушнер на грчките позиции во спорот со името. Имајќи ја предвид историски двојната геополитичка ориентација на Франција, Саркози во исто време изјавува љубов и на САД и на Русија, што е во ред од хуманистички аспект, но од геополитички оваа позиција нема да може долго да трае. Можеби е поблиско до умот да се мисли дека итриот француски претседател, преку додворувањето кон Буш, стреми кон истиснување на улогата на Британија како 'вечен сојузник на САД со 'специјални односи' и префрлање на тежиштето на односите меѓу ЕУ и САД во континенталниот дел, што би ја изолирало уценувачката улога на Англија. Ова е сепак второстепено прашање и доколку Русија и Германија се 'усогласат', Франција ќе мора да се приклучи, ако сака да избегне маргинализација во можниот иден евро-руски/евро-азиски сојуз.

Балканот е во самиот врв на светскиот геополитички фокус. Ситуацијата е: се' е можно! Погоре образложените позиции на големите играчи се повеќе од јасни. Во финишот сме на конечната балканска разврска, која ќе ги постави идните геостратегиски позиции на овој регион во новата геополитичка мапа на светот, чии контури се веќе оцртани. За Македонија воопшто не е доволно да каже дека без името не влегуваме во НАТО. И не и' треба референдум за тоа дали без името да влезе во НАТО туку за тоа дали воопшто да влезе. Доколку македонскиот политички врв реши да ја прескокне волјата на народот, евентуалната одлука за влез во НАТО без референдум ќе биде недемократска, неуставна и нелегитимна.
Тоа, неумитно, ќе има последици. Со причини.


Објавено на 28.12. 2007 во Фокус


Изменето од Zelenikovo - 03.Октомври.2018 во 01:40
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2018 во 11:44

ако некогаш нешто треба да се има на ум тоа е дека времето стои а не тече, нема минато или иднина туку се' е сегашност, оваа мудрост е вишок и за науката од релативен аспект, а попрво е теориски одржлива во однос цикличноста на космосот [1] што е космолошки основа за биг кранч теоријата [2] односно одговара на експандинг рт тероијата однос ротацијата, така речи на ова ниво,свет,космос,димензија (кој како милува) јасно е дека Вистината е Апсолутна а мултиплицирајќи се ко таква се шири и доаѓа до една бесконечност во која она што е конечно некомпатибилно не е возможно да влезе та и се ресетира, но знаејќи дека не е така со Душите бидејќи тие се вечни [3] нормално во таквиот циклус доаѓаат до нов бесконечен каде оние кои се компатибилни за висините одат високо а оние на кои Вистината не им е мила отпаѓајќи од неа затеруваат ниско, а кога ќе биде тоа не е мое да судам ... јас како Човек само знам дека циклусите се повторуваат сега бидејќи имаат Душите Слободна Човечка Волја која доколку како избор е приклонета на Божјата Волја растат но доколку се приклонат на волјата на анатемаго се ресетираат во растот и пак како свест мораат да растат во однос Апсолутната Вистина а кога тоа ќе се види во очи заедничкото колективно како свесен раст станува јасно зошто цикличноста е норма во навидум линеарноста од избори, ако пак вака гледаме на историјата како форма на заедничко свесно тоа нормално ќе не врати т.е. истото важи за оние појави кои порано биле вакви или онакви да бидат пак вакви или онакви иако пораснати проширени и надградени, така космополитизмот на македонците има свој раст исто така и не само заради територијални околности туку и културни, но бидејќи ко новокопмпонирани нации племињата на балкан каде порано се обединиле се денес разеденити и раскарани нормално растот на таквиот космополитизам е заглавен во растот на робовладетелството на римските внуци кој раст некои се уверени дека ќе ги обедини та и тие како космополити да растат робовладетелски што не е возможно не само во однос каузалноста туку и во однос изворноста, просто колку и некој насила да сака Македонија генетски во културниот код да ја ресетира во однос космополитизмот тоа е невозможно како и сака да ја поткопа, дури и секаде успеал во изворот нема да може никогаш од неа да направи поклоник на земниот есхатон чија премиса е земен рај како духовно робство, просто Слободата во очи Вистината нам ни е помила, а бидејќи таа е секогаш посилна во даден циклус треба трпение за сетне и да се уверите дека е така, во спротивно за вас лично ќе биде неподносливо ко сизифови каменот кон еа-детерминизам да го туркате а го истуркатnе и таму дѐ се смирите, а дури тоа го сториле како некомпатибилни со робовладетелството на либералниот хедонистички свет ко Монотеисти вие или ќе го заразите истиот со својот вирус или преку отпор ќе го отфрлите како современ кум на паганизмот, но Слободна Волја та можете Слободно и со глава во ѕид да терате!

формата може се менува но не и суштината посебно онаму каде културната генетика не е избришана, ако испариле линковиве видете дали има ехо и на арцхиве.ис

https://makedonijadenes.com.mk/ovoj-ulichen-fotograf-gi-rekreirashe-svoite-fotografii-stari-30-godinia-galerija/

https://web.archive.org/web/20160507141543/http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=8A49467993339947A7594999D2F3BACC

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=545&PID=228608#228608


од овој аспект може да се гледа и на моите блогерски пост-споредби кои може звучат чудно но дефакто се исто актуелни на некој начин хистори рипитинг а да се надеваме таквиот рипит ќе биде повторно каузално лесен во однос нас и нашето постоење, што вака или онака е неминовно, но дефакто некомпатибилно со оној систем на отанизирани експанзија преку лага, да сакаат да колонизираат отанизираните а да глумат дека тоа заради демократија го прават, постовиле самите рамки кои самите не ги почитуваат и во однос меѓународното право и во однос економијата и во однос териториите, просто тие се како нанситен апстрактен глад кој голта се пред себе што може да проголта, но од изворот на космополитизмот ќе се загрцне ако со тој памет продолжи, затоа и сака да проба доброволно сами да се самоукинеме затака полесно да не свари бидејќи во спротивно ко што и сами воочиле не е возможно да не апсорбираат како изворни!

затоа би рекол кој се Спасува нека се Спасува како знае и умее, никој никого да не осуди, некој знае само вака или онака некој и потака, обично ко Луѓе фокусирани сме само на земното и забораваме на духовното, ко некој намерно да нафрлил толку многу играчки за да немаме време ни во огледало да се погледнеме, кога пак духовното ќе не парализира дали заради компатибилност или задременост нормално ако тоа духовно не е Вистинито живеејќи заради Вистината јасно и ќе не повлече со себе доколку не се потсетуваме кај ни е место, иако за Монотеизам денес поревносни се Муслиманите како потрадиционални но ме чуди како тогаш албанците успеваат да одолеат на западниот либерализам и паганизам верувајќи дека ако безусловно им спуштат нанив глава дека така ќе се ослободат, зар не разбираат дека некој постојано сака Нас овде на Балкан сите да не држи како заложници преку меѓусебни гачки, чинам ако почнеме да бараме повеќе меѓусебно сличности наместо слинење по еа-моркови далеку побрзо и посамоодржливо ќе се исправиме, тука меѓу македонците и албанците за тоа како спона ги имаме Монотеизмот и Мијаците но колку за ова сме свесни незнам, само знам дека во оној изворен космполитизам денес има поесеано отанизирано-робовладетелски вирус од кој мнозина се толку опиени во транс да си мислат дури дека еа-детерминистите се богови, ало каде бе со тој памет, за жал таква перцепција мнозина имаат и за источните империи та и тие би ги прашал зар ние пред се нели сме центар!?

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2018 во 04:20

откако си изгубија моментум за ца-зи дилот, агитпропот на масмедонските фабриканти што вели чичо Благоја погоре наместо да пуштат вода културно за своите фекалии, ќе ви речат Народе вие сте за флеширање бидејќи референдумот е успешен но вие не сте свесни за тоа бидејќи популациската четка не ги прочешлала статистиките навреме та сега ретроактивно му е мајката за тоа бидејќи иако брза кучка слепи кучина раѓа спинот мора до крајн а се истера од наша страна, иако кАменос ги поздрави дека дилот фатирал апстрахирана крагња на долна поткошула во денешна грчка влада, но види ти чудо Банко и ретроактивно бил апстрактно спремен да посведочи дека не е така бидејќи ко екс-претЅиденте тој смеело да го нема во избирачки список и ден денес иако на сите избори во македонска потсвест од 1991 навака фигурира како џокер у покер иако не и како шема во блекџек бидејќи тој е папа а не некој друг кој го млад електрофизиолошки локал политбираџија го донел у вашата македонска потсвест, ќе дочекаме ли мемоари некогаш за да разбере кој бил тој и кој е кој!? можеби некое алтер его од циклусот стркалан напред назад меѓу СРМ РМ РМС РМ РСМ во Ррѐадио Слободна Македонија [1] можеби ако се родел 63-та во Скопје ко година помлад денес ќе имал пооштроумен агитпроп денс каде баш тој нема да мора да биде спотер за фалц фикшн филмои кои вам уште пред раѓање титоистите ви ги рентале во меѓусвест дека сте се' само не сестрано Македонци а рецидивите на тие титоисти тоа впрочем и сакаат да го парафираат како повеќедецениски аклиматизирани на некои бело'светски детерминисти кои напудруваат веќе две столетија енлајтмент ревајвл на паганизам сред Христијанство како њуејџ риба во аквариум кој е од секогаш традиционален но каде некоја октопуси заматила вода та њуејџ рибата вам ви изгледа ко христијанска-еу и антиробовладетелски-отан, а заради чиј сектор у аквариум ние треба сега да пливаме грбно дури и после бистра вода кога в него притекла за да не видиме што е тоа толку таму убаво заматено, иако и баш не зависи од секторот како ние ќе пливаме туку од њуејџ пливањето на оние џомби во таквиот еа-сектор кои не убедуваат дека е функционална едикоја батерфлај ефект теорија како стил, та и не само ним што им се врежало ова убедување туку и на многу други ко Македонци им е имплантирано - биле глобално или национално фокусирани кои кога ко риби денсаат во аквариумот а не се свесни дека така се прелажани таквиот денс почнува да го следи чопорот - кој етимолошки е метросексуално апстрактен како батер&флај у каос'ас'стаил, т.е. она што не им е јасно на мнозина вакви чопорводци е дека ошле по памет на месонски енлајтмент тероии за чао'пеперут [2] а преку'патос ем патемИетос попатЛогос со ваков акал вона-би-перуетџиите во тој еа-сектор среде Христијанскиот аквариум забораваат дека јатото им станало чопор а волјата месонска кога и на флуидноста задсебе гледале ко на животинска пратња [3] иако чинам и наместо чопро да гледале јато подалеку од кокошарска диоптрија немало да фтасаат бидејќи бројлерлукот на енлајтмент ковчеџето во тињата им ги замеурил вијуги та наместо флуидно да летаат ко Христијани закрчено литаат ако не лутаат ко њуејџери, од друга страна сигурно залутан е и муабетов за мнозина како опис за следниот линк со маст'хев'агеин ченс'фор'фер'плеи преку њу'дил ако не олд'шпил но можеби сега доколку зајковци не фатат добра рака да ги надополнат банковци со шахпастиран копирајт воден жиг посреди карамбол агитпропот за од спнт внесување на македонците во еу како граѓани со фр'анцуски ен'лајтмент на'ционален ле'гитимитет, френале штимунг разбирлив за оние кои им е јасно како ботовите станале ботови преку бот-риби чиј еволушн го имаат шитнато бионичко-утописко-маркетиншки и сатурнци ко порака која е смислата на таквиот њуејџ метаморфозис, за кој пак на мнозина не им е јасно дека е корпоративен манифест за нсп филмот, кој пак штом заштека овде онде вака или онака мора да се ретушира, кај нас после рефе'ренд'умот по'пис заради из'бира'чи во залет кон еу балет ут водата заматена пржинско-дипстејтовско-евроболшевичка, откачено закачено двосмислено неискрено купено продадено подземено потфатено никој не ни е крив што си дозволуваме да заборивиме дека Ааквариумот е пред се Христијански и дека треба сите да Простуваме Трпиме и Смирувамено и да внимаваме да предупредиме и помогнеме, со сите да се разбереме Христијански Спасително наместо хуманистичко експериментално енлајтментски ко секуларисти во утописки бионички рај за банкор идеалистите кои паднале ничкум пред мамона-и-сличните-наненго-Анатема-на-ним, кои идолисти забораваат дека не се јаде се што плива ниту се што лута, та зар е можно Христијанин да лаже да краде да извртува да мрази и омаловажува, по то ќе ги познаете дека и без да знаат паганизмот им купил вратоврски за немо набљудување неопагански струи ако не цунамија, НО Кораб Ваму ОСтров Тука Пристаниште Таму и Волја За Слобода посекако ќе најдеме сите Оние кои сме одважиле да бидеме Чесни и Достојни за од стегите на таткото на лагата со Божја Помош се избавиме, но што преку гневење нема да го сториме, макар немале друг начин него егативна страст како гордост дури и со ниска страст како апче за смирување сме внесле, та ако не живееме Воцрковено и се Смируваме Литургиски навистина нема како поинаку туку стравовите и гневовите да ги отупуваме хемиски но што е дозволиво само доколку сте свесни дека така не само што се фрлате во униние земено Христијански туку терате кон атарксија но поарно е чалам Чоек да спушти него преку праведност да биде повод за сите да се расчаламат, мора ИТНО да разбереме дека ако не почнеме да дебатираме е-форумски бар внатре партиски а ачик но и меѓупартиски бар преку нво-е-форуми, а си продолжиме телевизиско сеирџиски да бркаме агитпроп поени, така ќе се заглавиме да просто и самите стануваме октоподи на гневот чие масло ќе испишува удбашко партиско клановска глобалистичка или националистичка спинтагмамод која не само нашите поколенија ами и нашите предци ќе бидат топтан жигосани на сите земајќи им го Мирот каузално бидејќи в пекол претходно се фрлиле за да денес ние уживаме, бар да се помолевме ние занив тропотро бидејќи утре тие нема да можат за нас ни референдумски тоа да го сторат!

Банко и Талант не гласаа =
https://plusinfo.mk/гду-нов-изборен-модел-итен-попис-и-чис/Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2018 во 13:19

^^


ах кој би рекол дека Ханс Лотар Штепан е германец, но е, и цела среќа за да се отргнеме од ситнопаланечките навики да генерализираме дека само мртов шваба е бубашваба, мислам престанете малоумно да обвинувате грци биле геноцидни срби биле црквоцидни бугари биле етноцидни или пак албанци фолклороцидни мислам ало има ли оператор кај телефоно клeтнички да им шепне на македонци дека начисто си губат Благодат кога и по комшилук клеветат богохулнички со зборои гнасни бајачки пардон ѓаолски-анатема-на-ним а што нималку не изостанува ни ко фејкбуковски напудрено кон ретровизорски собраќа'ј фрлајќи зборои итарпежовски кон припадници на македонски и албанcки политички кланои, онака низ свадбарски вајб да пуштат срце да се зарадува од сеир ако не клевет'лер па и во креветлар пред спиење триење или летање, скраја да е, после и апчина малку им биле незнат кај да литаат, а наУчници ќе им речат идете у природа таму наберете си иЉач качете го на магаре и назад во град за да опуштите атмосфера бидејќи научно е докажано дека поарно апче во стомак него клетва од склет фрлена надвор низ уста, за да така избалансирани макар тело товареле бар душа погрешно не би изврзале, иако докол,у ви атане тоанавика бидејќи преку ноокомпонирани хемиски равенки низ апои вие врата им отворате на астрални'ѕверои'џинои полека полека и тело ќе си сотрете со таков памет но и душа бидејќи тие створои се хранат од вашите ниски страсти особено омраза супер екстра кога комраспалена гневно фршти по сите страни низ очи уши ноздри та и ауспуси, та имајте бре осет бар понекогаш дека силувате некого кога си терате дури и од спунт лефтерно, што ви е крив овој или оној, или лечете се со Молитва или со апчина, само немојте да дремете ко излечени а всушност сте згмечени од ќљофтање по фејкбук и слични е-ќорсокаци!

бреј ме насмеа банко&талант налик старс&страипс патерн кој треба дадено стадо да го јатоса ако не го чопориса, агитпроп пристап кој маркетиншки правовремено се користи бар за оправдување на лапни-голтни пропаганда него не ли голтни-голтни агенда [1][2][3]

Цитирај This suggests that nonlethal predator effects can greatly alter group composition within populations, with potential implications for social behaviour by increasing the number of potential interaction partners, as well as longer-term consequences for pair formation and emergent effects determined by social structure such as information and disease transmission. We provide the first evidence, to our knowledge, based on in depth monitoring of a social network to comprehensively support the hypothesis that predators influence the social structure of groups, which offers new perspectives on the key drivers of social behaviour in wild populations.
...
The motivation for this selection procedure was to distribute releases of hawks more evenly over the day and to ensure that all birds had a similar chance of experiencing an attack. By conditioning the release on the presence of a bird at a feeder, we avoided ‘null releases’ at times when no birds were near the feeder as well as ultimately simulating more realistic attacks, as hawks whooshed over the feeders only when a bird was perched upon it.
...
https://www.nature.com/articles/srep33476


стварно од мој раК*рс нивниов и мојот агитпроп излезе спунта'стаил меѓу детеГоломеше&компани vs детеТатуличе&стријтерс но з'ш мислам така ~ па ѕирнете ги задни 4-ри страни та белким ќе ви обелат белка аберите оти и таа ви ја беа напраиле жолчна, просто пробувам да го демистифицирам нивниот фабрички-ѐбдаллук преку кој непотребно паѓате во еуротрансоини или отанизирачки мантри за алтернативи без кинконгК*ренција-со-грециа-у-пакет! ништо страшно тие ве поткупуваат со жими-шлајка-медиумиарници а во мојот случај екс-алтерегото Омбре со Џи'лер'а'маркетинг пробува да ве соземе кога на овие сте им во пад потиспуштени от дрме'о на факир'о спинои оние за еа-пенетрација-виа-гурнција кои ви ги гуркаат да ги гурате во грне изворно ко вино греено, а всушност во најдобар случај сте добиле лимонска-киселина--од--сликовница-за-возрасни, мислам не ме подземјајте за озбилно, инаку пак маусдонци ќе направат од вас ако рембрант и на мицко му бидне културен советник ко на грујо - диетално тимарејќи го на Христијански скулптури за сметка на локал-мито-лошки турлистички ексК*рзии од кој турлитавлиски експеримент при културната комисија за ЦК'14 ќе треба да има гачка за sds хилтарлук заради пластичност по мидер за ника ко и гашти за прометеус а бидејќи неговата пештера била в Сочи насеље Хоста би им препорачал заради меѓудржавна доработка АлаЃоз да ги прати со се гаќи на поклон ако не доработка ;) и така си го имале партијски ко агенда скотското вајарско патинирање како единствена нзс мисија која ја зацртале во титоизмот едните ја забораиле нивните а ја надргадиле и прошириле понивните - сите удбашко-клановски наштимани да ви буричкаат по вијуги и каде бурек не ви легнал сеуште како пица верзија, а за да инстант-експресно ви задскрие зелник искреност еднаш засекогаш,з иако ко таква и претходно низ скопска хронологија ви била брутално распекмезена со натур-бетон при цк'64 реинвенција на македонска вајбоина, вај нот јер тито још зад биро на Грч'еви знаменосци ви стои како потсетник кога знамиња виоритет налик симболичнa-маусдон-flagнација од '95-та нѐвака, но било што било лук-ин-д-ббррр-саит-оф-д-сајдлајф ...

ноухау племињата ќе ви кажат пливајте и уживајте бидејќи сета национална реалност која еа-детерминистите во романтизмот ви ја допуштиле а сега ви велат дека треба да ја распуштите имала за цел преку китка-матка-патка в место тилтање да станете рамнодушни кон повисоки ослободително-духовни сфери за сметка на ниско-материјални мерки од финоРОПски нсп идеализам, туку забораив тито5-ков'ски што ум   бил во млади на КаПаМа дал празот или кромидот   за да ви дотера подоцна акроним со едно Д посреди за да не назвучует на пекмез партиските напори на итлеровци и нивната агенда за нсп преку нсдап, иако за нов савестки поредок денес бидејќи пред се треба мултикулти експериминетален рат-рејс лаб па зато ко идеален ве избрале меѓу дргите и вас, што би рекол РемБратон експеримент-фироМ иде во фон дури и кога Муклабас е на репертоар во најава, иако ден потоа и ЖанВан ќе ви рече деихев-реди4дат a џАџ, а Глиш ќе добаци и Самовилска свита освен сватба при биљарски ексК*рзии по балтан еуровизиски околности на кои нормално ние за да се дефокусираме од реална надреалност пуштаме кукулеле виа ВладоЧаирТушканац низ ТоПро да ни подзапее предпристапно алт-шифт'дилит преку Среќна ли Игра без Границ ... всушност Бог Да Го Прости Тоше братот беше под голем еа-притисок бидејќи вон еа-есап ги обедини со своето ноу-хау екс-комшии турнувајќи неприметно инерција за инстант сплотеност повторно бар на екс-југословени а и' потака, но што за жал груевци немаа акал да го сконтаат дека мора само по тој основ да му осигураат на Тоше не еден амин десет брата во пратња, но нели нулта корупција у флоскул-фасцикла та при тендерско бодување заради најниска цена за од спунт обезбедување на последниот Македонски (балкански) Крал му испратија еден гардист ем на крај успат и тој окривен за аутобан-сачекуша, а всушност циза имала инстант римоут кинчрол за таурегот како би си осигурала пак он трак раздели па владеј агендас!

е сега ПОПис аферим а неифрит, само Африм може да спроведе, бидејќи само екс сПортски кОментатор може да извади од џеб калкулација за колку секунди кој пленум би извадил у игра ~ бољарски по еден, и буљашки по друг аршин абакус (онаков за премервање статистички грешки при пребројување стамина у државни граници, иако чинам попрво за да може да срочиме експрес статистики за меркелка да знае колку догодина маусдонци ќе навалат во севернаРаина'фестивалија отколку што ПОПис ќе го тераат зајковци заради следни дилови или избори илити следни референдуми, мислам ако dui ги потече дпмн ко тогашен им партнер дека пис'пис заради процентуален фиар ни во 22 век не е неопходен, та сега со sds ќе терале вин'вин зошто зајко има осигурителни АД евроболшевици во тел.именик кои би ги рамковни проценти осигурале како сувишни без консензус, што ако пак и кко циза дилот се праи насила чинам и тоа би било само бонус дипстејт капка за кyршлуслар, НО би рекол ова треба да ни е екстра мотив за да го промовираме Мак'Космополитизам до плафон а навистина тоа намерниот дипстејт К*ршлус за %културност% да се ресетира, и на сите Народи да им се даде во Македонија вистинска еднаквост а не само бинационално да се фаќаме во стапицата на дипстејтовци, односно албанците да се во грч заради проценти а македонците во исчекување за преценети нерамковни думи, хелоу оператори&колери требаше да думате претходно бидејќи стекнати права не е на арно да се ресетираат а да вервате дека коспмополитизам ќе ви остане како единствен изговор пред Бога за екстра Благодат и покрај што сите православни браќа ни од блиску ни од далеку не се солидаризираат со МПЦ дури ни со ОА формална етикета за нашата Црква, но исто така и стекнато право Македонец и Македонија нема логика да се изгуби но ете некој смета дека ако еден дел од население тоа му се сака дека на сите може тоа да им го имплантира не само у потсвест како пјрМ туку и во Свест како СеМ, хм ако некому многу му е дадено а некому многу земено (мислам на пол-ити-чарите) та имајте разбирање и не се возбудувајте кога пробуваат со нозе главечки да одат во отан'занија!

сепак попис и сега има МеВеРе само треба закон за живеалиште да се спроведува и оној што по три месеца отсуство од домот не се одјавил онака европски во сандуче казна по казна да се преброитват преку извршител, а нормал заради страв од блокажа, и комшии а не пак роднини ќе го одјавуваат ако не може сам, а сетне во секоја секунда а не само на 10 години ќе знаеме каде и колку земјаци има во земјава ... оние што се надвор и безтоа биометриски ги пребројуваат на граница ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=270&PID=222849#222849

но ко и за консултативнио рафарендун и за пописо треба да се стимулира Киро Дандаро или некоја скржавна печатница ко 11.10 та и за ова имајте разбирање бидејќи буџетски средства кога некој троши за заеднички аршин есапот не е заеднички бидејќи заедништво никој тука медиумски не го есапи туку се ќљофтаат агитпроповски по емисии ко да не се македонци ами левучари и деснучари граѓани на РеУМа сеуште за сега, и дајте бе еднаш тоа Р-то како уредување прекинете зарѐди грчки комплекси да мора да кршите јазик и секаде да го верглате, кога по ваш памет би оделе пример британците кај им е крајот, кој сакате земете ги албанците бугарите грците србите мислам АЛО кој од нив по медиуми по книги по википедии на секој чекор го товари државното уредување ко да е Име, а кај нас и малите деца во градинка ќе ви запеајат си ја сакам РеУМа, па што очекувавте денес кога пораснале и во мнр улетале дека М-то многу го сакале битна им било хипоходрија во државноуредничка етикета но не и во етничка, дури им тежи у мисли дај што да верглам си ја сакам Република Македонија туку едноставно си ја сакам Република што би рекол екс-јудба Цилер у рибаДА з'ш и централ$балкoн$рoпублик да не сме се викале а сетне во ускратена форма ќе си излезевме така центарци или републиканци кому како му влече око аберот за етикетирање, конечно никој не е крив што турбофолкот е озбилно осуетен со хипхоп$америзам или еуротрансерлук денeска, Изворност хихи у менза под маса чорапи когѐ се трљаат меѓу гостин и гостинка :D та вака сред ерга-омнес тирзнати'идентитетски околности виа е-општество ќе да свикнавте да си бришат под со нас и оон-ци и 'меѓународни' и цел авет, а ние чудно не се ни правдаме околу фир'ОМ ко оф'Македонци привремено за и да не заковаат за под ладно сверно врз фиктивната грчка фобија од македонски трајб од кој имаат уплав да не им буричне некако ут ариевска нарав, но Њу Заец Погоди дил и ето га се отвора простор за подостоинствени комбинации како Горна Македонија која била и историски факт каде и ко граѓани само да сме етикетирани уставно та ќе беше попитомо него отанизираново северно бунило, кое пак ко збун'предсамитски'бонус мислам сега од постојниот емф-дил-чвор за да Шфрчко не побара и по втор пат да му/ни бомбардираат пси9ха 'симболично' нели заради нечија непочустливост - чинам најубо ќе биде ако со отан склучиме нов претапорте-дил низ кој би ги примиле како рамноправни членои то нашите албански општини, а нели за да безбедносно се осеќаат на хартија истите како трајно независни од руско или кинеско влијание кое би повлијаело некако економски во иднина сред земјава, мислам можат и македонските општини кои референдум си спроведат откако нели албанските им биднат урнек ко што ветија да при очигледно пропаднат ци-за дил ќе си праеле свој, та по тој аршин та зошто не и македонските, бар вака ги ра4збрав на алиевци филмоите мит'иншко пред'референдум'ски, а чунки така да се отвори простор за мир у душа за оние сограѓани кои сакаат да не наседнат на 'рчката ксенофобна стапица за меѓусебна вегеORфрути салата така разбрана од старо'ев'ропски поинт'без'вју, мислам нека седнат нека се разберат со отанизираните филмаџии тоа фракинг партерност'замир до каде можат да го оптегнат а да непукни притоа за да си спастрат сите тука подома фобиите и бесперспективноста еднаш за секогаш а без да чекаме грците да си ресетираат шизо'френк'ити-с у глата геополитичко-глумачка, која гламја не вози како кози за опаш кои само чека кога ќе ги пушти да си оштрат заради грчки опашлук дали копита дали рогои, па ако ВанЧО беше жив Бог Да Го Прости братот ќе речеше бугати што возат оние на Атос ако овие во Атина возат сеалка за балканска жетва, а за која види бугати ние сме биле вектор на стабилност а овие сеачите биле жртва на глобално затоплување, мислам АЛО дај бе Трампе еве Рамче ретроактивно ти поручуе ако то бушавио ти претходник им рушеше економија за да ги спастри ти можеш историја за да чалам им здиплиш и виа Мелани нам ни го вратиш ко заслужена награда за волјата да трпиме до конечност мрцварење заради дипстејтовски недренажирани мочурливи агендаши кои мислат дека сеуште бараката на хиларка им издава блупринт за нсп ноу'братство&ноу'единство бидејќи банкор во социјализам не може да влече конци од сенка ами мора да биде директ у фотеља ко рижесерко излезен од скриената дупка во отаманската табуретка, и оп сценографија фул вешатачки цвеќина лешници насонце фстаци под облаци а мерка за сссживот киборг блогер кој ви вели ужибајте утре времето ќе биде весело и богато иако денес сите се тмурни и сиромашни а нели бидејќи табуретката ја сместиле да си седне режисерко и почне да око1лише око кише индијанско-шабански за да им ресетира ѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝѝчччччччччччччччччччччччччччччччччччччч на гирци фобиии од губење територии заради глобал варминг и во двата случаи, та заради што уште сега сите ги прават мутљаци ако не им ојдат по гз и не им најдат заменска татковина ко што тоа некогаш заради сервилност им го учиниле кога Македонија им ја поклониле англиски лордои виа германски братудечи преку француски идеализам за нација надградена на ук-кредити проширена преку убер-аријанизам и парафирана во Версај 1919 епа судија свири веќе еднаш крај би рекол Шекспир бидејќи на овие и трето полувреме не им е доста за да од сите прават бостан виа зајковци! Трампе имај усул з'ш ни се комшии утре ќе треба тука да доаѓаат по кредити! мислам што не поднесете директ до америте или кинезите ако не русите да влезете инстант во федерација со една таква светска империја мои мили сограѓани нели зависно кој со каков компас од вашиве удбалитичари ви заседнал во власт и оп мирна бачка никој ниту да рипа ниту однавор ниту одвнатре и еднаш за секогаш да се стави крај на евроболшевички локалмафијашки или пак еа-дипстејтовски сценарија ако не филмои!


6

Изменето од Zelenikovo - 05.Октомври.2018 во 14:59
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2018 во 00:19

читам денес во забавна категорија на vечер абер дека на ЈаниБ му се случува фамилијарно сценарио од некаков тип, велат од еве да ги спомнам пак зајковци, хм дали е фер така клановски да ја етикетирам власта, незнам сигурно не, но овој наратив кај нас во општество вооппто не е нов, напротив медиумите од поодамна вака ги сеират сите кои подржуваат одреден Премиер од која и да е гарнитура, шарените одат и чекор потаму во креативното етикетирање та во некоја пригода деноиве ги чув во однос референдумот велат грујо&ко ги си заминаа но груевизмот сеуште е во сите нас, што нели комотно би значело дека и банковизмот исто бидејќи пред ситњ рол модел беше сега екс-преѕид-енте дали!? мислам каде со тој памет незнам но слично ко онаа горна компас дума во однос геополитиката комотно можемда се каже дека така се забегуе и во однос локализмот како лост за соработка чалам или соживотна јавните приватните и правните ентитети, медиумите нормално како амортизер биле и супер-неутрални при доволно количества интервјуирани со ваков ментален склоп за барање виновник и да не сакаат се фаќаат во пајажината на брендиран комформизам од етикетирања, дури и уметниците не е проблем да биднат политички шиканирани иако уметноста знаеме дека во лиебрализмот е ослободена од секакви стеги, што спoред мене во традиционално општество е проблем, лично и те како сметам дека треба осет што и како каде може да се турка а не пак да се протурка како нормално под превезот за слобода на изразување, од кој аспект пак и јас срипав на прва дека филмот на ЈаниБ ми мириса на удбашки агитпроп односно преку фино предетерминиран филмски наратив се штима подобно во свест паролата на зајкоци одродување или амбис, иако навистина може е од духовни околности скоцкана правовремено појавата на еден контроверзен форшпан во очи референдумскo-консултативни супер-дилеми за кои нема ни од блиску доволно искрени моркови за да и слеп Чоек спокојно се одважи да даде глас за ерга-омнес дилот от Нивици, сепак знаејќи дека ништо не е случајно особено во вака збиен тајминг за дилање та може и навистина на форшпанот кумувале духои кои ги предетерминирале околности а само случајно се' супер се поклопува со детеминизмот на еа-тајфата, но конечно за ова никој не е крив а уште помалку уметноста или уметникот бидејќи кај нас имаме законски луфта да шарли-ебдовски утре некој да таласа нетрпеливост заради еу компатибилност ќе мора да глумиме евроболшевички леберал-тоталитаризам, од кој аспект и самото име на филмот може да се каже дека е такво во каков и да е контекст употребено, бидејќи го немам гледано филмот та и неможам да посочам каков е контекстот но дефинитивно сензационалистички бркање двосмисленост а за сметка на пренесување потсвесно јавна перцепција како неопходна заради даден наслов иако жанрот очигледно според форшпанот не е теолошки нека ми извини ЈаниБ но е навреда за Православието ако не Православните, на страна за кого како контекстот е дискутабилен во општество каде ниту птсп не сме се погрижиле да ресетираме кај сите учесници во конфликтот 2001-ва а не пак да испегламе меѓу младите бар разлики на ниво на интерпретација на соживот она да се надминуваат и опптествени јазови помеѓу класни слоеви а не пак мултиетнички недоразбирања заради фејкбук чаламење помеѓу тифоски тајфи за кои јасно е дека и погрешна боја на шал е навреда а не пак пароли кои колку се посочни толку се пооригинални во таа бранша на тестесторонска самореализација, што пак е резултат на самата игра како воопшто во авет се перцепира како национален геотизирачки чалам, ве поздравија комити и чкембари на времето, Битола немала аеродром Скопје има, мислам ок може родум сум по мајка битолец но роден и израснат в Скопје та зато седнат и на два стола толку ми било сето ова смешно цел живот иако во дел од истиот 12/13/14 години сум одел и јас на дербија на западна трибина нормално скандирајќи со цело срце за фкВардар, но кога ќе ти улета воџа и те строи а не те знае најдобро та од чалам сум одбил да спуштам глава и да ме игра некој кој таму станал ага, македонска работа дури од деца секој за себе и на своја страна што е проблем бидејќи зато и се случуваат импровизации, среќа бев од НЛО та Бошко ми спасувал кожа инаку ќе сум завршел заради таква непослушност сигурно врзан на клупа во Парк :)
но еу, каде е сега агитпропот на еу, дали тие зад ЈаниБ или пак зајковци ќе застанат, ако се доследни зад се', аплаудирајќи за референндумот а молчејќи за ЈаниБ, да не им беше власта по мерак во однос филмаџијата преку своите сорос сега испарени нво-а ќе мегафонираа по сите страни, нели ако некој Православен вака речеше дека со насловот на филмот сензационалистички се злоупотребува Христијанство, дури и не сум го гледал филмот јас го имам тоа право да кажам дека комерцијализација на Вистината за Бога та и од аспект на мелгибсоновски блокбастер е дегутантно бидејќи заради формализам Суштината добива индустријализарана форма на мас'експлоатација наместо да остане во аферата на Церемонијално Литургиско Сведоштво, во спротивно ајде и на секое вино Тајната Вечера да се етикетира амбалажно, нека ми Прости Господ што ова вака јавно го изнесувам како мој суд но и братот Јани нека не ми замерува бидејќи негов абер од спунт го подземам ко за компарација, немајќи зла намера туку сакајќи да посочам колку сме станале банализирачки очајни во своите пораки и како медиуми и како аудиториум така речи рамнодушни за околностите а возбудени од бркање ситнопаланечки поени!
хм експериментите кај нас станаа чинам норма на сите нивоа како во политиката така и во уметноста, Рембрант имаше лани една навистина оригинална изложба во МКЦ именувана Театар чинам овој текст од република е извадок од аберот во каталогот [1] иако изложбата не беше целосна со сите дела и мурали срочени во контекст театарските абери [2] а кои Ацо низ годините ви/ни ги посочува како рекапитулар за нашата навлечена на фалц политика нација, за која Ацо ќе ги фрли во инерција на будење токму кога преку паганизам низ Ск'14 ќе ги соочи колку тие всушност глумат Христијани колку воопшто го разбираат Македонизмот до каде можат конечно да дофрлат како Самосвесни, стиропорот посекако не е негова инвенција но дефинитивно е будењето од долг зимски сон во однос она што на овој балкан е во најмала рака заедничко а на кое како културен код ако имаат сите прљво колку пак ние кои сме тука во епицентарот на таквата културна генетика која не е проблем дали и како некој ја спинувал туку дали од истата сме извлекле некаква поука, дали поуката е заради наше надраснување на комплексите а веодно комплексно осигурување на самосвеста од разноразни паразити во сонот, она што неретко знаев да кажам сега откако еднаш го имавме исправено онаквото на Плоштад што и да му прават на истото, таквиот историски енграм има ако не друго супер абер ко туристичко ехо, иако паметно би било кога истото би знаеле како да го спинуваме за да тро и во недоглед од сите околности профитираме [1][2] нели кога веќе се фрлени екстра пари иако не и екстра волја [2] бар пробувајќи да гледаме оптимистички [3][4][5]

ех камо и sds да смогнеше сили сега да не дефокусираше од нереализираното бунило во кое не фрли, и тоа одма не чекајќи заради одложена надеж во однос емф-спинои, та да извадеше и некој опиплив инстант проект како централна власт за да не дефокусира од безидејноста постфестум консултативниот референдум, мислам интересно делува спинот за вијадукт за Тунелот под Кале, но попрво ќе поминат весело интересно ако извадат ЛРТ или Трам проект веднаш а во костец пк-ите во Скопје, ако пак тоа е проект кој би имал еднонасочен вајб по главните булевари брзо и ќе види бел ден [1] во спротивно уште долго ќе биде празен муабет заради повеќе причини, а пред се' потпрен на жими мајка еу фондои ... помалку или повеќе сето ова и не е битно бидејќи секое чудо три дена ефект имет кај нас, бар додека не ни загине, та тоа двокатните озбилно не ни оправаат атмосфера во вијуги, а не пак тро спуштено заглаени муабети, мислам кога нема ниту поздравен аплауз за последен поздрав јасно е дека ќе спушта муабетот [2] иако со двокатните автобуси требаше да крева повеќекратно и панорамски и туристички чудно скоцано попрво македонски него кинески, дури требаше и свадбен вајб да повлечит нога таквата интервенција бар нивното промо натака забега ко наталити буст [2] но чунки натака и тргна работа бидејќи почнав по двокатните да заприметувам и старо и младо стуткано, порано што би рекол Влатче кога добра шмизла чека автобус тоа не беше олдскул туку калуѓер, сега обратно ...Изменето од Zelenikovo - 06.Октомври.2018 во 00:31
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2018 во 22:22

кој за што јас пак за ЈаниБ, може потсвесно се навлеков на спинувањето на наслов во однос емф-дилот, а во костец околностите, може преносно аберот да се однесува и во однос хомосексуалната компатибилност со еа-центеифугите каде сакаме да влетме како Христијани, но како наслов а во однос случајностите да контроверзниот форшпан беше недвосмислено пречекан од власта на нож во однос двосмисленоста која произлегува од него , ем сето тоа како абер кој се рециклира во однос максимата на sds земи или остави, капак склепан муабетот од струмичанце плус инстант награден со најспоредна награда на фестивал во Канада, и конечно со прва прлекција кај нс на Киненова во МКЦ чие лого годинава најслучајно е со сино-жолти целуДоидни ленти [1] ем нормално филмот финансиран и помогнат од државен буџет виа струмички филмаџија И оп што да кажам Простете ептен што и од авилн се гледа дека е удбашка пропаганда сето тоа, но веројатно ќе чекате ЈаниБ да стане партиски пулен ко ЈаниМ(акрадули) за да си истресите брашното во кое ве стркалале потсвесно, мислам во ред нивно право е да спинуваат и сублиминално и агитпроповски свои глобалистички агенди, но дека македонец ќе го извозиш со двосмилени уцени тоа тнко, бар да беа јасни та и ќе го протуркаа емф-дилот на голема врата, она да отворат карти и да кажат дали зајковци од некого некако се уценети, кој е залогот, кој е ќарот, просто да бидат Искрени, а доколку предреферендумски ваков спин требаше да биде мотивација за Народ да се одроди додека постреферендумски за да зајковци испорачаат кому што предизборно ветувале, односно си се оправдаат небаре тие на сето тоа не кумувале и индиректно во минатото и директно денеска, сега со официјалната премиера само во МКЦ и во Штипскиот Дом треба веројатно да пратат порака единствено до мицковци дека овие мораат да бидат во први редови на премиерата, можеби немаше да ги повлечат така за нос дури и да демонстрираат зошто на филмаџија близок до sds бар во однос спинуваната приказна не му се дозволува од sds премиери насекаде, но зар така и Тврдокорни не им сместија кога глумеја неделовичка ротација на собраниски спикер!? но чекајте ова е сето само спунт за да сите го изгледаат филмот, бидејќи ако не беше забранет од sds дали воопшто ќе го погледнеа и двајца без тројца, а вака едвај ќе чека Народ да го симне од нет или уште поубо да го види на тјуб а успат да си окркаат и некоја реклама која би одговарала на постојните потреби на власта! ех спиндерела, ова ми мириса на меркел субвенција со бендвагон стаил пропагадно, но може е само моја фикција та не ми замерајте на антиотанизирачкото предчувство!

ајде да видиме дали во свет некогаш некаде поминала слична шема, имајте на ум дека бендвагонот тука е од спунт, нели за конфликтот беа криви дпмн ко тогашни властодршци, а ова нели не смејат да го заборават неопределените гласачи, иако сега на власт се sds што е голема разлика бидејќи по Уво1 sds не дојде на власт но сега по Уво2 ја имаат а сакаат да ве освежат ко ако гласате за дпмн амбис не ви бега, иако самите тие амбислар ја залетаа и политички и еконосмки и емоционално, не дека другиве се поарни но бар се трудат да не прават 100% абдал од Народ ...

The idea, of course, was to persuade buyers to go with safe IBM gear rather than with competitors' equipment -
https://en.wikipedia.org/wiki/Fear,_uncertainty_and_doubt

The key concept of the information war entails that the created by propaganda virtual reality affects and even replaces actual reality - http://www.softpanorama.org/Skeptics/Political_skeptic/Propaganda/patterns_of_propaganda.shtml

http://www.cracked.com/article_24593_6-movies-you-didnE28099t-know-were-propaganda.html

та ете од последниот линк може да се види дека и сам Чоек сред центрифуга може да делува антипропагадно преку своја пропаганда, но за разлика од позицискиот агитпроп треба да биде оштроумен за да не го повлекуваат за нос, можеби ЈаниБ бил штиман за во случај дпмн да остане на власт дури и без да знае, нели еден двајца пријатели ќе те седнат на маса ќе ти предложат да склепаш некоја идеја и си тера муабетот креативно и без да знаеш, проблем е што ко не на ачик муабет на крај ето Чоекот имсе наместил благоречено та да си го спинуваат зајковци како им треба или им се сака, и навистина сите оние случајности посочени во првиот пасус може и така да се интерпретираат, но знаејќи дека стрхмичани не се абдали ве поздрави ГочеП, та и да видиш да неверуваш дека некој ЈаниБ го извозел, но се е можно на овој свет та и тоа, еве да речеме дека е така, тогаш зошто избрано име за контроверзен филм кој би им бил со таквото име одвратен на Христијаните, просто бидејќи треба да бидат мотивирани да се поалчат и видат како тоа уметникот си дозволил да микса суштно различни муабети, и еве најнакрај да речеме се' ова јас што го наведувам е празна слама бидејќи никој не ја млати, во таков случај зошто толку прашина се крева за филм кој со самиот форшпан е навистина контроверзен во општеството, зар тогаш сега не е контроверзно да се извадат пак по билборди сред емф-дилот нацистичко-стилизирани грчки знамиња!? но за тоа еве не добиле пари буџетски туку фондациски некои уметници, додека сега во овој случај мислам sds биле на власт и дале буџетски камен за ова, а зошто си го дозволиле тоа, зар нетрпеливост е законски дозволива дури истата е уметнички дозволива заради либерализмот во кој сакаме да се удавиме сред еа-центрифугите!? уште ликои во форшпанот да се полово-хомогени и ето карамбол симболика од верска преку етничка па се до историска, а нели уметникот смее да онанира бесконечно, што сметам не е ни точно, напротив доколку извади некое дело кое не е во интерес на државата секаде истото се забранува, но ние ќе глумиме лудило бидејќи од таквиот спин некој имал аир да си го тркала, некаде сигурно и намерно некои уметници тераат генвни агенди пример инспирирани од нихилистички-анархо-идеализам и што треба да ги сркаме сите нивните гноеви!? а чим некој и стимулирал буџетски такво сценарио, зар тоа случајно е протнато денес за на премиери!? овде некој некого прави озбилно абдал, кој времето ќе покаже! не само од етнички мотиви како не би си гнасел душа со нечија пропаганда туку пред се од Христијански раК*рс нема да си дозволам ниту форшпанот да го загледам а не пак филмот да му го изгледам на ЈаниБ уште да му дадеа награда на Манаки заради уметничко играње со чувства на сите топтан дури не бил исполитизиран муабетот, иако колку му е оставено медиумски простор чиниш станува збор за холивудска продукција но виа струмичко шортање на политичка берза!? Мислам премногу зборои потрошив непотребно за муабетов, но навистина се чудам зар истиот ќе ви го врата уште година дена по медиуми, сега едно кино пуштило приказ, утре по месец дена друго, та до следната година ќе стигнат по видеотеки, таман да можат да ве возат во недоглед на една иста фора! ех евроболшевизам до кога вака!?Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2018 во 03:00

може ви звучат муабетиве ко филм во филм, за удбашите сигурно и пеницилин сред забава, но намерата ми е искрена да посочам или попрво се запрашам и сам дали кај нас не е во оптек пропагандата како главна алатка за поховање свест на електоратот или најнапред аудиториумот бидејќи како држава стапката на тв-џанаци во еу е меѓу најголемите 2011-2nd / 2016-5th [1] од тој аспект грото македонци албанци роми турци власи бошњаци и сите останати сограѓани логично е дека или се медиумски пациенти или плаценти за медиуми, зависно кој од каде фрла центи за медиумските центрифуги во кои свеста фрагментирано и во различни брзини треба да ви се штирка натенане и бесконечно, просто кај нас не се работи дали и како некој ќе ве легне на брашно, тоа одамна е веќе завршена работа, туку колку и како ќе си дозволите да бидете испохувани за да потоа и бидете повкусен оброк како експериментален зарзават, на некој начин сме станале идеален простор за глобален иновативен политички кетеринг, можеб затоа сакаат да сме статус-кво постојано во својот развој за да останеме како такви место каде експериментирањето ќе си тера во недоглед како кон контролна група подобна во однос дадени предуслови, а зошто, веројатно зад таквиот мизансцен се крие пософистицирана агенда на која прашања и одговори пр. можат да понудат лентикуларни абери ко НЛО нивна пак екранизација ко сториборд сценарио чинам нема да дочекате буџетски никогаш ни од дпмн а камо ли sds бидејќи така ќе им брцнете во теглата мед на глобалистите по што пак доколку не сте Христијански Осигурани и Смиреноумни во локалниот мизансцен ќе биднете вие наместо тие џаџери а потем дури и креативно да ги разобличувате нивните агенди така нема ни да ги уплашите а не пак да ги тргнете од сцена бидејќи не разбирате дека оној кој е куклар во нивната матрица не е Човек иако обзема чоеци, а сте се излажале озбилно доколку мислите дека освестувајќи Луѓе или бркајќи вештерки нешто некогаш ќе промените, единствено од земен аспект што можете да сторите е да се трудите на виделина работите да барате да се изнесат за да може Народ со лесно да пребере што е прљаво и за перење а што чисто и за носење, но бидејќи системот ви е наштиман елитистички тајно та единствен избор кој го имате е земи или остави а неретко и грабни или фрли, на кој пристап и самите политичари немаат алтернатива бидејќи не се приморале самите да им бидат сите политики на Ачик и при фаза на концепт и при фаза на разработка и конечно при фаза на понуда, што нормално изнедрува летаргичност ако не мрзливост која има за нус ефект копи-пасте табиет кај нив, а за на крај после зборен циклус базиран на клановска фотогеничност и кампањски агитпроп уште пофотогенично агитпроповски да ви ги протнуваат политики без логични решенија туку со нелогични ребуси, за потем сите фино заради центрифугална инерција да речете сложно тоа е тоа било поминало и оп пак циклусот иста песна на следни избори, промени на поарно инкога ќе се случат бидејќи не биле резултат на отворен идеа мегдан туку со копи-пасте пристапндури и завозеле еве гледаме сега при следна ротација на политички клан нема простор истите да се прошират и надградат туку промената закржлавува ако не чкордепса, во меѓувреме клановите ќе осуетат каков и да е граѓански обид за свежина, и што да кажам надевајте се на нив дека тие некогаш ќе почнат да се менуваат, евала може некој од нивните внуци ќе се одважи на озбилна искреност преку сестрана транспарентност та и некогаш да дочекате инерција кон поарно, за што не е лошо кој како може на тоа да поттикне, во спротивно уживајте и понатака во агитпроп вожњата!

zar ne e toa mediumsko ucipuvanje? чекајте продолжете да дремете пред тв и понатака, та ќе почнат на вас да си експериментираат еа-детерминистите и со последните футуристички штимои како потсвесно холографско торпедирање преку двб-т-ц+сателит+гмо и таман да видат дали тогаш ќе се одродите, некој ќе рече специјална агитпроп војна има секаде, и да конечно тоа е точно, но во Македонија им е повеќе од интересно бидејќи целта ги оправдува средствата, арно ама затоа на нас е и ко Православни голема одговорност дали ќе си дозволиме компромиси пример од типот на педерастија сред јавни медиуми така експериментирајќи и со вашата совест освен емоции во однос Верата и Традицијата од кој спунт на удар се и Муслиманите особено бидејќи не се мнозинство плус заради еа-подобност ќе морате сите да си голтате експериментите дополнително за да им бидете ко заморчиња анализирани која ви е точката на вриење а потем како и после даден отпор кон либерализмот како пак да ве легнат на брашно играјќи ве дали економски етнички или ситнопаланечки, веројатно јасно ви е дека пуш'д'батн веќе подолго си играат со политичарите и набљудуваат како експериментот од спунт може да тера освен директно масмедиумски, на сето тоа пак кога ќе се додаде и рат-рејс завозеноста од хедонизм и лихаврлук и ето га чекаат ден кога и самите официјално ќе се фрлите во богоборство како би рекле спасете не од самите себе бидејќи нема кој арен да не води, и сте се излажале бидејќи кој и да ве води лабосот е далеку порано наштиман така да не може да се ослободи од експерименталниот мизансцен бидејќи сте закачени на американ дрим виа глобалистик најтмер и не гледате друга алтернатива та ни самите себе веќе не се сметате за вредни достојни самосвесни а не пак самоодржливи, мнозина веруваат дека нема друга алтернатива освен робството кон каква и да е црносветска центрифуга, вие сте биле мали и слаби и неможело него на мамонизмот да му се предадете, и точно доколку не сте Христијани навистина не е возможно да одолеете на духот од овој свет, бидејќи тешко е и за Христијаните па и Муслиманите како потрадиционални да одолеат со лесно на искушенијата на мнозинството заглаени фанатични хедонисти а не пак на оние кои на декаденцијата во овие времиња гледаат како нужно зло заради еконосмки раст, и можеби навистина нема да сме на вакво дереџе доколку се предадеме сесрдно, кога ќе ми текне порано само колку му беше и сред титоизмот чиста мисла на Чоека секојдневно иако хедонизмот дрмаше здраво, но денеска има толку многу наплив на информации да просто се гушиме од рапид'ај'мувмент свесни онаа РЕМ состојба кога во СОН халуцинираме дип дип даун делта бранои, од каде вервајте со даљинско во рака секојдневно нема излегвање, а не пак фејкбуковски да ве конектираат од спунт така, не ни сакам да знам која е целта на таквите експерименти, но можам да потврдам дека ефектот е навистина терсене да кога при озбилен личен пад во овој свет можам да ја приметам разликата од Воцрковен Живот наспроти безгрижен во фотеља учипен медиумски славејќи го одбројувањето така до личен вечен заборав на буништетот на личностa, а дури и кога се свестувам она ским си такав си те здрмува та се учипуваш од спунт и без да сакаш, во најдобар случај губејќи си времето а во најлош фаќајќи се на фејкбук социјално оро кркајќи прво а потем и завозувајќи се во инстант сеирот ако не гневот кој е нус ефект од експерименталните околности за пополека и без да сум склон кон пцуење да почнам и јас макар и креативно да вртам пополека од мрчење на шкрт-заб-сокилар и точи треси налевај кој колку може повеќе тој е најбаран бакалџија но СТОП запри се!

среќа секогаш умеам да си речам Чукш знаејќи дека сум Живеел и Поубаво и Порадосно и Повесело што е случај само кога сум отштопан од центрифугите дали медиумски дали ситнопаланечки дали геополитички, за сензационалистичко хедонистички или пагански и да не говорам дури откако почнав да не робувам на колективни комплески или пак се интересирам за нечии духовни егзотики, е дури тогаш видов што е Слобода, бреј телето со се неговата визија ги заклучив во шифоњер, а компјутерски се завозев само е-форумски така канализирајќи енергија директно или индиректно за арното на заедницата, но заради домашни околности тоа потраја, и не се секирам бар не фрлав клетви и не ширев омраза ко што се завозени е-социјално мнозина за така несвесно веќе и да си обезбедиле место во геената, што направија бе Луѓе од вас менгеле&фејкбуккомпани зар не гледате дека станавте од Живот отчипени а во гнев учипени, зар малку е што заради фејкбукот бракови пропаѓаат денеска зар треба и Живот да ви пропадне за да разберете дека таму сте центрифугално фатени во еден голем вртлог од безидејност, слично ко и со телевизијата само што ко за помалкуинтерактивна кога нема да ви е флуидна на палец та ја подзабораватеш/бѓ, но интернетот се повеќе ви е флуиден пред очи денес по телефони и таблети а утре и по наочари или леќи зар не гледате дека веќе биониката брои секунди кога ќе ве обземе за да ја прифатите како секојдневие можеби со оправдување дека како алатка не е страшно да биднете пополека и боргови, за сега мотивирачки нели преку пачови за Луѓе со инвалидитет, но набрзо и за трендсетери, и додека си мислите дека тој ден е далеку оп ете го стигнал на врата поштарот од 23-ти век ви вели повелете достава на нов сет фасцијални мускули само што поштарот го дронирале бидејќи ко Чоек не бил доволно ефекисен битно вие и понатака ќе се смеет иако сте скиснати нели на својата погибел која чека Премиера во кино а вам ви се оди заради доволно исфорсиран агитпроп по извикани посредници, та сетне одете освестете се а потем и Спасувајте Се, но Голем Е Бог та во немоќта Божјата Сила се покажува само треба бар тронка волја за слобода од заблудата на еа-детерминисите и нивните експериментални агенди, понекогаш доволно е вода да пуштите после освестување но неретко да барате Остров акде би испливале на сигурно од сето сонливо бунило!


Изменето од Zelenikovo - 07.Октомври.2018 во 03:16
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2018 во 07:10


кај ви е крајот ако уличари ви кројат капа, Благодарам ако на мене гледате така но јас одамна тоа не сум, иако за малку не се подвратив во тој филм, но пред се сакав да измаршираме младите весело но не бидна веселбата, додека вие гласате со години уличари кои маршираат дрско предизборно вадејќи ви изборен потпис гневно револуционерно, мислам веќе се опаметивте дека така само застој ви улетува во најдобар случај или во најлош недоносени спинувани агенди а потоа извртени ко рингишпил единствено ви остануваат во мисли нивните чаламџиски абери за промени за мед&млеко за земиvsостави но без дофатлив излез а само со контрашки опоненти чиј влез пак нема излез бидејќи ветуваат слични шеми само во различни бои, слично ко и другде, само другде не секогаш Народ наседнува во континуитет та бар пробува самиот да се менува [1]

дека излез има има, а дека еу е тоа незнам, во околности кога еу вели исто така не знаеме кога ќе ве примиме никој и не би можел да знае кога ќе биде примен, но ајде бар до сега знаевме каде, а сега и тоа не е јасно, доколку е се' поочигледно дека еу се менува од унија кон федерација или можеби квантен скок потака кон континентална трансантлантска империја, зависно од околностите и околнистите, иако знаејќи дека такви државни ентитети мораат да имаат и повеќе од мамонизам како мотивација зависи и од култовите и од окултистите зад ентитетот, што пак е масонски спунт кој веќе недвојбено се потпира на утопистичка цел за земен рај наштиман преку нов светски поредок, а сигурно бидејќи ова им е јасно на грото локални политички кланови та тие и немаат друго што да ви понудат него земи или остави оној момент кога се согласиле да тераат еа-агенди бидејќи тие агенди недвојбено водат кон тоа, но бар и за ова да беа Искрени, бар да ви речеа дека дале некому збор за натака тие клановски да тргаат! само да не се претргаат бидејќи натака тргнати, не дека сакаат туку мораат не на Вас како Народ туку на агендата да и слугуваат, а агендата бидејќи е наднационална нормално ќе ви речат ако истата е подзакочена во нашиот случај од грците ете вие како македонци морате да се анационализирате, без разлика што нивните предци и го осигурале тоа национално пр. во однос Јазикот, а вам таквите парадокси не ви се разбирливи бидејќи мислите дека ако некој е нечиј потомок дека тој размислува истоветно за крушитскои ооџ круши паѓаат што може и да било така сега живееме во времиња каде гмо интервенции се случуваат во од, та за 20 години независност од југословените некој од вас за миг сакаше сега преку крушевски порив да ве напраи европеи, и тоа мислам не треба да ви е спорно бидејќи и самите нели сесрдно велите нема друго, но тогаш гризнете јазик и преболете го емф-дилот, бидејќи за да излезете од излезот нема друго него да ве снема! е сега дали снемувањето на одреден културен код значи и физичко снемување, во основа не, но доколку новиот не е во занес прифатен ем сте опкружени со повеќе застарени нормално дека и во занес заминати нивната реа ќе ве навраќа на реалноста дека од судбината не се бега бидејќи вие може земниот код да го ресетирате доброволно или ви го ресетираат насилно, но Духоносниот Православен Код и баш така лесно нема да можат да го субституираат со универзален како целосно би заборавиле кои сте биле, тоа пак не ви е сигурна гаранција дека и при процесот на ресетирање ќе уживате а не пак потоа дека ќе се радувате на новите околности, но затоа и ет таргетиран агитпроповски вашиот табиет по сите страни, за да сопнати на ниски страсти изврзани со парателни сиџими и суетно зашмирглани со тапшања по рамо треба да си речете тоа е тоа ви нема враќање - трганти сте на патот од кој нема бегање, но затоа никого не кривите бидејќи Вашата Слободна Волја одлучува дали и зошто на некој пат сте тргнале!

но што доколку се пушманите на полпат, дали воопшто може да се предомислите, и нели гледате дека експериментално некој се обидува тоа во никој случај да не е возможно, плашејќи ве дека Оазата на Мирот е само во ваши раце и не смеете да ја испуштите, што е точно но доколку правецот и брзината не е според еа-начин веднаш сте влечени за рака што пак ако го одбиете како присила бивате уценети пррр пррр терајте да не ви пропадне мирот во оаза, и пак продолжувате на патот дури и полжавски мекотелно ослободувајќи се најнапред од симболите потем од името привремено за сметка прекарот а на крај и од меморијата само како К*рсот би го задржале иако нема никакви гаранции дека патешествието ви е загарантирано, но кој чека ќе дочека, само што одродени а на стенд-бај интеграција нормално е ко такви да мутирате, веројатно како околност уште една прилика еа-детерминистите да си превагуваат нов експеримент за потака, a и тука посреди сета таа инереција и расчекор некој мора да ве забавува, но и управува, кога веќе сите одглумиле дека денес Живејат во Демократија а сред кашаталистички времиња, таквата пак глума вади на избори удбашки-затворени-паркинзи каде се паркирани чоеци кои немаат и незнаат за друго него да ви помогнат да си остварите неоствсрливиот сон за што нели Пропагандни спинови не се лага и доколку претходно се колнеле политичари тие незнаат и неможат друго да думаат ОЗвен евроатлантски и сами да се негираат како би веслале и понатака самоуверено, тоa го прават сега sds но го прават и дпмн, токму Бернис Пропаганда чинам убо ги освежи особено дпмн кога може да се каже ги потсети аудиовизуелно со Лажи Ме дека не е возможно со грчка штопна посреди ваквиот пат, да македонците бидат интегрирани ко македонци во еа-центрифугите без официјално одродување, овие пак ко подзаспани топтан пверуваат дека тоа во овие околности е возможно, што не е точно, а прашање е дали и при пад консензуалниот механизам во еу (ко неопходен момент за федерализам) нешто ќе се промени бидејќи додека нашиве интервенираат слично ко и при оон зачленувањето грците веќе ќе најдат друг начин за стенд-бај во недоглед, но не е ни таа партија крива што помешале брзините! нормално аберов кој како сака може да си го интерпретира, само нека внимава да не му лекне мелозвучноста при срце та и да почне да си посакува лажење од лажилница! ремиксите исто знаат да помогнат за да не се навлечете на авторетроспективната мелозвучност на оригиналот ...


Цитирај You are invited to a politically engaged dance. Move your body, clap, sing and celebrate freedom, civil disobedience and political struggle in the age of delusion known as a modern democracy. The soundtrack is provided By Bernays Propaganda, a post punk band from Skopje, Macedonia.

“Na to igrisce ne smem” is Bernays Propaganda’s fifth full length vinyl record, made up of previously unreleased tracks, remixes and music for theater. Released by Hamilton, Ontario based Ill in the Head records, it builds up on the sound band has developed on their 2016 release »Politika«. They replaced human rhythm section with a drum machine, took away some of the guitars’ sharp edges and started flirting with electronic new-wave. It recalls the sound of New Order and similar new-wave artists from the early 80s, as well as the sounds of German indietronic in the vein of The Notwist, a band that underwent a similar sound transformation with their album “Neon Golden”.

Nine songs presented on this vinyl record expand on this new found post punk sound, bringing us uncompromising political lyrics, dark moods and a melodic female vocal underpinned by pulsing rhythm dictated by a drum machine.

Bernays Propaganda has been active on the global underground music scene for 10 years. During that period they have released four full length records, numerous singles and EPs, toured USA for six weeks and played every corner of Europe (on average more than 100 concerts annually). Described as dancing post-punk activists, they have become one of the most respected, critically acclaimed and internationally recognized independent music acts from Balkans. This status culminated in their debut album being pronounced the third most important Ex-Yugoslav record from 1991 to 2015” by Croatian edition of The Rolling Stone.


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2018 во 02:30

не ми се верува уште го верглаат ЈаниБ по медиуми, ајде ќе речев не е некаков спин ако го извикаа и толку, но ова е навистина без преседан до сега во Мак.Филм.Свест како политичка атака на сите сетила, дури и МилчоМ волку го немаа експлоатирано во политички контекст, веројатно бидејќи говорел за локални теми индиректно а воопшто спинерски дрско иако секогаш актуелно во однос сите негои сценарија од филмски па се до рекламни, иако бидејќи рекламно се нафатил за држава да склепа туристички спотои си беа бришеле под со него ај подло туку до немајкаде [1] ме чуди само неговиот ентузијазам пак и пак да има волја да си троши абери за неопулени, смешно но додека фабричките медиумски пулени на sds го табаа пораката всушност неретко му беше насочена кон преиспитување на македонштината кај македонците на начин познат само на оние кои се оперирани дали од локалпатриотизам или пак глобаланационализам просто насочен кон по суштни сфери и дилеми кои нормално до оние кои се исклучиви ко политичко искомпасирани не се дофатливи ни дури би им ги надробил подобно ...

сигурно ви делува дека и јас лимувам ко таквите фабриканти кога се дрзнувам дури и на неизгледан филм вака да реагирам, вервам не, ниту од блиску бидејќи не се понесувам по филмот туку по ефектот на форшпанот и тајмингот кога е истурен а воедно индиректно натуран и претуран постојано, смешно дури и не го имам изгледано цел форшпан, а не пак филмот да се замарам да го гледам посреди сите вакви околности, одма ми стана јасно колку е саат кога и неколку секунди од него почнаа да вртат, а го исклучив бидејќи дувам и на ладно знаејќи какви се не сублиминални махараџи се еа-детерминистите кога треба да таргетираат одредена група а која нели не е закачена на нивните медиуми за така таму да им торпедираат сф-пропагандно вијуги, што да кажам ова и мало дете ќе сконта дека е наменето како локум за сите оние кои се десно од центарот позиционирани, но кога јас центарски не си дозволувам ваков шербет што пак да им го сервирам на други (макар биле и левичари) та и само низ фусноти а не пак центрирано, но затоа на 2-рата страна два пати го спомнувам авторот од спунт, а на оваа 5-та до сега горе 12 пати е подвлечен директно, еве со се овој пост уште неколку пати за и сам да се изначудам дали можеби вие по сто пати дневно не му зеете за лапарсан да се наголтате тензија за од спунт си го окркате чекајќи конечно да ја видите премиерата, можеби и во архива како двд ќе си го сместите, мислам зошто да не почнувате и да го сонувате!?
Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27894&PID=3131077#3131077 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:

ќе речам дека спин е и преспанскиот ерга-омнес дил сублиминално, а слично ко со филмот на Јани Бојаџи кој филм како и кога е извикан медиумски во јавност, исто го разбирам како предетерминиран агитпроп спин, та може да се каже ко договор каде е потпишан има потсвесен политички спин до аудотиориумот дека ако ова не го потпишевме ќе мора можеби утре во охридско нов рамковен да преговараме, мислам и најслучајно да било избрано местото за официјализирање на Ца-Зи дилот та добива ваква конотација

но што ме наведе денеска пак на муабетов, денес навидум лапнатата јадицата дрма дрма ги обвинуваат новинари sds колку биле лицемерни кога тие протестирале за слобода на изразување од опозиција тро порано - а сега самите повикуваат на цензура - бреј зар само и ова не е доволно да бидне повеќе од сомнителен цел филм како озбилно предетерминиран спин? но бојаџиакиот табиет на шарените властодршци мора да ви е непознат та за да случајно не се посомневате заради дефокусирање веројатно и директно ви пуштил/ле боја!? може претерувам но зар не е претерано некој да сака да ве одроди на мала врата а попат најслучајно да се крева прашина за филм кој во најмала рака би завршил како награден на фестивал со пасбаба-награда, може треба и тука еден агитпроповски да си отворите и бар достојно филмот да го наградитеш, авторот немора бидејќи како што изјави тој своето си го сторил на ред е филот да ве освежува [1] ха на крај уште и европско знаменце да има во одјава и вие аплауз да фрлите заради цензурските ескиважикои ве натерале и во кино да го бркате бидејќи масирањето вијуги на сребрено џамбо платно е далеку позагарантирано, во кој случај би ви порачал ако веќе сакате да видите што операвка со искрени намери барајте нека ви го репризираат во Милениум второ/третиот дел на Маклабас таканаречениот самит на шабаните кој впрочем е вториот дел но сиромаштија па Ацо го спои заедно со третиот дел Сликарот ... еве мал видеоарт од истиот збиен скопотроничен тајминг кој го бев склепал лани како ехо-поздрав до скотјани низ спот-монтажата-од-3-тиот-дел за лајтмотивот на Маклабас ~ потрагата по зелениот кристал ...може да се каже и пред две и пред една деценија делувал тро уметничко-визионерски но според мене доколку таквиот наратив земе убедлив начин веќе станува паганско пророчки симулакрум на реалноста која напротив не ни мора да е предетерминирана доколку вие сами не се уверите дека е така [1] просто Ќе Ви Биде Мера за Вашата Вера ако литате упорно со таков памет! сигурно некој сака така и да глави, но јас јок не си дозволувам султанлар камшиклар разбиралар, бидејќи муабетот оит слично ко и слатсољубиви енграми да пополека што јадете тоа и станувате, ко неретко знам да кажам пр. за месониријата не се интересирајте ни површно [2] бидејќи така и од спунт ќе се накркате црнила без да приметите, а доколку посетне немате доволно Благодат најдобро што може да ви се случи е мачнина и повраќање а неретко ако продолжите да кркате и бунило а Не Дај Боже и парализирање доколку почнете да синкретизирате она не е проблем и паганизам и Христијански Подвиг оф каде со тој памет, а така би ви порачал и за пропагандата Не Ја Кркајте! блупилредпил абе ајде, паганизам топтан освестете се! Вие Не Сте Ниту Лев Ниту Десен Чоек Вие Сте Човек ... од друга страна може да се каже во однос уверувањата дека и без да сакате штом одредена симболика на срце ја лепите вие налепувате и нејзин вајб идниректно колку по фокусирано толку и поживо испливува истиот, заради што неретко знам да кажам за оние кои Сонцето пардон Ѕвездата од Кутлеш т.е. кој како гледа на нештата, доколку ја милувате од спунт натенане и без да знаете станувате Космополити, зар не ви е чудно колку всушност вас ви личи ко најмалку националистички наштимани од цел балкан кога неа ја виорите, додека при грците бидејќи вештачки ја имаат пришиено та не само што не им стои туку неможат ни да ја доносат ... но шчо праиме доколку се уверите дека Грчев не случајно не го потпишал новокомпонираното знамекое денес го етикетираме како вентилатор заради привремената спогодбена околност, шчо ако дечкото медитирајќи заминал и во палеолит? мислам веројатно ви е јасно како Христијани дека ќе ви биде така по вашата Вера т.е. во случајов бидејќи апстрактен симболизам вашата увереност [3] се чудам сетне како тоа мнозина кои вентилираат ко неандерталци се однесуваат речиси и ко да немале никакво колективно минато а ко трансформери инстант глобализациски расудуваат, пардон трансбомбери кои за нос се повлече и учипени директно елитистички или индиректно по политичко клановска припадност од транснационалните корпорации банки и удбаши, за нив може потака да фрлам и ситно сецкан зарзават ко мелем за македонска рана колку да се поисчисти атмоафера бидејќи корне ли корне од нивната реа, иако не заборавајте замарајќи им се особено така и вие почнувате да си го губите својот мир а сетне и вам да ви замира сунѓерчето на амоњак од немукает дека единствено со такви ентите на крај ќе излезете само преку Литургиско Призивање на Божјата Благодат ...
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2018 во 05:50

заминав со камената аналогија, не запраиметив дека велат во видеото од последната фуснота муабетот за сончевиот артефакт не е палеолитски туку неолитскк, по таа логика мнозина кај нас не се однесуваат ко неандерталци ами ко Пелазги, е сега ако тоа е така за оние кои имаат вентилирачка волја та и разбирливо е зошто сега Народ е непопустлив во однос Македонизмот ако имаме во предвид дека пелазгите иако биле може племенски сродни сепак биле терсене, а дури во антика натенане успеваат преку племето на аргеадите да се обединат во Македонско Краство кое потоа прераснува и во светско Царство но кое бидејќи дрмале македонците ослободително та закачило на плеќи космополитизам како нус ефект од ослободителниот поход на Алексо&ко на кој впрочем кумувал претходно и филиповиот дипломатски и научен порив, доколку за такви се сметаат 1. негоите женачки во недоглед, 2. сетне македонскиот лицеум во Пела каде децата на аристократите ги поучувале ликои Аристотел, 3. но и реформата на војската кога во Пелагонија ја впрегнал како воен род и тренирал формациски Фалангата, топтан налик шаховска пешадија и шаховска дипломатија преку кои им е поплочен патот на Алексо&ко да ги ослободат сатраписаните народи на Блиски Исток, космополитизмот се однесува на тогашната волја сите Народи да се прогласат за еднакви заедно со се нивните култови но и нивната посебност (нешто и ние денес го имаме официјално сторено) а тоа е крунисано и со најголемата и најуникатната глобалистичка свадба некогаш во Светот незапаметената женачка на европа и азија во Суза   ~ ваквиот вајб пак за момент симболично не закачи и нас во деведесетите кога развиоривме изворен македонски симбол за себеиндетификација, тоа и го објaснува моментот како додека го имавме Сонцето од Кутлеш на знаме биднавме и чудно космополитски расположени заради античкомакедонски вајб од спунт развиорен во вијуги та и можевме најкосмополитски да тераме компромиси пр. невозможното несебично отстапување пред грчко-европските интереси за пјрМ вентилирањ,е но што пак ето изнедрило на местото на античкомакедонскиот, ако не пелазгиски посекако чуден новокомпониран чергарски момент за кој сепак недостасува еден надворешен круг на сончевиот симбол за да сонцето се стркала а така од спунт етикетирани ко бивши југословени ко од страна видени да станеме фактор или магнет за ново обединување на балканските Народи во некоја идна нова федерација што конечно и ќе бидне реалност откако веќе е јасно дека европеите сакаат еу да ја реформираат во некој трипартитен систем на западна федерална еу, централна унионистичка и источно предпристапна, само ми се чини дека така долго нема да се придвижуваат нештата како натенане федерализирање според системска подобност, туку попрво ќе се одвои балкан засебно заради икс други околности бидејќи не се во прашање само економски релации туку и безбедносни па и културни, но може до сето тоа и да недојде доколку од вентилирачка не се навратиме на изворна симболика а не пак ако заминеме на некоја суперновокомпонирана, бидејќи едно е како другите те доживуваат како потенцијален фактор за стабилност и кохезија, а сосем друго е како и официјално самите се држиме гледаме и разбираме! можам слободно да кажам дека една озбилна неопходна спона пак за внатре етничка кохезија (со оглед дека европскиот сон преминува во кошмар на повеќе нивоа како ризик за нас) е ако не Уставно тогаш законски армирање на Традиционализмот и како стабилизирачка норма но и меѓуетнички баланс преку кој давајќи му нога така на либерализмот наметнат како европски предпристапен услов всушност ќе му застанеме на пат на фолклорниот индивидуализам етнички а во кој случај не би требало воопшто да биде проблем како Земен Грб да дотераме Крилат Лав симболично кој за да нема шарена или екслузивна гачка не би било лошо да е Сребрен и така златото било главна мотивација за злото во светот низ вековите та и таква алчна хромо-симболика да си истресеме од рамена, во кој случај тој грб нема да куца магарето ако е в ареде сончевиот диск на знамето под услов албанскиот орел да се дефолклоризира законски така ...

навистина по која логика во земја која е Традиционална од верски аспњкт ние да глумиме либералистичко лудило и тоа на начин да треба така се повеќе Муслиманите ко потрадиционални да се гетоизираат и радиклизираат како загрозени од буљашана налетот и медиумски и политички, а така пак Христијаните да се чувствуваат загрозено заради од нив ко мнозинство наметната либерализација заради претпристапно еу полтронство, та бар да бевме чекор до влез во еу та и да речевме ок сме си дозволиле и буљашана и ерга-омнес спинои та по линија на мамонизам да очекуваат сегашните удблитичари да дотераат народ за да пенетрира во еу [1] среќа Народ е умен та не сака него да го пенетрираат еуротрансери туку ако веќе мора тој да пенетрира во еу кyрнаски, иако удбалитичарите имаат некој романтичарски комплекс ако не бушон можеби кyршлус за простотилак кој завозел квинслишки и пред титоизмот како схс вајб [2] кој сакале тие или не оној момент кога макрон ќе им отсвири триумвиратски еу модел самите од уплав заради немање директ цицалче ко Бришел како што некогаш им бил Бељаград ќе си соберат куферите и кај бришелци ќе им се инсталираат, мислам ова е сценарио кое зависи од мирнодопски околности, во спротивно удбалитичарите ќе ви станат тука такви идоли да иако одамна ве шитнале како кумови на мафијашски клошари и клановски протуви вие ќе им аплаудирате заради наводно ваше спасение, за истиот оној момент кога ќе почнете да се расонувате од таквото бунило пак да побрзаат да ве шитнат бидејќи реално стекнале служебенна навика да се плашат и бегаат од Вистината а да делуваат преку лагата и спиновите нели си имаат оправдување дека Вистината болела се прашувам кого мафијашите ли или оние административни митаџии кои се спона помеѓу елитите и тињата, иако јасно е дека како учипени хедонисти мамонисти или атеисти наоѓаат сите така братски засолниште во месонски дувла, всушност удбашите се некој вид пазачи без чувствителност одговорност и принципиелност некој вид кантар во сенка кој пробува да ги сервисира сите присутни и во публика и на сцена но и оние по керамиди наредени ... единствено ме чуди дали и нашиот пандан на ГРУ и ДИА т.е. ВБР [3] за мецени ги имаат токму нив односно одработуваат нивни агенди [4] не ме ни инетресира впрочем знам само дека како не работат како бавча дипстејтовци очигледно е дека откако се откачиле од КОС ко нивни бивши мецени на македонските удбалитичари компасот им е поприлично раштиман на кадемимда им покажува а во таквата нивна збрка Народ бива извозен до степен да не само национално иликомшиски туку и дома фамилијарно почнува да се поларизира заради балкански и евроатлански агитороп да мнозина веќе и не знаат заради кои идеали се она што се' и ко Македонци и ко Граѓани и ко Христијани, сношти пак слушам некоја нова конзервативна партија со копи-пасте-каракачанов табиет се натура на политичката сцена да тера со граѓански спин сред мултиетнички в'рамено општество велејќи не требало да имаме етнички партии туку граѓански што би било најидеален рецепт за пливање во смогариум [5] можеби ако фиром не беше токму еа-рецепт заради еу експеримент, а и од аспeкт на Традиционализам етничкото кај нас ќе се ресетира само оној момент кога евроболшевички сите би биле федерализирани во околина та немајќи никакви сопки уцени и аспирации од комшилук ние како Македонски да се аклиматизираме целосно граѓански, но очигледно ова некому не му е јасно или пак сака се' повеќе да го раслаби македонското ткиво веројатно утре уценувајќи ги оние кои имаат денес бугарски пасоши дека ако сакаат нивно обновување пр. заради некој нов жиг во бугарските пасоши да мораат да извадат тамошна членска книшка од каракачановата граѓанска партија [6] која откако така би се омасовила би се реформирала и како официјална бугарска партија во Македонија, нешто што треба и законски да се забрани кај нас да какво и да е директно или индиректно удбашко делување на комшиски фактор во која и да е партија се санкционира со нејзина забрана, што пак и од спунт би ги натерало сите да мораат да се отворени во однос сите политики целодневно е-форумски како би се осуетувале брзо инфилтрации! можам само да кажам дека се додека удбалитичари вњ водат тоа ќе генерира постојано и од понадвор удбашана да ви мрси конци подома, просто удабалитичарите немаат волја за ачик пеглање политички платформи и партиска чест што логично најизводливо е преку е-форуми а како би скриле задни агенди туркани како копи пасте помија за црносветски мецени неретко и без да знаат завозени од спунт, а потоа заради слепо партиско клановска учипеност дури и гласачко тело е извозено абдалско чопорски дури и во однос навидум проекти од/со домашен порив ко Ск'14 а нели заради неколку допадливи подточки да ви ги шитнат посетне како уникатни што иако е сулудо вие бидејќи се' се терало затворено им ги аминувате изборно или референдумски иако во последниов случај кога и тоа не е така бидејќи шарените не се доживуваат како власт на Народот туку власт на глобалистички истрипаните сограѓани ним им е доволна акламација за редефинирање сурат и без законски параф нормално на жими мајка ветувања во однос не чепкање на устав генерира на жими мајка чепкање на устав преку пуш'д'батн автократни спинои за терање евроболшевички агенди без никакво еу покритие бонус или субвенција, освен тоа ветувањето морколка дека одгодина ќе имало за вас германски печалбарски безвизен морков но кој ко што ми мириса не е пуштен како поклон ами како услов што просто значи простум коленичење пред шанса за одродување виа прираст и наталитет кој ќе им дојде супер на германските статистики за што појќе сервисери и медицински сестри да ја опслужуваат швабен-центрифугата, но швабиа знае дека сето ова е фатаморгана та веројатно чисто гледаат еугеничарски да простудираат до кој степен е возможно една изворна култура да се самоденационализира како би се втурнала во инстант глобализирачки мод кој утре ќе им биде урнек на останатите дека ете гинипигот преживеа та и не боли и другите да се аклиматизираат на таква нео-лебенсбаум агенда заради нсп-утопија, којзнае, можеби посреди се и реални стравови од што би било кога би било сценарија како рефлексија од Збогум на 21-от век но во средовечни години а преку налевање со балкански буриња британски бурбон но испорачан преку дипстејтовска дестилерија јасно со балкански етикети, единствено прашање е зошто не разбираат и самите дипстејтовци дека некој кој се разбира одммонтажа може да им го спинува со лесно на контра нивниот филм за и полесно разбирајќи кој глумец е со фалц симболика а кој со реална сите еднаш за секогаш да се отрезнат од дипстејтовското бунило замаскирано со евроатлантски маски, да им ги пушти Човек вевчанци да ги освежуваат можеби нема да бидат толку провидни во своите еугеничарско-утописки идеали кои вам ви ги сервираат како алва по чај и локум по кафе додека вие сркате еа-помија после еа-шпиритус! но тоа е, ќе ви ставаат тие сини краставици наместо вие да стаите зелени јаболка во засега сеуште од нив наштелуваното јакузи само не се возбудувајте се бидејќи џакузито е осудено на гнижел така самото ќе скисели та и самите ќе го размонтирате а потем и нормално ќе си кренете сребрена када како би знаеле кога пак некој вампир ќе сака да ви се усука во неа дека нема да треба постојано да бидете на готовс додека си бистрите вода за секојдневни потреби, само пазете да не завршите во нечиј туѓ СОН а таму да ко гости да не ви шитнат тенеќе како сребро та сетне да се чудите како ни при хлорирање вода нема да ја избистрите од тиња!!Изменето од Zelenikovo - 14.Октомври.2018 во 23:43
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2018 во 17:17

можам слободно да речам Јал Нејал Триипол, но од крастаици жолчка има зорт, а од јаболка евентуално Адам и Ева што окркале глисти по вијуги, но денес пак буквално преку нив стигнуеме до пектини, а пектин не е за фрлање [1][2] но сосила убаина небива иако како никогаш досега убаината станала конзумеристичко празно шише среќа од кое мисли Народ ќе се оп'ие ако истото е полно пари за да може да брка трендови кои ќе ја задоволат неговата ненаситност за изобиле раскош и чалам, и оп'ала лапај кредит за да пиеш убаини од најшарените шка(е)фои и највисоките полиц(с)и на декаденцијата, а мнозина нашле начин како тоа да го стават на пауза без секирација ресетирајќи го срамот бидејќи не стегнале доволно чалам за да се обесат и виснат по еа-полиците а како поинаку него преку фармација и фејк пауза од безидејнота која ги опкружува, та нормал илјада лубеници под коса некако треба и да се растоварат, а наместо тоа да биде оштроумно биднува тупаџиски невозможно пред се' заради посесивниот индивидуализам да Луѓе веќе не се помагаат бидејќи знаат дека секој станал ненаситен а има многу бостанлар складирано во штала, и токму оди некому помогни му, кому попрво и колку е доволно, а на крај и на сите по една зграда да можеш да им дадеш кому како мнозина и тоа ќе им биде малку но повеќето ќе ти кажат кај најде сега да ме товариш со гајлиња кој сега да ја одржува зградата, и доаѓам до клучниот момент сред лихварскиот-конзумеризам виа посесивен-индивидуализам кој изнедрува волја само за робска ригидност кон Слободата т.е. робска флексибилност кон Слобода без одговорност, за што пак кај нас ко сега удавени во кашатализмот имало и своја склет инерција од титоизмот ко нишај врата земја плата табиетлук кој повеќе кој помалку, а за да пак новите генерации бројлери имаат и поголем склет во меѓумозок како невидливо ехо од изворниот македонски табиет ко Братство Дружба Заедништво за ко такво сред кашатализмот ги фтаса ко вистински сончев јужноевропски спунт за Среќа, впрочем самиот збор Среќа во коренот е потпрен на Срешта т.е. Средба и навистина среќни се оние кои имаат многу средби со пријателите, а кои заради кашаталистичките самодоволни и себични трендови се сведуваат на лајк-полтронство како именикот-од-интерес би преживеал, за капак и тро отповеќе дружељубивост со визијата-на-телето виа даљинско во раката и ето ја китка-матка шизофрената дружба, а кога пак муабетите од теле-кутијата ќе станат амортизер па и јорган за секојдневниот гајрет (за кој логично треба да се Ближните а не визијата на телето) така на крај не останува ништо друго него да почнете да садите крастаици со духот од овој свет кој ви вели бујрум врзете си меѓусебно машните од лихварскиот банкор креденец и уживајте или умирајте, се или ништо, олинклузив или амбис, хм хм хм и на Тетовци чиниш им е веќе симболично јасно дека таквата фатаморгана ни на постер не е вкусна [1]

сред минатовековниот од банкор елитите инциран фашистичкиот аквариум [2] на 11-та Октомври пред годиње македонските партизани на Македонскиот Народ му поклонија зграда, зградата Народ ја изгланца вака онака, тро и со помош на титоистите, иако за сметка на ресетирање на селото а како би се гетоизирал градски македонецот при што побрзо би се слејал во југословен губејќи допир со природните подражавачи како изворните песни фолклорот и ората, а со што и ослабуваат фамилијарните врски за што полесно се контролира федералистички рајата, за што кусур била и Воцрковеноста како алка за локално заедништво потпрено во добра мера на традицијата доколку репер е масовниот страв да се влезе во Црква како не би се изгубило партиска книшка и шанса за работа (круша под круша си паѓа дали сетне думајте вие дека денес имате демократски партии, ноу ноу воркинг'клас'хироус се' си ет исто само што удбашите имаат повеќе алатки да ве возат и легнуваат на брашно во однос нивните агенди какви и да се, најчесто олиргахиско-клановски, а и дамбетер во многу случаи полтронско-глобализациски, она колкунда знаете дека и по тито ќе има ново златно теле утре на кое во федерална-еу или пак нсп-евроатлантида ќе му се клањате а мнозина и глаите ќе ги закопаат во земја за да поклоничкиот статус им биде одан на прва! но зар и денес предпристапно не е така!? иако плутократите како современи фашисти вешто глумат демократија, зар мнозина и тоа Христијани не си вкопале глата во песок кој од страв кој од слепило пред современите господари на хаосот чија мирољубива маска ја гланцаат не само проглобалисти ко sds туку и протрадиционалисти ко дпмн, зар и фарисеите не глумеле и сеуште глумат лудило а всушност и самите искрено знаат дека така не само себе што се прелажале туку и сите други клановски изврзани ги прелажуваат, мераба еа-пенетрација ќе се чудите утре ако тоа ви бидне реалност колку истата не боли, прашајте ги бугарите и хрватите ко новопечени љубоџии дали не се проституираат инстант кој дома смеејќи се ко бројлер кој чистејќи ги кулоарите на евроатланските империјалисти дали кај нив дома или пак по колониите денеска робовски приврзоци а до вчера бунари за експлоатација робови на чија мака и преку чии богатства денес имаат доволно трезори за да и на вас ко европеи ви фрлаат моркови заради осигурана сервилност, која ќе ви биде наградена кога пребраните гурбетлии ќе ви ги викнат на подолг одмор да заработат тро повеќе индивидуалистичко посесивен табиет за да после по некое време доколку биле послушни и поткренат глава да увидат дека немаат среќа бидејќи околу себе не маат ниту еден ближен со кого ќе се радуваат откако изгурбетлисале животот та носталгично се вратат дома но со чалам преку кој и дополнително дома ќе се вкопаат во индивидуализмот, мераба ќе отворат некој кафе-ќумез или пржилница за да фрлајќи преплатена гратис тура им се смејат залутаните и ги тапшаат по рамо дека успеале да бидат поразлични а заради тоа всушноат и меѓу своите се презренни, што веќе и на фамилијарно ниво биднува случај а не пак меѓу пријатели да не говорам за комшии, ако вам тоа и сега претпристапно ви станува реалност во еу околности ќе ви стане СОН во кој топтан ќе се удавите, за да сетне никој никому од инат не му подаде рака а не пак да му помогне, за сетне и вие ко европеите што увезуваат ефтина работна сила од другде да си речете ако дајте аргати од третиот свет и тие да ви станат помили него своите, но сето тоа има прилики како да се ресетира арно ама вие им верувате на фатаморганата од локалните удбалитичари дека нема алтернатива а дека еа-нсп-идеалот е спас за да не завршите во конц логор, бреј македонска самосвест никако, вас ви е испран толку фино мозок да веќе сеисто ви е дали и колку ќе ве спржат понатака на тивок оган бидејќи во ваша кожа веќе не ви е мило откако кој свесно кој несвесно си ги ресетирал и духовните а не пак националните идеали нурнувајќи сесрдно во декадентноста на духот од овој свет, за корупција ќе ги легнете и оние две тегли ајвар што смачкале (а за вистинските предавстава нема ни да разберетевпрочем ротацијата та и тужбите на груевци се за да ги замолчат за нивните мецени да не проговорат) ко што не сте ги легнале ни оние кои цел пипер и сите нивје под него ви ги обрале и сотреле, но тоа е така бидејќи на удбашите злото им омиле а вас тој ви бил ксметот тие да почнале да им се плашат на оние кои ги позиционирале на мала врата како удбалитичари да ви кројат официјално капа законодавно, да ви ја вртата извршно, и да ви ја накривуваат судски, затоа ако некого земате зло мерете им нив како власт во сенка, а кои се тие бидејќи не знаете ќе симги фатите за уши нивни бивши колеги сегамко спотери во јавност истурени како ПТрајанов или ЈБачев ете од оние замкои сум чул дека биле меѓу нив та заушка по заушка тие ќе почнат други да прозиваат и чунки антифашистички ќе им стапнете на аждаите октоподите или ајкулите на опаш, а за да ги сотрете е за тоа ќе почекате да се поместат планини та немајќи благодат истите да ги голтне магмата сосе матната, дотогаш бар не си ја губите вие вашата Благодат колнејќи или пцуејќи и комшии, а не пак сограѓани или Не Дај Боже Ближни да ги сардисувате со камшик зборои, бидејќи сите тие ви се огледало а што поблиску толку поголемо та и да не ви се одбие вашиот камшик директно индиректно ако скршите некое огледало така истото ќе ве испоисече и заради омраза во срцата ќе испоскрварите и последните капки човечност, а аирлија на паметот ако мислите дека ко такви за геената нема да бидете компатибилни, ете и заради фракинг фејкбук дрскости и малодушности барајќи јавно и гласно луѓе за по бандери фрлајќи силно и долго клетви ко најпагански врачарски начин за решавање проблеми, а потем уште и ќе се чукате во гради дека вие сте космополити и праведници, но Простете што се дрзнувам да ви ја реметам и вака од спунт необврзувачки вашата интерактивно гнев&гној идила, скраја да е на такви да им легализираш рурално мрмр ќе испозагадат и оние места по Македонија каде чиста Божја Благодатна енергија провејува, поарно седете си и гњтоизирајте се додека да не ве голтне сите магмата и така нема од физички притисок да ве издржи скопската провалија на која висите, а вие и понатака терајте со тој памт ќљофтајќи се за глупости кој орв почна кој бил крив кој не е грешен за така да кога колективно ќе ви скубне изобилството Благодат и час поскоро ви замине вашетз скотска либерално декадентна атмоcфера! туку Благодарете им искрено на Oние Верници кои редовно за Вас гуспода викендашко улежани што се упорни и во Црква илли Џамија Божјата Милост преку нив и на вас се излева за да уште денес вашата матна не се магманисала, но да се надеваме бар Муслиманите ако не Христијаните во земјава ќе кренат глас бар против педерастијата како разврат пред Бога а сетне и против корупцијата та колку толку да се нормализираат околности и во што помалку блуден и сплеткарски смог се гушите! исто и милостињата како од спунт ве потспасува требате се потрудите ако не друго така индиректно од кантарот на злото да намалувате! та ако не можете на Литургија да отидете ет бар по Народни Кујни помогајте како знаете и умеете [1] но не заборавајте дека утре и кога ќе ви дојде некој во небрано како и да било тоа туѓо гајле жете и требате патник да помогнете, не мора душа да му дадете ниту пак својот кров, но чаша вода можете а оштроумно и ќе го најадете та и здомите [2] туку разбирливо сте загинале својата традиција та се плашите ако намине некој традиционално утврден и да го пуштите да мине а не пак да подостане, само не заборавјте дека тркалото се вети та може нема вас циклусот да ве закчи но посекако вашите внуци, а има ли нешто за Чоека помило од внук, само да не ве фтаса и вас слична судбина ако распали големата тука Не Дај Боже та да ве прашам каде со такво досие потем, или удри тарабите и жиците и на апрва и на последна бидејќи ве мрзело глава да мучнете како Христијани а пак сетне се свртило тркалото та то глобалистичките подлизурковци ќе ви змешаат сите лонци за што побрзо да ви ресетираат националното истурјќи ви ги масовно различмите и сред град ко некомпатибилни, дури и самите европеи немаат идеја како и потолку вековен светски лапарсан да ги аклиматизираат мултикултурните напливи, та сетне и заради од нив впрегнатите касапи кои сега кај ним по дома се испопикаа ко однив финансирани ето финансиско-душегрижнички да ги замрсат конци и наредат коцки за тука да ве расталасаат црвено и вие за нив да им ги чистите, затоа имајте акал не наседнувајте на какви и да се интернационални а не пак мултиетнички конфликти за да до тоа и не дојде нивните кучиња да ги насколат наннекаков јуриш навака за ние да треба да ги заловуваме или успиваме, а на крај птсп да си лечите со антички космополитизам ... бидете умни и паметни, нека почнуваат бар мајките и аеатрите поусрдно да се Воцрковуваат баталете за викенд бар една сапуница, а така за и мирно да може да речете Слава Богу за се' што ни е и ќе ни биде! аирлија на паметот ако мислите дека Стравот Дефетизмот и Самољубието ви се излез!
Originally posted by <a href=http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=742&PID=217170#217170 target=_blank rel=nofollow><u>beTon</u></a> beTon напиша:ајде 21 век и се е можно, зар ние денес ко македонци не го портретиравме соодветноучејќи во оу.11.10 ко дете а кое училиште е во нас Пролет до секогаш се чудев зошто како пионир мораме да имаме не само слика од телето во училница, туку и да му стоиме за секој еден празник во пионерски стрОј рецитирајќи со радост за телеславија и нејзината идолатрија кон телето, она златно теле кое не им остави на македонците да заминат на Солунво нов, посетне во сноф на оние кои живееја во Солун ги помагаше само колку да ги искористи за да исценка поуба чорба за телеславци врз грбот на беломорските македонци, а тро подоцна ги лоботомираше сите преостанати слободоумни македонци во и во НРМ и во СРМ, телето ниту една коза успат не остави бидејќи многу брстеле, симболично терал сатанистички жртвувања само вам толку ви сече глата бидејќи абер си немате дека бил месон, велат штафетата ко локал олимписки оган откако ја дофаќале во рака сите најаки телеславци на крајот завршувала во неговимраце за да полни батерии, тој бил таков паган да просто дури и во Црквата не се мешал директно плашејќи се така да не се изгори, бидејќи ако бил атеист ќе удрел и око нема да му трепнело, туку знаел дека огледало е муабетот та ко испаганизиран за разлика од атеистите кои во незнаење им се простува до некаде паганите инстант горат, всушноат месоните на мала врата им го украле заедништвто на сродните племиња на балканот за потем пак на мала врата да ги закрват иако веќе имале каков таков спунт за долгорчна слога како антифашистичка борба, просто така си прават абдали од сите вас долгорочно телињата да вие не само абер што си немате туку им ги качувате и сликите по училници, се прашувам кога европско знаменце ќе опнете над училишни табли за да деца сблиминално евроболшевичите, но полк треба прво некоја каша да ви фрлат за народ да се попари а посетне навидум ко спасители и да ги славите та и да им се клањате, аирлија на душемето кое ви е поднозе што сеуште ве трпи со таков памет каков меѓу слепоочници чувате! но Слободна Волја што сте дробеле тоа ќе сркате откако претходно што се пожеале та и тоа пожнеале за на крај такви да си чукате каде ве берело и да ве приберат, но оп сеуште има многу кои за среќа (иако несреќа глобалистичка) се овдека пребирливи ...

најголемиот агитпроп спин во сето ова е како што ги убедувале нашите предци дека антифашистичката борба им донела народна слобода, а ги учипиле федералистичко-идолатриски, сега пак ве уверуваатвдека ко незавиани треба станете фашизоидни како банкор робои а за да ве учипат потем паганистички, затоа БЕРЕТЕ ПАМЕТ доколку вечноста ви е мила! во најмала рака радувајте се на грците што ве блокираат на тој пат, нормално немате друг избор или да се самоукинете или да трпите и ескивирате уцени, а во најлош случај интеграциите да ги осигурате сами од нсп-инсталации К*ршлуси и бушони, а што е возможно само доколку рурално наместо бројлерски почнете да се штимате за самоодржливост, за што мотивација може да бидат многу нешта, но за малдите чинам може да биде доколку е на долго и широко сестрано испеглан ризикот од Мрмр Легализација преку Рурална Реемиграција ... вас в изгледа може поверојатно дека еу-гринфилдери ќе ве кyртулат ајт чекајте вака уште дваесетина години а сетне кога мафијашите ќе ви стант удбаши откако некој удалитичар со копипасте табиет ви истури декриминализација та комотно аминете си сите физички и духовно отдтука!


Изменето од Zelenikovo - 11.Октомври.2018 во 17:31
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2018 во 19:13

може сте свесни, но не е лошо да ве потсетува Чоек да внимавате како духовите на суетата ве напаѓат со помисли, иако неретко суетни стапици имате околу себе насекаде, најнапред сеирот и резилот кои станале секојдневна норма во овие времиња - на кои ќе се завозите или ќе ве воза - да или и вие ко овца во такви волчји околности ќе станетe волк или ќе ве изеде чопорот, на што денес најчесто е завозено фејкбуковски меѓу граѓаните додека медиумски меѓу удбалитичарите, сте се понеле сите од малодушноста како газија за живо самозапалување на душата - уште сега од оваа страна, мислите пеколот уште сега така не ве фтасал, напротив замирисува на загорено но конзумеристички сеуште успевате да ја парфемирате реата од гнасните спотнати испарувања од параспур орото на кое сте се фатиле како евро'отан'изирани, веројатно некој и ќе се освести бидејќи во спротивно прекасно ќе биде за промена штом стигнете до прагот меѓу светоите, а посетне сетете се дека некој ве предупредувал постојано и да Не Судите и да Не Клеветите и да не Мразите, а доколку се фатите во таквата суетна стапица да се освестувате и барате прошка за да се менувате на поарно, чунки ако имате повеќе пари во овој Живот си велите тогаш ќе биде полесно, ех само уште да се не бевте навикнале да си храните душата со ниски умисли страсти и пакости, а дека околностите влијаат на тоа '' точно влијаат, но кој ве тера сосила во градската центрифуга да се гетоизирате, зар не можете во истата да си напраите план да и скубнете, туку ви омилела суетата а каде поубо да си ја полирате истата него во епицентарот на удбашите, а дури и оној гостин што ќе залута во таквиот ваш СОН ќе го повлечете и без да знае, а сетне и ќе го обземете та и без да сака да заплива ако не поинаку преку самооправдување наместо обвинување > како би ја спинувал на тро поарно таквата зорт околност, но пополека пак суетата и него го обзема почнувајќи да се правда низ споредби и конечно си доаѓа од спунт на вашето, да сакајќи да не се удави да се нурне сам во чешлање на оправданијата за да така дојде до аберите за тоа којекој или кој'прв'почна, и' опа вие се изразадувавте останал меѓу вас или придошол уште еден кој ќе ви го оправда правилото за суета како храна за душа сред овие декадентни времиња, сетне зајковци биле криви та груевци нормално бранковци и љупчовци и покриви ко нивни предвесници, нормално сите кланови ако не индивидуалци само не и самите вие, а (најчесто) зошто > бидејќи сте станале рамнодушни, чувства во вас навираат само кога во грев ќе се фрлите, само кога растоварајќи Благодат а останувајќи празни си отворите повеќе место в срце за нови недоразбирања и клевети, за на крај да речете сите се исти и почнете низ генерализирање да си наоѓате негативна волја за утрешниот ден кој верувате сте заслужиле да ве обдени, но ајде возрасните што вака забегале ами што и младите виа фејкбук и медиуми вака ги моделирате кaко пасивни набљудувачи не сте ни свесни колку фалцреалноста ви е норма на сите нивоа [1]Приберете се веќе еднаш, бар зaради нив земете изескивирајте го недоносениот начин на комуникација и најдете каков и дa е посоодветен начин за десуетизирање, за што чинам најдобро ќе ви биде преку отворени јавни (за почеток нво а посетне ако не веднаш и партиски) е-Форуми каде би морале да дебатирате низ одреден форумски типик како би спуштиле чаламот од керамиди и почнете да се разбирате како Луѓе а не ко што праите денес како плејбек тенеќиња со милион маски под пазуви и неколку фори под нокти! зошто чекате еу да ви акне вакво условено знаменце за да пробате на овој начин да ги ресетирате суетите и си подадете сите рака и почнете да си помагате на сите нивоа, наместо постојано да спинувате кој$е%кој или кој'прв'почна, требало или нетребало да е некој илити прв да почне, конечно одете довлечкајте си улични психијатри за на такви е-форуми уште на почеток се најде за секого разбирање, додека се стори е-форумска јавна атмосфера во која секој граѓанин ќе сака~може~треба да земе учевство за доброто наВзаедницата да Раздумува него пред фејкбук или визијата на телето да тилта, почнете од своето Маало вашата Урбана или Рурална Месна Заедница не чекајте европа да ги впрегне локалниве удбалитичари а тие вас посетне да ве молат кон ваква е-општествена инерција за да отстапите место за пеглање заедништво наместо суетлак, бар родителите на основците нека се организираат со учителите кој како може да помогне да се подобруваат условите за настава, сигурен сум така и брзо маркетиншки ќе прибирате средства за да не чекате само на министерите за да ви донесат некој пико прожектор по училници или пак практичната настава стане сеприсутна како мотивација за полесно разбирање и совладување на градивата ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=429&PID=215032#215032 [1][1][1]


до душа ако ова ви стане е-Норма без е-Легислативна Торба, и ваквите е-Форуми завозат само невладино, може Народ да ги свикне ко адекватни само за неинституционални, а така да ви го пуштат на мала врата ко еве ви радувајте се имате каде архивирано да думате, а пак да не добиете институционални е-Форуми на кои ќе можете да видите како дума администрација визави политички кланови ем од спунт профи сограѓани од фелата кои на даден тематски е-Форум ко независни стручни лица ќе може да ги тимарат нивните законодавно-извршни политики, на некој начин судска експертска власт која ќе им помага така да не забегуваат во однос својот идеализам како политичари и својот структурализам како администравци кои би морало се' така на ачик од политики да премеруваат ~ не ретроактивно туку тековно, не агитпроповски по телевизии туку научно по е-Форуми, (нормално безбедносни форуми би биле интерна институционална работа а само ретроактивно да може Народ да ги проследува таквите дебати откако пример поминало подолго време за да и безбедњаците не се опуштаат туку да се помагаат ~ не кафански туку интерактивно, бар додека прават стратегии кои се' опции ги имаат како да го надгледуваат чуваат и осигуруваат Народ од ризици, а и за самите нив конечно е добра ваква е-Форумска институционализација на политичкиот живот за полесно и да се позиционираат во однос сопствените капацитети како безбедносни сили кои во дадени услови би можеле или не би можеле да се носат со дадени промените, а не ко сега со копи пасте удбашки некој на сите да им натовари неиспеглани модели и агенди, а сетне нека си префрлуваат нели кој прв ја утнал каде ја бутнал и како на сите ни се вратило!)

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3536&PID=228806#228806 [1][1][1]


веројатно озбилен придонес до сето ова можат да дадат Мин.заИнфо.Оп. но и Институтите при ФИНКИ ако воопшто ги има, комотно можат еден да впрегнат и за проучување на е-алатките кои на заедницата ќе и помогнат да се сплоти и расте бар нормално ако не експоненцијално во потенцијалите кои ги има и како човечки и како природни реаурси а заради поголем квалитет на Живот, ако не друго да постави технички рамки како да се изнајде простор за поефективна дебата и разработка на проекти програми агенди ем тоа да е флексибилно за што поголема прегледност но и атрактивност [1][2][3] а би било паметно најнапред на МакПсиЗдр да им направат еден е-Форум а за возврат да побараат да им помогнат да склепаат правилници за прифатливо однесување на институционални, невладини и нормално на маалџиски форуми при месните заедници [4] бидејќи суета дрма озбилно и при модерирање на општи е-форуми денеска та и за да не продуцираат некако стандардизирани форуми повод за гнев во недоглед дали колективноили индивидуално, за што можеби добро чаре е хајд/дислајк систем за непожелни постови и дебати а како би се зачувала демократичност до болка доколку некој намерно ја саботира дефокусира или непротребно обременувафокусот на дебатата а сепак идеите од спунт так истурени како дигресии навистина утре можат да се најдат од рака ако не друго како мотивација колку се и како се може да се гледа на некој проблем или тема, чинам креативно олабавување атмоафера воопшто не е на одмет дури и кога станува збор за терсене сувопарни абери чие штимање е мачно и за самите професионалци кога би требало да го оправдаат како перспектива т.е. карамбол проекција во однос синергичност на други појави или закони та она убо е да може некој да спушти топка спонтано доколку стане тензично заради многу извичници бидејќи смајлија ќе делуваат несериозно, а всушноат и оние кооирасфрлат извичници пример ко мене дефакто немаат гневен тон наум така ами опуштено думале а морало интерпункциски да завршат реченица, но кога некој ги чита од другата страна а не им чул интонација при дробењето зарзават веројатно и се загрцнува перцепирајќи ги од свој аспект ко емоционални исклучиви или злонамерни, што и донекаде фејкбук го наметна
норма особено бидејќи таму егото е осигурано од фито-пријатели фото-чалам и самодоволност та и шкртањето со заби оживува [5] впрочем убо би било кога модераторите на дискусите би имале осет да ја препознаат атмосферата и тие да имаат право да влетаат со чудноинтересна дигресисја преку која би освежиле кренале спуштиле завозеле или прекинела некоја дебатна атмосфера на институционални е-форуми, (можеби пак постовите кои се неприкладни (а културни) за темата со ѕвездички да се дислоцираат на приватниот блог при е-форумот кај секој член соодветно за да не биде навреден при кастрење вишоци како не би имало навредени за кантирање на изгубеното време за думање аберисување и пишување, а таквите ѕвездички во однос дискусијата да се поместени во однос дадена група постови како линкуван-сајд поп-ап при обоено селектирана група постови во иста нишка на различна тема), просто за да станат е-форумите ачик меcто за јавна дебата на сите нивоа навистина треба некој институционално да засука ракави и да извади на маса корисна дебатна пракса, која нормално и би се пеглала и штимала понатакa, но мора веќе еднаш да впрегнеме сите капацитети и експертски и политички и граѓански за да ко мала држава стигнеме до ефективни решенија, најнапред бесперспективноста, а за што добра терапија во одноc безидејноста е активно ангажирање на сограѓаните нешто практично да можат да чинат, да се почувcтвуваат корисни макар немале никаков животен квалитет стил стандард, посекако мнозина и за да нешто научат како функционираат нештата бидејќи од полутранспарентност во однос креирањето системски политики кои во континуитет не даваат особени резултати сите се фрустрираат, а реално кој и да дојде на кое и' да е општествено кормило (та билo тоа и малџиски месна заедница) без сложност и понатака додека едни градат други ќе разградуваат, а нормално зошто бидејќи биле заобиколени елитистички на сите нивоа претходно, што ко што гледаме има стигнато до таква хипокризија да дури и во Собрание кој како закачи мнозинство ад-акта им отфла на оние во опозиција каков и да е амандман, во сите ротации до сега елитизмот исклучивоста и суетата биднаа норма, почнавме да се натпреваруваме кој колку ќе испере мозок на гласачите за да се зацари автократско-демократски, фатаморгана која мора да се осуети и дополнително законски каде партиски политики за кои некој пратеник добил глас би било логично на локален-е-форум каде бил избран како народен претставник да мора на своите гласачи да им објаснува ако не да бара акламација за негоите политички жонглирања што пак би изнедрило индиректно брз начин за предложување граѓански иницијативи кои јавно би собирале политички истомисленици, но не партиски туку тематски кои ко такви би ги приморувале пратениците да заобиколат својот политички клан, што како балот иницијатива би можело брзо да се премерува со биометриско гласање опуштено од дома, а што би значело децентрализирана непосредност за секој пратеник во својата изборна единица, просто Народ така и навистина ќе има свој претставник во Собрание а не клановски полтрони кои се дочепале до изборни гласови преку партиски стајлинг мејкап или чопорлук! ќе биде весело ако думамае во однос ова и пооригинално та да мораат законски да бидат бричени нуларисани или појајчани како пенолошка дисциплинска мерка самоволните народни избраници доколку одглумиле успаност заборавеност или непослушност кон таква оштроумна балот норма во својата изборна единица, веројатно на бербер наместо на улица или во живинарска фарма да ги седнуваат на фотеља од расипани јајца, мислам креативно ако се дума најубо би било законски да е дозволиво за изборни лжги да не е казниво да им шкртаат куќи со пароли и графити а да не смејат пратениците да ги кречат, осигурителни комбинации милион, само изберете си некоја која би ја искористиле и како туристички спин ето ова со графтит карпетинг е фора одма ќе знае секој гостин кога во некој комшилук влетал кој е таму терсене политичар, та може ќе оит и да се фотне со него, а можеби и да го посоветува дека ако има помалку ѕидои резилот ќе биде и помал, но што праиме со оние кои имаат замоци ќе ги има и по светски медиуми ко урнек, само да не го спинуваат сетне тоа на мала врата агите за да си рекламираат од спунт занаетот кој трпи бидејќи им е во мирување додека се нафатиле за доброто на Народот во законодавниот дом да запливаат, но бар да не не' дават во истиот ситнопаланечки сите прку собраниски канал или тв-агитпроп, туку да ги спасувавме ние преку е-Форуми додека задремале се успале или забораиле што ветувале предизборно, хм, политички идеализам, не, ова сигурно не е ни оштроумен предлог од мене, туку просто ова е некое мое видување потпрено на лично искуство дека ако аберите ви се завозени на купче ем спастрени тематски капак така архивирани дури и после годиње од нафталин ќе успеете да ги извадите, за мене лично корисно та макар и ко споредно инфо кое Живот ми развеселува, нели понекогаш забораваме работи а понекогаш сакаме и да се потсетиме како било, ела кажете ми дека тоа е возможно другде освен на е-Форум ...

во спротивно терајте cи и понатака бројлерски надевајќи се на спзс од банкор елитите и нивните удбалитичарски инсталирани пиони кои од вас веќе и сега имаат напраено конзумеристички симпатизери робои та и фанатици, кои нормално имаат добиено и социјални(мрежи)пајажини како пеницилин за тресење фрустрации за да така се тешите дека некогаш ќе стигнете до подобро утре а боме и вечна слобода спакувана во целофански пораки за мед&млеко без разлика дали се пуштени одлево или оддесно, на крај таквите флоскули биднуваат технократски (експериментално-институциски) развлекувани од административни ботови кои од ликвиден-страв ко масовно заглаени на потрошувачки кредити не се одважуваат ни на шефот да му кажат дека заминала работата во аут, а не пак јавно да излезат да брануваат дека попуштиле сите шавови во својата агенција институција држава, нормално заради социјален мир таквата небулоза ќе се пика под тепих koнтинуирано, а повеќето засегнати ќе се опуштаат од таквото бунило преку ситкомови сапуници или блокбастери, сето тоа зачинето со петпарачки маркетинг и параспур брендови, за да конечно дали со мекдоналдс ко некогаш или со кфц ко сега ве смируваат фантомски преку гмо адитиви налик бижутерија седативи за да си останете мирни конзумеристичко-бројлерски џанаци за кои единствен идеал во живот ќе им биде трката по златното теле, на чии рогои иако сте наденати здраво, дури и кога некој ќе ви рече има алтернатива удбашите ќе ви ја спинуваат истата ко ријалити шоу во кое ако земете учество (дури и привремено сте наминале дома ко печалбари) ќе ве стават на списокот на неподобни маусдонци кои почнале да размислуваат со своја глава како понатака сред сета постојна шизо'политикон'фатаморгана од банкарско-корпоратистички транснaцилнални агенди за nwo рај на земјата, ако, мене и така ми дреме бидејќи сум гостин од немукает во вашава безидејност, но не ми се лутете што сум се обидел да ве подосвестам дека се' имате од алатки дури и комфор ко што можеле само да сонуваат нашите предци, и пак се жалите и мизерувате (јадејќи си душа низ недоносена омраза за лоцирање виновник на прва а удрајќи вербално и преку лер та и рикверц преки судои) бидејќи секогаш некој друг треба да ви го најде чарето а патем и не сакате да се сплотите, та бар од спунт оштроумно интерактивно, за да и на она што го имате му се радувате, а и максимум за свое арно да го впрегнете, наместо за беспари да им го поклонувате на локални мафијаши и црносветски дипстејтовци скриени зад банки и корпорации виа гридфилд инвестиции а најчесто заради гланцање на бројлерскиот табиет на кој уште во титоизмот сте свикнале, она да бидете Живи заради системот и неговата денес кашаталистичка несамоодржливост, наместо тој да постои за вас и вашата заедница!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.