IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Агитпроп
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Агитпроп

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2018 во 12:23

не ги едитирав намерно печатните грешки заради последната реченица, а за да се потсетам дека и јас припаѓам на одреден клан, и дека не сум имун ко припадник на Македонскиот Клан од Судот Божји доколку повикам на око за око заб за заб, затоа ипречесто напоменувам дека мора на искушенијата од каква и да се природа да приоѓаме Смиреноумно да не наседнуваме и кога не уценуваат а не пак прават абдали или Не Дај Боже со сила не принудуваат на сервилност! значи злото со зло не може да се неутрализира туку треба истрајност а јасно доколку се случи директна атака пример на суверенитетот имаме прав итиот да го браниме иако и тога подобро е да оставиме простор за компромис него по цена на чалам до антика тераме безумно!

од друга страна соочени сме со партиски кланови за кои суверенитетот е сувишен заради 'меѓународен' контекст кој во моментот е тренд, што пак им е оправдување да имаат сервилност кон тој контекст дури и по цена на погазување на Устав а без за тоа да добиле изборен легитимитет! за тоа пак ќе се правдаат дека сме биле мали и тие ко кланови немале друг избор него државнички абдал да прават од Народ дури и кога преку консултативен референдум сакаат да протнат сојуз со некоја воена или политичка центрифуга иако во Устав јасно стои дека за тоа треба обврзувачка референдумска акламација од Народ, нормално опат ќе спинуваат имало пратеничка одлука за членство во отан, а со спин консултативно референдумско прашање ќе можат и смејат да ја одработат агендата во однос ерга-омнес ци-за дилоти така се понадеваат дека гците ќе им кренат отан рампата, само што заораваат дека каузално бидејќи насила и со спинои пробуваат да истераа агенда истата така ако не тука кај грците пак ќе наиде на штопна! но што се ваквите кланои криви што како политчки сепоподложни на корумпираност бидејќи идеалите им се строго мамонистички во однос еу или пак строго егоистични во однос отан, иако велат мамонизам ќе не снајде и како отанизирани а егоизмот ќе проработи и како еутанизирани, а попат забораваат дека нивните избирачи мнозинството се -Христијани та дури и успеале да ги наложат не успеваат да ги шитнат заради слинење по мамонизам и егоизам иако пробуваат Благодатта да им ја ресетираат легнувајќимги на брашно преку седостапен хедонизам та доколку успеат така да им го искорумпираат Печатот на Светиот Дух кој го примиле при Крштевањето така и полесно да ги одвлечкаат кај своите мецени кои 'меѓународно' ги искорумпирале дури и пагански закачувјќи им масонски тагови за што ај тие што не се свесни туку очнуваат и Нард да убедуваат индиректно додека се фоткаат со месонските мерити ко тоа е денес многу нормална работа и вас нема да ве боли утре ако вака ве учипат, нели ние се плашиме тоа само електронски да не е, а забораваме дека за да стане чоек апостата како Хриатијанин доволно е и од спунт идолатрија а не пак ако со златнотот теле почнеме и директно да се самоидентификуваме! претпоставувам овече ќе се свестат за ова оној момент кога ќе имаат многу а во тоа нема да се радуваат и ќе мора се повеќе да бараат за да се наситат и пак ќе нема наситка, бидејќи дружбата со апостати нема да ве направи посреќни ами во најдобар случај расеани за Спасение на Душата и Смерност пред Бога, освен ако немате ѐблагослов за Подвиг да се фрлите во оган за да други спасувате а што е Божја Промисла и што нем да зависи од нашата сопствена Слободна Волјабидејќи како Хриатијани ние и сме ја потрпеле на Бога во кој случај треба да се смируваме и да трпиме ...

зошто ова е битно за да разбереме дека ако живееме во земја каде мнозинството и навистина одлучила ваму или онаму да оди на тоа дасе пријде со Христијнско Сочувство без никого да осудиме заради изборот а да сведочиме дека треба ако не колективно тогаш индивидуално фокусот да го задржиме кон Спасение наместо целосно предавање на хедонизмот мамонизмот и егоизмот а кои ко шо гледаме ни ги ветуваат како мед&млеко земи или остави искушение, што пак во земени околности нормално и ќе се намножи, но не без покритие туку преку лихва до бескрај, а како Христијани сме предупредени дека лихвата е смртен грев, но бидејќи агитпроповски се сите под озбилна атака за комфорен конзумеристички бројлерлук а како би го одржувале во живот системот се повеќе и повеќе оладува човечкото а завладува рамнодушноста бидејќи системот треба да ни го брка гајлето та иако Христијански сме упатени дека треба да бидеме миллостиви ние стануваме себични по што и веќе не е битно дали ќе си дозволиме и понатамошно корумпирање на други нивоа во однос шансата за Спасение на Душата, ете политичките кланови заглавени во својата исклучивост успејаа пример уште одма Народ да го замразат меѓусебно терајќи дрско свои агенди било изборно или не легитимни, и го фрлат во е-омраза да си ја троши Благодатта преку клевети и гневење, а всушност причина за сето тоа е озбилно отанизирано надворешно мешање ете во ерга-омнес случајов не само во политички туку и културни регистри на македонецот, кој и индивидуално и колективно е во хипокризија бидејќи ако до вчера не беа во прашање демократичноста и самоодржливоста на еа-центрифугите беше едногласен дека таму му е место, но по 2008 економски кога почнаа истите да олабавуваат а по 2013 воено да е очигледно дека немаат одбрамбен туку импријалистички прокси набој се повеќе сограѓани почнаа да се колебаат дали таму ни е место, за да сега пак кога сред таквата двојба во прашање е доброволно ресетирање така не само на својот национален туку и духоносен идеал, а пак додека некому во брзање да не земе замав таквото освестување прави и дополнителни неуставни грешки, се' повеќе и повеќе се случува обратното да Народ почнува озбилнос да се сомнева во однос зацртани агенди за еа-пенетрација, но што со многугласие агитпроповски политичките кланови го осуетуваат како 100% сеуште сите се за отан и еу, иако гачката не е кај народот туку кај комшиите, но мора да се олира еа-оптрицата, та дури и по директни недвосмислени уцени, иако конечно не зависи од нас дали таму ќе пенетрираме туку самите нив и нивната структура на одлучување, која ко што вели Ненад Нонковиќ во гостувањето кај Миленко Неделковски во првата скрипал емисија доколку сакаат има начин како политички да го истуркаат наведувајќи го на крајот од емисијата примерот со Кипар и неоговата еу-пенетрација, а доколку европеите беа толку душегрижнички за нас настроени можаи требаа грчките политчки елити да ги уценат или попуштете Република македонија како пјрМ да влезе во еу па продолжете да се расправате со сами со себе си и понатак или нема евро-чадорчиња, но очигледно во прашање се не само двојни аршини туку и скриени еа-детерминистички агенди та не грците ами нас ненаправија абдали, а сега тоа сакаат нните пиони тука да го истераат дури и неуставно, што е смешно доколку и ова им го дзволиме вака тие да не интегрираат бидејќи тоа ним така ќе им се удри каузално од глава бидејќи тие и кумувале индиректно и директно на ерг-омнес дилот! на сето ова кое ќе им биде оправдување бреј руско мешање во Македонија а нема да го побараат кајсебе или во Грција, а на крај ќе речат та што си баравте тоа си добивте и ќе активираат хар-павер рисилби за еа-пенетрација неаре сето оватие не ни го надробиле како околности и во 19-ти и во 20-ти а еве и во 21-ви век, ним рацете им се секогаш чисти а нам по нивна логика секогаш криви, спин за кој ќе речат ако не се накривени кон нас значи се кон брикс, и никаоо не може Хриатијанин да им објасни дека тој не е за ниеден Вол, а не пак та да е идолатриски поклоник во нечија воловска улица кланајќи се таму на нечие златно теле во евроатланскиот случај по цена на самообезличување, ех агитпроп агитпроп, да знае Народ само дека постоел низ сите векови нема да му се верува како тогаш Луѓе не успеале и денес во тој случај да го презрат туку сеуште на спинои наседнуваат!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2018 во 21:34

интересно е што залогот за сластољубие среброљубие и славољубие кои во еу би ни биле загарантирани како што политичарите ни ветуваат, всушност во однос отан ќе бидат надополнети со уште една категорија крволочност народно речено односно технократски спроведена како империјализам, која нормално се турка агитпроповски како извезување демократија кај неразвиени диктаторски општества за со така спинувата флоскула би се ресетирал културно каков и да е домашен отпор во однос евроатланскиот империјализам на кој ние сме спремни да му се додвориме и по цена на самоодрекување од она што сме а како би станале она што не сме, нели заради пари [1] та и ко јуда што го купија и вас да ве купат за совест да им е мирна дека се раздолжиле за вашето учество во окрвавениот еа-империјализам, наместо изворни македонски космополити да биднеме новокомпонирани севрномакедонски колонијалисти, зар учеството во отанизираната воена центрифуга нема од нас тоа да направи, којзнае може ние ко помали ќе може да ставиме вето на некоја отан акција или пак не се согласиме да праќаме и ние војници, јасно доколку грците некако кренат предпристапната отан рампа, а сето тоа под изговор дека така ќе ни биде загарантирана безбедноста, а бидејќи грците рампа не креваат та нас не омекнуваат уценувајќи не и самите тие како европеи кога велат дека сме фактор за стабилност на балканот а всушноат преку еуфемизми ги парафразираат уцените на албанската мафија која вели или сите албанци во еу без граници или сите заедно во своите етнички, да не ти се верува дека таквите мафијаши ќе се смират ако сме дел од нато, бидејќи ќе се изненадат бидејќи и во тој (само отан но не и еу) случај ќе има граници па пак мафијашки ќе немаат поголема слобода на движење, небулозата оди дотаму да всушност ваквите уцени најнапред немаа мафијашка природа туку се повеќедецениски стимулиран мегали фолклор кој има за цел во однос Република Македонија нејзино разнебитување но од грчки спунт преку уценување за поделба на Републиката помеѓу албанците и бугарите, камо воа самите грци да не го беа верглале порано и официјално, та да речеме како претпоставка е само анти-еа спин, заради што ако беа мудри ко и едирамовци исто така и зајковци ќе ја уценеа еу за инстант пенетрација и уцена за потпишување ваков ерга-омнес дил за возврат инстант еу-членство со што и практично а не само теоретски ќе поминеше ваков ерга-омнес дил, додека сега треба да веруваме на жими мајка дека безбедноста и при ерга-омнес реалност а без еу членство а нато прешивач ќе биде во земјва осигурана од ризици, дали еу во таков случај ќе срипа и ќе ги сотре мафијашите ако во такви околности срипаат, нели отан нема мандат да е меша во внатрешни превирања!?

и кој е крив што самите европеи и нивните локални пиони терале недоносено при дилањето, јасно е како ден дека со избрзан дил ем истиот со ограничен тајминг ко таков изнедрува фалц реалност каде опозицијата не излегува на референдум, ем истиот ко факултативен е уставно невалиден за да народно се парафира отан членство, и капак инерција граѓанска и меѓунационална нетрпеливост доколку не помине туку или отаде граница, она да се обвинуваме пак тука во недоглед кој бил крив за кривата дрина, хм, разбира се, сонот за алијансата кој еднооки убо го имаше портретирано 2008-ма маршираме за други да одродуваме и окупираме, а всушност тоа нам ни се враќа како Христијани позната каузална поговорка Не му го прави на другиот она што не сакаш тебе да ти го прават т.е. технократски речено акција-реакција, само што нас не снајдува и предпристапно бидејќи не е возможно да преумиш космополити во колонизатори освен ако не си буричнат сами или им буричне некој во генетика, што и се случува само што ние ова не го разбираме вака туку се возбудуваме како тоа морало да се одродиме, неразбирајќи го своето наследство како космополити, а всушност сами сме си го барале топтан политички, но и народно бидејќи Народ им дал легитимитет на тие политички елити за да тераат евроатлански [1]

но конечно дочекавме некој и од sds да одговори на (уцена-агитпропот кој и по ЕПП оди ко таков) на битолската 24Вести трибина за емф-дилот каде Стево Пендаровски водителски попомогнат така речи му влета в збор на Исмет Рамадани спинувајќи дека нема уцени а самиот Исмет вели дека има но со емф-дилот а заради членство во отан истите се ресетираат [1] мислам тука некој при уши прави улав или така ми се чини!? може не се координирале пред настап што и како треба да спинуваат! ех, камо Стево да можеше да рече и политички ко што верлаше и економски дека државата е праведна кон сите свои граѓани кога sds сега го заобиколи дпмн во однос референдумот, заради што бојкотот на истиот е нивни логичен избор за мнозина, та и мене бидејќи вака значи дека се согласувам уре кој како сака да си спинува референдуми за свои агенди пример членство во брикс, иако се правдаат дека тоа било случај бидејќи дпмн поставил услов зајковци судски да интервенираат за груевци да биле ослободени, бреј каков спин, ако било така а сакале навистина зајковци да биде се' чисто и сите граѓани да земат учество во референдумот, логично кој би бил така заеднички со мицковци истеран, тие ќе повикаа на транспретност во однос преговорите за референдумот на отворени средби барајќи нзс за истиот, а не на прва да фатат кривина и си затераат на сила, јасно сега им текна дека немаат време, или може оделе по некое паганско суеверие деа ако го презакажат рефредумот и не е во очи чествувањето на Света Софија и нејзините три ќерки Вера Надеж и Љубов нема да им тргне од рака, мислам какво оправдување да најдам за нивната диктаторска исклучивост, тогаш чуму референдум ако дпмн не учествува на него, комотно можеле да речат нема потреба ќе си тераме парламентарно и така ваквиот референдум е консултативен, но очигледно сакат историски да си исперат раце за постојниот емф-дил, а како би се правдале историски дека бил гласот на народот бидејќи нели за тоа немале добиен изборен легитимитет кога Народ ги гласал, а дури и се колнеле во семката дека немало да прифатат уставни промени, којзнае можеби во прашање е суета дека се претставувале ко винд'оф'чејнџ а сега кога излегуваат винд'оф'џеинс сакаат да се извададат дека тие се демократски настроени само вие тоа не го разбирате правилно, па еве фалц референдум и ето се оправдале, навистина ќе им биде супер изговор дали дневнополитички или историски што во спротивно нема да биде случај, а особено ако ко недоносен генерира и понатамошни зицери или нестабилност, да не им е Човек во кожа и ним не им е лесно, но преку исклучивост што мислат дека кланот вечен ќе им остане, или за секој случај партиски си спремиле правовремено резервни играчи доколку ова бидне фијаско со несогледливи последици, нели битно е чаламот да им го качат на сите нанос, само за разлика од дпмн со патинирањето на метрополата сега е комшиите ами својот Народ го возбудуваат, камо да имаа и тие обиено бар едно евро-чадорче та да му олабават и во вакви околности стравоите, ко што ни кај грците не е случај ...
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2018 во 08:24
Не сум љубител на долги текстови бидејки поентата можи да се напиши и со 3-4 реченици.
Кредитно сме зависни и доколку нема ликвидност има распад на системот.
Доколку не се одговори навремено на паричните обврски доаѓаме до социјален немир во кој никој нема да биди заобиколен.
Пендаровски и останатите политичари не го кажуваат овој факт,но добар дел од народот е свесен и не му требаат мантри.Тоа не доведе до ситуација на мала преговарачка моќ,а најповеќе 27 годишниот молк на народот кон кражбата на државата.
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2018 во 14:00

требаше да мислат кога имавме економски залет истиот да не го ресетираат удбашки-шарено во најмала рака, а сега пак нудат фатаморгана за возврат!? ајде може претерувам не е фатаморгана туку привид бидејќи сеуште не сме одродени та да е поразбирливо вака речено, и посекако ќе биде емф-превид доколку се испостави дека брза кучка слепи кучина раѓа, најмалку што можеа дури сите сме биле за ваков дил е иатиот да го истемпираат пофлексибилно а не наврат нанос заради еу-сервилност како би им угодиле на грците за евро-чадорче чунки со ветување дека Унитарноста нема никој да смее да ни ја чепне!? инаку со наврат нанос една две реченици нит политика ќе понуди решенија, а уште помалку аналитички да се фатат за опаш искушенијата кои се закачуваат при дадени решенија, или можеби најлесно е ко во среден век вежи коња где ти газда каже па и да е наопако, само сега централата не e во белград туку бришел и вашинг'тон та поадекванта поговорка може би било do the donkey work coz you are our bilder'borg, навистина после соросоиди дочекавме и боргоиди а следно веројатно ќе биде богоборци, зар преку педерастија и бројлерство на крај нема да завршиме како апостати макар декларативно глумиме Христијани, да си шитнеме совест за пари!?

~

(забелешка: ако ме читате на долго и широко, имајте наум дека може вас муабетов да ви звучи дрско, но лично не се возбудувам воопшто полагајќи ја својата надеж на Христа ... а што треба да ни биде ќе ни биде ... Слава Богу за се' што ни е и ќе ни биде)

~

ко што приметив епп-уцената ко спот со негативен набој како мотивација за прибирање загласои оди како платена претежно на трите десничарски медиуми, додека на другите саде мелозвучност, што како агитпроп стратегија спинува дека десничарите со референдумска апстиненција ќе предизвикаат потенцијално војна од спунт, додека левичарите бирајќи уставен-рисит-заради-отан ќе осигураат мир, нормално цената ќе биде зависност за сметка на совест, иако алтернатива е неутралност при уценувачки околности особено неопходно за да истите не си најдат оправдување доколку се избере нов мецена, што пак и кога би го сакале не е возможно во постојните комшиски околности односно би било глупо ако не склет да верува Чоек дека е возможно безбедносно во мултиетничка држава со силни еа-симпатија терање некаква малцинска контра, дури небулозно е кога и јас ко центриста или Русјаков ко ултрадесничар илити пак Апансиев ко ултралевичар дека сме против отан а пак затоа сме за брикс, бреј малодушност ќе речам ние просто сме Антиимперијалисти ... иако надреално-суеверно може секој да трипа дека ултралево сме апансаз да сме против отан а сме за њуворлд ордер што е целта в цел свет на екстремната левица, или пак да дотрипа дека ко ултрадесничари во ерга-омнес жабокречина не може поинаку освен рускојавно, илити пак ако одиме центристички нема друго него да станеме индијанци ако не мексиканци ... напротив сосем спротивно во сите аспекти т.е. ваквите реакции се повод за да не дојде до тоа, јас пак ко Христијанин ќе речам нормално Слободата има цена но Христијански тоа не значи револуционерно-крвава-борба или некаков гневен-уличарски-отпор а во Граѓанско-Политички-Околности туку Смирение, а колку и нас да не уценуваат ако за зло не враќаме со зло тоа и ќе ни осигура во најмала рака оштар фокус за да осуетиме какво и да геополитичко санкање (од која и да е страна) ... а во најдобар случај преку Смирение ќе осигураме Божја Сила и Заштита против немоќ и самоизмама ... јасно доколку не се возбудуваме малодушно или со гнев се храниме, туку се Молиме за Мир и Трпение од Бога за сите да се вразумат дека сосила убаина не бидува колку и некој да сака така да истера своја агенда, та дури и одглумиле ерга-омнигастично еа-послушност, особено ко таква агенда која е истерано недемократски генерирала генерира и ќе генерира зорт во недоглед, навидум истата само спинерска а всушност се тера невозможно подло ako se ima predvid како почна превратнички сето ова - прво со диво насеље - потем со ало бомбите - а сега со емф-дилот - посекако е тивка внатре-окупација, на што добро е што не возвративме ко србите под водство на слобо а така да отворевме врата за војна од сириски тип, што во однос Сплотеноста е корисно, бидејќи доколку нешто не им е по ќеиф на еа-детерминистите сега ќе мора да одат со фронтален удар, но на што полесно и ќе можеме да се одбраниме, но Не Дај Боже да дојде до тоа а заради што треба и понатаму Смиреност како и да ја тераат зајковци работата, битно е Сите да знаат дека ние ниту ја сакаме ниту ја бараме ниту сме повод за |големата| Затоа е битно да бидеме Смиреноумни како македонци за да не завршиме на крај во филмот раздели па владеј, на што преку својата елитистичка исклучивост не туркаат политичарите и порано те од десно те сега од лево, дпмн имаше апсолутна власт на сите нивоа а што предизвика сдс да станат sds, сега тие гледаат да истераат такви позиции заради дадена агенда, и ако нека им биде, битно е Народ да разбере дека ние културно-генетски не припаѓаме на политички кланови туку сме припадници на Македонскиот Клан колку и во истиот некој да верува дека може да ресетира дадени искушенија ваа или онака, што доколку е случај нема да дозволиме преку раздели и владеј сценарија завршиме како сиријците, затоа оставете ги на мира sds нека тераат и тие исклучиво и не се лутете ако некој сесрдно ко македонец верува дека ваквиот ерга-омнес дил е ултимејт решение, а кога и самите ќе видат дека не е наша вина како и да играме, така со зачувана Присебност и Сплотеност ќе можеме на искушенијата и да одолееме!
Originally posted by <a href=http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=457&PID=200277#200277 target=_blank rel=nofollow><u>MaxZelenikovo</u></a> MaxZelenikovo напиша:


Originally posted by <a href=http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=492&PID=200112#200112 target=_blank rel=nofollow><u>Max</u></a> Max напиша:


пост претходно кога велам треба и уставна референдумска акламација за отан восојузување, испуштено е да напоменам дека во уставот стои истата трeбa да е од задолжителен референдум [1] иако дефакто се' е спинувано така за да пројде политичко-елитистички ем-дилот, и тоа од подамна почнувајќи од немање дебата за нашите црвени линии, односно зошто некој ја избегнувал, потоа немање дебата ниту меѓу политичките "антиподи" при самото емф-дилање, а конечно нема постдилерско соочување меѓу елитите и Народ туку само елитен агитпроп преку емисии во кои недореченоста на политички опуртунисти или се повеќе зортпароли отколку портпароли з'ш во прашање е зададена мисија со зададен тајминг, а при сето тоа политичко агитирање и од надвор во однос некоја позиција, иако законот убаво вели дека во однос референдум такво право немаат ниту политичари од внатре безусловно да му наметнуваат диоптрија на Народ со разни прогандни техники, туку треба преку експертско политичко пеглање на понуденото-опциите-алтернативите да го поучат за а да го принудуваат на избор, а за принудата да биде уверлива смешно сега и при вакви околности повторно предавници има, нели оние кои заради ваквото шизофрено-едноумие одбиваат слепо да излезат на консултативен референдум кој и вака и онака ќе можеле државнички да го истераат елитите и без тоа, но еве бркаат прилика да си исперат раце дека и Народ се согласил за инстант-уставно-етнички алт-шифт-дилит (ресит) заради дипстејтовско-отанизирачко-еутанизирачки згрчен старт кој ко таков и кај самите грчки елити уште сега е пречекан со слип-тач, по што пак ќе следува мантрата еу-нато или се' ќе ни биде сакато, а за да не спремат и за поголем рисит виа хард-павер-вокер-токери кои дипстејтовци многу веројатно при следни избори пред или постизборно ќе стават на маса нови сигурни поозбилни уцени, а сред кои други ќе треба преку наш грб да си решеваат свои гурабии кому како му чини, ете ко што велам и претходно дека еа-детерминистите ќе имат посекако ќар, и да шиткаат оружје принесувајќи крвна жртва на своите паднатидухови'анатема'на'нив, или во најдобар случај спинување контролиран конфликт за да своите борци за човекови права ги гетоизираат во една точка а потем некој одработува нивна чистка, но ќе имаат вака ќар исто истрипани комшии заради свои минатовековни зицери кои бараат прилика за ресетирање на таквиот свој неуспех преку наша глава ако не наш грб, гледајќи не како монетата за поткусурување со неистомислемици, сите заборавајќи дека како Христијани не војуваме со Луѓе туку со паднатидухови'анатема'на'нив кои не бираат кого кога ќе запоседнат, заради што погрешно е да се делува со мизантропски акал дека нешто ќе решиме така, туку пред се' треба својата надеж на Исуса Христа да ја положиме призивајќи постојано Литургиски и Воцрковено Божја Благодат како би одолеале на искушенијата како заедница кои во овие времиња не снааоѓаат! но запрашајте се дали тоа го правиме, или пак чекаме до последен миг за да се свестиме дека поинаку на духот од овој свет не е возможно да му се спротивставиме!? а за што најнапред треба Пост и па Молитва бидејќи без таков пристап наликуваме на Гулаб со едно крило, и ајде така стигнете до маслиновото гранче, Постење најнапред значи Подвиг против   >   ложништво/куплерај - алчност/мрзливост - гнев/сеир, што сето тоа сега е истурено врз неистомислениците дрско, за потем истото ко пинг понг од сите страни на сите да им ровари по вијуги, зар кога на фејкбук се пцуете и колнете топтан така сетне кога ќе отидете на Литургија ќе ви бидат услишени Молитвите, нормално заради што мнозина ко свесни за ова па изгледа затоа и Црквите ги заобиколуваат од недостојание во најдобар случај, затоа и најнапред Нога треба да повлекуваат Бабите и Мајките ко помалку загадени вака, а како за своите Внуци и Деца осигураат Божја Милост и Заштита ~ што и да не чека понатака, но веројатно дури и во Недела а не пак презнедела и тие уморни се од загледаност тв-сапуници, а утре Не Дај Боже ќе кукаат и' сите ќе ги обвинуваат но ќе заборават да се погледнат во огледало и да се прашаат како/дали и тие не допринеле со својата рамнодушност додека можеле и самите директно да влијаат какво и да е зло да биде од Бог зауздано, та ако по утрото се познава денот, зар кога некој отворено уценува тоа ќе нема своја инерција, особено ако знаеме дека грчката националистичка ксенофобија дури и ние прифатиле ваков ерга-омнес-дил пак нема да попушти а во исто време и европа мува не ја полазува што забораила на подмладокот, мислам што очекувате тие лижат на плукнатото, бреј и да сакаат со оглед дека лигајцата се влечка низ неколку века просто не можат да постигнат!Изменето од Zelenikovo - 24.Септември.2018 во 14:21
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2018 во 22:34

пак да го спомнам нивниот еа-агитпроп чие уценување вака со зорт-ЕПП испалено до млади десничари преку десничараки медиуми со аудио A Moment's Pause (бреј не го сретнав никаде по левучарските) како такво е дури и контрапродуктивно в костец устав или војна, на што сигурно ко десничари ќе речат па да имаше војни и разбирливо, навистина кој им е во агитпрп тимот толку оштроумен да ги осоколува десничарите дека дошол ден ко своите предци инстант да се спротивстави на нечиј империјализам заради инстант наметнато одродување тоа нема никогаш да можам да си го објаснам, мислат не алудираат така дека по утрото се познава денот, уште фалеше ко што на запад протнуваат мас-сурвејленс легислатива на мала врата да се помесари некој на мост или пак се покамионџи сред национален собир та и тие снимки да ги ставеа во клип како мотивација за ерга-омнес жими-мајка еа-пентрација, до каде со тој памет ќе тераат навистина незнам , ќе да левучарите не разбираат дека кога тие во однос неофицијални економски кyршлуси на нивните претхници одеа шарено револуционерно по улици до крај, дека во однос нивни официјални Уставни Кyршлуси деснyчарите тоа нема да го сторат, нема моментум инаку ќе беше склет посекако, особено како истиот предвремено беше ресетиран со повлекувањето за нос на Тврдокорни при падот во Собрание, само забораваат дека ко левучари пак вака на рати билдајќи нетрпеливост заради исклучивост и самобендисаност може да предизвикаат и поголема инерција кај Народ за одбивност како и тие да истераат ерга омнес агентдата до крај неповратно, та сетне мора некој да убедува вака Народ за да не наседне на меѓусебна македонска касапана со оглед дека подолго кон тоа еа-детерминистите ги пуширале своите пиони да подбуцнат и предизвикаат раздор во недоглед, а доколку се абдали нека наседнуваат на спинови уцени или Не Дај Боже злобни поводи за улична демократија која јасно е како ќе заврши, дури одам дотаму да си дозволам да верглам ако ова помине Народ да не се тревожи бидејќи е терано насила и посекако ко така истерано ако не брзо час поскоро ќе отпадне од штиците на реалноста а за што во меѓувреме својата Чест да бараат да си ја одбранат со внатрешен компромис при кој оние кои не сакаат да земат нови лични карти ко такви да не се реметат системски [1] поентата ми е дека ниту досегашните политички кланои а уште помалку зајковци се криви што биле приморани да одработуваат вака недоносено постојано, просто некој така ги реди 'меѓународно' картите за Македонија целосно да исчезни како поим, за таквите црносветски удбашки кланови само скршен македонец е добар македонец, Затоа и не треба да наседнуваме и се лутиме на локалните политички елити кои купуваат време или тактизираат недоносено, иако логично треба тоа да се препознае за да во други околности не се повторува спинерски, мора да се искулираме како знаеме и можеме и да не бидеме ние повод за |големата| за да совеста ни е чиста доколку и покрај се' сме таргетирани за на тоа да можеме не само да одолееме туку и возвратиме без страв дека ќе не изолира светот како геноцидни или незнам се како, што е неопходноно и постдилерски но и преддилерски сега кога е очигледно дека во пдмн постои волја да ја испочитува волјата на Народ изнесена на емф-референдум за кој иако тие се масивен претставник на тој Народ како партија биле заобиколени а заради што апстинираат референдумски (на страна што така фалсификување на референдумот е уште пологично) за и во такви околности ете може не како партија туку индивидуално да спотераат 2/3-тонско мнозинство за ефектуирање на ем-дилот, но чим фронтменот на дпмн вели ќе го почитува консултативниот референдум и ќе гласа собрански за ерга омнес дилот јасно е дека работата е договорена далеку понапред, друго објаснување зошто дпмн има онаков предреферендумски став како кому иде нема!

ваквиот народен абдаллук истеран и од левучари и од деснучари на сите нивоа, од немање изборен легитиметет ни за противуставни дилови ниту пак за од спут подржување фалц референдуми, што и претходно на ВиМа го потенцирав [1] сепак СеМа и не е толку лош дил доколку имаме предвид дека така се изескивирува догледно тука да пукне |големата| што вели франтик'милојко дај бе Васко да упалимо коначно светло небаре преку наш грб на прва треба да се поткусурат големите, иако тоа не ни бега кога тогаш, особено ако се 3нае дека самиов овој дил е недоносен бидејќи уште одма грците истакнуваат јасно и гасно дека фолирале, а аирлија на паметот дека ако беа спремни 2006-та да бидат еконосмки таргетирани бидејќи не го прифатија букyрештанскиот дил РеМа(Скопје) на банко&гроју кој беше далеку понеповолен за нас како етикета дури и во однос пјрМ како привремеа референца засекогаш а не пак сега за ваков ци-за дил кој грците го доживуваат и како поголема нивна капитулација него ние тука иако таму не прават никакво уставно редифинирање ниту на една точка по било која основа! е сега бирајте бидете наивни и глумете спотери за |големата| лутејќи и гневејќи се на политичкиве елити кои сами сте ги бирале, или бидете Трпеливи и Смирувајте се за да и навистина на цел свет стаиме до знаење дека ние а бш за ништо нема да сме криви доколку и ова е малку за некого ваму или онаму и го запали светлото на глувата балканска свадба за која ко што реков и претходно ако порано имавте влезници сега сте во партер а многу скоро може да биднете и на подиум ако нена бина! камо да се испостави ваквата моја диоптрија погрешната утре некој да ми каже ти си крив што станавме еа-членки, ќе можам да им речат со задоволство баравте добивте, но мои мили мкедонци вие ја немате таа среќа ни овојпат, просто сте немале ксмет дилерот да бил бар блефер од грчки калибар та да ги уценел европеите сакате вие мој потпис ајде екпрес ни пред еу-врата а овој пак завршил некаде египед ол'инклузив иако мисли дека е в некој ол'спeј(с)дс вортекс, за што мицко пак ќе му рече во моето множсто нема ултрадесничари а лупеска ќе му лупне да де бидејќи н знеш како да ги етикетираш а да не ги навредиш со лупа видела и вели тие се екстремисти фалеше да каже со фанатичен потенцијал, бреј спинериум вортекслар би ја протолкувал нејзината симуланка со мицко, која како таква ќе биде долго поука како некој партиско-медиумски спинер пробува математичар математички да легне на брашно, како немаше само bzzzz аларм в публика за да и го враќаат спинер-прашањето за да поднаучиме и тро повеќе што значи медимско агитпроп дебатирање!

туку да ја продолжамна шала на смеа, ех колку ми фали сега да имаше кросовер од Хихирику К15 и Еднооки за да со насмевка ги надминеме ваквите шизофрени околности, а Бог Да Го Прости ате Ванчо него нема како и поинаку да го вратименего анимирано да му одаваме постхумно почит особено што некако чудно каузално ни порача неговататрагедја дека не смееме да заборавиме на радоста и смејата иако озбилно ги забораивме во овоие околности та може и тоа влијаело на него некако, простете за црниов хумор, нонвистина и Рамче ќе се радува ако ова е случај ко анимиран трибјут бидејќи така и ќе продолжи со своите скечеви да н радува од спунт, бреј треба да најдам една аудио касета од Хихирику претстава во Универзална за време СоРМа ќе се смее Народ до болка и при цела оваа срж сафра, а само како и во невозможни околности успееме некако да останеме присебни ко Народ а така да се сплотуваме колку и да е црно во однос АСНОМ ... ајт што не сме поминале а не па ова, прво привремен оон-дил сега ергаомнес еа-дил утре сигурно некој екс-нихило ако не деус-екс-машина односно прво nwo-дил а потем апостатски-дил кога ко и сега ќе им велат абе ти си истиот твое е телото само што тро бионичко ќе биде и се е супр за сите! нормално ќе има агитпроп предтекст пр. за нсп-екс-нихило 3-та светска војна за да плесно сите легнат на nwo брашно, додека за еус-екс-макина ќе бидат сигурно некои фчерашни вести за генетика неспособнада се носи со лабараториски компонирани вируси, и не да сите ќе си запејат во еден глас шоу маст гоу он но шоуто во истиот час ќе го снајде вечна бездна бидејќи заминало така тогаш во раце на анатемаго, но не е наше да судиме кој како преку нас сега тера легислативно експериментално, туку да се будиме од бунлото на отанизирачкиот вајб во кој треба деца да ни пацифизираат качувајќи ги на тенковска цевка, ах мерзост на духот за стабилност во овој свет! ДО КОГА САМО НЕЗНАМ ЌЕ СЕ ДРОГИРАТЕ СИТЕ СО ПОЛИТИКА особено додека зајко скија и се сунча на планина а никако да разберете дека тој не е крив за ништо ко бордер без среќа да се фотне со сите свои современи гмо браќа, а сега вие него го земавте за кусур што пробува да не раскусури ако се може иако браќата му не имаат заборџено невозможно како грци во македонска кожа!?
Изменето од Zelenikovo - 24.Септември.2018 во 22:44
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2018 во 13:19

да ја свртам на поприземно думање, та еве Власта има понуда Народ треба да ја лапне ако не цела ко јадица за посветла иднина, но воа рибаришчава македонски кои амам би ја заобиколиле за да можат Илинден да го премостат а воа да е приметно дека не е понова ами постара агенда [1] како такви воопшто не се уверливи кога Народ во однос неизборни агенди агитираат ко да се на избори од една страна т.е. Зајко гласни жици си раштима за да на брза рака оправда упте побрзо склепан дил, додека пак Мицко од друга странка колена го заболеа од тв симулатанки со новинари да овие немаат што друго да сторат за да го живнат државнички него математички да го сеират веројатно така пробувајќи да го натераат себе да си разјасни на што е' како партиски претседник изведен преку технократска дропка за подобност, но подобниот резултат (иако така е комплементарен во однос дилот на зајковци, бар околу изјавата дека за консултативен референдум на кој нема да учествува) ќе го испочитува соодветниот заеднички именител - полнење кутии, знаејќи дека Зајко кога веќе почнал предизборно да користи коцкарска симболика сигурно зад себе има голем влог (синкир домашен), а вo кој случај Мицко не смее да ризикува сега предизборно да оди со друга мамка освен математички да блефира со логична аксиома ко Ако и Само Ако, што доколку nе беше така Грујо ќе му земеше шестар ако не Миркелка кружницата ...

но може и не е толку битна експресијата или пристапот за комуницрање со граѓаните, иако ко што вели сношти челникот на sdp во интервју на хтв1 во емисијата 1на1 тие имале ултра-супер-21-агенди само што не ги исомуницирале најдобро со граѓаните предизборно та затоа не се на власт, но пробува да се кохезираат консензуално со hdz, кај нас нормално ситуацијата превртена бидејќи sds не ги искомуницирал добро затоа и добил власт, но што за сметка има стагфлакциски ефект [1] бидејќи цел фокус извршно им е на еа-пенетрација наместо да засукаа ракаи и го сменат еконосмкиот дисбаланс заради своите шарени блокажи за бркање на мала врата власт, особено што немале префабрикувана ако не консензуална ами имале копи пасте агенда та морале се наново да тераат, онаа веќе забораената 369 која може бидејќи е со релативен наместо етеричен набој та и неможат да ја фтасаат никако, иако сигурен сум дека копирале до крај послушно, мислам споредбава оправдана ако репер е фасцинантноста на тесла со 369 вајбои [2] хм за ваков метафизички пристап може поарно ќе беше Мицко да е водач на sds а Зајко на дпмн, но бидејќи кај нас се е превртено [2] та изгледа и зато сега и ваква економска неизвесност која нормално ко и кај колегите од грциј ќе си ја покриваат со надворешно политички филмои, но во нашиот случај сега преку внатре темелни реформи, што пак во однос изборен маркетинг навистина е "Се' или ништо" бидејќи ако не ги спинуваат ко такви до крај посекако на следни избори Патос не им гине во Етос бидејќи одамна немаат абер за Логос, т.е. постојниот нивен фокус врти кон еу-Љубов бидејќи немаат веќе МАК-Надеж з'ш од поодамна им има загинато Световен-Логос - маклезет аналогија [3] соодветна и за секоја една партија во државава, но интересно е како мислат дека се мудри ако на Софија сите ќерки и се разбегале!? пардон нашиве мудри слепо веруваат дека флертот со еу значи и бра аза сметка на сета останата Етика на страна што забораиле Политика и Наука во однос Честа и Достоинството за сметка жими мајка политичност и нучност, мислам ок секој може да има идеи, дри и оштроумни, но за истите да бидат ефективни треба сестрана а не исклучива дебата, која сега како тера агитпроповски по тв-станици е дамбетер и од онаа претходно кога исклучивоста на дпмн се потпираше бар на изборно изгласани политики, додека ова е навистина без преседан иако ветуваа sds промени, некој ќе рече ама тие и порано тераа со иста матрица, и да точно е, само што чунки излеговме од транзиција нели, но ако овие не' не вратија пак во истата посекако ќе ја надградат и продолжат како затерале елитистички во трансои да паѓаат, му вели во дебата на 24Вести sds-овец на дпмн-овец ние дојдовме за вие веќе никогаш да не дојдете, мислам уште да му вратеше другиот аир да не видите :) ало каде бе со тој памет во европа, се чудите зошто измисуваат мал милион причини за да не ве примат и кyртулат балканизирање на голема врата, можам да замислам се плашат да не ги изеди Зајко сите живи и кај нив ако го сторат рамноправен, само проблемот е што верваат дека ко таков тој ни е ролмодел и сите во карневализмот го следиме! за слични испади во еу испаѓаат и од маркетинг агенции а не пак пррртии да водат, кај нас нормал обратно дури после премиерско столче и претседателско те чека ако си упорен ... (na poslednovo nema da stavam smajli oti e tragicna vistina no smejte se slobodno koga pak utre na izbori slicna retorika im aminuvatek proevropski)

ante-portas 400% ќе влеземе во еу со ваков багажКон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2018 во 09:10


во однос олабавување атмосфера ко мелем на рана ќе легне една топтан поетска тв-бурек'џилница иако чинам ако завози така тро подолго да гледачи смејат да аудираат коментари само низ поезија таквите тв-монолози од ваквите емисии ќе направат тв-зелник'џилници и тв-маштеин'џилници илити тв-шербетџилници и тв-лимонаџилници, зависно од стилот и рециталот, тв-лимонаџилница би имала пр. песнопоен набој во коментарите, таман да се продолжи вајбот на Плоштад Слобода како песнопоен агитпроп, само што при десничарска опозиција протесните песни ќе фатат тро комитска отколку моминска ин'то'на'ција, што во бек ту бек ало-дебата меѓу рапери може да сврти пополека на цијан'id vs ma'ген'тат'ертип, што ко ербап мегдан може да стигне и до бибап спектакл и привлечеме мекотелно наместо макомелно внимание потем, иако пратеници би никако, бидејќи сеирџиски ваквиот песнопоен агитпроп може да повлече склет штикла да кога рецитираат (ако не твиткаат трамперски) им голицка склет под вилици дека ко креативни ќе станат инспиративни за да дотрчаат љубовници со мелни во дом на пратеници формирајќи синдикат на политички-распуштеници во сенка, што пак за сметка би имало мерлин'монровска атмосфера а наместо денешните бал'бакалници сестран простор за коссокарници со калинка стаил'инг или шери муд'инг зависно дали танц'атмосферата е играорна или денсерска, тука секогаш треба да се има на ум кој им е спонзор на локалните тајфи дури навидум биле неформални ко во случајот со ПС и архи'уста'ничкиот урнек [1] кој нели имаше пред'шарен плошт'ински момент'ум за вадење училишно-студентски плен'ум кој би одработил бесплатно шарена масовност при алокацијата на тогашната власт со шарен хор иригиран од дипстаил дир'аген'ти, иако претходно одеа со банко'џип'стаил иако пробно знаејќи дека анко беше истрошенн селебритикој мораа да чекаат сам да се доисфура ко екс-претседник а за да не ги испуштат мил'чин релациите ако во брзање го шутнеа а овој ко папињо за инат им збибери непослушност, што пак му остаи време на блекџек грујо да консолидра редои и ридои, а заради што пак дипстајлерс мораа да прибегнат со мулти-усцена со ПС'дифтарлук по на'сеља што пак си има еве гледаме каква СеМ инерција, а што посекако немаше да биде ваков случај доколку дпмн не ја држеше грчевито власт пред последната ротација, односно од сдс имаше напраено нокаутиран кокошар, добра поука и за денешниов sds дека грчење позиција може многу лесно да предизвика радикализирање на десница у песница, како сетне сите меѓу'македонци ќе ве изиграат не е ни битно, но да видиме за нероден патко ниту на повојница не се оди ко што заминаа тврдокорни а не пак капа да му се скрои за што треба СеМ оКоЛности се надевам не и претходно окривени ко окрвени гов'орнички дури семкарскиот ем-дил предпремиерно стигнал до плоштад [2/url">">[2][2] особено ако имате предвид дека и предходниот филм ко антиквизација-жарн бил со семкарска пред и постпродукција иако на прва наликувана изворна македонска инспирација, хм посекако но ко спинуван контрапункт ...

за да се мотивира Народ да сврти на песнопоен тв-пациентлук можат сега да ја викнат и Калиопи ремикс да извади за наПат'до'СеМа таман предпродукциски и неа да и закачат волја за преработа на Ода'на'Радо'ста ко што имаа К15'5 порано или пред некое вре'еме и Глиш извади колонијална верзија, а потем и директ у кампањ со жарж'робер'сон ко подобен евроболшевички преработник, плус државнички бонус оти утре може ќе не смее изворна асномска химна да запеет, нели ако нато-хедрикс после ци-за дил ќе ве поучи дека секогаш има решение, но немо не значи и дека ќе ја нема туку дека ќе биде но'македонска за да останс бар мелодијата асномска ...


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2018 во 00:01

нема аберпо нет за бар една табла од нацикоминтерна да ви шлапнам како освежување волја на маусдонците дека утре ако немате вокални а имат цртачки способности дека својот револт или гнев можтесекогаш да го канализирате уметнички, а во случајот со стрипот има некоја необична форма кадевтерани во едно се неколку уметности а денес сето тоа може ко интерактивен топ-моушн да о миксате и адуио-визуелно ... но мислам дека најдобро ќе спукате ако видеоартовски распалите во однос грчката шизофрена надворешна политика и како истата низ вековите тука роварела за што можете за инспирација да го имате и Македонскиот Великан Никола Карев [1][1][1] можм да замислам како би паѓале во бедоини кога по фестивали македонски видеоартои ќе распалуваат во однос грчкта мизантропија но и маусдонското полтронство, иако лично сметам дека тоа нема да биде случај бидејќи ко што напоменувам погоре ако за грците не беше прифативо РМ(Скопје) колку помалку СеверинМакедонија било истата вас ве потсеќл на германско масло или пак хрватска јахта, мислам вас може да ве возат дека ако ние се замачкаме дека грците ќе не мазат, напротив тие се плашат дека во каква и да е форма ако ги признаат македонците за рамноправни дека ние ќе им масираме и во вечност вијуги во однос грцизмот и сите нивни злосторства, како велат кој си ја има мувата на капата тој и си ја ишка та така и тие, но доде и ова не бидне за тоа нема никогаш ни да се свестиме, ајде ако не поинаку еве вака прилика за да во тоа се увериме!

сепак би пратил порака до македонисте да им се лутат на оние сограѓани македонци чии идеали се заглавени во мамонизмот и заради учипување во некои центрифуги спремни се и мајка да си шитнат, дури и подло спинувајќи пола македонскиот клан во однос ваков дил дека нив ие понудео рефередуми да се изјснат а се сториле за да опозицијатанја заобиколат на мала врата, иако и опозицијата не е без кабает бидејќи за свјјо 10 гдшен мандат можепе да организира 10 консултативни референдуми за да опипува пулс кај Народ а така и да наметне рма дека за вакво нешто треба ЗадолжиелнРеферендум та ако треба за сојузи со нкои центрифуги колку повеќе за одродување или не, колку и таквото одродување некому да му е нужно неопходно понадвор! и ајде само тоа што праиме ако се испостави дека дпмн и sds делувале и во однос ова сложно само спинерски едните бркајќи политичка долговечност како евротрансери а другите како македонисти во евротранс, заради што нормално и едните и другитеи дане се сожуваат околу финесите заедничко им е што ' би сториле за пак да дојдатна власт, тоа се партиски центрифуги за кои ако удбашите не дадат зелено светло никогаш нема да има замена, но кога тогаш и еднитњ и другите ќе мораат да олабават со своите ситнопаланечки филмои за кој прв почна и кој е подобар бидејќи и двата блока се тешка непотстичко-удбашка лакрдија кои ко такви освен да му сркаат мозок и цицаат крв за ништо друго не ги бива! ништо поарно не е ни во еу, само што таму корпорациитетоа че го прават преку нив ко проксија, но ако имате среќа да стигнете и иена тоа ниво дури тогаш ќе разберете дека ст ја промашиле Живот бркајќи го колективо рат-рејс мамонистичкиот идеал, О Маусдонци каде сте тргнале со тој памет незнам но чунки пак ќе треба да им палите свеќа на братја грци бидејќи и овој пат ќе се заземат за вас и пак ви блокираат еа-пенетација!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2018 во 01:31

ⰹⰿⱔ


во однос срчот од горниот видеоарт, who am I!?, веројатно како фраза помладите ги потсеќа на анимираниот матриксов прилог Kids Story кој доколку се аплицира во однос НЛО рап-бендот од почетокот на 90-тите НеВИТКеЧ т.е. Не Е Важно Името Туку Каков Е Човекот каде членои беа Скелекускас Бум и Компир може да извади чудни реалции меѓу нивната гето самосвест за тоа како преку рап идеализам да стигнат до хипхоп реализам низ кој ќе преживеат културно во урбаната џунгла на ново лисичанското острово кое плуташе во скопската океанска нива која надреално дочека турбофолкери преку Нивици да треба да ја преораат и засеаат онака како им се чини на блупилци дека е соодветно во однос плодои од/за семката Име додека тие пак трубофолкерски се фокусирале за орање и сеење семиња очигледно забораиле на Чоекот кој соочен дека може да пцојса од глад дури и преживеал во СОН го убедиле нема друго него дека мора на гмо семе да се понадева, нормално на жими мајка, и навистина во кој случај и нема да биде битно неговото име туку неговиот опстанок, иако семето на кое се фокусирале турбофолкерите доколку е јасно дека се тоа откако по Нивици свадбарско-турбофолкерски дрмале во о'Тошово нема економски ами етимолошки плодои од кои нема Чоек ни да се нарани а не пак засити, ем проблемот е уште поголем доколку знаеме дека мнозина се удавени во урбаните океани на блудот алчноста и чаламот за ко ненаситни спремни се на гмо компромис како би си продолжиле турбофолкерлукот во недоглед, нејсе ако со нивната возрасна гмо логика споредам и ете деликвентски рап бенд и неговата лирична логика ќе речам дека и на децата им е јасна ерга-омнес ситуацијатакако уцена од секогаш, но за разлика кога ко деца единствено што можеле да засеат е љубопитсво во однос семката, веќе ко млади револуционерни сили средината на деведесетите дел од нив здружени во една рап-тајфа наречена Ч.О. која беше магнет за сличните на источниот брег од СОН (+ неколкумина од околу) самосвесно и едногласно им порачуваат за гмо пристапот на турбофолк-маусдонците дојте дечки со монсантовци заедно лапајте вулгарни рими и стихои сервирани вокално во пораката ГМШ, сепак истовремено добар дел од таа тајфа почна да се запрашува та што со вака култивирано семе дали тоа така и со што ќе не нахрани, конечно што е неопходно за поубаи плодои, која е алтернативата на гмо, и се сетија дека со рап технологија не е возможно дури имале во раце автохтоно семе да понудат наситка наспроти турбофолкерскиот пристап кој е заразен ко и раперскиот заради трендсетерско помодарство, та едноставно алтернативно свртеа на изворен доскок за сетне така здружени во ОПА почнат да ораат и сејат автохтона убаина ем оберат и ни ја сервираат како наситка за Душа во исто време сеќавајќи се на гоцевата досетка дека ако културно семето го култивираат истото ќе роди плод во изобилие и за своите и за комшиите во исто време ресетирајќи ги гмо семкарниците ко непотребни, тро посетне пак така дел од ОПАџиите стигнаа и до уникатното од Бога еманарино семе како универзална убаина која денес како Хармосини ја намножуваат принесувајќи плодоносни Славословија надминувајќи ја така локалната егоцентричност со регионална Христоцентричност како Спасение за Душа ... нормално заради атерлук но и подобна поука за младите знаат да си дозволат да бидат повлечени за нос рака нога на кросовер вајбои како хибридна изворност, кој како некој и со електро хардкор техники за обработка, но не по цена така изнедрените плодои да станат убаина туку да сред цел гмо наплив да пробаат индиректно истиот да го осуетат, чунки во тоа успеваат, но знаејќи колку турбофолкерите имаат забраздено ми се чини дека хибридно нема многу да се врати муабетот на изворно, а не пак да заживее ко таков, што пак е резултат на околностите во кои изворното семе го чуваме музејски во тегли како експонат, а на големо турбофолкерите шиткаат гмо, што пак изнедрува околности во кои ко ненаситни и неспокојни македонците не само што се спремни на секакви компромиси на сите нивоа туку веќе и не се македонци, ами им останала само етикетата на рамена, та логично кога некој ќе им вети преку нова гмо семка повеќе дури и не биле мрзливи изворната пак да ја засадат по инерција спремни се и етикетата да ја шитнат само за да се дочепаат до некое фантазмаргорично гмо семе, та и не ми е јасно зошто воопшто толку џева за етикета, нормално оправдувањето е дека бркаат така и поздрава амбалажа иако дефакто не оди старо вино во нови мевои (и обратно) та зато ги снаоѓа лесно постојната идентитеска хипокризија сред која аминувале турбофолкери за водачи а очекуваат овие дека ќе им донесат настика, аирлија на паметот маусдонски!
е сега сага македонска на средсело клокоти, локал-етикерџии и глобал-атерџии се инаетат зошто треба или колку посто треба гмо реалност за наситка, за спасение на душа нема ни простор посреди, битно е само како да стигнеме до плод но не и дали истиот ќе биде за арно, сигурно има такви кои и трње ќе ви речат јадете за да се сетите дека има и полошо, оти ги јале и знаат дека и навистина има од лошо полошо, но да ве остават од друга страна да паѓате во трансоине по вакво или онакво гмо тоа би било греота, особено ако е во прашање и нивата и водата колку и да се загадени, најнапред да сред кавга не ги загинете и нив за сетне ни гмо ни изворна семка да не можете да засадите, но што не е возможно ако ви е на сите озбилно агитпроповски опран мозок! особен гајрет е исклучивоста дека ако етикетата ја заштанцал на кратко некој искрено ко гмо нусефект заради тоа сите треба очи да си извадиме бидејќи ако бидне тоа случај ќе ја снемало нива, не, нивата одамна е тука и тука ќе остане прашање е дали со ваков памет ние неа ќе бидеме стопани!? и баш ме интересира бидејќимпак сум се затекнал тука како (и дали) тоа во овие ерга-омнес етикетирања ќе затера, дали до толку сме одлепени да после многу гмо да биднеме до болка исклучиви небаре преминот од изворно кон гмо токму сега се случува, не, тоа уште во титоизмот фатило чекор во транзицијата расчекор а сега доскок до фантазмагорија! и за ова едно аирлија на паметот ако мислите дека се за миг кон изворност ќе одскокнете и од утре сите опа цупа ќе се науживате од исконски убаини, хм хм хм, за тоа треба да се одлепите тро од земја и долетате на некој незаразен македонски остров сред СОН-ов, а дека удавени во истиот вие ќе видите аир со октоподи ајкули и китои тоа тнка работа заради шти и sds има таков табиет thicker than tin и не гледа друг излез оавен фантазмагорично гмо, но воопшто не се криви што се такви бидејќи други и не преживеале доле во тињата, но не значи дека ако ним сега им се може некако дека на други нема да им се може утре поинаку, битно е сето тоа да си оди со Народен Амин а да видиме кога тие дури и со ваков гмо пристап нешто на арно ќе истераат бидејќи реално ние не сме криви што монсантно.орг уште и пред 19-ти век бербат праел овдека та пример во комшилук изнедрил такво гмо да ни со трње не се споредува, но ова ќе биде конечно прилика за да се увериме дека со трње нема садење крастаици! сепак некој и ова го знае затоа од петни жили се труди да не турне кон кавга околу алатите и нивната употреба а во однос етикетата за ако може така полесно да ни ја лапне нивата, и навиатина то ќе надробиме самите тоа и ќе си исркаме доколку меѓусебно си извадиме очи заради монсанто инерција на зајковци кои за тоа така и се спинувани да потикнат раздор и неединство ветувајќи преку трње мед и млеко, но не бидете наивни и не наседнувајте како и да ве возат монсантовци и нивните локални хемичари, а нормално оној момент кога муабетот ќе им се изјалови та и ќе можете да се задумате пак околу етикетата, но и за семето и за амбалажата топтан, иако монсантовци ко гмо-светски елитисти сигурно имаат и бекап план, но за секое шише има капаче, та глејте само од нивните гневен еликсир за улични револуции да не се опивате, просто сетне ко така опиени, еве последен пат во посто аирлија на паметот дека гневен стопан весел род а ближните ќе им принесе а не пак да ги насити за Спасение и да не говорам ...
туку дпмн што мислите што се турбофолкери велат не се, дали се тогаш изворни, јок посекако, туку новокомпонирани, насадени исто ко и sds удбашки, со стебло непотистичко, и крошна во елезен оклоп, а нормално паѓале плодои и оп не сме приметиле биле и од стиропор, иако мора да се признае занишаа дрво и паѓаше далеку оојќе него во времињата на сдс, но зато и појќе ѓубриво клаваа а тоа на вересија неоит, ако пак знаете дека меѓусебно се имаат испреплетено партиски во корените, единствено што ви останува да се надевате дека некој македонци ќе се нафатат на ачик да извадат нова садница која нема во тињата да ја засадат туку на чисто место, кое дрво ако со внимание почнецда расте ако не дрго ќе мораат и закоравените да се подмаладат и отворат за да не се исушат но што никогаш нема да се случи освен ако не бидат пресадени на некој незагаден остров во ова нашиов СОН ко скопска нива потоната во океанот на развратот, дефакто истата е само скопска земено национално и ко политичка и ко економска и ко културна центрифуга, не ме ни чуди зошто банко&грујо ојдоа на буК*решкиот самит со онаква кованица РМ(СК) сетне се лутите ве викале скопјанос та вашиве миленици се излајаа тогај ко скопјани бескрајно а вие сега на зајко му мерите (иако требате и морате бидејќи абдалпраи од сите) што РСМ верва ќе протнел, може ко афтерпарти за СРМ до руинираниот хотел европа во Отешево, мислам кој вели дека зајковци не се надреални!? туку проблемот е навистина Варуфакис во сенка, но монсантовци го немаат грчкото трње во рака иако тие го имаат некогаш посеано, та и РСМ таму нема ни во, нит на, ниту под или над сон да помине, бидејќи во спротивно ќе имаат конК*ренција многу набрзо, а знаеме дека борџ-подиумот грците на друг не му го препуштаат, та ете уште една надреална штопна за ерга-омнес гмо-клопка #10

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2018 во 13:19

еве ја првата фуснота од последниот линк [1] бидејќи од спунт не ја вади во истиот, нешто не се мирисаат двете засебни е-архиви, слично ко и ние ко да верваме дека технички е возможно преку грчки спунт да влеземе во еу, на страна дали еу е унија сака да стане држава или треба да биде рајх нормално еугеничарски, а аирлија на паметот мои мили македонци ако мислите дека чим предпристапно со вас си тераат гмо агенди дека тоа доколку случајно ве интегрираат нема да го чинат и кај нив, грчката држава е само спотер за дефокусирање од нивниот еугеничарски табиет, та кој ги поучил и нив на аријанизам, кој им замесил тестото за држава, кој им стаил протектор во протекторатот, и најнакрај кој им парафирал и.маркетингот!? е сега тие така парафразирале чалам, а тоа не е според вас сценарио за раздели па владеј, и нема еу'геничарски режисер во позадина, бреј и постпродукција во Нивици мораа да им монтираат пропагандните филмои, а вие вервајте еу треба да стигнете и таму ви е местото, кои и да сте како и да се викате, ах-ех-ох ќе ве биде таму ко скаменети вака или онака бидејќи еу е корпорациска центрифуга за која вие сте само [size=1=јоделски ресурс! вие изгледа озбилно сте пропуштиле да се поучите што е тоа мамонизам (линкои во линков) [2] и дали преку каков и да е' ќе стигнете до среќа во живот, ем тоа да е животно самоодржливо и природно вкусно, но кој сум јас да ви кажам немате право на Слободна Волја затоа постои и институтот Референдум само што институционално истиот во ерга-омнес случајот е озбилно ако не целосно истеран по фалц'фикшн методологија [3] сите наши политички елити орале строго по мамонистичка методологија зато ниту евроболшевиците ниту гркоаријанците а уште помалку партиските симпатизери во земјава се криви, туку исклучиво маусдонските политички елити кои при очи ве прават слепи и при уши глуви кога ви велеа цело време гласајте за нас ќе ве однесеме чесно и достоинствено во евроатлански-рајх, а таму бидејќи се саде почит&љубов вие ќе си останете свои на своето, сигурно и евроболшевиците вака ги возат европеите во однос nwo а нормално во дадени околности Народ ко Народ дајте само пензија&плата з'ш и така сами си дозволиле да станат корпорациски бројлери преку мед&млеко фатаморгани сигурно веројатно некој мед ко оној што му реплицирал на Vardar Dardanski на неговиот коментар во првата фуснота горе, нека не ми се лути братот што импровизирам околу негоите иницијали ...

туку во тој коментар има уба поука, дека грците до сега банкротираат во континуитет како држава, а што посекако е резултат бидејќи некој лажел&крадел во нивната политичко-економска-жабокречина, дека се глупи тоа мислам не е точно, брат ми ми' вели ко економ'аскетлар дека најдобрите еконосмки учебници во сад ги имаат пишувано грци, што не се сомневам, изгледа зато и америте се презадолжени, но интересно е дека комбинацијата на мутљак'арамилук грците го тераат и во однос историја а не само економија, та оние кои не знаат дечките освен со лимановци што имаат фалсификувано многу економски китапи, слично порано со евансовци имаат фалширано и за кносос писанијата т.н. линеарно писно а-б но и многу натписи по споменици знаеле и знаат со бриши'пиши'археологија да ги штимаат за својот ариевски мозаик, а после ваква поука зар вие навистина верувате дека и за ерга-омнесов нема да ве извисат, та тоа мајмуни праеле и од амери и од европеи и од цел свет историски, та немало од вас локално политички, просто нивната генетика е гмо уште од антика, ако не и претходно!?

ами штом сега кога спомнав античко-гмо, како ние тогаш би знаеле кое ет изворно а кое новокомпонирано!? просто добрата-културна-духовна пракса и приноси кои сме ги имале тоа е она семе кое е вредно за чување и култивирање! но како да знаеме која е таа пракса? прво ќе си удрите една даска у глава за да истресете корумпирани политичари од политичка реалност, а сетне и ќе дојде лесно при себе шчо треба чините и како да го сторите, оти ако пак со нив го прњите вакви какви се ќе си ја глаите и понатака предпристапно непристапни за Живот поубав, и престанете да си губите Благодат преку клетви и гневење, ако нешто можете да промените или помогнете засукајте ракаи и почнете да орате земја (а не тиња) и сејте самоодрживо семе за да берите убаини ... но за кого што е убо а што грдо, хм, навистина некој треба да земе да ви буричне во историски регистри за да најнапред ве ослободи од шовинистички комплекси за да се урамнотежите а сетне ко такви кога и лева и десна рака заедно ќе работат на нивата тогај и да стигнете до самоодржливост и убаина т.е. економија и достоинство, но за жал или за среќа (ако знаеме дека постојните околности не спречуваат по Божја Промисла да се фрлиме во еа-центеифуги кои ќе не сомелат) ние немајќи економија мир во вијуги пробуваме да срочиме преку достоинство, иако има и дамбетер ко грците кои бидејќи имаат лапарсан на големо сестрано а и покрај мегали економија пак немаат мир ут вијуги и мораат преку наше достоинство да си бркаат светски чалам, во најдобар случај неретко и само од искомплексираност заради ариевскиот им устав кој вели нема на светот ништо друго освен грци, а тие нормално иако се' се само не македонци официјални ќе си сечат вени зошто не е така а всушност треба да буричкаат ут генетика и демистифицираат зошто демостен демонстративно рекол дека хелините не се македонци - иако преку спин дека македонците се варвари, а зошто така му загорел муабетот тоа е друго, но ајде да чепнам и во другото, бидејќи навистина е небулоза да паѓаме на грчки паранои - а тоа не е ни логично да си го дозволуваме!

другото е оноземна политичка митологија потпрена на овоземна паганска филозофија, односно доколку е во право Мартин Бернал кој вели грците биле африканци односно египќани тогаш е така, дефакто тие директно или индиректно го донеле овде култот за Македон, иако можно е како име да е автохтона појава која послужила како етикета за одредена хелиолатриска амбалажа во која нечии илуминации се чувале, патем да ве потсетам разликувајте Еманација од илуминација, и во ред египќаните кумувале по овој аршин на грчките трговци да донесат некој мит или лулт меѓу Пелазгите но во најдобар случај тие го шитнале, ко што сега пробуваме ние да им го реекспортираме 30 века подоцна за да мое овие бидејќи не можат да го доносат од толку многу прешивачи иако би си извадиле очи за и оваа наша етикета ја пикнат во подрум, но тогаш зошто толк и тие и ние паничиме кога тие неможат да ни го додржат а ние пак паничиме дека само тој ни е чаламот, но на контраспинои најлесно се палат и гасат дечурлана и копиљана, оваа моја контра за да не речат дека сјм ги навредил та еве ас ве вреѓам ко маусдонци бидејќи дечки вие и ко предпристапни во еа-цњнтеифуги ќе биднете копилиња бидејќи сте тргнале по аколот на римско-вавилонските внуци! од овој аспект убо е ако сте свени дека о еу ќе ве снема да го користите моментумот за локален земен идеализам но не треба да паѓате во трансоини и по него бидејќи ако терате македонизам до коска марши сите во Египет бидејќи велат Магнет и Македон биле синои на озирис [1] иако бркајќи неолитски ветер&магла некој ќе рече бидејќи претходно Македонија ја викале Матија муабетот потекол од МаАт [2] или пак бидејќи нема логика волкот да ет тукашен земен симбол за Пелазгите та сигурно вајбот резонирал од Маа'хес ко за лав [2] бидејќи во спротивно со оние Израилци кои дојавале ко доданимци [3][4] а во однос нивниот монотеситички вајб Пелазгите би станале по таква аналогија волци во овча кожа, та припаѓањето во транс по линија на македонизам а во однос историја е недоносен момент за да речеме и тоа име не ет античко-гмо, конечно доколку небесниот а не земниот есхатон ни е мил ќе речевме од чалам поарно да си именуваме државата ЈАфет [5] по татко му на Јаван т.е. ноевиот внук Јован Иван Џон кој како милува, но бидејќи не е случајно што не сме ко грците та да бидеме и пелазги и доданимци и македонци и словени и каури и југословени и европеи во исто време, ние просто се именуваме себе си како Македонци за да полесно во Живот чекориме, но ето бидејќи некој си натежнал табиетот та морало и ние така за да ко нив станеме и ненаситни и лажливи и крадливи и мрзливи и филмани итн. сакаат нели своето бреме со нас да го поделат ако неможат преку нас да го растоварат! но во ред не е проблем ние сме Космополитски Наштимани та и на ова сме спремни, но дефакто ним и тоа им е малку, просто јужните комшии веќе не знаат што сакаат а ние се праиме на триипол дека тоа им се може бидејќи се вообразени, не на тоа се потикнати а целта за таквиот историски спин е Македонија да стане магнет за обединување на сличните на балканот туку да си остане јаболко за раздор меѓу нив, нормално сличноста најлесно би ја сплотиле Христоцентрично, додека пак сега еа-детерминистите чинат се' за да тоа не се случи учипувајќи не туто комплето во нивните центрифуги како егоцентрични комшии, а сетне така утре да можат да не искористат ако не друго во најмала рака како ресурс иако не ни гини да биднеме и нивно топовско месо кога ќе треба некој да положи сметка за евроатланскаиот империјализам на блискиот исток низ минатите два века, бреј сигурно вие мислите последен султан бил оној од минатиот век, не, далеку претходно еа-месоните одвнатре го ресетирале отоманскиот калифат та речиси два века си играат охајле и со Муслиманите ко и денес со Православните на балкан, но ако радувајте си се вие дека ако ве отанизираат дека ќе ве заштитат, ко што ги заштитија турците откако ги презаборџија а потем гледаа и да си наплатат за тоа, сега пак ги имаат врзано за себе а ги играат ко да се ниваму нитаму, така и вас и да ве врзат кога како им треба ќе ве прават абдалана! но за да тоа го сторат треба ко Народ да ве снема бидејќи ко што велеше Митко Врапче Бог Да Го Прости и едно пиле да остани тоа револуционерно ќе запее Македонија а сетне и стие пилиња понего ќе се распејат Македонија Македонија само што Митко да можеше да дума тро по Христоцентрично ќе се сетеше дека навистина и другите пилиња на балкан се македонцки само што некој им избришал регистри доколку е јасно дека ко сродни племиња се обединиле во Македонско Царство а кое е има своја значајна спона во однос Христа т.е. коинето како морма а потем и преку второт македонско царство т.н. византија официјализирање на учењето за Љубовта ... престанете да се филмате дека Охрид е Ерусалим во буквална смисла туку во преносна заради улогата на македонците ко испорачатели на пораката која Исус Христос на човештвото му ја остаил, а доколку вака думате ќе гледате како другите да ги освестите како Македонци а не да се контрате себично дека само ние сме,онака врзани строго по територијална аф'е'лација, што е погрешно з'ш така вие и сами се заробувате а не пак така друг да ослободувате, Македонија пред се' е културен моментум а не само музејска етикета, та доколку сакате да истерате вистински македонизам тоа чинете го најнапред есенцијално а не маркетиншко-туристички ко грцине кои се плашат дека ако ја немаат таа локална античка страница во музејска витрина дека хедонистчка им економија по сите шавови ќе им испука, што можам да кажам дека е и точно, а заради што тие додека од вас не дочекаат ѕвездичка на сите нивоа како македонци та и никогаш нема да се согласат за компромис во каква и да е форма за каква и да е работа освен да ви лапаат пари вака или онака и нормално си бришат под со вас заради својот гмо табиет!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2018 во 00:00

ова горе се однесува за сите земно ориентирани а приземни сограѓани, но има и една група земно ориентирани а одлепени од земја со мислите жители т.е. модерната авангарда во Македонија за која попрво би рекол дека е молдерна или пак споковска, иако меѓу нив има раритени кросовер табиети ко старворс дЈанко, а кој како и да гледал на постојниве емф-референдумски околности веројатно надреално би се сложиле дека ако веќе сме решени да потпуштиме за конечно да видиме до каде можат да заминат комшиските ексК*рзии со паметот а така да го свртиме ветрот и во наше едро земено и економски и геополитички дал вака или онака, уште поверојатно таа група молдерци ќе немаат против да предложат и тро карикирање на новокомпонираното македонско знаме во футуристичка форма [1][2] комплетирајќи го така неговото заобиколено авторство кое аскетско-дизајнерски пр.Грчев го занемари како не би бил тој кој симболично удрил темел за идентитетски турбофолк со кој ете симболично веќе на сите како знаме им легна, една две спортски победи и ето га почнува некако новокомпониран момент со кој ќе си живеете освен ако sds се одлучи да не ги фалца реф.резултати ...

http://www.igeografija.mk/Portal/?p=583
http://m.emagazin.mk/vesti/vest/5801?title=kako-se-rodi-makedonskoto-znameеве интересна надополна во однос муабетиве како во 2008-ма сум гледал на истите од перспектива на блогер, бреј барајќи постар абер од дневник за Сонцето и комисијата со која Столе Чоеци раководел при донесувањето одлука за закон при донесувањето на првото знаме по независноста, горе средно, еве налетав по тхт ехо и на овие думи
Цитирај О бе Глувонеми Историографи и Тенеќиња Капиталистички, до кога вака!?
Зар алтаните висе помили од песната и орото, зар душманите ли ви се поили од аманетот, зар немате ли осет што го прави човека човек, сепак имам разбирање за вас, бидејќи сте за жалење!
Како само успеавте да го насамарите народот со приказни за антиквизација, кој видозволи да годелите и етикетирате, зошто лудило глумите и себе си како Македонци се понижувате, греота за поколенијата што сакате да ги осакатите заради задоволување дневно-политички амбиции или минливи-матирајни похоти!
Ќе ве прашам, Што е тоа Народ!?!
коски, боја на очи, форма на уши... зошто антропологијата ја продавате како единствено и конечно решение за Македонскиот Идентитет, па дури и тезата за масовен и страотен налет на склавините, била конечна, што ниту е зацементирана во историјата како таква, ниту пак ќе се одржи во иднина ваква кава што постои денес. Но тоа да го оставиме да се крчка натака во светската историографија
што неписмени политичари, аналитичари и новинари има водржавава тоа е едно циркуско чудо, сите се фокусираат на атрополошкиот момнет во истражувањетона коренот, наместо на етнолошкиот! Еве ви одговор на медиокритетскиот пристап на џвакање на историјата:
ако Народот е Етнос, што е тогаш Етнологија!?!
зар Етногенезата значи генеза на крв, или генеза на КУЛТУРНА Тадиција!?
за жал цел комшилук а и голем дел и од нашите историчари и од оние кои нив ги земаат здраво за готово, нештосе понесуваат од, а повеќето паѓаат на некаков антрополошки момент, небаре за изолирано племе станува збор, а не за специфична и традиционална култура!
Македонската Култура е производ на синергијата на сродните племиња од овие простори во доцниот неолит, кои го негувале Хелиолатрискиот култ пред се, за како такви во раната антика и да го создадат Македонското Царство кое заради умешноста на македонските владари станува и најголема дотогашна светска империја, во чие време античката егејска култура доживеува кулминација... и иако тие сродни племиња олицетворени во Македонскот Царство ја унапредиле и ја проширеле таа егејска култура низ цела империја, сепак традициите и обичаите по кои и се разликувале од данајските племиња, како обединети македонските племиња си ги сочувале и задржале, но истите и ги прошириле низ цела империја се до индија, каде пак произлегува подоцна еден вид на синкретизам од будизмот и егеизмот (егејска филозофија).
Оваа егејската култура првпат се нарекува елинизам во 19 век, според аналогијата за митот за ЕЛИОН таткото на Еолците, Јонците, Дорците и (Ахајците(данајците)) интерпретација која донекаде и ќе се согласам дека е во ред, но интерпретација која најгрубо и најперфидно се злоупотребува во искарикирани тези, бидејќи главниот епитет елини би можеле сите да го носат, само не и данајците со оглед дека настрана од митовите реалноста е дека данајците како внуци на микенците негувале земен култ на егзинстенција, така да епонимот Елини по правило треба да се однесува на Сончевите, оние чија култура го негувала Хелиолатрискиот култ -сончевиот култ. Впрочем и елин т.е. илин и илир и илиа означуваат едно исто: СВЕТОЛ т.е. извлечено од ИЛ - Светлина, суфикс или префикс кој се јавува и во форма на АЛ и ЕЛ, однсоно претставки и наставки кои до ден денес се задржани како епоними за Светителите или Просветлените, претежно на просторот на Древното Источно Царство - Македонија, пример кај Арапите како ЕЛ и АЛ, додека кај Православните Христијани сеуште во изворната форма ИЛ, пример Арх.МихаИЛ или Арх.ГаврИЛ, или ДанаИЛ или СамоИЛ, но тука е и замката денес општа прифатена небулоза е дека и ахајците и микенците се елини, што не само што не е точно туку напротив противречно земено според нивните традиции и култови кои хелиолатрискиот култ воопшто го немале како главен или основен... Но навика е навика колку и таа да е погрешна, чим еднаш се навлечеш на алкохол треба прилично напор и упорност за да се вратиш во трезен колосек, но очигледно ваквата опиеност бидејќи има зафатено повеќевековен корен кај т.н. грци сега е тешко со лезет да се искорени, макар и потоп се натоварил на ваквите денешни т.н. хеленски конструкции! Инаку овој епоним Егејска Култура бидејќи географски правилно и треба да се користи за обележување период т.е. раздобје во историја, како што аналогно правилно ќе биде подцна истата да се нарекува така како збир на сите локални култури, исто како што е случајот со најголемите и највлијателни култури во светот, кои пред се носат географско обележје како египетска, месопотамска, кинеска, римска, англиска итн., додека периодот за чие време се развила оваа Егејска Култура во посебна државна форма на глобализација и космополитизам во тој антички свет, кои бидејќи иницирани и спроведени од Александар Македонски како Македонски Цар правилно е да се нарече Александризам или Македонизам!

Од секогаш реално Народите се разликувале по културата т.е. верувањата, обичаите, јазикот, музиката всушност врз основа и на тоа влечеме од ваму или онаму корен, а не по тоа кој какви гени имал или колку мадиња шетал! Во цело мешање и асимилирање на народи на ова поднебје, Изворната Македонска Култура преживувала и продолжувала да егзистира континуирано, патем низ вековите асимилирајќи го во својот специфичен бит, се она што е најдобро од останатите култури со кои доаѓала во контакт или судир, но сепак задржувајќи ја препознатливата сончева искра од антиката, со што фактички може да кажеме дека денешните Македонци во својата Етногенеза имаат и прилично античко македонски субстрат!
Пример материјалите се менувале, но кројот останувал ист, или еве и со практичен пример инструментите можеби се менувале, но мелодијата останувала иста, за што може да се послужиме со најблискиот пример како што е чалгиската музичка форма, која ја прифаќаме како изворна од турците, но сепак со таквиот специфичен музички состав свириме македонски ора и песни!
Ова ситуацијава што ја имаме денес со грците, би била аналогно иста како да турците ни забранат нашата музика да ја викаме Македонска и воедно да ја негуваме, бидејќи од нив сме презеле одреден популарен начин за интерпретирање на музика. Но, на турците им е јасно дека тоа е невозможно небулозно за тврдење, колку што е небулозно грчкото оспорување да денешната македонска култура воопшто полага некакво право на античко-македонски корен, и тоа зошто бидејќи наводно писмото кое се користело во антиката на овие простори било данајски патент, а цела егејска уметност исклучиво данајска своина, демек пред нив микена не постоела, а и таа немала влијание од египет... Според нивен аршин египќаните треба да им оспорат право на сопствена етногенеза на сите народи бидејќи изворно извршиле најголемо влијание врз човештвото во неолитот...
Сите имаме сродна материјална и духовна култура на овие простори која кулминација доживува за време на постоењето на заедничката античка држава Македонија , следствено и тие имаат право да се повикаат на тој Македонизам, но тоа право не смеат да ни го бранат нам кои буквално егзистираме врз самите темели на тоа античко царство и култура. Патем генетиката не треба да се земе како конечен доказ бидејќи народ не се гледа по боја на очи или крв туку според културата, а во најчиста форма каде се пренела изворната култура на античките македонци со сите останати со кои се соединувале понатака низ вековите ако не на оваа почва!? Генетските истражувања во ваква форма можат да се користат апропо тезата дека словените воопшто не дошле од зад карпатите туку дека од тука најнапред отишле за време римската инвазија на почетокот од југ, а сетне се вратиле подоцна назад во старата татковина, но тоа е тежок за докажување ариевски модел иако прилично доста издржани претпоставки одат во прилог на таа теза...
Така да и јас држам до тоа дека сите имаме заеднички корен и заеднички вредности кои сепак на ова поднебје како центар на таа македонска цивилизација, истите се во најчиста форма негувани и зачувани, токму изворни, како што е тоа случај со јазикот, фолклорот - музиката, обичаите, архитектурата, па и кујната... но бељата е што рим и денешните негови потомци http://www.newswithviews.com/Seese/dorothy29.htm несакајќи повторно некогаш да воскресне оваа Источна Империја спроти нив, го посејаа вештачкиот корен на национализмот уште во т.н. византија која всушност беше т.е. е наследник на тоа Античко Македонско Царство од секој културен и географски аспект, тоа најлесно ќе се воочи по две работи: прво Константин Велики кога ја дели романската империја и го прогласува Христијанството за официјална религија тој ја прогласува Неделата како Господов Ден според Христијанското предание, но воедно го нарекува и Сончев Ден според традицијата од каде што потекнува а тоа е Наисус (Ниш) простор каде фактички како и во цела античка македонска империја особено на изворните простори, и понатаму продолжил да се негува хелиолатрискиот култ се до доаѓањето на Христијанството http://www.answers.com/topic/constantine-i-the-great#Religious_policy , и второ, подоцна за време на Христијанството како обележје на терироријална или пак сродна припадност, Македонците по речиси сите Црквовни Икони и Фрески оставале типичен белег според кој се докажува и непосредно контиунитетот на таа античка култура и материјално, а тоа е симболот на Македонското Сонце кое се јавува во типична композиција од 4, 8, 12, 16 зраци или пак 10 лисната Сончева Розета од Македонското Сонце, пред се на Иконите со Ликот на Пресвета Богородица www.mpc.org.mk/vGal.asp?kw=Ikoni , но во едно овој сончев мотив се среќава масовно и во градителските и уметничките занаети кои се јавуваат на овие простори како неимарството, резбарството и абаџиството (носии, ткаенини), но и како чест мотив и во самата усна фолклорна традиција (песните, преданијата)...
Значи културен контиунитет имаме посекако од антика до денес, само што истиот силно го негираат околниве прелажани браќа по Вера и Крв, како во средниот век преку инструираните и вештачки Црковни поделби, така и денес заради тој ариевски шовинизам кој сеуште го форсираат комшиите, кој заради сопствениот вештачки идентитет, а кој и заради масовниот егзодус и геноцид врз Македонците во 20 век, можеби единствен кој сеуште во светот и официјално од убиците не е признаен! но во суштина не се тие криви што станале заложници на аспирациите на рим, духовно и материјално да загосподари со Македонија и нејзините наследници, понекогаш се си мислам дека доколку не беа турците сега масовно ќе бевме и духовно и културно асимилирани од западот т.е. покатоличени и латинизирани!
Затоа не смееме да се понесуваме по западот небаре таму ни е изворот и тие ни се браќата, не само културно и политички дури и економски немаме заеднички интереси со западот, со оглед дека како Македонци ни е нималку не сме крволочни експлоататори како што биле самите римјани и се денес нивните внуци кои во иста мера имаат незапирливи амбиции за неограничена и апсолутна светска власт, во иста мера робовладетелска како и изворната римска мисла која пак коренот говлече од игнорантниот атински софизам. Затоа и ги разбирам потполно денешните слободоумни арапи т.е. муслимани кои се спротивставуваат на ваквиот асимилаторски поход на америте кои исто како и во времето на римските крстосци криејќи се под сопственото лажно-материјалистичко разбирање на Христијанството, заради безбожнички екплоататорски амбиции убиваат како и тогаш и денес би го одржале во живот својот неморален потрошувачки свет затоа треба да учиме од историјата и да не се понесуваме како хипнотизирани по тој западен свет кој никогаш не подава прст без да земе рака, запад кој несака свет со рамноправна културно-политичко-економска атмосфера, запад кој веќе двапати се обиде да ја уништи Источната Македонска Мисла http://video.google.com/videoplay?docid=-7900781163743790398 но сеуште и целосно не успеал!
Најискрено го разбирам денешното негаторско однесувањето на едни вештачки западно-империјалистички творби чие основно создавање било, за да се раздели и уништи византија како наследник на Македонската Империјална Сила со што веќе никогаш не би се укажала можност да воскресне тоа повторно обединување на племињата на овие простори под една капа во нова Источна Империја која ќе застане на патот на Западниот Империјализам чиј корен е рим. Токму тој рим го посеа семето на раздорот кај тукашните племиња врзувајќи ги за искарикирани митски корења, со што трајно зацементира омраза како никаде во светот, затоа и се чуди цел останат свет од каде толку негативна енергија на едно место и тоа во една модерна европа! Па зар не е најкрвава братоубиствената војна која денес ја тераме повеќе политилко-историски, а се до пред пола век и навистина крваво! Сепак како давеничка сламка остана уште Православието преку која повторно би можеле да се обединиме, но за жал успејаа и таа да ни ја потсечат преку имплантирање повторно на вештачко семе на раздорот, но сега духовно, т.е. го имплантираа посреди унијатсвото како уште еден услов за сите оние кои сакаат да влезат во нивното евро-атланска тајфа. затоа и не треба да ги обвинуваме браќава по Крв и Вера што некој ги свртел против нас односно против себе! Дури не ни треба човек воопшто да троши неврони за демистификација на ваквата западно-европска ариевска калаК*рница! Доволно е сами пред себе да сме си чисти, од што и од каде влечеме корен, и тоа пред се’ заради себе, и евентуално за некој добронамерен гостин (турист) кој би се затекнал на овие простори сред полна трпеза мелеми како шопска и мастика, или зелник и маштеинца, или ѓомлезе и сирење, или куК*рек и вино, или гравче тавче и таратур, или сарми и макало од лути везени пиперки! сепак може да му се понуди и единственото заедничко јадење за сите тукашни племиња на овие простори – качамакот, уште познат и како бакардан, но и како мамалига, јадење кое помодарите од овие простори го знаат претжно по римски - палента (полента) исто како што и по римски само ја разбираат сопствената култура и историја, римски т.е. данајски, како беше победниците и сојузниците ја пишуваат историјата, сетне сите и се што било од спротива го лоботомираат, па затоа и денес имаме прилично нафурани паленташи како што е првиот несуден современ македонски претседател Љубчо војвода кој за да ја надомести оваа фрустрација несвесно ја распродал бадијала својата традиција по туѓи сокаци (француско-бугарски и англиско-грчки), или како првиот современ македонски претседател Бране папазот кој К*ртули од неславната судбина на сите современи наши водачи кои (страдаа заради слободоумие) бидејќи и традицијата и чекмеџето на народот ги беше распродал најпрв во современа Македонија, по тие туѓи сокаци (но во неговиот случај исклучиво англиско-француско-српски)...

      
Во ваков контекст се наметнува прашањето, зошто упорно некои излитени политичари сакаат да (се) не изнегираат или зошто пак сега баш им текна да денешнава власт ја тимарат за популистичка, а себе од друга страна пак да се елитизираат!?!
Ајде ги разбирам грците и нивниот шовинизам заради потребата да се легализираат грабежот и геноцидите во Егејска Македонија патем и ја присвојат цела Егејска Култура како грчка, со што само тие би можеле и да ја експлоатираат, но, но неможам да ги разберам тукашните новокомпонирани буржуии, најверојатно стравуваат дека може заради борбата за идентитетот да не влеземе во “отан“ та нивната ситна берза на хартии без вредност да не доживее долгорочен дебакл! Ко за утеха можам да им го посочам цел комшилук од кој предничи србија како случај каде и сред нерешени територијални ситуации и недифиниран евро-атлански статус повторно функционираат турбо на тој лихварски план, капитал влегува на нивната берза скале тоа тие или не, друга работа е што имаат исто како кај нас килава администрација и политичари, кои неможат да создадат каква таква привлечна пазарна атмосфера... НО иситте тие ситни домашни профитери кои паѓаат во трансоини што го развлекуваме интегрирањето во ЕА не се ни свесни колку може да изгубиме или добиеме во овој процес! Тие како и секој материјалист размислуваат само површно математички, и со единствен интерес профит и материјален комфор, без притоа да имаат и тронка чувство дека некој пред нив за тие Македонски и Православни Идеали, гинел, робувал, страдал, се жртвувал неотстапувајќи ни педа од својот МАКЕДОНСКИ БИТ, а додека сега денес овие елитисти се спремни на ангро се да распродадат заради ситни и минливи задоволства. Доколку имаа бар 1% вистинска способност за аналитика, есапот ќе им излезеше далеку поголем, бидејќи колку што капитал лежи во активното експлоатирање на македонската култура и историја во комерцијални цели како што се туризам или специфично органско производство, немаат сите берзи заедно на балканов. Но со вакви дустабанлии и ортопед да си џабе ќе биде, ваквите буржуи немаат трпение за контиуниран културен натпревар помеѓу народите, туку само шортерската hit ‘n’ run вештина им лежи на рака, па затоа и волку грчевито се борат да се согласиме на ботирање, и прифатиме сечење на коренот што побрзо, како конечнои би профитирале од ограбениот општествен капитал, кој сега им е заробен во МСЕ. ЖАЛНО и ТРАГИЧНО, со оглед дека и она простор што го имаме за маневрирање тие го абат на себе-исцрпување, провоцирајќи патетични внатрешни кавги, поделби и гнев во народот.    

да резимирам,
Наше право и наша работа е на која стапка ќе се потпираме, може истата да е изрезбана од исто балканско дрво, но тоа ниту ние имаме право на друг да му го браниме, ни тој другиот смее нам такво нешто да ни забрани! http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=619&PID=35854#35854   Треба конечно да престанеме меѓу себе да се јадеме, но незнам дали ова некој од нас брзо ќе го дочека, со оглед дека на волку вештачки имплантиран ариевски (фашистички) национализам (шовинизам) ќе се освестат и согласат комшиите дека треба сите да лажното его го надминат како би се обединиле повторно врз заедничкиот Македонски Дрен од кој сите денес како народи на ова поднебје имаме етнолошко-култоролошки субстрат! Да биде уште посмешно ние дури сега се будиме и сваќаме дека крволочните браќа од минатото сеуште се живи, само сега уште пожилави и попрефригани, па ако тогаш пред два века имаа пропаганда на квадрат, денес истата им е на десетта, за што единствено чаре според мене за избавување од нивната стапица е да не се одвратиме од нивното поило, во спротивно ќе мора да сркаме и од нивните лигаинци сакале тоа ние или не! Затоа најдобро е да се вратиме на изворното поило кое денес од Македонска византија го превзема Русија http://blog.com.mk/node/232454#comment-1362617 , та сетне и мирно да спиеме и весело да живееме, само најнапред ќе треба некако тоа америчкиот бушон да си го смениме и тоа под итно, бидејќи според сегашнава геополитичка определба ај што треба заради нив(зпадот) да се одродиме како би им станале потчинети, туку ќе треба да зависиме од лихвар кој освен ветер и магла по берзите нема ништо опипливо да ни даде како суровина или гориво! А да, декаденција имаат на тони, разврат во недоглед, но и лицемерие во изобилие... не дека пак другата опција т.е. Русија е саде овоштарник расцветан, но бар свои на своето ќе останеме, а воедно и Духовно и Културно и Економски, но и Воено ќе бидеме заштитени!!! За оваа опција има неколку лизгави пречки за премостување, но со нешто умешност и итрина истите можат да се заобиколат!! На крајот дури и да не уценуваат и заплашуваат со своите имплантирани К*ршлузи во народот и системот, повторно не смееме да подклекнеме и понатака од сесрце да се поведуваме по нивниот империјалистичко експлоататорски памет!      

Патем и Една Искрена Порака за Крај


Браќа ај што го распродадовме бадијала општествениот капитал, демек тоа било тренд во секоја општествена транзиција кон капитализам(феудализам), но сега немора и колективниот идентитет да го распродадеме заради некој ЕА тренд, заради чии замки треба свесно и отворено да се изнегираме себеси и тоа како Слободни Македонци кои како никогаш досега во својата современа историја имаат слободна волја, но ко за иронија и најголема одговорност за културно-историско-политичка интервенција.
О вие несреќни буржуи и ситни капиталисти зар идентитетот е стока или капитал со кој може да се тргува, зар некогаш повторно може истиот да се репродуцира доколку денес го отстапиме т.е. продадеме како што тоа е случај со безличните и фиктивните хартии од “вредност“ , или зар сега треба да склепаме од избезуменост пред светот што немаме лажен сјај од просперитет http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=594&PID=34602#34602 каков што е претежно нивниот, зар треба заради похотите на луѓето кои живеат во духот на декадентниот современ свет да се откажеме од Светиот Аманет за Слобода на Македонија!?
О вие Глувонеми Историографи и Тенеќиња Капиталистички, до кога вака!?!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2018 во 21:16

консултативно референдумски разбравме дека фалц. резултати не се возможни без цензус, а за што ќе да се сами криви зајковци што пред ваква авантура (за да можат истата да ја спинуваат како Народ сам си избра одродување) требаше најнапред попис да спроведат за да не бидне муабетот волку патосано изгубено време и политички и економски и емоционално и како се не поинаку бидејќи го беа уцениле Народ со земи или остави, но се ми се чини ова е само ретерирање од дилот чим уште одма им стана јасно на сите дека грците политички ќе го ресетираат колку и ние да сме одлепено спремни за еуротрасоини, а што е уште поочигледно откако и во однос изборната комисија но и референдумското прашање дпмн беше заобиколено, дури и агитпропот на sds воопшто не беше убедлив, ќе речеш не знаеле, бреј да стои цела еу зад нив и да извадат онаква потпросечна гласај-за кампања тоа ми изгледа навистина чудно, освен ако целта не била да одработат пред европеите а сега да одглумат неверификувана консултација бидејќи им е јасно на sds дека ваков дил во случај да не помине во Грција тоа ќе значи за нив дебакл долгорочно, вака бар имаат простор да се правдаат, а ова е бонус и за дпмн да може да се понадева дека ќе се консолидира по сјо-карамболот, што е смешно дпмн сега трља раце дека и неутралните гласачи би гласале за нив утре бидејќи сега не ошле по акалот на sds чии ерга-омнес думи дури и меѓу самите симпатизири на sds сигурно 100% не биле пречекани со насмевка веројатно изборниот шарм а подоцна лага на Зајко дека нема да чепка Устав ако не друго К*ршлус им има напраено во однос консултативна референдумска акламација за ци-за дилот

е сега мои мили Македонци треба да имате на ум дека уште појако во вакви околности треба да се свртите на МОЛИТВА само не туристички ко што стаил некој молитвеник знаков кај Манстирот Трескавец туку Литургиски и кој колку може Светотаински Воцрковено преку Исповест и Причест за да и ко очистени од гревои и достојни пред Бога и да ви бидат услишени Молитвите за и да биднеме Центар на Светот ...по малку се доживувам културно и геополитички ко клинчот во кој се наоѓаат монголците меѓу русите и кинезите, иако ние сме и тро понапредни та освен меѓу србите и грците сме и меѓу бугарите и албанците, а за да час поскоро со сите нив избалансираме бреј ако тераме изворна музика до срж чинам ќе се изолираме озбилно, зато убо е да се дума ~70% изворно ~30% етно т.е. кросоверски, еве едно монголско етно електро кое би ви порачало рамислувајте пред се' природно ... Ах како не беше ова задолжителен референдум и да се преброевме еднаш за секогаш да сега ко Влатко Илиевски на ЕПЛ да викавме Радувај Се Македонијо а треба и сега макар сето ова беше еден супер-политички спин но осуетен правовремено, по сето ова белким ќе почне Народ да учи да не се срди но и простува и да престане да клевети, оти со таков акал и на најубавата планина да се качи нема да ужива, во секој случај изескивиравте потенцијално експрес шанса за стартрек симболика по јарболи, уште бар ~30% ко изворна да ја закачиме на знаме и ко свои на своето да се чувствуваме колку толку некако ...


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2018 во 13:19

бек ту риалити еу-агитпроп маст гоу он, та стигнаа честитки до зајковци, по владините медиуми пренесуваат полу абери од ципро а забораваат да го шернат твитот на неговиот коалиционен столб каменос кој и во ft уште сношти го пренесоа - Panos Kammenos, the Greek defense minister who leads the nationalist junior coalition partner, is opposed to the deal. He tweeted that, because of the turnout, the deal is “invalid.” [1] се прашувам уште што треба кај грците да се случи за да разберат македонците дека со нив дури и на глава да скокаме тие нема да попуштат, освен да глумат лудило ете ко во случајот со последното евро-чадорче, а може требаше и да добијат прилика зајковци за фалцање референдумска нарадона согласност за ваков дил за да еднаш за секогаш разбереме дека со грците разбирачка нема, но зошто беа толку самоуверени и дпмн ги заобиколија во однос изборната комисија и реф.прашање нема уште долго да можам да си објаснам, веројатно штомбеше потпишал еден форумски колега Од Чаламот Си Патиме, само што од чаламот на полтичките елити тро подолго и пошироко, бидејќи да беа паметни тие ќе ги возеа грците а не овие нив а така сите нас!

туку дека Vечер не може да си смени генетика та и ко сите општествени вртикапи шалта удбашки секогаш кон кормилото, еве уште еден спин во прилог воа досеткава дека и банко имал сличен оон-ски настап некогаш, затоа сега сличен нема, та зар и со изворното знаме не се сликаше та пак го смени, иако не му ни личи заради турбофолк табиет та донекаде разбирливо, само што тој уште тогаш во пакет го има шитнато и името само не можел да одработи та чекал само прилика [1]

а сега спектакл, ќе се глупираат предизборно, иако и самиот агитпроп во однос референдумот тераше ко изборна кампања, наместо да не се издерува зајко та и да си рече гласач еве почнуваме да се поевропчуваме, овој пак ко да е на К1 утакмица иако како се' е наместено бетер се и од кечерлана, но затоа бар ае пребројале дали можат пак избори да наместат, ех абдалан да беа попаметни младите и да не наседнеа на удбашкиот спин да ме фрлат во јавност дпмн а сетне продолжат и sds соодветно по удбашка директива, ко што и тогаш реков при волјата за здружување на сите мрмрџии во земјава за да истераат најнапредмфорум сетне платформа а потем и лезет партија за на избори 2019-та бреј не само што сеир си спукаа уднашите туку постојните политички елити здивнаа дека нема да им напраи никој утре изборен карамбол кога никој ниту со еден коментар не се јави на маклезет за да затера поозбилно муабетот, и аирлија терајтеси удбашко мафијашки и пак гласајте си ги нивните пиони!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2018 во 14:41

реално пробав и јас агитпроповски да делувам за да ги мотивирам сите мрмр тајфи да се здружат најнапред таласајќи зелено на фејкбук, иако логично пријателите ме советуваа ајде брат клaновски да напраиме затворена партија и така извадиме понуда, на што веројатно преидеалистички возвраќав дека така освен неколку гласа и супер чалам ништо друго нема да се промени на поарно, та до крај инсистирав да соберам веќе експонирани во јавност мрмрџии да доразбрануваат за да се обединат младите на јавен е-форум и така изгланцаат програма, но Белчо откако тврдокорниот му клан го извозеа удбашки уште одма крена рачна како најблизок познаник од оние од поодамна во јавност експонирани мрмрџии, но и мене ми фрлија фамилијарни штопни за дефокусирање на што иако не наседнав сепак моментумот удбашите го подзапреа, и ок велат замина временото и приликата за агитпроп таласање та си реков ајде јас ќе иницирам форум за мрмр здружување, а очекувајќимдека ќе завози највив и мрмр марш в Скотје но и покрај тоа што предував дека нема да се случи ако на форум бар десеторица не се фатат на оро јавно да думаат зоштоми како е неопходна нова центристичка партија со мрмр агенда, така речимсеирот и понатака маусдонците ми го пукаа и ми го пукаат фејкбуковски, така оставајќи им фор на удбашите еве сега при избори 2019-та да нема никакви услови за мрмр центристичка партија која би имала спремно плпатформа за некој и да и даде глас, веројатно си мислите дека и таа би требало на жими мајка со копи пасте да постави мрежа за ловење гласои а сетне пак се по старо во државата да си тера удбашко-мафијашки

и ајде кога лани како загревање за форумот закачив мрмр блог та никој не се јави ни на фејкбук да даде подршка [1][1][1] та ни сетне по Водици никој не зема учество на маклезет вероајтно се надеваат дека ЗА ко зелена алтернатива бизнис ориентирани ќе им истераат идеализам, можеби ќе ви обезбедат бројлерско вработување во корпоративните расадници на зајковци, а еве сега чисто да ве потсетам Аирлија на Паметот што наседнавте на удбашкото ријалити шоу и оваа шанса ви ја сотреа за озбилна млада трета опција, бар во однос мојата волја да помогнам истата таа опција да не забега удбашко-мафијашки ако не друго, во секој случај на сите им Благодарам бидејќи и така не е мое гајле како вие живеете и ќе живеете со оглед дека сум избрал Живот кој не е по духот од овој свет та ок може и сето ова е добредојдено вака како заврши ... сега Молете Бога и јас да завршам во Манастир за да измолам екстра Благодат за вас индиректно иако тоа ќе потрае со оглед дека прво морам да ја ресетирам уличарската идолатрија која на плеќи ми ја метнале удбашите а што најлесно ќе го сторам ако од тука та и наврат нанос заминам не за да избегам од вашава реалност туку за да си отворам пак пат за собирање достоинство за Спасение и Вечен Мир што доколку тука останам во овие околности а во однос какви клетви на удбашите им имам фрлено индиректно ваши пазачи и на вас морам час поскоро да испарам ако не заминам ... битно блупринт имате дека само низ јавна 24/7 дебата на кое и да е ниво ќе извадите доносени решенија најнапред како политички партии а сетне ако тоа го сконтате ко неопходно и ко институции ...интересно во ЧО бев присутен од спунт како контра закаснет бидејќи скроз терав некомерцијално, иако и ЧО не беа комерцијални во однос бизнис уметност туку попрво експонирани гласно во недостаток од други надреални тајфи тогај почетокот и средината на 90-ти минатиот век, а и тогаш и сега единствено што можев можам е да мотивирам некого да се наштима поубо или да дума покреативно, иако во случајот со ЧО е работа на вкусои та тогаш на Скелуку му ерглав дека не се доволно хардкор, иако со Ласт Еекспедишн затераа и тро натака, веројатно ко помлад со далеку поголема бунтовност в себе, но се испостави дека олдскулерски далеку подолго и пошироко вајбот замина, но секој со својот памет, а денес би рекол да не беа тие ко мои поатари комшии немаше ни да разберам скрено што е Изворна Македонска Музика, а со оглед дека еден од нив е и меѓу вас озбилно авторитетно заглаен та и чинам најдобро е тој да ви биде коректор на свест за да не ви се случува да ви улетуваат паразити во СОН-от плус Чоекот е спремен да ве вози и кросоверски изворно, само треба да најде нзс кога и колку слободно време ќе може да ви посвети на страна од неговата Катедра по Филозофија ...Цитирај [1] Паразити во сонот [1]

ПОД ИТНО да се смени македонската химна, не е во сображение со рамковскиот, со Рамковски, има премногу алузија на правда во неа. Оти би требало да можете да затајувате данок, а да ви простат само затоа што имате телевизија. Сериозна држава со сериозна химна. Под итно да се смени македонската химна! Таму се пее: „Македонците се борат за своите правдини". Ова Македонци се сите кои живеат во Македонија, и сите се еднакви, и токму единственото име, Македонци, ги прави еднакви. Химната не вели се изборија, или се бореле, не употребува минато време туку јасно и недвосмислено: се борат!, вечен презент, алузија на перспективата на слободата, имено, правдата е постојано освојување и остварување на слободата и ништо друго. Да се смени химната затоа што такви Македонци веќе по оваа земја не шетаат, затоа што Македонците не сакаат, и пострашно, не можат да се борат за своите правдини. Ах, тоа здодевно и клето име Македонија кое не упропасти, та не сме во ЕУ. Што ќе беше арно воопшто да го немаше за ништо да не не обврзуваше, да бевме чисти крави, волови и магариња и „мадињата" да ни служеа само за расплод. „Мадиња" за борба, инает и жилавење? Исти сте ко Србите и веднаш срам не фаќа. Координатите се следниве: би се жилавеле, би глумеле битки во кои би се бореле за вистината и праведноста, прекинувајќи ги преговорите за името. Но, судбината не зема во нејзини раце, што би рекол Френсис Бекон. Имаме деца, и за нив се би сториле. Нам ни ги киднапираа децата, па лесно не уценуваат. Нам ни ја украдоа иднината, ние немаме друга иднина освен онаа што ни ја украдоа, не држат како заложници спомнувајќи ги нашите деца, генерациите што доаѓаат, за нив вреди да се смени името и се што доаѓа со него во пакет. Но, тоа не им е доволно, оти ако сме убедени во сопствената праведност и во постоењето на вистината, ќе го смениме името, но ништо во нас не ќе се промени. Како да сме платиле откуп за нашите деца на киднапери, на багра, на криминалци, на хохштаплери, лицемери кои ви бараат правна држава, а не можат истото да го гарантираат на ниво на нивната супрадржава. Ќе платиме откуп, а нашите деца повторно ќе ги воспитуваме во вечен презент. Но, ова не се обични криминалци, туку професионалци. Не заложуваат со иднината, но го ползуваат и минатото како убедливо средство за моделирање на потсвеста, за сами да се убедиме во можноста, да се заразиме со идејата дека во однос на Грција не сме во право. Власта само простачки наседна на минатото. Нагадот на Грција почна со антиката, тие се повикаа на антиката за со минатото, во кое не постои концепт за нација, да го објаснат современиот концепт на нација, нешто потполно бесмислено. Ние наседнавме, одговоривме на борбата на нивно тло, на проблематично тло. Како е можно држава која е конституирана во 1945 г. на Асномското заседание, како суверена држава, во основата Република, со име Македонија, која како таква влегува во федерацијата ]угославија, во која македонскиот јазик е еден од официјалните јазици, која е низ таа федерација признаена во сите светски правни акти, и со тоа заснована, после 50 години да се става во ваква ситуација? Прифативме аргумент дека сме нова држава оти претходно постоеше Југославија, но не е така. Државата Југославија не поседуваше суверенитет изразен низ територија, туку таа беше збир на суверенитетите на посебните републики, и парадоксално Југославија не поседуваше сопствена земја (тука беше големиот проблем на Србите, при распадот на таа илузија тие се уште веруваа во кралството во „српских земаља") што значи само дека Македонија е формирана држава од 1945 година, заокружување на една историска процесуалност. Престанавме да користиме логика, ние само психологизираме, најбедно ниво на самосвест. Со сите комшии сме во кавга, мора да е до нас проблемот. Но, ова не е заклучок, нужен заклучок е дека ако јас имам проблем со сите комшии значи дека до нив е проблемот, оти како е можно да имам проблем баш со сите комшии? Генерално србофилска нација, а сепак и обични пубертетлии од Србија ни велат „брачо Јужносрбијанци са говорном маном". Сите Албанци постојано ме гледаат како окупатор, Бугарите сметаат дека сум бугарска стока и џган којшто не знае што зборува и што мисли. Грците не сакаат очи да ми видат, за нив сум или Бугарин или Србин, или словенизиран Грк. Ако човек е опкружен со разновидност на колективна социопатија, и тој полудува. Но, не сакаат да ги апсолвираме како киднапери оти ништо со тоа не сториле. Како целиот проблем да се пренесе во античкиот период? Засновување на македонштината само врз античката историја, токму како што го прави тоа Грција. Засновување врз историја која изобилува со епистемолошки дупки, со иманентна проблематичност, за да може да не убедат дека крадеме историја, дека немаме право да се нарекуваме Македонци, но еве тие добрите и прекрасни комшии ќе ни дозволат да го користиме тој поим во некаква форма за што треба дури и да им благодариме, постојано имајќи на ум дека ние сме лошите. Да мислиме на Александар, и да заборавиме што се случувало од 1912 година, па наваму на територија на Егејска Македонија, геноцид што Грците го негираат, велејќи истерале комунисти (како што е неверојатен аргументот за негеноцидот во Сребреница, не биле заклани 8.000 илјади ами само 2.000?), а „бежанците" во Бугарија дваесеттите години на минатиот век, а забранетиот јазик? Не, ништо од тоа, треба да ни всадат дека ние сме виновниците. Како да ни паразитираат на сонот, ни прават нова архитектура на сонот, ни ја моделираат потсвеста, дека само постои антиката, а таму немате право, значи немате право воопшто. Не заморуваат со небитие, со она што било, со оние што биле, се забораваме како оние кои се, кои единствени можат да кажат Јас сум. Грците мешаат две нивоа на идентитет: национален и територијален, а реално нема преклопување, преклопувањето е можно само во сон, ние сме во филмот Inception на Нолан. Ние немаме друга Реалност освен единствената возможна и во актуалитет, но ние немаме други деца освен киднапираните. Вреди ли да ги сочуваме за онаа илузија што ќе им ја подариме после откупот? Да не ги поставиме врз карпата на битието, на вечно младиот живот, туку врз нашата моделирана (веќе сите мислиме на Север(на Македонија)ина. Сега Грците велат не зборуваме за името, ами за идентитетот, оти веќе за името не апсолвираа. Треба да направиме разлика помеѓу вас и славните грчки Македонци. Ве молам браќа секое сабајле бакнете ги вашите комшии во задникот.) Нема да не поништат, ќе расплодуваме деца и понатаму, но како во индијански резерват, ќе ги раснеме на друга химна, во која слободата и правдата се укинати. Слобода или смрт? Само далечна реминисценција на вистински сонувачи. Ристо Солунчев

(Авторот е доцент (сега наследник на Мухич ко Професор) на Институтот по филозофија) Гогит.тк | 31 декември 2010 | ФОРУМ 29


...Изменето од Zelenikovo - 01.Октомври.2018 во 14:51
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.