IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Агитпроп
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Агитпроп

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2019 во 23:43не дека другите империи се убаина, но евроатланската жабокречени е без конК*ренција за на римски пиедестал, та и не само што сличат на римјаните во однос крвожедноста [1] него и во однос стајлингот [2] среќа последните избори во сАд дојде народен чоек земено политички како центриста та малку олабаија раблтите, бар за сега, само и него да не го легнат на брашно дипстејтовци Не Дај Боже ...

туку Југославија, ех како ја создадоа така и си ја распарчија, иако дефакто тоа не беше за да ги сотрат југословете, туку да можат дипстејтовци односно западните детерминисти да извадат сигурни играчи како новокомпонирани балкански вазали, што нормално одеше по линија на тајни служби кои не си најдоа туку позиционираа свои националистички играчи на кои им беа ветени мегали држави, а она што на мнозина не им е јасно е дека тоа беа и србите, ако се има предвид дека слобо пред да дојде во Србија десет години претходно е ју-банкар во вашингТон а кој потоа откако почнаа западните пиони во Словенија и Хрватска да скокаат се позиционира така да си ја лапне ЈНА а во исто време и да проба преку скратена Ју да си осигура мегали Србија, во исто време калкулирајќи на повече столици дека така побрзо ќе се интегрира во еу, дека ако излезе војната од контрола Русија ќе застане зад него додека во исто време кутриот шурува со дипстејтовци, но веројатно не ја очекуваше Босна или пак сметаше дека брзо таму ќе ја реши ситуација додека во исто време се ослободил од Словенија и Хрватска како сивурни западни пиони, дури на крај на сметка на Далматинските Срби сакаше да го пополни со нив Косово како утре би полагал што поголемо право земајќи им ја во исто време шансата за која самите се имаа изборено планот Z4 со кој им се нудеше автономија на Краишниците, само и тоа му избега од контрола бидејќи тие веќе речиси сите имаа роднини о белград па после како кучиња ги бркаше низ Србија кога одбиваа да бидат згрижени како избеглици на Косово, нормално сигурно и од сану го потапшале слобо по рамо ако што имаме во Далмација освен калцитен крш додека на Косово охо Житница, лигнит, злато, сигурно и ураниум? за ова можам и лично потврдам како биле Краишниците оставени сами на себе преку сповед на роднина кој бил војник кај артилериските батерии во Славонија кои требало да им бидат подршка на војската на САО Краина при налетот на олуја, а кога добиле команда вади осигурачи и орук бељаград, просто ги оставил сами на себе Краишниците освен што им паркирале автобуси за евакуација и конвој кон Косово, просто самите бељаград срби извршија егзодус врз Краишките Срби, да видиш да неверуваш дека толку лесно ќе се прошетаат Хрватите ем со отанизирана артилериска подршка од бродови на отан во Јадранско Море а откако одбија Краишниците односно милан мартиќ ко џандар послушник во консултација со бељаград да го прифати Z4 како спогодбасо туџман, затоа пак слобо и туџман се имаа спогодено како ќе си ја поделат Босна кога веќе беше јасно дека ни скратена Југославија нема да опстане а дури слобо преговараше и со мицотакис за поделба на Македонија бидејќи отварање јужен фронт не дека би му било проблем туку во очите на западот ќе немаше три чисти дека тоа го прави заради заштита на локални срби та евентуално да се дрзне на таков чекор акко за тоа ги има одлепени грци како оправдување, и бидна што бидна ги насамарија мегали србите до коска бидејќи си ја лапнаа ЈНА заради што и глумеја уште некое време југословени, а што впрочем и беше опасност навидум за запад како 7-ма светска и 5-та европска воена сила тогаш ...

http://www.spectrezine.org/breaking-yugoslavia-interview-diana-johnstone

http://www.balkaninsight.com/en/article/protest-to-the-guardian-over-correction-to-noam-chomsky-interview

https://www.theguardian.com/world/2015/jul/04/west-true-role-in-srebrenica-massacre-bosnia


НО токму си најдоа оправдување дипстејтовци зошто и како ота да го рестартираат и да му дадат официјално гориво за да бидне светски полицаец, нели елцин беше безгласен во моментот гледајќи да не го повлечат за рака и да го вплеткаат во југословенскиот казан каде впрочем и оганот и чорбата а и кутлачите тие ги контролираа, та си ја осигураа Босна да не можат мегали србите да ја прегазат, впрочем хранејќи ги и муџахедините и усташите со оружје како би давале што повеќе отпор додека не се случи ете дејтонскиот дил, иако дефакто се вмешуваа и самите отан тогаш штом мегали србите напредуваа брзо, просто како на видео игра со џојстик си ги играа сите како сакаат, среќа немаше толкава пропаганда и медиуми ко денеска инаку имаше на тони човечко месо да се пржи, иако и со тој ситен аитпроп успеваа пополека на своја воденица да си ја тераат водата убедувајќимги сите дека локалнуте националисти се крвавите угурсузи а тие миротворци, бреј дури и синитде шлемови како си ги шуткаа и им ја спинуваа улогата тоа е чудо, А НА СЕТО ТОА успеаја од Србија да направат проруски бастион како дополнително би си го оправдале своето присуство на балкан, пробувајќи повторно преку Косово да ја вовлечат Русија во контролиран хаос, иако како ја играше слобо на десет столици повтоно ни со Путин не можеше да најде нзс за грб, а на крај стегна чалам како еве ние Косово не го даваме таман америте си ги чистеа вишоците муџахедини од Босна преку србски грб, иако во исто време се осигуруваа да ги учипат мегали албанците до крај како би си направиле сигурен и послушен играч, на кој на крај Косово му го отруја со толку осиромашен ураниум да просто сега Косоварите живејат за да можат во Скопје на лечење да дојдат иако мнозина и се селат на ангро кој каде може мнозина на црно и во Скопско Поле градејќи Куќи немајќи прилика да скубнат за еу, иако сега со безвизниот режим чинам почнуваат на ангро таму да одат, битно си направија трајни бази отановци кај нив, јасно да си имаат чекпоинт за идни операции во Блискиот Исток кога официјално ќе се вмешуваат, а најголемиот спин е што сето тоа се случи пред атаката на Ирак потем Либија и јасмин револуциите да ги искористија Албаците како оправдување дека ете дипстејтовци не се против Муслимани туку против тирани ко слобо кои за беља самите тие го имаат произведено, бреј да видиш да неверуваш дека банкар ко него кој станал удбалитичар не бил од нив врбуван опран и учипен само што тој се понесе вождовски та не се сети на тоа, кузнај колку препотентен бил самиот факт дека под контрола има армија ко ЈНА, абдал какви, ултимејт ибне излезе во очи и на самите Срби, иако дефакто сето она што и го стори западот на Србија а особено со бомбардирањето на земјата речиси три месеца па и повеќе имајќи предвид како делуваа од албанска територија се коси со разум напросто современ геноцид кој требаше да биде отскочна даска за блискоисточните налети потоа, ЗАР СЕТО ОВА НЕ Е ЅВЕРСКИ, сепак место за регрутација на дисптејтовски изботирани џихадисти е Албанија а преку неа и пробуваат потоа да нивна европска инфилтрација токму дипстејтовци да ја контролираат, но јасно кога им треба како каде им треба потоа ќе си ги користат, а на крај доколку се вишок тука ние ќе треба да им ги чистиме, просто е, иако делува кузнај колку замрсено, си имаат сигурен пиун во раце, истиот пак во занес или можеби попрво за да ја провери лојаноста на дипстејтовци си бара преку леб погача, но на крај забораваат на каузалноста дека МАКЕДОНИЈА Е ИЗВОР НА СЛОВЕНСТВОТО само треба ЛАВ кој на орелот амерички ќе му заурла та да му ги стресе сите перја од опаш глава раце и рамена, таков Грујо дефинитивно не беше, Мицоко бреј можеби ако го направат робокоп, а конечно сите постојни локални удбалитичари се здраво дипстејтовски учичени, може сето ова е обид потенцијалните Лавови да се истрчаат и да ги фатат на гнев или преку празноглавост да си изгубат Благодат та сетне да си ги шуткаат или и од нив да прават тенеќиња изботирани, да речеме ништо не е случајно ...

http://www.balkanalysis.com/albania/2011/02/04/spy-book-reveals-operational-details-of-1998-cia-balkan-counter-terrorism-operation/

https://www.globalresearch.ca/americas-boots-on-the-ground-fighters-in-syria-are-kurds-and-al-qaeda/5651860

https://www.globalresearch.ca/kosovo-what-everyone-really-needs-to-know/5654755


и ајде што им дадоа на Албанците, оф им ја востоличија уличната мафија како политичка елита без конК*ренцијанели добро им доаѓаат нивните раззнавачкинуслуги во подземјето, осигурување транзит на авганистанскиот опиум кон европамкако би си финансирале тајните агенции операции и војски, парексаланс вазали кои ниту еден номален политиколот нема да може да ги тргне од власт, ништо поразлично од другде каде исто клановски си тераат работите но со уличари мафијаши и џелати мног полесно ќе се разбираат како дипстејтовци, дали!? дефакто мегали албанците толку се намножени да чиниш навистина веруваат дека и во овој веке може да им помине мегали идеја, бреј ко што мегали србите си ги искористија и спинуваа во одредена полза тоа и со нив ќе го сторат, само што сеуште не им истекол рокот на траење, ето кај мегали србите врбувале работата да им ја тераат банкари амкај мегали албанците уличари, што не го пуштија Ругова да го земе во свои раце Косово туку го шуткаа како вишок партал, НО да видиме тие уличари си обзнанија дека ако еу не ги прими сите Албанци во еу итно тие сами ќе си се интегрираат како 'албански територии' смешно едиРамуш тоа ко албански премиер јавно ко уцена на европеите им го испорача, хм дипстејтовски или мегали К*ршлус, на кој пак нашиве абдал удбалитичари одговорија со правење од Македонија не само бинационална подлога туку заради надминување на грчката еа-штопна наврат нанос како во еу би биле интегрирани удрија по својот корен АСНОМ и веруваат така ќе сме изескивирале иден крвав балкански карамбол, што да кажам слепци кои мислат готово мафијашите ќе се хмират, мое скромно мислење напротив сега допрва ќе се распалат, конечно отан не гарантира внатрешна безбедност а тие ако скокаат ќе скокаат одвнатресигурно нема Албанија да и објави војна на Македонија, иако јасно е како ден дека сите конци ќе се влечат од таму но нели тукашниве удбалитичари пак ќе си глумат лудилонко тоа биле некои фанатични екстремисти терористи фундаменталисти и штомсе не само да се оправдаат зошто не сакаат да засукаат ракави и машки во такви околности да расчистат кој е кој и од каде до каде може да оди, кмо при такви околности да можат брзо да ги неутрализираат секакви упади испади нашиве, но онака како му му е ветено на рамуш отворени граници бреј по прав пат ќе си врват и ќе се К*ражат дека си 'ослободуваат свои територии', камо тогаш да разбереме дека немаме друго него ако америте им се ним грб дека нам нема кој друг да ни биде освен Русите но тоа треба јасно гласно и јавно да се истакне, И НЕ ДАЈ БОЖЕ ДА ДОЈДЕ ДО ТОА бидејќи така тука ќе пукне големата онаа трета светска војна најавувана во многу пророштва, од тој аспект ето да речеме зајковци и наполниле гаќи та волку одлепиле што ниту еден ни вожд ни квинслинг ниту предавник некогашмго сторил во светската историјаколку мене што ми е познато, да сотреш свој Народ официјално ем сето тоа да му го продаваш како се' или ништо, нормално ако тие ко удбалитичари се учипени од дипстејтовци јасно дека ќе крекаат ко заклани, НО Народ да го прават при очи абдал тоа мислам вака до овој степен никогаш и не било!
Изменето од Zelenikovo - 13.Мај.2020 во 02:50
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2019 во 04:23

да не бидам разбран погрешно, зајковци не грешат во намерата туку ја утнуваат во пристапот мислејќи дека ако не попуштиме ние пред мегали грците ќе ни ги сснат дипстејтовци мегали албанците, И во ред камо ете ова да спречи војна воопшо како анационален дил со комшиите, само се прашувам дали за возврат добија за нешто готови гаранции освен пенетрирање во отан, а крајот зговорот е дека тоа е заради економски бенефит како спин за да не се каже вистината јавно пред Народ дека Македонија е уценета озбилно а зајковци уцените ќе ги ресетирале со фалсификување на историските факти односно Неправда кон својот род за сметка фиктивен мир, ко што рече вчера на дебата на 24тв Марко Трошански после двојазичноста албанското прашање е затворено кај нас а се останато ќе води кон дезинтеграција на Унитарноста на Македонија, та ај да ги прашам зајковци што мислите кога ќе ги бркаат гласоите на ахметовци другите пол.партии на Македонските Албанци нема ли да играат на карта на илирида, зар ахметовци на тоа ќе останат неми, можеби еден изборен циклус, а потоем дебакл, земаа ли изборен легитимитет од своите гласачи на таква агенда кој ќе ја оправа сета оваа небулоза, зајковци ли!? кој ќе ги смирува внатре страстите? во еу сигурно наредни 10 до 20 години не влегуваме, кој ќе биде тогаш фактор на стабилност, можеби федерација со Бугарија си мислат!? тогаш и сто Лава да има во Македонија бадијала бидејќи тие нема да бидат Лавои кои ќе имаатвтри чисти пред Бога за да кажат браниме Устав ...

НО што е Човек Лав оној кој тера земна правда по сила, НЕ, туку оној кој стои смерно пред Бога и само од Неговиот Суд стрепи како Христијанин додека се држи цвсто на својот корен, кој во нашиот случај не бил калемен преку грабање туѓи поседи туку преку изгонување на окупатори, но прирастот во Западна Македонија заедно со емиграцијата си го стори воето та сега некој пробува да ја сврти историјата наопаку и нас да не прикаже како окупатори, дури дотаму одат нештата да фашистички пиони биваат споменично славени што дури ни во Хрватска не поминува но ете кај нас бидејќи имаме табиет да пикаме под тепих зицери па после ни се истураат врз глава, а кој е за ова крив него убалитичарите и нивните удбашко затворени партии каде ниту интелектуални елити неможат да влезат оавен клановски послушници, после се чудите како меѓу нив не се најдвит Лав ех искорумпиран човек ни мачор не може да бидне а не пак Арслан, но чунки се сетија само тро прекасно, ете Грујо ја имаше таа чест Народ да поверува дека Чоекот е без дамка во однос коруптивност дека е Искрен и Верен но излегоа подоста флеки на површина, го легнале и него на брашно локалните удбаши, иако се ми се чини тоа е каузална рефлексија бидејќи најудбашки долета и во партијата му и ко министер и ко премиер, НО среќа замина без да направи пожар и братоубиствена војна, а можеше, само требаше да излезе нанулица фамозниот април на улица, НО изгледа му проработела совеста дека за тоа нема три чисти!? ајде сношти во интервју на Алфа Мицко најави дека праведи и чесни партизани доаѓаат во дпмн, само ако е така тој најмалку за тоа треба да говори имајќи предвид како удбашки дојде на чело на партијата без да дозволи ниту еден противкандидат да му се спротивстави, та ако ваквата изјава не е спин тогаш е негова оставка, само никој толку лесно таква фотеља не остава туку треба да чека нареден привремен конгрес за да си осигура доверба, кај ги бираат само такви напумпани незнам чиниш со компресор ги дујат т.е. спремаат пред да ги зашмирглаат за -партиски шоумени, кои после изборните заклетви на Зајко кои ги прегази бездушно, натака ќе глумат не удбалитичарски кловнои туку автократски шалабајзери со европско педигре, освен ако Младите не се организираат и извадат ОТВОРЕНА ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА која нема а можат да ја корумпираат удбаши никако бидејќи сите Политики и сета Програма ќе ја штимаат Јавно Форуски кадесекој Член би можел да даде допринос а не само врхушки да решаваат каконтреба да чкрапа Националниот Граѓанскиот Државниот Семафор ...

се надевам така ќе се избегне и евроболшевичката стапица во иднина т.е. со време да се премерат ризиците од скорешното федерализирање на еу, при што ние како Нација би исчезнале истантно доколку бришел ко бељаград некогаш одлучува на кое дереџе треба да бидеме, денескакво е такво е наше си е, освен ако преспанскиот октопод не ја проголта навистина нашата Самостојност та и не е ни натакабитно дали и кој тука живее, погреб после кој секое наредно славје би било безлично аморфно дегенерично, ах да треба да го избришеме сеќавање за своите предци бидејќи сме требале да биднеме отанизирани, се надевам нема да дојде до тоа, а доколку и навистина тоа се случи, не очајувам бидејќи уште послатка е борбата против автократски режим кој ја лоботомирал Нацијата заради ненационални интереси заради мерак по еу мамонизам и чалам од крвопиите на отан, сетотоа само со Молитва и Гнев Божји а не човечки суд се ресетира, во тоа е и убавината каде дејќи не е по правда ваквото обезличување на Македонскиот Народ и Држава сето зло каузално ќе им се удри одмглава не само на локалниве удбалитичари туку и на дипстејтовци, ззаради тоа и толку многу сакаа народна акламација на Референдум но истиот не сакаа да биде биометриски за да можат да полнат кутии во недоглед, но и во таков случај се' ќе им се удреше од глава, незнам само колку треба да е слепи за да разберат дека на овој Свет не е возможно да се заобиколи каузалноста, може тие живеат уште сега ко експериментални глувци во некоја утопија!?

инаку интересно е како ќе ви ја спинуваат и федерална европа како убаина, веројатно потсетувајќимгимдедовците кои го фатија крајот на екс-Ју утре ето колку било идилично да не се појавеле националистите, иако сето масло за распадот на екс-Ју е впрегнато токму од ероатласнките детерминисти кои сонуваат за ван'ворлд'гаврмент, просто од нивната нихилистичко еугеничарска кујна се и болшевизмот како експеримент но и нацизмот како пандан кој би требало правовремено да го ресетира бидејќимго изгубиле Ленин а Сталин им излегол од контрола , а воедно исто така нивно масло е и титоизмот потем како бафер зона подоцна односно тројански коњ најнапред, просто и екито и еврото се нивна ујдурма а која економска зона еве гледаме прерасна прво во шенген а сега стреми кон федерализам после лисабонскиот устав протнат мала врата откако претходно почнаа европските Народи да го отфрлаат стихијно референдумски, јасно целта е соединете Европски држави кратко сЕд која федерација треба ден потоа да се соедини со сАд и отпочнат главните чекори кон нов'светски'поредок, оној во кој преку комунизам треба да се создаде земно човечко братство кое уште на почеток јасно е дека ќе биде тоталитарно а на крај деволуција од хомосапиенс во хомосиликон, каде би требало да ви е мило да сте дронови на империјата, среќа до тоа нема да дојде за што сме отсетњни во Откровението, но дефакто мнозина ќе се намачат дотогаш додека да се обзнани се' а Народ бидне толку учипен да нема да може да каже не, нормално за што К*раж ќе биде трета светска војна, планетарен глад, индуцирани природни непогоди и најбитно очај по минатото кога конзумеризмот избилието и кашатализмот царувале, но кои потоа ќе ви ги понудат како земи или остави едноумие да просто Слободната Волја ќе се сведе на коленичење без поговор пред светските елити и нивниот господар анатемаго, што ко што потсетува негов генерал од минатото во сАд сатанистот алберт пајк - ннкрај ќе ги оставиме да си извадат очи меѓусебно Верниците и атеистите а потоа ќе завладејат илумираните од анатемаго, среќа за ова во Отрковението сме поучени дека ка владеење ќе трае многу кратко бидејќи Исус Христос ќе дојде пак и ќе го сотре анатемаго ! тогаш велат и Верните во Бога ќе се соблазнат силно, претпоставувам ќе бидат употребени разни холографски технологии koi sega se vo eksperimentalna faza a за да се мнипулираат и волјата за Молитва да им се ослаби, нешто што сега се случува од спунт преку сублиминален агитпроп низ телевизија интернет и радио, сигурно алопоетично шарено ќе биде таквото едноумие да им имплантираат инстант на Луѓе мисли за животна а не само политичка коректност, сигурно по есапот ко овој денес на зајковци во однос ерга'омнес'дилот, плашејќи ги попат на граѓанска послушност преку константен ризик од нуклеарни војни, зашто сигурно истиот псај-оп како и порано ќе си го тераат ко овој дак'енд'кавер! како поинаку да оправдаш империјален експанзионизам?


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2019 во 04:43

за копејка две порано Луѓе Верата си ја продавале на болшевиците заради марксистичкото уверување за хуманистички рај на земјата, кој до некаде и го дочекале но не како хуманистички туку како лабараториски рај, во кој еугеничарите си експериментираат во континуитет безрезервно автократски та всушнист рајот биднал пекол, но за разлика од менгеле што тоа го правел во конц.логори за време светска војна, неговите колеги со анацилнално 'социјалистички' убедувања го чинеле во мирнидобски околности, но и менгеле и хофман се ујдисани пример со англичаните од тавитсток институт, односно фабијанцитете како англиски социјалисти, кои всушност се западна еугеничарска инерција како научна фела, оние технократски капиталистички послушници на 'демократските евроатлански утописти' кои впрочем како научни-технократски аскети се внуци на минатовековните западноевропските 'хуманистички' демагози [6][2][6] кои како масонски елитисти ја зацртале идејата за земен утописки рај односно возобновување на митот за антлантида - линкови на крајот од следните постови [1][2][3] за кој мит неопходни се две работи суперчовештво и робови односно два процеса кои ќе доведат до тоа, еугеника и пропаганда, оние со кои ве процесираат елитите како Луѓе колективно почнувајќи на запад од француската револуција навака малку по малку насекаде, ако се има предвид дека Луѓето отфрлајќи Авторитет како Христа т.е. аминување на христијанските кралеви од страна на Христијански Свештеници кои по Апостолско Приемство се канализатори на Божјата Милост и Правда врз Луѓето кои одлучиле да се Спасуваат од стапиците на самоизмамата, така отфрлајќи го Христијанството како етика и ласт спроведуваат атеистичка хегемонија каде како директно атеистички ко во сссР каде како индиректно секуларистички во останатиот свет, а сето тоа треба да кулминира со нов светски поредок како една светска влада што неминовно води до Пророштвата од Библијата дека истата бидејќи крената безбожно неминовно ќе падне во челуста на анатемаго, тоа пак треба да ни е нам на Христијаните предупредување каде и со кого се фаќаме на оро, што можеби е очјано да се живее во параноја, но знајеќи дека живееме во времиња на сеопшта хипокризија дали од ризици како светска рецеcија или пак еколошко биолошка деволуција јасно е дека живееме во последните времиња за кои во Откровението сме предупредени, а што би значело Будност и Трезвеноумност, зар доколку сме прибрани во некој воен сојуз ние ќе бидеме безбедни, не, напротив стануваме мета на неговиот пандан, дали така ќе бидеме помалку на удар од странски агентури, не напротив уште повеќе ќе гледаат да не бушат а што во земја која е крената врз темели на недоверба заради титоизмот и удбашката реалност јасно е дека тука постојано ќе има превирања та и оној пат кога ќе биде стасус кво работата ко што беше со грчката еа-штопна која навидум не држи заложници а всушност ни е од Бога дадена узда за да не се фрлиме во прегратка на западниот империјализам, зошто пак тоа е така претпоставувам бидејќи Македонија ете е Свето Име Извор на Словенството последниот вистински бастион на Православието бидејќи сме Кротки по Дух и Смиреноумни дури и кога биваме нападнати, но кој очекуваше дека душата за пари ќе си ја продаде некој македонец, сигурно не со таков мотив да урниса устав заради некое евро во заден џеб, напротив одродувањето денес кое го тера sds не е само егоцентрично мамонистички туку граѓанско мамонистички верувајќи дека вака ресетирале се од ризици и готово Македонија ќе Кyртули од зијани и Кyршлуси, но напротив кој си го исекол коренот на своето дрво истото во зорт прилики ќе пресуши ако нема свој корен, и тоа и ќе се случи, просто каузално ретерирајќи до ниво на ништовност за која нема ниту легитимен изборен Амин ниту пак референдумски параф што си мислат sds кон што ќе доведе тоа, евентуално прием во отан токму да ни стават огламник и нас за да мирно спијат евроатланските детерминисти дека нема никаква шанса да почне од зворот на некогашната Македонска Империја да се крене евентуално нова, хм се плашат изгледа од она пророштво на западниот им пророк нострадамус дека Лавот од исток че се крене, а на тоа го калкулираат и она пророштво на Ездра дека Лавот ќе му ги сотре сите перја на орелот, та вака кога официјално ќе си стават отан знаменце сигурно си мислат дека тоа ќе биде ресетирано, затоа пак секогаш си имаат и Кyршлус плус налик мегали албанија дури и да им излегува од контрола вазалството, само што нивните албански вазали немаат трпение та ќе си бараат предвреме преку леб погача и тогаш што ќе биде ќе биде Слава Богу За Се' во одноа што има и некои локални пророштва, но НЕ ИМ ВЕРУВАЈТЕ ЛЕСНО НА ПРОРОШТВАТА ОСОБЕНО ОНИЕ ПО ВРЕМЕТО НА ХРИСТА бидејќи речено е дека Свети Јован Претеча и Крстител е последниот Божји Пророк за нас Христијаните, но и бидејќи Верата кај мнозина озбилно е намалена та не смее Човек да си рече аха така е тие нечии визии се конечни, напротив Нинивјаните треба да ни се за поука дека ако се покаеме за своите недела Благодатта Божја пак ќе не окрили, но се плашам дека глумејќи Христијани ние и Гневот Божји на себе го призиваме, еве скоро Албанија направи Богоугоден чекор кога го забрани сестрано коцкањето како порок а камо и ние да се угледавме во тоа на нив, дури мотив плус треба да ни е стравот тука да не ни се насобере тамошнниот коцкарски и мафијашки шљам, таман утре на пуш'д'батн да си ги активираат брзо за што кому му треба од дипстејтовци па се до нивнитете балкански вазали, најверојатно бркајќи некаква 'еМаИл' реалност како федерација меѓу европска Македонија и илирида, која би им била осигурач Лавот да не се крене повторно, но според старозаветнотото Пророштво на Свети Данаил аналогијата некој пак ја изведува во однос ОК бидејќи нели шкотскиот лав како амблем си го имаат ставено на штитот откако Англија ја приграбува Шкотска, само што која логика дека англискиот империјализам би бил толку голем а истиот да не се здружи со америчкиот или да не ја окупира европа, за која пак има претпоставка ко аналогија дека таа е леопардот како ѕвер во визијата на Свети Данаил што како тргналамкон федерализација еу јасно е дека како нејзин мотор Германија на крај дефакто може да се каже дека и ќе го востоличи четвртиот рајх, а имајќи предвид кои банкари од сАд ги влечат конците и во однос втората светска војна но и потоа давајќи им засолниште на многу нацисти на запад вооппто не криејќи и финансиските и политичките врски и за време wwII само што кога видоа дека рокнаа нацистите во налетото на Русија а потем во контраофанзива Русија почна да ја окупира европа па побрзаа да се истоварат што побрзона континентов за да навреме се разграничат, иако до последно им оставаа простор на нацистите да се соземат и покрај тоа што Лондон пепел го сторија!


Изменето од Zelenikovo - 16.Јануари.2019 во 06:26
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2019 во 12:03

како се предочени светските сили кај Пророк Данаил навистина не останува голем простор за Човек да се двоуми кој е кој во апокалипсата и дали ние како Македонци треба некому да се приклониме, ова сега сосила што се прави во однос наше уставно сотрување виа локални удбалитичарски вазали кои под директна уцена а заради потенцијален Мир во куќа трчаат преку Леб по некаква отанизирачка погача посекако не милитаризира озбилно и не фрла ако денес во еден утре во друг казан, зависно кога пред каков свршен чин сме ставени, што чинам е погрешно бидејќи ние сме Центар и историско земно но и историски духоносно земено, та не ни е место ниту во еден, но очигледно е дека со доволно количество агитпроп изботираноста кај локалните политички елити се сведува на конзумеристичко претприемништво со Идеалите на Македонецот и земните и духоносните, уште унијати да се сториме по најавата за овогодишна посетата на папата на Македонија та конечно да сме на чисто дека Македонија во сета своја изворност и' исчезна од светската реалност, што конечно ќе ни биде по нашата волја, иако за сето ова сме заобиколени како Народ од елитите, но бар така гревот ќе биде на нивна глава, и на некој начин фала им за тоа!

https://web.archive.org/web/20010430141918/http://ryanj1678.tripod.com/christianity4today/id35.htm


кога веќе ја начнав темава околу пророштва ред е и да ги доистаманам на куп еднаш за секогаш во оваа нишка како абер кој би посочил дека пречесто премногу разни визии се тимарат од Луѓе како конечни а впрочем се една од милионите комбинации кои можат но и немора да се случат, просто е, тоа се соништа како ехоа од астралната рамнина, а бидејќи таму царуваат демоните та знам да се потсетам во вакви случаи на поуката на Свети Јован Златоуст: Оној кој им верува на соништата е налик човек кој си ја брка својата сенка, претскажувањата на иднината и да се вистините не ни се од никаква полза бидејќи во најдобар случај не уфилмуваат а во најлош туркаат инерција кон нивно остварување бидејќи е речено од Христа ќе ви биде по вашата Вера а така и ко кај хороскопџиите сами си ја претерминираме реалноста заробувајќи ја својата Слободна Волја да им робува на нечии виденија, за разлика од нив пример Откровението ни е дадено од Христов Ученик како поука дека не треба да очајуваме туку дека треба да се Спасуваме а тоа нема да го сториме со параноичен живот исчекувајќи погроми или зли стапици, туку Смиреноумно ќе Трпиме додека не се Искупиме на овој Свет за да заслужиме Спасение кое пак е невозможно за нас грешните да го достигнеме без Воцрковен Светотаински Живот, а кога ќе видите посреди истиот дека немате искушенија знајте дека некаде сте ја утнале и не ет на арно знаејќи ја поуката одБога дека искушенијата се позволени за да се Покајуваме и Преумуваме за своите недела но и за својата летаргија ко успани или опиени од страстите секому по мерата која ја заслужил,, бидејќи анатемаго е ко што се вели во Библијата како лав кој рика и чека да прождере што му стои напат за колку може повеќе души да прибере во пеколот за навека односно во вечноста да има свест со која ќе се хранат неговите паднати духови, затоа не се фокусирајте на пророштвата како нешто што е конечно освен Христовите и на Неговите Апостоли кои Ни се Сведоштво за Христа, а за се' останато секогаш припомнувајте си на Нинивјаните и нивното Покајание по укорот од Светиот Пророк Јона ...

мала забелешка, гледате Лавот не значи секогаш арна симболика, земна империјална чест најчесто како си го претставувале старите цивилизации како крал на животните, но од друга страна пример како достоинствен симболичен пандан на орелот ете го има и во Стариот Завет кај Пророкот Ездра во визиите за Апокалипсата, абер кој го впрочем е белег и за Коптите кој преку Етиопјаните ето стигнал и до Јамајканските Робови та денес преку Марли е прочуен низ сиот свет како реге феномен опеан пр. во песната Iron Lion Zion алудирајќи Цобе Марлиев дека како мрмрџија во трк иако нема пиштол ќе биде цврст како Сионскиот Лав ...

https://www.biblegateway.com/passage/?search=2+Esdras+11&version=CEB

https://en.wikipedia.org/wiki/2_Esdras#4_Ezra

еве интересно видување на балканот како Македонија а во однос апокалипсата на Ездра, што пак во однос на Откровението и новиот светски поредок значи дека патот за востоличување на лажниот пророк во ерусалин утре би го поплочиле ние но тоа ми е малку логично, а Лавот точно и јасно е предбележан од Ездра не како држави туку како Месијата кој ќе го порази во иднина новиот светски поредок и човечкиот пад на колена пред анатемаго !
http://archive.is/1PDdv#selection-939.1-939.179


а освен што симболично старозаветно Месијата Христос е прикажан како Лав во визијата на Ездра, исто така како Библиска Зоографска Претстава во Христијанството имаме традиција Апостол Лука да го претставуваме како Крилат Лав, а во позитивен контекст Лавот тука ете се јавува и во антиката кога имал своја изворност како земен симбол и кај Македонците мнозина претпоставувајќи дека тоа е извлечен корен од митот за Херкулес, но чудно е зошто тогаш сите кралства кои се изнедрени од егејската цивилизација не го имале за империјален симбол ете сотрувањето на Немејскиот лав, а тука се врзува пак како претпоставка дека династијата на Хераклидите од кои потокнува дел од македонската кралска лоза е токму потомок на Херкулес, сепак тоа не ни дава денес за право да речем и ние имаме право исклучиво на ваква симболика, иако средновековно од секогаш на Македонија ете и го припишуваат Лавот како хералдички симбол оние тогашни балкански вексиколози ко Жефарович кој интересно бил исто македонец по потекло, но за да бидеме праведни пред Бога а ете и да одадеме почит кон локалната земната традиција добро би било како Грб да го имаме Крилатиот Лав како Христијанска Симболика, но секуларизам атеизам национализам та на крај ето помила ни биднала асли земна предожба наместо Небесна, кому колку му сече, но нашиве удбалитичари ко и оние пред сто години речиси и воопшто памет да им дојде, аирлија ќе изгинат ко што гинеле некогаш од потпросечност и предавнички ујдруми, каузално повторувајќи ги пак и пак беласичките судби и ден денеска, иако сето тоа конечно е Божја Промисла бидејќи Македонија како ја заплиснува историјата речиси и да не грабела освен што мудро терала дипломатија и ослободувала кога била империја што каузално си повлеквит космополитизам, нешто што подоцнежните империи само бледо го копираат, а колку каузално ние денешните македонци имаме право да го бараме и најдеме на ова поднебје тој космополитизам тоа муслам на сите им е јасно освен на самите нас кои сеуште не можеме да се ослободиме од римската клетва за раздели па владеј иако протната преку јужниот сосед во континуитет од падот на македонското Царство навака раскарувајќи и делејќи ги локалните племиња до степен да Изворот како што е Македонија им е фрлена како коска за глодање за да никогаш не можат да го познаат иако и самите се дел од истиот, но како новокомпонирани нации се заслепени од нивните фантазмагорични средновековни кнежевства потпрени пр. во бугарскиот случај на амин од ватикан а подоцна во однос на сите соседи како европски параф за вазалски абдаллук, иако за миг титоистите имале иницијатицва за формирање балканска федерација, но западноевропски масонски пион да истера такво возобновување на второто Македонско Царство Византија би било ерес за македонскиот космополитизам, а пред некој да ми срипа ама тие биле грци и што се' не, да потсетам, не, византија е Православно т.е. Источно Христијанско Царство кое бидејќи е кренато на темелите на Македонското т.е. таа територија логично и го понесува тој епитет особено бидејќи е формирана од Свети Константин кој исто ко и Алексо претходно бил од овие простори и овдешни племиња ем поклоник на хелиолатрискиот култ, што би рекле народно дошол ден да си ја вратат македонските племиња неправедно етикетирани во среден век како балкански својата империјална слава која пак денес по пат на Православие ја наследува Русија имајќи предвид дека се покрстени и описменети од тукашни Сесловенски Дејци кои пак Словото го преведуваат на Глаголица која е изнедрена од локалното античко Коине, просто Русија и сака и треба да го очисти кога тогаш овој Извор не дека тоа јас сакам или некој друг сака бидејќи тоа е природно секој да си го бара својот империјален корен, но ако тоа сами не го бараме нема ни да го добиеме бидејќи русите не се експанзионистички нафурани ко што се америте, бар што е до земен чалам, ИАКО од ХРИСТА сме поучени не чепкајте во минатото бидејќи ќе се заплеткате, но да се надеваме оној кој ќе чепка ќе расчепка во космополитизмот а не некој крволочен регистар, и пак ќе потенцирам драго ми е да русите тоа не го чинат офанзивно ко што тука пак ете денеска ко и во романтизмот а и во среден век римските внуци си го пикаат носот, пак ќе речам веројатно плашејќи се да не им се разбуди тој некој Лав спомнат кај нострадамус!?

ова последново како претпоставка се потпира на абер од проф.Тентов кој го бев чул кај Миленко пред годиње кога му гостуваше за дешифрирањето на Каменот од Розета, а дали и навистина имал нотрдамскиот михаил такви лавовски катрени од алегорична поезија апропо неговите визии, тука пак би се навратил на поуката да не им верувате на секакви визии здраво за готово, ниту пак од тоа ќе видите некаков аир освен сензационалистички спинови за на маса меѓу пријатели, истите душа нема да ви спасат посекако, а во случајот со нострадамус ќе речам внимавајте особено бидејќи визиите му се индуцирани под дејство на отровни билки како алхемиски препакуван рано-антички синкретизам во средновековието кога масоните почнале да буричкаат потајно во егејските пагански мистицизми заради што впрочем и се јавува инквизицијата на запад сакајќи да стави крај на ересите ватикан, нешто што Свети Јустинијан Први го сторил во т.н. Византија далеку претходно уште во доцна антика, нема да потенцирам кои растенија но само ќе посочам дека тоа се оние кои ги користеле питија и компанија во делфискиот оракл кој Алексо го сотрел откако не му се допаднало што му претскажале дефакто така менувајќи си ја и својата судбина, бидејќи баш како кај астрологијата, станувате робови на нечии визии ако си ги земете здраво за готово насочувајќи ја својата свест робувајќи им како информација воедно и да ги проектира исчекувајќи ги , знаејќи пак дека ваквата делфиско нострадамуска отровна инерција за гатање под индукција на отровни билки е волја на анатемаго берете памет кога си го приклонувате акалот кон негови катрени, иако среќа шифрирани се па и многу многу нема да ви бидат истите од корист освен за глупирање и трошење на своето драгоцено време на филмои, наместо да стремиме за Радост во Срцата и Спасение за Душата, сензационалистички дрмајќи во место наместо слободни да растете во Божјата Милост препуштајќи ги своите стравови на Неговата Слава и Сила за така да одолеете на секакви искушенија, што пак и пак ќе повотрам без Воцрковеност и преку Славословие призвана Благодат не е ни возможно да ви успее, каузално ват гоус араунд комс араунд, кој е свесен за тоа Искрено и Срдечно ќе Го Прослави ќе Го Воспее Господа а за да си ја одржите кондицијата ете можете да се крепите освен со уки од Христијанските Свети Отци да се доутврдувате и со нивни визии кои како Ангели во тело можеби и имаат право да не предупредат за зла судба која неночекува за да побрзаме околу Покајанието, слично како што на Аангелите Божји не им е дозволено да ни се појавуваат на нас Луѓето ни на сон ни на јаве оавен ако не треба да ни претскажат зла судба та воопшто не им верувајте на слатките соништа, а и овие другите ако се соблазните да ги есапите секогаш тоа чинете го преиспитувајќи ги со Благосвлов од Својот Духовник ...

едно е факт дека како Христијани Откровениеото, како Библиски Канонизирана Книга за последните времиња, не упатува дека сеопштиот пад на душите кои дури и како Христијани ќе бидат приморани да му клекнат на анатемаго ќе се случи при нов светски поредок, а кој ван'ворлд'гамрмент ќе се случи после многу пустош на земјата, кога пак ќе биде тоа не е наше да се замараме, наше е да знаеме дека веќе ние живееме во апокалипсата та и да поитаме да се Покаеме и се удостоиме да бидеме прибројани во Книгата на Живите при Сеопштото Воскресение на Душите! очигледно со минатовековните светски војни апокалипсата е отпочната ако не и претходно завозена, та просто не си дозволувам да речам дека може да поверуваме дека е возможно апетитите на едикојси мафијаши од комшилук да се заситат, а така задремани ем да не фатат и дополнително на препад, за разгневени потем во бесознание ние да паднеме во искушение да се светиме некому недолжен и заборавиме дека за сето зло на земјата не се криви луѓето, а против силите на поднебесието посекако нема да се избориме поинаку освен со Молитва призивајќи Божја Заштита и Опростување... затоа и треба да се запрашаме што прават денес бар Мајките дали тие ги полнат Црквите и Џамиите знаејќи дека утре нивните Деца Не Дај Боже ќе бидат фрлени во оган заради туѓи интереси кој бранејќи си ја честа кој барајќи преку Леб погача!? конечно секој еден од нас може бар еднаш месечно ако не еднаш неделно на Богослужба да Му се Заблагодари на Бога за Мирните и до наситка обогатените дни во кои сега живееме, но неблагодарноста оди        дотаму да ем се давиме во изобилие дури и сред сиромаштво кое ко такво ниту една генерација од нашите предци го имале но свикнати на луксуз та и ова ни е малку а капак на крај од денот или денгу име и сеириме ако не се гневиме по социјалните мрежи или се џаначиме со кабловска телевизија онанирајќи со даљинската по тв канали, ако тмурни облаци од сите страни виснале симболично дури и буквално се гушиме во аерозагадување а не нитекнува да се запрашаме дали и душевно тоа е така освен телесно!

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2019 во 22:48
она што е интересно да се напомене во однос Старозаветните Пророштва и воопшто Старозаветните Книги произлезени од Јудејската Тора како Свети Закони Објави Поуки и Визии од Верните во Бога кои се од коленито Авраамово е дека треба тие пророштва да се земат со резерва и Христијаните да не се потпираат целосно на нив, туку пред се' доколку сакаат да се запознаат со знаење за последните времиња да го консултираат исклучиво Новозаветното Откровение како Поука од Христов Ученик ... јасно ова Новозаветно Пророштво не би требало со свој памет да си го толкуваат туку ако ги интересира да го проучуваат да не соблазнуваат тоа сами да го чинат туку да се консултираат со Теолози т.е. од нив да се поучуваат ползувајќимги така од прва рака интерпретациите од Светите Отци низ последниве два милениума, но еве јас иако сум и Воцрковен (кога како, еве сега Господ Да Ми Прости бидејќи намерно ескивирам да земам учество во Светотаинскиот Живот на Црквата бидејќи сум недостоен заради градско намакување во морето на блудот а немајќи Духовник блиску домене на некој начин сам сум си определил Епитимија иако погрешно но во надеж дека час поскоро ќе се приберам во Манастир на Исповед) и не само Воцрковен туку и доста поучен во духоносна борба имајќи оредвид дека претходно бев здраво намакан во индијански паганизам од кој впрочем и спеав да се избавам само преку Светотаински Христијански Живот повторно не сум си дозволил да се соблазнам да го проучувам детално Откровението, сум го прочитал сум пробал да си го објаснам, но да истражувам или апологетски да претпоставувам не си дозволувам, еве прв пат во Живот официјално го наведувам нато како можен ѕвер пес на анатемаго, но затоа ставам прашалник и не го наметнувам ваквиот недоносен мој суд како конечен, иако честопати порано се сомневав дали и навистина симболот на отан е симбол кој ја претставува ѕвездата деница за која се вели во Откровението дека ќе ја носат на своите чела и рамена песоите на анатемаго, што порано и да го думав сега се повеќе наоѓам оправдувања за оваа претпоставка [1]-[4][4][5]

но да се вратам на Старозаветните Пророштва, хм, ако за нострадамус сум екстра скептичен во однос неговите визии, не колку се точни туку колку истите не се спин од паднати духови имајќи предвид под каква индукција се истите, бар тоа околу отровните билки мене ми е јасно и сум на чисто иако нема официјален податок кој можам за ова да го приложам, а таквото мое уверување се базира на абер од документарец од порано каде се наведува дека пред да седне да пророкува всушност паѓал во транс пиејќи чај и седнувал пред сад со вода во кој зјапал а виденото го запишувал а утредента шкрабаниците дешифрирал за да се присети на визиите, значи не Визија од астрална природа примена во занес дали при дремка или сон, туку терал биљарот халуциногено, знам, за ова малку абери се најдвит, но ето ми остана во паметење таквото документаристичко сведоштво за нотрдамскиот михаил кој бил дефакто дворски гатача a не Аскет или Манастирски Подвижник, но да не е без ич имам скепса и за нивните виденија имајќи ја поуката за Нинивјаните, а во однос Старозаветните Пророштва од скоро почнав троа по троа да оставам простор дека може се едитирани низ вековите како усно предание меѓу Јудејците за Талмудот, не дека истите целосно се неточни но и малку промена многу што може да промени конотација, еве во прилог за тоа тро поткрепа [1][2][3] значи алудирам дека не е паметно слепо да се понесува Човек по Старозаветните Пророштва без и навистина да стане Теолог за да не паѓа толку лесно во човечки суд за тоа кој е кој, иако во однос на Откровението дури и полесно е да се сопне ко мене како ги етикетирам отановци, сепак новиот вавилон немам дилема дека е западниот свет, а во истиот уште помалку се сомневам кој е ага, логично утре кој ќе биде предводникот на новиот светски поредок, иако во тие времиња а после трета светска војна навистина никој нема да може да каже од каде и како ќе изникнуваат еугеничарите правејќи технократски преврати ваму или онаму учипувајќи Народи кои забегале во развратот а губејќи си ја така Благодатта да биднуваат лесна мета за оние кои му коленичат на анатемаго, така видено а според Откровението многу јасно е дека отан алијансата ваква ко што е денес нема да постои, туку ќе биде во нова форма, ко што е речено Народ на Народ ќе се крене та многу јасно и постојните гранични распределби по wwII ќе бидат во такви околности сигурно и видоизменети, затоа и велам немате ни многу фајде да пароничите дали и како ќе биде, туку уште сега Спасувајте Си Душа одбивајќи како Христијани да делувате насилно туку единствено одбрамбено држејќи се до Хуман Устав и Божја Правда т.е. Судот дали некој треба или не да живее да го оставите на Бога та откако сте се одбраниле да не ги ловите ко волци напаѓачите додека не ги истребите!

ваквиов пост е неопходен за да се разбере дека секој може да ги спинува Пророштвата за да клевети или соблазнува, но јас би порачал Внимавајте да не се прелажете, речено е злите по нивните дела ќе ги познаете, убиваат а се претставуваат како праведници и ослободители, силуваат а велат спроведуваат демократија, зар и понатака при очи слепи ќе бидете!? зар мамонизмот е доволно оправдување да како Христијани си дозволите да си ги корумпирате идеалите и на такви воени хиени да им се придружите, да тие од Србите направија плашило за останатите си речат ете ко нив ќе завршиме ако не им се придружиме, само заборавате дека Србите прво ги играа а дури откако ги дисецираа овие почнаа поозбилно да вртат кон Русите, но пак со неутрален акцент ... кога пак ги спомнав балканскиве околности а во однос пророштвата еве едно локално кое најавува озбилен иден конфликт на овие простори бар каква разврска има пророштвото, иако возможно е да истото ето фатило друга димензија, но да видиме чим ѕвецкаат околу независноста на Косово сите упорно, а Србите турбо вртат кон Русија бар денешното Гостување на Путин во Србија одликувајќи го Вучич како домакин ова и го акцентира т.е. многу што кажува, иако на сето ова гориво турија Косоварите со 100% санкции за српски артикли дури и за Косовска Митровица, ем во исто време надвор од оон резулуцијата за Косово си формираат армија за која патем никој од запад нема ништо против што укажува дека ги спремаат за судир како копнена војка илити неможат како да им забележат знаејќи дека им требаат како разузнавачки шпиони во однос блискоисточните џихадисти сега раштркани низ еу, капак на тоа пак кога ќе се додаде српската воена вежба навидум по повод 100 годишнина од wwI и ете се' на се мириса на барут, бреј на тоа додадете го и преспанскиот уплав на зајковци, ем уцените на рамаковци до евроболшевиците да или сите во еу или сите Албанци во една Албанија, и' ете бељата, демек зајковци успеале нешто да амортизираат, ајт аирлија на паметот ситнопаланечки дека со мафијаши некој може да се разбере! сепак вакви неканонски визионери во Ванѓа Стаил не ги земајте здраво за готово иако на крај може да се покаже дека биле во прзво Не Дај Боже бидејќи > без Благослов даровите ни се украдени а визиите проклети < [1]-[4]

https://mkd-news.com/proroshtvoto-na-tarabik-nad-glavata-na-makedonija-rusija-i-zapadot-ke-vodat-vojna/

http://falanga.com.au/proroshtvoto-na-tarabikj-nad-glavata-na-makedonija---rusija-i-zapadot-kje-vodat-vojna
Изменето од Zelenikovo - 17.Јануари.2019 во 22:55
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2019 во 03:30колку вакви нечии пророчки абери можат да се спинуваат пропагадно тоа е чѕдо, прво од втора и трета рака абер комотно може да има грешки та да фрли Чоек во параноја, но момоќе и некој така да насскува некого во однос некоја околност, во случајов со горните визии на Тарабиќ не е далеку од памет пример кос да си обезбедувала трајна подршка односно како и да им се вика сега службата во овие времиња на празноверие и уетност лесно да бидеме повлечени вака за рака во евентуална гачка меѓу Србите и Косоварите, под предпоставка дека космополитската нарав Македонци не ни е туѓа, но варијабилата на еди'рамуш која како уцена пред некое време официјално им влета на евроболшевиците од негова страна дека или ќе ја интегрираат Албанија во еу или мегали албанците ќе си правеле своја унија, хм отвора простор дека нивната националистичка хидра некој ја храна, кој сигурно не Русите, напротив тие гледаат што помирно да се разреши косовското прашање кој им е интересот дали јужен или пак турски ток кој како е во игра да си го дестабилизираат, од друга страна кој има интерес од контролиран хаос како и понатака би ја уценувал еу дали кон федерализација или пак дополнителна антируска консолидација, кој ќе рече тоа се Америте, и се излажал бидејќи не станува збор за некоја Нација туку за владетели во сенка, евроатланскимдетерменисти замкои ние сме само ресурси како Луѓе и пиони како држави, нечно не значи ако ја киднапирале сАд дека Америте за тоа ко Луѓе се криви, зар тоа од спунт не им се случило чорано и на Русите виа болшевиците, зар за ова не е доволно сведоштвото на Кенеди пред да го сотрат бидејќи не играл како му свиреле, или попрво не свирел како му диригирале [1]

прашање е зошто тоа го прават, власт и моќ, нив ги имаат, туку бркаат апсолутни вредности во ваквите нивни идеали, веројатно обземени се од аждаи кои гледаат што повеќе Луѓе да иберат во пеколот, нели ним им е допуштено да не искушуваат бидејќи треба и конечно да се оделат злите од праведните, ЗАТОА И НИКОЈ НИКОГО НЕ ТРЕБА ДА ОСУДУВА ДЕКА КАКО ЛИЧНОСТ БИЛ КРИВ, ако може да и помогне на таквите Луѓе арно ако не СУДОТ Е БОЖЈИ, а како на обземени Луѓе гледајте ако можете помогнете им Молитвено, во спротивно и својата Молитва ќе ја изгубите, под претпоставка дека веќе ви е јасно дека на овој Свет не сте за да се изнауживате туку да стекнете Чисто срце кое ќе ви биде пропусница за Повисоко, за Царството Небесно конечно, но лесно е да се говори за ова, а оди воздржи се кога некој ќе те нападне, особено проблематично ако сте навикнати да си подмачкувате Живот со алкохол апои или дроги кому што на рака му лежи, уште и да не сте Воцрковени или пак олабавите и малку, и ето карамбол на осигурано робство од стравои кои штомве доведат до очај како поинаку да реагирате ако не инстиктивно животински, среќа кај нас очајот е Молитвено озбилно ресетиран преку Возобновата на Монаштвото во 90-тите во Македонија, но исто така и од памали ризици подресетирани пр. што од миграцијата ко како каква таква луфта за амбициозни сограѓани или пак што од уметнички наплив кој кај Народ беше побуден со напливот на интернет и можноста брзо и лесно да канализираат вишок енергија, но оп дојдоа социјалните пајажини и тука и' ето га почна на Народ агитпроповски да му перат мозок удбалитичари, а и Народ како едвај да чекаше да се догетоизира и виртуелно почнувајќи да си ги лечи фрустрациите преку сеир клевети и е-омраза во милион комбинации, ко да стана заложник на безидејноста преку е-суета, уште на крај фали некој зол дух да потпали атмосфера виа улигани мафијаши или удбаши и Народ да си извади очи, среќа за сега Слава Богу смиреноумно реагиравме на трагедиите како камењувања, Смилковско езеро, диво насеље, собраниски упад, Саздо, преспански монструм, И Камо Така и Да Остане бидејќи живееме во време на премногу ветувања а премалку реализации што билда вакум Народ да нема доверба во институциите што пак некој едвај чека да го искористи, дури како дипстејтовци си ги возат локалниве удбалитичари ме чуди како успеваат локалните удбаши да ги ресетираат сите зорт нус ефекти од таквите глупости, сигурно и ним не им е лесно бодејќи во голем број се нечија алатка та пополека веројатно низ презир кон полуписмените удбалитичари си се искорумпирале што на крај и навистина би го парализирало системот, но нивна работа за тоа ќе да земаат плата и веројатно за тоа ќе си Спасат Душа од поголема зандана посмртно, да видиш да неверуваш дека се Моливеници, самата тајност остава голем простор да и да се Побожни да бидат возени и така лесно искорумпирани од нивни меѓународни мецени, а сетне Чорба се плашат да се Покајат нели имаат Семејства Работа Углед и оп станеле системска рак рана и без да сакаат, нормално водејќи се од поговорката Молчењето е злато, само што работите ошле дотаму да еќе не треба да се молчи оти се насобрало толку многу ѓубре под тепихот да прашање е дали ќе можат да се справат со истото ако навреме не почнат бар да го лоцираат во колкав обем е и како најефективно да се решат од него, веројатно за нив полесно е да направат уште некоја дупка во систем и да пуштаат да се таложи што повеќе!?

од ваков раК*рс сигурно имаат можни сценарија на маса, па и аудиција веројатно истерале, а дали ќе снимат некој филм, хм Васко Ефтов тука би требало да биде од помош на пример, но зар може еден Човек кој еве и налик јас тука уште поотворено што ги таманам дипстејтовци да отвори сеопшта дебата за да се излезе во пресрет брзо на сите ризици ампонив адекватни решенија, ех кај Васко сигурно на фејкбук тилтаат по коментари во празно центарци, но еве тука никој Македонец не се одважува да скрши некој збор, чунки нема потреба саде во розев пудинг сите се удавиле, конечно обичниот Народ и да премерува на крај не зависи од него како ќе жонглираат удбалитичарите, затоа паметно ќе биде кога тогашдодека сеуште постои интернет да се искористи таквата прилика за еОпштество да се завози а научниците административците и политичарите да почнат 24/7 еФорумски да премеруваат политики,до тогаш единствена аналитичка утеха се само едикоси пророштва дека ќе биде на поарно кога тогаш вака или онака, иако секогаш пред да огрее Ден на овој Свет имет и ноќ, само да не потраее така без светлива во какви се не времиња живееме, а на ваков неоправдан песимизам ко оној на Тарабиќ има и едно друго пророштво од германски видовњак што пак ме подзамислува дали и навистина е возможмо тука во Македонија т.е. на балкан да избие wwIIi ко што било случај и претходно!? а доколку се земе како попрецизно следното видение тогаш со време би знаеле дека веќе не стигнува големата глува светска крвава свадба за new'world'order, плус вака правовремено се предупредени локалните Народи да не им веруваат слепо на мафијашко удбашки К*ражења дека треба да одат по акалот на злото и оние кои бараат преку Леб погача та и Мнозина ќе им откажат послушност како што помалку Народ би страдал, НО да недојде ако може никогаш до тоа бидејќи ко во секоја војна ветата се користи како гориво а неретко преку предетерминирани стапици за да што повеќе Народ биде вовлечен на страна на крволочните нелуѓе биле тие со испран мозок заради националистичко индоктринирање или пак заради корумпиран среброљубив табиет, на страна оние кои толку се озлобиле што доволно им е само џева за да стрчаат да си ја бараат бељата, ЗАТОА И ТРЕБА ДЕБАТА НИЗ КОЈА НА РИЗИЦИТЕ ЌЕ СЕ ПРИЈДЕ ТРЕЗНО БЕЗ СРАМ И СТРАВ ДЕКА ТАКА НЕКОЈ ЌЕ СЕ НАВРЕДИ, ТА ЗАР НЕ Е ПОАРНО ДА СЕ БИДЕ ПРЕТПАЗЛИВ НЕГО ВО 5 ДО 12-сет ДА ПОЧНАТ СИТЕ НА КОМШИИТЕ ДА ГЛЕДААТ КАКО ДУШМАНИ, камо ова да им беше јасно и на удбалитичарите онака психоаналитички дека само дијалог на сите нивоа апропо сите стравови може да доведе до брзо и целисходно решение, се' останато ко до сега само парцијален ефект ќе има налет спиновите и пропагандата дека се е ок, каде ни воздухот што го дишеме ни водата што ја пиеме веќе не се на арно та и за тоа молчат, ќутенката и нели си мислат ќе си се оправат сами работите, та бар да се Молат на Бога секојдневно како одговорни за овој Народ па да се понадеваат така, но и тогаш Господ ќе ги принуди да бидат Искрени бидејќи само така и некој би се нафатил да помогне, можеби за ова и треба да му се каже фала на Еди Рама бидејќи онака културно иако ноншалатно ни беше најавил потенцијален зулум кој еве да речеме сега зајковци со прифаќањето на тиранската платформа го ресетирале, но по која цена и дали истата нема да има екстра данок наместо рамен и минимален арач по Македонското Достоинство и Волјата за Изворна Унитарност ...

https://tocka.com.mk/vesti/242324/strasno-prorostvo-na-germanski-jasnovidec-tretata-svetska-vojna-e-neizbezna-i-ke-pocne-na-balkanot-a-eve-i-kako


ех колку и да мислиме дека сме предупредени можно е да веќе медитеранскиот т.е. блискоисточниот циклус во однос ваква реалност изминалма нанред е Не Дај Боже тукашниот, та да не ни биде ко што се подвлекува во Откровението дека за тој миг од апокалипсата Луѓето нема да бидат свесни колку ненадејно без најава сето крвопролевање ќе почне, онаа Поука и ќе се мажат и ќе се женат и нема да разберат, нешто слично има и некоја обична жена веројатно ко струмичанката Ванѓа иако ко озбилно Воцрковена ваков абер остаила [1] поука дека секое едно Семејство во Македонија треба да си има навреме прибежиште на Село спремно, бар основните работи како примколапс на економија да преживее, мотика, копач, количка и сл. за преп.тренд и да не говорам такво нешто кај нас при ваква сиромаштија ниту богатите не можат да фатат есап!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2019 во 05:00


ги фатила сите во најмала рака супер пропаганда тука, дека веќе се во европа, што им требаше визната либерализација се опуштија мнозина и поверуваа во тоа, ем визер ќе потпомогне да си речете и навистина бар блиско до неа сме, само што треба три месеца унапред се' да ви е испланирано за тоа да ви е за ваш џеб достапно, онака темпираш тромесечие за пропетка на кафе ко што на запад го прават во еден ден, а ние експресно ќе сме стигнале на тоа ниво нели што си дозволиме уште малку да поекспериментираат со нас, та зар си мислевте дека гинипигот толку лесно ќе го остават без експериментален циклус? зошто таков зицер да си дозволат кога сами си се пријавуваме за експериментални глувци односно не пријавуваат локалните удбалитичари паѓајќи во евроатланската мантра како да е спрекорно никатна прилика, та и по цена грците да ни се чудат колку сме избегани со паметот по вона-би живот на вересија европски фондчиња и хедонистичка фатаморгана, да нема потреба да шифтаме од титоизам во евроболшевизам само да треба да се сетиме како ни било, но бар таму имавме право на Самоопределување иако федерализирани, а во сето ова единствена дилема е зошто токму ние иако бевме оаза на мирот биднавме последниот вагон на балканскиот воз кој чувка кон европа, но ние од сето тоа чувме само очув не те пушта ни кај мајка ни кај маќеа а ние растргнати в среде ем не сакаат ем не би се ујдисале со нас, зошто мислам веќе е јасно бар од каузална природа очигледно е се плашат да не ги попариме со Космополитизам та да си омлитават окупаторско експлоататорскиот табиет, чиниш не сме доволно крволочни ко нив за да не примат во своето дувло, иако искрено сакаат но се' прават за да тоа не се случи, што е речиси и очигледно но не сакаме да си го признаеме бидејќи сме во транс евроатлански транс дека Оаза на Мирот поинау не можеме да биде освен ако во отан не пенетрираме, но како би ги ресетирале нивните каузални стравои тоа еве конечно ќе го сториме само како самоизнегирани, бејкли така ќе се смилуваат да не интегрираат целосни макар не оригинални ами новокомпонирани, ко поинаку да си го објасни Човек ова лудило, нели се си ет најслучајно онака сизифовски оправдано да сме во недогледмказнети да мораме да сме кадарни за садистички да се помазуваме со агонија од евроатлански интеграции, хм, едно време си велев тоа го чинат за да Албанците не се навредат, сега Косоварите, но излезе дека не е ни тоа, после си велев заради нашиот Словенски Кладенец ќе да ет работава, но и тоа не ет инаку Русите ќе се стрчаа уште одмна да си го предбележат, писетне си реков може античка вајбоина им дрма по вијуги на отанизаторите ко каузален страв дека ред е римското царство односно денес негоите внуци од Македонија да бидат прегазени за да се израмнат сметките, но ќе да не е ни тоа бидејќи овдешните Народи ко некогашни племиња обединети во едно Македонско Царство нејќат ни на сон очи да си навидат а не пак потенцијално да се обединат, та не е ни тоа а останува единствено предожбата на Рембрант Скопски дека во прашање е фиром експеримент и до каде можеме како маусдонци да си дозволиме да си експериментираат со нас, нели до последни ако не крајни граници да си го бришат подот со Македонија, онаа која и им го подели римскотомцарство та сеуште неможат да се опорават за да кажат ко во антика сите се под нозете орлови, но ајде да рече сега дошло време експериментирањето да заврши, ајде да видиме, но се ми се чини ќе им тре**ме уште долго за да си набилдаат нова маша за калифат кој им треба за да ко земна војскамможат на Русија да и го сснат, ето во првиот обид та не им успеа виа Сирија, та сега изгледа Не Дај Боже преку балкан ќе да сакаат да си го наштимаат, како поинаку да ги разбере Човек сите овие уцени те од мегали грци бугари албанци па и срби, иако последниве сега ни се Џокер кој ако немамекаде а бидеме експериментално уште малку дорастегнати да ги ползуваме како колпортери на руско орудие за самоодбрана ... и дали некогаш би запрела нашата агонија дури и кога целосно би кренале од се' раце, бреј напротив злото токму му се мили оние кои се најтрпеливи нив сака да ги скрши и да ги озлоби за и нив да ги пвитринчи во пеколот, а единствена одишка е дека сепак како пред се' Монотеистичка земја Господ нема да дозволи да биднеме маша во раце на паднатите духови, иако за ова да бидне случај мора што повеќе да се работи на будење на што повеќе лоботомирани од хедонизам и среброљубие сограѓани та што повеќе и да Благодарат за тоа во Црквите и Џамиите како би се излевала што повеќе Божја Благодат за возврат, од овон аспект сега кога пример злото е озбилно сотрено во однос страст како коцкањето во комшилук мораме и ние тука коцкањето истоветмо да го забраниме бидејќи немајќи каде тука ќе ни се излева истото колку и ова да звучи неверојатно за ете они кои не се опитни во духовните работи, како ет поговорката ако не може да ве обземе вас се втурнува одма до оние довас, а потоа и вас преку нив ќе гледа пак да ве тормози, но ајт кој сум јас да описменувам Народ дека го обрале сестрано бостано струмички, конечно за тоа немам ни тапија ниту дозвола, еве еФорум та да си канализирам некаде вишокот гурабии откако удбашана ме беа повлекле зарака иако од друг интерес, таман наместо по фејкбук да тилтам да оставам отисок кој може некого навреме ќе упати да си осигура екстра засолниште насело или пак почне да се фокусира на Спасение на Душа познавајќи дека ако имаш доволно Благодат и сред градски оган ќе живееш Смиреноумно Радосно и Благодарно, нормално ако не скиташ касно навечер по улици додека сачекуши си тераат сеништа немајќи доволно денсаџии на мени за глодање, и тие се бре гладни некој и нив треба да ги рани зар не, но и тогаш кој мора мора ете нека пушти на плејбек нека му бијат Камбани ако не е кадарен да запее Молитва та да не го пара ни зло ни озлобеност од спунтои, баш толку малку треба, но секуларизам и уште малку ќе ве уверат дека и на џанаците ко на буљашите треба да им дозволите со шприцои наглава да се шетаат ко овие што сакаат со голи газои да можат да се фрцкаат, незнам само колку ќе треба за да се отрезните од отанизирачко бунило, но очигледно е дека озбилно ве имаат попарено со тоа нивната пропаганда дека друг избор немате, аирлија затоа е и Референдум, но кога за Самоопределба истиот не ви го осигураа колку помалку за пенетрација во отан, ајде може ќе се опаметат та почнат да контаат дека каузалноста не е мајтап да ептен онака сосила убаина небива, или!?

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2019 во 05:50


кога веќе ги спомнав путиновци, она што е интересно во однос овие абери, е колку и покрај сета отанизирачка атака низ светотот во писледниве 30 години за војни преврати и кризи ширум светот а по нивно сценарио, се свертеа толку го беа спинуваа тоа со медиумски агитпроп против Путин што буквално излегоа ко издемонизирани западни детерминисти на кои уште крв што не им се линее од песјаци кога на билдербершките состаноци се прибираат за да се тапшаат по рамо дека пак ќе завладее римското царство со светот, но да речеме така ќе биде, зошто тогаш напињаат, чуму толку спинови и ујдурми ако се толку способни, на сето тоа пак и кабалистички во немал број се наштимани како масони и ето ти психоделија од агитпроп небулози на секој чекор!

во однос Старозаветните Пророштва една од нив е ишкањето на мувата од своја капа етиќетирајќи ја Русија како идниот новосветски подредувач [1][2] што може и да е така НО на крајот откако сите империи ќе се обединат во нов светски поредок после третата ветска војна што ете е наведено кај Пророк Данаил бар како се толкува за потоа ко такви тие nwo бандата вели ќе се свртат кон единствените преостанати Израилци термин кој не означува нација ниту етникум туку Верните во Бога т.е. Вистинскиот Израел а кога впрочем и ќе се случи армагедонот како последна битка од апокалипсата, но еве има и друга интерпретација на таквото видение на Пророкот Езекиел [3] а кое може да се врзе и за Пророштвата на поновите Свети Отци од Православието дека Русија ќе го возобнови пак Цариград [4][4][4][4] што би немало логика ако е Русија гог а не магог, во овој контекст е и апокалипсата од визиите на Пророк Захарија [5][5] но сето ова мислам дека нема потреба Човек да го преокупира бидјќи наситувањето со стравови и предрасуди не е Божја Промисла туку прроштвата треба да се предупредување за да Верните се утврадат во намерата да си Спасуваат Душа а не да бараат кога кој ќе си ја изгори, таквата страст за апокалиптичен сензационализам дури е и погубна доколку не се има секогаш предвид аберот за Нинивјаните и нивното Преумување т.е. Покајување, се одвратиле од злото и биле поштедени, зар така веќе и не Го смилостиле Бога и ја избегнале злата судба бидејќи Господ и придодал Благодат за да ги сочува од нивните безумства, колку само малку треба, но заради неверието на мнозина и ќе има многу страдања и не бидејќи Господ не е Праведен туку бидејќи сами со својата Слободна Волја сами одлучуваме да си ја загинеме од Него Излиената врз нас Благодат ...

ако заради нешто ги протнав во нишкава сите посочени Пророштва тоа е токму за да укажам дека некој утре може да ви ги спинува, да ве вози на таа фора дека ваму или онаму ви е место како Христијани, но дефакто ко такви вам во воен сојуз не ви местото ниту на запад ниту на исток, не за џабе сте Центар, иако доколку сте чепнати од лево или десно консекветно ќе си барате помош од соодветниот пандан на чепкачот, но одете останете неутрални, ете гледате во еу има и такви, а зар ним ги уценија ко вака нас дури и на удбалитичарско насилно одродување на Народ заради хаер милитирастичка цел или пак заради уцени!? жалосно е што треба да глумиме лудило дека заради Аалбанците мораме и ние па и по ваква цена ко преспанскиот монструм не само пред авлија ами во кревет да си го пикнеме да тераме недоносени дилои, кои ете околу јазикот токму бугарите ќе ни го дозаврзат, а на крај да излезе дека се' можело да се расчисти многу културно најнапред со Биометриски Попис цела дека пи ред пример договорно секоја година и оние општини каде се мнозинство бујрум нека си заминат со лезет одтука доколку не им чини неутралноста, но што би требало да се стори само доколку се кренат да бараат преку Леб погача т.е. федерализицаија која сега станувајќи бинационална држава заради протуркување насила по тиранско платформски урнек втор државен јазик зар на ова ќе остане, оф леле маусдонци кај ви е паметот удбалитичарски да мислите дека нешто на арно може каузално да излезе доколку сето ова со лажење спинување агитпроп невиден ем капак фалсификување бидејќи сте немале ниту изборен ниту референдумски легитимитет за преспански уставни шиткања ќе живеете во спокој долгорочно, бреј кој ве излажа дека сте визионери, се плашам само да не е тоа заради пм-киве скотски што ги дишете ако не заради пуш'д'батн чипчиња бондстиловски! да не ве носи елон маската на марс за награда!? Дај Боже да биде се' на арно, само да не ја злоушотребат вашата наивност токму злите духови та заради недостојност неправедност неискреност да го фрлите со вашево однесување цел Народ во погибел, не е мое да судам Дај Боже да не сум во право!!!

   Изменето од Zelenikovo - 18.Јануари.2019 во 06:16
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2019 во 23:53

како Поука би рекол Духовноста може многу лесно да се спинува при зорт времиња, затоа и не смејат Христијаните да си летаат со паметот, просто треба постојано да се предаваат на Божјата Промисла а тоа е се' што се случува околу нас, та доколку се Правоверни треба постојано да Благодарат и да извикуваат Слава Богу За Се' бидејќи Премудроста Божја нема граници а Бог сака сите да се спасат колк повеќе оние кои се Верни така ако размислуваме ќе знаеме дека никој не е крив додека Бог Конечно Не Му Пресуди На Страшниот Суд та така и ќе се Ссмируваме со леснотија иако треба како Христијани да расудуваме дали некаде во некој поредок ни е место бидејќи луѓето ја користат Правдата како земен човечки поредок налик средство за задоволувањње на своите лични или колективни погхоти ко што знам да речам да си бараат преку Леб погача, а така е и со Пророштвата кои најчесто знаат мнозина да ги спинуваат за да си остварат похотни цели, НО вие како Христијани треба да сте имуни на вакви искушенија особено ако се од фаркири, всушност пророштвата на Божјите Пророци се прилично концизни онака како биле Вдахновени да ги видат Визиите, а и на современите Православни Отци пример се јасни и недвосмилени истите денес кога се очигледни играчите на светската шахофска табла како пост светско-воено позиционирани, сепак зависно во кое време од современиево се Подвизувале па може и да отстапуваат во однос прецизни поуки дали и што е пример Русија дали и сссР било исто што и денес Русија, сигурно во недореченоста мнозина и можат да е сопнат на исклучивост во однос ете и на пророштва од современи Православни Аскети, впрочем утре лесно може да се свртат улогите на светските играчи а ние да си ја предетерминираме свеста дека конечно е вака или онака, заради што неутралноста секогаш особено нам тука на Балкан треба да ни е императив надворешнополитички, но не седејќи на две столици, иако сведоци сме сите дека промена во кyрсот во однос шаматскиот комунизам има не само во Русија која се врати на Православните Корени туку и во однос Кина која атеизмот го релативизира но нема намера да се врати на својот изворен паганизам како змејово гнездо туку религиозната толеранција дури оди натаму да на Христијанството и Исламот им е допуштено да се шират така почитувајќи ја Слободната Волја колку што може да се види како ги толерираат Протестантите иако тоа е опасност од евангелистичка пропаганда за нив, но Будизмот толку е закоренет традиционално што воопшто тоа не ги тангира, всушност таквите реформи се пред се' за да нема изговор западот зошто да го спречува нејзиниот светски економски подем ... жалосно е што мнозина не го контаат ова и сеуште железната завеса им натежнува на очен капак!ќе ја продолжам за кратко ваквата од спунт нафрлена дигресија за да ги аналирам и западните империјални сили и каква инерција во однос Духовноста имаат тие, па би рекол за разлика од Истокот пак, западот врти не пополека туку забрзано кон комунизам, иако патот натака им е поплочен заради кашаталистичка декаденција, впрегнувајќи го секуларзмот како продолжена рака на хедонизмот до степен да веќе немаат системски морални норми кои би ги оправдале нивните Христијански корени, иако атакот врз Католичката Црква не бил воопшто случаен во средниот век а со нејзино фрагментирање преку протестантизмот веќе е поставена инерција за атеизмот да стане норма кога е впрегнат секуларизмот по француската револуција, од тогаш навака сите спинови очигледно водат кон отфрлање на Авторитетот на Христовата Црква и кај западните и кај источните Народи та воопшто не е поразлична ситуацијата низ последните два века од онаа која денес е пример во Кина, НО на што се должи тоа, хм, елитна масонерија што друго, оние аристократски тајни друштва роварат веќе неколку века на ангро во Светов а кои преку вокоренување во банкарството прават зависници и така послушници, така билдајќи западна надвлада во сенка чекајќи го вистинскиот момент за да си ја истераат замислата за нова атлантида преку нов светски поредок таа масонска утопија која сепак го има на плќи римскиот орел впрочем сонувајќи за ново западно римско царство кое ќе ги запоседне сите останати светски империи, НО која е нивната масонска религија, веројатно веќе на сите им е јасно дека тоа е сатанизам виа дуалистички шмек за да не биде нападно за оние адепти со христијански бекграунд а дури покасно откако ќе бидат учипени да бидат илуминирани, но што како доктрина почива на од ашкенази евреите кабалистичкото секташтво кое пак влече корен од персискиот маздаизам, за оваа дуалистичка јудејска ерес позната како кабала ќе пишувам во друга нишка, а потоа ќе ја линкувам пак тука таквата експликација за да овој абер ви стане појасен т.е. да е поткребен аквиот абер за оние кои се обидуваат да го разберат моето уверување дека како Христијани си имаме работа со пагански елити кои како што е наведено во Отрковението и навистина го поплочуваат патот за нов'светски'поредок кој знаеме како и каде треба да заврши, што дефакто мене и не ми било незнам колку неопходно да го обзнанувам а не пак вака да го демистифицирам упорно бидејќи веќе сум Познал дека интересирањето за овие теми во најмала рака ќе ми го изгуби времето неопходно за Спасение на Душата низ Воцрковеност но токму бидејќи пипците на масоните гледаат секаде се испикаат та си велам убо е да се подосесвестам и сам вака та за ова за да бидам буден и по дифолт да не прифаќам со раширени раце секакви реформи кои дури и во Црквата пробуваат да се наметнат пред се мислејќи на религијски универзализам до кој нормално ќе се стигне најнапред преку христијански екуменизам она фамозно унијатство [1] спиритистички универзализам кој им е неопходен на масоните за да ги кленат сите Луѓе на колена пред антемаго, обидувајќи се да ги изедначат паганските идолотриски религии со Монотеизмот што веројатно после исцрпна и фантастична трета'светска'војна требаломсите да ги принуди брзо на сите нивоа на заедништво, бар тоа им е целта!

сигурно се прашувате што сето ова има врска со пророштвата погоре и воопшто прпагандата како појава сре апокалипсата во која живееме, кој дел од неа тоа е друго и не би како непоучен и неопитен во однос ОТКРОВЕНИЕТО да си земам за право да ја преиспитам, иако имав кроце првпат јавни обиди на форумов да се запрашам гласно во однос отан симболот дали не е ѕвезда деница ко што велам и погоре, но и уште еден обид додека ги таманам масоните да посочам дека постои заговор за Муслиманите како наводно биле од нив насадени, што пак го бев потенцирал преку абери од Откровението за инвазијата врз безбожниците од страна на Мухамед и неговите следбеници кои надошле од далечната пустина [1] а за со таквото демистифицирање да застанам на пат на спиновите дека Исламот не е од Бога вдахновен, напротив лично сметам дека како порив е Божји Гнев во однос поуката дека и од камењата ако сака Бог може да направи Верници, кои биднале токму Бич Божји како опомена бидејќи токму во тие моменти во доцна антика на ангро паганизмот го корумпирал Христијанството со ереси не само во византија туку и сред ватикан, нешто на што и Свети Јустинијан оштро се решил речиси истребувајќи ги ересите од балкан но не ми е познато колку во тоа бил успешен на блискиот исток, меѓу таквиот еретички монотеистички наплив предничел дуализмот кој во европа се протнал по манихејска линија преку павликијаните и богомилите се до патарените, но и од другата страна преку хазарите, кои го попримаат јудаизмот но мешајќи го со маздаизмот како свој корен така ја изнедруаваат кабалата, всушност новокомпонирано средновековно дуалистички-магијско учење кое се протнува во европа од исток откако во клинч меѓу Византија Русија ги потиснува хазарите од своите јужни граници кон европа и азија, кои хазари подоцна стануваат кумови и на протестантизмот кај Католиците но и на суфизмот кај Муслиманите, но потоа исто како помасовна новокомпонирана јудејска група за разлика од Семитските Евреи хазарите како ашкенази евреи го наметнуваат кабализмот воедно и во Јудеја, таму еве се јавувале разни рабини кои користејќи ја кабалата како маздаистички магијски кодекс синкретизираат разни учења иако навидум Монотеизмот е сеуште доминантен, но тоа би било налик Христијани да користат идијански техники за астрални проекции, зар тоа ги прави пред Бога Верни бидејќи изричито им е заповедано да немаат ништо со паганизмот од каде и да е истиот разбуден, смешно но таквите рабини така имаат за жал извадено многу пророштва кои и да се остварат не се Вдахновени од Бога што меѓу самите Евреи е озбилна гачка каде мнозина од нив кои се сметаат за Ортодоксни Изворни ги имаат кабалистите прогласено за ерес и секта, а таквата секта пополека си изнедрувала свои пророци чии пак пророштва се слично шифрирани кабалистички токму како и оние од нострадамус виденијата, иако не сум експерт за да кажам дека конечно и целосно е така бидејќи нострадамус очигледно е дека синкретизирал и други пагански учења како алхемичар освен кабалата, но наликуваат едни на други како шифрирани, нешто што сакаат и на Библијата да и го припишат, дека и Новиот Завет е така шифриран, но што воопшто не е точно бидејќи сите Евангелија се Јасни и Концизни без воопшто да се завиени во магла од неразбирливи стихови за кои треба некаков клуч, нешто што е типично и за Кyранот каде нема двосмисленост колку што ми е познато иако го немам читано ниту пак анализирано, а единствено што има кај овие Свети Книги се Параболи но за кои Свештениците ниту користат некаков шифриран систем да ги одгатнуваат ниту пак некој користи ниту во Христијанство ниту во Ислам некакви тајни знаења кои се предодрени за свештеничка елита! од друга страна на кабалистите ваков пристап им е норма!

https://destination-yisrael.biblesearchers.com/destination-yisrael/2017/05/mystic-rabbis-22-year-and-a-1500-year-old-prophecy-link-north-korea-to-be-the-trigger-to-engulf-isra.html

https://destination-yisrael.biblesearchers.com/destination-yisrael/2014/05/the-prophecy-of-the-vilna-gaon-when-you-hear-that-the-russians-have-captured-the-city-of-crimea-the-.html


во овој контекст ваквите кабалистички пророци според мене дури се поопасни од оние како баба Ванѓелица, но за да не излезе дека ете сум ги изоставил таквите нивни новокомпонирани јудејски пророци како поука дека не треба да и верувате со леснотија на какви и да е пророштва со паганска позадина или истурени од некој без Аскетски Монотеистички Подвиг, зато и предочувам и такви за да ви стане појасно за што се' во овие последни десетина постови пробувам да укажам, т.е. НИКОЈ да не се соблазнува дека е нешто конечно бидејќи некој гатач рекол така, ќе разберев да сте како Православи склони кон виденија на Православни Аскети иако и тоа е искушение заради кое може да стигнете до избезуменост [1] или пак станете за јавен потсмев на атеистите [2] но да одите сензационалистички по паметот на пагани или факири читајќи за нивни гатања подлизнувајќи со јазикит мислам тоа не е зијан туку душепогубно, за жал мнозина и од љубопитство се интересираат денес за вакви абери сред вакви чурук времиња, а мнозина и е живо заинтересирани да нурнуваат вака во гатање а не само што си игубиле времето за Богугоден Христијански Живот во Подвиг туку и Душата си ја изврзале со похоти по видовитост ели чим видовитите многу ве интересираат, зар не знаете дека гатањето е смртен грев, зар не ни е речено дека жреците најстрашно ќе страдаат во пеколот, а зар не се станува таков пополека од љубопитство и разонода а потем хоби кое на крај ќе прерасне во пасија, просто ако сте се соблазниле вака да читнете новински написи на тоа и нека остане и еднаш засекогаш разбистрете си мисли од вакви вишоци, смешно е да така ви ги пакуваат по весници да малку по малку од време на време постојано сте на јадица иако можеби не толку нафурани, но тие џанци се и најнеизлечиви, нели не кркаат од дрогата туку од време на време е частат, тие со години така ќе си ја кркаат, оние бар кои нурнале или ќе изгинат или ќе се Спасат, иако рњтко кој влегол во паганизам а К*ртулил, дури и малку отров е многу отров за душа доколку Човек ете почне преку вакви жреци да се интересира за кабала, БИДЕТЕ БУДНЕ ВИЕ СТЕ ПРАВОСЛАВНИ СТОЈТЕ ЦВРСТО СО ХРИСТА ВО СРЦАТА ДУРИ И КОГА ВАКА КО МЕНЕ ЌЕ ВЕ ПОВЛЕЧАТ НЕКАКО ЗА РАКА НАЗАД ТА НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ ДЕКА ЗАЛОГОТ Е ЗА ВЕЧНОСТ ДА ИЛИ ЌЕ СТАВИТЕ ШТОПНА НА вакви пророчки абери или давејќи се во нив вечно за сметка на тоа ќе бидете изгубени или измачувани зависно колку сте забегале со давењето и каква казназа тоа при ВОСКРЕСЕНИЕТО НА СУДНИОТ ДЕН ќе добиете! дури и како новински сензационализам вакви работи се соблазнителни ете оние со тарабиќ во однос балканите, зар така не ви се зацврстува омразата, ВНИМАВАЈТЕ лесно да не се насадите ДО ПОСЛЕДНО НАДЕЖТА НА БОГА ПОЛАГАЈТЕ ЈА а не на гатачи! за ова имав отвор тема и на маклезет Православен поглед на видовитоста како потсетник дека и да се соблазните да се интересирате за вакви работи не си ги ставајте на срце како тие да ви се Библија, камо таков интерес да имавте за БИБЛИЈАТА ...       

...Изменето од Zelenikovo - 18.Јануари.2019 во 23:55
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2019 во 07:17од горниот пост првата фуснота од последниот пасус навистина е инспиративна во однос последните времиња и монаштвото т.е. колку во тие времиња дури и оние кои ќе го познаат вистински Спасението како Христијани и се одважат на Живот во Подвиг ќе бидат дефокусирани од сластољубие среброљубие и славољубие, заради што поучно е сведоштвото од Господ Исус Христос дека телото е слабо но Духот е Јак та сите кои сме Словесни треба да Бдееме за да не се фрламе во соблазни непотребно, пред се Бдеење во однос своите непримерни навики а потем и искушенијата кои виреат во Светот, но што не е норма само за Монасите туку и за Мирјаните бидејќи Живот во Подвиг е неопходен за сите а секој да се труди и повеќе од она што го може ко што ни е посочено во Христовата Парабола за Талантите ... за нас како Македонци во овој контекст како успеваме да испопаѓаме на етнофилетизмот тоа е чудо, така полнејќи си ги срцата со омраза кон комшиите а потоа губејќи ја така Благодатта малку по малку да ни натежнува и Личниот Подвиг преку кој всушност полесно се носиме со искушенијата, ако така продолжиме пополека стануваме фарисеи кои дури и Светотаински да живеат нема да си спасат Душа бидејќи во Царството Небесно нема да влезе ниту една Душа која не е наивно незлобна ко Дете, та одете да ве видам смирете се пред денешните искушенија така, пр. кога ќе ве ограбат да речете Слава Богу за се' бидејќи Господ знае што ни е потребно или не за Спасение на Душата бидејќи никој не знае колку или како некој посед утре ќе му падне на нога, во најмала рака држејќи го заробен да мора да троши енормно количество енергија да го обезбедува бидејќи за други е соблазна а ете бил мачно стекнат па не е за делење, случајот со грчката ариевска политика кон се што е негрчко!

од овој аспект Грците и навистина се парексаланс заплеткани во однос локалната историја, но така успеваат да не повлечат и нас како Македонци да бараме преку Леб погача (со омраза да си ја гланцаме суета) а во однос неправдите и фалсификувањата на она што е во основа заедничко минато низ сите историски епохи, но Божја Промисла е зошто како такво е лишено од нас бидејќи ако во таквото паганско минато најдеме нзс истото може да стигне до ниво на постојани баханалии од култен каратер сестрано, од друга страна вака пак како денес стојат работите омразата се билда до Небеса како нетрпение иако ние не измислуваме дека имаме и античка нишка во нашето постоење, но и тоа е доволно да заради нивното ариевско хомогено грчко устројство да ги потикнеме како "лулка на демократијата" на гнев, она што го приграбиле спремни се како каравангелис до нож да го задржат, од кој аспект мора да се каже дека ова сега со ерга-омнесот што го прави Ципрас таму е Подвиг во однос нивниот повеќедеценска ксенофобија, речиси невозможен преседан бидејќи дури и за ова не се спремни да се согласат, иако ваков дил од нас ќе направеше Лулка на Демократијата теоретски доколку успееја зајковци да се соземат и Оштроумно испреговараат поздрави позиции за кои референдумски ќе можевме сите да дадеме согласност а така и да се стави крај на вештачкиот проблем кој се појави по независноста на Македонија од сфрЈ, вака насила како се' е протнато дефинитивно на крај биднува еавроатлански монструм кој зацицал од самарот иако самарот е врз магарето та на сите ќе ни се удри од глава натака повеќекратно, просто како дипломатија нашите последни властодршци направија не грешка во чекори него рашчекорена грешка со која се фативме во повеќе стапици кои дополнително Македонците ќе ги фрлаат во гнев и меѓусебна омраза нели додека дочекаат да ги европеизираат, ако не друго ваков галиматијас земено политички требаше да го спинуваат само преку директен ултиматум за инстант еу интеграција, та кога можеа Бугарија и Романија на жими мајка да ги интегрираат само со бланко пакет легислатива а реално со невидена корупција та не можеле нас, бреј Рамуш без никаков адут како си ги дрибла и уценува, а ние во очи последното еу грчко чадорче не успеавме да избокусваме ваков спин на еу интеграции, но нели зајковци се уверени дека вака се кооперативни а само отанизирање на земјава ќе не кyртули од сите ризици, напротив приклучувајќи се официјално на воен сојуз кој е експанзионистички ние на ангро ќе губиме Благодат што пак ќе резултира во вакви околности како нашите со екстра Кyршлуси, тука исто е ризикот и од дополнително закопување во етнофилетизмот бидејќи сега М-то останува единствено во Црквата да се брани што пак е и поголем галиматијас од преспанскиот монструм, пуста судбина да заради алчност по материјализам зајковци тргнаа не само коренот да ни го сечат туку и во Душепогубност од спунт да не фрлат, Дај Боже ова да не бидне случај ...

евентуална придобивка од сето ова налет среброљубието а преку него шансата за поголемо сластољубие ќе биде и славољубието, бидејќи конечно вака ни се отвора патот за еу членство по што ќе можеме од спунт како историчари и политиколози пред европските центри да бараме ревидирање на историјата, комотно да ги дозакопаме грците во својата ксенофобија а така наместо тие ко што до сега беа за нас ние да станеме Искушение за нив во однос она што се вели национален Чалам, што конечно не е ништо друго туку агитпроп за што поголема туристичка промоција, зар сме слепи до толку за да разбереме дека Грците најмногу од тој аспект срипуваат во однос нас како Македонци воедно плашејќи се да не им ги отвориме јавно крастите од колонијализмот во балканските војни а така да ги посрамуваме, но еве доаѓа време кога токму тоа и ќе се случува ако ци-за дилот помине иако може не на државно но посекако на индивидуално ниво сред европа, а како кога нормално зависно кој е кај нас на власт ќе ги подржува или пак негира таквите донкихотски обиди за разобличување на од европа дозволените и помогнатие неправди врз Македонците ...    
еве утрово бев искоментирал вака еден напис за патинирање на Скопје од груевци, посочувајќи дека спиновите се повеќе грчки отколку наши, а ние логично туристички агитпроповски имаме секакво право на антиката на овие простори колку ни јужните соседи, дури дополнително може сето ова да се спинува ко немал број пати на build.mk што истакнувам со разни ротации на скулптурите од Ск'14 а како пак би привлекувале светско туристичко внимание, но кој туризам кога нас уште во сред Скопје тротоарите и тревниците ни се запуштени или не се одржуваат а не пак да има некоја архи урбана нишка заокружена или пак фино претопена. тргнете само од околината на Нова Железничка, и да дојде некој турист толку тоа ќе му биде еднаш за секогаш, освен ако не скитне тро порурално да одмори Душа нагостен од изворен домакинлук, а и таму саде гипскартон бетон и певеце, едвај Т имаме од туризам заради археологијата и Православието, но и тие ниту знаеме како правилно да ги ползуваме ниту пак се обидуваме да најдеме сили да ги стандарзимаре, бреј од Живите Манастири правиме хедонистички туристички хотспотови окупирајќи ги насила со голотија и метросексуалност, наместо тоа да се Духовни Болници каде единствено Литургиски би можело Мирјанин да оди на посета, та малку има празни средновековни Манастири та сега му куцало од ова на магарето та мора да се теќерават туристички секојдневно истите, чинам Живите со Монаштво Манастири нив туристички агенции би требало да им е дозволено да ги имаат само во групна тура единствено за Манастирска Слава или пак индивидуални но скапи посети, во исто време така овозможувајќи им на обичните граѓани да заработат некој денар доколку само така е дозволено да се има посета Жив Манастир како некој ете бар би пазел помала група странски посетители кои лесно ќе ги упати како треба да се однесуваат, но очигледно некому му е до тоа да си прави бизнис на сметка на Спасението на Души т.е. крадејќи им ја така приликата на мнозина во Живите Манастири да наидуваат на Молитвена и Спокојна атмосфера, кутри Монаси денес кај се малку та претежно се изложени на духот од овој свет енормно небаре отишле да се подвизуваат во хотел, уште што не им прават метании на туропраторите бидејќи така свикнуваат да имаат манастирска економија од манастирски туризам, а ако затворат пак врати нели ќе бидат обвинети дека се секта, наместо Народ сам да чукни глава и од почит кон традицијата ако не од Страв Божји да си донесе закони со кои своите Духовни Специјалци ќе ги лиши од екстра искушенија кои си ги повлеквит туризмот како појава, особено знаејќи дека другите туристички атракции ни се супер слабо експонирани, просто така ќе мора акцентот да се стави другде наместо Живите Манастири а тие да биднат ексклузивно место за посета само за Воцрковени Болни или Живо засегнати од Христијанство намерни гости ... бар Акатист еден да се спремни да прочитаат ако им е дозволемо да влезат во Жив Манастир што чинам треба да е норма и во Останатите кои се без Монаштво денеска, просто да се има бар ронка почит дека тоа е Свето Место заради кое низ вековите се излева екстра Благодат за да преживееме наместо топтан да сме збришани, Свети Места каде почиваат Многу Маченици и Светители ...

Да Го Молат Бога тие да не се угушиме ние во својата неразумност додека трчаме во евроатланските казани да се фрлиме, бидејќи само тоа ни е битно Пари Чалам и за награда така што повеќе прилики за Сласти, прсти да не си излижете ако таму пенетрирате бидејќи тоа и ќе ви биде последно уживање до Страшниот Суд и вечно мачење, од овој аспект немојте да ги судите ни зајковци бидејќи така и Суд на себе ќе примите, туку чудете се до каде е спремен Човек да отиде за да влезе во елитните клубови на современиот вавилон, речете Слава Богу за се' бидејќи оној на кому земното му е помило од Небесното тоа и ќе му биде последно!

еве го коментарот од утрово кој чека админ апрувал, та и секој еден исфрустрин од постојните околности Македонец чинам вака треба фрустрациите од постојните ерга-омнес да ги канализира, наместо да колне омразува или некого тепа, така посекако нема да се избави од стапиците напротив во уште поголеми ќе паѓа, а вака ќе го задржи достоинството та со време и пак ќе си го врати Смиреноумно наместо насила ко што сега се обидува некој да му земе, што и да правите правете го Оштроумно дури и кога е рефлексно научете да се потпирате на Божјата Милост и Правда наместо на удбалитичарските ветувања или агенди, но колку од вас тоа го прават, колку и навистина се Македонци и си ја познаваат својата Изворна Култура Традиција Духовност, зар не ве изновокомпонирале озбилмо титоистите, за тоа чинам не ни се криви Грците уште помалку пак внуците на титоистите, вториве си се глобалисти сомтапија а ко такви нема што не се спремни да дадат за да се учипат во глобалнатабцентрифуга, не ме чудимутре и по затвори да фрлаат Народ ако земе вака на интернет да коментира "антигрчки"

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com/2011/08/who-owns-alexander-great.html

коментар:
Who owns history, modern nations are all just echoes but not true successors of antiquity, Greece too, they claim they are everything from Minoans through Trachians till Macedonians, holding possessive grip to the Aaegean Civilisation as back then all those tribes form it were brothers in one big homogeneous state, something in fact that was case with the Macedonian Kingdome that has grown to Empire but was never part of or friend with the ancient Greek City State League, yet today after the era of Arianism in 19th century ad greek vassals of European Arianism got chance to exploit all Aegean and large Balkan lands as theirs, exploiting not just their cultural and natural resources but also people, even nowadays not recognizing any minority in their post world war mongering borders, for their xenophobia there is no place for shared history, and why coz they are afraid someone not to pose claims on their grabbed territory that was gift from their european patrons that decided that such strategic place as Macedonia should belong to them coz they accept to become western servants, after what they began the Slavic Macedonian Exodus in Aegean Macedonia for what the history was also falsified so it could supplement their colonial narrative of Macedonia, simply they know that even they as greeks have nothing with the ancient greek tribes that lived there, just look at their greek language is not even close to the Koine that became Aegean lingua franca in antiquity, ask them how Slavic migration expanded till Crete and they ere not affected by it, who is more Slavic from that point nowadays Macedonians or Greeks, something that is masked by holding historic rip to Byzant too coz as any empire byzantine rulers didnt recognize minorities too, so it could be said today they as modern greeks they behave as empire not even bit as democratic republic what makes them even not worthy to the ancient Athenian principles of democracy, simply their historic propaganda today is something that was mark for ancient rome that was trying to erase any memory of Macedonia claiming as theirs later after the peninsular conquest of these lands erasing and falsifying everything that can, yet they didnt succeed, this should be also warning to modern "greeks"       


Изменето од Zelenikovo - 21.Јануари.2019 во 07:57
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2019 во 03:30


ќе да не се агилни модераторите на блогот, но дефинитивно нема да ме изенади таквата неагилност ниту по година дена, та коментарот ќе останеше етерично загубен да не го бев ко поука репостирал тука ... ова е добро дополнување дека на етаблирани сајтови во случајов историско-археолошки беспредметно е да се тера наш агитпроп апропо грчката фантазмагорија дека се' античко на овие простори е нивно, а уште што немаме дочекано и неолитски да си ги присвојат наодите во Македонија како грчки континуитет, но нам грчките фатазмагории не ни се кусур, туку попрво еавроатланските парафи на истите, односно доколку сакаме да се релативизира грчкиот аријанизам треба и мора да удриме интелктуално сред европа, најздраво доколту тоа е Медиумски со историско интермецо Телевизии, но и Историски Дебати, што бидејќи ко држава сега зајковци сакаат да не обврзат дека не смееме тоа да си го дозволиме та и државно нема да го сториме доколку и за миг ци-за дилов мине, иако штом се сменат околностите во Грција истиот таму ќе падне а по автоматизам и овде но и тогаш и да смогне дпмн сили за ваков чекор при следна ротација sds ќе ја ресетира ваквата идеја, та останува некој македонски идеалист/и да го сторат ова, а тоа да биде продукциски на ниво на Хистори ченел само со предзнак Македонија ...

веројатно најмал гајрет кај грчката историографија ќе предизвикаат темите за граѓанската војна, иако кај Грците како Народ ко посвежи токму тие и најмногу гнев ќе предизвикаат, имајќи предвид дека Македонците се бореле за Автономија на Егејот, но за нивните историографи ова е добра прилика за агитирање на Словенскиот карактер на Македонците заради СНОФ кој ние и не го криеме, а тоа треба да се искористи како прилика плус за да се етаблира Егзодусот врз Македонците и сред еу, за конечно така и да се избориме за помирување бар околу тоа поглавје од нашата Борба за Посебност налет сите комшиски пропаганди [1][1][1] напротив прилика и да се отвори така и нивниот словенски карактер на обликување на модерна грчка нација кој кајнив е дебело закопан,па ако ги бришеле словенските натписи по цела Егејска Македонија колку повеќе во Грција, просто должни сме да им помогнеме да ги надминат своите ариевски кокмплекси [1][1] што веројатно ќе биде и најтешко но доволно е и да почне кај нив да се говори за ваквите теории а пополека и сами ќе почнат да се делоботомираат од институционалното антиквизирање на својот идентитет како некаква новокомпонирана грчка империја!

во секој случај и без тоа, правењето интернационални блогови ако не портали со историски набој преку кои би се демистифицирале грчко-европските лаги чинам треба да е индивидуален приоритет при што креативно би се канализирале нашите фрустрации, историската пропаганда може да се каже кај нас изостанува озбилно во овој век, а и во минатиот била присутна од Дејци по весници се до триесетите години кога почнува да спласнува во интезитетот, додека кај нашите комшии ровари без прекин веќе два века што впрочем и довело до грчката ариевска фатаморгана, да се армира истата во европа како непобитен факт дека Хеленизмот е античко доба кое има само грчки предзнак, а всушност е златното доба на Егејската Цивилизација како кулминација на сите нејзини придобивки за време на Алексо Македонецот и од него истераниот поход за културно и научно обединување на цел антички свет, античка глобализација без која туристички чаламот на грчката туристичка индустрија ќе се сведе на неколку Полиси и тамошни автохтони филозофи воини и племиња, затоа и треба разбирање дека спорот е нивни и толку грчевито го одржуваат во живот бидејќи се работи за една од нивните главни економски гранки, затоа и не треба особено возбудување а што е наше ќе си излезе на виделина иако во овој случај тивка вода брег не рони бидејќи брегот се сторил карпаналет што е порозна, но доколку вака ко до сега си тераме пасивно во однос нашите историските вистини да ги чуваме по фиоки и да не ги вадиме на мегдан, мислам тнка работа дека така нешто озбилно ќе демистифоцираме, агитпропот во овој случај треба да оди по линија на заедничка културна дебата а пополека да ги фаќаме на гнев и така без кондиција за аргументираа дебата да ги дисквалификува озбилно во нивниот аријанизам ...

https://documents-mk.blogspot.com/2019/01/uve-toper-kako-e-falsifikuvana-grchkata-istorija.html

https://web.archive.org/web/20180630235413/https://www.maklezet.mk/community/index.php?PHPSESSID=lggddv784fti166qqa5npg5r6b&topic=68.0

во однос Вистината вака добро е при евентуален грчки кyршлус со Русите, да се бара бар индивидуално од историчари отварање на руски историски архиви за да се ползува тамошното знаење за и околу Македонија, верувам таму има и што да се најде кое можеме и до спротива да го бараме доколку геополитичкото калимеро им шалта, единствен за кого знам дека го имаат пуште во нац.библиотека во вашингТон е Тупурко и тоа накусо, а освен што некој треба да бара воедно треба да се издејствува и соработка пример со руската научна јавност, која верувам дека заради евентуален геополитички интерес доколку расчистат со грчката бирократија тогаш потенцијално би помогнале Русите во демистификација на грчките фатаморгани дека тие се и се’ останато како етникум освен Грци, онака глумејќи и елини и пелазги и тракијци и минојци, налик антички југословени кои толку се хомогенизирале да останале и до денес федерализирано уникатна наднација, аријанизам кој е далеку е точен а не пак вистинит, просто не ни биле како Полиси доволно сродни за да се хомогенизираат во еден Народ како Кралство, освен сојузи немале друго, во однос нив пак посебноста на Македонците одела дотаму да биле поблиски со сите останати племиња на исток север и запад него кое и да е грчко племе на југ тргнувајќи од хиерархиска но и хелиолатриска сродност, веројатно заради што и се раѓа кај нив како Грци непомирлив анимозитет кон Македонците, само што на крајот од 80-тите се менува стратегијата и почнува да се асимилира дури и независната современа Македонска држава, жално и хипокритично но вистинито лулката на демократија е нејзин гробар без преседан!Изменето од Zelenikovo - 22.Јануари.2019 во 10:33
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2019 во 23:00

дека Русите би помогнале во однос македонски агитпроп, во постојниве околности хм тнко, но доколку се случи некој да подметне официјален комшиски пожар, повеќе од јасно е дека ќе мора да имаат Македонците грб при што геополитичките околности за нас би се смениле озбилно контра евроатланската банда дури сега сме пенетрирале во отан заради ерга-омнес дилот на ци-за, дали за тоа сме свесни и во таков момент ќе се одважиме тоа е само наша одлука, јасно тоа значи голем карамбол и голема жртва, но друго нема, камо тоа да им било јасно и на Комитите та да не се надевале на европска помош, но веројатно да свртеле тогаш по руска помош прашање е дали и од тоа ќе имале фајде зошто истата прашање е колку ќе била долгорочна бидејќи евроатланската банда веќе на ангро терала судир меѓу Русија и Турција но воедно и подготвувала болшевичка окупација на Русија иако истата подоцна им бега од контрола но и од тоа немавме фајде та Македонија си остана разединета, што конечно е Божја Промисла ете доколку се земат како поука виденијата на Свети Јован Кронштантски во однос Пророштвата кои му ги посочил Свети Серафим Саровски во визијата дека тој атеистички систем е зло, во тие моненти сепак недвосмислена дипломатска помош имало од Руски Дипломати за нас, но тоа не ги сменило плановите на евроатланските детерминисти да на своите балкански вазали им ја фрлат Македонија како коска за глодање [1] нешто што и сега се случува а заради безрезервна послушност на својот нов вазал западно од нас, иако пред се' тоа сега е начин како да биде уценета и присилена Македонија индиректно преку преврат на удбалитичарите од sds на ненародно сосекување на коренот заради отанизација, и покрај Божјата Промисла да неможе да стигне ваква Света Земја ко што споменувам погоре во челустите на отан и остане неутрална заради грчката еа-штопна , иако ним токму тоа ним им е оправдување, а дури и нимиц денеска ова го потенцира како мотивација до грчките удбалитичари дека ако не помине дилов кај нив тоа значи инстант дестабилизација на регионот [2] смешно е што кај нас овој аргумент никој не го извади како основен за себеобезличување на маса иако зајковци низ заби го потспомнаа, но кој разбрал разбрал може и поарно така да си тераат изботирано со позитивен агитпроп наместо да удрат со страв иако очигледно е дека и тоа го правеа во очи "консулативниот референдум" виа филмот на ЈаниБ а кога таквиот кон.реф. и не помина веќе и не ни им беше битно јавното мислење се си затераа автократски, сепак како сето ова се изведе и во однос ерга-омнес дилот и во однос тиранската но и софиската патформа посекако е монструм кој пак ќе повлече дестабилизација во однос Унитарснота на Македонија односно каков пат е отворен со 100% двојазичност кон нејзино релативизирање во блиска иднина ко што наведе денес проф. Каракамишева [3] во Отворено на Алфа ...

камо да можеше Црквата на Проскомидија да ја спомне Македонија [1] бидејќи никој и ја нема индивидуално во своите Молитви онолку колку што е потребно, иако на секоја Литургија е спомната како Оваа Земја и Овој Народ, бидејќи нели националното во Христијанството е надминато а предност има Личносното иако преку Колективното како Соборност и не само кај Македонците туку помеѓу сите Народи, ова го нагласувам бидејќи треба усрдност и во Молитвите а чинам треба и Литиии да се бараат од Свештенството да организира за да Молитвено бидеме што поусрдни и се сочуваме од зло, вака видено ќе спинувам тро суеверно за она што се случи во Струмица за Богојавление кога за време церемонијата на Водици првиот Крст загина [2] не дека тоа е опасен знак но треба будност дека треба да се Молиме и сега кога зајковци мислат дека се затворени сите ризици, но се Моли ли некој индивидуално за Македонија и колку е достоен за да биде услишан, еве да си признаам јас не толку често а најчесто со Молитвата Слава Богу За Се' Што Ни Е И Ќе Ни Биде што попрво е Смиреноумна Акламација во однос околностите отколку Искрена Молитва, а треба да биде налик Господе Исусе Христе Помилуј Ги Моите Ближни и Подај Мир во Мојата Земја ...

независно од постојните удбалитичарски околности, она што како македонски историски агитпроп е потребно за нас е негово распламтување сред еу бар за европеите ако не Грците да се извинат за неправдите врз Македонците, почнувајќи од берлинскиот па буК*решкиот па версајскиот се до "меѓународниот"дил од јалта конечно срамните уцени од еу до Македонија дека треба да се обезличи за да ја интегрира, при што еднаш за секогаш треба да се стави преку нивно јавно извинување адакта како геноцид врз Македонците нивниот прогон од Егејот и пред и за време wwI но и по wwII за време граѓанската војна кога прв пат е употребен разорен напалм во некоја војна, да е посмешно токму оние кои најмногу не таманеле како "меѓународни" сега лижеме за да им се упикаме во дувло, каква хипокризија на Духот да не само да му простиш на џелатот за неговите окупаторски дејства туку и ти да станиш џелат рамо дорамо со него како отанизирана меѓународна заедница, уште споменик да им кренат на оние кои фрлале врз наш Народ напалм, та ни нацистите не биле толку сурови кон нас ко евроатланските детерминисти и нивните вазали миленици грчките фашисти, правејќи од нас експериментално подрачје и Народ освен окупирана зона [1] но експериментално и понатака сред сфрЈ [2] но и денес по осамостојувањето и раздружувањето од неа што куминира со рамковниот договор, за сега пред да не учипат пак да си доекспериментираат ако можат во однос нашата еластичност и којзнае можеби конечно кршење кичма на Македонија онаква каква АСНОМци ни ја имаат оставено во Аманет, та бар да ја распродадеа за некои тешки милијарди зајковци та да рече Човек евала биле материјалисти ко автократи та затоа, туку распродажбата е заради глобалистички идеализам кој многу ветува а на крај ништо нема од Слобода и Сувереност да испорача, корпорациски ѕвер за кој ние но и сите други Народи се само ресурс, а националното треба да се релативизира ко кај нас до ниво на граѓанска амеба која освен конзумеризмот ќе нема за Жива ниту една друга традиција, каква каузалност да премиер кој претходно ја колонизирал Струмица како градоначалник со врвен дострел вона-би мол со предзнак глобал сега се обидува да ја колонизира корпоративно глобалистички цела Република, зар некој поверува дека такво нешто е можно, но ете опомена до сите за да знаат што е каузалност, иако како се' си го тераат како процес треба и нему вака да му биде јасно дека каузално е осудено на пропаст, ова е логиката во однос сите дилови кои се насила спроведени, но каде е Господ никој не е та Слава Богу За Се' бидејќи и баш не знаеме зошто во Светот некои работи се позволени некогаш ко помало зло за да се спречи поголемо, бидејќи пожар и да има регионално во овој или оној случај бар вака имаме три чисти како Македонци истиот и да го гасиме ем сплотени ем без да се плашиме дека некој за нешто ќе ни приговори на каква и страна да ги вртиме ветерот воденицата водата во однос пламените јазици, нормал ќе ги упатиме со лесно сите душегрижници дека ние се' сме сториле до тоа да не дојде, но злото не мирува та и ова не е доволно за да се смират балканските зли духови бидејќи ним не им е битна правда туку хаос, што пак им оди повторно во прилог на евроатланските детерминисти кои адмирал Домазет Лошо ги етикетира како господари на хаосот, нивното мото како масонерија зар не е ордо'аб'чаос, нивниот феникс само од пепелта се издига за друго не знае па одлучиле тие да си прават така wwIII па и логично не бираат ни место ни средства каде истата да ја потпалат, наш ксмет да ние постојано им се местиме заради корумпираност и немање авторитети кои пред Уставот ќе стојат смерно, за кои тапшањето по рамо од некој евроболшевик е поголем мерак отколку пеењето Македонска Химна или веењето Македонско Знаме мислам чим глумат Република ова треба да им е императив, но очигледно глумата не е републиканска туку федералистичка како тие да ја сметаат постојнава околност ко срам и комплекс од нижа вредност наместо среќа и радост да имаат Слобода сами да одлучуваат каде и под кои услови ни е местото, чим АСНОМ успејаа да го дерогираат што повеќе и да кршам клечки, нормал тие ги скршиле сите и само што не пламнало но затоа утре мене и тие ко мене ќе не обвинуваат зошто сме истапувале јавно анти глобализмот, еве по незнам кој пат да им повторам бидејќи така федерализирани исто како и да не нема, имајќи предвид колку сме мали во однос другите нации, како Народ во такви околности ќе исчезнеме не пополека ами инстант, особено вака како граѓански сега се експериментира во однос уставното уредување на Републиката, зар нема да биде така дури и под претпоставка дека Мир ќе владее уште илјада лета, зар нема инстант да станеме малцинство како Македонци и во северна македонија како стојат работите граѓански во ци-за дилот, тука при отворени граници а легислативен џојстик во бришел ако навали наплив на економски емигранти само и од комшилук, колку време ќе треба за да и од "јужни македонци" бидеме преплавени а не пак од другде анационални емигранти, којзнае можеби ова ќе биде крајот на сите гајлиња за и околу Македонија на Македонците, веројатно веќе и ни ја спремаат музејската витрина во бришел, но утре и тоа да се случи мора и треба некој и понатака да потсетува на Подвизите и Искушенија кои ги имал Македонскиот Народ низ вековите, ова последново можеби е и најмало во однос жртвата која нашите Предци ја давале а капак немале ни своја Легална Самостојност, но никој не е крив што работите стојат вака дури ниту нашите удбаши ниту удбалитичариве та ниту титоистите бидејќи во случај Македонија да била обединета таа денес ќе била колонизатор и џелат, додека вака пак како Македонци сме на страната на Правдата а не на злото како што било и од секогаш, ако мислите дека тоа е мала работа арилија на паметот бездушен, а оние на кои материјализмот им е идеал нека не се жалат зошто ќе биле северно македонци бидејќи во спротивно Подвигот значи голема жртва за кој не ми се верува дека како такви се спремни да ја дадат, просто економската искорумпираност и културната новокомпонираност како во однос музиката така и во однос традициите сами по себе ако ја немаат ресетирано тогаш ја имаат омлитавено волјата за Слобода, на оние пак Револуционерите но и на повеќето и така им е помила Печалба него Земјоделие доколку не успеале да се учипат во систем, та и не се лутете зошто сме на ова дереџе, дури и како Македонци останале ние ко вакви не сме ни достојни да го носиме ова Свето Име на своите плеќи и рамена а не пак на Душа, станавме не само материјално корумпирани и малодушни туку и декадентни а со политиките на удбалитичарите тоа се повеќе се армира како околност, кој да стави крај на сето тоа, тие кутрите се надеваат дека евроболшевици ќе не опраеле, а работите се толку просто поправливи и во околности како оние ко до сега, само треба тие чаламот како локални фараони да си го спастрат а своите мастадонтско политички филијали за учипување потенцијални истомисленици да си ги ОТВОРАТ за сите политики јавно да се истимарат на партиски еФоруми каде и Народ ќе види кој како дума и за што е кадарен, ем и како партии меѓусебно така ќе се пазат во однос агендите, по што и брзо и лесно би доаѓале до нзс што конечно може така да доведе и до еднопартиски ситем :D Не Дај Боже бидејќи живееме во Свет каде вируси изобилува, а во случај да фати таквото едноумие гангрена кој сетне да ја очисти истата, револуцијали, до кога веќе исти грешки ќе правиме кој век живееме, зар мора секој преврат да биде насила ко што вели Палчевски онака удбашки, која е логиката да заради вождови мора наша полиција да удира по свој Народ бидејќи според закон на тоа се приморани, него попрво ко што вели Каракамишева ќе си дојде фино утре власт која ова легитимно како дил ќе го извади на Обврзувачки Референдум, јасно претходно со спроведен Биометриски Попис бидејќи живееме во сулуди времиња и меѓу алси аждаии одоколу па и потака, та кога тогаш ваков ерга-омнес дил ќе падне во нашиот ако не во грчкиот парламент, иако не му одговорија на Водителот гостите дали тоа и навистина е возможно ако натака некоја друга грчка влада го поништи дали кај нас би бил важечки, логично не, Каракамишева само одговори кај нас тоа ќе се случи не ни мора во Грција, но дефакто ќе се случи попрво таму а тоа треба конечно и да ни е поука дека кај нив ниту ова не поминува, бреј порано си мислев (бар така верглаа грчките удбалитичари) дека Јазик и Народ не им се спорни туку името на Држава, а најголем страв имав од бугарските уцени во однос нашиот Јазик и Народ како Македонски, но излезе дека спинувале цело време грчките удбалитичари како би се додвориле на ''меѓународните'' колку се тие кооперативни а ние сме биле неразумните, но еве паднаа маските, та вака или онака ќе имаме три чисти во однос разбирачка и со нив, а еу нека си го реши консензуалното гласање што заради федерализација и ќе го стори, та сетне нека не покани како нам ни чини утре, иако треба акал за да не наседнеме лесно на федерализација т.е. си дозволиме приклучување на нив само доколку не можат да ни се мешаат во внатрешната политика во однос степенот на импементација на федерални регулативи, просто треба да им се стави до знаење дека она што функционира за држави со 50 милиони жители и баш не е функципнално или е ризично за држави со по 2 милиона жители ко што е Македонија, само ќе има ли тогаш некој неискорумпиран политичар кај нас за да одолее на нивните притисоци та и да има три чисти ова од нос да им го истрие како што треба та од срам измрсулавени заради својата исклучивост да попуштат!?Изменето од Zelenikovo - 24.Јануари.2019 во 01:24
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2019 во 07:07


битна за нас а нефункционална за нив работа како големи држави е евентуално наше шалтање кон Непосредна Демократија

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31517

ова значи дебакл за удбалитичарите тука а кyршлус за елитите таму, нели нема да можат со едно подмачкување да си штимаат клучни политики тука, туку ќе треба здрав однос во најмала рака кон системот, а во најдобар случај супер екстра компензација доколку се намерачиле пр. некоја корпорација да купи некое брдо или пак река, токму уште тоа што не ни е на ангро распродадено, каква само касапа распродажба од приватизација имавме Чоек да се Чуди како јужниот сосед пак дури и ден денес не распродал ни 50% од државните компании, извинете за процентот од скоро мораа и тие да почнат по нешто отпојќе да распродаваат, но дефинитивно како кај нас ретко се наоѓа пример, можеби БиХ но таму после војната во 90-ти немаше ни друг начин како да се подисправат, но тука немавме војна а ја истераа приватизација како да сме под окупација, а исто и за ерга-омнес дилот и Устав така sds ставија на распродажба и повторно без никаков видлив аир туку само на жими мајка ветувања дека тоа е единствена опција и билет без повраток како евроатлански интеграции, ако нека гледаат само да не си заминат сите тие засекогаш што сигурно ќе биде случај ако и покрај сето ова се случи албанската мафија пак да срипа, кого наши локални националисти ќе бараат тогаш за реваншизам, може ципро им ветил остров за евакуација во таков случај, може политички азил ќе добијат во сАд, сигурно си мислат како удбалитичри дека и тогаш удбашана ќе им ги покрива нивните заврзлами, но дали и навистина имаме ние такви националисти, хм, не сакам да замислам за што сме способни кога некогаш сме имале арслани како Комитите, или пак тетористи како вмро, којзнае можеби навистина таквиот животински табиет го имаме надминато, само се ми се чини дека во хаос истиот оживува и отповеќе него што Човек може да си замисли, и тука би направил во контекст ова азлика што е националист а што Патриот иако и првата но и втората етикета би ја избегнал бидејќи коренот им е западњачки да неречам со римски корен именки, првата од натио а втората од патер, правилно македонски би било Таткоист а таке и би се релативизирал сет империјалистички агитпроп да како западмоевропски етикети станаа стандард за целосно одан граѓанин на една земја и нејзините идеали, што како лајтмотив била главна мотивација за оние кои стојат на браникот на земјата во време на хаос или војна, та и погрешно би било тука да се будат такви ликои бидејќи имајќи го во предвид нашето минато не сакам да замислам што се би се изнедрило од такви ликови зз кои ако се посложат злобно а плдобно коцки можат да станат токму џелати наместо да се држат до нашиот добро познат Космополитизам да на никому ништо не му оспоруваме а не се лутиме и да поделиме, вака видено зајковци се парексаланс космополити, но камо, бидејќи тоа не го прават со колективна согласност туку на преварана фора а така на зијан на сите, да се надеваме нема да им земе никој патриот за зло никогаш бидејќи не се зајковци криви што се пуш'д'батн удбалитичари, да не се тие нивните евроатлански мецени ќе си најдат други, трети, четврти, тргни ти патриоту еден одма на негово место доаѓа друг, просто ние како Македонци си имаме работа со глобалисти кои на тој nwo проект работат со децении па и повеќе иако инерција за негово распалување е два и кусур века, зад нив пак логично како неопагани и масонерија стојат паднати духови, зато и немате фајде да барате тука паи таму каде и да се кои и да евроатласнките детерминисти, ко што не поучува Господ Исус Христос ние војуваме со силите од поднебесието кои не бираат во кого ќе се вселат ако тој некој нема доволно Благодат и не се потпира на Молитвен Подвиг како би насобирал што повеќе од Неа, за што како Православни значи дека треба сме Воцрковени, да живееме Светотаински, за така оградени од Божјата Благодат и да можемда трпиме а Господ како што ни е посведочено Знае колкаво ни е трпението и до каде може да издржиме а како Верни нема да не фрли во оган и да не пеплоса, оавен ако самите тоа не си го бараме сосила, како беше она што ќе посакате тоа и ќе си добиете, иако злото и безцда сте си го барале може да ве потстигне доколку сте опкружени со такви луѓе кои изгубиле Благодат или доброволно се предале на служба на анатемаго, во кој случај мора да се клониме од нив, но не на начин да ги осудиме туку да ги ескивираме колку може повеќе по можност и да ги промениме колку и тоа да е ризично, камо среќа таков потег да беа начиниле зајковци, но се ми се чини само гнев испровоцираа во Народ за да тој пополека и да очекува дека Албанците ќе бараат следно преку Леб погача бар што е во однос двојазичноста, иако како Народ тие за ова и да сонуваат оние кои тоа го бараат се албански удбалитичари како заложници на албанска мафијаши и нивни агенди, дури може да се каже алиевци колку и да беа реформирана учк како нејзино раководство да не беа тие пред нив оние кои се местеа за јуриш на Македонија беа токму џелати од најлош вид безмислосни ќе рече некој муџахедини но тоа не е точно тие беа мафијаши, Али просто го запре таквиот наплив на адреналин играјќи строго како ќе му свират америте, мое мислење токму за да си ги исчистат вишоците од Босна и Косово кои останале без работа, односно начинот на кој се водеше војната тука како контролиран увезен хаос, но нели нам ни е битно само колку тој се окрвавил, точно Господ ќе суди, но дефинитивно не требаше да бидат пуштени во Парламент како реформирани сограѓани, но што сме ние криви што токму од дпмн чоек нели исто струмичанец ко за беља го дозволи тоа односно не го спречи иако при потпишувањето на рамковниот договор параф ставија официјални албански политичари, вака видено дефакто сите кризни моменти или кyршлуси ги решаваме ко во паника брзајќи тресејќи само предлози и комбинации без нивна имарење на долго и широко пред да се впуштиме во некоја ко секогаш што им излегува на локалниве удбалитичари недоносена комбинација на решенија, што нормално понаму ко такви ќе си генерираат пак кризи ко недоносени, ако можело да се оди со плукни залепи комбинации во економија и политика сите до сега брзо ќе беа огобатени како држави или пак ќе склучуваа мир без болка, не велам дека војната требаше да продолжи но требаше широка јавна дебата пред воопшто да се превземе и чекор кон промена на Устав, и тогаш и сега, ајде тогаш беше војна па и разбирливо но ова сега е токму капитулација без преседан, а повторно истата не само што е недоносена туку е само обид кој и сред отан може да им изгенерира криза та алијансата им утре на им испука по сите шавови за што токму евентуален тукашен карамбол ќе биде и повод и причина! сепак на ова сме на што сме и да видиме како на крај се' ќе излезе, реално кај нас и денес се однесуваат албанските удбалитичари како да се во федерација атаков пеимер оставаат и на Македонските Албанци особено Младите кои веруваат дека со Албанија би им било поубаво, слично било и со Егејските Македонци и колку се трпеле после кога биле изгонети тука колку не се поднесувале со Вардарските Македонци, а и ден денес после 50 години сплотување повторно пежоративно се гледа на Егејците дури самото именување се дожива како навреда заради тоа од страна на Македонците со потекло од Егејот, иако тоа според мене е комплимент бидејќи така се носители на цивилизациска етикета">, што да кажам Господ Да Ни Е На Сите Напомош бидејќи толку анимозитет се набилда демек и навистина ќе стигнат Македонските Албанци инстант најнапред до Автономија а ден потоа до Федерализација, па уште тоа им е спинувано од удбалитичар како еди'рамуш, а чудно би било ко фолклорно озбилно надоени и да не му поверуваат, чунки ќе разберат навреме дека таквите спинови не се разумни туку се туркаат од масонерија која ако решила такво нешто да стори односно прави нова мегали држава на балкан тоа значи дека бараат повод после Сирија пак за стартирање на world war III а што посекако ќе значи пепел за нивните огништа па и нашите, зар им требаше босанската војна на Србитештк добија од неа, видоа ли аир, интоа тие таму не се малцински елемент туку 50/50 се со останатите што вели трезно милоДодик сношти [1] зар тука како мислат да се реши нешто федералистички без еднодецениски (година за година) биометриски попис како ете би добиле во најдобар случај федерализација на Тетово и Гостивар, што во спротивно доколку ова вака демократски не им е по ќеиф ќе треба да се настрват на крв и насила да бераат преку Леб погача, а тоа посекако на крај ќе значи погром и за нас и за нив како жители на оваа земја доколку тука се истурат странски платеници од двете страни, а што после Сирија и би било случај ако навистина рамуш таков акцент имал кога вели до 2025 сите Албанци ќе се обединат иако тоа го спинува дека мислел на безграничен режим со сите соседи, хм тој и сега речиси е таков бидејќи ретко и колите да се тресат кога влегуваат пример од Албанија во Македонија евала тогаш само ќе ги снимаат од страна макар немало рампа, да видиме може навистина акцентирал предизборно спинерски а не праќал официјален повик со време подобното население да се подготвува за карамбол, доколку е навистина така чим и зајковци и нимиц јвно ете беа зачкрипеле во тој правец претпоставувам нашиве се надеваат ќе бидеме отанизирани па вакво сценарио ќе се избегне, а што ако Рамуш праќа ваква порака за да предупреди дека некој на ангро се спрема за распалување мегали фолклористан што ако како удбалитичар толку му се силите та нема друго него глумејќи патриот да ги оК*ражи сите комшии да бидат будни бидејќи и нему му е јасно дека некој сака да направи од балкан блиски исток, онаа доктрина на анакондата на дипстејтовци преку која впрегнуваат контролиран хаос како би си терале свои агенди кога не може таму ја распалуваат вели таа нивни дипстејтовска доктрина тука на балкан каде им се може па и онаму каде не им се може подбуцнувајќи на разни начини како оној во диво насеље, иако да речеме тоа беше од локален карактер заради турски ток, но такво срипување сред населено место да видиш да неверуваш дека има толку еднонасочна порака! но било што било Слава Богу За Се Што Ни Е и Ќе Ни Биде бидејќи се' сме си и заслужиле како дрско атеистичко и секуларно се однесуваме во една Света Земја како што е Македонија, па и побетер седејќи на два стола додека во исто време традиционално исповедаме дека сме ѐправославни Христијани ниту живееме Сѐветотаински а капак и аздисани хедонистички речиси чекор до западната декаденција за која се надеваме ќе распламти во полнота и тука по евентуална отанизација на земјава, а оној момент кога ќе се опаметиме и се свртиме на барање Благодат преку Славословие на Господ Бог тогаш и ќе се избавиме кога и да се случи таков склет заради каква и да е причина, што важи не само за Македонците туку и за Албанцитекаде во исто време не оди Славословие и возење бесни коли колку и париЧове да има, скромноста е императив за еден Верник што важи и во однос гладтта за земја и во однос жедта за националното бидејќи како поим нацијата е измислена од масонеријата како концепт преку кој ќе се отфрли Авторитетот на Бога а расцвета секуларизмот како масоните што полесно би издејствувала слобода да прават што сакаат со оние кои им го дале својот глас, кој пак глас го прибираат подло спинерски со интриги и подметнувања за на крај при очи да ве прават слепи дека животот ви е бајка а вие ним им борџите за довека и потака, нешто што ко што убаво начоменува адмиралот Домазет Лошо во неговата книга господари на хаосот почнало токму со француската револуција, та јас да ве прашам Браќа Албанци вие што сте, Верни во Бога или им коленичите на масонските фатаморгани!? проблемот не е дали Вие имате вакво или онакво право, туку дека и Македонија е наштимана така по принцип на нација а тоа колкуни да е граѓански сега после ерга-омнесов ќе продуцира касапана доколку некое малцинатво побара преку Леб погача, зар помило ви е да туркате хаос а не сте воопшто репресирани или пак да живеете во Мир, имам толку Пријатели Албанци да заради мегали мафијаши или масонски дипстејтовци да ги загубам не би ми било мило, зар не е грев сето ова доколку натака забега, камо да не е така и камо Ссоживотот да добие предност пред то.еранцијата, која аега најчесто се промовира, а се знае Човек кого толерира, но како и Македонците очекуваат Соживот со Албанците кога си дозволуваат после ерга-омнеаов да се истресуваат по сите фрустрациите и тоа генерализирајќи небаре сите Албанци сакаат некаква војна, не, ако некого се посочува трњба јасно да се посочи во оние кои за такво нешто се кадарни да истераат а тоа се дипстејтовци потоа удбашана а на крај мафијашикои бараат чалам за да си надградат среброљубието со екакво достоиство нидејќи до поинакво не ни можат во светов да стигнат, зар толку ли сте слепи да сами се гетоизирате преку генерализирање зар толку сте исполнети со гнев да комшијата ви е крив што брат ве шиткал, а и тој шиткал што шиткал кој го гласал ќе речете Албанците, не Македонците ги гласаат те одлево те оддесно нашите удбалитичари а Албанците само на тоа ставаат параф по малцински клуч и толку а како минува време се помалку и помалку бидејќи и кај Македонските Албанци интересот на младите е пквеќе ко печалба него земјоделие дури и биле учипени во систем, ах пуста скромност ја има ли некој денес горе посочувам колку за сите денс ова е непишана норма задоени со тв кабловски хедонизам, визијата на телете сите ја сркате и во неа се давите, туку чек дис аут и на радио почнале да си истураат фрустрациите и пак генерализирајќи баш сношти слушав реприза на Стадион од К77 во која беше веројатно слободна тема двојазичноста и оп се до еден прстот во цел Албански Народ абе ајде навистина ли до таму ви добацува мозок дека така предизвикувате гетоизација и распалувате ако не кај други кај себе гнев зар мислите така Благодат ќе насоберете не мои мили маусдонци така ја губите а потоа одете цацко нека ви прости за гревоите бидејќи вие не сте ни свесни дека треба свест кон кого покажувате со прст и како тоа го правите и ајде ќе разберев партија бидејќи кај нив членството без исклучок е немо а најчесто кога ја етикетирате или табате партијата и баш Народ уво не го боли бидејќи знае дека се работи за врхушки во кои банда удбалитичари си тераат автократски, но да таманите Етникум или негови обележја кои му станале некако норма тоа е дрско и не води никаде, напротив наместо да наоѓаме нзс околу орелот како знаме кое го развиорил Мијакот Ѓорѓија за нив ете Скендербег [1] наместо да бараме да седнеме историски да ги пегламе нашите и нивните разбирања, вие дефакто контра тифоски со гнев си ја омразувате својата заедничка историја, no neli вашето е најдобро да си пикате се' под тепих а потем некој ви го истресил без да знаете врз глава, аирлија на паметот малодушен, но за ова сами сте криви не ви е крив ниту еден удбалитичар!

Изменето од Zelenikovo - 24.Јануари.2019 во 07:16
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2019 во 18:34

кога го спомнав Домазет Лошо и неговата книга [1] која ги разобличува евроатланските детерминисти, некој ќе рече тие се билдерберговци, незнам логично се некои елити, но тоа е цел еден систем на масонски опортунисти кои стојат зад nwo агендата односно нова атлантида низ призмата на оон (за оние кои не се запознаени имате цела една нишка на форумов) а при што би потенцирал адмиралот намерно го потенцирам од повеќе причини, прво е Побожен Човек, второ бил дел од хрватската армија како адмирал и дел од хрватското воено разузнавање така и дел од сите соработки меѓу отан и Хрватска, та конечно тој е и меродавен авторитет од овие краишта кој има три чисти да говори за западниот империјализам, односно кој истиот го злоупотребува за да позиционира инерција кон нов'светски'поредок, а зошто ваквата моја предожба не е спин просто по потекло сум далматински србин од една страна та и покрај што раководел со операцијата олуја при која се протерани Краишниците од Далмација јас ете не му земам за зло прво бидејќи навистина неговата демистификација држи, а потоа и бидејќи немам предрасуди кон Хрватите кои после 5 години окупирана територија во Хрватска понудија низ Z4 автономија нели немале сили претходно да интервенираат та кога се соземале за такво нешто понудиле потенцијално решение кое пак водачот на сао Краина тогаш полицаецот милан'мартиќ во сослух со слобо ко што наведувам и погоре во постот за екс-ју ова го одбива и Краишниците самите Срби ги насочуваат кон Косово откажувајќи им секаква воена подршка а како би населиле што повеќе придојдени Срби во тогаш сеуште контролираната покраина, иако дефакто сигурно повеќе фактори кумувале на цела таа околност ... ова воедно треба да е поука за сите идни сепаратисти по балканот дека не треба да бараат преку Леб погача, дури кога тоа им изгледа остварливо, таквата каузалност зависи од постоен Поредок менување истиот насила придонесува до губење на ангро Благодат а тоа на крај им се враќа како голем бумеранг најчесто на она население кое сакале или не станале заложници на дадена група сепаратисти, ете во Хрватска и само гупа туку цела народна војска со подршка и од бељаград и од булалука тогаш, камо да не наседнеа Србите на кукавичките подметнувања на дипстејтовци заради кои дури бидна етикетирани и како геноцидни а впрочем тоа било темпирано така од евроатланските детерминисти за да што повеќе се дефрагментира јна но и центрифугалноста на бељаград тогаш, а просто се' можело да заврши без и еден К*ршум испукан доколкусе имало волја за дијалог бидејќи тогашните републики биле конститутивен елемент на сфрЈ та имале и секакво право на раздружување, но потенцијално замислете даи во федерална еу утре такво нешто би било замисливо, та колку сега додека се унија ја блокираат волјата на Бритаците за раздружување, а не пак бришел да е во позиција утре ко бељаград на крајот од минатиот век, зар некој верува дека поарно ќе помине, која центрифуга со лесно се откажува од ресурсите, што би било денес уште поголем случај со една независна а компактна држава, Косово реално имало и автономија која му е укината та и оправдување зошто да бараат враќање нанистата колку и тоа дипстејтовци да си го спинуваат за да денес се налик окупатори таму настрна што е сотрено местото со осиромашен ураниум, но зар некој мисли дека во Македонија е лесно остварливо поделба на земјата, ете го примерот со Хрватска која дури и под окупација од сто пати појака армија дава отпор и се стабилизира иако нешто подоцна, просто преку Леб погача тука би значело само карамбол од кој на крај аир најмалку ќе видат сепаратистите или пак оние кои застанале зад нив, но веројатно има такви луѓе кои никако не можат да научат од минатовековните сепаратистички случувања на балкан, па дури и оние наивни кревања на Македонците во Егејска Македонија иако барале само автономија, но да ги тепаат и Стари и Жени и Деца со напалм тоа е премногу, тоа се случувања после wwII, не сакале да се замараат англичамите и америте та си напраиле прв повоен геноцид во европа а кој и ден денес се немаат ниту извинето ниту го имаат признато, што конечно ние требавме да го издејствуваме при каков и да е дил со грчките политички елити како и кај нив би се потспуштила националистичката топка, а и би се надминале нашите комплекси за ова за да не им го вадиме од спунт каде стигнеме таквиот геновид и ден денес на маса, жалосно да за ова не ни треба особена дебата туку со отворање странски архиви и нивни извештаи бидејќи фактите се очигледни, сепак добро би било да се премерат ставовите на секоја страна а како не би имало понатака недоречености, нешто што се обидувам и јас вака низ поопширни дигресии во нишкава да го начнам во однос каков и да е нечив иден мегали сон, нешто за што треба трезвоноумна дебата впрочем затоа е и еФорум наместо по фејкбук да се распалува народ рововски гетоизиран во предрасуди, за што конечно академските граѓани не треба да се плашат вака своите размисли артикулирано да ги изнесат наместо да ќутат и да чекаат кога ризиците би излегле од контрола а кога најчесто е прекасно и некој да повикува на Мир, веројатно ќе смогнат сили самите универзитетски авторитети бар да почнат да ги пеглаат историските разлики барајќи сличности а како што полесно би граделе меѓунационални мостови наместо и постојните заради фејкбук чопорлук самиот Народ да си ги руши, зар тифоски и уличарски авторитети треба да ни се општествени коректори, иако и јас не сум поарен како против отанизираните истапувам, но бар тоа е аргументирано и воопшто не генера зилирајќи дека некој Народ од западот е терсене, напротив постојано внимавајќи да ги таманам строго елитите и нивниот копоративен империјализам кој впрочем не ни познава за Традиција Народ Нација туку само човечки и земјини ресурси бидејќи како транснационални олигополски вождови не ни можат да си дозволат да не растат монополски, но тоа не е заради арно на Народ туку заради штимање биланси на онаа држава или држави каде пуштиле корен а пред се' заради аир на лихварите, најчесто остврувајќи фиктивен зеро/ван банкарски профит од виртуелни валути што на крај конечно и ќе има свое ресетирање, она заради кое на евроатланските детерминисти и им се брза за да впрегнат инерција кон нов'светски'поредок додека сеуште ги држат конците во светската економија а како тоа пак би можеле и при светски економски колапс да си го дозволат, навистина Среќни ќе бидат оние Луѓе кои на време се осигурале за во такви околности како да приживуваат Рурално а Самоодржливо, а за што не треба многу, евентуално каменот кој конзумеристички си го фрлаат по одмори додека не се осигураат вака да им е пренасочен во обновување Дедовина на Село или поткревање некоја полураспадната куќа од комшија, но за што да бидне инстант реалност за поголемиот број сограѓани би требало да има Дрќавна мотивација штета ако не друго да се удирае во гради околј македонизам а ништо да не правиме Селата да ги обновиме макар не сме ги заживеале [1] нешто за што може да има различни инерции како што бидна маклезет ете бар концептно [2][3][3]

но очигледно повеќето Сограѓани се заслепени од декаденцијата промовирана по духот од овој свет, а терана како колонизаторски спин на новиот вавилон рим лондон кој како сака да ги/го идентификува современата глобалистичка центрифуга, еве убава предожба каде таквиот табет ќе ве отера дури не биле продуховени, оние пак кои се трудат тоа да станат би им посакал час поскоро од која и да е урбана џунгла да скубнат бидејќи денес повеќето се само нововавилонски клонови по принцип на економска меѓународна сплотеност, најчесто тоа се градови со над пола милион жители, но секој еден дури и помал град во кој нема рурална самоодржливост бар во 30 % од неговите жетели е осуден пак на глобалистичко гетоизирање, што е тоа е, и таму кој се спасува се Спасува кој кренал раце тоа му е, драго ми е да можамете ззова да посведочам и како мое лично искуство, но и како жал по човешрвото кон каде инерција фатило, малку им беше и како хомосапиенс етикетирано елитите кои ги диктираат најчесто трендовите така да си го тераат на своја воддница па сега и неопхоџно било хомосиликон давго нзправат как би било попродуктивно а помалку издашно, што пак во комбинзција со декаденцијата ќе го фрли во деволуција! едноставно предочено сега живееме во роботизирана идеологија + енормен индивидуализам што е = на декаденција во прилог две уште неколку абери од билд.мк [1][2]

Originally posted by <a href=http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=742&PID=128613#128613 target=_blank rel=nofollow><u>Max</u></a> Max напиша:


[quote]strong individualism + strong ideology ⇒ dynamic progress (Скопје-1964)
weak individualism + strong ideology ⇒ stagnation (Скопје-2014)
strong individualism + weak ideology ⇒ decadence, barbarism (Скопје-2064)
weak individualism + weak ideology ⇒ animal existence
http://solargeneral.com/library/essence-and-decadence-of-civilization-wayne-macleod.pdf


Изменето од Zelenikovo - 24.Јануари.2019 во 18:38
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.