IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Nwo - Нов светски поредок
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nwo - Нов светски поредок

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Nwo - Нов светски поредок
    Испратена: 16.Јуни.2018 во 16:36


и постојниот, но и оној кој имаат намера да го воведат светските елити се масло на евро-атланските детерминисти, кои ако при претходниот имаа за цел да го уништат авторитетот на Црквата како Заедница на Христијани преку воспоставување на постулатот Нација, сега кога таквиот постулат е исцеден преку конзумеризам и преексплоатација на земјините ресурси, гледаат да го заменат со нов, а кој заради обемот на претходниот е предетерминиран така да не само што Нацијата како концепт би требало да се уништи како би воспоставиле сеопшта федерализација под водство на една светска надвлада, туку истиот за да биде што поодржлив според нивната билдерберг логика треба да се стерилизира како од вишокот човечки ресурси така и од Слободната Волја на оние кои како еугеничарски подобни би станале/останале во истиот, но бидејќи е потребно прешалтување од капитализам кон навидум социјализам, а како сред истиот постојните елити би ја задржале контролата на власт и моќ ќе изнедри тоталитарен светски режим, кој со се' сета бионичка револуција која ја форсираат технократите (како услужна научна каста на елитите) ќе го еволуира посекако човештвото кон киборг супер-човек, а кој лишен од Слободната Волја воедно и со предетерминиран живот, не само што нема да може Духовно да Созрева и Еволуира туку ќе се доведе до ниво на ништовност во однос Природата онаква каква ни ет Подарена од Бога заради наше Спасение ...
      

      немал број луѓе веруваат дека овој шифт е заради некаков галактички скок [1] иако факт е дека таквиот скок е скок во амбис [2] за Христијаните преку Откровението попознат како зацарување на земјата на кнезот од овој свет, но неутврдени во Стравот или Љубовта кон Господ мнозина меѓу нас денес не можат цврсто да застанат на нозе и да им одолеат на сите био-етички еко-етички и управувачко-етички искушенија, та и лесно дури и во времиња на едуцираност биваат прелажани одвојувајќи се од Вистината за Бога преку изобилства од сластољубие, среброљубие и славољубие, а непознавајќи го Монотеизмот неретко свртуваат и на нови спиритистички њуејџ учења, кои всушност не се ништо друго туку паганизам во нова синкретизирана фолија, за кој пак здраво се закачени постојните еа-детерминисти, и ко таков но претставен како религиски универзализам истиот утре ќе сакаат да го востоличат како душевна храна сред нивниот утописки рај на Земјата т.н. нов бионички светски поредок, тешко на оние кои ќе паднат и не се одвратат од оваа стапица за Душата макар насила биле интегрирани во таков nwo систем!

Борбата за Христа т.е. Христос да остане во срцата на Луѓето, денес како никогаш не била толку неопходна и специфична, пред се' бидејќи неприметно ' е-тв-визијата на телето' речиси сите земјани ја имаат прифатено како неопходна, иако истата во од им ги омлитавува Срцата за нормално духовно созревање, а кое ко такво дури и без е-современиево, посреди мамонизмот и конзумеризмот кои вирејат во изобилство е расејувачка за Умот, во најдобар случај со катафатички наместо апофатички максимум како душевен раст, а кои всушност за Христијанинот кој живее во Светот треба да е избалансоран т.е. треба и Мотика и Молитва т.е. и Ближниот да го сакаме, но уште повеќе за тоа на Бога Да Му Благодариме, но зборот Ближен живеејќи во свет со империјалистички предрасуди сведен е само на крвно сродство, а тоа треба да е блиската заедница, за Христијаните пр. Црквата како Верници, за Граѓаните пр. Државата како Народ/и зависно од уредувањето итн. итн. да е посмешно дури и крвното сродство заради напливот на суета и рамнодушност без разлика како Човека истите го спржиле е сведено на (автоматизирани најчесто 'е') фејкбук поздрави и честитки, што е последната сламка за Соживот, но како виртуелен јасно е дека истиот наместо да не зближува се повеќе не закопува во своите маски, кои пак толку натежнуваат како е-профили да на крај човек нит сам може на Својот, а не пак на Животот на Ближниот да му се Радува или Сочувствува, а кога сето ова и алгоритамски ќе се доистимари јасно е дека оние хипер-корпорации кои ги поседуваат ваквите е-ќумезарници воедно и ќе ги впрегнат во дадена агенда на оние елити кои се востоличени како современи фараони (макар биле само во позадина на цел современ феудален либерализам), за нив и нивните агенди еве на крајот од постов и тро ситен абер од линкови, но кој колку и да ги демистифицира, воопшто не е доволен за да ги осуети во нивните агенди, за таква антиимперијалистичка победа Нам Луѓето ни треба пред се' Помош од Бога, но имајќи Слободна Волја дали секој еден од Нас тоа го прави, дали Славејќи го Бога Призива Божја Благодат на себе за своите Ближни и својата Околина!? понекогаш е доволно и Еднаш во Ден Човек Искрено да спомне Господи Помилуј за во денот да не се сопне, а доколку тоа го прави Усрдно и Воцрковено тогаш не само сопките ами и стапиците та дури и сиџимите ги раскинува, а ко и со секоја работа што повеќе ја прави толку повеќе и Благодат насобира, та дури и паднал да има кредит пак со лесно да се Исправи ... но Најнапред Никого Не Судете, разберете дека не им е лесно и на оние кои се поразени, дали од подли земни ил духовни идеологии, принципи или агенди, Најнапред Сами Исправете Се а потем наместо понив ко искушани да удрите, гледајте да им Помогнете, и повторно како најубо него со Молитва, а потем Голем Е Бог И Семоќен Бидејќи Сака Сите Да Го Спознаат Спасението како духовен раст кон Вистинското Царство Небесно, а не земниот утописки рај на детерминистите, но не заборавајте и еа-детерминистите се луѓе, денес лево утре десно каде кој како заглавил, но се' додека не се растеретите од визијата на телето никогаш ни Молитвата нема да може да ви станува од фокусирана до пофокусирана, а сетне да видите како со лесно нит емф-зрачење нит болести нит војски нит отрови нема да ве уплашат и рекршат, но терајте фанатично, туку Смирено без Страв духовно растете, за и сред nwo дури и обезличени идеолошки во животот Радосни Да Се Одржите ... ценете ја Слободата додека ја имате бидејќи штом тргнете по патот на федерализацијата, ко што Националното ви го украде Духовното, така и nwo-наднационалното ќе ви ги одзема двата идеализми се повеќе и повеќе!      туку тро ситниов абер, треба да го симнете бидејќи е xhtml, па дури тогај да го отворите во прелистувач, а бидејќи ова се постови и коментари од фејкбук, треба на истиот да сте логирани за да можете линковите кои се предочени да ги отворите, иако то фејкбукот и тогај ќе ве потпраша, а навистина ли сакате линкот да го отворите, каква детерминистичка жабокречина е тоа, колку само пати ме блокираа заради nwo табање, ама ај да не ви досаѓам и за тоа, битно ова се мои авторски фејкбук постови кои ги вадам тука ко побитни апропо темава откако го еутанизирав то фејкбук акаунтот

Fight For Humanity - https://drive.google.com/file/d/1bUfWgCC4wgKR1r5QL_7P9-d2jVinSIVT/view?usp=sharing

АнтиOтанизација - https://drive.google.com/file/d/1cQ_TCKwsrc7vS11mBYLAW-UzBkPMZSnl/view?usp=sharing

еа-империјализам - https://drive.google.com/open?id=1Vi4OBEgC8nLcLoLr__eGFtwgzqo0-9JL      


потака може уште по некој линк да предочам доколку и овој профилов, а по него и нишкава не ја хакираат односно ги едитираат моите постови, ко што постојано го прават ова локалниве удбаши со МАКЛЕЗЕТ, иако лично немам никаква политичка амбиција ниту пак некаква агенда, туку просто сакам само интерактивно да укажам за според мене портите авлиите патеките но и ќорсокаците во Македонија, односно мотивирам Народ на Дебата на е-Форум наместо сеир на е-социјалка, каде ако не друго бар прегледно ем архивирано и на куп стојат работите за секој да може да се надоврзе понатака на размислите и аберите за подобро утре на секојдневниот да нерачам обичниот човек ...


Изменето од Zelenikovo - 16.Јуни.2018 во 17:37
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2018 во 18:10

ова линковите во постовите од овие три mhtml документи предочени горе ко што гледам не ги отвора од прва, туку истите треба со десен клик да се отвораат во нов таб

~

а еве и превод на иницијалниот пост од АнтиОтанизација, но прилично корисни се и линковите во коментарите по него, та посекако симнете си го mhtml документот, којзнае може ќе ми затреба ако ми ги акнат активниве-скриншотови од гуглдрајв натака

https://drive.google.com/open?id=1miK4BEd-C96etUVmdwlb1kgcQalnzWzafHJkEiOTovg

~

и иако имам доста абер што како стојат работите, би ги поканил оние кои се запознаени со темава да нафрлат свое мислење или пак корисен линк, а како на едно место би имале во Македонија nwo демистифирачка архива, на сите побитни уки апропо ваквиот еугеничарски спин на елитите биле тие масонски или технократски, можеби ќе се изнедри така и критичко мислење во однос наше еа-интегрирање, ако не друго како слобода на говор заради Разум на Совеста кога утре референдумски ќе треба да се гласа за евро-атланско пенетрирање на земјава, за сега во унија која само е на почеток од федерализација, и воен сојуз кој наместо демократски делува империјалистички, конечно човек не мора да биде некаков скептик за да се информира правовремено за сите ризици кои одат рака подрака со наше зачленување во овие еа-клубои!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2018 во 19:00

ова кога велам евроатлантски детерминисти, не мислам ниту на Народи ко амери или европеи, а уште помалку на Нации, попрво би рекол евро-болшевички политичари кои стремат кон федерализација, а на кои иако им е јасно дека еврото e/беше недоносен чекор, бидејќи еу не е возможно да има иста монетарна а различна фискална политика, сепак и ко такво го протнаа за на мала врата при pрва следна индуцирана економска рецесија да ги принудат членките дополнително да се откажат од суверенитот и од Држави во Унија да станат републики во федерација

та уште еднаш под еа-детерминисти не подразбирам никого освен светските елитико се зад транснационалните корпорации сред постојниов конзумеристички поредок, оние кои впрочем и ја предводат свестката економија од банки па се до концерни ко амазон или гугл итн., конечно истите ако истите се дел од поголем nwo заговор односно агенда, тие се контролирани од еа-триумвиратот, кој пак јасно е дека пред мамон коленичи, доколку претпоставиме дека заради среброљубието заглавиле, иако за жал мамон е само еден од паднатите, но прилично надуен кој во основа е едно од средствата за владеење на кнезот од овој свет, а кој кнез симболично ви Библијата е претставен како падната ѕвезда деница чиј симбол вели Пророштвото ќе го носат неговите војски на своите чела и рамена, зар не е тоа симболот на нато, или може сум подранил, само да не е обратно та заспани и закаснетимко Човештво ова и не го препознаеме бидејќи ете не ни се верува дека ова е можно да се случи на запад каде нели цвета саде слобода

триумвиратот најлесно може да се разбере како три центри на моќ на западот, а во кои различни играчи се менуваат како би истерале заедничка агенда, иако од перспектива на набљудувач Човек никогаш не може да биде сигурен дали тоа навистина не се тримклучни фигури посреди евроатланскиот детерминизам
Изменето од Zelenikovo - 16.Јуни.2018 во 19:13
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2018 во 00:41

дали концептот на модерен евроатлански триумвират може да се сведе просто на Римски Папа, англиска кралица и амерички суверен тоа е тешко да се каже, но факт е дека сите овие три столици се испреплетени во однос западниот империјализам, а тука е масонството како enlightment интелигенција во сенка кое гледа сите нив да ги спрегне заради свој материјално-спиритуален хегемонизам преку нив како триумвират врз човечката цивилизација, тука веќе муабетов оди во друга насока па би го запрел, но добро е да се знае дека денешниот западниот империјализам е внуче на римскиот (колку фигуративно толку и буквално) составено од разни елитни касти кои го контролираат протокот на земно знаење моќ и пари во светот, иако како управувачки систем од масонерија потпрен е врз ренесансниот ритуален аркана спиритизам, кој ритуално е така скован да го призива и се потпира на енергија од анатемаго, иако низ Историјата злото не бирало место и начин кога во кого да се вгнезди, а преку поклонување на својата слободна волја неговите пиони за возрат добивале дадени придобивки најчесто во форма на власт и моќ, впрочем токму заради Слободната Волја, Човештвото неретко станувало заложник на духовен паралелизам на егзистирање меѓу разни империи кои заборавиле на Бога а се потпреле на анатемаго, за потем ко такви други да навјасуваат робовладетелски, а штом се јавувал Јунак по Божја Промисла да го ресетира таквиот систем, злото иако како Човештво сме добивале повотрно простор за Слобода заборавајќи на Одговорноста која доаѓа со неа повотрно запаѓало во нова стапица, но овојпат во овие времиња а при толку голем наплив на земјина популација која по индустриската револуција фаќа се побрз чекор на хедонистичкиот тредмил, ваквите можности за ќорокак воедно и се намножуваат, та доволно е и еден конторлиран светски К*ршлус за истиот да се искористи од дадени елити за да наметнат свој аршин за сите луѓе подеднакво, а со кои аршини западниот империјализам пречесто има експериментирано во минатите два века, за конечно денес и да се дрзне за утописките пориви на enlightment ордата за воспоставување нов светски поредок, во кој Слободата ќе биде само историска лекција за човечката ненаситност која единствено можело нели според нив да се сопре преку нов глобален фараонски поредок, но сето тоа толку лесно не им тргнувало ни порано ниту денеска од рака, бидејќи овој свет од Бог не е создаден за наша погибел туку заради наше Спасение, та и Бог Семилостиво повторно наоѓа начини како истиот да го одржи во својата изворна форма како место каде сме ниваму нитаму а преку нашата Слободна Волја како Божји Дар заслужуваме утре Душевен Раст или пропаст, а оној момент кога злото толку многу ќе му омили на Човештвото Господ Бог и ќе го ресетира ваквиот живот тука ...

уште колку време имаме и уште колку ќе ни се придаде за да остане простор за што повеќе Луѓе можат да се Продуховат како подобни за Царството небесно, наместо земно да се просветлат, тоа никој не знае, а дури Христос ни сведочи дека и крајот ќе биде скратен за да оние кои во последните времиња ќе дојдат на овој свет да не страдаат како Души заробени во ужас и зачмаеност на Духот ...

интересно е да се напомене, дека концептот на кој се потпира дуализмот, кој е впреден во масонската аркана како синкретизам, се потпира на античката максима како горе така и долу, односно го копира пр. Христијанското учење за Царство Небесно, но според нив како утописко земно, а потпрено на митовите како утопијата за Атлантида, но и овде би заминал муабетот пострана, па би го вратил назад со теоријата дека за да стигнат до таква утопија во овие времиња, еугеничарите како научна каста им остават одврзани раце како био-иделози на контролорите на власт и моќ да воспостават политичка реалност која ќе се потпира на одреден реален историски континуитет, кој пак банкарите го промовираат кај кастата управители како модерен триумвират ко реплика од римскиот, а кој може по потреба во зависност од околностите да се пополнува ротира или разградува во недоглед ако се земе како репер херметичкото масонско учење за знаење во знаење низ знаење / триумвират кој ко најодржлив модел според нив, треба неприметно да го поплочи патот за нов светски поредок, координирајќи околу себе разни структури кои до тоа ќе доведат, од тинктенкови како Римскиот Клуб па се до Билдерберг трибини за западните елити кои ќе ги спроведуваат зацртаните агенди понатака! што структурно и ќе беше во ред доколку сето тоа беше јавно наместо тајно спинувано, подло и задкулисно како би немало простор рајата да се освести навреме и се побуни, иако токму нејзината Слободна Волја им дава ним параф за својот земен идеализам, но кој за жал не е со Демократска туку робовладетелска позадина, најпросто сето ова Орвел го има испортретирано белетристички во неговата Животниска Фарма!

~

така еден од банкарските магови на денешницата впрегнува '70-тите млад марксист, кој поставува ваква управувачка пирамида (како западните елити би забрзале кон за ним неопходниот nwo), за конечно првиот пропаднат експеримент со тоталитарниот комунизам од минатиот век, во овој век да им биде под директна контрола и сред самиот запад \ но колку и сето тоа веќе да е разобличено и демистифицирано кристално јасно, бидејќи имаат целосна контрола на протокот на пари моќ и власт на западот, овие конструктори успеваат со леснотија да ги покријат ваквите искри на слободоумност со медиумски спинови дал во забавна или крвава форма, или задојувајќи ги масите со плус екстра задоволства релани или виртуелни, или со изнаоѓање потенцијален непријател како би ги дефокусирале експресно! просто Пропагандата денеска бидна главното оружје во рацете на детерминистите!Цитирај David Rockefeller asks Zbigniew Brzezinski and a few others, including from the Brookings Institution, Council on Foreign Relations and the Ford Foundation, to put together an organization of the top political, and business leaders from around the world. He calls this group the Trilateral Commission (TC). The first meeting of the group is held in Tokyo in October 1973
......
http://www.mindcontagion.org/banking/hb1968.html

Цитирај p141
professor Zbigniew Brzezinski of Columbia University, in his book Technotronic Era

... people, governments and economies of all nations must serve the needs of multinational banks and corporations.

p142
[Zbigniew] Brezezinski (1970) in Foreign Affairs, the CFR publication... He suggested the "creation of a community of the developed nations, which can effectively address itself to the larger concerns confronting mankind .... A council representing the United States, Western Europe, and Japan, with regular meetings of the heads of governments as well as some small standing machinery, would be a good start.

These words must have been the call-to-arms that set David Rockefeller in action, for in the spring of 1972, he broached the idea of a Trilateral Commission at the annual Bilderberger meeting in Knokke, Belgium.

p142
Two months after the Bilderberg meeting, in July 1972, David Rockefeller lent his famous Pocantico Hills estate in New York's Hudson Valley to be the headquarters for the first organizational meetings of the Trilateral Commission. Two-hundred-and-fifty financiers and industrialists, with interlocking memberships in the Bilderberg Group and the CFR, attended that first get-together.

http://www.thirdworldtraveler.com/One_World_Government/Trilateral_Commission_TBG.html
    


претходно ваков обид имало од страна на Ендру Карнеги и Советот за надворешни работи Council on Foreign Relations (CFR) заедно во костец со Лигата/Друштвото на Народите како предвесник на денешен ООН, но бидејќи не успеваат да ги скротат одметнатите болшевици преку нацистите, не ни успеваат да ја реализираат сопствената идеја бидејќи росто прогамата станала програмер и антипод на западниот империјализам, та околностите земаат друг ток, кој сега повторно треба да се протне, само што сега манипулациите и пропагандата требаат да бидат далеку поистемпирани, што и не ет толку лесно за западниот агитпроп, но емф-харпои, кибернетиката, нанотехнологија и фотоника, ем медиумски мулти-октопод и можат повторно и сред вакви е-времиња истиве агенди да пробаат да си ги дозволат, но Трамп и Фара тка речи им стапнаа на опаш! или!?

Изменето од Zelenikovo - 17.Јуни.2018 во 00:44
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2018 во 12:51

најголем проблем на еа-детерминистите е што иако нивните идеи и агенди се им се прецизирани сепак истите ги тераат брзоплеѕо па бидејќи немаат трпение и заглавуваат сред истите, како беше онаа брза кучка слепи кучина раѓа, и додека тие цел фокус го беа ставиле на цел балкан, им ојде столицата во САД, а со се неа и федерелазацијата во еу заради брегзитот, односно ттип договорот како следен чекор кон транснационален мерџинг меѓу сад и еу, прво економски, а потем и политички кога еу ќе се федерализира на ниво на сад како би можеле потоа со лесно да станат и политичка евроатланскса федерација, иако имаат нормално бекдор решенија во случајов за испуштената ттип шанса ко што е кандско-европскиот цета договор, но сето тоа дополнително ќе ги закочи во нивните империјални nwo цели, бидејќи за да протуркаат каква и да е следна шема, бидејќи оваа на јуриш не им поминала, ќе мора да прибегнзт и на поголеми тотлитарни спинови кај своето население доколку утре пак ги фатат целосно политичките конци во рака, хм, не сакам ни да претпоставам на што се' се спремни како би го извозеле Народот дека nwo ет неопходно!

брзоплетоста пример може да се воочи по секаде во нивните краткорочни и долгорочни агенди на овој пат, а пример за тоа е и шарената револуција во Македонија да протнувајќи подобен играч час поскоро пробаат заради свој аршин со грчката ксенофобија да не измират, а како преку недоносени договори меѓу нивни пиони ко што е денешниов меѓу Заев и Ципрас, кој онака како е условен како грчкиот пион би им останал на власт, не само тука туку нит таму нема да помине како парафиран, но колку им треба за да тераат и понатака со овој акал, бидејќи заради оваа брзоплетост пример, Македонскиот Народ и дополнително ќе се хомогенизираако е јасно дека мнозинството никогаш нема да се откаже од државен постулат како АСНОМ, колку и да го поткупуваат, затоа следно што ќе биде се директни уцени за изолација, бреј тоа во османлиско не' не одродиле та ова еа-детерминистиве веруваат дека сега тоа ќе биде случај, но не се проблем диловите и спиновите тука, туку што Народот се повеќе бара отвореност и транспарентност кај политичките субјекти, а тоа посекако ќе доведе утре до осигурачи да при евентуална еа-пенетрација изменаџираме лесно избавување од истата доколку еу како Унија забега кон федерализам или отан кон трета светска војна, затоа и смешно е што мнозина паничат апропо денешниов дил, иако истиот заради брзоплетоста е наш дополнителен адут, иако на локалниве политички елити нема да им биде лесно да одолеат на политичкиот притисок од еа-детерминистите понатака, освен ако не се Потпрат на Помош од Бога што е возможно доколку лидерите се Воцрковенинаместо само навидум продуховени!

но еу федерализирањето само по себе и не е баш лесен процес, дури еу добила заедничка војска или фискална политика, и не само заради ризиците, туку заради свеста на земјите членки дека четврти рајх не им е потребен! но еа-детерминистите ќе прибегнат конечно кон светски финансиски контролиран колапс за да ги принудат безрезервно да капитулираат пред nwo мастерпланот, но тоа веројатно е последното сценарио додека не ги осигураат овие еа-елити сите механизми за да ја задржат моќта и власта и во такви услови а нам до тогаш ни останува да се погрижиме да биднеме и останеме што понезависни и самоодржливи од нивното глобално село, ова сето сега е ситна боранија во однос колку Народ ќе страда преживувачки доколку со време нема безбеден рурален бекдор како осигурач за самоодржливост, без разлика какви се политичките околности глобално ил локално ...

https://eu-us.blogactiv.eu/2013/11/29/fundamental-flaws-in-a-fundamental-law-of-the-european-union/

https://voxeurop.eu/en/content/news-brief/2211991-10-countries-united-states-europe

https://www.bibliotecapleyades.net/sociopolitica/sociopol_globalization08.htm

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2018 во 14:18

малку им се брза, односно делуваат брзоплето во агендите еа-детерминистите, навистина убав пример е дилот Заев-Ципрас, кој бидејќи поместен заради грчко парламентарно заседание на кое се отврди и официјално дека е недоносе т.е. нема логика Ние да продолжиме да го имплементираме, ај во Сабота што не се потпиша, туку час поскоро и во две Православни земји во Недела го потпишуваат, иако овој ден не само што е Црковно неработен туку и Државно, ова само покажува дека се толку несмасни што заборавјќи на Своите корени се заплеткуваат и дополнително духоносно, иако нели ќе си најдат оравдување локалниве пиони дека секуларизмот и тоа им го дозволува кога е во прашање стравот на еа-детерминистите да не пропуштат ваква шанса кога имаат двајца свои сигурни играчи, но утре жртва за ова може да биде консензуалниот принцип во еу, кој пак како чекор поблиску до федерализирање ќе им биде неопходен, а Нам шанса да им се приклучиме и покрај ксенофобниот однос на Грција, но ризик дополнително да се разниша еу, само Нам не ни куца од тоа Магарето туку што имаме затворени партии кои не дозволуваат ниту фракционерство, а не пак отвореност и соработка со избирачите т.е. поднесување за сите политики чекори и отчет правовремено, онака си тераат на жими мајка опуштено!

иако по Нас неправедно и геноцидно, земено пак каузално во oдонос nwo, цела среќа еа-детерминистите играле на карта да ја распарчат Македонија, а по Божја промисла гледаме дека денес тоа им е најголема стапица за лесно комплетирање на еу мозаикот, односно сами себе долгорочно се заглавиле во своите геостратегии, во спротивно доколку Македонија регионалнално останала како целина многу одамна приказната ќе си ја заокружеле, а во исто време полесно уништувајќи го Слободарскиот порив на Македонците, ставајќи ги комплетно како Центар во своите леви агенди! Слава Богу За Се' бидејќи ние луѓето судиме од денес за утре а Господ Бог делува Совршено дури и посреди нашата Слободна Волја ...

понатака во вакви околности Наше е да не се плашиме, а стравот низ Молитва да го релативизираме, но колкав е процентот и од Народот и од неговите Водачи што тоа така го ресетираат, а најчесто жонглирајќи со земна мудрост за духовност, убаво е Заев што думал да се вратиме на изворните корени на Христијанството и сугерирал дека решение за поголема Благодат преку заедничарење со цела Православна Екумена е МПЦ-ОА целосно да се врати на Охридска Архиепископија со што и први би ги разрушиле темелите на етнофилетизмот како детерминистички к*ршлус во Православието, но наместо тој да држи изворно во својот политички домен, се меша онаму каде не му е место, каква иронија нему Националното му е новокомпонирано,а сака Духовното да му е изворно, што е и дополнителен политички парадокс ако се знае дека доколку станеме национално новокомпонирани, токму М-то во името на Црквата ќе остане последниот бастион за бранење на Македонштината што би значело помалку Благодат бидејќи официјално ќе си останеме сами на себе, а знаејќи дека Црквата е Христоцентрична а не земноцентрична!


Изменето од Zelenikovo - 17.Јуни.2018 во 18:58
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2018 во 22:22

и додека мравките а и термитите се спремаат за зимата, штурците летово си свиркаат опуштено, периодов претежно пред тв додека трае светското во фудбал, за миг и повпечатливо бидејќи е меѓународна фудбалска веселба во Русија, нешто што ретко е случај бидејќи земјата е непожелен ко неподобен nwo играч на глобалната шахофска маса, ако имаме предвид дека еа-детерминистите имаат ставено рака не само на светската економија како среброљубие, туку и на блокбастерската забава и спорт како сластољубие, на страна меѓународните институции како славољубива спона за нечиј авторитет, нејсе, додека ете земјаните си се опуштаат паралелно врие во концептуалните кујни на еа-детерминистите, бидејќи со волку непожелни ризици во однос лесен и комплетен мерџинг/соединување на западот, одеднаш она што го имаа оставено ко за подоцнежно сценарио, кога би требало сите земјани да ги принудат да им се придржат во нивниот nwo матрикс, а преку економски и воени уцени, колку и да е невозможно денес уштре утре може да се случи, ако 'просветлените' видат дека немаат друг потег, да се надеваме дека на сите тие ризици ќе продлжат да спинуваат [1] а како веднаш не би прешле на главните потези, иако кога тогаш истите ги имаат зацртано како неопходни, а Не Дај Боже за тоа некогаш да имаат одврзани раце!

интересно е дека нема консензус помеѓу различни масонски клубови околу пристапот за потезите, но како произлезени од enlightment ренесансното движење целта им е иста да го поплочат патот за анатемаго да се зацари, што конечно Господ Бог нема и да го дозволи!

сепак енергијата која ги има парализирано еа-детерминистите не ги остава на мира, та и биваат принудени од време на време да размислуваат што со нивниот утописки рај на земјата како нивена цел кон која последниве векови тежнеат, па и затоа е неопходна будност од страна на Луѓето за да на масонските фатаморгани не им се остават отворена врата, кои фатаморгани колку и да се неверојатни, за масоните се константа, така едни сметаат дека нова атлантида ќе воспостават преку контролиран светски економски колапс:

Цитирај “The Elite, the ‘Great Game’, & World War III”

By Prof. Dr. Mujahid Kamran

http://www.newdawnmagazine.com/articles/the-elite-the-great-game-world-war-iii

“The elite is intent on conquering the world through the use of the abilities of the people of the United States. It was as far back as 1774 that Amschel Mayer Rothschild stated at a gathering of the twelve richest men of Prussia in Frankfurt: “Wars should be directed so that the nations on both sides should be further in our debt.” He further enunciated at the same meeting: “Panics and financial depressions would ultimately result in World Government, a new order of one world government.”

New Dawn Magazine Special Issue #16 :

“W h o ‘ s P l o t t i n g W o r l d G o v e r n m e n t ?”

http://www.newdawnmagazine.com/special-issues/new-dawn-special-issue-16

http://notasheepmaybeagoat.blogspot.com/2011/06/what-connects-these-people.htmlдруги пак гледаат за конечен потег во однос nwo спин религиозна квака:, иако недвосмилено доколку бидат загрозени нема да бираат со какво сценарио да одат!

Цитирај Albert Pike letter to Giuseppe Mazzini in 1871

"The Third World War must be fomented by taking advantage of the differences caused by the "agentur" of the "Illuminati" between the political Zionists and the leaders of Islamic World. The war must be conducted in such a way that Islam (the Moslem Arabic World) and political Zionism (the State of Israel) mutually destroy each other.

Meanwhile the other nations, once more divided on this issue will be constrained to fight to the point of complete physical, moral, spiritual and economical exhaustion… We shall unleash the Nihilists and the atheists, and we shall provoke a formidable social cataclysm which in all its horror will show clearly to the nations the effect of absolute atheism, origin of savagery and of the most bloody turmoil.

Then everywhere, the citizens, obliged to defend themselves against the world minority of revolutionaries, will exterminate those destroyers of civilization, and the multitude, disillusioned with christianity, whose deistic spirits will from that moment be without compass or direction, anxious for an ideal, but without knowing where to render its adoration, will receive the true light through the universal manifestation of the pure doctrine of Lucifer, brought finally out in the public view.

This manifestation will result from the general reactionary movement which will follow the destruction of Christianity and atheism, both conquered and exterminated at the same time."

https://www.bibliotecapleyades.net/sociopolitica/sociopol_masonsknightstemplar15.htmКон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2018 во 12:52

откако сношти МАКЛЕЗЕТ оживеа, еве добра надополна од 10-тиот пост натака за корените на масонеријата, како полесно би ги разбрале нивните постојни агенди за nwo, та и помалку да им се чудите на цитати ко овие горе ...

https://www.maklezet.mk/community/index.php?topic=111.0

бидејќи форумот многу веројатно ќе замине натака во историја, еве архивирани линкови до нишкава [1][1] а доколку не можете да ги отворите врските во постовите, ископирајте ги и пребарајте ги засебно на нет како адреси или пак низ срчот на archive.org

...

она што е корисно во однос оваа тема е да се запрашате, што можете Вие да сторите за да се осигурате за Подобро Утре, освен да се информирате како стојат работите т.е. доколку Ви е јасно дека живееме во последните времиња на постојниов либерално-капиталистички поредок, посекако ќе се замислите кои опции ги имате на располагање при каков и да е глобален економски или политички гајрет, но и евентуално природен, дали имате засолниште на Село некаде, дали таму можете Самоодржливо да функционирате, кого се' и како се' утре би можеле таму од Ближните да помогнете, не се залажувајте дека при глобален колапс од кој и да е вид дека Државата ќе ви го бери и собери гајлето! вака сега како стојат работите да сите имаат знаење искуства и волја да живеат претежно во градска бетонска џунгла, не е гарант дека на каква и' да е идна општествена транзиција со леснотија ќе се прилагодите и ја издржите истата дал прехрамбено здравствено душевно телекомуникациски електронски научно, а не пак сето тоа да е еколошки и комфорно, што и сега е тешко, а камо ли доколку секне и' за миг транспортот и стопанството ... нормално Народ ќе се снаоѓа, но зошто со време додека можете наместо во станои по Скопје да си ги заробувате вишокот заштеди, тоа да не го правите Рурално, што и сега би ви било добро како би имале спремна еко алтернатива за градското загадување, а во случај да ве навјасаат то современите здравствени шкапми ил јастози, а убаво е да имате како и каде и' денес децата да ги привикнувате на живот во Природа онака викендашки ил излетнички ...

но мнозинството не можејќи да одолеат на хедонистичкиот тредмил, на која историска трака всушност сме закачени ко заробени глувци кои во континуитет се вртат колективно како rate race, од грото сограѓани ретко кој и' да се одважи за инвестирање во Рурално Прибежиште како осигурување на својот Опстанок сред вакви времиња, а не пак уште сега со време од сите постојни урбани ќорсокаци да се засолне, што кога тогаш иако ќе го стори кој колку има сили, сепак тоа ќе биде болна транзиција, ако имаме предвид дека во услови на некаков глобален колапс и оние што имаат прибежиште ќе немаат мир од налетот на гладни или диви орди, заради што паметно ќе беше Државата да имаше разработено постојно сценарија за Рурална Реемиграција уште сега, а како осигурување за Не Дај Боже системски колапс, бар затоа и се здружуваме како општество и за краткорочни и за долгорочни ризици да може да ресетираме како би се одржале во живот како Општество, и ајде краткорочно имаме планови, но истите долгорочно нема да се одржат при сеопшт контролиран или не светски општествен колапс, НО колку и ова да е очигледно како возможно луѓето по инерција до последно ќе чекаат на авторитетите да им најдат чаре, а тие пак мака мачат и сега во нормални околности да ве одржат на нозе, а не пак економската центрифуга дал локално или глобално и за момент да запре!


лично не сум песимист, напротив дури и во најзорт стапици гледам да најдам сили за смирение, како би можел да се фокусирам и на денешниот но и утрешниот ден, бар да не останам без компас во однос Духовното Спасение, кое за мене е побитно од материјалново кога веќе имам познаено дека не е само овој живот и овој свет за живеење, но би бил себичен доколку своите размисли не ги споделам со Ближните, бидејќи повеќето од нив и при најмало нарушување на комфорот паѓаат во депресија, а не пак да ги стрефи некое озбилно-цунами, а потем и да ми е криво зашто сум можел а не сум ги предупредил сведочејќи за оние Вистини и Знаења до кои сум стигнал и јас ко мнозина, но за разлика од грото анти-nwo агитатори, не приоѓам параноично на околностите, туку гледам токму како најлесно истите да се Истрпат, бидејќи јасно е дека еа-детерминистите држат многу конци во рака кои по самата природа на оние кои се обземени од сласта за моќ и власт ко што велам погоре доколку се осетат некако загрозени и ќе ги пуштат од рака, а знаејќи дека живееме на планета со ограничени ресурси каде нема простор за еднаков економски раст и за западот и за југот и за истокот и за северот, факт е дека тие тоа, контролирано или не, ќе пробаат истите тие конци бар да ги растресат ако не ги пуштат, а нормално наоѓајќи си оправдување во својата земна утопистичка мелодија, онаа познатата ordo ab chao односно поредок преку хаос налик митско кревање на фениксот од пепелот, но не е мое да судам, туку да се Спасувам а без притоа друг човек Свесно да сотрам, оставајќи Му ја таа борба на Бога а само Господ Бог ќе ни суди и за свесните и за несвесните гревови кои ги правиме дури и кога мислиме дека правилно делуваме, затоа и претежно гледам да помогнам низ Молитва, иако има периоди ко овој кога во светов сум потфатен од елитите и нивните инструменти та се одважувам по инерција да сведочам на кој пат сме тргнати како Човештво т.е. или да останеме Луѓе онакви какви Бог не создал, или пак да заминеме во кибернетска еволуција како би им угодиле на постојните технократи, илити издемонизирана како би им угодиле на идните спиритисти, та колку и да е некокму чудно ил смешно, јас никому не би му замерил ако размислува поинаку, но сите би Ги прашал како би реагирале ако сте Свесни дека пред Вас постои давеник, зар рамнодушно ќе го одминете, или ќе пробате да му помогнете!?


Изменето од Zelenikovo - 18.Јуни.2018 во 14:54
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2018 во 02:14

ако мене не ми верувате, иако добро е да се има скепса како не би биле слепо предетерминирани од некого (пр. кај нас ова еуротрансериве кои саде ветуваат дека мед и млеко ќе потече ако во еу пенетрираме), та еве белки ќе поверувате на анализи од воена центрифуга, иако истите се пуштени преди се' за да ги компактираат своите редови во однос nwo агендата, но факт е дека вака или онака дури и сега за могумина е научна фантастика да се отштопани од системот како Самоодржливи, а не пак при чиј и каков и' да е предетерминиран или случаен глобален хаос да успеете не да се аклиматизирате туку да преживеете, ова може помалку им е битно на продуховените него материјалистите, бидејќи знаат дека не' секое зло е за зло, примерот со Обединета Македонија погоре, бидејќи конечно на овој Свет не сме дојдени за да уживаме туку да еволуираме или подобро речено се исчеличиме за утре по овој Живот биднеме посветли послободни битија ... сепак бидејќи мнозинството се традиционални Верници нив и најмал ќорсокак ги фрла во очај, па поддбро е, а доколку не се научиле да Трпат сиромаштво глад и тортура, со време да си најдат безбедна алтернатива за вакви сценарија!

http://www.thedrive.com/the-war-zone/5714/the-pentagon-envisions-a-horrible-and-dystopian-metropolis-of-the-future

но и научни анализи не се на одмет, иако повторно истите се користат за што побрзо луѓето да се уценат за nwo реалност, него да се натераат системски кон Самоодржливост, но така елитите се помалку и помалку ќе можат да ве манипулираат и мелат посреди своите агенди, та наместо да Рурално да ве стимулираат се повеќе и повеќе урбано ве гетоизираат, не само за полесно да ве пребројуваат и организираат, туку за полесно од вишокот да се ослободат, за нив наједноставно решение е еугеничарскиот принцип - помалку Народ помалку гајле [1]

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=742&PID=173817#173817

некој ќе рече ете генерализирам и судам, но суд е доколку јас лично наметнувам моја Вистина, а она што го правам е само пренесување на нивните заклучоци кои и се јавнo изнесени, а зошто Вие како Луѓе истите ги пренебрегнувате тоа е Ваша работа, јас ко што реков Сведочам, дека овој поредок е прегорен и повоторно заради нивните агенди, а новиот кој го имаат зацртано не е воопшто хуман туку детерминистички насочен кон нивните утописки филмои, та затоа и ве плашат, наместо пазарот и богатсвото ресурсите воопшто ги распределат, а за тоа не тие да наметнат агенда, туку сите да најдат компромис!

И' возможно е да дојде до тоа! но, прашање е како да се заузда декаденцијата која била катаклизмична за многу досегашни земни општества, дали е доволно само да се реши современото робовладетелство и материјализмот за да дочекаме поубава иднина како Човештво, а оди сега запри го културно цел тој налет на либерализам без граници преку кој дури и традиционалниот постулат Семејство треба да исчезно како патријархално, туку треба да биде што фрагментирано за да полесно и се контролира и манипулира со процесите во општеството, глобализацијата колку и фенси да звучи, ака како ја имаат завозено односно еа-детерминистите испланирано е ништо друго него ордо-аб-Чао, а ко што напоменувам бидејќи секаде пробуваат задкулисно да се инсталираат овие елити и без знаење за нивниот корен и кој стои зад нив, единствен корисен чекор е Самоодржливост а пожелен отпор е Молитва која придонесува да Трпиме а така и да се Смируваме како не би му давале на злото никаков повод за уништување на Светов,за што неопходна е Свесност за околностите, затоа и не излегувам пример на протести по улица, бидејќи денес истите не се манифестација на идеализам туку по инерција на хулиганизам особено кого се во прашање суштни работи, и токму затоа велам дека греота што и при вакви времиња не знаеме да најдеме начин низ континуиран отворен дијалог до решенија да стигнеме, а што ќе биде возможно доколку сите Партии Институции и Здруженија бидат обврзани на е-транспарентност непосредно преку е-Форуми, но ако ќљофтајте си се вие и понатака по социјалките и улиците, и давајте му повод на злото се повеќе и повеќе да вирее та може и некогаш и така може ќе ви текне дека само низ 24/7 отворена аргументирана и архивирана дебата е возможно да се дојде до одржливи решенија, туку ви направија воа месониве е-хајд-парк да урликате и лајкате та сега се навлековте на сеир и денгуба, та дури и законски да Ви се даде можност да биде активен дел од системските политики, вие за жал и понатака ќе си се возите на тоа социјалките како места најчесто за лечење екстра гурабии од секојдневните гајлиња, ако поарно и тоа него домапните да ги малтретирате, но канализирањето енергија во празно бидејќи истата едвај и некој да може да си ја врати назад некако е чајно решение и лично и колективно! аирлија на паметот!

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=742&PID=213642#213642Изменето од Zelenikovo - 19.Јуни.2018 во 03:14
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2018 во 22:33

маклезет ојде во историја, овој пат по моја воља [1">1] а во контекст нишкава за НСП тука еве од тамошната архивиран абер 18 и 19 јуни годинава ...

https://web.archive.org/web/20180619105313/https://www.maklezet.mk/community/index.php?topic=111.0;all

https://web.archive.org/web/20180618100125/https://www.maklezet.mk/community/index.php?topic=111.0

кога ги отворате линковите од постовите во овиее адреси горе, бидејќи ве носи на нова срч страна на archive.org но со нивна сугестија за кликнатиот линк, треба во тој нов срч прозор од срчата да го избришете пр. https://web.archive.org/web/20070221040947/ а сетне да го срчнет самостојно линкот дали го има на архие.орг или пак да го сејвнете за да во го отвори преку архивата, илити пребарајте го засебно на гугл ...

~

сетне еве абер за видеат од постовите кои бидејќи најнапред таму ги отвараше како вметнати во код та не ги дополнував со објаснување, но бидејќи на архивиранава копија од нишката ги вади само како адреси, та еве ги по редослед насловите, доколку некому утре му затребаат а испариле видеата од тјуб ето бар да види конотација доколку ги има другде на нет репостирано ...

post #1
      1.1 Brave New World Order : The Roots of Scientific Dictatorship
      1.2 The Ascendancy Of The Scientific Dictatorship, P. D. Collins [FULL]

post #2
      1.1 _Empire of the City_ ┊ The 3 'City States' Who Rule the World Today

post #5
      1.1 When Jews Rule The World ~ Brother Nathanael [1]
      1.2 Israeli Media Reveals The Secret Behind Communism ~ David Duke [1]

post #6
      1.1 THE JESUITS RUN THE WORLD (NWO) ~ Alan Lamont

post #12
      1.1 What is the Club of Rome? ~ Stuff They Don't Want You To Know - HowStuffWorks

post #13
      1.1 Saša Marković, Na rubu znanosti, Manifest protiv imperije, Drugi dio

post #14
      1.1 Krešimir Mišak: Razgovor o Novom svjetskom poretku ~ emisija Markov Trg

post #15
      1.1 Krešimir Mišak autor kultne emisije "Na rubu znanosti" gost Sputnjik Srbija

post #16
      1.1 Rescue at Sea by Migrant Offshore Aid Station - October 2014
      1.2 Libya to Italy. LIVE!!! ~ The Survival of the luckiest. (22-11-2012) to (24-11-2012)Изменето од Zelenikovo - 15.Јули.2018 во 10:38
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2018 во 09:05

последно скокотливо искушение од технократска природа кај Нас е стапицата за Слободна Волја наречена rfid која технолошки утре многу полесно може да се искористи од одредени елити за 100% контрола на масите да во случај некој и навистина да е свесен дека одредено место или систем не ет на арно наштиман да неможе никако да се измолкне бидејќи помсите страни се ќе биде учипено и сход запазено! но колку шекер е на арно а колку за зло тоа со време ако чоек не е свесен ќе се опушти та и отпушти за потем и да нема можност за одвраќање од стекнатата навика!

еве сега Ние заради страв од корупциски табиет кој изборно или референдумски јасно ни е на сите дека може од елитите или удбашите да се спинува, како Народ можеме да издејствуваме осигурување од такви ризици преку биометриско гласање, но дали и колку таквата антиризик карта утре може да стане норма, а таквата норма исклучивост да по линија на мнозинство на сите да им е наметнато безусловно такоов вид на гласање!? во која мера и за кои ризици е дозволиво некоја технологија да се искористи 100% тоа е прашање и на етика и на безбедност но и на граѓански права ...

но факт е дека заради одредени стравои Чоек може да си рече ако поарно е биометриски да се тера изборно но дали сетне нема да си речи ако поарно е безготовинското плаќање да е така осигурано, а сетне зошто не и готовинското итн. та треба озбилна свест како некоја технологија се применува и до каде може истата да се примени! да не се чудите во иднина доколку остаите технократите да ви ги диктираат реформите та да ве натоварат на жими мајка со екстра гајрет од ваков вид, та ако сега сте биометриски пребројани по лични документи, но на кои уште сега има рфид чипчиња, утре да ви речат ех најбезбедно е вие да сте учипени зошто документи кога така некој може да ви украде документот или некаде да го забораите или изгубите и да не можете на време да гласате пазарите или минувате некаде!? но граѓанска дефокусираност та и ќе си рече Народ арно овие избраниве за тоа земаат пари та белки добро измозгале средниот царски пат, само што заборава деканутре во еу каде суверенитетот е озбилно оставен на располагање на мнозинството во унијата какво знаменце ќе им натоварат континенталните евроболшевичи елити такво ќе мора дамимплементираат и локалниве еуротрансерски полтрони, зар не!? а нормално изговор ќе биде оти некаде уведеле дека рфид учипување е за некого добра пракса, та ќе експериментираат дали и тука е тоа така на прва, зар тоа и сега не го прават со копи-пасте решенија на сите нивоа, но и потака каде ко неинтегрирани а помали за експериментирање на ангро ни пуштаат разни експерименти кои ние молчешкум од комплекс на пониска вредност со насмевка им ги прифаќаме, небаре во Устав ни стои лисабонски договор а не Заседание на АСНОМ, иако сега како ни го пуштаат ко посредници ерга-омнес дилот на За-Ци односно под притисок директно од еу, тоа уште веднаш има проевропско учипување односно европски уставен штембил доколку се одважиме вака Устав да промениме, иако може да се каже дека тоа беше и со рамковниот договор 2001 но тоа беше во однос внатрешно прашање и без особени национални обезличувања додека ова е надворешно прашање преку кое национално внатрешно се ремоделираме, кој пак експеримент утре ќе биде добра основа доколку помине да го имплементираат и другде каде им се може, зар не, под притисок самотагирани ко новокомпонирани 100% заради туѓи системски проблеми! бар да беше наш проблем ксенофобијата во еу та и некако, ама ова е парадокс, кој иако не е случаен ние очајно веруваме дека ќе се промени доколку си учипиме во Устав нови вибрации, а проблемот не ет во нашиот Устав, туку во нивните двојни аршини ко унијана зависно-независни држави!

http://www.novi-svjetski-poredak.com/tag/rfid/

лично заради 100% Слобода бев спремен да неземам од новите биометриски рфид документи кога излегоа, но со време не бев заминал одттука, та и морав да се аклиматизирам на постојните околности, кои иако технички полезни се психички ризични, она не знае човек ниту како ниту кој се каде ги има тие податоци, а нормално сетне живее и со одредени стравови дали од незнаење или неинформираност бидејќи освен инфото дека ова е најнова технологија ништо друго не е предочено, односно дека во чекор ве следат и знаат и каде сте и кога понадвор сте но и со кого се сте се виделе, Приватност хм освен во сли нигде другде, а и таму денес тешко ја има бидејќи имаат технологии со кои и ова е поместено, но и за тоа никој не ве информирал!Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2018 во 22:34

што е интересно околу рфид технологијата, додека таа е за бенифит на граѓаните елитите нема да ја промовираат, а кога ќе се создадат услови за нејзина тоталитарна употреба преку спинови ќе ви ја наметнат како неопходна, она пукнала бомба ваму пукнала онаму и ќе си истераат 100% осигурана орвеловска новела и во реалност

https://www.silverdoctors.com/headlines/world-news/the-nwo-of-tomorrow-the-shift-is-toward-totalitarianism/

дали уште сега вака ќе гледаат да предетерминираат околности кон ордо-аб-чао тоа не е јасно, но очигледно преку спинои за федерализација на еу, ко што беа фалсификувани книги пр. на грчките буџетари како би предизвикале шок со кој ќе се дестабилизира постојната унионистичка економска реалност во еу за иста монетарна а различна даночна политика та со лесно да ги легнат сите на брашно дека е неопходно целосно централно фискализирање, што пак нормално потем е спунт за понатамошно федерализирање и конечно трансатлански федерализам меѓу еу и сад за кој една почетна спона требаше да биде и ттип, за потем осигурани и на економско и на политичко ниво да ги уценат дали со силом или милом и останатите светски центри на моќ да им се придружат во НСП агендата, само забораваат дека живејат на планета со ограничени ресусрси за ова да е и самоодржливо особено проблем онака пагански како тераат во позадина, заради што иако привидно се за стабилност реално се за контролиран хаос преку кој ќе си истераат фантазиите за утописки рај на земјата а јасно под нивна власт, та ако по утрото се познава денот ако не им тргне со едно ќе одат со друго сценарио и експерименти, но на Христијаните им е јасно како сето тоа ќе заврши заради што не треба да се возбудуваат и мислат дека со свои сили без Бога нешто ќе можат да променат ...

https://www.globalresearch.ca/a-totalitarian-europe-now-on-our-doorstep/5617176

особено тешко ќе биде кога молчешкум утре заради припадност кон некој сојуз ќе мора утре и некои Православни да клекнат на кнезот од овој свет, а кога ќе биде тоа не сакам ниту да нагашам ниту да шпекулирам бидејќи нит сум пророк ниту пак особено запознаен со таквиот ѕвер та да речам тој е, но предупредени сме ќе ги познаете по нивните дела и немајте ништо со нив, а дали имаме свест слободна за тоа незнам, повеќето и да се свесни одбиваат да поверуваат баш ко и мене дека навистина тоа е така, бар од аспект на есхатолошка правичност никого да не судиме за да не бидеме осудени! сепак мора да внимаваме да не наседнеме на екуменизмот како спона за универзализам! посебно е проблем што се обидуваат од внатре некои кон ова да ги поткупат Црквите најнапред протестанските потем и католичките, а нормално и православните, туркајќи ги кон инстант обединување и со сите иноверни кон универзална религија заради стабилен нов светски поредок, што пак и да се прифаќа некако институционално доколку сте свесни за ризиците не треба да го прифатите и индивидуално ...

[1] https://web.archive.org/web/20180618093918/https://www.maklezet.mk/community/index.php?PHPSESSID=lggddv784fti166qqa5npg5r6b&topic=121.0

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2018 во 02:11

интересна генезата за НСП, може да се каже и македонците имале таква волја за обединет свет кога под водство на Александар Македонски го обединили тогаш познатиот свет, кревајќи го за неколку ниова повисоко од дотогашниот страпски аршин на персијците, но за разлика од македонците нивниот антипод подоцна римјаните свртеле повоторно робовладетелски до коска, може да се каже биле повеќе илозовски наштимани ко атињаните иако се летале да ја ископираат славата и моќта на македонците, доколку репер е изјавата на Демостен дека меѓу македонците не може да се најде ниту еден асолен роб бидејќи немале робовски менталитет ниту робови а кои и да ги имало кај кралевите тоа било по доброволна линија претежно, та ќе рече атињанинот "види ги до кој степен се барбари што меѓу нив не може да се најде ниту еден асолен роб!"

интересно е да се напомене дека Александар делувал може да се каже по Божја Промисла да обединувајќи го тогаш познатиот свњт при експлозија на кутурната еконосмката и политичката експедиција која ја истерал како наследник на егејските знаења го востанува пред се' Коине јазикот како античка лингва франка, за да подоцна и кога се појавува Христијанството а бидејќи не било компатибилно со многубоштвото на римјаните да експлодира како Порака на Љубовта т.е. Евангелието на Коине јазик по сите страни ... уште поинтерсно што Свети Константин од Наисус го дели римското царство напола и ја враќа индиректно славата на овие краеви иако во ново руво но особено ново бидејќи го Признава Христијанството како Официјална Религија, додека пак Свети Јустинијан родум од Тавресум (Скупи) ги расчистува ересите и го стандардизира византиското правото ...

е сега што се случило со римјаните, сигурно тие имале внуци, а на кои ова не им се свидело оти немале свој Цар ами тоа им станал индиректно Папата, е тие станале тајни конспиратори кои пак немајќи Цар се труделе да ги решат оние кралеви кои биле аминувани од Црквата, а чиј авторитет се обидувале да го ресетираат на многу начини низ средниот век, а конечно им тргнало од рака со превратотот кој е сторен со француската револуција, интересно е дека тие т.н. масони синкрњтизирале пагански знаења кои заради Христијанство биле истиснати а кои знаења се повод и за западната ренесанса но повеќе како профана него како сакрална уметност, иако пак во сакралната ја вметнувале паганската профана уметност заради што и се јавил веројатно анимозитет кај Паствата ако не кај католичките Свештеници да имаат икони како не би се дефокусирале од раскошот на визуелизациите на ренесансните уметници иако најнапред тоа не им пречело ...

но чуму цел овој вовед, просто за да укажам на фактот дека овие масонски елити подоцна тераат со својот неопаганизам озбилно и понатака, а по француската револуција и со официјална доктрина за хјуман брадерхуд но кој ќе биде просветлен од луцифер Анатема на него, што воопшто не го кријат, а идеал им е рај на земјата како копија на некогашната паганска атлантида која токму заради исти причини и исчезнала (абери на крајот од последниот пост во ликов) таа симболика ќе ја најдете насекаде во нивните аршини како идеологија произлезена од енлајтмент периодот во европа, а заради кој на се' му даваат паганско митска конотација од наука преку политика па се до топонимија онаму каде столуваат, за конечно и на Црквата да и речат уживајте вие ко Христијани сте исто пагани нели имало слични култови на вашата Вера и порано, иако е јасно дека во тие пагански култови отворено се говорело за идолопоклонство кон паднати духови Анатема на ним, а знаејќи дека Господ Бог Слава нема за се' за ова низ историјата преку Пророците не предупредувал ние како Христијани на ова во никој случај не смееме да наседнеме! особено бидејќи ја имаме во предвид херметиката на дуалистите кои сакаат Господ да го изедначат со созданија а според премисат како на Небото така и на земјата но не како Слободна Волја за Живот во Вистината за Единиот Бог туку устројување на земјата како рај за што јасно ни е посочено од Христос дека такво нешто не е возможно на овој свет, значи тие масоните имаат за цел копирање на Божјото Устројство но заради некои други елитистички цели заради осигурување на мала врата моќ и власт чистејќи ги така кулоарите на паднатите духови, бар да ги чистеа своите, иако не знае Чоек дали некој не е толку опседнат та ко таков си чисти свој кулоар, иако тие за такво нешто ко елити никогаш нема да имаат Смирение и јавно признаат колку и како се грешни, иако конечно тоа скришно го прават кога Човек ќе биде воведен во нивните масонски ритуали каде на крај им откриваат на адептите колку е саат но кога веќе е прекасно за ескиважа а тоа да не е по цена на глава! затоа пак како Христијани ако сме свесни за ова ќе гледаме со нив ништо да немаме, а доколку се соблазниме да ги испитуваме [1] дали се од Бога ко што не поучува Апостолот кој во Слава на Вистинскиот Бог ни посведочил Бдејте Будни и наоружајте се со сите Божји Оружја пред се' Благодатта за да може да одолеете дури и на директни удари стоејќи Цврсто без Страв од злото и Неверие кон Бога Кој Е Праведен и нема никогаш да го остави сам оној кој се надева на Него ...
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2018 во 13:19

но не заборавајте иако вие биле утврдени во Благодатта и страв од Божја Казна некој неприметно може да ве легне на брашно, посебно оние кои се Духовни Водачи на овој Народ а пополека седнувајќи ги на екуменска а потем следствено и на универзалистичка маса и самите да го фрлат Народ во амбис, што имаме среќа да не сме официјално признати та нема место сеуште за нас на таква маса, но ко што знаеме пробуваме на мала врата да не примат организирајќи слични локални дружби за меѓуверски дијалог, чиниш тоа е заради локални причини, но едно е WCC а сосем друго охридски читчат, иако којнси игра со шкорчиња не е чудно ако утре така се изгори а ко прегорен сетненго поканат на терапија во WCC, само незнам во кој ќош тој некој ќе го пикнат така!?

е сега дали WCC универзалистите, за што имате абер во подвлечениот линк во претходниот пасус, се навистина терсене и кој стои зад нив, та еве абер како настанале - прво читнете во маклезет линкот од 8-от пост погоре кој бил карнеги т.е. еве архивиран абер и тука нека оди повторно во кои линквови имате абер за него во 11-от пост од линкувана тема [1][1] кај него во бордот на карнегиевата комисија бил Newton D. Baker и неговиот главен соработник Frederick Keppel потем и претседател на комисијата кој очигледно го ангажирал Charles Clayton Morrison да подготви терен и ја формира WCC
Цитирај Charles Clayton Morrison [1874-1966] who campaigned for what would become the World Council of Churches (WCC) in 1937. (The WCC was organized in 1948 (see below). In 1949 Morrison and 35 other church leaders proposed the so-called "Greenwich" or "Morrison" plan for a united Protestant church.) Church leaders agreed in 1937 to establish a WCC, based on a merger of the Faith & Order Movement and Life & Work Movement.
https://peace.maripo.com/p_conferences.htm

јасно ова го правеле со предтекст ко мировна иницијатива [1] но бидејќи масони го зачнале и котролираат јасно е камо треба да заврши таа иницијатива особено ако се има предвид дека тие масони делуваат тајно а сепак имаат нсп агенда која збилно ја терале и ја тераат, ето читнете како стигнало до карнеги а како тераат после него на архивираните линкови од маклезет, горе имате во оваа нишка од 8-от пост како тие линкови да ги отворате ко архивирани ...

всушност не е ни тајната дека WCC е под капа на нсп федералистите односно марксистите, што пак логично кажува се', но немам толку нурнато во нивните филмои иако може да се најде референтна точка за тоа пр. box17 во оваа библиотека

пример слично што сум разбрал и порано, а сега ме изначуди е дека и сред САД додека нели навидум имало комуњарска чистка IPU си функционирале беспрекорно, а интересно е дека имало и јавни прозивки но никој не реагирал никако ко и да не се појавиле воопшто, нели ним им била битна борбата против иностраните марксисти но не и своите кои всушност и ги создале болшевиците но кои со губењето на ленин и доаѓањето на сталин им се одметнале, а сетне пробале да ги ресетираат со хитлер воедно инстант обединувајќи ја еу под заедничка капа која сетне би ја прекроиле по свој есап, но откако станало јасно дека сталин не паѓа, та морале да го ресетираат хитлер, а да почнат јово наново со други шеми, кои гледаме јасно дека не само што уште на почеток при формирање на еу биле федералистички туку сега и се спроведуваат натенане ко такви!

нејсе, аберот за IPU пуштен медиумски од Edith K. Roosevelt како “Little Known World Parliament Group Pushes Along” во весникот Tallahassee Democrat на Sun, Oct 7, 1962, по кое еден од коментаторите изреволтирано вели остај бре пиони зборувај за куклари и посочува интересен линк [1] што навистина е поучен абер како историски дуалистите се учипиле како во Католичката Црква на елитно ниво така и во сета европска аристократија, само нема никакво објаснување како стигнало преку разните окултни тајни друштва ко розенкројцеритекои го поплочуваат патот за енлајтмент движењето кое кумувало за формирањето пр. на САД итн. но да речеме тоа е нерелеватно сега политички колкукако некои современи масонски тајфи поплочуваат пат за НСП те со агенда 21 те со агенда 30 итн. од кои агенди не се иземени ни децата, а веројатно заради нивно поубо еугеничарско утре кога ќе треба одеднаш да бидат свикнати на нови општествени околности [1] што можеби и делува навистина хуманистички, но ако знаеме како марксизмот се исполнил до сега во минатиот век, денес ние како Христијани треба навистина да сме абдали за да поверуваме дека ваквите агенди ќе бидат и за духовна слобода, а со оглед дека сме јасно предупредени во Откровението кон што води ваквото поплочување на широк пат за универзализам ние тре**ме уште сега да бидеме озбилно на готовс за да не ни сместат под предтекст мед и млеко лавен текст чемер и јад! туку чујте го анти-маркситичкиот текст на Едит Рузвелт ...~

интересно, ѕирнувајќи го јутјуб каналот на Truthstream Media трето видео на кое налетав е следново за The Real Reason Weather IS Manipulated а кое далеку поелквентно и документаристички споделува абер, него јас онака од ракав како го истурам пр. во однос Библискиот Потоп во нишката Географија на Билд а заради кој абер [1][1][1] налетав пак на овие видео абери, хм, сигурно и за вака предочени некој ќе рече едит од паралелен свет, а друг пак прекини со глупости, небаре така нешто укажале, сотреле или демистифицирале, а навистина да имав некаква продукција или емисија сигурно ќе се помачев и добро склепав и мојот абер, секоја чест за инвентивноста на TM брачниот пар како со пинг понг научен пристап демистифицираат некои очигледни а сепак скиени од јавност теми, во случајов то авиочината што ви леткаат над глава а прскаат по облаци, за сетне вие во лето да се блекувате ко во зима, а во зима да се сунчате ко во лето, нели ништо страшно кога им се може им се може дури и заради банални потреби, претпоставувам поинаку не ни можат да ви увалат утре гмо реалност [1][1]Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,594 секунди.