IDIVIDI forum ¬еб саЉт
почетна страница почетна страница > «дравЉе > »схрана и кулинарство
  јктивни теми јктивни теми RSS -  олачи и други слатки со шербет
  наЉчести прашаЬа наЉчести прашаЬа  ѕребаруваЉ форум   Ќастани   –егистрираЉте се –егистрираЉте се  ¬лез ¬лез

 олачи и други слатки со шербет

 ¬неси реплика ¬неси реплика страница  <12
јвтор
ѕорака
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 95922
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 10.£ули.2018 во 21:35
&amp;#208;&amp;#147;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;∞&amp;#208;±&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#184; &amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#180; &amp;#208;&amp;#179;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;Ј - &amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;µ&amp;#209;&amp;#134;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#191;&amp;#209;&amp;#130; &amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#180; &amp;#208;&amp;#157;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#189; &amp;#208;&amp;#186;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#208;&amp;#178;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#128; 1976

√урабии од гриз со шербет

—остоЉки
5 жолчки
250 гр гриз
250 гр шеЭер
5 големи лажици растопена маст или путер
Ўербет
750гр шеЭер
750мл вода

≈кстремно лесни и брзи за подготовка, а вкус...милина :)

ќдвоЉте ги жолчките од белките. ∆олчките убаво изматете ги рачно. ƒоколку сакате можете и со миксер. ¬о жолчките додадете го шеЭерот, маста и убаво промешаЉте. Ќа краЉ додадете го гризот.
—месата Эе биде малку ровка.
‘ормираЉте топчиЬа со големина на орев и редете ги на тавче на растоЉание до 4 см, Эе им треба простор да нараснат.
ѕечете ги на 200 степени 20ина мин додека да заруменат.

ƒодека се печат направете го шербетот. ¬одата и шеЭерот нека зовриЉат убаво. ƒа се поЉави пена на врвот. Ќе меурчиЬа за вриеЬе, пена. Не ви стане Љасно кога Эе видите. ѕената се поЉавува по подолго вриеЬе.
—о топлиот шербет прелеЉте ги гурабиите и вратете ги во рерна додека да го впиЉат шербетот.

ѕреостанатите белки слободно замрзнете ги ако не ги користите веднаш. «амрзнати, па потоа одмрзнати се потполно исти како и свежи. £ас ги замрзнувам во пластични чашки и на чашката запишувам колку белки има во чашката. ћожете да ги замрзнувате и во кесиЬа за замрзнуваЬе.


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 95922
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 11.ќктомври.2018 во 20:52
&amp;#208;&amp;#154;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;ї&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#135; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#209;&amp;#136;&amp;#208;µ&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;±&amp;#208;µ&amp;#209;&amp;#130; &amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#180; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;ї&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#190;


 олач со шербет од слатко

—остоЉки
пандишпан
5 ЉаЉца
6 лажици шеЭер
120мл зеЉтин
120мл млеко
50гр какао
6 лажици брашно
1 пециво
фил
100гр урми
300гр бисквити
100гр чоколада за готвеЬе(црна)
250-300мл шербет од било кое слатко
100мл млеко со три лажици рум за полеваЬе на пандишпанот
малку Яем од смокви и банана

ѕодготовката на слатко е неибежен дел од моЉата куЉна. ѕри подготовка на слатко секогаш ми останува шербет коЉ го ставам во тегли и го користам во текот на целата година. ЌаЉчесто го ставам на сувиот пандишпан или за засладуваЬе на кафе или чаЉ. ≈ве еден пример како може да подготвите интересна торта.
ѕодготовка
1. Ќа почеток ги делиме белките од жолчките кои ги матиме со по три лажици шеЭер. ¬о жолчките ги додаваме млекото и зеЉтинот и полека со шпатула мешаме.
2. ¬о друг сад заедно ги мешаме какаото, брашното и прашакот за пециво. ѕолека оваа сува состоЉка Ља додаваме во жолчките и полека мешаме.
3. ¬о белките Ља додаваме смесата со жолчки и повторно со шпатула мешаме пополека.
3. —месата Ља сипуваме во мала ростер тава и печеме половина час на 180 степени.
4.  ога пандишпанот е изладен го полеваме со малку млеко и рум.

ѕодготовка на фил
1. Ќа урмите им ги одстрануваме семките и ги сечкаме.
2. Ѕисквитите ги мелеме и ги ставаме заедно со урмите.
3. „околадата Ља топиме и исто Ља додаваме во бисквитите и полека додаваЉки го шербетот замесуваме густ фил.
4. ‘илот го ставаме врз кората и оставаме да се излади неколку часа во фрижидер.
ƒекорирав со банана и Яем од смокви.
Ўербетот може да биде од било кое слатко во овоЉ случаЉ е од слатко од зрели смокви.
ƒобар апетит!!!
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 95922
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 30.ќктомври.2018 во 17:45
&amp;#208;&amp;#168;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;∞ &amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#178;&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;Ш&amp;#208;∞


Ўарена раваниЉа

—остоЉки
10 ЉаЉца
15 лажици шеЭер
20 лажици брашно
1/2 лажица рендана кора од лимон
1 пециво
150 гр. мелени ореви или кокос
2 лажици какао
500 гр. шеЭер за шербет
800 мл. вода за шербет

1. ќдвоЉте 5 белки и матете ги со 5 лажици шеЭер. ќткако Эе се сматат се додава 5 лажици брашно измешано со 1/2 од пецивото и тргнете настраната.
2. 5 жолчки и 5 цели ЉаЉца се матат со 10 лажици шеЭер. ќткако Эе се сматат се додава 15 лажици брашно измешано со останатата 1/2 од пецивото и ренданата кора од лимонот. »змешаЉте.
3. ¬о подмачкано плекче бр.30 истурете 1/2 од жолтата смеса, врз неа посипете од спемениот посип од измешаните кокос и какао.
4. —о лажица црпете од смесата изработена од белката и ставаЉте лажица по лажица на купченца - врз посипот. ќткако сте наредиле посипете и врз нив со посипот од какао и кокос. ¬рз него истуретете Ља останатата 1/2 од смесата со жолчката. —тавете да се пече во предходно загреана рерна.
5. ƒодека се пече сварете го шербетот од 500 гр. шеЭер и 800 вода, нека врие добро околу 5 мин, и исклучете.
6. »звадете Ља раваниЉата и нека поолади малку, исечете Ља на парчиЬа по ваша желба и со црпалка црпете од шербетот. ¬о шербетот исто така можете да ставите 1 ванила и лимон.

£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
 ¬неси реплика ¬неси реплика страница  <12
  —подели тема   

—кок до ќвластуваЬа  ликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

—траницата е генерирана за 0,108 секунди.