IDIVIDI forum ¬еб саЉт
почетна страница почетна страница > «дравЉе > »схрана и кулинарство
  јктивни теми јктивни теми RSS - “орти и колачи со Љогурт
  наЉчести прашаЬа наЉчести прашаЬа  ѕребаруваЉ форум   Ќастани   –егистрираЉте се –егистрираЉте се  ¬лез ¬лез

“орти и колачи со Љогурт

 ¬неси реплика ¬неси реплика страница  <1 234
јвтор
ѕорака
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 96767
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 05.Ќоември.2018 во 18:46&amp;amp;#208;&amp;amp;#157;&amp;amp;#208;µ&amp;amp;#208;&amp;amp;#191;&amp;amp;#208;µ&amp;amp;#209;&amp;amp;#135;&amp;amp;#208;µ&amp;amp;#208;&amp;amp;#189;&amp;amp;#208;∞ &amp;amp;#209;Ш&amp;amp;#208;&amp;amp;#190;&amp;amp;#208;&amp;amp;#179;&amp;amp;#209;&amp;amp;#131;&amp;amp;#209;&amp;amp;#128;&amp;amp;#209;&amp;amp;#130; &amp;amp;#209;&amp;amp;#130;&amp;amp;#208;&amp;amp;#190;&amp;amp;#209;&amp;amp;#128;&amp;amp;#209;&amp;amp;#130;&amp;amp;#208;∞ &amp;amp;#209;&amp;amp;#129;&amp;amp;#208;&amp;amp;#190; &amp;amp;#208;±&amp;amp;#208;&amp;amp;#184;&amp;amp;#209;&amp;amp;#129;&amp;amp;#208;&amp;amp;#186;&amp;amp;#208;&amp;amp;#178;&amp;amp;#208;&amp;amp;#184;&amp;amp;#209;&amp;amp;#130;&amp;amp;#208;&amp;amp;#184; &amp;amp;#208;&amp;amp;#184; &amp;amp;#208;&amp;amp;#188;&amp;amp;#208;∞&amp;amp;#208;ї&amp;amp;#208;&amp;amp;#184;&amp;amp;#208;&amp;amp;#189;&amp;amp;#208;&amp;amp;#184;

Ќепечена Љогурт торта со бисквити  и малини

—остоЉки
1/2 литар Љогурт
околу 300 гр малини
вода за дополнуваЬе на малините да достигни вкупно 1/2 литар заедно со нив
20 гр желатин + 10 лажици вода
200 гр шеЭер или по желба
300 гр бисквити
100 гр шлаг пена

»змешаЉте ги малините, водата и шеЭерот и загреЉте ги до пред вриеЬе и порано.
Ќа страна растворете го желатинот со 10 лажици ладна вода и оставете го да набубри 10на минути па додадете го во тенЯерето со малини кое веЭе сте го тргнале од рингла, измешаЉте, додадете го и Љогуртот. 
ќставете да се лади со повремено мешаЬе. 
 ога Эе почни да згуснува течноста, додадете ги кршени бисквитите, измешаЉте и сипете ги во правоаголен подлабок калап.  ако Љас немам таков, решив да употре**м модла за куглоф. ќставете во фрижидер неколку часа или наЉдобро преку ноЭ да се здрви, потоа извадете Ља тортата од калапот и премачкаЉте Ља со шлаг пена одозгора.»зменето од Valerija - 05.Ќоември.2018 во 18:47
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
 ¬неси реплика ¬неси реплика страница  <1 234
  —подели тема   

—кок до ќвластуваЬа  ликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

—траницата е генерирана за 0,078 секунди.