IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Медот како дел од рецептите за колачи и торти
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Медот како дел од рецептите за колачи и торти

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103134
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2020 во 18:31

Торта од мед и лешници – омилената на Џејми Оливер

Основата на оваа торта е лесна и за подготовка и за консумирање, па не е ни чудо што Џејми Оливер тврди дека може да ја консумира со задоволство во секое време.

torta-od-med-i-lesnici-omilenata-na-jamie-oliver-01.jpg

Како да ја подготвите неодоливата спојка на мед и лешници?

Сосотојки:

  • 250g путер
  • 220g мед
  • 4 големи јајца
  • 150g мелени лешници
  • 150g брашно
  • 2 ½ лажички прашок за печиво
  • ¼ лажичка сол

За чоколаден намаз:

  • 200g темно чоколадо
  • 50g путер

100g цели лешници за декорација

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 160 степени. Подмачкајте едно тавче со обем од 24-25 сантиметри и обложете го со хартија за печење.

Со миксер изматете го путерот додека не стане кремаст, па во него додадете го медот. Добро промешајте додека се соедини.

Кршете едно по едно јајце и полека додавајте во смесата со постојано мешање. Додавајте ги и останатите состојки една по една со мешање.

Смесата ставете ја во тавата и израмнете. Печете околу 45 минути на 160 степени.

Кога тестото е готово, извадете го и почекајте да се олади. Превртете ја тавата и ставете го добиениот пандишпан на жица како би се оладило комплетно.

На пареа стопете го путерот за чоколадниот намаз и додадете го чоколадото.

Глазурата прелијте ја по тортата, а врз неа наредете ги лешниците како на сликата.

Оставете го колачот 1 час на собна температура, па уште 1 час во фрижидер.

Послужете со овошје или топка сладолед.

torta-od-med-i-lesnici-omilenata-na-jamie-oliver-02.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.