углоф колач

 углоф колач


ћногу популарен десерт во нашиот регион, а релативно непознат за западниот дел на ≈вропа. Ќо, коЉ и да го пробал, веднаш сака да го има овоЉ рецепт на √ордана.

—ќ—“ќ£ »:

 • 3 ЉаЉца
 • 18 лажици брашно
 • 18 лажици шеЭер
 • 18 лажици млеко
 • 18 лажици масло за готвеЬе
 • 1 ванилин шеЭер
 • 1 прашок за пециво
 • 100 гр ореви
 • 2 реда чоколадо за готвеЬе
 • кора од портокал
 • сок од половина портокал и цимет

Ќј„»Ќ Ќј √ќ“¬≈М≈:

 1. —е матат ЉаЉцата заедно со шеЭерот со миксер околу 10 минути.
 2. √и додаваме млекото, маслото, брашното, прашокот за пециво, ванилиниот шеЭер, сецканите ореви, кората од портокал и сокот.
 3. —е промешува убаво. ѕа се додава половина од смесата во калапот за куглоф коЉ е претходно премачкан со масло за готвеЬе.
 4. ¬о другата половина од смесата се додава чоколадото кое е претходно стопено или пак 3 големи лажици какао.
 5. »стураме врз првата половина коЉа Ља ставивме во калапот за куглоф
 6. —таваме да се пече половина час на температура од 180 степени.
 7. ќткако Эе се испече се послужува на тркалезна чиниЉа. ћоже да се украси со шеЭер во прав или, пак, со растопена чоколада.

”живаЉ во храната и готви со Ъубов 🙂