IDIVIDI forum ¬еб саЉт
почетна страница почетна страница > «дравЉе > »схрана и кулинарство
  јктивни теми јктивни теми RSS -  углоф
  наЉчести прашаЬа наЉчести прашаЬа  ѕребаруваЉ форум   Ќастани   –егистрираЉте се –егистрираЉте се  ¬лез ¬лез

 углоф

 ¬неси реплика ¬неси реплика страница  <123>
јвтор
ѕорака
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 97576
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 16.ћаЉ.2018 во 18:28

ƒесерт на денот:  углов торта од коЉа тече чоколадо


Ќа Ъубителите на благо, никогаш не им е доста од нови вкусни десерти.

vkusen-i-lesen-kuglov-kolach-so-stopeno-chokolado-01.jpg

ƒел од нив сакаат само да го вкусат тоа слатко задоволство, но има и голем дел кои сами сакаат да си го приготват.

«а оние вторите, нудиме плус рецепт коЉ Эе го вметнете во вашата колекциЉа, а наликува на огромен топло-ладен колач.

ЌаЉвероЉатно, Эе посакате да го направите уште денес и да уживате во овоЉ куглов колач со растопено чоколадо.

ѕотребни состоЉки:

 • 1 пакуваЬе готова мешавина за чоколадна торта
 • 1 шолЉа вода
 • 1/3 шолЉа масло
 • 3 ЉаЉца
 • 2 шолЉи хопла
 • 450 gr темно чоколадо
 •  акао (за сервираЬе)

Ќачин на подготовка:

ѕрво загреЉте Ља рерната на 175⁰—. ѕотоа во голем сад ставете Ља мешавината за торта и измешаЉте со вода, масло и ЉаЉца. ћешаЉте додека смесата целосно не се соедини.

ѕрефрлете Ља мешавината во подмачкан калап за куглов и печете 35-45 минути.

«агреЉте Ља хоплата во мало тавче додека не почне да врие. ѕрефрлете во сад со средна големина заедно со темного чоколадо и мешаЉте додека не се соединат.

ѕрефрлете го колачот од калапот во сад за сервираЬе и во дупката истураЉте од чоколадната смеса овозможуваЉЭи да претече од сите страни.

ѕосипете какао одозгора и оставете Ља 30 минути настрана.

”живаЉте!»зменето од Valerija - 16.ћаЉ.2018 во 18:40
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 97576
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 17.ћаЉ.2018 во 09:11
&amp;#208;&amp;#161;&amp;#208;ї&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#186; &amp;#208;&amp;#186;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#208;&amp;#179;&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#132; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#208;&amp;#188;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#178;&amp;#208;&amp;#184; &amp;#208;&amp;#184; &amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#178;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;&amp;#135;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;∞
—ладок куглоф со моркови и тиквички

—остоЉки
150гр. рендани моркови
150гр. рендана тиквичка (излупена)
250гр. шеЭер
1 лажица ванила
1 лажичка цимет
100мл. млеко
100мл. зеЉтин
5 лажици мармалад по желба
100гр. сецкани ореви
300-350гр. брашно
1 полна лажичка пециво
1 полна лажичка сода
прстофат сол

Ѕрз едноставен колач, со состоЉки кои секогаш ги имаме по дома. ћоже да биде само со моркови или само со тиквичка, а може и вака комбинирано. ќдличен на вкус, нема да почувствувате ниту морков ниту тиквичка (за оние кои се скептици).

1. ¬о сад ставете ги ренданите моркови и тиквичка, додадете го шеЭерот, ванилата и циметот и убаво промешаЉте. “ргнете на страна додека ги подготвите другите состоЉки (да стои околу 5 мин.).
ѕотоа во садот додадете ги млекото, зеЉтинот, мармаладот и оревите и убаво промешаЉте.
¬о брашното ставете ги пецивото, содата и солта. ѕотоа додадете го брашното во садот со течните состоЉки. ѕочнете со 300гр. брашно, па во зависнот колку течност претходно пуштиле морковите и тиквичката, додаваЉте брашно за да се добие густа смеса.
2.  алапот за куглоф намрсете го и набрашнете го па ставете Ља смесата и израмнете. —тавете да се пече во претходно загреана рерна на 220—, а кога Эе го ставите намалете на 180—. —е пече околу 45-50 мин. или додека чепкалаката не излезе сува. доколку има потреба покриЉте со алу фолиЉа да не загори.
3. ќставете нека се излади па извадете го од калапот. Ќаросете шеЭер во прав, пресечете и послужете.

ƒобар апетит =)

* £ас вообичаено куглофот го поливам со сок од лимон (впива сосем малку) па наросувам шеЭер во прав. Ћимонот му дава убав слатко-киселкаст вкус.
* ћармаладот е домашен од модри сливи, но вие може да си користите по желба.
* —остоЉките се доволни за калапот што го имам. ¬о ƒелимано силиконскиот калап би бил малку понизок.
* » секако, доколку постите млекото може да се замени со обична или газирана вода.


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 97576
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 17.ћаЉ.2018 во 09:20
&amp;amp;amp;#208;&amp;amp;amp;#145;&amp;amp;amp;#208;∞&amp;amp;amp;#208;&amp;amp;amp;#189;&amp;amp;amp;#208;∞&amp;amp;amp;#208;&amp;amp;amp;#189;&amp;amp;amp;#208;∞ &amp;amp;amp;#208;&amp;amp;amp;#186;&amp;amp;amp;#209;&amp;amp;amp;#131;&amp;amp;amp;#208;&amp;amp;amp;#179;&amp;amp;amp;#208;ї&amp;amp;amp;#208;&amp;amp;amp;#190;&amp;amp;amp;#209;&amp;amp;amp;#132; &amp;amp;amp;#209;&amp;amp;amp;#129;&amp;amp;amp;#208;&amp;amp;amp;#190; &amp;amp;amp;#208;&amp;amp;amp;#188;&amp;amp;amp;#208;&amp;amp;amp;#190;&amp;amp;amp;#209;&amp;amp;amp;#128;&amp;amp;amp;#208;&amp;amp;amp;#186;&amp;amp;amp;#208;&amp;amp;amp;#190;&amp;amp;amp;#208;&amp;amp;amp;#178;&amp;amp;amp;#208;&amp;amp;amp;#184;
Ѕанана куглоф со  моркови

—остоЉки
3 банани (300 гр)
2 моркова (100 гр)
2 ЉаЉца
160 гр брашно
100 мл Љогурт
140 гр интегрално грахам брашно
2 ванилин шеЭери 1 лажичка мелен цимет
50 гр сечкани ореви
1 прашок за пециво 50 гр сушена брусница
2-3 лажици мармалад од моркови и праски
50 гр суво грозЉе «а прелив 60-70 гр чоколадо
листови бадеми за посип

ѕодготовка
1. ћорковот го рендаме на ситната страна од рендето, бананите ги пасираме со вилушка, па ги соединуваме со Љогуртот и ЉаЉцата.
2. —увите состоЉки ги помешуваме заедно со шеЭерот и ги соединуваме со смесата од банани.
4. ¬о намрсен и набрашнет калап за куглоф Ља истураме смесата. ѕечеме во загреана рерна на 180 степени околу 45-60 минути. ƒали е готов пробуваме со чепкалка или стапче за ражничи.
3. √и додаваме сушеното и Љаткастото овошЉе. 5. ќткако Эе се излади го прелеваме со преливот.
«абелешка
ћармаладот го загреваме на оган па му го додаваме чоколадото да се растопи. √о прелеваме куглофот и го наросуваме со листови бадеми.
јко немате калап за куглоф слободно истурете Ља смесата во тавче, со што Эе ви треба и помалку време за печеЬе, а ако сакате подекоративна вариЉанта, можете да го ставате и во калап за мафини, изборот е ваш.
ћожете да искористите било каков мармалад, од каЉсии, од сливи....¬о него можете и да го изоставите ванилиниот шеЭер, ставете малку екстракт од ванила или содржината од ванила стапче.»зменето од Valerija - 17.ћаЉ.2018 во 09:21
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 97576
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 18.ћаЉ.2018 во 16:11
&amp;#208;&amp;#154;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#208;&amp;#179;&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#132; &amp;#208;&amp;#188;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#209;&amp;#134;&amp;#208;µ


 углоф медено срце

—остоЉки
4 ЉаЉца
15 лажици шеЭер
15 лажици зеЉтин
13 лажици млеко
1 прашак за пециво
1 ванилин шеЭер
1/2 лажичка мелено каранфилче
1 тегла копмот од вишни (треба да има околу 450мл сок од компотот)
1 пудинг од ванила
100 гр чоколадо за готвеЬе

Ќа почеток се чистат вишните од семки и се ставаат во цедалка да се исцеди течноста од нив. —окот од вишни го чуваме 40мл за во пандишпанот и остатокот 400 мл за овошниот фил.

ѕодготовка на пандишпан
—е матат 4 ЉаЉца со шеЭерот и ванилиниот шеЭер. —е додава млекото, зеЉтинот, брашното, пецивото, каранфилчето и околу 40мл сок од компотот и се мати се заедно со миксер,  алапот се намрсува со путер, се става смесата и одозгора се редат исцедените и исчистени вишни. ћалку се настиснуваат за да има подеднакнво насекаде, да не останат само на долниот дел. —е пече во претходно загреана рерна, на 200 степени околу 25-30 мин.

 ога Эе се испече колачот оставаме малку да се олади, па го превртуваме на голема чиниЉа. —о конец го сечеме на средина на два еднакви дела.

ѕодготовка на овошниот фил
—окот од вишни го ставаме на оган да зоврие. ќд него одвоЉуваме малку колку да го измешаме прашакот пудинг од ванила.  ога Эе зоврие сокот го додаваме разредениот пудинг и мешаме 1 мин додека да се густи.

ќд исечениот пандишпан го вадиме горниот дел и долниот дел го филуваме полека со топлиот фил од вишни. ѕолека посипуваме со лажица рамномерно насекаде. ¬о ред е ако истекува по краевите, така поубаво Эе изгледа на краЉот. √орниот пандишпан од внатрешна страна го премачкуваме во потенок слоЉ и можете со шприц малку да вбризгате во пандишпанот ако сакате (Љас направив така). Не остане од филот, а тоЉ Эе го употребиме за на краЉ да го прелиеме целиот колач. ЅидеЉЭи филот е поредок кога е топол за да не ни се разлее кога ке го преклопиме колачот, Эе почекаме малку да се олади и зацврсти.  ога ке се зацврсти малку, го преклопуваме колачот и одозгора го прелеваме целиот со остатокот од овошниот фил. √о оставаме во фрижидер пола час убаво да се зацврсти и залепи горниот и долниот дел, за да не ни се распане на сечеЬе.

¬о меГувреме, топиме во микробранова 100 гр чоколадо за готвеЬе со малку зеЉтин. √о прелеваме колачот одозгора со стопеното чоколадо, декорираме по желба (Љас ставив чоколадни криспи во неколку бои). —таваме во фрижидер 30-40 мин пред сервираЬе.

ƒобар апетит£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 97576
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 25.ћаЉ.2018 во 21:35
 углоф со вишни

ѕотребно:
- 3 jajca
- 9 лажици брашно
- 9 лажици шеЭер
- 9 лажици масло
- 9 лажици млеко
- 1/2 прашок за печиво
- 2 ванилин шеЭер
- кора од еден лимон
- шака сечкани ореви
- 150 гр. вишни
______________________________
√и кршиме ЉаЉцата и ги раздвоЉуваме белките од жолчките. ∆олчките ги матиме со 6 лажици шеЭер, го додаваме ванилиниот шеЭер, кората од лимон, млекото, маслото, брашното и прашокот за печиво. Ќа краЉ ги додаваме белките кои претходно сме ги изматиле со 3 лажици шеЭер.  алапот за куглоф го премачкуваме со масло и го набрашнуваме и Ља истураме смесата за тестото, па ги додаваме оревите и вишните.
 
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 97576
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 25.ћаЉ.2018 во 21:37
—олен куглоф


4 ЉаЉца се матат со малку сол, потоа се додава :
1 филЯан кисело млеко
1 филЯан зеЉтин
1 филЯан сецкана салама
1 филЯан дробено сиреЬе
1 филЯан варен морков
малку сецкан магдонос
15-18 лажици брашно
1 пециво
—ето ова се меша и се става да се пече. ћоже да се филува по желба со маЉонез, павлака.
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 97576
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 26.ћаЉ.2018 во 17:34
&amp;amp;#208;&amp;amp;#154;&amp;amp;#209;&amp;amp;#131;&amp;amp;#208;&amp;amp;#179;&amp;amp;#208;ї&amp;amp;#208;&amp;amp;#190;&amp;amp;#209;&amp;amp;#132; &amp;amp;#209;&amp;amp;#129;&amp;amp;#208;&amp;amp;#190; &amp;amp;#208;&amp;amp;#178;&amp;amp;#208;&amp;amp;#184;&amp;amp;#209;&amp;amp;#136;&amp;amp;#208;&amp;amp;#189;&amp;amp;#208;&amp;amp;#184;, &amp;amp;#208;&amp;amp;#188;&amp;amp;#208;µ&amp;amp;#208;&amp;amp;#186; &amp;amp;#208;&amp;amp;#184; &amp;amp;#208;&amp;amp;#188;&amp;amp;#208;&amp;amp;#184;&amp;amp;#209;&amp;amp;#128;&amp;amp;#208;&amp;amp;#184;&amp;amp;#209;&amp;amp;#129;&amp;amp;#208;µ&amp;amp;#208;&amp;amp;#189;: &amp;amp;#208;&amp;amp;#146;&amp;amp;#208;&amp;amp;#186;&amp;amp;#209;&amp;amp;#131;&amp;amp;#209;&amp;amp;#129; &amp;amp;#208;&amp;amp;#186;&amp;amp;#208;&amp;amp;#190;&amp;amp;#209;Ш &amp;amp;#208;&amp;amp;#179;&amp;amp;#208;&amp;amp;#190; &amp;amp;#209;&amp;amp;#129;&amp;amp;#208;∞&amp;amp;#208;&amp;amp;#186;&amp;amp;#208;∞&amp;amp;#208;∞&amp;amp;#209;&amp;amp;#130; &amp;amp;#209;&amp;amp;#129;&amp;amp;#208;&amp;amp;#184;&amp;amp;#209;&amp;amp;#130;&amp;amp;#208;µ &amp;amp;#208;&amp;amp;#179;&amp;amp;#208;µ&amp;amp;#208;&amp;amp;#189;&amp;amp;#208;µ&amp;amp;#209;&amp;amp;#128;&amp;amp;#208;∞&amp;amp;#209;&amp;amp;#134;&amp;amp;#208;&amp;amp;#184;&amp;amp;#208;&amp;amp;#184;


 углоф со вишни

—очен и вкусен куглоф со вишниЕ

—ќ—“ќ£ »:

 • 4-5 ЉаЉца
 • 250 гр остро брашно
 • 500 гр вишни
 • 100 мл масло
 • 150-200 гр шеЭер
 • рендана кора од лимон
 • 1/2 прашок за печиво

Ќј„»Ќ Ќј ѕќƒ√ќ“ќ¬ ј:

 1. –азматете ЉаЉца со шеЭер, додаЉте брашно и прашок за печиво, кора од лимон, масло и сè убаво изедначете. ¬о силиконски калап за куглоф на дното расфрлаЉте малку вишни, покриЉте со неколку лажици разматено тесто, па повторно вишни, па тесто и сè така додека не го потрошите материЉалот. 
 2. ќд горе на врвот ставете вишни. ѕечете на 200 степени околу 30 минути. 
 3. ѕечениот куглоф извадете го од калапот и посипете го со шеЭер во прав или ванилин шеЭер.

”живаЉте!»зменето од Valerija - 28.ћарт.2019 во 22:28
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 97576
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 28.ћаЉ.2018 во 13:29


 углоф

ѕотребни состоЉки:

 • 500г ≈кстра бело брашно тип 400 од ∆ито Ћукс
 • 150мл масло за ЉадеЬе
 • 4 ЉаЉца
 • 300г шеЭер
 • 150мл млеко
 • 25г какао
 • 1 Эесичка ванилин шеЭер
 • 1 Эесичка прашок за печиво
 • –ендана кора од лимон

ѕодготовка:

—о миксер на поголема брзина се матат шеЭерот, ванилиниот шеЭер и ЉаЉцата додека не се добие пенеста маса. ѕотоа при постоЉано матеЬе се додаваат млекото, маслото за ЉадеЬе и кората од лимон. Ќа краЉ постапно се додаваат брашното и прашокот за печиво, матеЉЭи со бавна брзина. ќд добиената смеса се  двои една третина во коЉа се додава какаото. —месата се поминува на неколку места со виЪушка за да се постигне шареност на колачот. —е пече 1 час  на температура од 180∞—.  —е украсува по желба.

ƒобар апетит!

£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 97576
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 28.ћаЉ.2018 во 16:24
&amp;#208;§&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#189;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#129;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#209;&amp;#135;&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#135;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#189; &amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;µ&amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;µ&amp;#209;&amp;#128;&amp;#209;&amp;#130;: &amp;#208;І&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;ї&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#189; &amp;#208;&amp;#186;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#208;&amp;#179;&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#132;


„око куглоф со цреши

„околадниот куглоф е десерт на коЉ сите се радуваат. ќсвен што е фантастично сочен и вкусен, декоративен е и за секоЉа свечана трпеза.

—ќ—“ќ£ »:

 • 4 ЉаЉца
 • 250 гр шеЭер
 • 200 гр путер
 • 1 прашок за печиво
 • кора од еден лимон
 • 2 лажици какао
 • 70 гр црно чоколадо
 • 200 гр цреши
 • 600 гр брашно

Ќј„»Ќ Ќј ѕќƒ√ќ“ќ¬ ј:

 1. ѕросеЉте го брашното и прашокот за печиво. ќдвоЉте ги жолчките од белките. ќд белките разматете цврст снег.
 2. ѕотоа во посебна чиниЉа со миксер разматете жолчки, шеЭер и омекнат путер.
 3. Ћесно во пената од белки ставете ги жолчките и останатите состоЉки, какао, кора од лимон и брашно. ƒобро измешаЉте, ставете во калап, ставете цреши и испечете.
 4. ѕосебно растопете црно чоколадо и прелиЉте го куглофот.

”живаЉте!

£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 97576
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 31.ћаЉ.2018 во 20:38
&amp;#208;&amp;#154;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;ї&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#135; - &amp;#208;&amp;#186;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#208;&amp;#179;&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#132; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;ї&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#190;

 углоф со слатко

—остоЉки
3 ЉаЉца
8 лажици шеЭер
1 ванила
250 гр. млеко
10 лажици брашно
2 кесички прашак за пециво
2 чоколади за готвеЬе
неколку лажици слатко од шипка

–азматете ги ЉаЉцата со шеЭерот и ванилата, додека се изедначат, па додадете го млекото, брашното и пецивото, постепено, при тоа не престануваЉЭи со матеЬе. Ќа краЉ чоколадото исецкаЉте го на покрупни коцки и промешаЉте со лажица. ¬о подмачкан куглов (може и во тава) ставете пола од смесата и ставете во загреана рерна да се запече малку, додека да фати тенка коричка одозгора. »звадете го кугловот од рерна и врз потпеченото тесто ставете неколку лажици слатко од шипка, ама не размачкуваЉте, туку само така  ставете го, (за да добиете прозорчиЬа кога Эе сечете). ¬рз слаткото, ставете го останатиот фил и пак вратете го кугловот во рерна. ѕечете на умерена 180 степени околу 45 минути. √отовиот колач покриЉте го со куЉнска крпа и оставете да се олади. ѕотоа по желба, може да го прелиете со растопена чоколада. —ечете покрупни парчиЬа и не оставаЉте за утре =) Ќа здравЉе

£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 97576
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 31.ћаЉ.2018 во 20:40
&amp;#208;&amp;#156;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#188;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#189; &amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;ї&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#135;-&amp;#208;&amp;#186;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#208;&amp;#179;&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#132;

ћраморен куглоф

—остоЉки
3 ЉаЉца
10 лажици шеЭер
1 кесичка ванилин шеЭер
200 мл Љогурт
150 мл зеЉтин
1 лимон кора изрендана
15 лажици брашно
1 пециво
1 лажица како
2 поголеми Љаболки
1 банана
1 лажиче цимет
ѕоследни 3 рецепти

—вежа салата со Љогурт

“орта со зрнесто овошЉе (Љагоди)

Ѕрза торта со печени Љаболка и цимет
—пециЉална понуда


1. £аЉцата ги матиме кратко потоа се додава шеЭерот и ванилата и се мати околу 5 минути. ѕотоа се додава Љогуртот, зeЉтинот и кората од лимон.
Ќа краЉ се додава брашното и пецивото и целата смеса убаво да се соедини.
2. –елната загреЉте Ља на 180 степени. ѕоловина од смесата сипете Ља во подмачкан куглоф и ставете Ља околу 5 мин во релна да фати коричка. «а тоа време изрендаЉте ги Љаболките, во нив додадете Ља пасирана бананата и циметот.  ога Эе фати кора колачот распоредете го убаво филот од Љаболки и одозгора сипете Ља преостанатата смеса во коЉа сте го додале какаото.
3.  олачот се пече околу 45 мин на 180 степени.
 ога Эе биде готов по желба посипете го со чоколадна глазура и шеЭер во прав

£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 97576
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 03.£уни.2018 во 12:05
&amp;#208;І&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#190;-&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#188;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#189; &amp;#208;&amp;#186;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#208;&amp;#179;&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#132;


„око лимон куглоф

—остоЉки
125 гр путер
150 гр шеЭер
2 ЉаЉца
250 гр брашно
2 лажички прашок за печеЬе (пециво)
2 лимони
100 гр црно чоколадо
200 гр кисела павлака

ќвоЉ колач е интересен споЉ на слатко-горкиот вкус на чоколадото и киселкоста на лимонот, коЉ во овоЉ случаЉ и преовладува. «а сите оние кои сакаат сочен освежителен вкус на лимон.

»зматете ги путер и шеЭерот и потоа матеЉЭи додаваЉте ги 1 по 1 Љацата.
 ога смесата убаво Эе се изедначи, исклучете го миксерот и со дрвена лажица или жица за матеЬе измешаЉте Ља киселата павлака.
ѕотоа, постепено мешаЉЭи додаваЉте го брашното кое предходно сете го помешале со пецивото.
Ћимонот и чоколадото исечете ги на ситни коцкички и потоа и нив додадете ги во смесата.
 лапот за куглоф намастете го и побрашнете го. јко е силиконски тоа не треба. »стурете Ља смесата во него, добро израмнете и печете на 180 степени 30-40 мин. зависно од вашата рерна.
ѕредлог
—месата одлично одговара ако сакате да Ља испечите и во калапи за мафини.


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 97576
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 03.£уни.2018 во 12:07
&amp;#208;І&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#190;-&amp;#208;&amp;#186;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#208;&amp;#179;&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#132; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#209;&amp;#132;&amp;#209;&amp;#129;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#134;&amp;#208;&amp;#184;


„око куглоф со фстаци

—остоЉки
250гр путер на собна температура + малку за премачкуваЬе
200гр шеЭер
5 ЉаЉца
250гр брашно
1 пециво
200гр кисела павлака
2 лажици какао во прав
100гр мелени фстаци
√лазура
100гр шеЭер во прав
2-3 лажици сок од лимон
2 лажици сечкани фстаци
¬клучете Ља рерната да се загрева на 180 степени. ‘ормата за куглов премачкаЉте Ља со путер и лесно набрашнете Ља.
¬о длабок сад ставете го омекнатиот путер и шеЭерот и изматете ги пенасто. ƒодаваЉте ги ЉаЉцата едно по едно и при тоа секое матете го половина минута пред да го додадете наредното. ƒодадете Ља киселата павлака и брашното измешано со пециво. —е заедно убаво измешаЉте и поделете Ља смесата на три дела. ≈дниот дел останува светол, во вториот додадете го какаото и убаво измешаЉте, во третиот дел ставете ги фстаците и промешаЉте убаво.
¬о калапот за куглоф ставете Ља прво светлата смеса и израмнете Ља. ¬рз неа распоредете Ља смесата со какао и на краЉ смесата со фстаци. —о помош на вилушка правете спирални движеЬа низ смесата за куглов.
—тавете да се пече 50-60 минути. Ќаправете проверка со чепкалка за да видите дали е готов.
ќткако се испекол, оставете го во формата да отстои 5-10 минути и потоа префрлете го на тацна и оставете потполно да се излади.
«а глазурата, измешаЉте го шеЭерот и лимонот да добиете смеса коЉа убаво Эе се разлева врз колачот. ЌалиЉте го кугловот со глазурата и одозгора украсете со сечкани фстаци.

£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 97576
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 25.ќктомври.2018 во 21:10
&amp;#208;&amp;#154;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#208;&amp;#179;&amp;#208;ї&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#132; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#208;&amp;#188;&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#184;


 углоф со мандарини

—остоЉки
«а пандишпанот
3 ЉаЉца
180 гр. шеЭер
1 ванила
125 гр. цврст Љогурт или кисела павлака
220 гр. меко брашно
50 гр. мелен бадем
1 лажичка пециво
60 мл. сончогледово масло
рендана кора од една мандарина и половина лимон
прстофат сол
150 мл свеж сок од мандарини
—ируп
200 гр. шеЭер
200 мл. свеж сок од мандарини

≈ве во редот на кугловите нека стои и овоЉ рецепт, сочен, ароматен, вкусен,од региЉата на ƒалмациЉа...
 
ѕандишпанот
- »змешаЉте ги во сад брашното, пецивото, бадемот и оставете настрана.
- —о миксер пенесто изматете ги Љацата со шеЭерот и ванилата, постепено додаваЉте од Љогуртот и миксаЉте со наЉниската брзина од миксерот, потоа наизменично додаваЉте од маслото и измешаното брашно. »змешаЉте повторно, на краЉ додадете прстофат сол, сокот од мандарините и изренданата кора од мандарина и лимон. »змешаЉте да добиете еднолична смеса.
- ƒобиената смеса ставете во подмачкана и со брашно посипана модла за куглоф, нека се пече околу 40 мин. во претходно загреана рерна на 180 степени.
—ируп
- ќдмерете шеЭерот и исцедениот сок, ставете нека се на тивко вари. “реба да добиете густина на сируп. 
»спечен колачот ( углоф) извадете од рерната, малку нека олади, потрудете се да го извадите, повторно вратете во модлата и залиЉте со сирупот. «начи не треба да чекате да се потполно олади куглофот, нека е топол, а нека е топол и сирупот...
Ќапомена
«а мене лично кога и да го правам, малку ми е сируп и варам повеке коЉа количина Ља користам залеваЉки го парчето кое веке е спремано за послужуваЬе. ћногупати во недостаток на мандарини, за сирупот цедам и сок од портокал.
–ецепт од драгата «ринка коЉа користам прилика да Ља поздравам за неЉзината несебичност при делеЬето на нивните прекрасни ƒалматински рецепти кои секогаш будат Ъубопитност да навратиме и во нивната куЉна, да вкусиме што тоа толку убаво приготвуваат 
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
 ¬неси реплика ¬неси реплика страница  <123>
  —подели тема   

—кок до ќвластуваЬа  ликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

—траницата е генерирана за 0,125 секунди.