IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ЧЕСТИТ 11 ОКТОМВРИ, Денот на народното востание
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЧЕСТИТ 11 ОКТОМВРИ, Денот на народното востание

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ЧЕСТИТ 11 ОКТОМВРИ, Денот на народното востание
    Испратена: 11.Октомври.2017 во 23:38
Согласно Законот за празниците на Република Македонија 11 Октомври, Денот на народното востание, е неработен ден за сите граѓани.Изменето од Messenger - 11.Октомври.2017 во 23:39
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2017 во 05:12
Имаше некаква прослава за празников?

За сега не прочитав никаква информација за тоа. Обично се положува цвеќе во чест на паднатите борци за слобода, цвеќе се положуваше и на гробовите на Глигоров и Трајковски, а посебни манифестации имаше во Куманово и Прилеп каде што во 1941 година беа испукани првите пушки против окупаторот.


Изменето од Messenger - 12.Октомври.2017 во 05:14
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 42999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2017 во 09:38
Меси ти барем ја имаш таа привилегија гледајќи ги работите
од страна да не си расипуваш раат со "животот"за сите во новата "ера"
Толку е тука,аврио.Нема назад.По некој алгоритам колку претходните
уништиле,следните доуништуваат.Ете препрај си ко за почеток дека
тоа не било во 1941 но во 1944г.
Вината,барем со знамињата што не беа изложени ко на фудбалски тренинг
на прва си ја префрлаат околу ингеренциите.
Нека ни е за многу години нас,али они пазарот си го направија!
Со здравје да си трошат привилегиите едните,другите...А другите
како и досега Бранко,Љубчо,Бучко во раат нека си ги трошат провизиите.
А нас пак ќе речам со среќа нека ни е празникот,кој успее да се спаси
од тука спасен ќе биде,кој не имаме здравство достојно за спас
од овоземските ни маки!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2017 во 18:12
Што значи ова?

Некој ни ја прекројува историјата? Што било - не било?

Дали има некоја реакција? Имаме МАНУ со живи историчари и научници кои ја пишуваа и предаваа историјата на Македонија. Каде се овие столбови на македонската наука? Каде се медиите? Каде е народот? Каде се гаранциите потпишани на хартија, каде е Претседателот на Републиката, каде се црвените линии преку кои нема никогаш да се помине, каде се протестите со иљадници луѓе, каде се шарените револуциионери за подобра Македонија, каде се патриотите, каде се самопрогласените комити? Зошто општ молк? Зарем сите го подржуваат ова што сега се случува?  

Ова како да е излезено од некоја Орвелова книга.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 42999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2017 во 20:01

Ќе ти речам пресушена е овде дебатата на темата "Што значи ова".
Се срочува на една реченица...Егзистенција за триста евра.
Ете такви историчари,научници,медиуми да не ги набројувам во
крај ете таков претседател имаме.Широка е да ја разврзуваме работата.
Се сведува на тоа дека груевизамот си доби упдејт и одиме во матриксот
понатака.Ние како нација како народ без свест и рационалност.Погледни
ни ја уметноста,литературата тие сме долапот од Личеновски и Ленка
од Рацин...Ќе си ргаме-маки ќе си тргаме.Но од своја глава уште
години нанапред.Или в крај погледни ги соијалните мрежи.Без да
поставиш прашање ги имаш сите одговори.
Орвел,уф!
Па ние во изминативе години како "самостојна" држава тоа градиво
неколку пати го надминавме и нови томови испишавме.
За да остане чоек нормален,чичко Џорџ да си го слуша и да ужива
во шоуто на "фриковите"
Секако земјата и понатака ќе си врти,ние како ендемски видови
ќе егзистираме додека не нејзе и дотежнеме...И ете по логиката
пак на чичко Џорџ ќе пишам додека не и ги задоволиме потребите
за "пластика".
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2017 во 23:47
Мразам да кажувам "нели ви реков…", ама овој пат ќе се повторам бидејќи моето последно јавување на овој подфорум беше некаде пред година-две со видео прилогот што го постирам подолу. Бев потполно во право тогаш и сега само потврдувам:Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.