IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - DIONICE
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DIONICE

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
broker007 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Јуни.2017
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај broker007 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: DIONICE
    Испратена: 05.Јуни.2017 во 18:25
Mislim da nedostaje tema o dionicama i trgovanju dionicama, o makedonskoj berzi, dioničarima ili kako se to već zove u Makedoniji.Svima lijep pozdrav iz sunčanog Zagreba.
Кон врв
broker007 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Јуни.2017
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај broker007 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2017 во 18:48
Pa evo za početak prati li itko ogroman rast dionice čeličane Makstila na makedonskoj berzi čini se da će vratiti stari sjaj na 900 denara.
Idealna prilika za dobru zaradu na makedonskoj berzi.
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2019 во 12:08

stari sjaj samo ako udju opet strani fondovi, teoretski to bi trebalo jos sledece ako ne i ove godine da se desi nakon otanizacije zemlje, sad ko investira svoju uschedjevinu ili kupi manji stan da bi riskirao sa ostatkom chekajuci da stilove dionice iz sadanjih 100 den. se popnu prema vrhu taj moze i puno da zaradi, ako upshte ima ko sada shta prodaje, ali nije samo STIL za kupnju, bitno sad pochinje kockarski dio zhivota mnogih, ali rizik je rizik, bash kao shta mnogi su se zaleteli na pochetku novog milenija za da bankrotiraju nakon svetske ekonomske krize kad svi fondovi su pocheli izlaziti i tako srushili naglo cene, oni koji su na burzi uleteli kasno izgoreli su lepo, tako i sad ko udje i izadje na vreme do sledeche svetke ekonomske krize mozda i prezivi ...

stari sjaj mislim da ne bi se vratio ako politichka scena je turbulentna, bar ne tako naglo, ali ko znam, josh sutra moze sve da ode u plafon a mishljenje ili savjet za shpekulativne plafonjerke bolje trazhi na MoNo-fazni forum ...

http://www.mojnovac.net/forumi/forumdisplay.php?f=16
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2019 во 13:19

од Христијански аспект мислам дека инвесирањето во берза е ко инвестирање во мамона анатeмa на него, зошто ова го велам, бидејќи Живот потпрен на исчекување заработка од берзански шпекулации и препродажби е само еден вид на лихварство, а лихваа во Библијата се смета за смртен грев како одвратно дело пред Бог бидејќи се' што имаме е по Божја Промисла а не заради наша умешност, воздухот што го дишеме сонцето кое не грее земјата која не храни, така земено навистина е прашање дали сите не сме во грев денеска бидејќи цела економија односно добар дел од неа преку најпродуктивните домашни производители е котирана на берза, знам парадокс да сред кашатализмот мораме да си најдеме оправдување за да цетрифугата врти а ние да глумиме Христијани, затоа упорно на Ближните им велам дека само Аграријанизам е Богоподобно економско уредување, но ете се стрчаа сите да живеат на Село, којзнае можеби сред нов социјализам кој логично би следел при н'с'п реалност сето ова како искушение би се ресетирало, но не ми се верува дека тоа ќе биде договорна економија туку ќе си остане пазарна само власта ќе биде централизирана ~ но лесно е да се каже ова или она е грев а тешко ете да одолеете на истиот, пример и да не се коцкате на берза чим работите во некоја компанија која котира на берза вие така и ја подржувате во коцкарскиот табиет зар не, кој грев е поголем така да обљубуваш или да го помагаш обљубувачот, знам дрско генерализирам и не е во ред вака да се поедноставува дека се грешни Луѓе оние кои се коцкаат на берза или пак работат во такви фирми, но зар да мижам пред оние кои имаат коцкарски опстанок, но зар тоа не се сите рат'рејс бројлери некако, бидејќи сите тие се врзани за лихварство некако при што земаш едно враќаш две, зар тоа не е случај и со домувањето при што мнозина или земаат куќа на кредит или ја заложуваат под хипотека заради некоја потреба, зар така не го помагате лихварот да опстанува, особено ако се знае дека денес банките вашата заштеда т.е. нивната актива ја распределуваат на други заради интерес како би направиле профит, логично и тоа е договорно та и оние што штедат на жими мајка чекаат интерес, но во случај да тркнат сите денес да си ги подигнат парите што ги оставиле на чување нема да можат да извадат повеќе од државната гаранција која е 10к евра, и на страна гревот што и вие сте станале лихвари туку ризикувате здраво дали каменот во секое време би можеле да го подигнете, од кој аспект помал ризик е инвестирање на берза бидејќи ако ништо друго бар на хартија вие ќе бидете сопственик на удел во компанијата, а не мора да тргувате за да еднаш инвестирате како да сте оставиле пари на чување а во даден момент излезете, проблемот е што како кај секој коцкар ќе триете раце и нема да запрете, и додека дава дава кога ќе пукне ќе пукне а кога ќе рокне ќе биде рокнато, веројатно затоа коцкарите ставаат влог на повеќе маси или автомати та се покриваат ако некаде изгорат, но така вие сте си ја осудиле Душа на пропаст бидејќи во најмала рака живеете Живот чекајќи на биланси купци и продавачи, имате и лајвстрим на мсе за пратење во живо транскации на македонската берза, а кога ќе кренете нормално мало ќе ви биде малџиското казино та ќе фрлите око и на регионалните ако не глобалните берзи, при што мнозина сега имаат и втора опција како инвестирање во крипто валути, иако така велат шпекулациите инвестирате во црниот бизнис на циа [1]

на оваа тема ретко се наоѓа Православна поука, но еве еден абер од Свештеник дека како Христијани треба да имате осет дека среброљубието во разни форми ве фрла во грев та и да си знаете дека таквите гревови како ненаситност(стрвност,алчност) суетност, сплеткарење, омраза и слично посекако ќе ве дрмаат ако сте берзански играч, просто ова не е паметен бизнис за Христијани, што би рекле Муслиманите харам т.е. ние велиме срам пред Бога бидејќи на патот до Спасение не се стигнува преку богатства онаа Христовата Поука дека попрво камила ќе влез низ иглени уши отколку богатиот во Царството Небесно, а берзата ако не ве изгори ќе ве обогати посекако, но не се жалете утре дека не сте знаеле кога ќе ви затворат врата за Вечно Блаженство по преминот од овој свет, нека ме извинат сите инвеститори ако сум ги соблазнал со аберов, но истиот е наменет за оние кои се Верни во Бога за да не се излажат да се коцкаат, да внимаваат како некој ќе ги ложи, иако тука се набројани во постов и ред други категории Луѓе кои се закачени од материјализмот, хм што знам јас како мирјанин би ви рекол одете за се' консултирајте се со Духовникот кој логично како ваш (редовен) Духовен Матичен би ве посоветувал и' што е корисно за вашата Душа, ако пак се сомневате во неговиот одговор земете Благослов и одете разговарајте со некој Теолог, Монах, Владика, кој мислите дека треба за да бидете на чисто дали и навистина вака сте се фрлиле пред портите на геената, мислам незнам дали е така но ми се чини дека стои онаа поуката на Светите Отци дека изворот на сето зло на земјатае среброљубието [1] а оди не слини по лесна заработка кога оваа берзансава е послатка и од наследство бидеќи ве прави исполнети како тоа вие сте заработиле многу а со малку труд, но има ли крај да се дофати во овие времиња а Човек да рече евала не сум ја утнал земено духоносно, само пред телевизија или на фејкбук дреми и ете ти илјдници помисли и зборови полни суетност ако не омраза, што мислите кој побрзо ќе се исповеда така среброљубецот на берза или сластољубецот пред телевизор, тешко на оние кои и двете им се мили при срце ...

Цитирај ...

There are three things in this world that most people cherish: their personal faith, the people they love, and money. It would seem that as a matter of course most Orthodox Christians would confess something regarding each of these important areas of their lives. However, it is my experience that only two of the three are usually discussed. The issue of money, which is often the most troubling and the most painful, is sadly omitted. It is one thing to confess frustration or anger with a spouse or loved one, or to describe moments of doubt about God’s love, but to express to God and another human being that you ran up a really large credit card bill or that you lost a significant portion of your savings in the stock market—now that is really painful!

Many books on confession emphasize making general remarks about your sins. While this is good to a point, we should also be honest about the fact that the spiritual father who is hearing your confession can’t really help you if you do not provide any specific details.

His Grace, Bishop Kallistos Ware, in his book The Inner Kingdom, makes reference to a very important passage in the Sayings of the Desert Fathers: “If unclean thoughts trouble you, do not hide them but tell them at once to your spiritual father and condemn them. The more we conceal our thoughts, the more they multiply and gain strength. . . . [But] once an evil thought is revealed, it is immediately dissipated. . . . Whoever discloses his thoughts is quickly healed.”

Clearly, most priests are not marriage counselors, financial advisors, or medical doctors. They are, however, spiritual counselors, and a confession that is honest, complete, and genuine can truly begin to bring about proper healing. It is God to whom we are confessing, and it is the priest who stands as a witness to the confession.

...

http://ww1.antiochian.org/node/16718


edit:

линков од archive.is срчнете гo преку прокси сајт https://www.free-proxy.com бидејќи марнет скинале пристап до тој сајт за архивирање

Изменето од Zelenikovo - 09.Септември.2019 во 13:27
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.