IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Иновациски и проектен менаџмент - перспективи?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Иновациски и проектен менаџмент - перспективи?

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
FotoLina3 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Март.2017
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FotoLina3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Иновациски и проектен менаџмент - перспективи?
    Испратена: 01.Март.2017 во 00:54
Очигледно во светот се доста барани професии, но дали и во нашата државичка?

Оваа тема ја отворам на неколку форуми со цел да ги слушнам мислењата на јавноста. Кога би тргнала од себе, би рекла дека проектниот менаџмент е нешто доста интересно, креативно и варијабилно (и со добра плата - во странство). Што се однесува до иновацискиот менаџмент, го сметам за сроден со маркетингот или бизнис процесите - менаџер со иновации би имал функција да му помогне на инвенторот да ги спроведе неговите идеи во пракса и притоа да заработи.

На пазарот на труд во МК наводно се бараат овие професии - постои ваков смер на Економски факултет-Прилеп веќе 3-4 години (во 2016/2017 имаше 55 слободни места), меѓутоа интересот за запишување е многу слаб.

Неколку прашања:
1. Дали сметате дека би нашле добра работа во Македонија со оваа професија? Дали воздржаноста на сопствениците на фирмите да пренесат дел од своите одговорности на менаџерите претставува пречка?
2. Дали ние, како народ, сме иновативни и дали поддршката на иновациите ќе придонесе за развојот, или пак е обратно?
3. Дали можеби проблемот во ниската понуда е во недостатокот на комуникација, односно информираноста во однос на побарувачката на пазарот на труд?

Секое мислење е добредојдено.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,110 секунди.