IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Кога се користи "на" а кога "во"
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кога се користи "на" а кога "во"

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
SpiderBatSuper Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Март.2016
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SpiderBatSuper Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Кога се користи "на" а кога "во"
    Испратена: 25.Март.2016 во 03:46
Здраво! Знам може Ви е смешен насловот,но јас навистина сакам некој поопширно и појасно да ми даде одговор на ова прашање,бидејќи не сум израснал во Македонија и понекогаш грешам кога да ставам "на",а кога "во" и ми прави да се чувствувам непријатно. Однапред Ви благодарам. :)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18204
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2016 во 04:09
Не знам кој е твојот прв јазик, но ако знаеш англиски, тогаш "HA" е "ON", а "BO" е "IN".

Стави го НА фрижидерот - значи да се стави нешто одозгора на фрижидерот

Стави го ВО фрижидерот -значо да се стави нештото внатре во фрижидерот.


Инаку НА се користи и на други начини… дај му го НА… ; НА нас ни останува…


Ако ни поcочиш неколку примери каде ги мешаш НА и ВО ќе биде полесно да ти помогнеме во двоумењето.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Јас сум свинче Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Март.2016
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Јас сум свинче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2016 во 10:29
Тој оди во училиште, тој оди на училиште...
Правилно е пример: Тој оди на Училиште. Нели Месинџер?
Или зависи таму од некои прашални форми
Еве ни ја не знам тачно. А цел живот сум помеѓу Македонци.

Мислам дека како и да кажеме никој нема да ни најде маана, ниту пак ќе забележи пошо и Македонците баш не си го познаваат јазикот, освен таму некои од постарите генерации, професори, професорки и слично.Што го грееле столчето убаво. Што учеле навремето кога било построго, во времето на Југославија, за разлика од денеска, денеска срања куп ќе сретнеш по учебниците и небитни ствари, што никад нема да ни требаат во животот, ниту пак е така, а мора да ги научиш и тоа на памет, само ради некој професор што се преценил и си го преценува предметот. Глупости.

Изменето од Јас сум свинче - 25.Март.2016 во 10:31
Кон врв
SpiderBatSuper Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Март.2016
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SpiderBatSuper Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2016 во 13:09
Ви благодарам на двајцата за помошта.Инаку не знам сега точно каде грешам ,бидејќи кога ми се смеат тогаш знам дека нешто сум погрешил. @Messenger особено фала за убавото објаснување. :)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18204
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2016 во 04:29
Originally posted by Јас сум свинче Јас сум свинче напиша:

Тој оди во училиште, тој оди на училиште...
Правилно е пример: Тој оди на Училиште. Нели Месинџер?

Правилно е "тој оди HA училиште", исто како "тој оди HA театар".

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2016 во 16:11
    Ти благодарам Месинџер многу за помошта...
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.