IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Наследство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Наследство

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Goca And Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јануари.2016
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goca And Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Наследство
    Испратена: 24.Јануари.2016 во 15:15
Здраво
Ке ве замолам за одговор на едно прашање,имаме поднесено барање за оставнина за имот на баба ми, наследници сме јас и брат ми(татко ни е починат пред баба ми) и чичко ни.Но чичково почина скоро во текот на постапката, нема дадено изјава,а има сопруга и две керки.
Како ке се врши делбата понатаму помеѓу кого? Друго- едена од ќерките на чичко ми живее во странство и треба да даде наследичка изјава- како треба да гласи таа изјава дека зема или се откажува од делот на БАБА НИ или од делот на ТАТКО И?
И дали нотарот треба наследниците да ги информира што треба да достават и како треба да гласи наследничката изјава и за се друго или ние ?
Се надевам ке ми одговорите ако има некој правник,затоа што нотаров некако не ми е сигурен
Ви благодарам              
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2016 во 21:33
А бидејќи се работи за наследство (се надевам дека има некоја вредност која не е занемарлива) нели е подобро да отидеш до некој нотар или правник специјализиран за овие нешта и побараш стручен совет. Плаќањето на таквиот совет  е ништожен во однос на вредноста на точната информација.

Ние можеме, во најдобра намера, да те советуваме с'е и сешто и ти тоа да го земеш здраво за готово, па на крајот да останеш без оноа што можеби правно ти следува…

Ова ти го кажувам со најдобра намера.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2016 во 21:40
Не е со најдобра намера овој Месинџер, еве ја ви кажувам Гоца...
Јас Гоца мислам дека не треба да идете никаде ни на нотар ни адвокати да плаќате, ништо.
Што е ваше ќе си дојде... Не му се замарајте.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2016 во 21:47
Суада, не живееме во исламска држава. голема насмевка

Во оваа владее друг закон - може нешто да биде твое, но ако не го познаваш законот може да ти биде отуѓено.

Е сега aко сакаш да кажеш дека тоа била Божја воља… тогаш да ти кажам дека Бог ни дал ум за да го користиме, а не да седиме врз него и да чекаме Бог да работи за нас. Тој вели - кој си помага себе си нека очекува дека ќе му помогнам и јас, а на оној што не прави ништо ќе му го одземам и оноа што сум му го дал.

Така да… што си сееме тоа ќе си жнееме, што си готвиме тоа ќе си сркаме…


И да, нема бесплатен ручок. Изменето од Messenger - 25.Јануари.2016 во 21:57
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2016 во 00:10
Е, арно ми го кажа сеа...
Те мразам Месинџер.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2016 во 00:46
А како да не те сакам кога сме Едно. големо гушкање
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2016 во 00:54
...с'е е наше оти с'е е Едно...
и некои во процесот стигнуваат до неговото осознавање...
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
profesorce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај profesorce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2017 во 23:30
Здраво на сите, потребна ми е помош, па би ве замолил ако некој може да помогне. Се работи за мојот син за кого мислам дека би требало нешто да му следува ЗАКОНСКИ од страна на мајка му. Инаку мајка му( бившата ми почината сопруга) почина на самото пораѓање. Сега сум женет и имам прекрасна фамилија од типот моето и твоето го натепаа нашето.
Да се вратам на проблемот. Починатата (мајка на едниот ми син) има и брат кој е во америка, и мајка која е сеуште жива, а татко и скоро почина. Од други разбрав, дека целиот имот му го препишала на синот (брат на починатата мајка на мојот син).
Дали ЗАКОНСКИ смее или не смее тоа да го направи, и дали мојот син, нивно внуче од ќерка, има право законски на дел од имотот????
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2017 во 04:32
profesorce,

1. Ако сакаш евентуално (без никакви гаранции и со многу мали шанси) нешто да смениш што е напишано под точка 2, тогаш да си најдеш дооообар адвокат.

2. ЗАКОНСКИ личната сопственост е загарантирана, а тоа значи дека сопственикот располага со неа според својата желба. Доколку починатата имала тестамент со кој одредила кому ќе припадне нејзината своина, законски нејзината желба ќе биде исполнета.

Токму затоа уште додека сме живи се прави тестамент и "power of attorney" (не сум сигурен како се вели на македонски,  со кое ти му даваш законско право некој да ги застапува твоите интереси) со кои се регулираат нештата откако човекот ќе почине, како и додека е жив, но не е во полн капацитет да решава за себе и својата своина.

Доколку тоа не се има (затоа ти советувам што побрзо да си ги стокмиш овие документи за себе) тогаш ДРЖАВАТА ги зема работите во свои раце и таа решава според законот и според оноа што судијата смета дека треба да се стори, а не како што мисли и посакува секој поединeчен член од семејствата.Изменето од Messenger - 18.Октомври.2017 во 04:38
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2017 во 14:05
Vidi tie ako se pametno grizlivi baba i dedo treba na toa dete t.e tvojot sin da mu ostavat nesto.
Megutoa site znaeme deka site luge ne razmisluvaat isto.
Nemaat dovolno intelegencija,nemaat griza vo niv itn.
Taka sto ti bori se ako vredi,megutoa i da ne uspees reci si vaka:Ako moze so takva sovest da si odi od ovoj svet,bujrum neka odi kaj saka,samo da ne otide vo pekolot.
I prodolzi da si zivees srekno.
Кон врв
profesorce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај profesorce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2017 во 20:36
Мислам дека можам да докажам дека при префрлањето на имотот, потпишувањето, дедото беше неспособен, односно со дијагноза atrofija demencija - разводнување на мозокот, кое и беше причината за подоцнежната смрт.
Има и извештај од снимање на ренгенологија во Скопје каде е детално опишана дијагнозата за сушење на мозокот.

Е сега дали ова би било доволно да со тужба го оспорам договорот за дар каде е поклонет имотот на синот?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2017 во 23:30
Не верувам бидејќи тоа е исто како да бил способен, а не направил тестамент, па по неговото починување тоа го направила жена му. Со други зборови, иако тој бил жив, де факто бил неспособен да стори било што или ако бил спсобен, тоа не го сторил за било која причина.  Доколку имотот бил заеднички со бабата тогаш таа има потполно право смостојно (секако дека и не постоела друга опција) да решава за него.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.