IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Други хобија
  Активни теми Активни теми RSS - Пчеларство како хоби
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Пчеларство како хоби

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 13863
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2020 во 22:03
Ниту мед сакам, ниту се разбирам во пчеларство
ама еве понекогаш  прочитувам  нешто околу тоа.

Додека не го изгледав филмов со Атиџе незнаев дека имало  и диви пчели
па ми се наметна прашање...

По што се разликуваат тие дивите  од другиве питомиве ... овие вториве у школо да не иделе...?
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 746
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2020 во 00:00

што е разлика помеѓу урбан и рурален сограѓанин, навидум првиот се има под нос сепак измрцварен е од мал милион работи, така и пчелите веројатно оние кои се слободни без човечко култивирање се помалку подложни на стрес од маст-хев сахароза како прихрана!?

ова Атиџе што го чини е баш рурално-хоби бидејќи освен подобен дом штом им раипоинаку не им се меша во живејачка на пчелите, а на крај за таквата волја бива наградена со Мед, скромноста пак да не е себична и да не им го експлоатира целосно истиот веројатно и се враќа исто некако, еве пример од спунт стигнала блиску-до оскар може така!?

а доколку сакаш да засакаш Мед бидејќи по сите страни е пофален како природен еликсир, пробај стокми го како медицински [1] можеби така преку сакани Билки би тти биднал помил!? може си чула за МрмрМед (мед со марихуана) Иљач кој ако секојдневно така од спунт би го конзумирала доколку можеш имаш тоа да си го дозволиш потенцијално линфниот систем би ти бил чакмак [1] туку следново видео ме изненади вели и пчелите прихранети со Мрмр Мед стануеле амејзинг вели, јат кој ќе се пријави за контролна група кај нас ...

Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 13863
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2020 во 21:50
Фала  среќа
Нема да го засакам, ниту сум чула за МрмрМед...ниту би ми бил помил голема насмевка

Еве како можело да се разликува
вистинскиот од лажниот мед...

med

Бидејќи живееме во свет во кој заработувачката е поважна од зравјето, често ни се нуди мед што не е вистински. Како да препознаете што купувате?

Експертите велат дека природниот мед не се лепи, па ако го размачкате на прстите, тој не смее да се залепи, во спротивно ќе знаете дека му се додадени шеќери или вештачки засладувачи.

Медот можете да го тестирате и со вода – ставете лажица мед во вода. Ако се спушти на дното и остане таму, имате природен мед. Ако почне да се топи, односно да се меша со водата, тогаш не е вистински.

Вистинскиот мед по некое време почнува да се кристализира.

Ако медот е природен, тој ќе почне да гори ако го ставите на памукче и го запалите.

Ставете капка мед на прстот – вистинскиот мед ќе остане кајшто сте го ставиле, вештачкиот ќе почне да растекува.

Загрејте малку мед во микробранова – вистинскиот ќе се карамелизира, лажниот ќе биде полн со меурчиња.

Ако ставите природен мед пред мравки, тие нема ни да го допрат. Ама ќе се „залепат“ на вештачкиот мед.

Извор: www.hybread.mk


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.