IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Мезиња - солени и благи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мезиња - солени и благи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 90819
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2015 во 23:14
ПИКАНТНИ ТИКВИЧКИ ЗА ДОБРО МЕЗЕ

Брзо, ефикасно и многу вкусно мезе

 
 • 2 тиквички
  1 чаша пармезан*
  бибер
 

1. Тиквичките се лупат и им се отстранува мекиот дел со семките. Се рендаат на ситно и се мешаат со пармезанот и биберот.

2. Се формираат топчиња и потоа се сплескуваат тенко на хартија за печење

3. Се пече 20 минути на 200 степени

*наместо пармезан може да користите и некој друг цврст, сув кашкавал кој треба да биде ситно изрендан

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2015 во 01:02
Багет со сирење

Багетот исецкајте го на кругчиња , намацкајте ги со путерче , на нив ставете сиренце и ставете ги во рерна малку да се запечат , на крај ставете домат или шери на секое од нив
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2015 во 12:24
Пилешки крилца или копанчиња

Едноставно, на загреано масло испржете ги крилцата и копанчињата, не им ја вадите кожичката, Одкако ке ги испржите посипете ги со многу вегета , буковец или друг зачин кој вам ви е омилен а одговара со пилешко.

Одлично мезенце за со пиво
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 90819
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2015 во 13:16

Мезе на брзина: Шарен солен ролат


Покрај тоа што е примамлив на око, шарениот ролат е микс од вкусови и ароми кои ќе ги обожавате за појадок, ручек, вечера или за мезе со омилениот пијалак.

meze-na-brzina-saren-solen-rolat-02.jpg

Се пече само 15 минути, па затоа ви препорачуваме да го пробате уште денес.

Потребни состојки:

За жолта кора

 • 2 јајца
 • 2 лажици масло
 • 1 лажица кисела павлака
 • 2 рамни лажици брашно
 • 1 мала лажичка прашок за печиво
 • 3-4 лажици изрендан кашкавал

За зелена кора

 • 2 јајца
 • 2 лажици масло
 • 1 лажица кисела павлака
 • 2 рамни лажици брашно
 • 1 мала лажичка прашок за печиво
 • 2 лажици блендиран спанаќ
 • Малку сол

За портокалова кора

 • 2 јајца
 • 2 лажици масло
 • 1 лажица кисела павлака
 • 2 рамни лажици брашно
 • 1 мала лажичка прашок за печиво
 • 2 лажици ајвар
 • Малку сол

За фил:

 • Крем сирење
 • Тенко исечкана шунка или месо по желба

Подготовка:

Во 3 посебни садови измешајте ги сите состојки само со жолчките од јајцата. Откако ќе ги изматите белките во цврст снег, распоредете го во 3-те садови.

Кога ќе добиете готови смеси, ставете ги во 3 различни кеси и цедете ги низ мало дупче во тава, на хартија за печење. Можете да правите шари по желба.

Печете само 15 минути на 200 степени, не повеќе, затоа што кората ќе ви се исуши и ќе пука кога ќе ја виткате.

Кога кората ќе се испече, веднаш замотајте ја со мрсната хартија на која ја печевте и оставете ја да се олади.

Потоа намачкајте со крем сирење, ставете шунка и повторно замотајте.

Сервирајте го ролатот ладен. Можете да декорирате со павлака и рендан кашкавал.

meze-na-brzina-saren-solen-rolat-01.jpg

meze-na-brzina-saren-solen-rolat-03.jpg

meze-na-brzina-saren-solen-rolat-04.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2015 во 23:08

Викендите се употребуваат за забава и релаксација, па мал број на луѓе сакаат да поминуваат многу време во кујната за да готват ручек со часови.

za-mrzelivite-brzi-mini-rolati-so-slanina-01.jpg

Ако сте дел од тие луѓе, овој рецепт е идеален за вас.

Нема да ви треба многу време, ниту мака – направете мини ролати со сланина.

Потребни состојки:

 • 6 Парчиња леб за тост
 • 6 Парчиња сланина
 • 1 Лажица путер
 • 1 Јајце
 • 2 Лажички млеко
 • Сол по желба

za-mrzelivite-brzi-mini-rolati-so-slanina-1.jpg


Поготовка:

1. Пресечете ги краевите на парчињата леб.

za-mrzelivite-brzi-mini-rolati-so-slanina-2.jpg

2. Израмнете ги парчињата со сукало.

za-mrzelivite-brzi-mini-rolati-so-slanina-3.jpg

3. Во голем сад изматете го јајцето.

za-mrzelivite-brzi-mini-rolati-so-slanina-4.jpg

4. Печете ја сланината околу 15 минути на 220 степени. Претходно не мора да виде загреана рерната. За тоа време ќе можете да ги подготвите останатите делови од рецептот.

za-mrzelivite-brzi-mini-rolati-so-slanina-5.jpg

5. Ставете го путерот на тивко во тефлонски сад.

6. Во средината на секое лепче ставете сланина, односно околу сланината навртете го лепчето.

za-mrzelivite-brzi-mini-rolati-so-slanina-6.jpg

7. Потоа ставете ги во јајцето.

za-mrzelivite-brzi-mini-rolati-so-slanina-7.jpg

8. Готовите мини ролати пржете ги во путерот околу 3 – 4 минути со постојано вртење.

za-mrzelivite-brzi-mini-rolati-so-slanina-8.jpg

9. Кога ќе добијат златна боја, веќе се готови.

za-mrzelivite-brzi-mini-rolati-so-slanina-9.jpg

za-mrzelivite-brzi-mini-rolati-so-slanina-10.jpg

На здравје!

Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 90819
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2016 во 14:50

Мезе со печени пиперки


Пиперките се задолжителен елемент од македонската кујна. За време на летните горештини, можете да ги искористите за лесна закуска со сирење.

Мезе со пиперки

СОСТОЈКИ

пиперки во различни бои
тврдо сирење
маслинки
масло
оцет
лук
магдонос

ПОДГОТОВКА

 1. Испечете ги пиперките. Излупете ги, а потоа исечете ги на ленти.
 2. Сирењето исечете го на коцки. Пожелно е да изберете тврдо сирење кое не се распаѓа лесно.
 3. Коцките сирење замотајте ги во ленти пиперки. Прободете ги со чепкалка за заби и одгоре ставете маслинка.
 4. Посипете ги пиперките со дресинг (мешавина од масло, оцет, лук и магдонос).


Изменето од Valerija - 19.Јули.2016 во 14:51
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 90819
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2017 во 09:34

4 рецепти за мезиња и грицки готови за 10 минути


4-recepti-za-mezinja-i-gricki-gotovi-za-10-minuti-001.jpg

Сепак, не можете да послужите само чипс или соленки, па вреди во ракав да имате неколку брзи рецепти кои ќе изгледаат како навистина да сте се потрудиле и посветиле.

Овие 4 се токму такви:

Залчиња чипс со сос

Состојки:

 • Чипс по желба
 • 300g домати
 • 100g сирење
 • Малку лук
 • Мајонез
 • Маслинки
 • Зачини

Ситно исечкајте ги доматите, изронете го сирењето во нив и промешајте. Додадете малку толчен лук или лук во прав, а потоа и мајонезот.

Најдобро е сосот да го ставите непосредно пред послужувањето на парчињата чипс, за чипсот да не омекне. Декорирајте со половина маслинка.

4-recepti-za-mezinja-i-gricki-gotovi-za-10-minuti-01.jpg

Домати со намаз од сирење

Состојки:

 • 2-3 домати со средна големина
 • Сирење по желба
 • Малку лук
 • Мајонез
 • Зачини

Изронете го сирењето и додадете го лукот. Измешајте заедно со мајонезот и зачините.

Намазот ставете го на тенко сечкани кругови домати и декорирајте по желба.

4-recepti-za-mezinja-i-gricki-gotovi-za-10-minuti-02.jpg

Модри патлиџани со ореви

Состојки:

 • 2 модри патлиџани
 • Малку лук
 • 200g ореви
 • Масло
 • Мајонез
 • Сол

Исечете ги модрите патлиџани на подебели листови и пропржете ги во масло неколку минути.

Исечкајте ги ситно оревите и помешајте со малку мајонез додека не добиете густа мешавина. Посолете и зачинете.

Во пропржените патлиџани ставете малку од смесата и замотајте ролнички. Поставете ги како на сликата и украсете со половина орев.

4-recepti-za-mezinja-i-gricki-gotovi-za-10-minuti-03.jpg

Полнета шунка

Состојки:

 • 300g шунка
 • 200g сирење
 • 3 тврдо варени јајца
 • Малку лук
 • Мајонез и павлака
 • Зачини

Одвојте ги жолчките од белките. Жолчките изронете ги во посебен сад, додека белките ќе ги изрендате и ќе ги измешате со сирењето, зачините, лукот, мајонезот и павлаката.

На работ од парчињата шунка ставете од белиот намаз, а потоа пропрскајте со изронетите жолчки. Замотајте ги како ролни.

4-recepti-za-mezinja-i-gricki-gotovi-za-10-minuti-04.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.