IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - МЕГА СКАНДАЛИ во Р. Македонија...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МЕГА СКАНДАЛИ во Р. Македонија...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
ansasho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ansasho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2015 во 22:28
Тоа не се десило никаде во светот па и кај нас.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2015 во 22:58
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Многу убаво во мојот коментар напоменав дека се работиза ОПШТОКОРИСНА зделка....и критиката не ја насочив ни кон новиот воз ни кон небезбедните пруги....едноставно, во железницата страшно е потребно да се вложува, и во возови и во модернизација на пругите и тука нема ништо спорно.
СПОРНО е што на бандитите од ДПМНЕ во генот изгледа им е им е од секоја ваква зделка, тендер, трансакција, да прават тајни договори, да гребат провизии, да лапаат проценти. Инаку објаснете ми зошто би се криеле детали или целиот договор ????
Зошто договорот кој ќе биде плаќан со мои пари и со пари од моите деца, да биде таен ????
Мислите дека има некое подобро објаснување освен дека е во прашање криминал ????

Извини ако помисли дека коментирав на твојот коментар, се обрнав кон посочениот текст и потоа размислував општо за ставот на опозицијата кон позицијата.

Инаку се сложувам со констатацијата дека државните тендери и трговски договори треба да бидат транспарентни. Ако не се лажам, тендерот беше јавен и кинеската фабрика имаше најдобра понуда. Како таква, бидејќи се работи за јавен тендер, со неа се запознаени сите конК*ренти и таа не може да биде тајна.

Не сум запознаен со сите детали и затоа не сакам да бранам или напаѓам никого, но доколку има некои подетални работи кои не се јавно објавени во врска со тендеров тоа единствено може да се препише на барањето на кинеската приватна фирма. Доколку во нејзин интерес е да не се објават сите детали (што е редовна пракса во договарањето на вакви и слични зделки за да немаат влијание во идните договори на таа фирма на светскиот пазар) тогаш државата има облигација да ги почитува.

Повторно велам дека ова е само претпоставка базирана на честа пракса во ваквите договори. Државата е обврзана јавно да објави тендер, да одбере најдобра понуда во однос квалитет/цена според поставените барања и услови, да објави чив тендер е прифатен, да ги стави пред очите на јавноста цената на проектот, условите за неговата реализација и употребениот кредит со каматите и условите за враќање. Повеќе од тоа не е обврзана да објави, а посебно не оноа што фирмата со која се договара смета дека спаѓа во нејзиниот домен на посебен интерес и тајност во водењето на бизнисот.

Исто така ќе повторам дека тоа не е необична пракса на запад, иако можеби изгледа чудно кај нас.
Изменето од Messenger - 08.Јули.2015 во 22:58
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2015 во 23:43
Да се разбереме - убаво е за промена државата да инвестира во нешто паметно во Македонија!

Проблемот е - зошто би купила 4D телевозор, ако ја немам останатата опрема?
Зошто би купиле возови без пред тоа да ги оспособат нашите пруги за истите?!
Зошто да плаќаме рати за кредити кога и онака сме до гуша во долгови? За возови кои нема да бидат искористени како што треба?

За тие што во последниве 20 години не се возеле во воз во Македонија (ќе се препознаат) можам само едно да кажам..
Нас ни недостасуваат многу повеќе работи од возови. 
Нашите возови особено оној на релација Скопје - Кичево и обратно се мета на луѓе со IQ веројатно во минус..
Драги политичари, премиеру, министер за внатрешни работи, директор на Македонски Железници..
Прво треснете си ги главите од ѕид, по можност некој бетонски, да не го срушите ако е од новиве стиропорни..
После поставете неколку стотици полицајци на правецот Скопје - Кичево и секој што ќе фрли со камен, камче, стапче или било што друго, да ги казните со 100.000 евра, 1 година затвор и уште една година општо корисна работа..
Па кој нема да плати, запленете му го цел имот, затворете го дупло подолго и направете програма за рехабилитација на оние што самите се прават ментално заостанати..
И на крај, пуштете ги новите возови.
Ем ќе соберете некоја пара да ги исплатите побрзо, ем ќе ги затворите тие што ја загрозуваат мојата безбедност додека сум во воз. 

До тогаш апелирам да се позанимавате со многу поважни работи..
По можност со најважните работи, оние што ни сметаат во секојдневното функционирање.
За да се цивилизираме има време, поправете ги пругите па после ќе изиграваме американци со модерни возови..

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2015 во 08:40
jаваш jаваш
old d4b3
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2015 во 18:03
http://centarnews.net/HQ/mk/index.php/news/mk/item/2075-skandalozno-direktorka-vo-makedonski-zheleznici-vrabotuvala-za-3000-evra

Патриотите од Бутел.
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2015 во 23:23
 
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2015 во 23:43
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2015 во 11:59

31-годишниот Битолчанец почина чекајќи операција во Турција

ДО КОГА со ова бре ...БИРОКРАТИ НИЗАЕДНИ а !? тага

Пеце Роговски денеска го однеле до скопскиот аеродром од каде што требало да лета доТурција, но бил вратен во битолската болница каде почина

Тој бил вратен поради направениот пропуст што не било навреме пријавено дека треба да патува во лежечка состојба.

збунетост
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2015 во 20:24
Аииииии куку...Че пробљем.не го разбирам аљи совој сљиката говори.
Да не требаше овие правда да ми делат ќе се изнасмеев.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2015 во 20:28
Originally posted by Орка Орка напиша:

Аииииии куку...Че пробљем.не го разбирам аљи совој сљиката говори.
Да не требаше овие правда да ми делат ќе се изнасмеев.


Да ти помогнам околу сликата за тоа што ме насмеагазење од смеењеВнимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2015 во 20:33
Како бре те насмеа
Да не пиеше ти од тој џус,
пазииии дете дроги ставает.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2015 во 20:42
Е не бе, да плачам
Одамна кренав раце од сите државни институции, секако се бетер од џус. Добро што не се од кока колата на Амди...
Него, ај може неписмени биле градежниците, ама овие од министерството изгледа дека преку врски, уште понеписмени се...

Инаку пишува дека коалицијата ВМРО и ДУИ направиле уште еден скандал. Министерството предводено од Аднан Јашари е ословено со Ministry of Juice што би значело дека е министерство за производство на течностихи, хи...
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2015 во 20:50

Е до тука ме држеше де...Да се изнасмеам.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2015 во 20:54
Бирај каков сакаш, македонски, дијаспорски, албански, турски или влашки чускаубој

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.