IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - МЕГА СКАНДАЛИ во Р. Македонија...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МЕГА СКАНДАЛИ во Р. Македонија...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2015 во 23:40
мега скандал ама надвор

http://tass.ru/en/world/795744

"It is very sad and dangerous that they are trying to use the Albanian factor for that," the minister added. "Many years ago there were serious contradictions, and then the Ohrid Agreement was signed [in 2001]. And now they are talking about Macedonia’s further federalization and even suggest dividing the country, giving part of it to Albania and another part to Bulgaria."

Лавров изгледа поима си нема што зборува
old d4b3
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2015 во 18:48
Шефот на бугарската дипломатија Даниел Митов ја оцени како неодговорна и неприфатлива вчерашната изјава на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров дека се предлагаат идеи за поделба на Македонија меѓу Бугарија и Албанија.


Изјавите за поделба на Македонија се неодговорни и неприфатливи

< id="twitter-widget-0" scrolling="no" border="0" allowtransparency="true" ="http://plat.twitter.com/widgets/tweet_.b169aa788731255dd55f1bb243b660e1.en.#_=1432226326951&count=horizontal&dnt=false&id=twitter-widget-0&lang=en&original_referer=http%3A%2F%2Fwww.idividi.com.mk%2Fvesti%2Fmakedonija%2F999441%2Findex.%3Freferer%3Dpreporaka_naslov&size=m&text=IDIVIDI%3A%20%D0%98%D0%B7%D1%98%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%20%D0%B7%D0%B0%20%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B1%D0%B0%20%D0%BD%D0%B0%20%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0%20%D1%81%D0%B5%20%D0%BD%D0%B5%D0%BE%D0%B4%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B8%20%D0%B8%20%D0%BD%D0%B5%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%84%D0%B0%D1%82%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%B8&=http%3A%2F%2Fwww.idividi.com.mk%2Fvesti%2Fmakedonija%2F999441%2Findex.%3Freferer%3Dpreporaka_naslov" ="twitter-share- twitter-tweet- twitter-share- twitter-count-horizontal" title="Twitter Tweet " -twttr-rendered="true" style=": static; visibility: ; width: 77px; height: 19px;">
< border="0" ="0" marginheight="0" marginwidth="0" scrolling="no" ="0" ="0" width="100%" id="I0_1432226326959" name="I0_1432226326959" ="https://apis.google.com/u/0/se/0/_/+1/fast?usegapi=1&size=medium&origin=http%3A%2F%2Fwww.idividi.com.mk&=http%3A%2F%2Fwww.idividi.com.mk%2Fvesti%2Fmakedonija%2F999441%2Findex.%3Freferer%3Dpreporaka_naslov&g=3p&ic=1&jsh=m%3B%2F_%2Fscs%2Fapps-static%2F_%2Fjs%2Fk%3Doz.gapi.en.3cnPYY1rrZY.O%2Fm%3D__features__%2Fam%3DAQ%2Frt%3Dj%2Fd%3D1%2Ft%3Dzcms%2Frs%3DAGLTcCO9rS4nDo65pPCHVG2EExU7ZqwdoQ#_methods=onPlusOne%2C_ready%2C_%2C_%2C_resizeMe%2C_renderstart%2Concircled%2Cd%2Ce&id=I0_1432226326959&parent=http%3A%2F%2Fwww.idividi.com.mk&pfname=&rpctoken=12737091" -gapiattached="true" title="+1" style=": static; top: 0px; width: 90px; margin: 0px; border-style: none; left: 0px; visibility: ; height: 20px;">
Цитирај Шефот на бугарската дипломатија Даниел Митов ја оцени како неодговорна и неприфатлива вчерашната изјава на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров дека се предлагаат идеи за поделба на Македонија меѓу Бугарија и Албанија.
- Добро се познати се сите премрежија низ кои помина Република Македонија на патот до воспоставување и зајакнување на нејзината државна независност и суверенитет. Цело ова време токму Бугарија беше земјата која даваше најголемата поддршка за независноста на Република Македонија и стана гарант за нејзиниот територијален интегритет. Потсетуваме дека Бугарија беше земјата која прва ја призна Република Македонија и оваа одлука беше клучна за стабилноста во Југоисточна Европа, се вели во пишаната изјава на Митов објавена на веб страницата на бугарското МНР.

Митов нагласува дека се неприфатливи обидите да се стави под сомнение европскиот поредок во регионот и територијалниот интегритет на Република Македонија.

- Стабилноста на сите земји од Југоисточна Европа е од огромно значење за нас и обидите на земји надвор од регионот за нејзиното поткопување преку слични сугестии треба да бидат прекинати. Бугарија ќе продолжи да биде гарант за независноста и територијалниот интегритет на Република Македонија и во тоа не може да има никакво сомнение, вели бугарскиот министер за надворешни работи Даниел Митов.

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров вчера во говорот пред Парламентот во Москва рече дека случувањата во Македонија произлегуваат од желбата да се влијае на Владата на премиерот Никола Груевски во врска со одбивањето да се приклучи кон санкциите против Русија и поддршката што ја дава за проектот „Турски тек“.

- Многу е тажно и опасно дека за таа цел се прават напори да се искористи албанскиот фактор. Пред многу години имаше сериозни спротивставувања и тогаш (во 2001) беше потпишан Охридскиот договор, а сега се зборува дека Македонија треба да се федерализира уште подлабоко, дури се предлагаат идеи и да биде разделена - еден дел да биде даден на Албанија, а друг на Бугарија, изјави Лавров.
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2015 во 22:03
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2015 во 22:16

Вајгл: Тој еден што не беше подготвен за компромис, на крајот донесе неуспех за државата

 


Што и како може форумсково членство овде , да успее за да ја „декодира„ личноста овде не-спомената (по име и фунција) и некооперативна , а која упорно и тврдоглаво НЕ БИЛА  подготвена за компромис(и) и се спротиставила на начинот на посредување на повиканите ЕУ функционери..и тоа токму од нив побарани , за т.н. „посредување„ за „спорот„!?.

Господ (ако воопшто и го има) е ГОЛЕМ и (разбирасе) СЕ ГЛЕДА...хаха и КАЗНУВА.
Сега..откога не успеаја во „напорот„ за средување во од нив измислената и наместената „криза„ кај нас , европејциви им го „префлија„ костенот во таборот на МК политичарите..тие да се договорат.???!
А тие (ни) се ..опишани сликовито...слично како РОГОВИ во вреќа.?.
Па...потоа сите ќе видиме , каде и кога секако , ќе биде одплеткан МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗОЛ!?.
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2015 во 22:45
ФБ статус на универзитетскиот професор Гордана Попсимонова

Неуспехот на разговорите во Брисел беше очекуван. Очекувано беше дека Груевски ќе ја префрли одговорноста за неуспехот на Заев, на некакви си граѓански организации кои го поддржуваат и на клетите професори кои го советуваат. Очекувано е и натамошно продолжување на македонската политичка криза, односно агонијата предизвикана од „бомбите“ на Заев. Очекувана е и секоја нејзина вонинституционална разрешница. Значи, дојдени сме во ситуација кога веќе ништо не може да нé изненади, бидејќи аргументите и поведенијата на сите протагонисти кои не’ доведоа до тука се целосно соголени, а со тоа и предвидливи.

 

Прво, сосема логично беше однесувањето на еврокомесарот Хан, кој е во улога на посредник, односно олицетворение на меѓународната медијација во надминувањето на кризата. Него го интересира смирување на тензиите, а не поправка на дефектите во македoнската демократија. Неговото главна алатка е повикот за компромис меѓу двете спротивставени страни, а не суштината на нивната спротивставеност. И тоа е сосема логично, бидејќи посредувањето се потпира на формулата – попуштање на двете страни со цел нивно приближување до наоѓање заеднички прифатливи решенија, а не на арбитража. За жал, кога инсистирате на формата, многу често крајниот резултат се нарекува – јалов, односно гнил компромис. Кој е во функција на привремено стивнување на пожарот, а не на негово гаснење.

 

Второ, сосема логично е однесувањето на лидерот на опозицијата, Заев, кој инсистира на отсуство на Груевски од било која форма на привремена, преодна, или транзициска влада. Сосема логично е неговото барање е да се остави што е можно подолго време за подготовка на предвремените парламентарни избори, бидејќи демонтажата на вмровската партизација на сите институционални сегменти на државата, претставува процес кој бара време. Уште пологично е неговото спротивставување на брзи предвремени избори, бидејќи е свесен за мрежата на ВМРО-ДПМНЕ, која подразбира сé, само не регуларни избори.

 

Трето, сосема логично е инсистирањето на Груевски да биде претседател на таквата преодна влада, односно непопуштањето пред барањата на Заев за негова демисија. Логично е на Груевски да му се брза за нови избори, бидејќи е свесен дека времето не работи за него, зашто со секој изминат ден и со секоја наредна „бомба“, неговиот рејтинг паѓа. Логично е Груевски да го обвинува Заев за страв од избори, како што е логично истиот тој Груевски да се плаши од изборен пораз, бидејќи потоа ќе бидат активирани правните механизми против него и неговите најблиски соработници.

 

Логично е ваквата спротивставеност меѓу двете поларизирани опции да не може да се надмине преку договор или преку институциите на државата, како што некои заговараат.

 

Логично е македонската криза да трае до состојба на нелогичност, која, исто така е логична.

 

Логично е сите ние да запаѓаме во сé поголем гнев, страв и неизвесност, бидејќи ирационалноста е сосема логична последица на целата серија логични нелогичности.

 

Логично е еден ден сето ова да заврши, како што е логично во Македонија, во меѓувреме, логиката неповратно да емигрира.

Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2015 во 12:33
ЖЕСТОК ОДГОВОР ОД БРИСЕЛ

Втора опомена за лажење до СДСМ и бандата: нашата непристрасност ја доведувате во прашање?!

http://vecer.mk/makedonija/vtora-opomena-za-lazhenje-do-sdsm-i-bandata-nashata-nepristrasnost-ja-doveduvate-vo

намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2015 во 14:45
http://www.euractiv.com/sections/enlargement/macedonia-needs-new-government-national-unity-315271

systemic corruption and subversion of public institutions and resources for private interests


these agencies are unaccountable and unpredictable.

These agencies need to be brought under proper democratic control

Macedonia’s public debt quadrupled, rising from 23% of GDP in 2008 to around 46% in 2014

clientelistic style of doing politics

No other government in the Balkans has used debt financing for such grandiose and delusional building projects as Skopje

creation of a new government of national unity in Macedonia, with fresh faces

free and fair elections in 2016, with a liberated media and tamed security services.
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2015 во 14:46
delusional building

https://en.wikipedia.org/wiki/Delusion

Изменето од д4 б3 - 13.Јуни.2015 во 14:47
old d4b3
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2015 во 08:28

НАТОМИЈА НА НАШЕТО ПОЛИТИЧКО КРИЗИРАЊЕАНАТОМИЈА НА НАШЕТО ПОЛИТИЧКО КРИЗИРАЊЕ

Коментирајќи го исходот од бриселската рунда македонски меѓупартиски преговори, Антонио Милошовски ќе го исцитира искуството на анонимниот народ стекнато низ многу луди ситуации во долг временски распон дека „она што еден будала може да искашка, сто паметни потоа не можат да го поправат“. Цитатот е тој, но Милошовски, како и многумина, редовно заборава дека народните мудрости одат секогаш во пакет со наравоучение. Во случајов, со овој народен заклучок треба да стои оти токму поради тоа што будалата, кој не знае што е тоа лична одговорност, а паметните знаат, тие, за да не оправдаат големи кашканици, не дозволуваат разни будали да прават големи бељи. Дејствуваат навреме и одлучно. Особено ако станува збор за држава, односно заедница на луѓе што живеат на одреден простор и својот колективен живот го организирале во согласност со своите традиции, култура, јазик, религија, економија и друга комуникациска логистика што се одвива низ институции што ги спроведуваат договорените норми, во согласност со утврдениот избран вредносен систем за одреден временски период и додека избраното дава добри резултати.

Значи, што правиме во ситуација ако стотината паметни, кои гледаат што прави еден будала не еден ден, една недела, еден месец ами една година, не преземаат ни конкретни, а камоли одлучни законски и уставни чекори за заштита на заедницата (општеството и државата) од тешки кашканици? Па, нормално, донесуваме оцена, односно заклучуваме: На иницијалниот будала со обична математичка операција собирање му ги додаваме стотината паметни што не го ограничуваат во штетните дејства и добиваме резултат: 101 будала ја урнисаа државата.

Мудриот претседател на МАНУ, академик Владо Камбовски, неодамна елегантно констатира дека е срамота што нашите политички кризи не ги решаваме успешно самите, ами секогаш со помош од странство. И дека тоа е така зашто нашите државни институции се слаби, односно некомпетентни и неспособни. збунетост

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=6171582379&id=9&prilog=0&setIzdanie=

намигнување

пс

Македонскиот државен врв и државните институции ја преземаат директната одговорност за ваквата состојба

Прво зашто прифати да преговара со будалите што ја произведоа кризата

А тие имаат своја идеолошка „логика“. Имено „умните“ во СДСМ-раководството заклучиле дека не се можни успешни преговори доколку Никола Груевски претходно не даде оставка и како партиски лидер и како актуелен премиер, бидејќи проблемот (тој) не може да биде дел од решението.

 Во вака срочен и испорачен ултиматум пред новата преговарачка рунда лежи основниот причинител на македонското политичко лудило, кое ескалира во чести временски интервали.

 Оти, умните прекуноќ сфаќаат дека во случајот Груевски е персонификација на половина милион граѓани со право на глас, односно лик на мнозинството во девет последователни изборни циклуси и на неколку партиски конгреси. 

Па нормално е тој да биде учесник и во политиката и на изборите и на преговорите, колку и да се глупави, кога веќе политичарите се согласиле на такви изземајќи им ги уставните овластувања на државните институции. 

изненадувањеИзменето од novace - 18.Јуни.2015 во 17:15
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2015 во 11:40
И покрај сите индиции за можна корупција во највисоките кругови на власта...информациите кои испливаа последниве месеци за можните провизии кои ги има земено Претседателот на владата и неговите соработници особено од кинеските компании кои се омилени кај македонските политичари, пак се сретнуваме со таен договор и непознати детали и тоа помеѓу државната компанија Македонски Железници и приватна кинеска компанија кој договор ќе се плаќа со кредит кој ќе го враќаат сите граѓани на Република Македониаја....не иселеници и останати домобрани...
Зошто една ваква општокорисна  зделка мора да се извалка  со лакомоста на вмровските функционери кои лакоми за пари ги прекршуваат сите уставни норми, ги прекршуваат сите закони и користејќи ја партизираноста на општеството непречено товарат вреќи пари, купуваат станови, парцели на Водно...криејќи се зад вакви тајни договори ?????


Возот што јури со 160км на час во Македонија ќе ползи со 50км на час!

Ултрамодерен воз што ќе може да развива брзина од 160 км на час од август ќе сообраќа на македонските пруги. А до почетокот на следната година, такви возови во земјава треба да бидат вкупно шест, што е 60% од потребите на патничкиот сообраќај во железницата.

Оваа информација, во текот на вчерашниот ден беше главна вест, што директно од Кина ја соопшти министерот за транспорт и врски Владимир Мисајловски, кој таму со делагација од Македонија, беа да го видат изработениот воз, во кинеската фабрика, и да го најават,  неговото доаѓање во земјава.

Но, најавата дека возот ќе може да развива брзина до 160 км на час во земјава пак отвори повеќе коменатри во јавноста, пред се дека е добро што се обновува возниот парк во земјава, бидејќи патничките возови одамна се во катастрофална состојба, ама проблемот е што се доцни со обновата на пругите по кои сообраќаат возовите.

Велес- Кочани максимална дозволена брзина 50 км на час

Анализата на Фактор покажува дека најголемата дозволена брзина на  македонските пруги е 100 км на час и тоа само одредени делници.

Па така, возвите што сообраќаат на релација од Табановци до Гевѓелија може да се движат од 80 до 100 километри на час. Или од Табановци до Куманово дозволено е 100 км на час, потоа до Дељадровце 90 км на час, потоа до Јане Сандански е 90 км на час. Од тука до Велес е 80 км на час, до Згрополци 85 км на час, а до Ногаевци 85 км на час. Од таму до Демир Капија  максималната брзина што е дозволена изнесува 100 км на час, потоа до Миравци 90 км на час, и од таму до Гевѓелија е 100 км на час.

од 50 км на час. Тоа е максималната дозволена брзина на оваа железничка линија во Македонија.

Додека патниците кои патуваат од Велес до Битола, максималната дозволена брзина се движи од 50 км на чс до 100 км на час. Односно, од Велес до Тополка дозволена е 75 км на час, потоа до Васил Антевски е 50 км на час, од таму до Богомила е 65 км на час, потоа до Гостиражни е 50 км на час, до Слепче е 60 км на час. Потоа до Бакарно Гумно е 100 км на час, а од таму до Даме Груев е 90 км на час, додека до Битола е 100 км на час.

На пругата Ѓорче Петров до Кичево максималната дозволена брзина е од 80 до 100 км на час. Односно, од Ѓорче Петров до Гостивар е 100 км на час, а од таму до Кичево е 80 км на час.  А истата брзина од 80 до 100 км на час е дозволена како максимална и на релација Блаце- Скопје. 

Максималната довзолена брзина за товарниот сообраќај на ниво на цела држава е меѓу 30 и 50 км на час.

Инаку, должината на железничката мрежа во Македонија изнесува 925 км, при тоа отворена пруга се  699 км, станични колосеци: 226 км, а индустриски колосеци 102 км. Електрифицирани се 312.66 км. железничка пруга.

Договорот со кинеската компанија – тајна

МЖ Транспорт зема кредит од Европската банка за обнова и развој во висина од 50 милиони евра, а гарант дека заемот ќе се враќа е државата.

„Рокот за отплата на заемот е 15 години со вклучен грејс период од три години и шест месеци. Каматната стапка е варијабилна и се состои од шестмесечен ЕУРИБОР зголемен за маргина од 1%. МЖ Транспорт АД – Скопје ќе и плати на Европската банка за обнова и развој еднократна провизија во висина од 1% од износот на заемот. За износот на неповлечените средства од заемот, на Европската банка за обнова и развој ќе и се плаќа провизија во висина од 0,5% од износот на неповлечените средства од заемот на годишно ниво, стои во Законот со кој државата гарантира дека МЖ ТРнспорт ќе ги враќа парите од кредитот.

Со оглед дека набавката на шесте возови чини 25 милиони евра, засега нема информација како ќе се искористи останата половина од кредитот. А во законто за гаранција на заемот е наведено дека за делот од кредитот што нема да се повлече ќе се плаќа камата.

Но, исто така официјалниот договор со кинеската компанија ЦСР  од каде се набавуваат возовите, засега останува тајна. Иако, кинеската компанија е избрана на меѓународен тендер, сепак, договорт меѓу МЖ Транспорт и кинеската компанија не може да се најде на ниту една официјална интернет страна, ниту на државната железничка компанија МЖ Транспорт, ниту на страната на министерството за транспорт или финансии, а договорот не е објавен ниту на интернет страната на Бирото за јавни набавки.

Фактор вчера побара став лично од министерот за транспорт и врски Владимир Мисајловски за тоа каде може да се најде договорот со кинеската компанија и МЖ Транспорт, но Мисајловски остана недостапен за коментар.

Договорот со кинеската компанија ЦСР е потпишан на 24.6.2014, и според тогашните изјави треба да се набават 6 нови патнички гарнитури на возови. Инвестицијата е 25 милиони евра, а средства се обезбедени од ЕБОР. Според најавите, со договорот е предвидено да се набават нови 4 дизел-моторни гарнитури и 2 електро- моторни гарнитури за превоз на патници. Овие нови 6 патнички гарнитури со вкупен капацитет од околу 1.200 патници (секоја по 200 патници).

 

Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2015 во 13:41
http://www.dokaz.mk/skandal-koj-treba-da-go-objavite-i-doznae-makedonskata-javnost/

Интересна информација,а повторно поврзана за уштер еден голем патриот и борец за Македонската кауза.
Кон врв
ansasho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ansasho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2015 во 18:08
Од оваа информација што е дадена нема благе везе поготово Скопје - Богомила кузнае колку сум се возел и многу побрзо се возело добро е што се обновува возниот парк на Македонси железници.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2015 во 20:06
Владата требаше да бара низ светов фабрика која произведува возови кои одат најбрзо до 50 км на час.

Ама не, бидеќи опозицијата ќе ги обвинеше дека прават матна зделка купувајќи застарена технологија.

Можеби беше подобро да почнат прво со реновирање на железичките пруги кои ќе дозволат патување со поголеми брзини… ама не, опозицијата ќе ги обвинеше дека прават матни зделки бидејќи ние немаме возови за поголеми брзини.

Можеби… ама не, ќе  бидат обвинувани и така и вака.

Нe, нe, ништо не чини, ништо не е добро.

Нема инвестиции - не е добро!

Има инвестиции - не е добро!

Има невработени - не е добро!

Се намалува бројот на невработени - не е добро!

Не се реновираат градби - не е добро!

Се реновираат градби - не е добро!

Нема нови патишта и автопатишта - не е добро!

Се градат нови патишта и автопатишта - не е добро!

Школството не чини - не е добро!

Школството се реновира - не е добро!

Сообраќањата култура ни е катастрофална - не е добро!

Се воведуваат строги закони за сообраќајот - не е добро!

Железничкиот возен парк е архаичен - не е добро!

Се купуваат модерни возови и вагони - не е добро!

Не е добра вака, не е добро онака, не е добро било како!

И с'е е тоа мега скандал до МЕГА СКАНДАЛ.
Потполно ми е јасно дека опозицијата сака и треба да биде критички поставена кон позицијата и треба редовно прецизно да посочува на сите слабости истовремено посочувајќи конкретен подобар начин на стопанисување во државата.

Од оноа што можам да забележам, нашата oпозиција само криткува и не понудува никаква алтернатива. Критикува с'е и сешто, без обзир за што се работи.

Во западните демократии опозицијата, како што умее креативно да критикува, знае да ја подржи и да ја пофали позицијата и често пати да завземе заедички ставови во однос на економијата, внaтрешната или надворешната политика.

Да не грешам душа, оти можеби не сум доволно запознаен, би замолил да ми се посочат три работи во рокот од овие години каде што опозицијата позитивно се произнела за владините активности.

Еве, нека не биде за три, нека биде само за една.Изменето од Messenger - 08.Јули.2015 во 21:41
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2015 во 22:17
Многу убаво во мојот коментар напоменав дека се работиза ОПШТОКОРИСНА зделка....и критиката не ја насочив ни кон новиот воз ни кон небезбедните пруги....едноставно, во железницата страшно е потребно да се вложува, и во возови и во модернизација на пругите и тука нема ништо спорно.
СПОРНО е што на бандитите од ДПМНЕ во генот изгледа им е им е од секоја ваква зделка, тендер, трансакција, да прават тајни договори, да гребат провизии, да лапаат проценти. Инаку објаснете ми зошто би се криеле детали или целиот договор ????
Зошто договорот кој ќе биде плаќан со мои пари и со пари од моите деца, да биде таен ????
Мислите дека има некое подобро објаснување освен дека е во прашање криминал ????
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,220 секунди.