IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Единствениот Посредник и Единствената Вистина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Единствениот Посредник и Единствената Вистина

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Единствениот Посредник и Единствената Вистина
    Испратена: 14.Мај.2015 во 12:35


Дали постои такво нешто, како Единствен Посредник кон Трансцедентното, кое што човекот Го наречува БОГ, Отец (и Мајка) на Животот, надприродна сила, повисока сила, ... итн.?

Дали постои такво нешто кое е што е темелна, се’опафатна и крајна Вистина?

Според најголемиот Дар на Верата Кој што ние дарен, ние знаеме дека има, а Тоа/Toj/Taa е Божјата (Трансцедетална) Светлина!

Таа Вечна и Совршена БОЖЈА Светлина чиста, Која пред околу 2000 г. за спасение на сите постана човек во Исуса Христа, е вечното Божје Евангелие!

Таа Божја Светлина е Единствената Вистина, најголемиот вистински Победник, единствен вистински Спасител и Единствениот вистински Посредник!

Ве поканувам да го искажете и вашето мислење, верување, сознание, ... тука на темава и ве повикувам пред се’ да ја барате Неговата/Нејзината близина, а да се чувате од ангели, пророци, свештеници, учители, имами, оџалари, рабии, кабалисти, спиритуалисти, шамани, суфии, јоги, зенистички (или било какви поинакви) мајстори, гностичари, ... кои го завземаат или (свестно или несвестно) се обидуваат да го завземат посредничкото место, кое Му припаѓа само на Единствениот/Единствената БОЖЈА Светлина!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.