IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Кој е всушност... другарот Заев ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој е всушност... другарот Заев ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 25262728>
Автор
Порака Обратен редослед
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 16:26
А оваа Ирена беше таа спонтаната така Нинџо.

Дај бе нека седат мирни, нека не праат проблеми, ќе загине некој, било од полиција било од протестанти.

Секогаш ќе се најде некоја Будала што ќе удри Полицаец прва и ќе ја претепаат после, како и Полицаец кој ќе изгуби нерви и ќе направи глупост некоја.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 16:16

СПОДЕЛУВАЈТЕ!
Насоки за однесување на граѓаните при насилни протести
• Не ги носете вашите деца на протестите;
• Не ги носете вашите миленици на протестите;
• Не ги носете вашите велосипеди на протестите;
• Дојдете со наполнета батерија на мобилнниот телефон;
• Дојдете најадени;
• Со вас носете вода и доколку сте во можност, половина литар млеко;

Насоки за заштита на личната безбедност при насилни протести и судири со полиција
1. Избегнувајте судири со полицијата. Немојте да влегувате во лични конфронтации со поединечни полициски службеници (пцуење, плукање и сл.);
2. При судир на протестантите со полицијата, обидете се да останете смирени и повлечете се кон задниот дел на групата;
3. Кога групата или полицијата се движи, НЕ СЕДНУВАЈТЕ НА ЗЕМЈА;
4. Кога полицијата применува сила или приведува, не се повлекувајте во затворени простории (влезови, читални, кафулиња и сл.) и тесни улички. Повлекувајте се на отворен простор, каде нема полициско присуство. Не се двојте од групата.
5. Во случај на стампедо, трчајте со рацете испружени напред во висина на градниот кош. Доколку забележите дека некој пред вас паднал на земја, викнете гласно „ПАЗИ“ и обидете се да го/ја подигнете без да изгубите од брзината на движење;
6. При примена на солзавец, конзумирајте млеко и покријте ги устата и носот со парче ткаенина или облека (маица, марама и сл.);
7. При примена на сила од страна на полицијата и приведување на граѓани, обидете се да го снимите постапувањето на полицијата, доколку тоа не претставува ризик по вашата безбедност;
8. Доколку полицијата примени сила врз вас и ве бутне на земја, обидете се да се поставите во позиција на фетус и да го заштитите лицето, главата и вратот. Бидете гласни и викајте „ПОМОШ!“ за да го привлечете вниманието на медиумите и на присутните;
9. Доколку врз вас, или врз некој кој ви е познат (со име и презиме) биде применета сила или бидете приведени, обратете се на тел. 02 3119 073 и 078 252 812 за бесплатна правна помош од Хелсиншкиот комитет за човекови права.

Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 15:06
Штом ја видов оваа чивша „пакувачка„ на смоки ...од-кај газдата на А1  Велија (кој сега е во ќелија) ....
Се ми се „просветли„ ...разбирасе наеднаш...нели?.
И (си) велам сам на себе...разбирасе : се е спонтано..хехе!!!.голема насмевка
пс
И тоа 102,3 % најмалку нели...омилениот-му процент на сигурност во предпоставките ...на еден наш многу познат БРЕНД на МК Парламентарец...викан и познат како : КОКА КОЛА .
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 14:27
Originally posted by д4  б3 д4 б3 напиша:

координирана толпа е оксиморон


треба да си го изjасниш терминот

Спонтано се организиравме
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 12:16
Fiks:
Утре кога не дај боже ќе им треба полиција за да им гарантира безбедност или заштита од арамии и слично, кој ќе им излезе во пресрет???
_________________________

Ке им излезат во пресрет агенциите за обезбедување , бидејки кај нас полицијата не се занимава со ситни работи.....
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 09:45
Па нормално дека е оксиморон.
Браво за Да Бето да

Нема што да си изјаснувам термин, ти очигледно знаеш која стилска фигура преставува оксиморон и што и е целта на истата, и што носи со себе.

Кој не ме разбрал, нека се потруди да научи, немам намера да објаснувам.
Имаш видеа, погледај ги, ќе видиш што е толпа, и кој тамо и збори на мегафон што и како да прави, па ќе ти се разјасни што сум сакал да кажам.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 09:34
координирана толпа е оксиморон


треба да си го изjасниш терминот
old d4b3
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 09:19
Нинџо, сега да сме реални, имаше еден куп фотки од истакнати членови на СДСМ, тоа не може да го негира никој.

Она беше се, само не граѓански и спонтан протест.

Сега имаше наводи дека Шеќеринска нешто коодринирала, вамо - тамо, али тоа се шпекулации и не сакам ни да го коментирам тоа.

Можеби се почнало со најдобри намери и чисто да биде мирен протест, ама тие што маваа со бекатон плочи, шипки, камења и слично по полиција не ми гледаа како луѓе што сакаат мирен граѓански протест, повеќе ми гледаа како координирана толпа што има за цел само да прави проблеми.

Утре кога не дај боже ќе им треба полиција за да им гарантира безбедност или заштита од арамии и слично, кој ќе им излезе во пресрет???
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Pullo Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Мај.2015
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pullo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 09:13
^ imase luge od site partii,veri, vozrasti i tn. Izgleda od sekoja grupa imalo po eden posto poveke od 2.000-3.000 nemase pred vladata. Toa samo se obiduva nekoj da napumpa da sozdade atmosfera ama ne uspeva. toj balon najmnogu ke pukne koga ke se pojavi shekerinska i zaev pred vladata. sega uste se zadskrivaat pozadi navodni graganski zdruzenija, nevladini, tviterdzii, navivaci i huligani.
istite sto gi ismevaat kurir i slicni sajtovi za neobjketivnost stiskaat lajkovi na objavi od tipot POLICIJATA TEPASE NEVINI GRAGANI i stavaat klip eden policaec udira otkako se frleni 10 kamenja staopvi i sipki po nego. Dali ne e sramno takvi naslovi da se stavaat? Dali toa ne e manipulacija?

Изменето од Pullo - 06.Мај.2015 во 09:18
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 09:12
А кај тоа имаше дека протестот го организирала СДСМ ....
Јас видов таму еден куп вмровци, кои во името на трагично погинат вмровец, поведени од фамилија на вмровци, кои беа запрени од вмровска полиција....
Имаше секакви знамиња а вечерта вриеше студенти и средношколци.
И да, имаше еден куп соросоиди кои доаѓаат на секој можен собир кај што има повеќе од 10 луѓе....
Кон врв
Pullo Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Мај.2015
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pullo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 09:11
za denes najavuvaat nov vo 18:00, vo isto vreme t.n. srednoskolski plenum saka da ja blokira ulicata pred MON. majstori za scenarija.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 08:59
Не поддржувам насилство во ниеден облик.

Она вчера личеше на се, само не на спонтан и мирен протест.

Утрово гледам се жалат на полиција, дека мавала изненадување 

Па што треба да прави полицијата, да остави една толпа да демолира се и сешто.

Не знам што мисли раковдството на СДСМ, ама ако се спремни за да му го спасат газот на Црпнатиот со немири како вчера, мислам дека гадно ќе се зафркнат, народот онакви нешта не сака, па макар тоа да биде за не знам какви цели.


Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Pullo Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Мај.2015
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pullo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 08:46
najstrasnoto e sto se zloupotrebuvaat mladi luge so vishok energija. Najavi krv i toa se ispolni sega sledna cel mu e aktiviranje na grupite od cair i cento. Edinstveno sto e pozitivno e toa sto i pokraj histericnata kampanja na opozicijata i nivnite mediumi pred vladata imase okolu 3000 luge maksimum.

eve kako libertas hushka na primer
ВИДЕО: Низ центарот на Скопје без никаква причина се апсат, се бркаат, се тепаат демонстранти!
ВИДЕО: Како полицијата го бркаше и тепаше својот народ

ВИДЕО: Полицијата тргна да го тепа својот народ, донесе и водени топови

Изменето од Pullo - 06.Мај.2015 во 08:49
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2015 во 08:15
Originally posted by fiks fiks напиша:

Црпнатиот од Муртино веќе ни гледа кај оди ни што прави, само целта да си оставри, а сега тоа е газот да си го спаси од затвор.

Ајде ....него и се обидувам да го разбирам некако де....забега-л...
И сега ...тој има само една и едно страна патека на „бегање„.
Ама ..шашрдисаниве му „следбеници„ бе?
Како (тие) мислат да се справат со околината каде што живеат...откако „маглава„ муртинска..некој наскоро (сигурно) ќе ја развее!!?.
намигнување

Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 25262728>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,137 секунди.