IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Најдобра мајка на светот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најдобра мајка на светот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2015 во 10:04
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2015 во 10:06
za da se zgrizi svoeto dete,mislam roditelite treba da vodat griza za sebe.
ako tie vodat griza za sebe najdobro ke go zgrizat deteto.
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2015 во 00:25
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2015 во 00:26
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6755
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2015 во 16:33
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
marchi.be Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Март.2016
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marchi.be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2016 во 09:46
ne znam jas sto znaci najdobra majka ama mojata ne bese najdobra voopsto.i ucejki spored toa na moeto dete se mu e dozvoleno,zasto odkako ke vidi ke oseti i ke dozivee samo togas ke znae sto treba sto ne treba sto e pravilno a sto ne e.
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2016 во 03:22
- Секоја една мајка, веројатно си мисли за себеси оти е најдобра, а понекогаш од толку што е најдобра може своето дете да си го бутне и в бездна, несвесно.
Некои мајки тоа го прават свесно.
Како и да е, МАЈКА ТЕРЕЗА го достигнала врвот.
слушам и за светица ќе ја прогласат.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2016 во 08:33
eve vaka neka ne bide najdobra neka bide grizliva dobra majka
znaci spored mene da mu dade toplina,vnimanie,ljubovvvvvvvv na svoeto dete
so toa ke stekne samodoverba deka e vredno.
od druga strana treba da se zgrizi za nego od finansiski aspekt
znaci prvo da se zadovlat osnovnite potrebi
krov nad glava,hrana pa ponataka i ako moze da mu ovozmozi ubavo da zivee
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2016 во 08:35
inaku najdobra majka na svetot kako naslov na ovaa tema go dadov zatoa sto ima eden sajt srpski se vika najbolja mama na svetu i od tamu idejata
grizliva,dobra majka pa toa e neli e nadobra


i uste eden biten segment
da ne dozvoli nekoj ponebitni raboti vo nezitiot zivot da go stavat deteto na mesto koe ne zasluzuva .

Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2016 во 08:37
inaku vo momentot se pripremam za tetovaza na levata dlanka potocno na prstite so imeto na mojata kerka
da mi e pred oci
i da ne zaboravam deka ona mi e najbitna pa posle se drugo
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2016 во 08:46
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Еве се почувствував како да треба да го објаснам моето гледање на видеото...

Таткото е сиромашен. Работи секој ден за дома да донесе некој денар. Детето се срами од татко му, посакува да е богат, да има се што имаат сите негови другарчиња. Посакува нешто материјално.
Јас сметам дека додека имаш покрив над глава, храна, топла постела, чиста облека и родителска грижа, треба да се сметаш за среќен човек. 
И што се случува..
Таткото носи дома пари, му дава џепарац на детето. Детето си ги плаќа даноците, истото го прави и таткото. Тука можеш да го научиш детето на одговорност, да му покажеш дека за се што добиваш во животот, треба и нешто да вложиш.
Во видеово видов дете што имало напишана домашна, одело со татко му каде што требало, таткото се обидувал што е можно повеќе време да помине со синот. Во случајов, има луѓе што работат по 12 саати на ден, замисли колку внимание може да му посвети на сопственото дете тогаш...
Меѓу останатите работи, таткото работи како кловн. Ги забавува децата, ги мотивира. 
Син му добива стипендија, револтиран од таткото заминува за Америка. Дури и не сака да ги прифати парите од таткото. Не сака да се врати и да го посети за празникот. 
Татко му цел живот дава донации, во негово име. 
Буквално го вратил во живот детето во инвалидска количка.

И сега некој ќе рече, кога имал пари да донира, зошто не му купувал на детето се што ќе посака?! Затоа што така добиваш разгалено дете. Дете што не знае за граници. Скромноста е доблест, одлика. Денес имаш пари и му купуваш се што ќе посака, утре немаш. Со што ќе му купиш? Знаеш каков револт треба да очекуваш тогаш?
Јас не видов ама баш никаде во видеото дека таткото се грижи помалку за сопственото дете, отколку за другите. 

На тоа следува и пораката - Богатството не е во тоа колку имаш, туку колку даваш.
Може и ништо материјално да не дадеш, ама да вложиш дел од своето време. Даваш нешто што другите не сакаат/не можат.. 


abe sto zborubas be
zivotot mu pomina davajki na drugite deca
deteto se sramelo od nego
pa sto ne napravi da ne bide klovn
da ne se strami
ke go ucel da dava
sto ima da dava na site
se znae koj e najbiten,koj pomalku biten


Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2016 во 08:47
prvo ke se zgriza za svoeto dete
posle za drugite deca

Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2016 во 08:51
ne sakam da navreduvam
megutoa toa definitivno e pamet na klovn
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6755
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2016 во 05:43
Originally posted by lotus flower lotus flower напиша:

Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Еве се почувствував како да треба да го објаснам моето гледање на видеото...

Таткото е сиромашен. Работи секој ден за дома да донесе некој денар. Детето се срами од татко му, посакува да е богат, да има се што имаат сите негови другарчиња. Посакува нешто материјално.
Јас сметам дека додека имаш покрив над глава, храна, топла постела, чиста облека и родителска грижа, треба да се сметаш за среќен човек. 
И што се случува..
Таткото носи дома пари, му дава џепарац на детето. Детето си ги плаќа даноците, истото го прави и таткото. Тука можеш да го научиш детето на одговорност, да му покажеш дека за се што добиваш во животот, треба и нешто да вложиш.
Во видеово видов дете што имало напишана домашна, одело со татко му каде што требало, таткото се обидувал што е можно повеќе време да помине со синот. Во случајов, има луѓе што работат по 12 саати на ден, замисли колку внимание може да му посвети на сопственото дете тогаш...
Меѓу останатите работи, таткото работи како кловн. Ги забавува децата, ги мотивира. 
Син му добива стипендија, револтиран од таткото заминува за Америка. Дури и не сака да ги прифати парите од таткото. Не сака да се врати и да го посети за празникот. 
Татко му цел живот дава донации, во негово име. 
Буквално го вратил во живот детето во инвалидска количка.

И сега некој ќе рече, кога имал пари да донира, зошто не му купувал на детето се што ќе посака?! Затоа што така добиваш разгалено дете. Дете што не знае за граници. Скромноста е доблест, одлика. Денес имаш пари и му купуваш се што ќе посака, утре немаш. Со што ќе му купиш? Знаеш каков револт треба да очекуваш тогаш?
Јас не видов ама баш никаде во видеото дека таткото се грижи помалку за сопственото дете, отколку за другите. 

На тоа следува и пораката - Богатството не е во тоа колку имаш, туку колку даваш.
Може и ништо материјално да не дадеш, ама да вложиш дел од своето време. Даваш нешто што другите не сакаат/не можат.. 


abe sto zborubas be
zivotot mu pomina davajki na drugite deca
deteto se sramelo od nego
pa sto ne napravi da ne bide klovn
da ne se strami
ke go ucel da dava
sto ima da dava na site
se znae koj e najbiten,koj pomalku bitenOriginally posted by lotus flower lotus flower напиша:

ne sakam da navreduvam
megutoa toa definitivno e pamet na klovn


И јас не сакам да навредувам, ама тешко на тоа дете што го имаш и вредностите на кои што го учишнамигнување
Само така, сервирај му се на сребрен послужавник, па утре кога ќе биде неспособно само да се избори меѓу сите мршојадци, ќе дојдат до израз тие што се самостојни и за среќа баш тие треба да просперираат во земјава, доста е од неспособњаци на кои мама и тато им сервирале се..ТИ не можеш да разбереш едно нешто лотуске, а бидејќи не можеш да разбереш еве ќе ти потенцирам..


Ако сакаш да одгледаш способно и независно дете, треба да му овозможиш љубов, кров над глава, храна во чинијата, образование, безбедност и чиста облека.
Сите останати материјални добра можат да се сметаат за луксуз. И се додека ние им го пружиме тој луксуз на децата, помагаме да станат паразити. Ако сакаат луксуз, треба сами да го заработат!

Детето од видеото имаше покрив над глава, татко што му помагаше, храна и љубов. Немаше луксуз. Баш и затоа стана самостоен, се образоваше, сигна далеку.А ти со твојот памет на кловн, слободно одгледувај го детето според своите уверувања. Само истите не ги наметнувај и на другите


Изменето од evangeline - 08.Јули.2016 во 05:44
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.