IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Екологија
  Активни теми Активни теми RSS - Воздухот во Скопје
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Воздухот во Скопје

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
tyga Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Март.2015
Локација: Скопје
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tyga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Воздухот во Скопје
    Испратена: 12.Март.2015 во 14:45
Сакам сите Вие да го кажете своето мислење за состојбата во Скопје која е премногу лоша и не се издржува навистина.. Што мислите дали за да се направи чекор кон подобрување треба граѓанско здружение да го тужи градот за сето ова што се случува? Дали тогаш ќе се свестат надлежните за состојбите во целата држава, бидејќи и не е само во Скопје актуелен проблемот со загадувањето и воздухот.. далеку сме од некоја светска/европска метропола чим ова не е сеуште средено..
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2015 во 02:25
Originally posted by tyga tyga напиша:

Сакам сите Вие да го кажете своето мислење за состојбата во Скопје која е премногу лоша и не се издржува навистина.. Што мислите дали за да се направи чекор кон подобрување треба граѓанско здружение да го тужи градот за сето ова што се случува? Дали тогаш ќе се свестат надлежните за состојбите во целата држава, бидејќи и не е само во Скопје актуелен проблемот со загадувањето и воздухот.. далеку сме од некоја светска/европска метропола чим ова не е сеуште средено..
најбрзи полуефикасни решенија би биле да се укине либерализираниот увоз на возила , да се крене стандардот за емитување гасови за барем еден степен, да се притиснат главните погони-загадувачи да воведат повисоки стандари за производниот отпад и емисијата на гасови со штетни честици

индиректно влијание би имале форсирање на велосипедски сообраќај, квалитетен јавен превоз, контрола на видот на сообраќај во одредени урбани средини и големи површини на шумско зеленило на соодветни места (кај нас обратното се прави)

трета работа што го загадува воздухот, а и физички го прља градот, се градилиштата... ако некој би можел да исфорсира високи стандарди за градилиштата, тоа би било во ред...

ама сетоа ова, тешко кај нас да се изведе... дури и да имаме власти заинтересирани за решавање на овие проблеми, ќе се заплетката некаде во економско-општествени односи
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2015 во 02:27
Воздухот е заникаде.
Денес кога се вратив во Скопје одма почувствував разлика, овој пат ептен драстична, со оглед на тоа што пред да заминам (каде што бев), бев долго време со затнат нос, настината до максимум..
Ама сум била на места каде што уште полош е воздухот, така да не ми е голем проблем.
А дека не е здраво, не е.
Ако некое граѓанско здружение го тужи градот, се знае исходот. 
Се е џабе. Треба измени да се направат во многу закони.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
tyga Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Март.2015
Локација: Скопје
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tyga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2015 во 15:53
џабе постои зелена партија во државата кога само се појавуваат само пред избори а никој не се интересира за реалните проблеми и да направат некоја промена

Изменето од tyga - 14.Март.2015 во 15:53
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2015 во 20:59
10 na treta se pokacile onie ... PM cestici denovive u Skopje.Strasno...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2016 во 09:44
Јас сеуште не сум чула некој да загини, да се преполни болнициве од ваздухот...
Кога ќе почнеме да гиниме, цркниме тогаш ќе стани сериозна работава и ќе дискутираме на темава,ако останиме живи.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2016 во 19:30
Originally posted by Суада Суада напиша:

Јас сеуште не сум чула некој да загини, да се преполни болнициве од ваздухот...
Кога ќе почнеме да гиниме, цркниме тогаш ќе стани сериозна работава и ќе дискутираме на темава,ако останиме живи.
кога ќе почнеме да гинеме на никој нема да му биде гајле, исто како што сега не му е на никој гајле
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2016 во 10:23
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


Originally posted by Суада Суада напиша:

Јас сеуште не сум чула некој да загини, да се преполни болнициве од ваздухот...
Кога ќе почнеме да гиниме, цркниме тогаш ќе стани сериозна работава и ќе дискутираме на темава,ако останиме живи.
кога ќе почнеме да гинеме на никој нема да му биде гајле, исто како што сега не му е на никој гајле

A, не збори така. Ќе излези послем Николче на Тв, со некоја понуда, предлог, на тије што ќе останат живи за да се зголеми НАТАЛИТЕТОТ ќе им дава по 18 000 ден. за петто дете. Сепак ќе им биди гајле.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2016 во 20:53
Suada...ti dali dises?neznam...aj i da dises...a so dises?neznam...ali garant Skopskiov ne go udisues...pa ,zatoa,ne mi go disi...mojot...Skopskiot..
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2016 во 23:50
Nitu ti go poseduvash skopskiot vozduh, nitu mozesh da zabranish nekoj da go dishe.
Najvazno od se e shto ovoj skopskiov vozduh sveto, ne se dishe!

Pa taka da, ako tvrdish deka e tvoj, te molam ischisti go, da mozam da go disham i jas, bidejki plakjam danok na imot vo edna od opshtinive vo Skopje (logichno e da mozam da ziveam...)
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2016 во 00:06
Originally posted by svetosparki svetosparki напиша:

Suada...ti dali dises?neznam...aj i da dises...a so dises?neznam...ali garant Skopskiov ne go udisues...pa ,zatoa,ne mi go disi...mojot...Skopskiot..

Тука кај мене у село друже, у планинава, знаеш кој чист ваздух го има?
Значи топ... Дишам нормално.
На шо мислеше со тоа мојов нешо, алудираш нешо на ТВОЈ?!
Што е тоа?
Многу комплицирана реченица ми напиша, не сфатив.
Всушност мене точките ме бунат, многу СИ ГО РАЗВЛЕКОЛ...
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2016 во 00:08
toa radi vozduhot..
едно е - не се две
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2016 во 00:13
Викаш го мавнало у глава ваздухот?
Можно е, помислив на тоа, ама ајде си реков ќе му дам да се објасни пофино во наредна реплика...
Реков ја ќе гини народ. Тоје
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2016 во 08:39
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.