IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - СЕКСУАЛНА ЕДУКАЦИЈА на децата во ера на интернет
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СЕКСУАЛНА ЕДУКАЦИЈА на децата во ера на интернет

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Pforzheim
Статус: Офлајн
Поени: 32087
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2015 во 22:27
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

What Ontario students will learn in new sex-ed classes

The Ontario government has unveiled the first update to the province’s sex education curriculum since 1998.

Premier Kathleen Wynne has vowed that the updated curriculum will be in place in public and Catholic schools this September.


Glaven jazik za pisuvanje na Forumov e MAKEDONSKI i ke ve molam pocituvajte gi pravilataнамигнување
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2015 во 23:08
laki_bu,  ти благодарам за твојата се'средна помош при администрирањето и модерирањето.

Главен јазик на форумов е македонскиот, но употребата на странски јазици не е забранета. Може да се  наведат неколку реченици со постирање линк за интегралниот текст. Тоа е дозволено за да се посочи дека оригиналниот текст е на странски јазик (за оние кои не го владеат), како и за оние кои го говорат - да разберат за што се работи во него. Едните така не би губеле време да одат на линкот, а другите би добиле увид дали тоа ги интересира.

Инаку дозволено е користење (цитирање) целосни текстови на странски јазици (поезија, поговорки, мудри мисли…) кои инаку би морале да бидат професионално преведени, а можеби и тогаш не би биле соодветни за наведување. Ако си ги посетил подфорумите Вероисповед и Уметност ќе си имал можност да видиш дека тоа одамна редовно се практицира. 

Ова е договорено на административно ниво повеќе години наназад и истото е пренесено до дотогашните модератори на форумов. 

Уште еднаш ти благодарам за дадената можност тоа повторно да биде објавено, уште повеќе затоа што чинам имаше еден член кој неодамна исто така се повика на правилото за користење јазици на форумов.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2015 во 23:38

Е ај де не се расправајте, еве и јас сум офтопик со јазикот. плазење
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Pforzheim
Статус: Офлајн
Поени: 32087
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2015 во 00:13
Me bendisuva koga i administratorite prifakjaat kritikiнамигнувањеда
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2015 во 11:20
нема да Ве читам - досадни сте!!

оставете ги децата на раатlook 123!!

Изменето од outlook123 - 27.Февруари.2015 во 11:32
едно е - не се две
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2015 во 00:16

Е ако де.
Јас па ич и не влегувам на теми што ми се досадни за читање. плазење

Шведски цртан филм за половите органи. Можам да замислам што ќе се случи кај нас да се направи вакво нешто, штом можеа на Прометеј да му облечат гаќи. голема насмевка


Happy Swedish kids' song about genitals

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2015 во 01:08
да
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2015 во 09:26
темата не е досадна..
едно е - не се две
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2015 во 00:54

Кој е за отворен разговор, може да искористи по нешто од текстот. да


Нештата што ќе и ги кажам на својата ќерка за сексот


Темата за сексот кај девојчињата е поконтроверзна и малку посложена отколку кај момчињата и едвај некој ќе го негира тоа.

Опасноста од насилство, рана бременост , ризикот да останат трауматизирани – како физички така и психички, морето од лажни информација, глупавите стереотипи и жестоки искушенија – сето тоа се наоѓа во главите на младите дами и тлее како тежок товар.

Оваа тема не смее да остане табу, зашто на тој начин ќе дозволите вашите деца или најблиски да се стекнат со лошо искуство, или во најмала рака  – да не знаат што треба да очекуваат.

Останува само да се надеваме дека следната генерација на девојки ќе бидат малку пообразовани во областа на сексуалното воспитување и конечно власта ќе се сети дека е неопходна потребата од сексуално образовани во основните училишта.

Дотогаш, ако имате девојче, нужно научете го на следниве работи за сексот. Оваа мајка на девојче, ветува дека ќе и ги каже на својата ќерка.


1. Не се плаши од сексот.

2. Ако сепак се плашиш, тоа е нормално.

3. Не верувај во она што ти го зборуваат момчињата за сексот. Ти не знаеш ништо за нивните мотиви, обиди и убедувања.

4. Не им верувај на девојките и она што тие ти го велат за сексот. Ти не знаеш ништо за нивните мотиви, убедувања и потреби. Изгради си самата став на оваа тема.

5. Верувај им на родителите и специјализираната литература. Немој да прашуваш по форуми, прашај ме мене без никаков срам.

6. Учи за сексот. Читај медицинска и уметничка литература, заинтересирај се за сексуалното образование и воспитување во другите култури. Колку посеопфатни ќе бидат твоите знаења, толку ќе успееш да создадеш пообјективно и правилно мислење.

7. Задолжително поставувај прашања. Ако се срамиш многу од мене, ќе отидеме на гинеколог и психолог, па слободно побарај ги сите одговори.

8. Не постои вистинска бојка на сексуални партнери. Нека бидат малку – не толку поради туѓите предрасуди, колку поради здравјето и довербата.

9. Ти не си должна да чекаш до бракот.

10. Ти имаш право да чекаш до бракот. Тоа е целосно твое право и никој не може да му влијае.

11. Најсоодветно време за првиот пат е тогаш кога ти ќе почувствуваш дека тоа е вистинското време.

12. Ако на крајот се покаже дека ова било несоодветното време или со погрешен човек – сè е во ред. Никој нема право да те суди за тоа. Следниот пат направи го тоа со оној кој навистина те заслужил.

13. Размислувај.

14. Да сакаш и потоа да се предомислиш – тоа е исто така нормално.

15. Никој нема право да те принудува да правиш нешто што не сакаш.

16. Најубаво е да имаш секс со некој што те сака, а не само да те посакува.

17. Тоа е твое тело, само ти одлучуваш за него.

18. Сакаш секс и внимание – тоа е нормално.

19. Твојата самооценка и самопочит не треба да зависат од количината на секс.

20. Доколку некој ти се закани дека нема да биде со тебе во врска, ако не добие секс, откачи го, веднаш!

21. Не ја користи својата полова припадност, за да повредуваш некого емоционално, физички или материјално (не се оријентирај кон шовинизмот или феминизмот, туку едноставно однесувај се кон другите со почит). Ако ги почитуваш нив и тие ќе те почитуваат тебе.

22. Твоите желби и визии за сексот се само твои. Не и ги наметнувај на околината.

23. Не дозволувај другите да ти го наметнуваат своето мислење и да манифестираат непочитување кон твојот избор.

24. Да имаш секс порано отколку твоите врсници, е нормално.

25. Да имаш секс подоцна отколку твоите врсници, е нормално.

26. Запознај се со своето сексуално задоволство пред да го запознаеш партнерот.

27. Мастурбацијата е нормална.

28. Недостатокот на мастурбација – тоа не е нормално.

29. Можете да експериментирате.

30. На прво место секогаш треба да е твојата лична безбедност.

31. Жените не се виновни за сексуалното насилство. Не дозволувај никому да те убеди во спротивното.

32. Ако некој те повреди или навреди- запамети дека има и луѓе кои сакаат да ти помогнат. Ти не си сама.

33. Понекогаш сексот е добар.

34. Понекогаш сексот е ужасен.

35. Понекогаш сексот е неочекуван.

36. Изразувај  одговорност за својот избор, за она што го правите и особено за своите грешки.

37. Сексот може да се искористи за да те понижи.

38. Сексот може да ти помогне да се откриеш, да се почувствуваш посакувана.

39. Не постојат такви околности, при кој што треба да направиш во кревет нешто, само затоа што те замолиле.

40. Сексот е взаемен однос. Не смееш да останеш со некој кој не е заинтересиран за твоето задоволство.

41. Никогаш, буквално никогаш не дозволувај партнерот да те снима или фотографира гола или за време на чинот.

42. Придобивките од контрацепција се многу. Заштити се од болести. Кога спиеш со некој, ти спиеш и со сите негови поранешни љубовници.

43. Ќе имаш подобар секс, ако се научиш да ги градиш односите со партнерот.

44. Ќе имаш подобар секс, ако знаеш повеќе за половото воспитание.

45. ​​Не си должна да раскажуваш за својот сексуален живот на кого и да било.

46. Ако сакаш да разговараш за сексуалниот живот – тоа е нормално.

47. Не го споредувај сексуалниот живот со искуствата на другите луѓе. Во секој случај нема “точен” или “погрешен” пат.

48. Не завидувај за сексуалниот живот на другите луѓе.

49. Понекогаш сексот е едноставно прекрасен!

50. Сексот е одговорност. Не заборавај дека резултатот од него може да биде како позитивен, така и негативен. Прифати ја својата одлука.

51. Постави граници.

52. Научи се однапред јавно да зборуваш за своите.

53. Запознај се себе си како човек, кои се самоидентификува како личност и запомни дека ова нема никаква врска со твојата сексуална припадност.

54. Прифати се себе онаква каква што си.

56. Прифаќам дека растеш и те сакам.Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2015 во 05:17
да
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2015 во 13:58


Сексуална едукација на децата... а што со РОДИТЕЛИТЕ, кои сами им даваат материјали на педофилите и разноразните интернет предатори?


Half the photos on some paedophile sites are pictures parents have innocently shared online of their children at the beach or doing gymnastics


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,111 секунди.