IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Студентски Марш
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Студентски Марш

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 17>
Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2014 во 22:40
е тоа е тоа што боли, што некој што се здобил со своите „квалификации“ преку разни средства, освен преку учење и напорна работа, денес ќе ни кажува како другите треба да учат... повеќе ми смета тоа, отколку да си ја тераме сите, кој со учење, кој со други средства, па после кој како се снајде во животот

владата не презентира јавно предлози и проекти, ниту пак некогаш постоела реална можност граѓанин да учествува во нејзините одлуки, ова не можеш да го негираш и да се лажеш себе најпрво... како прво, преку кој орган ќе делуваат студентите? преку студентскиот парламент и нивниот претседател кои се полтрони на истите оние кои го предлагат тестирањето? кого владата ќе праша што сака?
а како второ, ако владата презентираше проект, а студентите поднесеа жалби и предлози, и истите им беа одбиени, тогаш што ќе беше аргументот? тоа како опозицијата креирала протести? или па пак ќе се одржеше „мирен“ контрапротест од загрижени студенти кои обожаваат да полагаат државен испит и едноставно со нетрпение чекаат да се воведе? ...дај жити све, на памет веќе научивме како одат работиве

и еве пак ќе прашам прашање кое упорно се избегнува... кога и како политичкава фела која денес ни кажува како се учи и како се полага, ги положила своите испити, и како стигнала таму каде што е денес? и како тоа, екстерно тестирање кое се предлага од поодамна, дури сега треба да стапи во сила?Изменето од zabegan - 14.Декември.2014 во 02:15
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2014 во 00:34
Една добронамерна забелешка до сите членови - коментирајте за темата, а не за коментаторите. Рестриктирајте се од лични префрлања и навредувања доколку соговорниците не го споделуваат вашето уверување, мислење или партијско убедување. 

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2014 во 00:44
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


и еве пак ќе прашам прашање кое упорно се избегнува... кога и како политичкава фела која денес ни кажува како се учи и како се полага, ги положила своите испити, и како стигнала таму каде што е денес? и како тоа, екстерно тестирање кое се предлага од поодамна, дури сега треба да стапи во сила?


Не знам кому си му го поставил прашањево, но ме заинтригира неговата содржина.

Без обзир од која влада доаѓа решението за државниот испит, таа одлука воопшто не зависи од ниту една диплома на ниту еден владин член или пратеник во Собранието, ниту пак како кој бил избран за својата функција на народен претставник или администратор во тоа тело. Истото важи и за времето кога решението ќе стапи во сила.

Инаку, ако ја следиме таа логика, тогаш секој човек секогаш ќе може да се повика на вакви или слични "аргументи" за било кој предлог или закон во државата и никогаш ништо не ќе може да се спроведе.Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2014 во 01:20
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:


и еве пак ќе прашам прашање кое упорно се избегнува... кога и како политичкава фела која денес ни кажува како се учи и како се полага, ги положила своите испити, и како стигнала таму каде што е денес? и како тоа, екстерно тестирање кое се предлага од поодамна, дури сега треба да стапи во сила?


Не знам кому си му го поставил прашањево, но ме заинтригира неговата содржина.

Без обзир од која влада доаѓа решението за државниот испит, таа одлука воопшто не зависи од ниту една диплома на ниту еден владин член или пратеник во Собранието, ниту пак како кој бил избран за својата функција на народен претставник или администратор во тоа тело. Истото важи и за времето кога решението ќе стапи во сила.

Инаку, ако ја следиме таа логика, тогаш секој човек секогаш ќе може да се повика на вакви или слични "аргументи" за било кој предлог или закон во државата и никогаш ништо не ќе може да се спроведе.дај бе меси не ме зафркавај, во научна терминологија, тоа со други зборови се нарекува е*ење во здрав мозок... извини за јазикот, ама тоа е најсоодветен термин... а тоа се прави уште одамна кај нас од страна на политиката, и тоа е тоа што најмногу нервира, а не самата безвезно спроведена реформа, која се крие зад добра идеја, а е полна со дупки и лоши резултати, затоа што е безвезно спроведена
не можеш да продаваш морал и етика, ако на тебе не ти е чист образот... не е битно во спроведувачите и регулаторите на тој испит, кој како земал диплома и дошол на позиција, битно е секој после нив што е да биде сотрен, нели? свесен си дека со новиов систем може да се собираат присилно нови партиски члнови со тоа што ќе те условуваат да имаш
досега колку години, мандати, и министри за образование истера оваа влада? сега мораше да биде спроведен?
во своите редови имаат луѓе што не знаат да прочитаат готова реплика испечатена на лист, за да ја кажат во собрание, ама они ќе ми кажуваат на мене како сум полагал и ќе ме тестираат дали сум поштен и учам доволно
ај сега ако е така јас ќе станам сериски убиец и ќе шетам по МВР да им кажувам како треба еден детектив да работи... нема смисла


и еве како средношколец кој полагаше екстерен матурски испит во третата година откако беше спроведен, можам да ти потврдам колку хаотично и нерегуларно се одржуваа и сеуште се оджуваат тие испити... што би ме натерало да мислам дека нешто подобар ќе биде таков испит на факултетите, каде материјалот кој се учи е далеку покомплексен од систематизираното гимназиско образование?


Изменето од zabegan - 12.Декември.2014 во 03:17
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2014 во 04:51
zabegan, од коментарите што ги пиша на ова тема разбрав дека за сите оние кои се на некаква позиција во оваа држава не се знае како дошле до дипломи, дека таму има и луѓе кои се полуписмени и дека целта на владата не е тоа да го спречи и реши за идните генeрации, туку преку државниов испит да ги сотре сите млади кои завршуваат факултети (од кои некои би сакале да дипломираат онака лесно како што наводно дипломирале луѓето во владата) и истовремено да го користи тој државен испит за присилно регрутирање нови партијски членови и елиминирање на универзитетски професори.

Исто така, доколку добро те разбрав, велиш оти школството не е добро, но дека таков државен испит би можело да биде спроведен од некоја друга влада во која ќе работат вистински дипломирани луѓе кои, исто така, не се компромитирани, туку се морално и етички кредибилни и докажани како такви во општеството.

Поправи ме ако грешам.

Изменето од Messenger - 12.Декември.2014 во 16:57
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2014 во 05:27
НЕМА КОНЕЧНО РЕШЕНИЕ ЗА ДРЖАВНИОТ ИСПИТ
Владата нема конкретен предлог за државниот испит. Кога ќе биде готов, ќе ги повикаме сите заинтересирани да се вклучат во дебатата и да дадат нивни размислувања, се со цел да се изнајде заеднички прифатливо решение“, изјави денеска министерот за образование Абдилаќим Адеми при претстојот во Тетово. 


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2014 во 09:05
Малце погоре,Panter123 добро образложи како стојат работите во образованието и од каде треба да започни реформата:
Преку намалување на квотите во факултетите посебно во оние смерови каде има суфицит на кадри,а некои смерови потребно е да се стават во временско мирување бидејки се создава дисбаланс на полето на трудот.
Но зошто ова нема да се направи туку ке се оди по линија на помал отпор!
Ова автоматски би значело намален буџет во универзитетската каса како и укинување на работни места.
Навлегуваме во нова техничко-технолошка револуција бидејки започнува создавање и примена на машини кои работат на нови принципи.
Тука е суштествено ,да се фати чекор со овие текови бидејки дали некој ке мине со 7 или 10 на тест со кој ке се валоризира знаењето за процеси и технологија од 20 век нема воопшто да биди важно во компанија која употребува најнова технологија за кој мислите дека само во научно-фантастичните филмови ја има.


Изменето од Alekxandar - 12.Декември.2014 во 09:06
Кон врв
Radijator Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radijator Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2014 во 10:11
Ne sum student, ama bev na protestot i gi poddrzav studentite bidejki mislam deka zasluzuvaat podrrska. I nikoj ama bas nikoj nitu mene nitu na bilo koj drug nema da mi go zabrani toa pravo.
Im se VOsh*tUVAM na studentite za hrabrosta. Veke I bevme zaboravile kako izgledase masoven protest protiv nesto sto ne cini, a da ne e dekorirano so partiski znaminja I slicni rekviziti.
A na poltronite nakloneti kon vlasta tolku mnogu im e maka sto da ima kako ke si kasnat od zadnoto debelo meso zaradi toa sto se sluci pred 2 dena.

Predlog do vladata na Republika Makedonija:

1. DRZAVEN ISPIT za site vo JAVNATA ADMINISTRACIJA primeni vo poslednite 8 godini
2. DRZAVEN ISPIT pri vrabotuvanje vo JAVNA ADMINISTRACIJA

i na kraj moze
3. DRZAVEN ISPIT za studentite

Pa togas da videme koj e koj, koj kolku znae, i kakov strucen kadar imame.

MRTV, Sitel, Kanal5, AlfaTV (gomna da jadat), javuva: SPORED NASI IZVORI, BLISKI IZVORI, VNATRESNI IZVORI, opozicijata, Branko e kriv, Zaev, bomba, Studentski plenum, Studentski marsh, edvaj 3 iljadi narod, sorosoidi itn.................pisuva Kurir.

Изменето од Radijator - 12.Декември.2014 во 10:13
Just because i see the world with my own eyes, that doesn't make me a sinner !!!
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2014 во 20:24
Како овој испит, како и да го наречат, ќе ги издвои студентите кои не учеле и уште поважно дали тоа ќе биде РЕАЛНО?
Како студент кој стигнал до четврта година воопшто стигнал до таму без учење?
Сам си пишувал оцени во индекс?
Како тоа добил оцени кои не ги заслужил,па ај сега пу пу не ти важи факултетот...ќе преполагаш до 12 пати бесплатно а потоа 12 000 ќе платиш
Ќе одговара ли некој од професорите за тоа?
Малку смешно ми делува и несериозно
Нели се изнаслушавме реклами за тоа како имаме успешно образование,меѓу најдобрите во Европа и сега одеднаш студентиве завршувале факултети со неучење
И не ми го обојувајте партиски прашањево ве молам(оти си имате таков адет)
Прашувам како заинтригирана мајка на два студенти
Знаете ли колку кошта денес бесплатното образование?
И да,колку сакате пишувајте бројки и букви и навредувајте ги студентите дека се партиски послушници и дека единствено се бунат заради тоа што не учат па се плашат од испитот,јас сум горда на она што го направија оти ние сите сме незадоволни од ова или она ама немавме јајца да бидеме ние таму наместо нив

Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2014 во 20:30
А да почекаме сите па да видиме што и како ќе биде предлог официјален и секако ако го биде.

Вака сите ние на ништо дефинирано изнесовме еден куп забелешки за и против.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2014 во 20:33
Да почекаме
Затвори ја темата додека чекаме 
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2014 во 20:35
Kaj e sea MODERATOROT da vidi koj sve(jadel govna)po nivni izvori....
Inemoze nemokta ovde mene da mi se plasira kao opcija u stilot DRZAVEN ISPIT za...(taksativno nabrojani)...So ovaa Vasa ''podrska''dokazuvate samo deka baranjata se strogo Politicki,bez niedna veza so realnite Studentski problemi...
I sea so im napraivte na decava?Ko sto sme u Diktatura,sea site Studentski faci
so baraa ....toa so baraa...i so im e potreba...,sto bea na TV i so gi vidoa milioni,ja ne veruvam deka nekad ke zavrsat Fakultet,ma ke bidat pod hitno
proterani od MKD,Familijata ke im se stai pod 24/7 nadzor,i sve drugo zivo,od mace do kuce ke se eutanizira...Dvizen i nedvizen imot,ke se prodade,a so tie pari ke se kupat nekolku diplomi za VMROVCITE so sakaat karierata da im se
slucuva:selo-Ministerstvo i obratno,normalno,so popatni stanici...So tie pari
ke se plakaat IZVESTUVACI i PORTPAROLI na Vladinite 1000 cekori,kao sto eden
SOROSOID gi narece ITsh*tERI,za skoluvanje u Stranstvo u SKOLA ZA HIPNOTIZERI,
posto nekoi SOROSOIDI rekoa deka so svoite izvestai go hipnotiziraat narodot i
on,sirot,seta ko Zombi,neznaejki sto mu se slucuva...Abe,da vi jade mace opavce,Alal da Vi e....Ja veruvam deka od mnogu Sorosoidi ovde ima i del od Mojata generacija,vrz cij GRB,se skrsi kolata na SFRJ...Mene me spasi uste nekoj ispit,inace otidov na Front,so nazalost na bese slucaj so nekoi skopski faci...SO sakam da kazam...Student e student...i nisto drugo...Negovite privatni ubeduvanja,opcii i trista kurci,ZNACI,nemaat nikakva vrska so protesti za Studentski Prava...Za Toa si ima ,znaci,VAN Studentski aktivnosti kade sto
moze da bide do tolku Hiperaktiven da dogura do Pretsedatel na MKD...Posto sea
gi merite,ke Ve prasam ovaka...I Ivanov i Crvenkovski bea Pretsedateli na MKD i
zasto ne im go merite i NIv....Obraqzovanieto i Pedigreto,aj ebes onie Licemerni svetski nagradi,u sto Ja ne veruvam...I...sea Sto?!I ovoj i toj ista funkcija...i sea trebase da im vadime koren i NZS ,i da se cudime zasto se tolku razlicni,a sepak ,nam isti....Oslobodete se od Stereotipite i Kvalifikacijata MORALNO-POLITICKA PODOBNOST,Prifatete ja Realnosta deka MORA da
se menjate od koren,Deka NIHILIZMOT e del od Adolescencijata,a ne Opcija na
Opozicija(Majko moja),i kazete si sabajle u Ogledalo:SEKOJ DEN VO SEKOJ POGLED
SE POISE NAPREDUVAM...
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2014 во 22:04
Свето,шо се нервираш толку кога знаеш дека овде само разменуваме ставови и мислења ,иако може да излезат и најдобри предлози и идеи ние не сме фактор на одлука и ништо нема да промениме.
Кон врв
Radijator Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radijator Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2014 во 05:48
Originally posted by svetosparki svetosparki напиша:

Kaj e sea MODERATOROT da vidi koj sve(jadel govna)po nivni izvori....
Inemoze nemokta ovde mene da mi se plasira kao opcija u stilot DRZAVEN ISPIT za...(taksativno nabrojani)...So ovaa Vasa ''podrska''dokazuvate samo deka baranjata se strogo Politicki,bez niedna veza so realnite Studentski problemi...
I sea so im napraivte na decava?Ko sto sme u Diktatura,sea site Studentski faci
so baraa ....toa so baraa...i so im e potreba...,sto bea na TV i so gi vidoa milioni,ja ne veruvam deka nekad ke zavrsat Fakultet,ma ke bidat pod hitno
proterani od MKD,Familijata ke im se stai pod 24/7 nadzor,i sve drugo zivo,od mace do kuce ke se eutanizira...Dvizen i nedvizen imot,ke se prodade,a so tie pari ke se kupat nekolku diplomi za VMROVCITE so sakaat karierata da im se
slucuva:selo-Ministerstvo i obratno,normalno,so popatni stanici...So tie pari
ke se plakaat IZVESTUVACI i PORTPAROLI na Vladinite 1000 cekori,kao sto eden
SOROSOID gi narece ITsh*tERI,za skoluvanje u Stranstvo u SKOLA ZA HIPNOTIZERI,
posto nekoi SOROSOIDI rekoa deka so svoite izvestai go hipnotiziraat narodot i
on,sirot,seta ko Zombi,neznaejki sto mu se slucuva...Abe,da vi jade mace opavce,Alal da Vi e....Ja veruvam deka od mnogu Sorosoidi ovde ima i del od Mojata generacija,vrz cij GRB,se skrsi kolata na SFRJ...Mene me spasi uste nekoj ispit,inace otidov na Front,so nazalost na bese slucaj so nekoi skopski faci...SO sakam da kazam...Student e student...i nisto drugo...Negovite privatni ubeduvanja,opcii i trista kurci,ZNACI,nemaat nikakva vrska so protesti za Studentski Prava...Za Toa si ima ,znaci,VAN Studentski aktivnosti kade sto
moze da bide do tolku Hiperaktiven da dogura do Pretsedatel na MKD...Posto sea
gi merite,ke Ve prasam ovaka...I Ivanov i Crvenkovski bea Pretsedateli na MKD i
zasto ne im go merite i NIv....Obraqzovanieto i Pedigreto,aj ebes onie Licemerni svetski nagradi,u sto Ja ne veruvam...I...sea Sto?!I ovoj i toj ista funkcija...i sea trebase da im vadime koren i NZS ,i da se cudime zasto se tolku razlicni,a sepak ,nam isti....Oslobodete se od Stereotipite i Kvalifikacijata MORALNO-POLITICKA PODOBNOST,Prifatete ja Realnosta deka MORA da
se menjate od koren,Deka NIHILIZMOT e del od Adolescencijata,a ne Opcija na
Opozicija(Majko moja),i kazete si sabajle u Ogledalo:SEKOJ DEN VO SEKOJ POGLED
SE POISE NAPREDUVAM...


DA DA svetosparki, ubavo si procital, i pak ke go kazam istoto, i toa so G O R D O S T i BEZ VLAKNA NA JAZIKOT, GOMNA DA JADAT SO LOPATI MRTV, Sitel, kAnal5, AlfaTv !!!!!
Masoven protest od strana na studentite se slucuva vo glavniot grad na Makedonija, a najgledanite mediumi go ignoriraat i se odnesuvat kako nisto da se nema sluceno i na sekoj mozen nacin se trudat da go prepisat na opozicijata i nekakvi sorosoidi. De breeee !!!!

Eve pak ke kazam, GOMNA DA JADAT MRTV, Stiel, KAnal5, AlfaTV, bidejki samo takov komentar zasluzuvaat !!! Toa tie go izbiraa, ne jas ili nekoj drug.

I vo prilog na toa sto go napisav ke citiram eden post od pocetokot na temata za da se razbudis od zimskiot son i VO IDNINA DA SE POTRUDIS DA PISUVAS POJASNI KOMENTARI:

Студентите рекоа.....

ДА ВИ БЕШЕ ВАЖНО ОБРАЗОВАНИЕТО, ПРИ ВРАБОТУВАЊЕ НЕМА ДА БАРАВТЕ ПАРТИСКИ КНИШКИ ТУКУ ЌЕ БАРАВТЕ ДИПЛОМИ

Поисправно нешто одамна не кажал некој...


Just because i see the world with my own eyes, that doesn't make me a sinner !!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.