IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Студентски Марш
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Студентски Марш

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
Автор
Порака
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Студентски Марш
    Испратена: 10.Декември.2014 во 17:26
Некои го оправдуваат, некои се против ЕКСТЕРНО ТЕСТИРАЊЕ или (како што објави МОН) ДРЖАВЕН ИСПИТ за студентите. 
И не е воопшто битно како го нарекуваат, она што денеска се случи на улиците на Скопје ме натера по прв пат после долгоооооо време да се почувствувам ГОРДА. Браво за студентите, браво за средношколците (барем за оние кои не останаа заклучени во своите училишта) ... 

Медиумите како и за се друго во државата ја искривија сликата на она што денеска се случуваше, тргнувајќи од политичка позадина на студенскиот марш (СДСМ магично натера над 10.000 луѓе на улица денеска), дека бројот на излезени е многу мал, некои дури и не го ни споменаа затоа што ете имало нова полициска акција „Чекан“ и тоа баш денеска де .... 

Во секој случај длабок наклон за тоа што не дозволија да подлегнат на притисоците ... 
Само напред и нека се борат за своите права вака и понатаму!


Изменето од Blue Scarlet - 10.Декември.2014 во 18:03
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2014 во 17:43Оваа како потврда за горенапишаното:

А всушност вака беше:


П.С Сликите се превземени од Твитер - Поздрав до неуморните македонски твитерџии големо гушкање
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2014 во 18:44
Студентите рекоа.....

ДА ВИ БЕШЕ ВАЖНО ОБРАЗОВАНИЕТО, ПРИ ВРАБОТУВАЊЕ НЕМА ДА БАРАВТЕ ПАРТИСКИ КНИШКИ ТУКУ ЌЕ БАРАВТЕ ДИПЛОМИ

Поисправно нешто одамна не кажал некој...
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2014 во 19:23
DOBRO,BRE,ZAR BENDEVSKA USTE STUDIRA?!Aj,za nea mi e cat-pat jasno,ziva nepismena e,no,so na fakultet ste gi zapisale i stecajcite na SDSM,e toa e za pozdravuvanje,te napraivme stecaec-sea ke bides del od Akademcite...
I drug put kazete im koga ke gi povikate na nekoj sobir,STO E FINTATA,a ne da se cudi koga ke go prasaat so prai u tolpa...I,drugput,radi masovnost,ne morate da zbirate maloletnici,so odvaj cekaat ulicna zurka....Vo Makedonija ima golem broj,neznam tacno kolku,ali gi ima...Deneska,na Protestot,koga ke gi minusiras,maloletnicite,stecajcite na SDSM,Aktivistite na SDSM,i....BENDEVSKA,normalno,Ne bi se kladel deka toa bi bil Protest i Zvanicen stav na STUDENTITE VO MKD...DA,Bese Protest,ama na Sorosoidite...Dobro bre,imate li bar troska Dostoinstvo u Vas,bar malce cuvstvo za Realnost,a ne samo da se napaga sto i da izleze od Vladinata kujna....Tolku letargicna i supacka Opozicija
ne sum primetil da ima negde...I ja ke zavrsam so edna Istoriska recenica....

JA SUM STECAEC I DOJDOV DA DADAM PODRSKA ZA...NA...?!itd...
E,toa e novoto logo na Opozicijata
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2014 во 19:58
колку и да има гракање од вмровските медиуми и нивните полтрони , ништо од тоа не може да го побие фактот дека денешниот протест беше успешен и покрај тоа што на него успеаја да избројат стотина припадници на опозицијата и нивни неистомисленици кои воопшто не се криеја и гордо парадираа со студентите. 

Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2014 во 20:01
а и ги боли вистината од оваа парола...фактот што 70% од вмровските функционери, ги унапредија своите научни звања токму во последниве години...па така сега станаа партија на магистри, доктори, доценти, доктори на науки...

Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2014 во 20:17
Znaci,Sorosoidite,se nositeli na Demokratskata Revolucija vo MKD?!znaci,Studentite mozea da go krkaat stapot,ako ne bese podrskata od Sorosoidite?!

Kolku realnite baranja na mal del od Studentite ke dobijat poveke na tezina ili
pogolem legitimitet ako Sorosoidite stojat pozadi niv?!
I sea Ti ke me ubeduvas Mene i pola Forum,deka ova denes ne bese farsa?
i bidi,ljubezen,kazi mi gi zvanicnite stavovi na Studentskite sojuzi,i koga im
gi predale na Vladata na razgleduvanje...Dur Vie,Sorosoidive,ne im se otkacite
od grbot na Narodov,ima da se slucuvaat vakvi papaz-janii...
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2014 во 20:39
Dobro se izblamiraa mediumive denes .... ama i opozicionerite ... Shto majka oni baraat na marsh koga najdobrata parola denes vazi i za niv ... 90% od FB komentarite na studentite se deka ne protestiraat protiv Vlada , ne se organizirani od SDSM edino se protiv reformi vo obrazovanie i protiv toa eksterno 
E sea vo obidot koj da se napravi pofaca , dali vlasta preku mediumite ili pak drugite preku ucestvo samo gubat poeni i ednite i drugite ... zoshto decata (onie koi nemaat korist od partija) kje sfatat deka se topka koja se prefrla vamu ili tamu ... Ali sramota za vlasta , da go pravi narodot slep gledajki so svoi ochi i lud na zdrav razum ... 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2014 во 20:51
И спомениците да можеа ке си отидеа од тука ,стои во натписот на една парола.
Страшно но вистинито.


Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2014 во 00:02
Добро е да се протестира, само не ги разбирам студентите зошто толку се против тој државен или екстерен испит.
За некој што положил 40 испити на некој факултет, не гледам причина да не положи уште еден, што ќе биде потврда дека учел.

Само денес како што гледам, овај студентски марш на студентите им го испогани опозицијата и тоа ми е дегутантно мене.
Па кој К*р бараа тамо пензионери, соросоиди, пратеници од опозиција и слично.
Не ми е јасно за што протестираа Борјан Јовановски, Фрчко, Ѓорѓе Марјановиќ( жими се мислев дека умрел ) и еден куп од истата багра, окатени до уши...смешно или трагично, не можам да одлучам.
Нај интересни ми се подржувачи на опозиција што се воодушевуваат на протестот и истото го шлапаат на фејсбук и ментално ејакулираат...алоооооо па ви докажаа децата како се прави протест кон нешто бре, не како вас, дозволивте трето класни ликови да ви водат партија и да малтретираат една држава со глупости и слично.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2014 во 00:34
Originally posted by svetosparki svetosparki напиша:

Znaci,Sorosoidite,se nositeli na Demokratskata Revolucija vo MKD?!znaci,Studentite mozea da go krkaat stapot,ako ne bese podrskata od Sorosoidite?!

Kolku realnite baranja na mal del od Studentite ke dobijat poveke na tezina ili
pogolem legitimitet ako Sorosoidite stojat pozadi niv?!
I sea Ti ke me ubeduvas Mene i pola Forum,deka ova denes ne bese farsa?
i bidi,ljubezen,kazi mi gi zvanicnite stavovi na Studentskite sojuzi,i koga im
gi predale na Vladata na razgleduvanje...Dur Vie,Sorosoidive,ne im se otkacite
od grbot na Narodov,ima da se slucuvaat vakvi papaz-janii...
а да ги тргнеш соросоидите на страна и да ми кажеш како се образовал секој политичар и поддржувач на вакви идеи?
како твоиве извонредно интелектуални и поштени водачи, се здобија со своето стручно звање и работно место? бидејќи нели од нив потекнува идејата, прво нив да ги преиспитаме ако не е проблем
ако го познаваш добро секој проклет соросоид, сигурно ја знаеш и историјата на било кој денешен министер, градоначалник и пратеник... слободно сподели ја со нас...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2014 во 00:47
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Студентите рекоа.....

ДА ВИ БЕШЕ ВАЖНО ОБРАЗОВАНИЕТО, ПРИ ВРАБОТУВАЊЕ НЕМА ДА БАРАВТЕ ПАРТИСКИ КНИШКИ ТУКУ ЌЕ БАРАВТЕ ДИПЛОМИ

Поисправно нешто одамна не кажал некој...
овој аргумент е прв што ми паѓа на памет и мене... ако екстерното тестирање се оправдува со вработувањата, тогаш зошто контролата е врз образованието, а не врз работните позиции и општиот пазар на труд?
еве можеш со учење све регуларно да поминеш и предметни испити и екстерно, а утре, на тебе со својата регуларна диплома, да ти биде шеф некој што едвај средно завршил и да има плата за која можеш само да сонуваш, и плус ти да му ја вршиш сета работа што тој не е доволно писмен да ја заврши...
каде е логиката во ова?

нормално дека нема логика... затоа што вработувањата и платите останаа единствениот начин на манипулација на масите за поддршка и гласови, а образованието остана единствениот домен во земјава кои креира став на нови, млади луѓе, откако ги кастрираа сите можни медиуми, државни органи и било какви невладини организации
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2014 во 00:51
Нека ми објасни како може СДСМ и СОРОС магично да натераат 10.000 + на протест сега а не го можеа тоа на претходните протести?!??

Не ги валкајте студентите и средношколците со партиски бои, тие се обединија на начин на кој ниту една партија не успеала да го направи тоа досега во Македонија. По ова денеска човек може да почне да се надева на некаква посветла иднина во земјава со ваква младина, само нека продолжат така ... аплауз
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2014 во 00:55
Ova e jasna poraka za omilenata pesna na premierot od denes ....

 "ILJADA PRICINI ZA KRAJ" od NOKAUT
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.