IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за заштита од вознемирување.....(мобинг)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за заштита од вознемирување.....(мобинг)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2014 во 20:46
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Mojata izjava bese slednava I so toa shto ja cepkash ja vadis od kontekst I I ja menuvas smislata na istata

Навистина незнам каде виде дека изјавата е извадена од контекст и дека сум ја сменил смислата...збунетост
која друга смисла може да има изјава дека работодавецот не може лесно да избрка некого од работа, само затоа што постоеле закони...
ама ич не ми е јасно...
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Vidi vaka neshtata se menuvaat ,mozebi poleka no se menuvaat ...se sekavam pred 20 godini I poveke I togas bev vo raboten odnos kaj privatnici , cesta pojava bese vraboteniot da ceka plata so meseci a moze ni togas da ne ja dobiese ,vraboteniot ne bese prijaven ,osiguran ni pod razno itn...no eve kolku sto znam tie nesta se smeneti .....

Ова ќе да спаѓа во делот за работнички права, не во мобинг...
а вистина е дека е така, тоа е една од добрите работи кои ги направи оваа гарнитура која е и денес на власт...

Originally posted by Kastro Kastro напиша:


A tie od Draxlmaier jas nema da gi prasam nitu pa ocekuvam nekoj drug da reagira za niv ...tie samite treba da reagiraat I mozam da gi sovetuvam da reagiraat ,da najmat advokat koj ke go platat site zaedno, da si gi baraat pravata da baraat oshteta  I da ocekuvaat nekakvi rezultati ...

Вакво гледиште е типично за таканаречено македонче...
плитко...
те боли чошак за тоа што они изгубиле работа...
и они нели, не знаат дека треба самите да реагираат...
да одат кај адвокат, кој ќе им земе ѓавол и пол пари...
и со добри шанси да не добијат...
зошто...?
затоа што менаџерите на Дрекслмаер рекоа дека не се работи за штрајк, туку за бојкот на работа...
слушај ова...
за бојкот на работа...збунетост
зошто бе тие несреќници би бојкотирале работа...?
која е целта да се бојкотира работата...
што ќе добијат со тоа...?
ова е класичен штрајк за неисплатени парични средства и лоши услови за работа, тоа е тоа...
бојкот, жими таквото...
е тоа е мобинг, искривување на фактите...

и да не ја заборавам мислата...
за работниците од Дрекслмаер ти очигледно нема да ги прашаш...
нема ни владата, реално не е баш во нејзин домен да се грижи за работничките права, синдикатот е тој што треба...

да завршам...
класичното македонче се согласува со "генијалните" западњачки "интелектуалци" и емисари...
ги учи другите како да фаќаат риба...
и си гледа сеир...
понекој им покажува и саат...
во случај да не виделе што се стрелки на саат...

П.С. што ми беше поентата...
дека тоа што ќе донесеме европски закони а кои питај бога колку се применливи за наши услови...
не не прави Европјани...
напротив...
не враќа на приказната со жабата и коњот...
да бе...
тоа уствари сакав да го кажам...
не ги сфаќам оние кои не се способни да размислуваат со своја глава...
па не ни можат реално да ги гледаат работите...






Изменето од којсумјас - 01.Јуни.2014 во 21:02
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2014 во 21:41
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Mojata izjava bese slednava I so toa shto ja cepkash ja vadis od kontekst I I ja menuvas smislata na istata

Навистина незнам каде виде дека изјавата е извадена од контекст и дека сум ја сменил смислата...збунетост
која друга смисла може да има изјава дека работодавецот не може лесно да избрка некого од работа, само затоа што постоеле закони...
ама ич не ми е јасно...
 
Vrati se nazad i preporcitaj i samiot ke si zaklucis deka ima razlika pomegi postoenjeto na zakoni i dopolnitelno napomena za informiranosta odnosno poznavanje na istite...

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Vidi vaka neshtata se menuvaat ,mozebi poleka no se menuvaat ...se sekavam pred 20 godini I poveke I togas bev vo raboten odnos kaj privatnici , cesta pojava bese vraboteniot da ceka plata so meseci a moze ni togas da ne ja dobiese ,vraboteniot ne bese prijaven ,osiguran ni pod razno itn...no eve kolku sto znam tie nesta se smeneti .....

Ова ќе да спаѓа во делот за работнички права, не во мобинг...
а вистина е дека е така, тоа е една од добрите работи кои ги направи оваа гарнитура која е и денес на власт......

Ima nekolku zakoni koi go stitat rabotnikot kako sto kazav  a ova e del od replikata do tebe koja e povtorno ke kazam del od celosniot odgovor na tvojot komentar na istava tema strana ponazad....
I dokolku repliciram vo tvoj stil sega bi trebalo da recam deka vtoriot del od tvojov pasos spaga za vo druga tema primer politika ...no aj samo ke dodadam deka istava garnitura go izglasa i ovoj zakon za koj se zboruva na ovaa tema  a koj e na predlog na sindikatot ...
 
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Originally posted by Kastro Kastro напиша:


A tie od Draxlmaier jas nema da gi prasam nitu pa ocekuvam nekoj drug da reagira za niv ...tie samite treba da reagiraat I mozam da gi sovetuvam da reagiraat ,da najmat advokat koj ke go platat site zaedno, da si gi baraat pravata da baraat oshteta  I da ocekuvaat nekakvi rezultati ...

Вакво гледиште е типично за таканаречено македонче...
плитко...
те боли чошак за тоа што они изгубиле работа...
и они нели, не знаат дека треба самите да реагираат...
да одат кај адвокат, кој ќе им земе ѓавол и пол пари...
и со добри шанси да не добијат...
зошто...?
затоа што менаџерите на Дрекслмаер рекоа дека не се работи за штрајк, туку за бојкот на работа...
слушај ова...
за бојкот на работа...збунетост
зошто бе тие несреќници би бојкотирале работа...?
која е целта да се бојкотира работата...
што ќе добијат со тоа...?
ова е класичен штрајк за неисплатени парични средства и лоши услови за работа, тоа е тоа...
бојкот, жими таквото...
е тоа е мобинг, искривување на фактите...
Kako prvo te molam vozdrzuvaj se od navredi ,jas kako sto mozes da primetis ti repliciram no nikade ne te vregam ....kolku i da sakas da deluvas superiorno vo tvoive postovi sepak toa mozes da go storis bez navreda kon cela nacia ili del od nejze ....
I okolu bolkata so choshakot ,ne primetuvam ni tebe deka te boli no za razlika od tebe koj samo gi spomnuvas kako primer jas dadov i predlog/sovet (vprocem od taa pricina i ja otvoriv temava ) so cel da se obidat da dojdat do pravdata i vistinata site onie koi imaat problem so mobingot a gi ima mnogu takvi  среќа...
nemoj da mi kazes deka osven postovive za niv ovde i spomnuvajki gi , si prevzemal i nesto licno za nivniot problem ...
 
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


и да не ја заборавам мислата...
за работниците од Дрекслмаер ти очигледно нема да ги прашаш...
нема ни владата, реално не е баш во нејзин домен да се грижи за работничките права, синдикатот е тој што треба...
Zakonov e po predlog na sindikatot a znaes koj go izglasal za postoecki neli? 
 
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

да завршам...
класичното македонче се согласува со "генијалните" западњачки "интелектуалци" и емисари...
ги учи другите како да фаќаат риба...
и си гледа сеир...
понекој им покажува и саат...
во случај да не виделе што се стрелки на саат...
 
Da najdobro e i toa ....tokmu nekomu da pokazes kako da lovi riba za da moze sam da znae da ja ulovi i da ne e zavisen od ribarite ..veruvaj podobro e toa odkolku da mu vetis deka ke mu ja doneses ribata i nikogas da ne se sluci toa...
 
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.