IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Агенциски измами
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Агенциски измами

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
kiki cry8 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Март.2014
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kiki cry8 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Агенциски измами
    Испратена: 19.Март.2014 во 23:43
abe ljugje ste slushnale li za OPTIMUM HR agencija za posreduvanje rabota vo stranstvo ??? ja aplicirav tamu i za vo rok od 5 dena mi se javija demek moeto sivi mi go izbrale da dojdam na intervju na skajp so menagerot od firmata ali shto mi beshe naj4udno toj ne se uklu4i na kamera nego samo mi zboreshe a toj mene me gledashe i bay the way otkako go napraviv intervjuto vednash mi rekoa deka me primil!jas bev zbuneta dal da pla4am il da peam i ne plakam nishto za aplikacija megutoa mi baraat 22iljadi denari 350eura otkako ke mi ispratele viza hmmm neznam shto da pravam ljugjeee se plasham da ne zavrsham tamu belo robje
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2014 во 00:05
немој да се лажеш....тоа е класична измама.
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2014 во 09:06

Не бидете лековерни да верувате на вакви работи преку интернет.
Можеби нема да завршиш како бело робје, ама ќе останеш и без пари и без виза.замисленост

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2014 во 19:19
Како бело робје тешко дека ќе завршиш, ама можеш да останеш без пари.

Најголемиот број од менаџерите НЕМА да ти вклучат камера, затоа што не е важно со кого ти разговараш (тоа е само менаџер или вработен во секторот за човечки ресурси), туку важно е со кого тие разговараат.
Ти ги следат движењата, погледот, интонацијата, начинот на изразување и сл.



Малку и надвор од тема ќе отидат, да ти појаснам нешто за во иднина.
Многу важно при аплицирање за ваква работа е за време на интервјуто да бидеш смирена, со насмевка од 6ка до 6ка, без нападна шминка и во деловна облека. Иако на камера, лицето од другата страна може да побара да станеш за проценка. Особено за позициите како продавачки во бутиците со дизајнерска облека, хостеси, рецепционерки и слично, односно секоја професија која што вклучува секојдневен контакт со клиенти/гости. Иако не сакаме да признаеме, изгледот продава. Не рекле за џабе - Руба краси, руба гнаси.


Е сега ако сакаш нешто дополнително и општо за секое интервју за блискиот исток можам да напишам, инаку надвор од тема би била веројатно.



Во однос на агенцијата, агенцијата е легитимна, со лиценца број 08-11026/1 издадена од Министерство за труд и социјална политика за вршење на дејност за посредување при вработување во земјава и во странство со наплата. Тоа можеш слободно да го провериш во самото министерство доколку се сомневаш.




Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2014 во 00:37
Кики ако веке сакаш да заминиш на работа би ти препорачал тоа да го направиш сама, има многу форуми каде се нуди работа за блискиот исток но исто така пред да се решиш да заминиш прочитај коментари,и научи нешто за местото каде аплицираш за работа .
Прочитај шо им се деси на Германците во КАТАР

http://rt.com/news/qatar-german-cup-workers-265/
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2014 во 19:49
Originally posted by kiki cry8 kiki cry8 напиша:

abe ljugje ste slushnale li za OPTIMUM HR agencija za posreduvanje rabota vo stranstvo ??? ja aplicirav tamu i za vo rok od 5 dena mi se javija demek moeto sivi mi go izbrale da dojdam na intervju na skajp so menagerot od firmata ali shto mi beshe naj4udno toj ne se uklu4i na kamera nego samo mi zboreshe a toj mene me gledashe i bay the way otkako go napraviv intervjuto vednash mi rekoa deka me primil!jas bev zbuneta dal da pla4am il da peam i ne plakam nishto za aplikacija megutoa mi baraat 22iljadi denari 350eura otkako ke mi ispratele viza hmmm neznam shto da pravam ljugjeee se plasham da ne zavrsham tamu belo robje



Дај линк да видиме за кого се работи.
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2014 во 10:31
Originally posted by gonzo gonzo напиша:




Дај линк да видиме за кого се работи.


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
tikva Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Декември.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tikva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2014 во 23:18
Истата агенција нуди работа во Англија во магацини http://optimumhr.mk/итно-вработување-низ-цела-англија/

Има ли некој искуство од оваа агенција Optimum hr
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2014 во 01:06
Originally posted by tikva tikva напиша:

Истата агенција нуди работа во Англија во магацини http://optimumhr.mk/итно-вработување-низ-цела-англија/

Има ли некој искуство од оваа агенција Optimum hr

Ако имаш ЕУ пасош не гледам логика да бараш посредницинамигнување
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Dejan781 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dejan781 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2015 во 11:54
Decki, Jas sum vo Anglija veke 6 meseci i rabotam za Tesco vo Birmingham. Otidov preku Optimum HR agencijava. Na pocetok koga dojdov mi bese tesko dur se adaptiram ama sega mi e super da vi kazam. Zarabotuvam 1600 funti mesecno.
Inace moj drugar e otiden preku niv vo Bahrain kako kelner tamu e veke edna godina i taka doznav za agencijata. Jas sum zadovolen od niv,fer se iskreno vi kazuvaat kade odite i sto da ocekuvate. Ama narodov makedonski em shuti em bodat. Eve najgore ovaa pisuva dobila rabota za odma ama izgleda nasive se nauceni da ne gi vrabotuvaat odma. I vrz osnova na toa zakluci deka agencijata e izmamnik. Kako prvo koj e pismen moze da vidi deka agencijata ima licenca legalna za rabota od ministerstvo za trud i socijalna politika.

Pozz, Dejan
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.