IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Магијата на пролетта, инспирација за патување
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Магијата на пролетта, инспирација за патување

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2014 во 08:24

Пролетта во Јапонија е прекрасна!


Еден искусен фотограф неодамна решил да ја сподели магијата на Јапонија во пролет со целиот свет. Се прашувате зошто токму Јапонија?

proletta-vo-japonija-e-prekrasna-01

Секоја година, почетокот на месец април во Јапонија е поинаков. Да, сончевите зраци се будат како и во остатокот од светот, но она што пролетта ја прави единствена во оваа земја, се светло розовите цветови од црешите.

И токму поради нив пролетта во Јапонија е прекрасна, нереална, романтична. Поразлична од било кое место во светот.

Градските улици се преплавени со нежно розови цветови, отсјајот во водените површини добива потполно нова димензија, а парковите се претворени во рајски градини.Изменето од Valerija - 03.Април.2018 во 08:55
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2014 во 21:53

Цвеќиња во пролет: Опојни мириси низ целиот светИзменето од Valerija - 11.Април.2014 во 21:54
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2014 во 14:18

Цветна пролет во Central Park (фото)


Central Park е едно од најубавите места кои не смеете да ги одминете или да не ги посетитете некогаш. Тоа е срцето на Њујорк.

cvetna-prolet-vo-central-park-15

Таму се сите љубовни воздишки на градот, над 400 снимени филмски сцени, многу насмевки, забави и дишење со полни гради, малку подалеку од метежот и брзото темпо на улиците.

Прекрасен е да се посети во секое годишно време. Таму е најубава есента, бидејќи и дождот и паднатите ливчиња поинаку изгледаат и шушкаат.

Но, пролетта е посебно доживување. Кога сета природа се буди, се расцветуваат крошните на црешите, се раззеленува тревата, магијата на Central Park целосно ве обзема.Изменето од Valerija - 03.Април.2018 во 08:55
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2015 во 05:00
БОН, ГЕРМАНИЈА

Бон е местото каде Европјаните го имаат својот пандан на азискиот Фестивал на цутење на вишните. Расцветаните дрва формираат неверојатен тунел долж авенијата.

Top-10-Spring-Destinations-Bonn-740x555[1]

Top-10-Spring-Destinations-Bonn-Photo-by-Andr%C3%A9-Distel-740x489[1]


РЕГИОНОТ ПАЛУЗ, ВАШИНГТОН СТЕЈТ, САД

Неверојатната глетка е сочинета од пространите полиња со жито и репка. Константните промени на осветлувањето и боите придонесуваат овој регион да биде омилена мета на фотографите на пејзажи.

Top-10-Spring-Destinations-Washington-Photo-by-Chip-Phillips-740x505 Top-10-Spring-Destinations-Washington-Photo-by-Miles-Morgan-740x469 Top-10-Spring-Destinations-Washington-Photo-by-Randall-K-Roberts-740x462

 

ОКРУГОТ ХВАНСУН, ЈУЖНА КОРЕЈА

Глетката на езерото Серјанг Џе во пролет е едноставно магична. Дрвата цветаат во разни бои и се рефлектираат на површината на кристално чистата вода на езерото. Дополнителна доза убавина се и полињата со зелен чај околу езерото, но и низ целата област.

Top-10-Spring-Destinations-Korea-Photo-by-Jaewoon-U2-740x311 Top-10-Spring-Destinations-Korea-Photo-by-Jaewoon-U4-740x393 Top-10-Spring-Destinations-Korea-Photo-by-Jaewoon-U-740x357

 

ПРОВЕНС, ФРАНЦИЈА

Еден  од најпопуларните региони во Франција. Во лето е премногу топло и има премногу посетители, па најдобро е да го посетите во пролет.

Top-10-Spring-Destinations-France-740x487 Top-10-Spring-Destinations-France-Photo-by-Alexandre-Ehrhard-Kieffer-740x493 Top-10-Spring-Destinations-France-Photo-by-Thomas-Roux-740x440

 

КАСТЕЛУЧИО, УМБРИЈА, ИТАЛИЈА

Оваа не толку позната, но фасцинантна дестинација се наоѓа во срцето на Италија, на Апенините. Скијачите ја обожуваат за време на зимата, но на пролет областа ја покриваат илјадници и илјадници цвеќиња.

Top-10-Spring-Destinations-Italy-Photo-by-Massimo-Tommi-740x492 Top-10-Spring-Destinations-Italy-Photo-by-Stefano-Termanini-740x346

 
Изменето од evangeline - 31.Март.2015 во 05:19
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2015 во 05:20

Секоја пролет Јапонците го празнуваат цветот на црешите – Сакуpа.

Крајот на март во Јапонија се исчекува со нетрпеливост во текот на целата година, бидејќи токму тогаш земјата е обоена во белите, розови и виолетови цветови на црешите кои допрва ги отвораат своите свиленкасти ливчиња.

Оваа глетка навистина вреди да се види во живо, па затоа туристите од целиот свет доаѓаат тука за о-hanami (празникот на јапонската традиција).

Оние кои немаат таква можност, ги покануваме да уживаат во прекрасниот избор на фотографии на цветната јапонската цреша.

Преку нив можете дури и го почувствувате магичниот мирис кој тлее во воздухот. Визуелно ви ја пренесуваме магијата.

14239460-R3L8T8D-1000-7714239510-R3L8T8D-1000-4381005-R3L8T8D-1000-cvetuwaja-sakura-big-3314239610-R3L8T8D-1000-13307425543_6f4804d565_o14239660-R3L8T8D-1000-1280x1024_rozovoe-goryi-tsvetuschaya-sakura14239710-R3L8T8D-1000-45617994814239760-R3L8T8D-1000-4a919b69f9e769c278f89bfb78ac525714239910-R3L8T8D-1000-FOTOS-Increbles-y-hermosas-capturas-de-parajes-exticos0914240110-R3L8T8D-1000-214240160-R3L8T8D-1000-814240210-R3L8T8D-1000-714240310-R3L8T8D-1000-614240360-R3L8T8D-1000-314241860-R3L8T8D-1000-6614243960-R3L8T8D-1000-777714252560-R3L8T8D-1000-4385555-R3L8T8D-1000-sakura_tree_i_by_shcy-d5diuu214252760-R3L8T8D-1000-4381355-R3L8T8D-1000-sakura-blossom-awesome-spring-flowers-nature_17946914253160-R3L8T8D-1000-4379105-R3L8T8D-1000-sakura-tree-flower-spring-pond-couple-kiss-love-nature14261960-R3L8T8D-1000-4391155-R3L8T8D-1000-spring_in_japan-wallpaper-1920x1200

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2016 во 08:25

1. Меделин, Колумбија

najubavite-mesta-vo-svetot-kade-mozete-da-uzivate-vo-budenjeto-na-proletta-i-cvekjinjata-1.jpg


2. Фурано, Јапонија

najubavite-mesta-vo-svetot-kade-mozete-da-uzivate-vo-budenjeto-na-proletta-i-cvekjinjata-2.jpg


3. Маркеш, Мароко

najubavite-mesta-vo-svetot-kade-mozete-da-uzivate-vo-budenjeto-na-proletta-i-cvekjinjata-3.jpg


4. Кејп Флорал Кингдом, Јужна Африка

najubavite-mesta-vo-svetot-kade-mozete-da-uzivate-vo-budenjeto-na-proletta-i-cvekjinjata-4.jpg


5. Пустина Аризона-Сонора, Аризона

najubavite-mesta-vo-svetot-kade-mozete-da-uzivate-vo-budenjeto-na-proletta-i-cvekjinjata-5.jpg


6. Кеукенхоф, Холандија

najubavite-mesta-vo-svetot-kade-mozete-da-uzivate-vo-budenjeto-na-proletta-i-cvekjinjata-6.jpg


7. Тоскана, Италија

najubavite-mesta-vo-svetot-kade-mozete-da-uzivate-vo-budenjeto-na-proletta-i-cvekjinjata-7.jpg


8. Чијанг Мај, Тајланд

najubavite-mesta-vo-svetot-kade-mozete-da-uzivate-vo-budenjeto-na-proletta-i-cvekjinjata-8.jpg


9. Крестед Бут, Колорадо

najubavite-mesta-vo-svetot-kade-mozete-da-uzivate-vo-budenjeto-na-proletta-i-cvekjinjata-9.jpg


10. Живерни, Франција

najubavite-mesta-vo-svetot-kade-mozete-da-uzivate-vo-budenjeto-na-proletta-i-cvekjinjata-10.jpg


11. Кауај, Хаваи

najubavite-mesta-vo-svetot-kade-mozete-da-uzivate-vo-budenjeto-na-proletta-i-cvekjinjata-11.jpg


12. Мајнау, Германија

najubavite-mesta-vo-svetot-kade-mozete-da-uzivate-vo-budenjeto-na-proletta-i-cvekjinjata-12.jpgИзменето од Valerija - 07.Март.2016 во 08:27
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2016 во 17:07

Лезбос, Грција

Улици со дрвја

Бон, Германија

Улици со дрвјаУлици со дрвја

Тунелот на љубовта, Романија

Улици со дрвјаУлици со дрвја

Тунел Вистерија, Јапонија

Улици со дрвјаУлици со дрвјаУлици со дрвјаУлици со дрвја

Валенсија, Шпанија

Улици со дрвја

Стокхолм, Шведска

Улици со дрвја

Пелопонез, Грција

Улици со дрвја

Кулинан, Јужноафриканска Република

Улици со дрвја

Порто Алегре, Бразил

Улици со дрвјаУлици со дрвја

Тунелот СаК*ра, Јапонија

Улици со дрвјаУлици со дрвјаУлици со дрвја

Тајван

Улици со дрвја

Графтон, Австралија

Улици со дрвја

Поситано, Италија

Улици со дрвја

Савана, Џорџија

Улици со дрвја

Кјото, Јапонија

Улици со дрвја

Тунелот на љубовта, Украина

Улици со дрвјаУлици со дрвјаУлици со дрвја

Преторија, Јужноафриканска Република

Улици со дрвјаУлици со дрвја

Бамбусова шума, Јапонија

Улици со дрвјаУлици со дрвјаУлици со дрвја

Велс

Улици со дрвјаУлици со дрвјаУлици со дрвја

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
marchi.be Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Март.2016
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marchi.be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2016 во 14:37
Магијата на пролетта, инспирација за патување....Велс,Јапонија,Јужноафриканска Република....dajte nesto nase,poblisku poeftino,idea za patuvanje vo nasata drzavicka...
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2016 во 07:56

МАГИЈАТА НА ЈАПОНСКИТЕ ЦРЕШОВИ ДРВЈА ВО ПРОЛЕТ

3

Една од најубавите работи во пролет е цветањето на црешовите дрвја. Има посебна магија која ја носат овие розеви цветчиња, кои не тераат да ја сакаме пролета за степен повеќе.

Скопјаните уживаат во црешовите дрвја на улицата Максим Горки, нема човек кој не ја изодува оваа улица намерно во пролет, да впие барем грам од пролетната магија. Црешовите дрвја ги има низ целиот свет, а сите ја препознаваат нивната убавина која трае кратко. Јапонците во нивна чест имаат Sakura Matsuri или Фестивалот на расцветаните црешови дрвја. а ова се најубавите овогодинешни фотографии од расцветани јапонски црешови дрвја. Уживајте.   
stock-photo-63220363-640x427

stock-photo-71435193-640x424

stock-photo-104612713-640x427

stock-photo-104966287-640x427

stock-photo-107762303

stock-photo-116876575-640x427

stock-photo-124647689-640x427

stock-photo-125409633-640x710

stock-photo-138052099-640x328

stock-photo-138063269-640x427

stock-photo-144836803-640x640

stock-photo-145833235-640x427

stock-photo-145988017-640x800

Beautiful Cherry Blossoms swirl around the stunning shape of Osaka Castle in Japan.


Изменето од Valerija - 03.Април.2018 во 08:56
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2017 во 15:02

praga-vo-prolet-e-vistinski-grad-od-bajkite-001.jpg


Прага

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2019 во 13:11
За мене секое годишно време е инспиративно за патување,само што дестинацијата ја одбирам според моменталното годишно време.
Ахх тие патувања,никогаш доста од нив...трепкање
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.