IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Направи сам
  Активни теми Активни теми RSS - DIY - Саксии за Вашиот дом или двор
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DIY - Саксии за Вашиот дом или двор

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2016 во 09:19

Забавни саксии кои изгледаат како мили мачиња

mali-napravi-sam-proekti-koi-kje-vi-go-razubavuvaat-sekoj-den-26.jpg

mali-napravi-sam-proekti-koi-kje-vi-go-razubavuvaat-sekoj-den-27.jpg

mali-napravi-sam-proekti-koi-kje-vi-go-razubavuvaat-sekoj-den-28.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2017 во 21:16
http://www.crnobelo.com/images/stories/2013/08/napravi-sam-saksii-od-stari-cadori-02.jpg
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2017 во 21:17
http://www.crnobelo.com/images/stories/2013/08/napravi-sam-saksii-od-stari-cadori-06.jpg    Image result for saksii vo dom  

Изменето од bijonse1 - 02.Февруари.2017 во 21:23
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2017 во 21:18
http://www.crnobelo.com/images/stories/2013/08/napravi-sam-saksii-od-stari-cadori-04.jpg  http://www.zenskimagazin.rs/chest/gallery-landscape/dekorisite-bastu-starim-kisobranom/zenski-magazin-basta-dekor-kisobran-u-basti-1%20(7).jpg

Изменето од bijonse1 - 02.Февруари.2017 во 21:21
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2017 во 21:19
Image result for saksii vo dom        Image result for saksii vo dom

Изменето од bijonse1 - 02.Февруари.2017 во 21:22
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2017 во 21:23
Related image   Image result for flowers in the house

Изменето од bijonse1 - 02.Февруари.2017 во 21:26
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2017 во 21:24
                                                         Related image

Изменето од bijonse1 - 02.Февруари.2017 во 21:32
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2017 во 21:27
Image result for flowers in the house  Image result for  flowers in the house
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2017 во 21:29
Image result for  flowers in the house   Related image
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2017 во 21:50

Направи сам: Креативни саксии


napravi-sam-kreativni-saksii-01 (1)

Обичните саксии за цвеќиња можат да изгледаат здодевно и обично имаат високи цени. Ако сакате нешто интересно, а сепак не сакате да давате многу пари, овие идеи се совршени за вас.

napravi-sam-kreativni-saksii-01

Погледнете како од неискористените предмети во вашата куќа можете да направите оригинални саксии за вашиот дом.

1. Цвеќе во стакло

napravi-sam-kreativni-saksii-1

Погледнете ја сликата и ќе забележите дека саксиите се всушност мали стаклени тегли за детска храна. Сигурно не сте размислувале да ги искористите на овој начин, но според сликите можеме сите да се согласиме дека навистина се неодоливи. Дополнителна корист е тоа што можат да се користат како вазни и свеќници. Можат лесно да се вклопат во домашната атмосфера или да бидат интересен украс на вашата градина.

Што ви е потребно?

Стаклени тегли, даска, метална кружна стега, електрична дупчалка, завртки, кука и тенко јаже.

Прво исчистете ја даската ако е потребно. Направете план каде ќе ги сместите вашите саксии. Доближете ја стегата до даската, направете дупка со дупчалката и прицврстете ја со завртка. Повторете ја постапката со останатите стеги.

Ставете ги стаклените тегли во стегите и добро прицврстете, за да не паднат. На даската прицврстете една или две куки кои ќе послужат за закачување, или пак издупчете дупки низ кои ќе го провлечете јажето и ќе ја закачите даската на ѕид.

napravi-sam-kreativni-saksii-2

napravi-sam-kreativni-saksii-3

Преостанува да ги наполните саксиите со земја и да засадите цвеќиња.

2. Конзервирани цвеќиња

 

napravi-sam-kreativni-saksii-5

 

napravi-sam-kreativni-saksii-6

Нареден пат коа ќе отворите некоја конзерва наместо да ја фрлате, зачувајте и употребете ја како саксија за цвеќиња.

Што ви е потребно?

Чисти конзерви (отстранете ја амбалажата) супер лепило, јаже и дупчалка. Потребни ви се и работи за украсување.

Делот со украсувањето го препуштаме целосно на вас. Техничкиот дел е доста едноставен започнува со дупчење на дупки во конзервата, протнување на јажето низ тие дупки и закачување некаде по своја желба.

3. Цвеќе во метална кутија

napravi-sam-kreativni-saksii-4

Многу едноставна и креативна идеја. Земете стара метална кутија која нема некоја посебна корист во вашиот дом, и искористете ја како саксија. Се што треба да направите е да ја наполните со земја и да насадите цвеќиња.

4. Цвеќе во плакар

Зарем не сте воодушевени од оваа идеја? Можеби не е најпрактична, но дефинитивно е креативна и уникатна.

napravi-sam-kreativni-saksii-7

Прв чекор што треба да го направите, откако ќе најдете плакар или фиокар кој не го употребувате повеќе, е да го заштитите со средство за заштита од вода и влага. Откако ќе се исуши добро, поделете ги фиоките на два дела, предните делови наполнете ги со земја а, во задните делови ставите каменчиња или некоја друга цврста материја која ќе спречи да се превртат.

napravi-sam-kreativni-saksii-8

napravi-sam-kreativni-saksii-9

Цигли можете да поставете под целиот плакар за да може водата слободно да паѓа како и под последната фиока. Извадете ги дршките и залепете им парче дрво и повторно вратете ги на плакарот.

napravi-sam-kreativni-saksii-10

Финалниот резултат е навистина креативна мини градина.

napravi-sam-kreativni-saksii-11



Изменето од Valerija - 02.Февруари.2017 во 21:52
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2017 во 22:08

Направи сам | Висечки саксии


35

Топлите денови Ви овозможуваат да уживате на отворено – наместо затворени во 4 ѕида уживајте во Вашата градина или тераса. Со денешниот Направи сам проект Ви предлагаме да ја разубавите токму Вашата градина или тераса. Изненадете ги членовите на Вашето семејство и на едноставен начин направете висечки саксии.

34

Потребно ви е:

  • пластични шишиња;
  • скалпел;
  • ножици;
  • лепак (пиштол за лепак);
  • малку ткаенина;
  • јаже или врвки.

32

Процесот на изработка е едноставен. Со скалпелот правите дупка на пластичното шише, а со ножиците целосно го сечете. Потоа ја лепите ткаенината врз шишето. Правите дупчиња од страните, ги ставате врвките и по желба ставате декоративна лента на врвот. За крај, потребно е да го засадите цвеќето и да ги сместите на соодветното место.

35



Изменето од Valerija - 02.Февруари.2017 во 22:09
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2017 во 17:26
Related image      Related image      Image result for flowers in the yard

Изменето од bijonse1 - 19.Февруари.2017 во 17:26
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2017 во 17:27

Image result for flowers in the yard           Image result for flowers in the yard

Изменето од bijonse1 - 19.Февруари.2017 во 17:31
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2017 во 15:59

Како да ги искористите старите гуми?

Еве неколку идеи како повторно да ги употребите старите гуми, а со тоа ќе го разубавите Вашиот двор и градина!



Изменето од Valerija - 14.Септември.2017 во 15:59
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.