IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Најчудесните цветни градини и паркови во светот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најчудесните цветни градини и паркови во светот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2014 во 18:24
                            Дворот на Европа: Најголемиот цветен парк во светот

Без оглед на тоа дали сте љубител на цвеќињата или не, разгледувањето на овој парк сигурно ќе ве расположи и ќе направи за миг да заборавите на тмурните студени зимски денови, маглата и заспаната природа, односно ќе уживате во шаренилото на бои и радосната атмосфера која ја претставуваат прекрасните цветни површини.
Имено, станува збор за Кекенхоф, познат и како Дворот на Европа и истиот е најголемиот цветен парк во светот, а воедно се смета и за еден од најубавите пролетни градини. На површина од повеќе од 32 хектари, во Кекенхоф секоја година се садат околу 7 милиони цветови!


Најдоброто време за посета на овој прекрасен парк се месеците април или мај, кога цвеќињата се во полн цвет и кога неколку дворови и четири павилјони ги покажуваат своите фантастични колекции од зумбули, нарциси, орхидеи, ружи, каранфили, љубичици, лалиња и многу други видови на цвеќиња. Во текот на тие месеци, спектарот на бои и мириси во паркот се едноставно магични.

Кекенхоф бил извор на билки за Жаклин, грофицата од Хајнат дворецот, кога било и одредено името на оваа градина, а по нејзината смрт, богатите трговци го презеле имотот и оттогаш, паркот променил повеќе сопственици.


Градината, каква што можеме денес да ја видиме, била основана во 1949 година од страна на тогашниот градоначалник на градот Лисе. Идејата била да се претстави изложба од цвеќиња, каде што одгледувачите од цела Холандија и Европа можеле да ги покажат своите хибридни дела и да и помогнат на холандската индустрија, ако се знае фактот дека оваа земја е и најголем извозник на цвеќиња во светот.

Иако многумина од посетителите во Кекенхоф очекуваат да погледнат дел од светски познатите огромни полиња со лалиња, тоа сепак нема да го пронајдат во оваа градина. Дворот на Европа е дизајниран на начин да прикаже повеќе видови на цвеќиња, односно ниту еден вид на цвеќе да не се истакнува најмногу.


Доколку некој сака да ги погледне полињата со лалиња, тој може да ги посети околните приватни имоти, иако посетите не се вклучени во картата која што мора да се купи при влезот во Кекенхоф.
Изменето од Valerija - 25.Март.2018 во 15:43
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2014 во 22:35
                                        Најубавите градски паркови ширум светот

Покрај тоа што важат за "бели дробови" на големите градови, парковите се едни од најубавите места во кои што луѓето можат да побегнат од загадените улици и целиот натрупан урбанизам во своите населби. Затоа, во продолжение погледнете кои се најубавите градски паркови ширум светот.
Прекрасно дизајниран парк е многу повеќе од само зелена површина... Напротив, градските паркови се еден од деталите кои што го прават градот привлечен и пријатен за живеење.

Токму затоа, градските власти ширум светот посветуваат големо внимание и ресурси за уредувањето на градските паркови, а крајниот резултат се прекрасни предели кои што на луѓето им овозможуваат засолниште од загадените улици, од бучниот сообраќај и од масовниот урбанизам во градските центри.

Во продолжение, барем за миг "прошетајте" низ најубавите градски паркови ширум светот:

Паркот Гуел во БарселонаСтенли парк во ВанкуверПаркот на лалињата во ХоландијаГрадскиот парк во Њу ОрлеансПарк Голден Гејт во Сан ФранцискоПарковите Намба во Осака, ЈапонијаШумскиот парк во Сент ЛуисПарк Ибирапуера во Сао Паоло, БразилПаркот Англишер во МинхенБалбоа парк во Сан ДиегоПарк Уено во ТокиоПаркот "Parc des Buttes Chaumont" во ПаризПарк Грифит во Лос АнџелесЦентрал Парк во ЊујоркХоутан парк во ШангајВселенскиот парк во Фоеникс, АризонаПарк Маунт Фабер во СингапурЛумпини парк во БангкокПарк Чапултепек во Мексико СитиПарк Минехаха во МинеаполисХајд Парк во ЛондонПарк Милениум во ЧикагоПаркот Дориа Памфили во Рим, ИталијаБеихаи парк во Бејџинг, КинаПаркот Флагстаф во МелбурнВонделпарк во АмстердамФеникс парк во ДаблинИ секако, најпрекрасниот од сите, Скопскиот градски парк!

Изменето од Valerija - 25.Март.2018 во 15:43
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2014 во 22:51
                  Тропска градина која воодушевува

Оние кои што сакаат цвеќиња и необични растенија, сигурно ќе уживаат при посетата на неодоливата тропска градна во Тајланд, каде што можат да се видат неверојатно уредени површини со најразлични растенија.
На површина од повеќе од два квадратни километри се простираат уметничките композиции направени од најразлични растенија со потекло од сите краишта на светот. Плодната земја и благата клима овозможила одгледување на кактуси, ананаси и нежни гардении на едно исто место.


Зоолошката градина "Nong Nooch" е составен дел од овој ресорт, па така, дел од градината претставува и дом за папагали и слонови. Секој викенд во оваа позната туристичка дестинација се организираат најразлични манифестации и паради со слонови, кои воедно се и најголемата атракција на ова место.

Едноставно, станува збор за место кое е доказ дека човекот може да ја уредува природата без истата да ја уништи, односно дека убавината на природата и човечките вештини можат да се претворат во спектакуларна уметност.


Изменето од Valerija - 25.Март.2018 во 15:51
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2014 во 22:53
                            Воодушевувачки пејзажи од полињата со лаванда во Франција

Самиот збор лаванда асоцира на нешто нежно, миризливо, чисто, релаксирачко и прекрасно... Токму такви се и фотографиите во продолжение! Тие ќе ве воодушеват, релаксираат и разнежнат и сигурно ќе ве потсетат на прекрасниот мирис на свежо испраните алишта.

Лавандата претставува род од 39-те видови на цветни растенија од семејството нане, "Lamiaceae". Станува збор за растение кои што е застапено насекаде, од Канарските острови, преку јужна Европа, на Медитеранот, низ цела северна и источна Африка, во југозападниот дел на Азија, па се до Индија.


Лавандата се одгледува како украсно растение за градините, меѓутоа висока е нејзината експлоатација и за создавање на етерични масла и секакви други производи за хигиена и нега на човечкото тело.


Токму поради тоа што станува збор за нешто што асоцира на убавина, пејзажите кои што се овековечени на фотографиите во продолжение сигурно ќе ве воодушеват. Така, откако пред неколку дена им се радувавме на полињата со лалиња во Холандија, сега можеме да се воодушевуваме и од глетката кон полињата со лаванда во Провенс, во Франција.


Прекрасната виолетова боја ќе ве потсети на подеднакво прекрасната миризба и овие фотографии за миг ќе ве опуштат, разнежат и ќе ве потсетат на прекрасната пролет. Едноставно, станува збор за прекрасна глетка, а кога истата ќе се доживее во живо, веројатно претставува и единствено искуство.

Изменето од Valerija - 25.Март.2018 во 15:44
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2014 во 23:01
                                                  Полињата со лалиња во Холандија
                                                                                                                                                 


Холандија, земјата на слободата, демократијата, земјата во која има најмалку строг законски систем и најрелаксирани луѓе во светот, има уште нешто со што може да се пофали – прекрасните полиња со лалиња, кои се чини дека ги собрале сите бои!
Лалето е цвет чие име веднаш ве асоцира на Холанија. Иако можете да го најдете во секој двор, цвеќарница, икебана и букет, лалето некогаш било многу ретко и скапоцено, и било причина за илјадници неволји.

Имено, во 17-тиот век постоела тулипоманија, односно опседнатост со лалињата, и нивните нови хибридни видови. Една луковица од нов вид на лале, вредела околу три куќи и осум коњи. Луѓето не тргнувале со пари, туку со луковица од лале. Ова е, на некој начин, и првата берза која се појавила во светот.

Лалињата ги има во 109 видови и подвидови: еднобојни, шарени, со посебни форми... Сите на едно место можете да ги најдете само во Холандија. Ако не можете да ги посетите, погледнете ја галеријата која ви ја нудиме и уживајте!
Изменето од Valerija - 26.Февруари.2014 во 23:02
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2014 во 22:09

Најубави градини на светот


Keukenhof je najve&amp;#263;a ba&amp;#353;ta na svetu

Keukenhof – Холандија

Keukenhof e најголемата градина на светот и секако една од најубавите. Содржи повеќе од седум милиони  лалиња, нарциси и зумбули, кои се засадени на земјиште со површина од околу 32 хектари.

Ba&amp;#353;ta vi&amp;#353;e od sedam miliona lalaBa&amp;#353;ta sadr&amp;#382;i i narcise i zumbule

Додека уживате во прошетка по градината, на располагање ви се аранжери кои ви даваат совети во врска со одгледувањето на цвеќето. Во состав на градината има и бројни ресторани и кафулиња, а има и можност да изнајмите велосипед или да запловите со брод. Ова уживање не треба да се пропушти никако!

Suan Nong Nooch – Тајланд

Тропската ботаничка градина Suan Nong Nooch е отворена во 1980 година. Градината е наречена по госпоѓицата Нонг Ноч, која сметала дека тоа место е идеално за да се направи преубава градина.

Tropska botani&amp;#269;ka ba&amp;#353;taU ba&amp;#353;ti se nalazi najbolji izbor orhideja na Tajlandu

Во овој рај на земјата денес се наоѓа мноштво од прекрасни градини, со најголем избор на видови палми и на цикади во светот, како и со најдобар избор на орхидеи во Тајланд.

Butchart Gardens – Канада

Ова рајско место се наоѓа во Ванкувер Исланд во Канада, а е во приватна сопственост е на семејството Бачардс и се прострира на  22 хектари земјиште.

Од почетокот на 20 век семејството Бачардс овде основале семенара, но сопругата на господинот Бачардс на тоа место сакала градина, па прво направила Јапонска градина, потоа Италијанска, итака настанале и другите тематски градини, кои станале светска атракција.

Rajska ba&amp;#353;ta nalazi se u Vankuver IslanduJesen u prelepom vrtu

Наследниците на семејството и понатаму живеат на имотот, кој е отворен за јавност и годишно го посетува повеќе од еден милион туристи.

Fairchild – Флорида

Во тропската ботаничка градина Fairchild можат да се видат навистина многу видови тропски билки од различно потекло: од Јужна Флорида, од Карипските острови, Океанија, од тропскиот појас на Африка како и од Мадагаскар.

Ba&amp;#353;ta je tako&amp;#273;e vode&amp;#263;i centar za prou&amp;#269;avanje palminog drve&amp;#263;aTropska botani&amp;#269;ka ba&amp;#353;ta

Градината е исто така водечки центар за проучување на палмините дрвја, кој работи повеќе од 70 години.

Jardin Majorelle – Маракеш, Мароко

Градината Majorelle е цела во сина боја, по што се разликува од другите ботанички градини.

Vlasnik ba&amp;#353;te do smrti je bio modni kreator Iv Sen LoranBa&amp;#353;ta Majorelle je sva u plavoj boji

Неа ја осмислил Жак Мажорел, во дваесетите години од минатиот век, а сопственик сè  до својата смрт бил славниот моден креатор Ив Сен Лорен.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2014 во 07:39

Чудесната градина во Дубаи со 45 милиони цветови (фото)


Dubai Miracle Garden се смета за една од најголемите и најубавите цветни градини во светот. Со преку 45 милиони цветови со сите бои распоредени на стотина начини, претставуваат пејзаж кој ќе ве остави без здив.

cudesnata-gradina-vo-dubai-so-45-milioni-cvetovi-foto-01

Цвеќињата се распоредени во облик на пирамиди, кругови, ѕвезди, шарени патеки и романтични тунели, а живописните комбинации на бои оставаат неверојатен впечаток.

Оваа градина е уште поспецифична по тоа што се наоѓа среде голема пустина, а нејзиното одржување се постигнува со вграден еколошки систем за наводнување.

Во склоп на градината се наоѓа најголемиот цветен ѕид во светот, со должина од еден километар.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2014 во 09:32

МАГИЧНИ ЈАПОНСКИ ГРАДИНИ

2

Меѓу дождовните долини и прекрасните шуми на Портланд се наоѓа прекрасен простор кој е познат како Портландска јапонска градина…

Ова место се смета за најавтентична јапонска градина надвор од Јапонија. Магичните градини привлекуваат голем број посетители секоја година, кои доаѓаат од сите делови на светот. Овој парк кој постои речиси 50 години содржи пет различни јапонски градини: Flat Garden, Strolling Pond Garden, Natural Garden, Tea Garden i Sand & Stone Garden.

Традиционално, нивната намена е поврзување на човекот со природата и доловување на мир, баланс и хармонија во душата.
Изменето од Valerija - 08.Април.2014 во 09:33
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2014 во 11:51

ФАНТАЗИЈА: ГРАДИНИТЕ MAPLE GLENImage result for мапле глен градини


Изменето од Valerija - 25.Март.2018 во 15:49
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2014 во 11:53

НАЈУБАВИТЕ ГРАДИНИ: ЗАМОКОТ НИЏО ВО КЈОТО

Замокот Ниџо, древна резиденција на Токугава во стариот јапонски главен град Кјото тешко дека ќе ги остави рамнодушни луѓето кои се интересираат од јапонската култура и префинета уметност. Комплексот се состои од замок, неколку помали објекти и неколку прекрасни градини. Денес сето тоа е дел од светското наследство на УНЕСКО.Изменето од Valerija - 25.Март.2018 во 15:50
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2014 во 14:29
Ал Аин


Оваа цветна оаза, имаше идеја да стане најшарениот парк во светот. Во тоа и успеа, сместувајќи се во Гинисовите рекорди.

Милијарди цвеќиња во сите бои, правилно искомбинирани, во оваа градина создаваат ремек дела, кои со заслуга ова место го прават еден сосема поинаков, паралелен Универзиум, кој вреди да се посети.

Градината зафаќа повшина од 22.000 хектари, а волшебните фигури во неа се изработени од 25 видови цвеќиња од САД, Јапонија, Италија и Германија. Во внатрешноста се наоѓа и водопад и преубав мал театар.

Ќе бидете добредојдени, а ќе излезете најзадоволни од најубавата градина во Ал Аин, Соединетите Арапски Емирати !

Задоволството нека започне со следнава галерија…Image result for ал аинImage result for ал аинRelated imageИзменето од Valerija - 25.Март.2018 во 15:47
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2014 во 14:30

НИНФА - НАЈРОМАНТИЧНАТА ГРАДИНА ВО СВЕТОТ

Ретки растенија, магични рушевини надополнети со ѕвук од водопад: ботаничката оаза Нимфа во близина на Рим е изработена во англиски стил и е прогласена за најромантична градина во светот. Градината потекнува од 19 век кога аристократското семејство Каетани ја превзема земјата која со векови била напуштена во близината на Нинфа, град кој е напуштен уште во средниот век.

Оваа градина е едно од чудата на Италија. Добро е одржувана и представува вистинска симфонија од раскошна пририда и човечки капацитет да култивира вакво место.

Foto: fondazionecaetani.org

Foto: fondazionecaetani.org

Foto: fondazionecaetani.org

Foto: fondazionecaetani.orgИзменето од Valerija - 25.Март.2018 во 15:48
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2014 во 00:49
Butchart Gardens - Canada
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2014 во 16:47

Најголемата цветна градина во светот

dubai-gradina1

Чудесната градина во Дубаи е најголемата цветна градина во светот. Таа се наоѓа во северо-западниот квадрант во Arabian Ranches долж Shiekh Mohammad Bin Zayed патот.

Оваа неверојатна туристичка дестинација има и свое место во Гинисовата книга на рекорди за најголема вертикална градина.

Во цветната градина која го добила името “чудесна градина”, цветаат повеќе од 45 милиони цвеќиња со неверојатни дизајни, форми и структури, како и прекрасни комбинации на бои на сите 45 милиони цветови.

Во склоп на градината има обезбеден паркинг простор, вип паркинг, паркинг за хендикепирани лица, области за одмор, тоалети, безбедносни соби, соба за прва помош, киосци и слични олеснителни поволности за сите посетители.

На фотографиите подолу може да видите како изгледа чудесната градина во Дубаи, која ви ја препорачуваме да ја посетите.

Таа е достапна од 10:oo до 22:oo часот во работни денови и до полноќ за време на викенди и празници.

dubai-gradina2

dubai-gradina3

dubai-gradina4

dubai-gradina5

dubai-gradina6

dubai-gradina7

dubai-gradina8

dubai-gradina9Изменето од Valerija - 12.Април.2014 во 16:48
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.