IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Најчудесните цветни градини и паркови во светот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најчудесните цветни градини и паркови во светот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2016 во 22:04

Како од бајка: Најубави градини во Европа


Европа како лулка на традицијата и културата отекогаш изобилувала со прекрасни градини каде богатите императори и кралеви имале можност да уживаат во благодетите на природата.

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-01

Убавината на градините и нивната големина биле статусен симбол со кој најбогатите луѓе во минатото ја покажувале својата моќност и доминација. Ретките растенија, прекрасните фонтани, а често и голем број на егзотични животни биле составни делови од ваквите градини.

За сите љубители на природата и зеленилото ова се најубавите градини во Европа кои мора да ги видите барем еднаш во животот.

1. Versailles: Версај, Франција

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-02


2. Vigeland Park: Фрогнер, Осло, Норвешка

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-03


3. Benmore Botanic Garden: Аргул, Шкотска

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-04


4. Keukenhof: Лисе, Холандија

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-05


5. Royal Botanic Gardens, Kew: Ричмонд, Обединето Кралство

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-06


6. Claude Monet’s: Живерни, Франција

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-07


7. Petrin Gardens: Прага, Република Чешка

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-08


8. Alhambra: Гранада, Шпанија

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-09


9. Powerscourt: Енискери, Округ Виклоу, Ирска

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-10


10. Boboli: Фиренца, Италија

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-11


11. Bodnant: Конви, Велс

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-12


12. Sissinghurst:  Кент, Обединето Кралство

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-13


13. Eyrignac Manor: Доргоњ, Франција

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-14


14. New Garden: Потсдам, Германија

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-15


15. Villa D’Este Gardens: Тиволи, Рим, Италија

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-16

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2016 во 17:00
nz19

nz08

nz01

Холандија
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2016 во 09:02

1. Чианг Дао, Тајланд

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-1.jpg

2. Истанбул, Турција

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-2.jpg

3. Флумсберг, Швајцарија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-3.jpg

4. Пловдив, Бугарија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-4.jpg

5. Вудбрн, Орегон

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-5.jpg

6. Савана, Џорџија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-6.jpg

7. Франција

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-7.jpg

8. Национален парк „Глечер“, Монтана

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-8.jpg

9. Јужен Тирол, Италија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-9.jpg

10. Ботаничката градина во Бруклин, Њујорк

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-10.jpg


11. Национален парк „Ергаки“, Русија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-11.jpg

12. Национален парк „Рејнер“, Вашингтон

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-12.jpg

13. Цветен парк „Ашикага“, Јапонија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-13.jpg

14. Грендарфјордур, Исланд

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-14.jpg

15. Мајнау, Германија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-15.jpg

16. Карпестите Планини, Колорадо

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-16.jpg

17. „Калавеј Гарденс“, Грузија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-17.jpg

18. Кантабрија, Шпанија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-18.jpg

19. Лодз, Полска

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-19.jpg

20. Тексас

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-20.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2017 во 16:36

Паркот „Tower Grove“, САД

kako-zapocnuva-proletta-vo-razlicni-zemji-niz-svetot-10.jpg
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2017 во 16:37

Јапонија

kako-zapocnuva-proletta-vo-razlicni-zemji-niz-svetot-1.jpg
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2017 во 16:10

Магијата на пролетта: Волшебни цветни градини во Јапонија


Доколку сакате максимално да ја почувствувате магијата на пролетта, тогаш Јапонија е место за вас, поточно цветните градини кои виреат низ земјата.

Бајковитата градина Кавачи Фуџи има околу 150 растенија со различни видови од цветот глицинија, а како „круна“ на ова волшебно место се смета тунелот Вистерија исполнет го надвиснати гроздести виолетови, розови и бели цветови, кој нуди спектакуларна глетка за посетителите.


Цветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во Јапонија

Паркот Ашикага содржи 350 дрва со цветови глицинија кои го исполнуваат со боја и ведрина, а некои од нив се стари дури 150 години. Градината станува најволшебна овој месец, па поради тоа секоја година традиционално се одржува „Wisteria Festival“, кој оваа година ќе започне на 15 април.

Цветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаЦветна градина во ЈапонијаИзменето од Valerija - 10.Април.2017 во 16:10
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2018 во 16:16
Related image

Цветни розови теписи во Јапонија


Изменето од Valerija - 25.Март.2018 во 16:16
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2018 во 08:41
potonete-vo-beskrajnata-ubavina-na-polinjata-od-lalinja-vo-holandija-01.jpg

Холандија
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2018 во 16:53

Неверојатни пејсажи од лалињата во ХоландијаНеверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Холандија


  • Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Секоја година во средината на април, полињата со лалиња во Холандија се трансформираат во неверојатни колоритни пејсажи исполнети со над 7 милиони цветови од околу 1.500 различни видови.

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Шанел и Стево го фотографирале овој неверојатен феномен. Нивните фотографии прикажуваат неверојатно море од розови, жолти, портокалови и црвени цветови.

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Уживајте во прекрасните фотографии.

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Неверојатни пејсажи од лалињата во Холандија

Изменето од Valerija - 14.Мај.2018 во 16:58
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2019 во 20:02

Хокаидо,Јапонија

Овој јапонски остров е полн со шарени цвеќиња скоро низ периодот од целата година. Туристите генерално се советуваат да го посетат Хокаидо по завршувањето на зимската сезона, бидејќи променливите сезони резултираат со различни цветни култури.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2019 во 22:27

Сингапурска ботаничка градина, Сингапур 

Оваа градина, под заштита на УНЕСКО, е вистинска тропска оаза сред центарот на градот, но не само тоа – таа претставува значајна туристичка атракција и е важна за ботаничарите и експертите од областа на хортикултурата бидејќи служи како образовен центар. Само нејзината колекција на орхидеи содржи 60 илјади билки, па затоа важи за вистинска “мирисна оаза”. Сингапурската ботаничка градина е идеална за романтичните парови – влезот е бесплатен од полноќ до 5 часот наутро.

Национална ботаничка градина “Кирстенбош”, Кејптаун, Јужна Африка

Сместена под моќниот планински ланец, содржи дури 7 илјади автохтони билни видови. Се простира на 528 хектари и е позната по својот мост од дрво и челик. Од него можете да ја гледате целата колекција на билки од птичја перспектива.

Ботаничка градина Рио де Жанеиро, Бразил

Се простира на 345 хектари и е дом на илјада растенија, меѓу кои дури 600 видови на ретки орхидеи. Како што велат водичите, посетителите би требало да внимаваат на туканите и другите видови на птици кои тука се чувствуваат како во своето природно живеалиште.

Бруклинска ботаничка градина, Њујорк

Градината ги отворила своите врати за јавноста во дамнешната 1911 година, а денес е оаза насред градската врева. Сместена е на 52 хектари и е сочинета од градини и конзерваториуми. Најчести се колекциите од лилјани, магнолии, рози, орхидеи и божури, а влезот изнесува 15 долари за возрасни лица, 8 за студенти и пензионери, а е бесплатен за деца помлади од 12 години.

Тропска градина Нонг Нуч, Тајланд

На еден час возење од летувалиштето Патаја, ова “светилиште на билки” е правено во европски стил, а украсено со тајландски архитектонски елементи. Она што е карактеристично за оваа градина се огромните диносауруси во природна големина, секако направени од жива ограда. Влезот за посетителите изнесува 15 долари.

Ботаничка градина Монтреал, Канада 

Оваа градина има 22 илјади билни видови, сместени во десет пластеници, 30 бавчи и 185 хектари отворена површина. Градината е отворена во 1931 година и денес се смета за објект од национално и историско значење на Канада. Картата за посетителите изнесува 20,5 долари.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2020 во 11:13

Прекрасни фотографии од најубавата цветна градина во Холандија која за првпат по 71 година е без посетителиСега, за првпат по 71 година, градината е затворена поради пандемијата со коронавирусот.

Талентиран фотограф доби дозвола да ја фотографира цветната магија без посетители. Неговите фотографии несомнено ќе внесат ведрина во вашиот ден, погледнете ги:

цветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинацветна градинаИзменето од Valerija - 30.Април.2020 во 11:14
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2021 во 09:53
Централ Парк е шега за него: Совршен њујоршки парк за кој веројатно никогаш не сте чуле

Сите го знаеме фамозниот њујоршки Централ Парк, но денес го истражуваме малку поинаквиот Њујорк – не како град, туку како сојузна држава.

А паркот низ кој ќе ве „прошетаме“ денеска не е опкружен со набиени облакодери туку со други паркови, шуми, езера... Сè што е потребно за еден љубител на природата за потполно уживање и полнење на батериите на еколошки начин.

„Воткинс Глен Стејт Парк“ („Watkins Glen State Park Gorge“ гласи целосното име) е нешто што мора да го доживеете ако некогаш отпатувате „преку барата“. Начинот на кој човечката рака интервенирала (уредување на мостови, премини, патеки) во совршената природа е толку ненаметлив, а толку импресивен што засекогаш ќе го паметите. Не е ни чудно што многумина го поврзуваат неговото име „Gorge“ со зборот „gorgeous“ (прекрасен).

Овој парк всушност го нарекуваат село бидејќи неговиот јужен дел се наоѓа во близина на село додека северниот дел преоѓа во шума. Отворен е за јавноста во 1863 година кога сè уште бил во приватни раце, а кон почетокот на 20-от век е купен од страна на њујоршката држава.

Се простира на 3 квадратни километри и станува збор за повеќе патеки и шеталишта во кои можете да уживате во шумата, езерата, водопадите и околните карпи кои оставаат впечаток како да шетате низ кањон.

Можете да бирате помеѓу 8-те планински патеки, но доколку сакате нешто полесно, не грижете се – овие патеки не се тешки и на нив се шетаат и стари и млади, и деца и миленици. Неколкуте скали малку ќе ве натераат да се помачите, но глетките кои ве следат по целиот пат навистина се исплатат за тоа.

Во внатрешноста на паркот постојат и подрачја на кои посетителите можат да кампуваат или да ги постават простирките за пикник. Посебно место е резервирано за „поцивилизираните“ активности, па тука ќе пронајдете и павилјон, продавница за сувенири, простории за дегустација на вино, куќички за одмор, кабини за пресоблекување и туширање... А на радост на сите, паркот е отворен преку целата година.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,105 секунди.