IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Најчудесните цветни градини и паркови во светот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најчудесните цветни градини и паркови во светот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2016 во 22:04

Како од бајка: Најубави градини во Европа


Европа како лулка на традицијата и културата отекогаш изобилувала со прекрасни градини каде богатите императори и кралеви имале можност да уживаат во благодетите на природата.

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-01

Убавината на градините и нивната големина биле статусен симбол со кој најбогатите луѓе во минатото ја покажувале својата моќност и доминација. Ретките растенија, прекрасните фонтани, а често и голем број на егзотични животни биле составни делови од ваквите градини.

За сите љубители на природата и зеленилото ова се најубавите градини во Европа кои мора да ги видите барем еднаш во животот.

1. Versailles: Версај, Франција

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-02


2. Vigeland Park: Фрогнер, Осло, Норвешка

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-03


3. Benmore Botanic Garden: Аргул, Шкотска

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-04


4. Keukenhof: Лисе, Холандија

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-05


5. Royal Botanic Gardens, Kew: Ричмонд, Обединето Кралство

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-06


6. Claude Monet’s: Живерни, Франција

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-07


7. Petrin Gardens: Прага, Република Чешка

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-08


8. Alhambra: Гранада, Шпанија

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-09


9. Powerscourt: Енискери, Округ Виклоу, Ирска

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-10


10. Boboli: Фиренца, Италија

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-11


11. Bodnant: Конви, Велс

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-12


12. Sissinghurst:  Кент, Обединето Кралство

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-13


13. Eyrignac Manor: Доргоњ, Франција

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-14


14. New Garden: Потсдам, Германија

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-15


15. Villa D’Este Gardens: Тиволи, Рим, Италија

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-16

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2016 во 17:00
nz19

nz08

nz01

Холандија
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2016 во 09:02

1. Чианг Дао, Тајланд

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-1.jpg

2. Истанбул, Турција

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-2.jpg

3. Флумсберг, Швајцарија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-3.jpg

4. Пловдив, Бугарија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-4.jpg

5. Вудбрн, Орегон

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-5.jpg

6. Савана, Џорџија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-6.jpg

7. Франција

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-7.jpg

8. Национален парк „Глечер“, Монтана

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-8.jpg

9. Јужен Тирол, Италија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-9.jpg

10. Ботаничката градина во Бруклин, Њујорк

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-10.jpg


11. Национален парк „Ергаки“, Русија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-11.jpg

12. Национален парк „Рејнер“, Вашингтон

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-12.jpg

13. Цветен парк „Ашикага“, Јапонија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-13.jpg

14. Грендарфјордур, Исланд

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-14.jpg

15. Мајнау, Германија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-15.jpg

16. Карпестите Планини, Колорадо

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-16.jpg

17. „Калавеј Гарденс“, Грузија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-17.jpg

18. Кантабрија, Шпанија

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-18.jpg

19. Лодз, Полска

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-19.jpg

20. Тексас

20-mesta-niz-svetot-koi-vo-prolet-se-pretvoraat-vo-cvetni-gradini-20.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2017 во 16:36

Паркот „Tower Grove“, САД

kako-zapocnuva-proletta-vo-razlicni-zemji-niz-svetot-10.jpg
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 91999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2017 во 16:37

Јапонија

kako-zapocnuva-proletta-vo-razlicni-zemji-niz-svetot-1.jpg
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,111 секунди.