IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Најчудесните цветни градини и паркови во светот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најчудесните цветни градини и паркови во светот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака Обратен редослед
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2015 во 17:43

Долината на цвеќињата национален парк, Индија


Image result for долина на цвекињата индијаИзменето од Valerija - 25.Март.2018 во 15:56
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2015 во 17:42

Схибазаk*ра Хил, ЈапонијаImage result for шибазаК*ра хилИзменето од Valerija - 25.Март.2018 во 15:59
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2015 во 17:11
Најубавите градини на светот: Ако патот ве однесе во Холандија, никако немојте да ги пропуштите

Доколку патот ве однесе во Холандија „земјата на лалињата“, не пропуштајте да ги посетите преубавите градинии паркови по кои е позната. Градинарската уметност во оваа земја се развивала во согласност со современите европски традиции прилагодувајќи се на карактеристичните обележја на холандската уметност и култура.

Кеукенхоф

Кеукенхоф градините се познати и како „Градината на Европа“ затоа што претставуваат едни од наголемите цветни градини на светот. Се наоѓаат на југот од земјата, во малото градче Лиса и отворени се за посетители од средината на март до средината мај.


Некогаш ловечкиот имот, Кеукенхов бил дом на грофицата Жаклин, кој во времето на нејзиниот престој бил познат по билките на зачини кои таму се одгледуваат.


Самите градини кријат многу изненадувања за посетителите измешани во различни стилови на уредување, со многу богата содржина која привлекува илјадници туристи.

Хет Ло


Хет Ло е палата опкружена со прекрасни градини во Апелдорн. Симетричната барокна зграда е изградена во периодот од 1684 до 1686 година за кралот Вилијам III и кралицата Мери II, а градините ги дизајнирал Клод Десгоц.


Приватната „Голема градина“ се наоѓа во задниот дел на комплексот, карактеристичен барок дизајн во рамките на форлмулата на познатиот Ле Нотр, со совршена симетрија, партери со растенија, скулптури и фонтани.

Кастеел де Хаар

Денешниот изглед на замокот датира од 1892 година кога оригиналниот замок во целост бил реновиран во стилот нео готика, а целиот проект го финансирало познатото семејство Ротшилд.


Во околината на замокот има зелени површини кои се огледуваат во водата, а содржат формални градини по примерот на францускиот стил и познатиот Версај.

Кастеел Розендаел

Замокот Розендаел е средновековна градба опкружена со градини кои датираат од крајот на 17 век, со одредени детали кои се издвојуваат од реновирањето во 1836 година.


Градините биле уредени во барок стил, со скромна површина, за во 1730 година значително да се прошират кога Даниел Марот додал галерија и ловечка куќа. Во декорација се користени школки и живописни бои, што е прилично необично за холандските градини.


Изменето од Valerija - 25.Март.2018 во 16:06
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2014 во 17:06

ПАРКОТ ВО КОЈ СЕ ПРЕЛЕВААТ СИТЕ БОИ НА ЕСЕНТА

17

Помеѓу заливот Џорџијан и реката Отава во централен Онтарио, Канада, се наоѓа прекрасниот парк Алонгквин, кој во овој есенски дел од годината насекаде е исполнет со најубавите варијанти на црвена и жолта, додека синото небо, зимзелените дрва и водата даваат неверојатен контраст.

Паркот Алонгквин е најстариот и најголем парк во цело Онтарио, се простира на површина од 8.000 километри квадратни и претставува дом на многу животни: волци и црна мечки, глувци, лисици, верверици, над 250 видови птици итн.

До паркот можете да дојдете на неколку начини. Едниот е со автомобил, а има и место, токму пред паркот, каде да си го оставите возилото додека уживате во природната убавина.

Другиот начин е со кану кое ви овозможува да дојдете и до некои делови од паркот каде што не можете ниту пеш.

Паркот е отворен и во зима, само со скии и снежни обувки, па можете да замислите колку убаво изгледа прекриен со снег…

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-2

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-3

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-4

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-5

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-6

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-7

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-8

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-9

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-10

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-11

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-12

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-13

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-14

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-15

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-16

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-17

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-18

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-19

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-20

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-21

parkot-vo-koj-se-prelevaat-site-boi-na-esenta-22

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2014 во 21:27

Долината на цвеќето, Индија


Полето на лалињата, Холандија


Кавачи Фудзи, Јапонија

Хокаидо, Јапонија

Изменето од Valerija - 04.Ноември.2014 во 21:28
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2014 во 12:52
Keukenhof - ХоландијаЛокација: Keukenhof, Lisse - Холандија
Адреса: Stationsweg 166A, 2161 AM Lisse, Netherlands
Основан: 1950 година
Отворен за посетители: паркот е отворен од средина на март до средина на мај, а замокот во склоп на паркот е отворен преку цела година бидејќи е домаќин на неколку фестивали и други културни настани (конкретно за 2015, паркот ќе биде отворен на 20 март и ќе работи до 17 мај)
Најдобро време за посета: средина на април
Интересни настани: Keukenhof Flower Parade што се одржува еднаш годишно, а следната ќе биде на 25 април 2015 година

Билети:
За возрасни - 16 евра (вклучувајќи ги и сениорите, 65+)
Деца од 4-11 год - 8 евра
Паркинг - 6 евра
Водич низ паркот (печатен материјал) - 5 евра


Слики од паркот
Слики од парадата 
Замокот


Изменето од evangeline - 24.Октомври.2014 во 12:54
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2014 во 12:15

Hitachi Seaside Park

Локација: Хитачинака, Јапонија (Hitachinaka, Japan)
Површина: 190 хектари / 470 акри
Настани вредни за посетување во склоп на паркот: Rock in Japan Festival кој што се одржува во август секоја година
Како до таму?! Најбрзо се стигнува со воз, на Katsuta Station!
Интересен факт - Има преку 170 различни видови на лалиња, преку 1 милион нарциси!
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2014 во 16:47

НАЈУБАВАТА ЦВЕТНА ГРАДИНА ВО СВЕТОТ СЕ НАОЃА ВО ПУСТИНА

 
градина
Фото: Stephen Allan


Најголемата цветна градина во светот се наоѓа на место каде што не би очекувале. Таа не е во бујниот дворец Тилери во Париз, ниту во ренесансната Вила д'Есте во Тиволи, Италија, туку во пустина надвор од Дубаи, Обединетите Арапски Емирати.

Отворена на Денот на вљубените 2013 година, градината наречена „Dubai Miracle Garden“ е светски лидер кога станува збор за огромни цветни градини. Таа се состои од 150 милиони индивидуални цвеќиња, и го надминува својот најблизок конК*рент, Кеукенхоф во Холандија и нејзините 7 милиони цветови. Целиот тематски парк е посветен на цвеќиња, пауни, замоци, ветерници, куќи, автомобили, огромна жена и реплика од највисоката зграда во светот, Бурџ Калифа - сите тие направени од цвеќиња. Дури и мора да помините низ огромен (вештачки) цвет за да влезете внатре. Градината се протега на 185.806 квадратни метри, а вклучува продавници, џамија, цветен часовник и првата градина со пеперутки во регионот. 

Најголемиот дел од цвеќињата остануваат исти од година во година, но секоја есен, откако градината ќе затвори за експлозивното жешко арапско лето - се менуваат неколку експонати. Паркот моментално вклучува најмалку 45 различни видови на цвеќе увезено од целиот свет, а голем дел од нив е тешко успеваат во пустина и ретко можат да се најдат на Блискиот исток. 

Освен што е најголемата градина во светот во смисла на бројот на цвеќиња, оваа градина исто така го држи актуелниот Гинисов рекорд за најголемиот цветен аранжман. Оваа награда ја доби во декември 2016 година за цветната структура во форма на Ербас А380, која е околу 70 метри долга и има повеќе од 500.000 свежи цветови и растенија.Изменето од Valerija - 25.Март.2018 во 16:06
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2014 во 16:44
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2014 во 08:32

ФОТО: Најубавиот парк во светот


Цветниот парк Ашикага во Јапонија е сместен во периферијата Точики и на своите посетители им приредува неверојатни средби со природата. Познат е по шармантните цветни завеси во преубави бои – виолетови, сини, бели и жолти..Дизајниран е во облик на џиновски чадор во стотици бои, а стар е речиси цел век!Ако сакате да видiте вистинска убавина, најдобро е да го посетите во периодот од мај до август, кога сите цветови се расцветени. Токму поради тоа, влезниците во пролет и лето се поскапи, за разлика од есен и зима.Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2014 во 19:32
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2014 во 10:08

ЦРНАТА ШУМА ВО ГЕРМАНИЈА

8

Во југозападна Германија се протега неверојатно живописен ланец од планини, долини и мочуришта.

Она што му дава посебна убавина и мистичност на ова место е Црната Шума, која името го добила поради густината на дрвата и темнината која ја создаваат.

Областа околу Црната Шума е рај за туристите кои уживаат во природните убавини, а за уживањето да биде уште поголемо, тука се и малите селца кои нудат сместување во куќички налик на оние од приказните.

Црната Шума во Германија, реалност или фантазија, туризам, селски туризам, водопад, шума, национален парк, nacionalen park, germanija, crna suma, selski turizam, шварцвалд

Црната Шума во Германија, реалност или фантазија, туризам, селски туризам, водопад, шума, национален парк, nacionalen park, germanija, crna suma, selski turizam, шварцвалд

Црната Шума е приказна сама за себе. Неповторливата магија на ова место ќе ве врати назад во времето, во приказните за Јованче и Марика, или пак ќе имате чувство дека од некаде ќе излезе Црвенкапа во друштво на волкот.

Црната Шума во Германија, реалност или фантазија, туризам, селски туризам, водопад, шума, национален парк, nacionalen park, germanija, crna suma, selski turizam, шварцвалд

Многу легенди и митови зборуваат за магичноста на ова место, за натприродните суштества кои живееле во шумата, за нимфи, волци, духови и вештерки.
Иако Црната Шума навистина постои и не е опасно да се движите низ неа, самото опкружување ќе ве натера да се запрашате дали ова место е реалност или фантазија.

Природата толку несебично ја покажала својата убавина и ја обвиткала Црната Шума со своите најубави бои, што несомнено ќе се чувствувате како да сте дел од некоја бајка.

Можеби не можеме за скоро да ја посетиме, но ништо не нè спречува преку фотографии да уживаме во убавината на Црната Шума и да понесеме дел од магијата и мистичноста на ова неверојатно место.

Црната Шума во Германија, реалност или фантазија, туризам, селски туризам, водопад, шума, национален парк, nacionalen park, germanija, crna suma, selski turizam, шварцвалд

Црната Шума во Германија, реалност или фантазија, туризам, селски туризам, водопад, шума, национален парк, nacionalen park, germanija, crna suma, selski turizam, шварцвалд
Недопрената убавина која плени на прв поглед

Црната Шума во Германија, реалност или фантазија, туризам, селски туризам, водопад, шума, национален парк, nacionalen park, germanija, crna suma, selski turizam, шварцвалд

Црната Шума во Германија, реалност или фантазија, туризам, селски туризам, водопад, шума, национален парк, nacionalen park, germanija, crna suma, selski turizam, шварцвалд
Куќичка во пределот околу шумата

Црната Шума во Германија, реалност или фантазија, туризам, селски туризам, водопад, шума, национален парк, nacionalen park, germanija, crna suma, selski turizam, шварцвалд

Црната Шума во Германија, реалност или фантазија, туризам, селски туризам, водопад, шума, национален парк, nacionalen park, germanija, crna suma, selski turizam, шварцвалд

Црната Шума во Германија, реалност или фантазија, туризам, селски туризам, водопад, шума, национален парк, nacionalen park, germanija, crna suma, selski turizam, шварцвалд
Поглед кон Црната Шума

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2014 во 09:07

НАЈУБАВИТЕ ФОТОГРАФИИ НА ЈАПОНСКИТЕ ВИШНОВИ ГРАДИНИ

Image result for јапонски вишнови градини

Изменето од Valerija - 25.Март.2018 во 16:02
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105565
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2014 во 16:47

Најголемата цветна градина во светот

dubai-gradina1

Чудесната градина во Дубаи е најголемата цветна градина во светот. Таа се наоѓа во северо-западниот квадрант во Arabian Ranches долж Shiekh Mohammad Bin Zayed патот.

Оваа неверојатна туристичка дестинација има и свое место во Гинисовата книга на рекорди за најголема вертикална градина.

Во цветната градина која го добила името “чудесна градина”, цветаат повеќе од 45 милиони цвеќиња со неверојатни дизајни, форми и структури, како и прекрасни комбинации на бои на сите 45 милиони цветови.

Во склоп на градината има обезбеден паркинг простор, вип паркинг, паркинг за хендикепирани лица, области за одмор, тоалети, безбедносни соби, соба за прва помош, киосци и слични олеснителни поволности за сите посетители.

На фотографиите подолу може да видите како изгледа чудесната градина во Дубаи, која ви ја препорачуваме да ја посетите.

Таа е достапна од 10:oo до 22:oo часот во работни денови и до полноќ за време на викенди и празници.

dubai-gradina2

dubai-gradina3

dubai-gradina4

dubai-gradina5

dubai-gradina6

dubai-gradina7

dubai-gradina8

dubai-gradina9Изменето од Valerija - 12.Април.2014 во 16:48
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.