IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Истанбул
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Истанбул

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Онлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2014 во 22:38

Истанбул најполуларeн туристички град во светот 


Modern_Istanbul_skyline
Истанбул е град што е рангиран како најпопуларно одредиште за туристите од ширум светот, објави сајтот TripAdvisor.

Милиони корисници на TripAdvisor гласаа за својата омилена дестинација ширум светот, а Истанбул го зазеде првото место.

Тоа е помалку и изненадувачки, бидејќи градот „скокна“ за 11 места на листата во однос на минатата година.

Истанбул, по гласањето, зад себе ги остави вечните фаворити Лондон и Рим.

Зошто туристите навалуваат во Истанбул? Можеби затоа што овој град ги спојува и модерните и старите времиња. Истанбул е преполн со историски споменици и џамии, уметници и други занимливости.

Градот е многу „шик“, а тоа им го докажува на патниците од цел свет кои доаѓаат во него во огромен број, пишува „Buseness Insider“.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Онлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2014 во 09:30

13 работи кои мора да ги направите во Истанбул


Истанбул е еден од најубавите и најпосетувани градови во светот кој воодушевува со својата уникатна  неповторлива убавина. Турскиот чај, вкусната баклава и впечатливите џамии се само дел од убавините кои во овој град може да ги видите и вкусите.

13-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-istanbul-14

Ова се 13 работи кои мора да ги направите во Истанбул доколку одлучите да го посетите:1. Пробајте го турскиот традиционален чај

13-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-istanbul-12. Јадете турски бурек

13-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-istanbul-23. Посетете ја црквата Мала Света Софија

13-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-istanbul-34. Напијте се турско кафе послужено со локум или баклава

13-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-istanbul-45. Пробајте го солениот пијалок Ајран

13-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-istanbul-56. Пробајте наргиле со овошна арома

13-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-istanbul-6


7. Уживајте во погледот на Galata Tower

13-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-istanbul-78. Вечерајте во ресторанот со најубав поглед кон Истанбул - Хамди

13-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-istanbul-89. Пробајте го турскиот десерт - сутлијаш

13-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-istanbul-910. Посетете ги Princes’ островите

13-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-istanbul-1011. Влезете во познатата Сулејманова џамија

13-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-istanbul-1112. Уживајте го гламурот на Истанбул во палатата Топкапи

13-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-istanbul-1213. Изгубете се во убавините на Истанбул и дозволете патот да ве одведе до некое ново, необично место

13-raboti-koi-mora-da-gi-napravite-vo-istanbul-13

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Pforzheim
Статус: Офлајн
Поени: 32088
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2014 во 21:59
 
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Онлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2014 во 08:38Изменето од Valerija - 21.Март.2018 во 21:02
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2015 во 00:20
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2017 во 12:26
Istanbul sum bila nekolku pati na sopping
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2019 во 13:15
Два континенти,еден Истанбул!
Фаворит објект Сафир Сеир Тераса,од таму цел град го имаш на дланка,незаборавно!
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.