IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Атрактивни водопади ширум светот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Атрактивни водопади ширум светот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 93844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2015 во 09:08

Водопад во Исланд
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 93844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2015 во 20:01
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 93844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2015 во 20:37

ВОДОПАДИТЕ ИГУАСУ: ТРОПСКО ЧУДО ПОМЕЃУ ТРИ ЗЕМЈИ

12

Доколку водопадите на реката Игуасу, би биле лоцирани покрај некоја голема туристичка локација, во некој предел кој има пристапен пат, а не би се наоѓале во тешко преодната јужноафирканска прашума, не би можеле да се одбранат пред масата на посетители и многу поодамна би ги надминале сите рекорди на Нијагарините водопади. Всушност, на двете крајбрежја на реката се наоѓаат два града – Фос до Игуасу во бразилската држава Парана и Порто Игуасу во аргентинската провиниција Мисионес – која за својот опстанок е потребно да се заблагодари исклучиво на познатите водопади, сепак водопадите Игуасу го зачувале приматот на туристичка атракција. Бидејќи до сега, не е донесена одлука, водената маса да се искористи за производство на електрична енергија, претставува тропско чудо кое се наоѓа на тромеѓие – меѓу Бразил, Аргентина и Парагвај.

Богатата и брза Игуасу е притока на 4.700km долга Парана, која се соединува со Рио Уругвај и уште една река покрај Буенос Аирес, сега именувана како Рио де ла Плата, се влева во Атлантикот. Изворот на реката Игуасу се наоѓа во близина на К*ритиба, во шумата покрај крајбрежјетп на Сера дел Мар.

И покрај, бројните бразци, 750km долгата река во поголемиот дел е пловна за бродови. Во горниот тек на реката Паране има многу водопади, од кои најинтересен е водопадот Гваир, а после овој водопад, реката се слева во длабокиот кањон долж границата помеѓу Парагвај и Бразил. Сите притоки кои се слеваат во Парана, мора да се “симнат“ низ овој кањон. Затоа целото пордачје е богато со брзаци и водопади. Најубавиот меѓу нив е водопадот Игуасу, 23km пред влевањето во реката Парана.

Многу важно е да се посочи, дека овде не станува збор само за еден и единствен водопад, туку за 21 водопади, кои паѓаат во еден теснец во 70 до 80m длабока клисура. Шумот на водопадите може да се слушне и до 25km. Околу половина од протокот на реката паѓа во долга и тесна бездна наречена Ѓаволско грло (Garganta del Diablo на шпански или Garganta do Diabo на португалски). Водопадите се најјаки кога врне дожд, кога за еден час поминува 140 милиони тони вода.

Првите вести за водопадите Игуасу во Европа пристигнале многу доцна, дури во шеснаесетиот век. Тогаш, во Парана и Парагвај се започнало со градење на познатата “Индијанска Република“. Гвараните, овие места ги претвориле во “редукции“. Исусовците, организирале обработка на полињата, оплеменување на парагвајскиот чај, се грижеле за редукциите и ги создавале и ги одржувале потребните врски за надорешната трговија.

Новодојденците (белци) немале ништо што да бараат во редукциите. Кога доаѓале трговците, да ја предадат робата, ги примале во куќите за посета, кои биле далеку пред селата и тамо ги нагостувале. Со тоа, затварање пред европската цивилизација бил еден од темелните принципи. Не било случајно што татковците ги избегнувале подрачјата на големите реки каде што живееле белците и што тргнале кон неоткриените внатрешни делови на земјата.

Неколку години подоцна сето тоа се сменило. Португалските авантуристи, ги откриле “редукциите“ како извор на робови. Околу десет илјади Индијанци биле однесени и продавани како робови.

Водопадите претставувале првата пречка. “Се обиделе да се спуштат со чамци низ водопадите, но не успеале. Им било потребно недела дена додека да ги заобиколат водопадите и да започнат со градење на нови чамци. Мал број на луѓе се обиделе повторно со чамците; останатите тргнале преку непреодната прашума, но голем дел од нив умреле од глад или од заразни болести“.

Португалците и Шпанците ги прогониле исусовците, Индијанците се вратиле во шумата.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 93844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2015 во 08:40

Водопадите Сноквалми, Сиетл, Вашингтон, САД

Водопадите во Сиетл се обиколени со прекрасна шума која сред зима целата е препокриена во снег и креира бајковита глетка.

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-7.jpg

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-8.jpg

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-9.jpg
Изменето од Valerija - 07.Декември.2015 во 08:40
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 93844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2015 во 17:32
Ова е водопадот Скогафос, кој се смета за најубав водопад на Исланд. Висок е 60 метри и покрај главниот водопад содржи барем уште 20 помали каскади преку кои се спушта вода низ планината.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 93844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2015 во 10:51
Водопади какви можете да видите само на Исланд: Погледнете зошто ги нарекуваат чудо на природата


Исланд дефинитивно е една од земјите со најубава природа во светот, а нејзините безбројни водопади ќе ви го одземат здивот веќе на прв поглед.

Овие фотографии прикажуваат нереални водопади, како со хипнотизирачка моќ течат низ зелените падини и планини. Нивната убавина е подеднакво магична и навечер.


Фотографот Арнар Кристијансон од Рејкјавик, на југот на Исланд, ги фотографирал прекрасните сцени од својата родна земја.


Изменето од Valerija - 19.Мај.2017 во 09:34
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 93844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2016 во 08:05

Водопадите Хонокохау, Мауи

Водопадите Хонокохау, Мауи
Далол, Етиопија
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 93844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2017 во 09:33


Ангелскиот водопад ,Венецуела
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.