IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Правилна или погрешна одлука ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правилна или погрешна одлука ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 15:00
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

голема насмевка sepak, kluchot za ...среќа ne stavaj go vo tugj dzep намигнувањеголемо гушкање

,,,,,голема насмевка,,,srekata niti prashuva niti kazhuva,,,vo onoj ili ovoj dzheb,,,,ako dojde ,,sreka e,,a kluchot ako saka i neka se zagubi,,плазењеголемо гушкање
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 15:11
vo pravo si za kluchot ...голема насмевка ne badijala nusradin mula go frlil ...намигнување
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 15:13
Originally posted by james dean james dean напиша:


Следи го срцето, но по пат слушај го умот!!!
(Тоа е мојата формула, до некаде)

“...важна одлука...” !!!

Зависи! - ќе кажам, за да не речам - Сè е релативно! (бидејќи веќе ја “излитив” мислава на ценетиот... знаете кој!)
... во смисол, дали се двоумиме помеѓу еден од два избора или од повеќе, колку време имаме до донесување на изборот (дали мора да донесеме брза одлука, без оглед на тоа што е важна, или не), дали сè зависи само од нас или и од други... и колку навистина е важна одлуката, во смисол колкави последици ќе повлече во понатамошниот тек на настаните (читај - животот).
Јас обично се трудам да си замислам (колку што е тоа можно) “шта би било кад би било” во сите можни опции... (иако најчесто многу работи се тотално непредвидливи, но сепак, барем до некаде може да знаете што би ве очекувало) ... и го избирам она сценарио кое ми изгледа најповолно.
Тоа е мојата досегашна пракса.

Уште би додал... Некогаш е добро, доколку е можно, да се одложи донесувањето на одлуката ако таа треба да претставува некаков остар пресек, односно да донесе многу големи промени... и на тој начин да ни созрее размислувањето и да ги согледаме евентуалните промени на разните варијабли.
Консултација со блиски и доверливи личности!

За каењето... Да!
Нормално е да се каеш после донесување на погрешна одлука, затоа што можело и поинаку да биде... Конкретен пример ти е оној од вчера во емисија кај твојата омилена Лила, што наместо да си ја земе понудата од банкарот од 27.000 и кусур, он се залета по 250.000 и на крај остана со таквото во рацете!!!
Боље врапче у рака него гулаб на гранка! Разбир'ш ?!?!



sudir na dvoen konflikt ??намигнување


Изменето од viktorija123 - 25.Февруари.2014 во 15:13
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 15:18
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Originally posted by james dean james dean напиша:


Следи го срцето, но по пат слушај го умот!!!
(Тоа е мојата формула, до некаде)

“...важна одлука...” !!!

Зависи! - ќе кажам, за да не речам - Сè е релативно! (бидејќи веќе ја “излитив” мислава на ценетиот... знаете кој!)
... во смисол, дали се двоумиме помеѓу еден од два избора или од повеќе, колку време имаме до донесување на изборот (дали мора да донесеме брза одлука, без оглед на тоа што е важна, или не), дали сè зависи само од нас или и од други... и колку навистина е важна одлуката, во смисол колкави последици ќе повлече во понатамошниот тек на настаните (читај - животот).
Јас обично се трудам да си замислам (колку што е тоа можно) “шта би било кад би било” во сите можни опции... (иако најчесто многу работи се тотално непредвидливи, но сепак, барем до некаде може да знаете што би ве очекувало) ... и го избирам она сценарио кое ми изгледа најповолно.
Тоа е мојата досегашна пракса.

Уште би додал... Некогаш е добро, доколку е можно, да се одложи донесувањето на одлуката ако таа треба да претставува некаков остар пресек, односно да донесе многу големи промени... и на тој начин да ни созрее размислувањето и да ги согледаме евентуалните промени на разните варијабли.
Консултација со блиски и доверливи личности!

За каењето... Да!
Нормално е да се каеш после донесување на погрешна одлука, затоа што можело и поинаку да биде... Конкретен пример ти е оној од вчера во емисија кај твојата омилена Лила, што наместо да си ја земе понудата од банкарот од 27.000 и кусур, он се залета по 250.000 и на крај остана со таквото во рацете!!!
Боље врапче у рака него гулаб на гранка! Разбир'ш ?!?!



sudir na dvoen konflikt ??намигнување


,,,,mha,,,ne bi rekol dvoen konflikt,,,mnogu si vo rakavici,,намигнување,,,ova se vika da neznaesh kakva odluka si donel ,,,dali dobra ili losha,,,плазењеголема насмевка
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 15:22
emi ete go stapot od dvata kraja, da ne recham dvoen...голема насмевкаплазење
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 15:24
,,,,,aaaeeee,,,,bambusot,,,,плазење,,,definitivno pogreshna odluka,,,голема насмевка
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 15:26
e ne me teraj sega da bida ko zenist hahahahah големо гушкање

pravilno odluchiv?голема насмевка


Изменето од viktorija123 - 25.Февруари.2014 во 15:28
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 15:29
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

e ne me teraj sega da bida ko zenist hahahahah големо гушкање

pravilno odluchiv?голема насмевка
,,,,
,,pa ti i odamna si zenist ,,,samoshto ne sakash da se falish so toa,,,a inaku ,,sosema pravilna odluka,,,голема насмевка,,,големо гушкање
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 15:35
изненадувањеизненадување ne me teraj sega da otidam i da kazham - koj sum jas , uba tema намигнувањеголема насмевка

Изменето од viktorija123 - 25.Февруари.2014 во 15:35
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 18:48
Сум  донела правилни одлуки, сум донела и погрешна
(тогаш кога се откажав и од врапчето и  од  гулабот) 

Една...сеуште ми е во свежо сеќавање, а не можам да ја дефинирам
дали беше  брза или  непромислена....

 И  повторно се наоѓам пред одлука...
После минатогодишната собраќајка, не можам да се одлучам
да седнам позади  волан.....не знам
дали тоа е некој вид ..страв  или нерешителност.... ама тоа во некоја друга  тема....

За каењето  !
Не  ... нема каење после  онадење   црвенеење
а за примерот ....разбр'в ....кул

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 19:14
Секоја одлука е венчана за неизвесноста каков ланец на последици ќе иницира во иднина. 

И тоа не е само поради фактот што реалноста за нас е само некаква наша интерпретација, туку и затоа што немаме никаква контрола врз интерпретацијата и акциите на другите луѓе.

"Правилното" и "погрешното" се две страни на иста паричка и зависат единствено од нашиот моментален интерес. 

Понекогаш оноа што сме го сметале за погрешно подоцна се покажало дека во суштина било правилно. намигнување







Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2014 во 11:40
Originally posted by zamislena zamislena напиша:

Сум  донела правилни одлуки, сум донела и погрешна
(тогаш кога се откажав и од врапчето и  од  гулабот) 

Една...сеуште ми е во свежо сеќавање, а не можам да ја дефинирам
дали беше  брза или  непромислена....

 И  повторно се наоѓам пред одлука...
После минатогодишната собраќајка, не можам да се одлучам
да седнам позади  волан.....не знам
дали тоа е некој вид ..страв  или нерешителност.... ама тоа во некоја друга  тема....

За каењето  !
Не  ... нема каење после  онадење   црвенеење
а за примерот ....разбр'в ....кул



Ако ти е тоа дилемата, јас би те посоветувал да продолжиш понатаму, односно да не се откажуваш од возење. Знам дека шокот и траумата од такви настани можат да бидат големи... и трајни... многу луѓе цел живот не успеваат да го надминат стравот, но мислам дека ти си психички силна и стабилна личност.... Сигурно си пребродила и други (потешки) работи во животот, па зошто да не го пребродиш и ова. Пробај да си ги расчистиш мислите, да се убедиш дека “гром два пати на исто место не удира” (иако, да бидам искрен, во такви “правила” не верувам)... Влеј си малку самодоверба и продолжи! Како инаку би живеела во спротивно?!?! Не е дека не можеш, но би ти било многу попрактично и полесно така.
Извини, не сакав да звучам како психолог советник... во оние колумни на Здравје каде што одговараат на писма од читатели, туку еве, како пријател, со кој си се посоветувала (како што кажав во претходниот пост). А исто како што кажав и претходно, ова е работа за која што не мораш веднаш да донесеш одлука.

А за гулабот и врапчето... Птици се тие... летаат натаму-наваму, па можда некоја некогаш и ќе си се врати на старото место

Или можда требаше ова знакче да го ставам?!?

Ти текиња?

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2014 во 11:43

Мене па ми е мило што Џејмс Дин донел одлука да напише нешто на стариот Идивиди... како птиците кои се враќаат на старото месотголема насмевка


големо гушкање
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2014 во 11:48


БлагоДарим Анастеа!

Мило ми е за топлиот прием



Never say never, на ли?!?

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.